San Francisco havaalanı ulaşım transfer

San Francisco Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri bu şehri ziyaret edecek olan herkese uygun bir yöntem içeriyor. Seçiminizi belirleyen ise nasıl seyahat ettiğiniz -kabalık, tek başına, çok valizle veya valizsiz gibi- ve bütçeniz olacaktır.

Amerika’nın en turistik ve kabalık da kentlerinden biri olan San Francisco’ya yolcu taşıyan 3 havalimanı var: Şehre en yakını SFO koduyla bilinen San Francisco Havalimanı, aslında Oakland kentinde yer alan ancak yakınlığı sebebiyle San Francisco’ya da yolcu taşıyan Oakland Havalimanı ve San Jose kentinde yer alan ve yine San Francisco’ya yolcu taşıyan San Jose Havaalanı.

Bu üç havaalanından da San Francisco şehir merkezine toplu taşıma ve özel ulaşım alternatifleri mevcut. Türkiye’den direkt uçuş sadece San Francisco Havaalanı’na var ancak aktarmalı uçuşlarla diğer havaalanlarına gidecek yolcular da olabilir diye San Francisco Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım yazısında ben bu üç havaalanından da tek tek bahsedeceğim.

San Francisco Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Paketleri

San Francisco Uluslararası Havalimanı transfer paketleri

San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerine geçmeden önce çeşitli sebeplerle ihtiyaç duyabilecekler için havaalanı karşılama hizmetlerine de bir örnek vermek istiyorum. Ki bütçeniz biraz müsaitse, kabalık seyahat ediyorsanız veya herhangi bir sebepten dolayı konfor arıyorsanız bu ideal bir seçenek.

San Francisco Havaalanı’ndan Otelinize Direkt Grup Transferi: Ücreti 120 USD olan bu servisi 4 kişiye kadar kullanabilirsiniz. Yalnız bu söylediğimden paylaşımlı transfer anlamı çıkmasın. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişileri kastediyorum.

Servise bagaj tesliminden sonraki çıkışta adınızla karşılanma ve otelinizin kapısına kadar ulaşım dahil. Ki bu hizmeti kullananların puanı 5 üzerinden 4,8.

3 veya 4 kişilik gruplar olduğunda kişi başı maliyet neredeyse taksi ücretine denk geliyor ve üstelik otel adresini bulma, uzun yoldan mı gitti gibi dertleriniz de olmuyor. Bu seçenek birden fazla ağır valiz taşıyan ve tek başına seyahat edenler için de konfor açısından çok avantajlı. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

San Francisco Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

San Francisco havaalanı ulaşım transfer

Kısaca SFO koduyla bilinen San Francisco Uluslarası Havalimanı şehre yolcu taşıyan üç havaalanı arasında en büyük ve yoğunu. Şehrin 21 kilometre güneyinde yer alan havalimanı aynı zamanda ABD’nin de yedinci büyüğü.

İç hatlarda kullanılan Terminal 1,2, 3 ve uluslararası uçuşlarda kullanılan International Terminal ile toplamda 4 terminali olan havalimanına Türk Hava Yolları’nın da direkt uçuşları bulunuyor.

San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım alternatifleri ise tren ve otobüsten oluşan toplu taşıma ile taksi, karşılama paketleri ve Uber’den oluşan kişiye özel ulaşım yollarından meydana geliyor. Hepsiyle ilgili detaylar ise…

BART Trenleri

San Francisco Uluslararası Havalimanı bart tren

Şehrin metro hattı diyebileceğim BART Trenleri ile San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım direkt sağlanabiliyor.

Uluslararası Terminal’in altında bulunan Bart İstasyonu’na Terminal 1 ve 3’den yürüyerek ulaşılabileceği gibi havaalanı içerisinde ücretsiz hizmet veren AirTrain ile de ulaşım sağlanabiliyor.

Kısacası, eğer uçağınız Uluslarası Terminal’e indiyse direkt BART Train tabelalarını, diğer terminallerden birine indiyse  “BART Train” ve “Use Air Train” yazan tabelaları takip edebilirsiniz.

Yukarıdaki haritada San Francisco şehrinin raylı sistem haritasını görebilirsiniz. Havaalanından hareket eden mavi ile gösterilmiş hat Antioch’a kadar gidiyor ve bu hat üzerindeki Powell St İstasyonu ise şehir merkezindeki Union Square’e en yakın istasyon.

Ki otelinizin konumu eğer farklı bir yerde ise, hat üzerindeki bağlantı sağlayan herhangi bir başka istasyonda inip, otelinize ulaşabileceğiniz Caltrain veya MuniMetro hatlarına da aktarma yapabilirsiniz.

BART Trenleri ile San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım (yani SFO – Powell St İstasyonu arası) ortalama 30 dakika sürüyor. Ki otelinizin konumuna göre bu süre daha kısa ya da uzun olabilir.

San Francisco Uluslararası Havalimanı bart tren ulaşım

Ücretler ise mesafeye ve alacağınız bilet tipine göre değişken. Özetle söylemem gerekirse:

SFO – Powel St İstasyonu arası yetişkinler için tek yön bilet Clipper bilet almanız halinde 9,15 USD, BART Mavi Kart almanız halinde 9,65 USD.

Yeri gelmişken belirteyim; Clipper Card San Francisco’da metro ve otobüslerde kullanabileceğiniz bir toplu taşıma kartı. Eğer seyahatiniz sırasında toplu taşımayı sık sık kullanacaksanız fiyat avantajı sağlayacağından dolayı Clipper Card almanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

Bu kartı Clipper Card resmi web sitesi *üzerinden alabileceğiniz gibi San Francisco’da da temin edebilirsiniz.

  • clippercard.com/ClipperWeb/getTranslink.do

Bu arada net ücret hesaplamasını resmi web sitesindeki * formu doldurarak da yapabilirsiniz.

  • bart.gov/tickets/calculator

BART Tren biletleri istasyonlardaki bilet makineleri ve Clipper Card makinelerinden temin edilebiliyor. Makinelerin tamamı nakit kabul ederken bazıları kredi kartı da kabul ediyor. Biletlerinizi ayrıca San Francisco Havaalanı geliş terminallerindeki danışma standlarından da satın alabilirsiniz.

Son olarak: Fan Francisco Havaalanı’ndan 15-20 dakikada bir hareket eden BART Trenleri 06:30 – 23:53 arasında sefer yapıyor. Sadece Pazar günleri başlangıç saati sabah 08:00.

Sam Trans Otobüsleri

San Francisco Uluslararası Havalimanı sam trans

San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasındaki ikinci toplu taşıma alternatifi Sam Trans halk otobüsleri. Ki bu otobüslerle havaalanından şehrin farklı bölgelerine ulaşım sağlamak mümkün.

Aşağıda liste halinde hangi otobüslerin San Francisco Havalimanı’ndan şehrin hangi bölgelerine gittiklerini ve sefer saatleri ile sıklıklarını bulabilirsiniz:

San Francisco Uluslararası Havalimanı sam trans tablo

Sam Trans Otobüsleri’nin sefer saatleri ve sıklığı Pazar günleri biraz daha farklı.

Otobüslerde Clipper Card kullanabileceğiniz gibi isterseniz otobüs içerisinde nakit ödeme de yapabilirsiniz. Tek binişlik ücret yukarıda bahsettiğim hatlar için 2,25 USD ancak ücreti 5,50 USD olan Day Pass almanız halinde tüm gün boyunca San Francisco içerisinde de tüm Sam Trans otobüslerini limitsiz kullanabilirsiniz.

San Francisco Havaalanı içerisinde Sam Trans otobüslerinin kalkış noktasına ulaşmak içinse “bus” tabelalarını takip etmelisiniz.

Otellerin Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up

San Francisco havaalanı ulaşım hotel pick up

Amerika’da biraz masraflı olacağı için çok tavsiye etmem ancak yine de ihtiyacı olabilecekler için belirteyim. Otellerin “Hotel Pick Up” olarak belirtilen karşılama hizmeti de San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım yolları arasında konforlu bir alternatif.

Eğer rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yaptıysanız, rezervasyon onayı sayfasındaki “tesisle iletişime geç” üzerinden otele mesaj atıp “hotel pick up” hizmeti sunup sunmadıklarını, böyle bir imkan varsa ücretini sorabilirsiniz. Ücret de size makul gelirse, otel bir araç ayarlayarak havaalanında adınızla sizi karşılayıp direkt tesisin kapısına ulaşımınızı ayarlayacaktır.

Taksi

San Francisco Uluslararası Havalimanı ulaşım transfer

San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda konforlu bir diğer seçenek de taksiler. Havaalanının lisanslı taksileri tüm terminallerin geliş salonunun çıkışında sıra halinde bulunuyor. Dolayısıyla havaalanı içerisinde yanınıza yaklaşıp taksi hizmeti vereceğini söyleyenlerden uzak durmalısınız. Bunlar lisanslı olmadığı için ne kadar ücret talep ettiklerini, güvenli olup olmadıklarını denetleyen bir mekanizma yok.

Lisanslı taksilerin tamamında taksimetre açılıyor ve şehir merkezine ulaşım (otelinizin merkezdeki konumuna göre) 30 dakika civarında sürüp, ortalama 40-50 USD tutacaktır.

Uber / Lyft Taksi Servisleri

uber San Francisco Uluslararası Havalimanı

Uber ve Lyft de San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım alternatifleri arasında taksiye en yakın hizmet. Telefonunuza indireceğiniz Uber veya Lyft aplikasyonları aracılığıyla gitmek istediğiniz adresi sisteme tanımlayıp yolculuğun tam tutarını ekranda görebilirsiniz.

Ücret size uygun geliyorsa aracı çağırıp otelinize güvenle ve konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Oakland Havaalanı San Francisco Şehir Merkezi Ulaşım

San Francisco Oakland Havaalanı havaalanı ulaşım

Aslında Oakland şehrinde yer alan Oakland Uluaslararası Havaalanı San Francisco’ya da yakınlığı sebebiyle bu şehre giden yolcuların sıkça tercih ettiği bir havalimanı.

San Francisco şehir merkezinin yaklaşık 30 kilometre doğusunda yer alan bu havalimanı aslında yazının ana konusu değil, zira buraya Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor.

Ancak aktarmalı uçuşlarla buraya inecek olanlar için kısaca Oakland Havaalanı San Francisco şehir merkezi ulaşım bilgilerinden de bahsedeyim.

BART Trenleri

San Francisco havaalanı ulaşım bart trenleri

Oakland Havaalanı San Francisco şehir merkezi ulaşımında en uygun fiyatlı ve hızlı toplu taşıma alternatifi şehrin metro hattının bir parçası olan BART Trenleri. Ki bu trenlerle ilgili detaylı bilgiyi yazının “San Francisco Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım – BART Trenleri” bölümünde vermiştim.

Bu bölümde sadece Oakland Havaalanı ile şehir merkezindeki Powell St İstasyonu arasında ulaşımın yaklaşık 25 dakika sürdüğünü ve ücretinin mavi BART kartı ile 10,95 USD, Clipper Card ile 10,45 USD olduğunu ekleyeyim.

İnmek istediğiniz istasyon farklı bir istasyonsa yazının ilk bölümünde verdiğim linkler üzerinden süre ve ücret bilgisini hesaplayabilirsiniz.

Bir de BART Trenleri Oakland Havaalanı İstasyonu’ndan hafta için 05:00 – 23:00 saatleri, Cumartesi günler 06:00 – 23:00 saatleri ve Pazar günleri de 07:00 – 23:00 saatleri arasında her 20 dakikada bir hareket ediyor.

BART Tren İstasyonu Oakland Havaalanı’nda terminal binasının hemen karşısında yer alıyor, ki havaalanındaki “BART Train” tabelalarını takip ederek buraya ulaşabilirsiniz. Bu istasyondan bineceğiniz trenler önce Coliseum İstasyonu’na gidiyor orada da aktarma yaparak Powell St İstasyonu’na giden trene geçiyorsunuz.

Taksi

San Francisco havaalanı ulaşım taksi transfer

Oakland Havaalanı San Francisco şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden biri de taksiler. Geliş terminallerinin çıkışında sıralanan lisanslı havaalanı taksileri ile taksimetre açılarak yapılacak yolculuğun ücreti gideceğiniz lokasyona göre değişiyor.

Ancak şehir merkezinde oteller için ücret ortalama 60-80 USD arasında değişiyor ve yolculuk süresi de 1 saat civarında.

Uber / Lyft

uber San Francisco Uluslararası Havalimanı

Uber ve Lyft’i de Oakland Havaalanı San Francisco şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında değerlendirebilirsiniz.

Cep telefonunuza indireceğiniz aplikasyonları ile gitmek istediğiniz yere olan toplam ücreti görebilir bu doğrultuda araç çağırabilirsiniz.

Uber ve Lyft yolculukları için ücret bilgisi veremiyorum çünkü bu servislerin fiyatları hem mesafeye hem de trafik yoğunluğuna göre değişken bir şekilde hesaplanıyor.

San Jose Havaalanı San Francisco Şehir Merkezi Ulaşım

San Francisco San Jose Havaalanı

San Francisco’nun 75 kilometre güneydoğusunda, hatta San Jose şehrinde, yer alan San Jose Uluslararası Havalimanı da San Francisco’ya ulaşım için kullanılan havalimanlarından.

Diğerlerine göre daha küçük, daha az uçuş alıyor, haliyle daha az tercih ediliyor ancak yine de bu havalimanı üzerinden San Francisco’ya gidecek okurlar olabileceği için kısaca San Jose Havaalanı San Francisco şehir merkezi ulaşım seçenekleri hakkında da kısaca bilgi vereyim.

Caltrain Trenleri

San Francisco havaalanı ulaşım caltrain

San Jose Havaalanı San Francisco şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasındaki tek toplu taşıma alternatifi Caltrain Trenleri. Bu yol aslında biraz indi bindili ancak bu zahmete kıyasla hızlı bir yol olduğunu söyleyebilirim. Yolculuk şu şekilde:

San Jose Havaalanı’ndan VTA Airport Flyer otobüsleri ile (havaalanı shuttle otobüsleri) önce Santa Clara Tren İstasyonu’na gidiyorsunuz. Ki bu otobüsler her 15-20 dakikada bir hareket ediyor ve tek binişlik ücreti 2,50 USD. Yolculuk ise 10 dakika sürüyor.

Santa Clara Tren İstasyonu’ndan da San Francisco yönüne giden Caltrain trenlerine biniyorsunuz. Otelinizin konumuna göre son durak olan San Francisco İstasyonu’nda inebileceğiniz gibi, isterseniz Milbrae veya San Bruno İstasyonları’nda BART Trenlerine, San Francisco İstasyonu’nda ise MuniMetro’ya aktarma yapabilirsiniz.

San Francisco Uluslararası Havalimanı caltrain

Bu şekilde tren yolculuğu (elbette ineceğiniz istasyona göre değişiyor) ortalama 60 dakika sürüyor. Ücret ise Caltrain Trenleri ile kaç bölge arasında seyahat ettiğinize göre değişiyor.

Santa Clara Tren İstasyonu 4. Bölgede yer alıyor. San Francisco Tren İstasyonu ise 1. Bölgede. Dolayısıyla bu iki bölge arasında seyahat 4 bölge değiştirmek demek ve ücreti tek yönde 10,50 USD. Clipper Card kullanmanız halinde ise 9,95 USD.

Day Pass isimli biletler ise 21 USD (yine 4 bölge arasında seyahat edebileceğiniz hali) ve bu şekilde tüm gün boyunca limitsiz seyahat edebiliyorsunuz.

Taksi

San Francisco Uluslararası Havalimanı taksi

Mesafeden dolayı biraz fazla masraflı olmakla birlikte San Jose Havaalanı San Francisco şehir merkezi ulaşım için taksi kullanmayı düşünüyorsanız geliş salonunun çıkışında lisanslı taksilerin sırasını görebilirsiniz.

Ücret ise otelinizin şehir merkezindeki konumuna göre değişmekle birlikte 110 – 150 USD arasında tutacaktır. Yolculuk süresi olarak 1-1,5 saat arasında bir zamanı göze almalısınız.

Özetle San Francisco Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

San Francisco havaalanı ulaşım

San Francisco Havaalanı şehir merkezi ulaşım yazısında sizlere şehre yolcu taşıyan 3 havaalanından ulaşım alternatifleri hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Elbette hepsinde de hem hızlı hem de uygun fiyatlı seçenek trenler. Ki BART trenleri ile olsun, Caltrain trenleri ile olsun hepsinde çeşitli istasyonlarda aktarma yapma imkanı olduğu için şehrin farklı yerlerine kolayca ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

San Francisco Havaalanı özelinde Sam Trans otobüsleri de çok ucuz olduğu için tercih edebileceğiniz bir alternatif. Özellikle de valiziniz küçükse…

Ancak ağır valizleriniz varsa, 3-4 kişilik bir grupsanız veya yanınızda çocuklar varsa toplu taşıma yerine taksi, Uber veya San Francisco Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısının başında bahsettiğim havaalanı karşılama hizmetlerini tercih etmenizi tavsiye ederim.

San Francisco Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında kentteki tüm havaalanlarından şehir merkezine ulaşım yolları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Yakınlarda buraya bir seyahat planlıyorsanız aşağıdaki yazılarımızı da okumanız faydalı olacaktır:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top