Kuala Lumpur Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)

Kuala Lumpur gezilecek yerler listesini hazırlarken, Malezya‘nın hem modern hem de geleneksel taraflarını görmenizi sağlayacak mekânlara öncelik vermeyi amaçladım. Çünkü başkente yönelik en doğru fikirleri, her iki yönünü tanıyarak edinebilirsiniz.

Kuala Lumpur‘un 2 milyona yaklaşan nüfusunun neredeyse tamamını Malaylar, Çinliler ve Hintliler oluşturuyor. Bu topluluklar sayesinde Doğu kültürünün etkisi altında kalmayı sürdüren kentte modernleşme hareketleri ise yakın zamanda başlamış.

İngiliz hâkimiyetinin sona ermesinin ardından kıtanın önemli finans merkezlerinden biri olma ısrarını sürdüren kentte, modern hayata dair izleri görmek için Kuala Lumpur’un merkezine gitmek yeterli oluyor. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Bukit Bintang, KLCC, Chinatown, KL Sentral ve Bangsar bölgesi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Kuala Lumpur’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Son gezimde ben 3 yıldızlı Holiday Inn Express Kuala Lumpur City Centre adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım. Göz atabilirsiniz. Diğer popüler otellerden bazıları: 3★ City Comfort Hotel KLCC, 4★ Concorde Hotel Kuala Lumpur, 5★ Pullman Kuala Lumpur City Centre Hotel.

Yapılacak şeyler: Kuala Lumpur’dan: Batu Mağaraları Yarım Gün Turu ile Petronas İkiz Kuleleri Petronas İkiz Kuleleri: Hızlı Giriş Bileti ve Otele Teslimat şehirde satın alabileceğiniz, katılabileceğiniz en popüler turların başında geliyor.

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler Listesi

Kuala Lumpur gezilecek yerler haritası
Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Kuala Lumpur’da gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Petronas İkiz Kuleleri
 2. Batu Caves
 3. Menara KL Tower
 4. Merdeka Meydanı
 5. Central Market
 6. Chinatown
 7. Thean Hou Temple
 8. Little India
 9. Kuş Parkı
 10. Bukit Bintang
 11. Masjid Jamek
 12. Islamic Art Museum
 13. Sultan Abdul Samad Binası
 14. Sri Mahamariamman Tapınağı
 15. Jalan Alor
 16. Butterfly Park
 17. National Mosque of Malaysia
 18. Suria KLCC
 19. KLCC Akvaryum
 20. Sunway Lagoon Tema Parkı

1. Petronas İkiz Kuleleri

kuala lumpur gezilecek yerler petronas ikiz kuleleri

Arjantinli mimar Cesar Pelli’nin tasarımına bağlı kalınarak 1993-1998 yılları arasında inşa edilen Petronas İkiz Kuleleri‘ni Kuala Lumpur gezilecek yerler listenizin ilk sırasına yazarak, kentin modern yüzünü tanımaya yönelik en doğru adımı atmış olursunuz.

Pelli, tasarım aşamasında İslami motifleri ön planda tutmuş. Ulusal petrol ve doğal gaz şirketi Petronas’ın genel merkezi konumundaki ikiz kuleler, 452 metre yükseklikleri sayesinde 2004 yılına kadar dünyanın en yüksek yapısı olarak anılmış.

Paslanmaz çelik kapılı, 88 katlı kuleleri gezmek isterseniz 45 dakikalık turlara katılabilirsiniz. Tur biletleri giriş katında da satılıyor. Ancak yoğun ilgiden dolayı biletleri internet üzerinden satın almak daha mantıklı oluyor.

Tur esnasında ilk olarak iki kuleyi birbirine bağlayan Skybridge ziyaret ediliyor. Yerden 170 metre yüksekteki asma köprünün ardından 86. kattaki gözlem terasına çıkılıyor.

Otel Tavsiyesi: Petronas’a yalnızca 400 m uzaklıktaki 4 yıldızlı Impiana KLCC Hotel, bölgede konaklama yapabileceğiniz en güzel otellerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Tur Tavsiyesi: Dilerseniz seyir terası giriş biletinizi internetten satın alarak uzun kuyruklardan kurtulabilirsiniz. İlgili tur paketini satın almak için tıklayın: Petronas İkiz Kuleleri Petronas İkiz Kuleleri: Hızlı Giriş Bileti ve Otele Teslimat

 • Adres: Concourse Level, Lower Ground, Kuala Lumpur City Centre, 50088 Kuala Lumpur
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-21.00
 • Giriş Ücreti: RM 80
 • Web Sitesi: petronastwintowers.com.my

2. Batu Caves

Batu Caves kuala lumpur turu

Dünyanın en büyük mağara tapınağı Batu Caves, Kuala Lumpur’a 15 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Otobüsler ve KTM trenleri vasıtasıyla kolaylıkla ulaşabileceğiniz tapınak, Hindular için oldukça önemli olmasına rağmen gezginler tarafından genelde atlanıyor.

Ancak buraya gelip 272 dik basamağı çıkma zahmetine katlananlar, hem kültürel açıdan bilgi birikimlerini artırıyor hem de macera arayışlarına son verebiliyor. Özellikle Thaipusam isimli festivalin düzenlendiği tarihte buraya giderseniz, renkli görüntülere şahit olabilirsiniz.

Hindu tanrısı Lord Murugan’ı tasvir eden dev boyutlu bir heykelle ziyaretçilerini selamlayan Batu Mağaraları, üç ana bölümden oluşuyor.

Zemin kattaki Art Gallery Cave ile en üst kısımdaki Temple Cave, Hinduizm’e özgü nesnelerle süslenmiş. Dark Cave ise keşfetmekten hoşlanan bireylerin ilgisini çekebilecek fırsatlarla dolu bir yer.

Farklı seviyelerdeki bu üç bölümü gezmek için basamakları çıkarken bakışlarınızı Kuala Lumpur’a doğru çevirecek olursanız, kendine özgü bir çekiciliği olan kent manzarasını fotoğraflama şansı bulabilirsiniz. Tabii bu arada tapınağın sevimli sakinleri olan maymunları da besleyebilirsiniz.

Not 1: Mağara merdivenleri ve çevresinde birçok maymun yer alıyor. Elinizde yiyecek ve içecek taşımamak akıllıca olacaktır çünkü maymunlar evcil değil ve zaman zaman ziyaretçilere sıkıntı çıkartabiliyor. Eğer dikkat ederseniz hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

Not 2: Merkezdeki Petronas İkiz Kuleleri’nden taksi ile bölgeye gidiş, 1 saat bekleme ve geri dönüş için taksiciler ilk önce 150 RM isteseler de pazarlık sonucunda her şey dahil (otoban ücretleri, Batu Mağarası park ücreti, bekleme vs) 80 RM karşılığında anlaştık ama şimdi tekrar gidecek olsam tura katılırdım.

Tur Tavsiyesi: Şehir merkezinden mağaralara gitmek uyanık taksiciler yüzünden bazen can sıkıcı olabiliyor. Bu nedenle hazır paket turlara katılarak bölgeyi keyifle gezebilirsiniz. En popüler turlardan bir tanesi için tıklayın: Kuala Lumpur’dan: Batu Mağaraları Yarım Gün Turu

3. Menara KL Tower

Menara KL Tower Kuala Lumpur'da ne yapılır?

Petronas Kuleleri daha uzun olsa da, en iyi şehir manzaralarını sunma konusunda Menara KL Tower‘ın eline su dökemiyor. Bukit Namas’ın zirvesinde yer alan 421 metre uzunluğundaki yapı, 1992-1994 yılları arasında inşa edilmiş.

Tamamlanmasından iki yıl sonra ise hizmete açılmış. Kuleyi ziyaret ettiğinizde Blue Coral Aquarium, KL Forest Eco Park ve Upside Down House gibi cazibe noktalarında da zaman geçirme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Dünyanın en yüksek dördüncü telekomünikasyon kulesi olarak anılan Menara KL Tower’ın bünyesinde, manzara izlemek isteyenlerin yoğun ilgi gösterdikleri iki bölüm bulunuyor.

Aynı zamanda bir restoranın faaliyet gösterdiği kulenin 276. metredeki iç gözlem güvertesine gidip manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Daha heyecan verici bir deneyim yaşamak içinse yerden 300 metre yükseklikteki açık gözlem terasını tercih edebilirsiniz. Yalnız kulenin bu bölümü, kötü hava şartlarında ziyaret kapatılıyor.

Tur Tavsiyesi: Kule giriş biletinizi dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: KL Tower: Açık Tarih Giriş Bilet

 • Adres: No. 2 Jalan Punchak, Off, Jalan P Ramlee, 50250 Kuala Lumpur
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-22.00
 • Giriş Ücreti: RM 49 – RM 99
 • Web Sitesi: menarakl.com.my

4. Merdeka Meydanı (Dataran Merdeka)

Merdeka Meydanı Kuala Lumpur'da yapılması gerekenler

Dünyanın en uzun bayram direklerinden birine ev sahipliği yapan Merdeka Meydanı, ülkenin İngiliz yönetimi altında olduğu dönemde kriket sahası olarak kullanılıyormuş.

O zamanlar “Selangor Club Padang” adıyla anılan meydan, 1957 yılında Malezya’nın bağımsızlığının ilan edilişine tanıklık etmiş. Bu nedenle her yıl burada bağımsızlık gününe ithafen geçit töreni yapılıyor.

Merdeka Meydanı’na gittiğinizde odağınızı ilk önce 95 metre yüksekliğindeki bayrak direğine yöneltebilirsiniz. Ardından çevreyi tanımaya yönelik olarak meydanı çevreleyen yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Bu ziyaretler sırasında görkemli Sultan Abdul Samad Binası’na ve St Mary’s Anglikan Katedrali’ne öncelik vermenizi öneririm. Tabii sadece bunlarla yetinmeyip Royal Selangor Club ile Kuala Lumpur City Gallery’ye de mutlaka zaman ayırın.

5. Central Market (Pasar Seni)

Pasar Seni Kuala Lumpur'da ne yapılır?

Çin Mahallesi ve Petaling Caddesi’ne 5 dakikalık yürüme mesafesindeki Central Market, 1888 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.

Özgün atmosferinden dolayı alışveriş tutkunu gezginlerin Kuala Lumpur gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezlerinden biri olan pazarda, uzunca süre yaş gıda maddelerine odaklı stantlar kurulmuş.

Ancak yerel dildeki adı “Pasar Seni” olan pazar, zaman içerisinde turist odaklı bir mekâna dönüşmüş. Bu değişimin etkisiyle stantlarda taze çiftlik ve tarım ürünleri yerine el işi eşyalar satılmaya başlanmış.

Malay, Çin, Hint kültürlerinin etkilerinin fazlasıyla hissedildiği Central Market’ı dolaşırken uygun fiyatlı hediyelikler ve giyim ürünleri de bulabilirsiniz. Hatta burada yerel mutfak kültürüne özgü lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Eğer ziyaretinizi kutlamalara ve festivallere denk gelecek şekilde planlarsanız, sadece alışveriş odaklı gezinti yerine her anı keyif dolu bir kültürel deneyime dönüştürebilirsiniz. Buradan ayrılmadan önce Etnik Sanatlar Müzesi‘ne uğramayı sakın unutmayın.

 • Ziyaret Saatleri: 10.00-21.30
 • Web Sitesi: centralmarket.com.my

6. Chinatown

Chinatown kuala lumpur gezilecek yerler

Hazır bu kadar yakınına gelmişken, vaktinizin bir kısmını Chinatown‘ı gezmeye ayırabilirsiniz. Doğu kültürüne dair sayısız ipucunu yakalayabileceğiniz yerleşim bölgesi, hiç uyumayan ve her daim renkli atmosferi ile gezginleri kendisine çekmeyi başarıyor.

Siz de bu cazibeden etkilenip rotanızı Kuala Lumpur’un Çin Mahallesi’ne çevirirseniz, cazip alışveriş fırsatları ile dolu ve kültürel açıdan zengin bir şehir turunun kapılarını aralayabilirsiniz.

Alışveriş söz konusu olduğunda, Chinatown sınırları içerisinde ilk akla gelen yer Petaling Caddesi oluyor. Yalnız yerel halkın Kasturi Walk adını verdiği sokakta da uygun fiyatlı ürünler bulabileceğiniz bir bitpazarı kuruluyor.

Kültürel turlardan hoşlanıyorsanız, ziyaret önceliğini bölgedeki tapınaklara verebilirsiniz. Sri Mahamariamman, Kuan Yin, Chan See Shu Yuen, Kuan Ti ve Sin Sze Si Ya tapınakları; konuklarına Asya’ya özgü inanç sistemlerine dair değerli ayrıntılar sunuyor.

7. Thean Hou Temple

Thean Hou Temple kuala lumpur'da gezilecek görülecekyerler

Manzara seyretmek için daha otantik bir yer arıyorsanız, şehirde Thean Hou Temple‘dan daha iyi bir yer bulamazsınız. Cennet kraliçesi Thean Hou’ya adanan çok katlı Çin tapınağı, Selangor ve Federal Bölge Hainan Derneği tarafından 1989 yılında hizmete açılmış.

Asıl işlevini yerine getirmeyi sürdüren dini yapı, aynı zamanda düğünlere de ev sahipliği yapıyor. En özel günlerini görmek isteyen gezginler ise aradıkları fırsatları Çin yeni yıl ve tapınak tanrılarının doğum günü kutlamaları sırasında yakalıyor.

Thean Hou Temple, dört kattan oluşuyor. Birinci katta hediyelik eşya dükkânı ile küçük bir restoran faaliyet gösteriyor. Gezginlerin asıl ilgisini çeken ibadet bölümü ise dördüncü katta yer alıyor. Son katı gezerken ayrıca dini yapının saçaklarını süsleyen ejderha ve anka kuşu figürlerini yakından görebilirsiniz.

Not: Şehrin biraz kıyısında yer alan bu tapınağa taksi ile merkezden 15-20 RM karşılığında rahatça ulaşabilirsiniz. Tapınak dönüşünde yine taksi bekleyip binebileceğiniz gibi 10 dk yürüyerek daha merkezi noktadan da taksilere binebilirsiniz. Yakınlarda metro durağı maalesef yok.

 • Adres: 65, Persiaran Endah, Taman Persiaran Desa, 50460 Kuala Lumpur
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-22.00
 • Web Sitesi: hainannet.com.my

8. Little India (Brickfields)

Brickfields kuala lumpur gezi rehberi

Çin kökenli bireylerin ardından kentteki en büyük topluluğu Hintliler oluşturuyor. Dolayısıyla kültürel açıdan kente zenginlik katan bu toplulukla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen gezginler, Kuala Lumpur tatilleri esnasında mutlaka Little India‘ya uğruyor.

Özellikle yerleşimin ana caddesi olan Jalan Tun Sambanthan, bünyesinde denenmeyi bekleyen sayısız fırsat barındırıyor. Gündüz cadde üzerindeki restoranlarda Hint yemeklerini deneyebilir ve dükkânlarda alışveriş yapabilirsiniz. Hava karardığında buraya gelirseniz daha renkli ve daha hareketli bir manzara ile karşılaşabilirsiniz.

Resmi adı Brickfields olan Little India, yalnızca uygun fiyatlı alışveriş fırsatları ve etnik yemekler sunan mekânlarla dolu bir yerleşim bölgesi değil.

1880’li yıllarda meydana gelen yangının ardından çehresi tamamen değişen bölgede yaşı yüzün üzerinde olan birçok yapıyı ziyaret etme fırsatı bulabilirsiniz.

Koloni döneminden kalma bu tarz yapıları ziyaret etmek size cazip gelirse rotanızı önce Tamil Methodist ve Evangelical Lutheran kiliselerine çevirebilirsiniz. Sonrada Vivekananda Ashram ile Jana Tun Sambanthan’ı gezebilirsiniz.

9. Kuş Parkı (Bird Park)

kuala lumpur turu Bird Park

Kent merkezinden arabayla 10 dakikada ulaşılabilen Kuş Parkı, yaklaşık 200 farklı türden 3 binin üzerinde kuşa ev sahipliği yapıyor.

1991 yılında ziyarete açılan tesis, kuş gözleminden hoşlanan profesyoneller kadar doğal yaşama ilgi duyan amatörlerin de ilgisini çekiyor.

Ağaçlarla kaplı parkta dolaşırken bir anda rengârenk kuşlarla karşılaşmak, kuluçka odasında onların nasıl ürediklerini öğrenmek, farklı türlerin fotoğrafını çekmek ve kuşları beslemek açıkçası insana farklı duygular yaşatıyor.

21 hektarlık alana yayılan Kuala Lumpur Kuş Parkı’nın içerisinde dört farklı bölüm bulunuyor. İlk iki bölümde farklı türler özgürce uçuyor. Üçüncü bölüm ise yerel bir tür olan Boynuzgaga’ya ayrılmış. Son kısma gittiğinizde kafes kuşlarını gözlemleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Biletinizi dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Kuala Lumpur: Kuş Parkı Günü Bilet & Tek Yön Transfer.

 • Adres: 920, Jalan Cenderawasih, Perdana Botanical Gardens, 50480 Kuala Lumpur
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
 • Giriş Ücreti: RM 63
 • Web Sitesi: klbirdpark.com

10. Bukit Bintang

Bukit Bintang kuala lumpur gezilecek yerler

Alışveriş yapmak ve gece hayatını deneyimlemek sizin için önemli tatil aktiviteleriyse, modern olanaklara sahip Bukit Bintang‘ı Kuala Lumpur gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz.

Adı dilimizde “Yıldız Tepesi” anlamına gelen bölgenin sınırları içerisinde şık alışveriş merkezlerinden 5 yıldızlı otellere, restoranlardan gece kulüplerine kadar tatilinizi çok daha keyifli hale getirecek sayısız fırsat bulabilirsiniz.

Monoray, taksi ya da otobüslerle rahatça ulaşabileceğiniz bölgenin en popüler barları ve gece kulüpleri Changkat Bukit Bintang’da yer alıyor.

Yerel mutfak kültürüne ait lezzetlerin tadına bakmak için Jalan Alor’daki mekânları tercih edebilirsiniz. Daha farklı gastronomik deneyimlerin peşindeyseniz, gezi programınıza Starhill Culinary Studio’yu ekleyebilirsiniz.

Bölgede Prada ve Gucci gibi dünyaca ünlü markaların mağazalarında alışveriş yapabilirsiniz. Hatta daha fazla seçeneği tek bir çatı altında bulmak hoşunuza gidiyorsa alışverişte önceliği Sunway Shopping Mall’a verebilirsiniz. Alışveriş merkezinin içerisinde sörf havuzu ve yapay plaj da bulunuyor.

Bukit Bintang Plaza, Imbi Plaza, Fahrenheit 88, Low Yat Plaza, Starhill Gallery, Sungei Wang Plaza ve Lot 10 bu bölgede yer alan en ünlü alışveriş merkezlerinden.

11. Masjid Jamek

Masjid Jamek

Gombak ve Klang nehirlerinin birleştiği noktada bulunan Masjid Jamek, 1907 yılında tamamlandığında Malezya’nın ilk tuğla camisiymiş.

1909 yılında ibadete açılan dini yapının projesini çizen İngiliz mimar A.B. Hubback, tasarım aşamasında Moğol ve Mağribi üsluplarından fazlasıyla etkilenmiş.

Bu sayede zarif bir görünüme kavuşan yapı, soğan biçimli kubbeleri ve alçı bantlı minareleri ile gerçekten göz alıcı bir görünüm sergiliyor.

Masjid Jamek, uzunca bir süre Kuala Lumpur’un İslami ibadet merkezi olarak anılmış. Ancak 1965’te Ulusal Camii’nin hizmete girmesi ile birlikte bu unvanını kaybetmiş.

2017 itibariyle de 1857-1898 yılları arasında hüküm süren Sultan Abdül Samad’ın adıyla anılmaya başlanmış. Mimari açıdan etkileyici detaylarla bezeli yapıyı, ibadet saatleri dışında ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: Jalan Tun Perak, City Centre, 50050 Kuala Lumpur

12. Islamic Art Museum (İslami Sanatlar Müzesi)

Islamic Art Museum

Göl Bahçeleri ile Milli Camii arasında yer alan Islamic Art Museum, 1998 yılında hizmet vermeye başlamış.

Güneydoğu Asya’nın en büyük İslami sanat müzesi olan kültürel tesisin 30 bin metrekarelik alanı içerisinde yedi binden fazla eser, tekstil ürünü ve kitap sergileniyor.

Küçük boyutlu mücevherlerden İslam tarihi açısından önemli kabul edilen yapıların maketlerine kadar birçok farklı objeyi bünyesinde barındıran koleksiyonun Asya orijinli eserlere yoğunlaşmış olması, müzeyi türdeşlerinden farklı bir konuma taşıyor.

İslami Sanatlar Müzesi’nde; Malezya, Çin ve Hindistan menşei eserler özel kategoride sergileniyor. Koleksiyonun geri kalanının gösterimi ise coğrafi köken veya kronolojik sıra yerine türe göre yapılıyor.

Sergi alanlarını gezdikten sonra acıktığınızı hissederseniz, müze bünyesinde faaliyet gösteren Orta Doğu restoranına gidebilirsiniz. Hatta “KL’in en iyisi” olarak anılan hediyelik eşya dükkânına girip İslam sanatı ile ilgili harika kitaplar bulabilirsiniz.

 • Adres: Perdana, Jalan Lembah, Tasik Perdana, 50480 Kuala Lumpur
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-18.00
 • Giriş Ücreti: RM 14
 • Web Sitesi: iamm.org.my

13. Sultan Abdul Samad Binası

Sultan Abdul Samad Binası kuala lumpur gezisi

Tasarımını Arthur Norman’ın yaptığı Sultan Abdul Samad Binası, Sultan Abdul’ün Selangor tahtında oturduğu 1894-1897 yılları arasında inşa edilmiş.

Malezya’da Hint-Saracenik tarzında tasarlanan ilk kamu binası olan yapıya, şimdiki adı ise 1974 yılında verilmiş. Manda döneminde yapının bazı kısımları İngilizler tarafından kullanılmış. Bağımsızlığın ardındansa burası hükümet binasına dönüştürülmüş.

Yapımında daha çok İngiliz mimar Norman’ın adı geçse de Sultan Abdul Samad Binası’nın göz alıcı görünüme kavuşmasında birçok ismin katkısı bulunuyor.

41 metre uzunluğundaki saat kulesi, kubbeleri ve dantelli kemerleri ile dikkat çeken bina, özellikle akşam saatlerinde ışıklandırmanın devreye girmesi sayesinde daha da büyüleyici görünüme kavuşuyor.

Eğer Merdeka Meydanı’ndan yapıya doğru bakacak olursanız, sağ taraftaki eski Genel Postane binasını kolayca fark edebilirsiniz.

 • Adres: Jalan Raja, City Centre, 50050 Kuala Lumpur

14. Sri Mahamariamman Tapınağı

Sri Mahamariamman

23 metrelik anıtsal giriş kulesi ile konuklarını görkemli bir şekilde karşılayan Sri Mahamariamman Tapınağı, 1873 yılında kurulmuş.

Güney Hintli ana tanrıça Mariamman’ın adıyla anılan dini yapı, kuruluş yılı itibariyle Malezya’nın en eski tapınakları arasında gösteriliyor. Tanrıçaya adanan kısım, yapı kompleksinin en arkasında yer alıyor. Onun sağında ve solunda ise Ganesh ile Lord Murugan’a adanan bölümler bulunuyor.

Sri Mahamariamman Tapınağı’nın piramidi andıran girişi, Hindu tanrı ve tanrıçalarını tasvir eden figürlerle süslenmiş. Thaipusam dışında yılın tüm günleri tapınak genelde sakin atmosfere sahip.

O yüzden birçok gezgin ziyaretlerini dini festivale denk getirmemeye çalışıyor. Ancak siz bu dönemde dini yapıya gidip Batu Mağaraları’nda son bulan seremoniyi izleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

 • Adres: Jalan Tun H S Lee, City Centre, 50000 Kuala Lumpur
 • Ziyaret Saatleri: 06.00-20.30

15. Jalan Alor

Jalan Alor kuala lumpur seyahati yeme içme

Bukit Bintang’ı anlatırken de söylediğim gibi Jalan Alor, yerel lezzetleri orijinal tarifleriyle tatmak için Kuala Lumpur gezilecek yerler listesine dâhil edilebilecek en iyi seçenek konumunda.

Jalan Bukit Bintang’ın hemen arkasında ve Changkat’a kısa yürüyüş mesafesindeki cadde, bu özelliğinden dolayı uzun süreden beri eğlence mekânlarından çıktıktan sonra açlığını bastırmak isteyenlerin Altın Üçgen bölgesindeki favorisi olmayı sürdürüyor.

Kuala Lumpur restoranlarında sunulan deniz mahsulleri gerçekten çok iyi ve ucuz. Ancak göçmen nüfusun fazla olduğu şehirde yemek çeşitliliği şaşılacak boyutlarda.

O yüzden bu restoranlarla yetinmeyip mutlaka Jalan Alor’da kurulan yemek tezgâhlarına uğramanızı tavsiye ediyorum. Çünkü eminim ki bu tezgâhlarda pişirilen eriştenin, tatlıları ve ızgaraların tadını şehirde başka hiçbir yerde bulamazsınız.

Durian, mangosteen, rambutan gibi ülkemizde göremeyeceğiniz birçok meyve soyulmuş ve tane hesabı burada satılıyor. Cadde sonunda ise günün yorgunluğunu atabileceğiniz birçok masaj salonu var. Temiz ve konforlu solanlarda en azından 30 dakikalık ayak masajı yaptırabilirsiniz.

16. Butterfly Park

Butterfly Park kuala lumpur malezya

Lake Gardens’ın sınırları içerisinde yer alan ve Kuş Parkı’na yalnızca 5 dakika uzaklıktaki Butterfly Park, 1100’den fazla türe ev sahipliği yapıyor.

Gezginler, adeta bir cenneti andıran parkı hem huzur bulmak hem de rengarenk kelebekleri gözlemlemek için sıklıkla ziyaret ediyor. Açıkça söylemek gerekirse tek bir ziyarette birden çok türü gözlemleyebilmek için şanslı olmak gerekiyor.

Ancak egzotik bitkilerle dolu tesiste zaman geçirmenin, gayet eğlenceli ve bir o kadar da dinlendirici bir aktivite olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Kuala Lumpur Butterfly Park bünyesinde Malezya’ya özgü farklı türler de bulunuyor. Dev kırkayakların ve örümceklerin dâhil olduğu böcek koleksiyonu, kelebeklerin ardından ziyaretçilerin zaman geçirmekten hoşlandıkları bölümlerin başında geliyor.

Ayrıca parkın 80 bin metrekarelik alanı içerisindeki havuzlarda koi balıkları ve tatlı su kaplumbağaları görülebiliyor.

 • Adres: Taman Tasik Perdana, Jalan Cendarasari, 50480 Kuala Lumpur
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
 • Giriş Ücreti: RM 24
 • Web Sitesi: klbutterflypark.com

17. National Mosque of Malaysia

National Mosque of Malaysia kuala lumpur gezilecek yerler

1965 yılında yapımı tamamlanarak hizmete açılan National Mosque of Malaysia, kentte modern mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak gösteriliyor.

15 bin kişinin aynı anda ibadet görevini yerine getirmesine olanak tanıyan dev boyutlu cami, daha önceden de belirttiğim gibi açılışının ardından Kuala Lumpur’un İslamiyet’i benimsemiş nüfusu için en önemli merkez konumuna yükselmiş.

Eski tren istasyonunun hemen yanındaki dini yapı, modern mimarisine rağmen hat ve süsleme sanatının en güzel örneklerini de bünyesinde barındırıyor.

Malezya Ulusal Camii, ülkenin 13 eyaletini ve İslam’ın beş şartını temsil edecek biçimde 18 uçlu yıldız şeklinde tasarlanmış. Hatta yapının projelendirilmesi sırasında Mekke’deki Mescid-i Haram’dan ilham alındığı söyleniyor.

Eğer Çin Mahallesi’nde dolaşırken ezan okunduğunu fark ederseniz, sesin bu caminin 74 metrelik heybetli minaresinden geldiğinden emin olabilirsiniz.

 • Adres: Jalan Perdana, 50480 Kuala Lumpur

18. Suria KLCC

Suria KLCC kuala lumpur gezilecek yerler

Petronas İkiz Kuleleri’nin yanı başında faaliyet gösteren Suria KLCC, alışveriş tutkunu gezginlerin Kuala Lumpur gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmazlarından bir tanesi.

1999 yılında açılan alışveriş kompleksi, bünyesinde barındırdığı marka çeşitliliği sayesinde kısa süre içerisinde yerel halkın gözdesi olmuş.

Üstelik Barney ve Saks Fifth Avenue gibi türdeşleri ile arasında neredeyse hiçbir fark olmayan tesis, sadece alışveriş odaklı bir yer olmaktan çok uzak.

Çünkü akvaryumu, bilim keşif merkezi, konser salonu ve sanat galerisi ile her yaş grubunu saatlerce kendisine bağlayacak zenginliğe sahip.

Suria KLCC; Ampang, Park ve Ramlee isimli üç ana bölümden oluşuyor. Ayrıca Isetan, Parkson Grand ve Marks&Spencer gibi çok katlı mağazalara ev sahipliği yapıyor.

Lüks markalardan hoşlanıyorsanız Isetan’ı, ortalama fiyatlı ürünler satın almak için Parkson Grand’ı tercih edebilirsiniz. Buradan ayrıldıktan sonra kalan zamanınızı huzur içerisinde geçirmek isterseniz, birkaç adım uzaklıktaki KLCC Park’a gidebilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00
 • Web Sitesi: suriaklcc.com.my

19. KLCC Akvaryum

KLCC Akvaryum

Güneydoğu Asya’nın en büyüğü olduğu söylenen KLCC Akvaryum, su altı dünyasını merak eden gezginler için kentteki en önemli cazibe merkezi olma özelliğini koruyor.

150’den fazla türe ait 5 binin üzerinde tatlı su ve deniz canlısını görebileceğiniz akvaryum kompleksinde dilerseniz tüm zamanınızı gözlem yaparak harcayabilir ya da beslenme saatlerine katılabilirsiniz. Adrenalin seviyesi yüksek aktivitelere odaklanmayı tercih ederseniz, köpekbalıkları ile dolu tanklara dalış yapabilirsiniz.

KLCC Akvaryum’u ziyaretinizde gözlem yaparak vakit geçirmeyi planlıyorsanız, iki bölüme odaklanmanızı tavsiye ederim. Bu bölümlerin ilki 90 metre uzunluğundaki tünel. Burada durup kaplan köpek balıklarının ve dev vatozların geçişini izleyebilirsiniz.

İkincisi ise Seviye 2’deki Amazon Ormanı. Büyük boy arapaymalar, kırmızı kuyruklu kedibalıkları, at nalı yengeçleri bu bölümde sizleri bekleyen canlılardan bazıları.

Tur Tavsiyesi: Biletinizi dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz; Aquaria KLCC: Anında Giriş E-Bilet.

 • Adres: Kuala Lumpur Convention Centre, Jalan Pinang, 50088 Kuala Lumpur
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00
 • Giriş Ücreti: RM 69
 • Web Sitesi: aquariaklcc.com

20. Sunway Lagoon Tema Parkı

Sunway Lagoon Tema Park Kuala Lumpur'da yapılacak şeyler

Kuala Lumpur gezilecek yerler listenizin son sırasına, ailenizle veya arkadaşlarınızla keyifli saatler geçirme fırsatı bulacağınız Sunway Lagoon Tema Parkı‘nı yazabilirsiniz.

Parkın bünyesinde altı farklı tematik alan bulunuyor. Bu çeşitlilik, tesisi her yaş grubundan gezgin için ideal bir seçenek haline getiriyor. Ayrıca konaklama seçenekleri sunması, gezginlerin burada daha fazla zaman geçirmelerine olanak tanıyor.

Sunway Lagoon Tema Parkı’nda girişten itibaren çocuklara yönelik sayısız aktivite ve şovla karşılaşabilirsiniz. Çocuğunuz yaşıtları ile beraber bu etkinliklere dalmışken siz partilere katılabilirsiniz.

Akşam olduğunda ise dilerseniz sadece yemek yiyip parktan ayrılabilir veya etkileyici performansları izlemek için konser alanındaki yerinizi alabilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Transfer + park girişinizi internetten satın almak için tıklayın; Sunway Lagoon Bilet & Tek Yön Transfer.

 • Adres: 3, Jalan PJS 11/20, Bandar Sunway, 47500 Petaling Jaya, Selangor
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: RM 202
 • Web Sitesi: sunwaylagoon.com

Kuala Lumpur’da Nerede Kalınır?

kuala lumpur'da gezilecek yerler otel tavsiyeleri
Holiday Inn Express Kuala Lumpur City Centre, 3 yıldızlı, şehrin tam merkezinde yer alan güzel bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Kuala Lumpur’da nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Kuala Lumpur’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Bukit Bintang, KLCC, Chinatown, KL Sentral ve Bangsar çevresi.

Ben Kuala Lumpur seyahatimde, Bukit Bintang’daki Jalan Raja Chulan caddesi üzerinde bulunan Holiday Inn Express Kuala Lumpur City Centre adlı 3 yıldızlı otel konakladım. Tesis Booking.com’da 5000 üzeri ziyaretçi değerlendirmesi sonucu 10 üzerinden 8,3 puana sahip.

Şehrin tam merkezinde yer alan bu otel şu ana kadar konakladığım tesisler arasında fiyat/performans olarak en yüksek otellerden.

Ben 2 gece için kahvaltı dahil çift kişilik odaya toplam 120 Euro gibi bir rakam ödedim, yani tüm vergiler dahil gecelik 60 Euro gibi.

Otel, Petronas İkiz Kuleleri başta olmak üzere birçok yere yürüme mesafesindeydi. Hemen yanında yer alan monoray hattı ise ulaşımda işimize yaradı. Oteli incelemek ve rezervasyon yapmak için tıklayın.

Şehirde konaklama konusunda çok detaylı bilgi, tavsiye ve her bütçeye göre otel tavsiyelerim Kuala Lumpur’da nerede kalınır? başlıklı yazımda…

Kuala Lumpur gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Kuala Lumpur seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

“Kuala Lumpur Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)” üzerine 14 yorum

 1. Merhaba yarin sabah ki kuala lumpur tatilimiz ile ilgili araştırma yaparken sizin tavsiyelerinizi okudum ve fikir sahibi oldum beni tatmin goze kulağa hoş geliyor tecrubeniz üstünede biraz ben katarım oh mis gibi
  Çok teşekkür ediyorum:)

  Yanıtla
  • bende sabırsızlıkla bekliyoum. 🙂 tam 11 ay sonrası için plan yaptım. kısmet olursa inşallah….

   Yanıtla
 2. Benim eşim Malezya’lı ve şu an Kuala Lumpur’da kalıyorum. 4 yıldır evliyim aralıkla gelip 1 ay kalır geri döneriz. Başka şehirlerine kadar gittim ama bakayım acaba insanların gittiği benim henüz gitmediğim yerler var mı diye yokmuş:) arkadaş gayet iyi anlatmış detaylı bilgiler vermiş. Burada şehir merkezinde görebilecekleriniz yazılmış ve çizilmiş daha fazlası var mı ? Evet var ama bende bu sıcakta değmez aracınız varsa neden olmasın özellikle düğünümü yaptığım yer Putrajaya ‘yı görmenizi tavsiye ederim.

  Yanıtla
 3. Çok teşekkür ederiz biz de şu an kuala lumpurdayız. Bizim için çok faydalı bir bilgi oldu. Emeğinize sağlık

  Yanıtla
  • Melahat Hanım selamlar, öncelikle sıkıntı yaşamanıza üzüldüm lakin haritayı tekrar tekrar kontrol ettim ama konumlar doğru gözüküyor. Acaba sizin eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?

   Yanıtla
 4. Haftaya Kuala Lumpur’dayım. Bayadır blog bakıyordum fakat hiçbiri yazdığınız kadar detaylı değildi.
  Çok beğendiğim bir yazı oldu elinize sağlık

  Yanıtla
 5. Merhabalar ben ve bir arkadaşım ekim ayında gitmeyi planlıyoruz.Yazınız gerçekten çok ayrıntılı açıklayıcı olmuş.Teşekkürler.Çok faydalı olacak bizim için.

  Yanıtla
 6. Sami bey merhaba
  Kuala Lumpura bugün geldim
  gezilecek yerleri yazdınız ve anlattınız için çok teşekkür ederim ve çok faydalı oldu ☺️☺️

  Yanıtla
  • İlginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkürler Dilek Hanım. Kuala Lumpur’da keyifli vakit geçirmenizi dilerim 🙂 Sevgiler…

   Yanıtla

Yorum yapın