San Francisco Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

“San Francisco Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?” sorusu için  herkese uygun bir yöntem var. Seçiminizi belirleyen ise nasıl seyahat ettiğiniz -kabalık, tek başına, çok valizle veya valizsiz gibi- ve bütçeniz olacaktır.

Amerika’nın en turistik ve kabalık da kentlerinden biri olan San Francisco’ya yolcu taşıyan 3 havalimanı var: Şehre en yakını SFO koduyla bilinen San Francisco Havalimanı, aslında Oakland kentinde yer alan ancak yakınlığı sebebiyle San Francisco’ya da yolcu taşıyan Oakland Havalimanı ve San Jose kentinde yer alan ve yine San Francisco’ya yolcu taşıyan San Jose Havaalanı.

Bu üç havaalanından da San Francisco şehir merkezine toplu taşıma ve özel ulaşım alternatifleri mevcut. Ancak Türkiye’den direkt uçuşlar sadece San Francisco Havaalanı’na yapıldığı için bu yazıda bu yazıda ben de sadece San Francisco Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım seçeneklerinden bahsedeceğim.

San Francisco Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Kısaca SFO koduyla bilinen San Francisco Uluslararası Havalimanı şehre yolcu taşıyan üç havaalanı arasında en büyük ve yoğunu. Şehrin 21 kilometre güneyinde yer alan havalimanı aynı zamanda ABD’nin de yedinci büyüğü.

İç hatlarda kullanılan Terminal 1, 2, 3 ve uluslararası uçuşlarda kullanılan International Terminal ile toplamda 4 terminali olan havalimanına Türk Hava Yolları’nın da direkt uçuşları bulunuyor.

San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım alternatifleri ise tren ve otobüsten oluşan toplu taşıma ile taksi, karşılama paketleri ve Uber’den oluşan kişiye özel ulaşım yollarından meydana geliyor. Hepsiyle ilgili detaylar ise…

1. BART Trenleri

San Francisco Havaalanı Treni

Şehrin metro hattı diyebileceğim BART Trenleri ile San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım direkt sağlanabiliyor.

Uluslararası Terminal’in altında bulunan Bart İstasyonu’na Terminal 1 ve 3’den yürüyerek ulaşılabileceği gibi havaalanı içerisinde ücretsiz hizmet veren AirTrain ile de ulaşım sağlanabiliyor.

Kısacası, eğer uçağınız Uluslararası Terminal’e indiyse direkt BART Train tabelalarını, diğer terminallerden birine indiyse “BART Train” ve “Use Air Train” yazan tabelaları takip edebilirsiniz.

Yukarıdaki haritada San Francisco şehrinin raylı sistem haritasını görebilirsiniz. Havaalanından hareket eden mavi ile gösterilmiş hat Antioch’a kadar gidiyor ve bu hat üzerindeki Powell St İstasyonu ise şehir merkezindeki Union Square’e en yakın istasyon.

Eğer otelinizin konumu eğer farklı bir yerde ise, hat üzerindeki bağlantı sağlayan herhangi bir başka istasyonda inip, otelinize ulaşabileceğiniz Caltrain veya MuniMetro hatlarına da aktarma yapabilirsiniz.

BART Trenleri ile San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım (yani SFO – Powell St İstasyonu arası) ortalama 30 dakika sürüyor. Ki otelinizin konumuna göre bu süre daha kısa ya da uzun olabilir.

Ücretler ise mesafeye ve alacağınız bilet tipine göre değişken. Özetle söylemem gerekirse:

SFO – Powel St İstasyonu arası yetişkinler için tek yön bilet 8,50 – 10 USD arasında değişiyor. Bu değişimin sebeplerinden biri de biraz daha indirimli seyahat etmenize imkan sağlayan Clipper Card.

Yeri gelmişken belirteyim; Clipper Card San Francisco’da metro ve otobüslerde kullanabileceğiniz bir toplu taşıma kartı. Eğer seyahatiniz sırasında toplu taşımayı sık sık kullanacaksanız fiyat avantajı sağlayacağından dolayı Clipper Card almanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

Bu kartı Clipper Card resmi web sitesi üzerinden alabileceğiniz gibi San Francisco’da da temin edebilirsiniz.

Bu arada net ücret hesaplamasını resmi web sitesindeki formu doldurarak da yapabilirsiniz.

BART Tren biletleri istasyonlardaki bilet makineleri ve Clipper Card makinelerinden temin edilebiliyor. Makinelerin tamamı nakit kabul ederken bazıları kredi kartı da kabul ediyor. Biletlerinizi ayrıca San Francisco Havaalanı geliş terminallerindeki danışma standlarından da satın alabilirsiniz.

Son olarak: Fan Francisco Havaalanı’ndan 15-20 dakikada bir hareket eden BART Trenleri hafta içi sabah 05:00’de Cumartesi günleri 06:00’da başlıyor ve 00:00’a kadar devam ediyor. Sadece Pazar günleri başlangıç saati sabah 08:00.

2. Sam Trans Otobüsleri

San Francisco Uluslararası Havalimanı Sam Trans Otobüsleri

San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasındaki ikinci toplu taşıma alternatifi Sam Trans halk otobüsleri. Ki bu otobüslerle havaalanından şehrin farklı bölgelerine ulaşım sağlamak mümkün.

Sam Trans Otobüsleri’nin sefer saatleri ve sıklığı Pazar günleri biraz daha farklı.

Otobüslerde Clipper Card kullanabileceğiniz gibi isterseniz otobüs içerisinde nakit ödeme de yapabilirsiniz. Tek binişlik ücret yukarıda bahsettiğim hatlar için 2,25 USD ancak ücreti 4,50 USD olan Day Pass almanız halinde tüm gün boyunca San Francisco içerisinde de tüm Sam Trans otobüslerini limitsiz kullanabilirsiniz. (Fiyatlar 19-64 yaş arası yetişkinler için. Öğrenci, çocuk ve 64 yaşından büyüklere indirimli fiyat uygulanıyor.)

San Francisco Havaalanı içerisinde Sam Trans otobüslerinin kalkış noktasına ulaşmak içinse “Bus” tabelalarını takip etmelisiniz.

3. Özel Transferler ve Otellerin Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up

San Francisco Uluslararası Havalimanı Özel Transfer

Amerika’da biraz masraflı olacağı için çok tavsiye etmem ancak yine de ihtiyacı olabilecekler için belirteyim. Otellerin “Hotel Pick Up” olarak belirtilen karşılama hizmeti de San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım yolları arasında konforlu bir alternatif.

Eğer rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yaptıysanız, rezervasyon onayı sayfasındaki “Tesisle iletişime geç” üzerinden otele mesaj atıp “Hotel pick up” hizmeti sunup sunmadıklarını, böyle bir imkan varsa ücretini sorabilirsiniz. Ücret de size makul gelirse, otel bir araç ayarlayarak havaalanında adınızla sizi karşılayıp direkt tesisin kapısına ulaşımınızı ayarlayacaktır.

Bunun dışında özel transfer seçenekleri de konfor arayanlara hitap eden bir seçenek. Bütçeniz biraz müsaitse, kabalık seyahat ediyorsanız veya herhangi bir sebepten dolayı konfor arıyorsanız böyle bir alternatifi de tercih edebilirsiniz. San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım yazısında ben size bir örnek vereyim ancak benzerlerini araştırarak siz de bulabilirsiniz:

San Francisco Havaalanı’ndan Otelinize Direkt Grup Transferi: 1-4 kişilik grupların kullanabileceği bu hizmete havaalanında adınızla karşılanma ve otelinizin kapısına kadar bırakılma dahil. Yalnız bu söylediğimden paylaşımlı transfer anlamı çıkmasın. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişileri kastediyorum.

Bu hizmeti daha önce kullanmış olanların puanı 5 üzerinden 4,8. 3 veya 4 kişilik gruplar olduğunda kişi başı maliyet neredeyse taksi ücretine denk geliyor ve üstelik otel adresini bulma, uzun yoldan mı gitti gibi dertleriniz de olmuyor. Bu seçenek birden fazla ağır valiz taşıyan ve tek başına seyahat edenler için de konfor açısından çok avantajlı. 

4. Taksi

San Francisco Uluslararası Havalimanı Taksi

San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda konforlu bir diğer seçenek de taksiler. Havaalanının lisanslı taksileri tüm terminallerin geliş salonunun çıkışında sıra halinde bulunuyor.

Dolayısıyla havaalanı içerisinde yanınıza yaklaşıp taksi hizmeti vereceğini söyleyenlerden uzak durmalısınız. Bunlar lisanslı olmadığı için ne kadar ücret talep ettiklerini, güvenli olup olmadıklarını denetleyen bir mekanizma yok.

Lisanslı taksilerin tamamında taksimetre açılıyor ve şehir merkezine ulaşım (otelinizin merkezdeki konumuna göre) 30 dakika civarında sürüp, ortalama 40 – 50 USD tutacaktır.

5. Uber / Lyft Taksi Servisleri

San Francisco Havaalanı UBER

Uber ve Lyft de San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım alternatifleri arasında taksiye en yakın hizmet. Telefonunuza indireceğiniz Uber veya Lyft aplikasyonları aracılığıyla gitmek istediğiniz adresi sisteme tanımlayıp yolculuğun tam tutarını ekranda görebilirsiniz.

Ücret size uygun geliyorsa aracı çağırıp otelinize güvenle ve konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Özetle San Francisco Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

San Francisco Uluslararası Havalimanı'ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım yazısında sizlere şehre yolcu taşıyan en büyük havaalanından ulaşım alternatifleri hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Elbette tüm alternatifler arasında hem hızlı hem de uygun fiyatlı seçenek trenler. Ki BART trenleri ile olsun, Caltrain trenleri ile olsun hepsinde çeşitli istasyonlarda aktarma yapma imkanı olduğu için şehrin farklı yerlerine kolayca ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Bunun dışında Sam Trans otobüsleri de çok ucuz olduğu için tercih edebileceğiniz bir alternatif. Özellikle de valiziniz küçükse…

Ancak ağır valizleriniz varsa, 3-4 kişilik bir grupsanız veya yanınızda çocuklar varsa toplu taşıma yerine taksi, Uber veya San Francisco Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısının başında bahsettiğim havaalanı karşılama hizmetlerini tercih etmenizi tavsiye ederim.

San Francisco Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında size şehir merkezine ulaşım yolları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Yakınlarda buraya bir seyahat planlıyorsanız San Francisco’da nerede kalınır? ve San Francisco gezilecek yerler başlıklı yazılarımızı da okumanız faydalı olacaktır.

Yorum yapın