Kuala Lumpur gezilecek yerler

Malezya‘nın başkenti Kuala Lumpur gezilecek yerler ve yapılacak şeyler bakımından Asya’nın önemli şehirlerinden biri. Yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip olan şehirde nüfus Malay, Çin ve Hintlilerden oluşuyor. Yıllarca İngiliz etkisi altında kalan bölgede günümüz yaşamı da İngiltere’ye benzer. Trafik soldan akıyor, elektrik de İngiliz tipi 3 dişli prizlerden oluşuyor. Resmi dilin Malayca olduğu ülkede İngilizce ise çoğu halk tarafından çok güzel bir şekilde konuşuluyor.

Güney Asya’nın kalbinde yer alan bu renkli ülkede iklim ise bize göre biraz sıkıntılı. Ekvatora yakın konumda yer alan Kuala Lumpur bol yağış alan, sıcak ve güneşli, tropik iklim var. Havada nem ise oldukça fazla. Yılın belli dönemlerinde etkin olan muson yağmurları ise gezinizi biraz olumsuz etkileyebilir bu nedenle seyahat edeceğiniz dönemi buna göre seçebilirsiniz.

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler Listesi

Malezya doğal güzellikleri ile dikkat çeken muhteşem bir ülke. Langkawi Adaları, Cameron Highlands, Penang Adası, Tioman Adası ve Malakka gibi birbirinden güzel yerlerin yanında Kuala Lumpur biraz beton yığını ve curcuna kalıyor ama yine de burası ömürde en azından 1 kez görülmesi gereken bir yer. Malezya’da Türk vatandaşları için hem 90 güne kadar vize istenmiyor hem de Singapur gibi komşu ülkelere yapılan uçak seferlerine nazaran ulaşım çok daha ekonomik. Ben seyahatimde Kuala Lumpur’a yapıp buradan da Singapur’a geçmiş oradan da İstanbul’a dönmüştüm. Bu parkurdaki THY ile aktarmasız ve en ekonomik seçenek benim araştırdığım dönemde buydu.

Kuala Lumpur gezilecek yerler listesinde yer alan en önemli yerleri görmek için 2 tam gün bence yeterli. Ben rahat rahat gezerim, alışveriş de yaparım derseniz o zaman seyahat sürenizi 3 güne çıkartabilirsiniz. Uzatmadan Kuala Lumpur gezilecek yerler listemize geçelim.

1.  Petronas İkiz Kuleleri (Petronas Twin Towers)

Kuala Lumpur gezilecek yerler Petronas İkiz Kuleleri

Kuala Lumpur gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Malezya’nın simge yapılarından olan Petronas İkiz Kuleleri adındaki gökdelenler geliyor. Burası 452 metre yükseklikte, inşası için 1,6 Amerikan Doları harcanmış ve Petronas petrol holdingin yönetim merkezi. 1998-2004 yılları arasında dünyanın en yüksek binaları olan kuleler, ofisler dışında alışveriş merkezi, doğal bilimler müzesi, senfoni orkestrası gibi birçok yapıya da ev sahipliği yapıyor. Gökdelenlerin 41 ve 42. katları arasındaki çelik köprü 170 m yükseklikte yer alıyor. Kuala Lumpur manzarasını dünyanın en yüksek yapılarının birinin tepesinden izlemek isterseniz seyir terasına çıkış yapabilirsiniz. Kule 88 katlı olmasına karşın seyir terası 370 metre yükseklikteki 86. katta yer alıyor. Petronas İkiz Kuleleri’ne ilgi yoğun olabiliyor bu yüzden işinizi şansa bırakmayın ve benim yaptığım gibi biletinizi resmi internet sitesinden satın alın. Gün ve saat seçerek satın aldığınız biletin çıktısını ve satın alırken kullandığınız kredi kartı, pasaport ya da pasaport fotokopisini yanınıza alın ve ziyaret saatinize yarım saat kala seyir terası giriş noktasına, “online bilet” bölümüne sıra beklemeden başvurun. Seyir terası giriş noktası Petronas’ın alt katında yer alıyor, okları takip edip rahatça bulabilirsiniz. Ziyaret sırasında önce Skybridge adındaki asma köprüyü ziyaret ediyorsunuz. Burada 10 dakika durduktan sonra en üste seyir terasına çıkıyorsunuz burada da 30 dakika süreniz var.  Seyir terası bana göre biraz ufak, dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa‘nın seyir terasına nazaran biraz kötü olması doğal tabi. Kule, pazartesi günleri ve Cuma saatleri kapalı onun dışında 09.00-21.00 saatleri arasında 85 RM (60 TL) karşılığında ziyaret edebilirsiniz. (www.petronastwintowers.com/my)

2. Merdeka Meydanı (Dataran Merdeka)

Sultan Abdul Samad Building

1884 yılında A.C Norman tarafından Tudor tarzında tasarlanan Merdeka Meydanı, Kuala Lumpur’un ana meydanı. Sömürge döneminde kriket oynanan meydan çevresinde o döneme ait birçok önemli yapı yer alıyor. Günümüzde İletişim Bakanlığı olarak kullanılan Sultan Abdul Samad Building, Royal Selangor Club, St Mary’s Cathedral ve Kuala Lumpur City Gallery bölgedeki en önemli yapılardan. Meydan ortasında ise 100 m yükseklikte bayrak direği yer alıyor. 31 Ağustos 1957 tarihinde “Union Jack” bayrağının indirilip yerine Malay bayrağının çekilmesi ülke tarihinin en önemli olaylarından biridir. Meydan, gezilecek yer bakımından çok da dikkat çekici ve güzel olmasa hem tarihi olması hem de şehrin ana meydanı olması sebebiyle kısa bir ziyareti hak ediyor. (Dilerseniz gezinize buradan başlayabilirsiniz, taksi ile buraya rahatça ulaşıp buradan da kısa bir yürüyüş ile Chinatown’a geçebilirsiniz.)

3. Batu Caves

Batu Mağaraları Kuala Lumpur gezilecek yerler

Batu Caves ya da Türkçe adı ile “Batu Mağaraları“, şehir merkezine 15 km uzaklıkta yer alan Hindular için kutsal bir ibadet yeri. 43 metre yükseklikte Lord Murugan heykelinin girişte yer aldığı mağaralar dünyanın en büyük Hindu mağara tapınağı olma özelliğine de sahip. Kuala Lumpur’un tanıtım görsellerinde fotoğraflarını sıkça göreceğiniz Batu Mağaraları 3 ana bölümden oluşuyor, bunlar: zeminde yer alan ve birçok Hindu tanrılarına ait heykelin yer aldığı Art Gallery Cave, üst bölümdeki mağaraya çıkarken orta noktada yer alan ve macera severler için kask, fener gibi özel donanımlar ile rehberler eşliğinde gezdirilen Dark Cave ve yerden toplam 272 basamak merdiven çıkılarak ulaşılan Temple Cave bölümü. Temple Cave, Batu Mağaraları’nın en önemli noktası. Mağara içerisinde irili ufaklı tanrılar! vb var. Bu arada mağara merdivenleri ve çevresinde birçok maymun yer alıyor. Elinizde yiyecek ve içecek taşımamak akıllıca olacaktır çünkü maymunlar evcil değil ve zaman zaman ziyaretçilere sıkıntı çıkartabiliyor. Eğer dikkat ederseniz hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Şehir kıyısında yer alan mağaraya KL Sentral istasyonun yakınındaki KTM Komuter‘den Port Klang hattına binerek trenler ile ulaşabileceğiniz gibi taksiler ile de rahatça ulaşabilirsiniz. Ben internetten çok araştırdım. Bu yüzden taksiciler konusunda nasıl pazarlık yapacağımı az çok biliyordum. Merkezdeki Petronas İkiz Kuleleri‘nden taksi ile bölgeye gidiş, 1 saat bekleme ve geri dönüş için taksiciler ilk önce 150 RM (105 TL) isteseler de pazarlık sonucunda her şey dahil (otoban ücretleri, Batu Mağarası park ücreti, bekleme vs) 80 RM (56 TL) karşılığında anlaştık ve çok rahat bir şekilde gittim. En fazla 80-90 RM karşılığında bölgeye ulaşabilirsiniz. Kuala Lumpur gezilecek yerler listenize bu önemli tapınağı mutlaka ekleyin.

4. Menara (KL Tower)

Menara Kuala Lumpur

Menara Kulesi, toplam 421 yüksekliğe sahip, şehrin birçok noktasından gözükebilen bir iletişim, yayın kulesi. Menara Kulesi, deniz seviyesinden 94 metre yükseklikteki bir alan üzerinde yer aldığından dolayı manzara seyri için şehrin ünlü yapısı olan Petronas’tan daha fazla yüksekliğe sahiptir. Dilerseniz kulenin 276 metre yükseklikte yer alan seyir terası ve restoranını ziyaret edebilirsiniz. Kulenin normal ziyaret ücreti 52 RM (35 TL). Eğer Petronas’a çıkmışsanız bu kuleyi bence es geçebilirsiniz.

5. Chinatown

Kuala Lumpur gezilecek yerler Chinatown

Kuala Lumpur gezilecek yerler listemizdeki en mistik ve curcuna noktalardan biri Chinatown yani Türkçe karşılığı ile “Çin Mahallesi“. Kuala Lumpur nüfusunda önemli bir paya sahip olan Çinlilerin yaşam alanı olan bu mahallede gezip görülecek birçok önemli yer var. Chinatown’da akşamları Jalan Petaling Caddesi üzerinde kurulan ünlü sokak pazarı “Petaling Street Market“, şehrin en ünlü alışveriş noktalarından, kapalı turistik alışveriş noktası “Central Market (Pasar Seni)”, buranın hemen önünde yer alan ufak, sokak pazarı “Kasturi Walk“, 1873 yılında inşa edilen şehrin ünlü tapınaklarından “Sri Mahamariamman Temple” bu bölgede gezip görebileceğiniz en önemli yerlerden bazıları.

6. Central Market (Pasar Seni, Merkez Çarşı)

Pasar Seni Kuala Lumpur

Chinatown‘da yer alan Central Market yani Türkçesi ile “Merkez Çarşı” için ayrı bir bölüm açmak gerekir çünkü burası şehrin en ünlü alışveriş noktalarından. Geçmişi 1888 yılına dayanan pazarın günümüzdeki görünümü ise 1940’lı yıllara ait. Şehrin merkezinde yer alan pazarda Malay, Çin ve Hint kültürlerine ait hediyelik eşyalar, kıyafetler el yapımı yöresel eşyalar bulabilirsiniz. Pazarda alıveriş dışında dünyaca ünlü feng-shui ustalarının ofislerini bile bulabilirsiniz. Eğer Kuala Lumpur’da alışveriş yapmayı düşünüyorsanız bu pazara biraz zaman ayırabilirsiniz. Nedendir bilmem pazara gittiğim ilk gün burayı çok sevmesem de ikinci gün tekrar geldiğimde daha çok sevmiştim. Bu yüzden alışveriş yapmayı düşünüyorsanız Central Market’e biraz zaman ayırın ve sindire sindire gezin. Pazar 10.00-22.00 saatleri arasında açık. (Bu arada şehirde alışveriş ile ilgili tüm bilgi ve tavsiyelerimi Kuala Lumpur Alışveriş Rehberi başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.)

7. Little India (Brickfields)

Little India Kuala Lumpur gezilecek yeler

Kuala Lumpur’da Malaylar ve Çinliler dışında ciddi bir Hint nüfusu da var. Hintlilerin kültürlerini en iyi yaşattıkları yer ise Little India yani “Küçük Hindistan” adlı bölge. Jalan Travers ile Jalan Tun Sambanthan caddeleri arasında uzanan bölge, eskiden burada tuğla üretimi yapılmış olmasından dolayı “Brickfields” yani “Tuğla Alanı” olarak da adlandırılıyor. Bana göre burası Singapur’daki Little India gibi otantik ve çok güzel olmasa da yine de kendinizi kısa bir süre Hindistan’da hissetmek, Hint kültürüne ait yemekleri tatmak isterseniz bölgeye uğrayabilirsiniz. Alışveriş için burada yer alan dükkanları gezebilirsiniz ama orijinal ürünler bulmaya çok heves etmeyin, satılan ürünler kötü sayılır.

8. Masjid Jamek

Kuala Lumpur gezilecek yerler Masjid Jamed

Kuala Lumpur gezilecek yerler listemizdeki en önemli dini yapılardan olan Masjid Jamek yani Jamek Camii, şehrin merkezinde, Mardeka Meydanı ile Chinatown‘un hemen ortasına yer alıyor. 1907 yılında inşa edilen ve Selangor Sultanı tarafından 1909 yılında açılışı yapılan cami, Kuala Lumpur’un en eski ve turistik camilerinden. 1965 yılında “Ulusal Cami” ilan edilen yapı şehrin yeni ve güzel camisi National Mosque of Malaysia‘nın inşasından sonra bu unvanı devretmiş. Hindistan-Moğol mimari özelliklerini yansıtan cami dilerseniz ziyaret edebilirsiniz, cami görevlileri Türk/Müslüman olduğunuzu duyunca ayrı bir içten selamlıyor.

9. Islamic Art Museum (Malezya İslami Sanatlar Müzesi)

İslam Sanatları Müzesi Kuala Lumpur gezilecek yerler

1998 yılında ziyaret edilen Malezya İslami Sanatlar Müzesi, Güneydoğu Asya’daki en büyük İslam Sanat Müzesi olma özelliğine sahip. 30 bin m2 alana kurulu, toplamda 12 galerinin yer aldığı müzede Osmanlı ve Türkiye’nin de arasında bulunduğu Ortadoğu ve İran’dan gelen eserlerin yanında Malay, Çin ve Hindistan kültüründen de çeşitli eserler sergileniyor. Topkapı Sarayı vb çeşitli müzelerimizde incelediğimiz çok eski eserlerden sonra burada sergilenenler belki size yavan gelebilir ama unutmayın burası Güney Doğu Asya’daki İslam’ın geçmişini incelemek için ideal. Eğer Kuala Lumpur gezilecek yerler listenize müze ziyareti de eklemek isterseniz burası güzel bir seçenek. Müze her gün 09.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık.

10. Kuala Lumpur Bird Park (Kuş Parkı)

Kuala Lumpur Bird Park

Lake Gardens‘ın bir parçası olan ve her yıl 200.000 ziyaretçiyi ağırlayan Kuala Lumpur Kuş Parkı ülkenin en popüler turistik noktalarından biri. 21 dönümlük arazi üzerine kurulu olan parkta 200’den fazla kuş türünü inceleyebilirsiniz. Parkın en güzel özelliklerinden biri ise parkta yer alan 4 bölümden 3 tanesi “Free-flight” yani Türkçesi ile kabaca “Sebest Uçuş” bölgesi. Yani bu bölgede yer alan kuşlar diledikleri gibi hareket edip, uçabiliyor. Parkın 4. bölgesinde ise kafes içerisinde yer alması gereken türde kuşlar yer alıyor. Parkı her gün 09.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz, giriş ücretsiz.

11. Thean Hou Temple

Thean Hou Tapınağı Kuala Lumpur

1898 yılında ibadete açılan ve toplam 4 kattan oluşan Thean Hou Temple benim Kuala Lumpur gezilecek yerler listemde en çok keyif aldığım noktalardan biri. Şehrin biraz kıyısında yer alan bu tapınağa taksi ile merkezden 15-20 RM karşIlığında rahatça ulaşabilirsiniz. Güneydoğu Asya’nın en büyük Çin tapınaklarından olan yer özellikle yerel halkın evlilik törenlerinde tercih ettiği noktalardan. Her yıl yaklaşık 5000 çiftin evlendiği tapınağın ilk katı hediyelik eşya ve ufak restoranlar, 2. katı evlilik sonrası yemek vb için kullanılırken 3. katı ise evlilik dairesi ve idari ofisler için kullanılıyor. 4. Kat ise tapınağın ana ibadet bölümü. Bu tapınakta yerel halkın ibadet şeklini gözlemleyebilir birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. (Tapınak dönüşünde yine taksi bekleyip binebileceğiniz gibi 10 dk yürüyerek daha merkezi noktadan da taksilere binebilirsiniz. Yakınlarda metro durağı maalesef yok.)

12. Bukit Bintang

Kuala Lumpur Bukit Bintang

Bukit Bintang, şehrin en ünlü, hareketli ve popüler bölgesi. Bu bölgede onlarca alışveriş merkezi, restoran ve eğlence mekanı bulunuyor. Gece gündüz hareketli olan bölgede gündüz birbirinden ünlü alışveriş merkezlerinde alışveriş yapabilir, gece ise çevrede yer alan restoran ve eğlence kulüplerinde vakit geçirebilirsiniz. Bölgedeki en ünlü alışveriş merkezi Pavilion. Berjaya Times Square birçok kaynakta adı sıkça geçen bir avm olsa da eski, güzel bir yer değil. Bunun dışında Bukit Bintang Plaza, Imbi Plaza, Fahrenheit 88, Low Yat Plaza, Starhill Gallery, Sungei Wang Plaza ve Lot 10 bu bölgede yer alan en ünlü alışveriş merkezlerinden.

13. Lake Gardens Kuala Lumpur

Kuala Lumpur göl bahçeleri

Eğer şehrin karmaşasından biraz uzaklaşıp doğa ile buluşmak isterseniz Lake Gardens tam size göre. Resmi adı ile Perdana Botanical Garden, 1888 yılında açılan ve 92 hektarlık alanı ile şehrin büyük ölçekli ilk parkı. Şehrin merkezinde yer alan parkta birçok önemli bölüm yer alıyor. Kuala Lumpur Bird Park (Kuş Parkı), Deer Park (Geyik Parkı), Butterfly Park (Kelebek Parkı) ve Orchid Garden (Orkide Bahçesi) gibi birçok özel alan var. Eğer bu alanlar bir ya da birkaçına uğramayı düşünüyorsanız gezi sürenizi uzun tutmanızı tavsiye ederim. Parkın yakınında metro vb bulunmuyor maalesef bu yüzden bölgeye en rahat ulaşım şekli taksi. Merkezden taksi ile park için 15 RM civarında bir rakam karşılığında ulaşabilirsiniz.

14. Orchid Gardens Kuala Lumpur

Kuala Lumpur gezilecek yerler

Lake Garden‘ın bir parçası olan Orchid Gardens yani Orkide Bahçesi, 1986 yılında açılmış olan ve içerisinde 800 türden 6000 orkidenin yer aldığı bir park. Eğer çiçekleri, bitkileri çok seviyorsanız ya da çiçek vb fotoğrafçılığına ilgi duyuyorsanız göl bahçelerinin en yüksek noktasında yer alan bu parkı mutlaka ziyaret edin. Parkı 09.00-18.00 saatleri arasında, hafta içi ücretsiz hafta sonları ise sembolik 1 RM karşılığında ziyaret edebilirsiniz. Parka en rahat ulaşım yolu ise.

15. National Mosque of Malaysia

National Mosque of Malaysia Kuala Lumpur

1965 yılında inşa edilen National Mosque of Malaysia yani “Malezya Ulusal Camii“, 13 dönüm üzerine kurulu olup 15.000 insanın aynı anda ibadet edebileceği, ülkenin en önemli dini yapılarından biri. 48 tane ufak kubbenin yer aldığı cami sahip olduğu mimari ile de dikkate çekiyor. Kuala Lumpur gezilecek yerler listemizin bir diğer önemli noktası olan İslami Sanatlar Müzesi, bu caminin hemen karşısında yer alıyor.

16. Jalan Alor

Jalon Alor Kuala Lumpur

Bukit Bintang bölgesinde yer alan “Jalan Alor” şehrin en önemli caddelerinden biri. Burası özellikle akşam saatleri ziyaretçilerle dolup taşan bir gurme noktası. Cadde boyunca başta Malay, Çin ve Hint olmak üzere birçok kültüre ait yiyecekleri bulabilirsiniz. Sokak boyunca dizili olan masalarda yemek yedikten sonra ise birbirinden ilginç ve lezzetli tropik meyveleri yine bu bölgede bulabilirsiniz. Durian, mangosteen, rambutan gibi ülkemizde göremeyeceğiniz birçok meyve soyulmuş ve tane hesabı burada satılıyor. Cadde sonunda ise günün yorgunluğunu atabileceğiniz birçok masaj salonu var. Temiz ve konforlu solanlarda en azından 30 dakikalık ayak masajı yaptırabilirsiniz.

Kuala Lumpur’da Gezilecek Diğer Yerler

Yazı boyunca birkaç günlük seyahat boyunca Kuala Lumpur gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden bahsetmeye çalıştım. Kuala Lumpur çok kültürlü, büyük bir şehir. Bu yüzden gezip görülebilecek daha birçok nokta var. Yukarıda adı geçen yerler dışında; Aquaria KLCC Sualtı Parkı, National Museum Negara, Chow Kit Market, KLCC Alışveriş Merkezi, National Textile Museum (Milli Tekstil Müzesi), National Art Gallery (Milli Sanat Müzesi) ve Jade Museum (Yeşimtaşı Müzesi) gibi yerlere de göz atabilirsiniz.

Kuala Lumpur’da nerede kalınır?

Kuala Lumpur’ı 4 ana turistik bölgeye ayırmak mümkün. Bunlar: KLCC, Chinatown, Bukit Bintang ve Bangsar. Bazı kaynaklarda adı geçen Putrajaya ise şehrin güneyinde yer alan yeni bir şehir. Bana göre şehrin konaklama için tercih edilebilecek bölgesi ise Bukit Bintang. Yazı sırasında da belirttiğim gibi burası şehrin eğlence, alışveriş ve yeme içme imkanları ile meşhur bölgesi. Çevrede birçok otel var. Eğer otelinizi metro ya da monoray hattına yürüyüş mesafesinde tercih ederseniz gezi boyunca toplu taşımadan da faydalanabilirsiniz. Taksi kullanımı turistler için zor ve can sıkıcı olsa da ufak bir araştırma ve pazarlık beceresi ile gitmek istediğiniz yere çok uygun fiyatlara taksi ile gidebilirsiniz. Yalnız Melazya’da taksiciler trafiğin yoğun olduğu saatlerde yoğun trafiğe girmek istemiyor ya da yüksek fiyatlar talep ediyor. Bu nedenle çok sık kullanmayacak bile olsanız toplu taşımaya yakın konumda yer almak sizin için bir avantaj olur.

holiday-inn-express-kuala-lumpur-city-centre-konaklama-otel
Holiday Inn Express Kuala Lumpur City Centre, şu ana kadar kaldığım en ucuz ve en kaliteli tesislerden bir tanesi.

Gelelim otel tavsiyesine. Ben Kuala Lumpur seyahatimde, Bukit Bintang’daki Jalan Raja Chulan caddesi üzerinde bulunan Holiday Inn Express Kuala Lumpur City Centre adlı 3 yıldızlı otel konakladım. Şehrin tam merkezinde yer alan bu otel şu ana kadar konakladığım tesisler arasında fiyat/performans olarak en yüksek otellerden. Ben 2 gece için kahvaltı dahil çift kişilik odaya toplam 120 Euro gibi bir rakam ödedim, yani tüm vergiler dahil gecelik 60 Euro gibi. Otel, Petronas İkiz Kuleleri başta olmak üzere birçok yere yürüme mesafesindeydi. Hemen yanında yer alan monoray hattı ise ulaşımda işimize yaradı. Oteli incelemek ve rezervasyon yapmak için tıklayın. Bu otel dışında Kuala Lumpur’da konaklama konusundaki tüm bilgi ve tavsiyelerimi Kuala Lumpur’da nerede kalınır başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Yazı boyunca Kuala Lumpur gezilecek yerler konusunda elimden geldiğince yeterli düzeyde bilgiler vermeye çalıştım umarım işinize yarar, iyi seyahatler 🙂

Kuala Lumpur Şehir Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Oteller hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için fiyat kutularına tıklayabilirsiniz. Booking.com

Kuala Lumpur'daki En Popüler Turlar

2 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın