Los Angeles Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

“Los Angeles Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?” Amerika’nın en büyük ikinci şehri olan Los Angeles ülkenin belki de en renkli şehirlerinden biri. Hollywood filmlerinden aşina olduğumuz kent Büyük Okyanus kıyısında olmasının da avantajıyla plaj, alışveriş ve her türlü eğlenceyi tadabileceğiniz bir destinasyon.

Türkiye’den ortalama 13 saatlik uçuş mesafesinde olan şehir zenginliği, lüks mağazalar ve restoranları ve hareketli sosyal hayatıyla milyonlarca turistin akınına uğruyor.

Hızlı ve konforlu bir ulaşım alt yapısına sahip olan şehirde bir yerden bir yere gitmek son derece kolay. Ancak bu melekler şehrine ilk defa gidiyorsanız ulaşım konusunda endişeleriniz olması da normal.

Özellikle de havaalanına indikten sonra otelinize nasıl gideceğiniz konusunda. Los Angeles Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısı da işte bunun için var.

Los Angeles Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

LAX koduyla tanımlanan Los Angeles Havaalanı şehrin 30 kilometre güney batısında yer alıyor ve Los Angeles’a uçan tüm büyük ve orta ölçekli firmalar, ve hatta bazı ekonomik havayolları burayı kullanıyor.

9 terminali bulunan havaalanında Türk Hava Yolları uçuşları TBIT olarak da adlandırılan Terminal B’ye iniyor ve bu terminalden kalkıyor. (TBIT kısaltması “Tom Bradley International Terminal” anlamında.)

Havaalanındaki tüm terminaller ve otopark arasında ulaşım ise ücretsiz shuttle otobüsleri ile sağlanıyor. Los Angeles Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri ise:

1. Havaalanlı Ekspres Otobüsleri / FlyAway ve Diğerleri

Los Angeles Havaalanı Shuttle

Los Angeles Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında havaalanı ekspres otobüsleri ekonomik ve hızlı bir seçenek.

Özellikle FlyAway firmasının popüler olduğu havaalanı ekspres otobüsleri ile şehir merkezine ulaşım normal trafikte yaklaşık 30-35 dakika sürüyor.

Havaalanından merkezdeki Union Station‘a kadar gidebileceğiniz otobüsler Hollywood, Santa Monica, Van Nuys ve Westwood’da da duruyor.

Ücret ineceğiniz durağa göre değişmekle birlikte en uzakta olan Union Station için fiyat 9,75 USD ve diğer durakların ücreti biraz daha az.

Biletleri satın alabileceğiniz birkaç nokta mevcut. İsterseniz havaalanın tüm terminallerinde geliş katında ve bagaj teslimi salonlarında bulunan Metrolink bilet makinelerinden, isterseniz de otobüste şoförden bilet alabilirsiniz. Yalnız otobüste nakit ödeme kabul edilmiyor sadece kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Haftanın 7 günü, 24 saat boyunca her yarım saatte bir kalkan FlyAway otobüslerinin kalkış noktası ise tüm terminallerin çıkışında, yeşil “FlyAway” tabelalarıyla işaretlenmiş durumda. Gözden kaçırmanız imkansız.

Eğer havaalanından Los Angeles’a değil de yakınlardaki diğer şehir ve kasabalara gidecekseniz aşağıdaki ekspres otobüslerden size uygun olanını seçebilirsiniz.

  • Antelope Valley Airport Express ile Newhall, Palmdale ve Lancaster’a
  • Central Coast Shuttle ile Ventura, Santa Barbara, Buelton ve Santa Maria’ya
  • Mickey’s Space Ship Shuttle ile Universal Studios, Knotts Berry Farm ve Disneyland Anaheim Otelleri’ne
  • Santa Barbara Airbus ile Santa Barbara, Goleta ve Carpinteria’ya
  • Shuttle One ile Disneyland, Knott’sBerry Farm ve Anaheim’deki otellere ulaşabilirsiniz.

2. Metro

Los Angeles Uluslararası Havalimanı Metro

Los Angeles Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en ucuzu ancak belki de en uzun süreni metro. Dolayısıyla zamanınız bolsa ve en ekonomik seçeneği arıyorsanız bu yolu tercih edebilirsiniz.

Öncelikle belirteyim ki havaalanında bir metro istasyonu yok. Dolayısıyla uçaktan indiğinizde ilk önce ücretsiz shuttle otobüsleriyle en yakındaki metro istasyonuna gitmeniz gerekiyor. Ki bu shuttle otobüsleri her gün 05:00 – 00:00 saatleri arasında 20 dakikada bir tüm terminallerden kalkıyor.

Ücretsiz Green Line G shuttle otobüsleri sizi 15 dakikada Aviation/LAX Metro Rail İstasyonu’na ulaştıracaktır. Burada otomatik makinelerden şehrin toplu taşıma kartı olan TAP satın alıyor ve toplu taşımayı ne kadar kullanmak istediğinize bağlı olarak karta biraz para yüklüyorsunuz. Los Angeles Havaalanı şehir merkezi ulaşımı içinse TAP kartınızdan 1,75 USD alınıyor.

Eğer istikametiniz şehir merkezi ise Aviation/LAX Metro Rail İstasyonu’nda Yeşil metro hattına binerek Willowbrook İstasyonu’nda Mavi hatta aktarma yapıyorsunuz. Bu hat sizi Los Angeles şehir merkezindeki çeşitli istasyonlara götürüyor. Ve bu yolculuk ortalama 1 saat sürüyor.

3. Otel Karşılama Hizmeti / Hotel PickUp ve Özel Transferler

Los Angeles Uluslararası Havalimanı Otel Servisi

Otel karşılama hizmeti Los Angeles Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında belki biraz yüksek maliyetli ancak konforlu bir yöntem olarak öne çıkıyor.

Rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yaptıysanız veya yapacaksanız otelle ilgili “özellikler” kısmında otelin havaalanı karşılama hizmeti sunup sunmadığı, sunuyorsa ücretinin ne olduğu genellikle yazar.

Bazen de bu hizmetin olduğu yazar ancak ücret belirtilmez. O durumda otele sistem üzerinden mesaj atarak fiyat alabilirsiniz.

Ücret size makul gelirse havaalanında otelin ayarladığı aracın şoförü tarafından karşılanıp, hatta valizlerinize de yardımcı olunup otel kapısına kadar ulaştırılırsınız.

Bu yolu seçerseniz yolculuk süresi tamamen otelinizin konumuna bağlı ancak pek çok yönteme göre daha hızlı olacağı da kesin.

Eğer metro, otobüs gibi detaylarla uğraşmak istemiyor, havaalanından direkt belirli bir noktaya gitmeyi tercih ediyorsanız otel karşılama hizmetlerine çok benzeyen transfer paketleri de sizin için uygun bir seçenek olabilir. Hatta eğer 2-3 kişi birlikte seyahat ediyorsanız, bu transferlerin de fiyatları da uygun seviyelere geliyor. Örneğin:

Los Angeles Havaalanı’ndan Otelinize Özel Transfer: Los Angeles Havaalanı’ndan West Hollywood civarındaki otelinize konforlu bir şekilde ulaşımın maliyeti 3 kişiye kadar olan gruplar için 110 USD.

Çok uzun bir yolculuğun ardından havaalanında yer yön bulmakla uğraşmamak, şoför tarafından karşılanıp doğrudan otelinize ulaşmanın değeri ise sanırım paha biçilemez. Kolay rezervasyon, hızlı onay ve son 24 saate kadar iptal etme avantajları da mevcut.

4. Taksi

Los Angeles Uluslararası Havalimanı Taksi seferleri

Los Angeles Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında taksi fazla maliyetli olmayan ancak en hızlı yöntem. Havaalanının lisanslı taksileri 7/24 çalışıyor ve her terminal çıkışında bulunuyor.

Los Angeles şehir merkezine (merkez içerisindeki herhangi bir noktaya) standart 46,50 USD fiyat uygulanan taksilerle başka bir destinasyona gitmek isterseniz taksimetre açılıyor. Taksiye binerken verilen kartlarda ücret tarifesi ile ilgili detaylı bilgiler de mevcut.

Özetle Los Angeles Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Los Angeles Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Los Angeles Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri çeşitli ve her bütçeye uygun alternatif var. Bir kıyaslama yapacak olursam;

FlyAway havaalanı ekspres otobüsleri hem hızlı hem de en ucuzu olmasa da gayet ekonomik bir seçenek. Üstelik sefer sıklıkları da yeterli.

Ancak bütçe sizin için çok önemliyse yolda biraz daha zaman geçirmeyi ve aktarma yapmayı göze alıp metro ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bütçesi daha yüksek olan ve konforlu seyahat etmek isteyen, veya 3-4 kişi maliyeti bölüşebilecek olanlar yazının başında bahsettiğim özel transfer paketleri, taksi veya otel karşılama hizmetlerini değerlendirmeli. Ki bu seçenekler çocuklarla veya yaşlılarla seyahat edenler için de büyük kolaylık.

Los Angeles Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri yazısında havaalanından şehir merkezine ulaşım yolları, bunların süresi ve maliyetleri hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Yakınlarda Los Angeles’a bir geziniz olacaksa Los Angeles’ta Nerede Kalınır? ve Los Angeles Gezilecek Yerler yazılardan da faydalanabilirsiniz.

Yorum yapın