San Francisco Gezilecek Yerler – En Güzel 40 Yer

San Francisco gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken en önemli yerler hangileri? “Silikon Vadisi” ve Apple, Google gibi dünyanın inovasyon lideri şirketleri ile anılan San Francisco Kuzey Kaliforniya’nın en dikkat çekici şehirlerinden biri.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda ortalama 25-30 milyon ziyaretçiyi ağırlayarak turistik cazibesini de ortaya koyuyor. Modern gökdelenlerinin yanı sıra Viktorya tarzı evlerin de mesken tuttuğu şehirde Golden Gate Köprüsü’nden Pasifik Okyanusu manzaralarına, sanat galerilerinden müzelere, farklı kültürlerle bezenmiş renkli sokaklardan canlı gece hayatı ve çılgın alışveriş imkanlarına kadar göreceklerinizin sonu gelmiyor.

Hazırlamış olduğum San Francisco gezilecek yerler listesi ise kentin başlıca ikonik yerlerini keşfetmeniz için size birçok öneri sunuyor.

San Francisco gezilecek yerler listesi daha önce çok sayıda turist için yararlı bir rehber oldu. Kentin en önemli yerlerinden derlediğim listenin San Francisco ruhunu güçlü şekilde taşımasına özen gösterdim. Umarım liste doğrultusunda gezginlerle paylaştığım öneriler, tanıtımlar, fotoğraf ve uyarılar size de verimli bir seyahat için katkı sağlar.

San Francisco Gezisi Öncesi Bunlara Dikkat

San Francisco’da hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz San Francisco’da nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Otel tavsiyesi isterseniz Union Square’deki Grand Hyatt San Francisco Union Square adlı oteli tavsiye edebilirim. San Francisco’nun tam merkezinde yer alan bu otelden şehirde gezip görülecek birçok yere yürüyerek ulaşmak mümkün.

Bunun dışında eğer yine aynı bölgede ama daha kaliteli ve lüks bir yer isterseniz de 5 yıldızlı Four Seasons Hotel‘e göz atabilirsiniz.

San Francisco’da yapılması gereken en güzel şeylerin başında Golden Gate Bay Cruise ile Alcatraz Adası gezisi geliyor. Bu noktaların tur kayıtlarını önceden yaptırmayı unutmayın.

San Francisco Gezilecek Yerler Listesi

Kültür, ticaret, finans ve turizm merkezlerinden biri olan San Francisco hızlı bir yaşam tarzını simgelerken, özgürlükçü, rahat atmosferi ile de gezginleri cezbediyor. Aynı zamanda dikkat çekici bir diğer özelliği ise çok sayıda turistik noktasının kent merkezinde; birbirine yakın mesafede bulunması!

Hazırsanız San Francisco gezilecek yerler listesi eşliğinde ABD’nin en popüler şehirlerinden birini keşfetmeye başlayalım…

1. Golden Gate Bridge

Golden Gate Bridge San Francisco gezilecek yerler

San Francisco ile Marin County’i birbirine bağlayan Golden Gate Bridge San Francisco gezilecek yerler arasında belki de en ikonik yapı. Birçok film, dizi ve fotoğraftan da hatırlayabilirsiniz bu köprüyü.

1937 senesinde mimar Joseph Baermann Strauss tarafından inşa edilen Golden Gate Bridge 1964 yılına gelinceye kadar “Dünyanın en uzun asmalı köprüsü” unvanını elinde bulundurmuş. Bu tarihten sonra ise rekor New York’taki Verrazano-Narrows Köprüsü’ne geçmiş.

Köprünün en göze çarpan özelliği sisler arasında da gözükmesi ve sahil doğası ile uyum sağlaması amacıyla seçilen uluslararası turuncu; diğer bir deyişle sıcak turuncu rengidir. Turuncu renk ile köprü daha enerjik ve orijinal bir görünüme kavuşmuş.

Köprünün sağ ve sol taraflarında yaya yolları mevcut. Buradan gündüz saatlerinde bisiklet veya yaya olarak geçiş yapabilirsiniz ama köprü akşam saatlerinde yayalara kapalı.

Yaklaşık 2737 metre uzunluğunda olan asma köprü iki kule ile destekleniyor ve aşağı kısmında da ziyaretçi karşılama merkezleri bulunuyor. Burada köprünün tarihçesi, resimler, hediyelik eşya dükkanları ve çeşitli sergiler yer alıyor.

İkonik Golden Gate Bridge aynı zamanda şanına yakışır şekilde dünyanın en çok fotoğraflanan köprüleri arasında. Pasifik Okyanusu ile San Francisco Körfezi arasında kalan köprü özellikle sisin okyanus seviyesine yaklaştığı anlarda büyüleyici görüntüler sunuyor.

Fotoğrafları köprü üzerindeki çeşitli açılardan çekebileceğiniz gibi çevredeki tepe ve izleme noktalarından yararlanmanız da mümkün. Özellikle Marshall Beach, Golden Gate Bridge Vista Point, Baker Beach, Batters Spencer gibi noktalardan kartpostallık görüntüler yakalayabilirsiniz.

Golden Gate’i Gezmenin En Kolay Yolu!

Golden Gate konum olarak biraz kıyı bir noktada yer alıyor. Şehrin bu ikonik köprüsünü gezmenin en kolay ve keyifli yollarından bir tanesi ise Golden Gate Bay Cruise adlı tura katılmak.

2. Fisherman’s Wharf & Pier 39

Fisherman's Wharf Pier 39 San Francisco gezilecek yerler

Fisherman’s Wharf & Pier 39 San Francisco’nun kuşkusuz en dikkat çekici ve turistik yerleri arasında bulunuyor. San Francisco’da gezilecek yerler listesindeki en popüler noktalardan biri burası.

Fisherman’s Wharf & Pier 39 19. yüzyılın başlarında İtalya’dan gelen göçmen balıkçılar tarafından inşa edilmiş. Balık ürünleri ve tezgahları ile öne çıksa da sadece bunlarla sınırlı değil. Aynı zamanda birbirinden güzel menüler sunan restoranlar, tarihi gemiler, hediyelik eşya dükkanları, 5 yıldızlı otel, tiyatro salonu, alışveriş mağazaları çikolata dükkanları vb. de Fisherman’s Wharf’ta! Özetle burası büyük bir kompleks haline dönüşmüş.

Günümüzde şehrin eğlence, alışveriş ve yeme-içme duraklarından biri olan Fisherman’s Wharf aynı zamanda Pier 39 ile de anılıyor. Burası bir iskele ve denizaslanları ile ünlü! Denizaslanları kıyıya gelip uzanıyor; keyifli ve sıcacık görüntüler sunuyor.

Şehrin kuzey sahil bölgesini kaplayan Fisherman’s Wharf aynı zamanda süper bir körfez manzarasına da sahip!’ Ayrıca bu noktadan “Golden Gate Bridge” turları da düzenleniyor.

3. Alcatraz Island

Alcatraz Adası San Francisco gezilecek yerler

Alcatraz’dan Kaçış gibi birçok ünlü film ve diziye sahne olan bir başka San Francisco sembolü de Alcatraz Adası. Kötü, karanlık, gizemli ama bir o kadar da merak uyandırıcı bir hikayesi bulunuyor.

Neden diye sorarsanız Alcatraz Adası 1934-1963 yılları arasında içlerinde ünlü mafya babası Al Capone’un da bulunduğu yaklaşık 1500 azılı suçluya ev sahipliği yapan bir hapishaneymiş. Üstelik mahkumlar Amerika Birleşik Devletleri’nin en tehlikeli suçluları olarak ün salmış.

Dolayısıyla adadan kaçmak neredeyse imkansız olacak şekilde düzenlemeler yapılmış, birçok önlem alınmış. Sonuç olarak yaklaşık 30 yıl boyunca sadece 3 kişinin kaçma girişimi başarı ile sonuçlanmış.

1972’de müze olarak ziyaretçilere açılan Alcatraz Adası’nda mahkumların kaldıkları hücreler, yemekhane ve kütüphane gibi birçok yer gezilebiliyor. Geçmişin ayak seslerini her köşede hissedebiliyorsunuz ama turun en etkileyici unsuru mahkum ve gardiyanların gerçek ses kayıtları ile yaşananları aktarması.

Tarihi hapishanede olaylara tanıklık eden yerleri tek tek gezerken bir yandan da kulaklık ile hapishanenin eski sahiplerinin anlattıklarını dinleyebiliyorsunuz.

Eski federal hapishaneye Pier 39’dan feribotla geçilebiliyor. Feribot ve turlar ücretli ancak hapishaneye ücretsiz olarak giriliyor. Ayrıca San Francisco’da görülmesi gereken yerler arasında olan adanın doğal güzelliklerine de ilgi göstermeyi unutmayın.

4. Alamo Square & The Painted Ladies

San Francisco gezilecek yerler blog rehber

San Francisco gezilecek yerler arasında bilhassa Instagram fotoğraflarında, film ya da dizilerde karşılaşmış olabileceğiniz Alamo Meydanı da bulunuyor.

Alamo Meydanı ve bölgede yer alan “Boyalı Hanımlar” evleri bir San Francisco klasiği! Üstelik şehrin en çok fotoğraflanan yerleri arasında. Buraya gelen illa ki o rengarenk Viktorya tarzı ikonik evlerin önünde fotoğraf çekiliyor.

Meşhur parkından Golden Gate Köprüsü’nü de izleyebileceğiniz Alamo Meydanı’nın çevresinde birçok mimari yapı ve konak bulunuyor. Fakat dillerde en çok dolaşanı ve milyonlarca kişi tarafından ziyaret edileni “Boyalı Hanımlar” evleri.

San Francisco’da Haight-Ashbury, Cole Valley gibi mahallerde de Viktorya stilinde nostaljik evler görmek mümkün. Şehrin yüksek yüksek modern gökdelenleri ile ahenkli bir zıtlık oluşturan bu stildeki yapıların en ünlüleri ise meydandaki Hayes ve Steiner Caddeleri üzerinde!

Kraliçe Anne döneminde yaptırılan, sonrasında restore edilip birbirinden farklı renklere boyanan 7 adet ev genel olarak 2-3 katlı. Cumbalı, verandalı olmaları ve daha çok tuğladan yapılmaları da diğer özellikleri arasında.

Evlerin içine girilemese de Alamo Meydanı’ndaki tarihi Boyalı Hanımlar tablo misali güzelliklerine yakından şahit olmanız gereken yerler arasında. Çok daha etkileyici fotoğraflar çekmek istiyorsanız ziyaretinizi gün batımı anına denk getirebilirsiniz.

5. Union Square

Union Square San Francisco gezilecek yerler

San Francisco’nun nabzı Union Square’de atıyor. Birlik Meydanı şehrin 7/24 hareketli ve yoğun olan merkez bölgesi. Çevresinde çok sayıda modern bina, sanat galerileri, tiyatrolar, restoranlar, cafeler, oteller ve alışveriş mağazaları bulunuyor.

Union Square 1847 senesinde kamusal bir alan olarak inşa edilmiş ve 1900’lü yıllarda da San Francisco’nun ana alışveriş bölgesi haline dönüşmüş. Dünyaca ünlü çok sayıda markanın yanı sıra tasarım ürünler satan dükkanlar da meydanda yer alıyor. Çoğu lüks mağaza olmasına rağmen ara ara daha uygun fiyatları olan alışveriş yerleri de görebiliyorsunuz.

Aynı durum oteller için de geçerli. Meydanda konaklamak çoğu gezgin için tam merkez konumda bulunmak açısından keyifli bir deneyim olsa da otellerin birçoğu lüks hizmet sunuyor.

Günün her saatinde hareketin hiç eksik olmadığı meydan aynı zamanda gece hayatının da renkliliğini ve enerjisini taşıyor. Meydanda şehrin önde gelen mekanları ziyaretçilere eğlenceli anlar yaşatıyor.

San Francisco gezilecek yerler listesindeki birçok noktaya yakın konumda olan Union Square şehrin ruhuna ayna tutan yerlerin başında geliyor. Ayrıca yerli halkın alışkanlıklarını, hareketlerini gözlemek için de iyi bir nokta. Özellikle meydanın ortasındaki banklara oturarak çevreyi ve etraftaki insanları izlemek mümkün.

Sıkıcı bir yönü var ki o da trafik sorunu! Çok yoğun trafik zaman zaman zorluklar yaşatabiliyor. Yine de turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri burası. Palmiye ağaçları ile bezenmiş, tarihi ulaşım ağı teleferik sisteminin de bulunduğu Birlik Meydanı San Francisco’nun mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında.

Şehrin Merkezinde Konaklayın!

Eğer San Francisco gezinizde otelinizin şehrin tam merkezinde yer almasını istiyorsanız Union Square’de yer alan 4 yıldızlı Grand Hyatt San Francisco Union Square adlı tesiste konaklamayı düşünebilirsiniz.

6. Lombard Street

Lombard Caddesi San Francisco'da ne yapılır?

Ünü San Francisco’yu aşmış eğlenceli, ilginç ve bol zikzaklı bir sokak Lombard Street. Belki dergilerde ya da televizyonda görmüş olabilirsiniz çünkü kendine has güzellikleri ile oldukça dikkat çekiyor ve birçok mecraya da konu oluyor.

Lombard Street’in ilginç bir hikayesi var. Amerika Birleşik Devletleri’nde dik sokaklar denilince akla ilk San Francisco geliyor. Lombard Street de 1920’lerde bölgede yaşayan insanların aşırı dik ve eğimli yola karşın önerdiği nispeten güvenli bir çözüm projesi aslında.

Aşağıya doğru kıvrımlı biçimde uzanan, eğimi ve virajları ile çoğu kişiyi hayrete düşüren Lombard Street güvenli geçiş olanağı kadar estetik görünümü nedeniyle de tercih edilmiş. Ayrıca zikzaklı yolun kenarları da yemyeşil peyzajlar ve rengarenk çiçeklerle donatılmış.

Viktorya döneminden kalma zarif ve şehrin en pahalı konaklarının yer aldığı sokakta trafik yukarıdan aşağıya tek taraflı olarak işliyor. Hem araçlara hem yayalara ve bisikletlilere açık olan sokakta biraz tehlikeli de olsa kaykayla inenler de görülebiliyor.

Yokuşu çıkıp tepe noktaya vardığınızda ise altınızda harika bir San Francisco manzarası buluyorsunuz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız şehirde gidebileceğiniz en güzel seyir noktalarından biri Lombard Street.

7. Chinatown

Chinatown San Francisco'da ne yapılır?

Dünyanın dört bir tarafında gezginler Chinatown görmeye alıştı ama San Francisco Grant Caddesi’nde olanı Asya dışındaki en kalabalık Çin Mahallesi.

Baştan aşağı Çin konseptiyle Amerika’dan ayrı bir ülke hissini başarıyla yaratan Chinatown sadece turistlerin değil yerli halkın da yoğun ilgisi ile karşılaşıyor. Bunda Chinatown’un birçok ilginç mekan ve aktivite olanağına ev sahipliği yapmasının yanı sıra nispeten ekonomik fiyat avantajları sunması da etkili oluyor.

Popüler Çin Mahallesi’nde sadece Uzakdoğu lezzetleri sunan tezgah ve restoranlar değil, Çin kültürüne ait yöresel kıyafetler satan butikler, çay dükkanları, ilginç konseptli kafeler, antika-hediyelik eşya mağazaları, küçük işletmeler, pagodalar, tiyatrolar, karaoke barları, sanat galerileri, atölyeler de görebilecekleriniz arasında.

Çin Mahallesi’nin girişindeki Ejderha Kapısı (Dragon Gate) ise burası ile özdeşleşmiş bir simge. Üzerindeki figürler ve heykeller çok ilgi çekici. Ayrıca Chinatown seyahatinizi yeni yıl dönemine denk getirirseniz festivalleri de görebilir, çok daha renkli bir atmosfer ile karşılaşabilirsiniz.

8. Coit Tower

Coit Tower San Francisco gezilecek yerler

San Francisco gezilecek yerler rotanıza şehrin güzelleştirilmesi amacıyla inşa edilen Coit Tower’ı da ekleyin derim. Özellikle 360 derecelik, kuşbakışı şehir manzaralarına hayransanız şehirde gidebileceğiniz en iyi seyir noktalarından biri Coit Kulesi.

Coit Tower ismini hayırsever Lillie Hitchcock Coit’ten alıyor. Kendisi San Francisco’nun güzelleştirmesi için vasiyet bıraktığı için Coit Kulesi onun anısına 1933 senesinde yaptırılmış.

Pioneer Park’ta Telegraph Tepesi’nde 210 metrelik uzunluğuyla yükselen bembeyaz renkli Coit Tower şehrin kuzeybatı yönünde kalıyor. Terasından adaları, körfezi, köprüleri ve genel olarak San Francisco’yu görmek mümkün. Teras katına ise asansörle çıkılıyor.

9. Exploratorium

San Francisco'da ne yapılır? Exploratorium

San Francisco’da çocuklarla gezilecek yerler araştırması yapıyorsanız size hem çok eğlenceli hem de çok eğitici bir müze önerim var: Exploratorium.

Dünyanın en ünlü bilim, sanat ve teknoloji müzelerinden biri burası. İçlerinde psikoloji, biyoloji, coğrafya, mühendislik gibi alanların da bulunduğu 650’den fazla sergi müzede ziyaretçilerle buluşuyor.

1969 senesinde eğitimci ve fizikçi Frank Oppenheimer’in kurduğu Exploratorium’un en güzel yanlarından biri interaktif özellikte olması. Özellikle çocuklar etkileşimli sergiler aracılığıyla bilim, sanat ve teknoloji alanındaki gelişmeleri çok daha eğlenceli şekilde öğrenme imkanı yakalıyor.

Etkileşimli ve ilgi çekici şekilde tasarlanan müzeyi bugüne kadar 180 milyondan fazla kişi ziyaret etmiş. Bilimsel eğlence evlerinin, ilgi çekici salon ve atölyelerin de yer aldığı “Exploratorium” San Francisco’nun en değerli müzeleri arasında.

10. Twin Peaks

Twin Peaks San Francisco gezi yazısı

San Francisco’nun en büyüleyici görünümlerine tanıklık eden Twin Peaks şehrin yaklaşık 1000 metre kadar yukarısında yer alıyor. Bu seviyesi ile de kentin en yüksek ikinci zirvesi olma özelliğine sahip.

İkiz Tepeler’e doğru çıkarken patikalardan da pek sıkılmıyorsunuz çünkü etrafta inceleyebileceğiniz güzel evler ve doğal alanlar mevcut. Ayrıca zirvedeki görüntü tüm yolculuk zahmetine değer!

İkiz Tepeler doğal alanın bir uzantısı ve engelsiz bir şehir manzarasını ayaklarınızın altına seriyor. Yalnız yükseklikten dolayı tepenin zirvesi genellikle rüzgarlı ve soğuk. Bu nedenle yanınıza kalın bir giysi almanızda fayda var. Ayrıca sis unsurunu da dikkate alarak güzel bir havada İkiz Tepeler’i ziyaret etmenizi öneririm.

Peki, zirvede sizi neler bekliyor? Hemen hemen San Francisco’nun tüm ikonik yapılarını bu noktadan görebilme şansına sahipsiniz. Ayrıca Alcatraz Adası, Golden Gate Köprüsü, Pasifik Okyanusu, tüm şehir binaları da izleyebilecekleriniz arasında.

Şehrin en geniş açılı manzarası zirve noktada ancak daha kısıtlı bir manzaraya da razıysanız zirveye çıkmadan otopark noktasından da San Francisco’yu izleme keyfini yaşayabilirsiniz.

11. Palace of Fine Arts Theatre

Palace of Fine Arts Theatre San Francisco gezilecek yerler

Palace of Fine Arts Theatre; Türkçe ismiyle Güzel Sanatlar Sarayı ve Tiyatrosu San Francisco’nun en görülesi yapılarından biri. 1915 Panama-Pasifik Ticaret Fuarı için inşa edilmiş ve sonrasında bazı restorasyon çalışmaları sonucu bugünkü görünümünü kazanmış.

Beaux-Arts stilinde çok zarif bir bina olan saray Yunan ve Roma motifleri ile görkemli bir görünüme sahip. 1970 senesinde binaya yaklaşık 1000 kişilik bir tiyatro salonu da eklenmiş. Günümüzde yıl boyunca çok çeşitli canlı performanslar, tiyatro oyunları, festivaller, sergiler ve etkinlikler burada gerçekleştiriliyor.

Yine de gezginlerin ilgisi hareketli etkinlik programı ve saray içindeki sanat eserlerinden ziyade binanın hemen yanındaki harika park ortamında yoğunlaşıyor. Park bir gölet ile birlikte kazlardan, ördeklere, kuğulardan rakunlara kadar çok çeşitli canlı türüne ev sahipliği yapıyor. Hatta burası yerli halkın en favori açık hava düğün mekanları arasında.

Tarihi tiyatroda bir performans izleme keyfini deneyimlemek isterseniz etkinlik programlarını resmi web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Herhangi bir etkinliğe katılmayacak olsanız bile sadece ambiyansı görmek için dahi San Francisco gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz bir yapı Palace of Fine Arts Theatre.

12. San Francisco Museum of Modern Art-SFMOMA

San Francisco Museum of Modern Art San Francisco'da görülmesi gereken yerler

Kentin kültürel yüzüne şekil veren San Francisco Museum of Modern Art-SFMOMA ağırlıklı olarak 20. yy çağdaş sanatına odaklı modern temalı bir müze.

San Francisco’da görülmesi gereken yerler arasında ön sıralarda bulunan SFMOMA 1995 senesine kadar Civic Center’da yer alırken sonrasında ise şimdiki ileri teknolojili binasına taşınmış. 10 katlı binanın tasarım imzası ise mimar Mario Botto’ya ait!

2016 senesindeki kapsamlı restorasyondan sonra galeri alanları iki katına çıkan SFMOMA’da 30.000’den fazla eser sergileniyor. Koleksiyonların hepsi resim sanatına ait değil; salonlarda mimari, medya sanatı, heykel, tasarım, fotoğraf dahil olmak üzere başka sanat dallarına ait çok sayıda yenilikçi stilde eser de görebiliyorsunuz.

San Francisco’daki en önemli modern sanat müzesi olarak gösterilen SFMOMA yılda 1 milyondan fazla sanatseveri ağırlıyor. Müzede iki adet de kafe yer alıyor.

13. California Academy of Sciences

California Academy of Sciences San Francisco'da yapılacak şeyler

1853 senesinde açılan California Academy of Sciences ABD’nin en prestijli kültür-bilim kurumlarından biri. Aynı zamanda içinde bilimsel araştırmalara da devam edilen bir müze.

San Francisco’nun en eski müzesi olan California Academy of Sciences büyük depremde önemli ölçüde hasar aldıktan sonra yeniden restore edilmiş. Golden Gate Park içinde yer alıyor ve toplamda 11 binalı bir kompleks.

Aynı çatı altında çeşit çeşit sergiler açılırken bir yandan eğitim ve araştırma etkinlikleri sürdürülüyor. Müzede özellikle Doğa Tarihi Müzesi, Akvaryum, Planetaryum ve Yağmur Ormanı bölümlerine ilgi çok büyük.

Doğa Tarihi Müzesi’nde dinozor fosilleri mutlaka görülmeli. Ayrıca bu müze etkileşimli olduğu için görerek, dokunarak ve denemeler yaparak sergilenenleri incelemeniz mümkün. Planetaryum’da ise gökyüzünün ve uzayın gizemli sırları eğlenceli yöntemlerle aktarılıyor.

Dünyanın farklı kıtalarından getirilen 40.000 hayvanın yaşadığı Akvaryum ve 1600 canlının bulunduğu Yağmur Ormanı da kaçırılmaması gereken bölümler arasında.

14. Golden Gate Park

Golden Gate Park San Francisco turu

San Francisco’da görülecek yerler arasındaki popüler bir diğer merkez ise Golden Gate Park. Kent için ikonik yerlerden biri haline gelmiş ve hem açık hem kapalı alan etkinlikleri bakımından son derece çeşitli olanaklar barındırıyor.

Golden Gate Park içinde De Young Güzel Sanatlar Müzesi, Bilimler Akademisi, Viktorya Dönemi Canlı Çiçek Konservatuvarı gibi çeşitli müze ve kurumlar bulunuyor. Aynı zamanda spor sahaları, çocuk oyun alanları, ağaçlık bahçeler, tepeler ve alabildiğince yeşil ortamlar ziyaretçileri mest ediyor.

Piknik yapmak için de sıkça tercih edilen Golden Gate Park her köşesinde sürprizler saklayan dinlendirici ve aynı anda eğlenceli bir yer. New York Central Park’tan da büyük olan 1000 dönümlük Golden Gate Park’ı keşfederken zamanın nasıl geçtiğini unutabilirsiniz.

15. Haight Ashbury

Haight Ashbury San Francisco gezilecek yerler

Aykırılık, bağımsız ruh, sanat ve yaratıcılık denildiğinde San Francisco’da akla gelen ilk yer Haight Ashbury. 1960’lardaki karşı kültür hareketinin başkenti olan bölge tarihi hippi kültürünü bugün de yaşatmaya devam ediyor.

Golden Gate Park’ı çevreleyen Haight Ashbury, Ashbury ile Haight Caddeleri’nin kesişim bölgesinde yer alıyor. San Francisco gezilecek yerler arasında özellikle bağımsız sinemacıların, müzisyenlerin, oyuncuların ve hipsterların favorisi. Öyle ki zamanında caddenin müdavimleri arasında John Lennon ile Yoko Ono da bulunuyormuş.

Peki, neler var Haight Ashbury’de? Cadde renkli dokusu ile çok dikkat çekici. Vintage eşyaların satıldığı dükkanlar, plakçılar, kitabevleri, publar, eklektik restoranlar caddeyi ve Hippi ruhunu fazlasıyla yansıtıyor.

Ayrıca San Francisco açısından Haight Asbury’nin başka bir önemi daha bulunuyor ki o da şehrin ikonik yapıları arasındaki Viktorya evlerini barındırıyor olması. Rengarenk Viktorya evlerinin estetik ve zarif görünümleri göz kamaştırırken, yapıların çok iyi korunmuş olmaları ise oldukça sevindirici.

Yerel halkın Hasbury olarak adlandırdığı Haight Ashbury 1960’ların ruhuna sahip olanlar ve nostalji yapmayı sevenler için ideal bir gezi noktası.

16. Asian Art Museum of San Francisco

Asian Art Museum of San Francisco San Francisco'da yapılacak şeyler

Civic Center’daki 3 katlı binadan içeri adım attığınızda Asya sanatına doğru zengin ve eğlenceli bir yolculuk başlıyor. Asya’nın kültür ve tarihinin ne kadar derin olduğunu ABD gezginlerine de gösteren etkileyici bir müze Asian Art Museum of San Francisco.

1960’lı yıllarda Olympian Avery tarafından kurulmuş. Bir ABD şehrinde bu kadar çok Uzakdoğu eseri görmeyi beklemeyenler için oldukça şaşırtıcı. Müzenin kalıcı koleksiyonları içinde 18.000’i aşkın sayıda sanat eseri yer alıyor. Bunları bir kısmı tam 6.000 yıllık!

Müzede sadece antik sanat eserleri yok; aynı zamanda modern döneme ait bazı figürler de sergileniyor. Çin, Japon, Hindistan, Kore, Güneydoğu Asya, Endonezya gibi birçok ülke ve kültürün tarihine, sanatına ilişkin çok sayıda bilgi aktarılıyor.

Müzedeki her şeyin açıklaması detaylı ve net biçimde yapılmış. Bu durum ziyaretçilerin memnuniyetini artırıyor. Ayrıca sanat galerilerinin yanı sıra mağazalar/butikler, kafeler, çocuk öğrenim merkezi ve eğitim merkezi de mevcut.

Müzenin 1917 yılından kalma Beaux-Art stilindeki gösterişli binası da oldukça dikkat çekici. Tarihe ve özellikle Asya’ya ilgi duyanlar için iştah kabartıcı bir müze olduğunu söyleyebilirim. Görmeden dönmeyin.

17. Ferry Building Marketplace

Ferry Building Marketplace San Francisco'da görülecek yerler

Binasının gösterişli mimarisinden tutun şarküterilerine, atıştırmalıklarla donatılmış tezgahlarından, küçük restoranlarına, meyve pazarından çeşit çeşit organik ürünlerine kadar her açıdan renkli kareler sunuyor Ferry Building Marketplace. Burası bir gıda pazarı ve şehir merkezine de yakın konumda.

Pier 39 yaklaşık 15 dakikalık bir yürüme mesafesinde olan Ferry Building Marketplace tam da gurme ve turistlere göre bir yer. Tabii ki yerli halk tarafından da büyük ilgi görüyor. Bilhassa Pazar günleri çok kalabalık olduğundan o günlerde alışveriş yapıp, bir şeyler yiyip içmek için adeta bir yarış içine girmeniz gerekebiliyor.

Gününe göre meyve pazarı, antika tezgahı gibi farklı alanlardaki ürünlerin de satışa sunulduğu gıda pazarında genel itibarıyla farklı ülkelerden lezzetler, pastaneler, restoranlar, kafeler, çeşit çeşit kahveler/şaraplar, yerel ve organik gıdalar bulunuyor.

Pazara gittiğinizde ilgi alanınıza göre sizi cezbedecek birçok ürün ve düzenleme ile karşılaşmanız mümkün. Bilhassa deniz ürünleri, burgerler, Meksika yemekleri, Japon şarküteri, fındık dükkanı, mandıra barı, çok sayıda kahve türü ve farklı farklı atıştırmalıklarla dolu tezgahlar gezginleri mest ediyor. Üstelik fiyatlar da genellikle makul düzeylerde.

18. Japanese Tea Garden

Japaneese Tea Garden San Francisco gezisi

San Francisco’nun en nostaljik ve huzur dolu yerlerinden birini görmek ister misiniz? 1894 senesinde inşa edilen Japanese Tea Garden bazı gezginlere göre şehrin en güzel yeri! Özellikle doğa ve sanatseverlere yüksek ölçüde hitap ediyor.

Japon Çay Bahçesi’nin her bir köşesine sanatçı eli değmiş gibi. Masalımsı görüntüler, sanatsal yapılar, heykeller, köprüler, pagodalar, göletler, ağaçlar, bahçeler, kayalar, su akış noktaları adeta sihirli bir dünyaya adım atmışsınız gibi hissettiriyor.

Her bir köşe Japon kültürüne göre tasarlanmış ve son derece etkileyici. Ayrıca ortam rüya gibi düğün fotoğrafları çekmek, birçok özel doğa kareleri yakalamak için de çok uygun. Dolayısıyla hem profesyonel fotoğrafçıların hem de fotoğraf sanata ilgi duyan gezginlerin çok sevdikleri yerlerden biri Japon Çay Bahçesi.

Sanatın ve doğanın el ele neler yapabildiğine bir kez daha şahit olmak için Japanese Tea Garden’ı da “San Francisco gezilecek yerler” listenize dahil edebilirsiniz.

19. The Walt Disney Family Museum

The Walt Disney Family Museum San Francisco'da gezilecek yerler

Disney kahramanları ile eğlenceli bir serüvene çıkmaya hazırsanız “The Walt Disney Family Museum” Golden Gate Park’ta sizi bekliyor!

San Francisco gezilecek yerler arasındaki en ilham verici ve eğlenceli yerlerden biri olan müze ünlü yapımcı Walt Disney’in hikayesini gözler önüne seriyor. Müzede küçük ve mütevazı başlangıçların imkansız gibi görünen başarılara doğru nasıl evrildiğini aşama aşama görme şansına sahipsiniz.

Presidia içinde bulunan modern binasında kapılarını animasyon severlere açan The Walt Disney Family Museum yaratıcılık, ilham, eğlence temalarında tahmin edebileceğiniz gibi oldukça iddialı. Fotoğraflar, videolar, maketler ve hikayeye ait daha birçok figür sergileniyor.

İnteraktif özellikteki müzede son teknolojilerin kullanıldığı sergilerin Walt Disney’in kendi sesinden ziyaretçilere aktarılması ise sunumun etkileyiciliğini artırıyor. Ayrıca sanatçının erken dönem çizimlerini, çizgi filmlerini ve daha birçok çok etkileşimli sergiyi görmeniz mümkün.

Animasyonu bir sanat eserine dönüştüren ve 1966 yılında hayata veda eden Walt Disney’in yaşam öyküsü hem ilham verici hem de birçok kişi için son derece ilgi çekici. Yıl boyunca bir milyondan fazla sayıda turist müzeyi büyük bir merakla dolaşıyor.

Siz de The Walt Disney Family Museum’u ziyaret ederseniz özellikle Mickey Mouse özel sergisi ile Disneyland kopyasını da görmeden oradan ayrılmayın.

20. Transamerica Pyramid Center

Transamerica Pyramid Center San Francisco gezilecek yerler

New York’un Empire State binası gibi Transamerica Pyramid Center da San Franciso’nun ikonik yapısı. Dünyanın dört bir tarafındaki birçok insan 48 katlı piramit şeklindeki gökdeleni gördüğünde şehrin San Francisco olduğunu tahmin edebiliyor.

1972 yılında inşa edildiğinde piramit gökdelen o zaman için San Francisco’nun en yüksek binası unvanını kazanmış. Tabii sonraki yıllar boyunca çok sayıda gökdelen ile doldurulan şehirde bu özelliğini kaybetse de o hala tarihi bir ikon.

Transamerica Pyramid Center binası piramide benzer şekilde tasarlanmış; alt bölümü geniş ve üst katlara doğru gittikçe daralıyor. Tam bir mimarlık şaheseri öyle ki ünü tüm dünyaya yayılmış.

260 metre uzunluktaki ihtişamlı gökdelen San Francisco’nun Çin Mahallesi, körfez, Coit Kulesi gibi birçok noktasından farklı açılar ile görülebiliyor. Zaten binaya giriş izni yok, yapabileceğiniz en güzel şey onu yakından incelemek ve fırsat bulursanız farklı açılardan eşsiz görüntüsünün fotoğraflarını çekmek.

21. Legion of Honor

Legion of Honor San Francisco gezilecek yerler

San Francisco sanat açısından oldukça doyurucu bir şehir; bu yönünü Legion of Honor isimli seçkin sanat müzesi ile bir kez daha ortaya koyuyor.

Legion of Honor daha ilk etapta ikonik Golden Gate Köprüsü’ne bakan Beaux-Art stilindeki binası ile oldukça dikkat çekiyor. Müzenin binası ayrı bir inceleme konusu ancak müzenin içindeki kapsamlı ve zengin koleksiyonlar sanat adına paha biçilmez değerde.

Peki neler görebilirsiniz Legion of Honor’da? Sanat müzesinde Mısır, Yakın Doğu, Yunanistan, Roma gibi kültürlere ait antik heykeller, figürler, kaplar, mücevherler, kabartmalar ve oyma gibi eserler teşhir ediliyor. Bunların arasında özellikle 4000 yıllık Seneb’in oyma ahşap figürü oldukça değerli.

Ayrıca müze başta Fransa olmak üzere Avrupa sanatını temsil eden çok sayıda esere de ev sahipliği yapıyor. Eserleri teşhir edilen sanatçılar arasında ise Rembrandt, El Greco, Van Gogh, Titian, Monet gibi isimler bulunuyor.

Farklı temalardaki sergileri ile şehrin en popüler müzelerinden biri haline gelen Legion of Honor’da heykel başta olmak üzere resim, dekoratif, porselen, grafik tasarım gibi birçok dalda üretilen eserleri görmeniz mümkün. Müzenin yıldızı ise Auguste Rodin heykeli!

Lezzetli yiyecekler sunan bir kafesi de olan Legion of Honor Lincoln Park’ta ve de Young Müzesi ile beraber San Francisco Güzel Sanatlar Müzeleri’ne bağlı.

22. The Castro

The Castro San Francisco görülecek yerler

San Francisco karşı kültür ve özgürlükçü hareketlerin de beşiği olarak tanınan bir şehir. Farklı görüşlere ve hayat tarzına sahip olan insanların hoşgörü içinde yaşayabildiği bir şehir olarak da en popüler noktalarından biri The Castro.

The Castro bölgesi eşcinsel hareket ile özdeşleşmiş ve LGBT+ temalı bir sokak. Sokakta çok sayıda gay bar, kafe, restoran ve dükkanlar sıralanıyor. Hediyelik eşyanın yanı sıra yetişkinlere özel ürünlerin satıldığı dükkanlar da The Castro’da yaygın olarak görülüyor.

Eureka Vadisi’ndeki The Castro’da gösterişli Castro Tiyatrosu, GLBT Tarih Müzesi, Twin Peak Tavernası gibi mekanlar çok popüler. San Francisco’nun ruhunu temsil eden yerlerden biri olarak The Castro’yu da gezi güzergahınıza dahil edebilirsiniz.

23. Ghirardelli Square

Ghirardelli Square San Francisco hakkında bilgiler

San Francisco’nun en başarılı yeniden kullanım projesi olarak görülen Ghirardelli Square aslında Domingo Ghirardelli tarafından inşa edilen bir çikolata fabrikasıydı.

1960’lı yıllarda fabrikanın satılması ile birlikte dönüştürülen yapı günümüzde büyük bir kompleks olarak faaliyet gösteriyor ancak ana tema yine çikolata!

Meydan outdoor alışveriş kompleksi tadında olsa da burada dört bir yanınız çikolata ile çevrili. Yani çikolata tutkunları için rüya gibi bir yer! Çikolata dükkanlarında envai çeşit çikolata bulmanız mümkün.

Çikolataları ile ünlenen Ghirardelli Meydanı’nda çok sayıda alışveriş merkezi, şarap evi, otel ve restoran da hizmet veriyor. Meydanın şanı temelde çikolatadan gelse de ödüllü restoranlarının da bu popülaritedeki rolü büyük.

Ghirardi Meydanı’nın keyifli yönlerinden bahsetmişken herhalde büyüleyici manzarasını da es geçmemek gerek. Kahvenizi yudumlarken Golden Gate Köprüsü ve körfez manzarasının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

24. Oracle Park

Oracle Park San Francisco'da nereler gezilir?

Amerikalıların en sevdikleri sporlardan biri olan beyzbol ülkede büyük bir coşkuyla takip ediliyor. Oracle Park da bir beyzbol stadyumu ve San Francisco’da gezilecek yerler arasında!

Önceleri farklı isimleri olsa da 2019 yılından bu yana Oracle Park olarak anılıyor. Sadece ülkenin değil dünyanın en iyi beyzbol stadyumlarından biri. Öyle ki beyzboldan pek anlamadığını ifade eden gezginler bile stadyumun atmosferine hayran kaldıklarını ve çok keyifli bir deneyim yaşadıklarını ifade ediyor.

Eğlenceli detaylarla donatılmış olan Oracle Park, San Francisco Giants takımının maçlarını oynadığı saha. Stadyumun etkileyici ambiyansında yıldız sporcuları ve heyecan dolu mücadeleleri izlemek ise ayrı bir keyif. Stadyum girişinde hamburger, chips gibi atıştırmalıkların satıldığı tezgahları bulmak mümkün. Ayrıca hediyelik eşyalar da bulunuyor.

Özellikle spor tutkunuysanız Oracle Park’ta bir beyzbol karşılaşması izleyerek çok keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca stadyumu gezmeniz için tur fırsatları da sunuluyor.

25. Yerba Buena Gardens

Yerba Buena Gardens San Francisco rehberi

San Francisco’da görülecek yerler arasında kentin tam da merkezinde konumlanan Yerba Buena Gardens da bulunuyor. İki bloktan oluşan bahçelerde sadece doğal güzelliklerle karşılaşacağınızı düşünmeyin çünkü Yerba Buena Gardens her yaştan insan için birçok aktivite olanağı da sağlıyor.

Çocuk Yaratıcılık Merkezi, Yerba Buena Buz Pateni Pisti, Bowling Merkezi, çeşitli müzeler, eğitim atölyeleri bunlar arasında ama asıl cazibe bahçelerin güzelliğinden geliyor. Rengarenk çiçeklerin mis gibi kokusu, su akıntılarının sesi, 5 dönümlük bakımlı peyzajlı çimler hem göze hem ruha hitap ediyor.

Bahçelerde sanatsal bir tasarım ön planda; her detay özenle ve incelikle düşünülmüş. Dünyanın dört bir yanından getirilen çeşit çeşit bitkileri inceleyebileceğiniz Üst Teras Bahçesi ve Kardeş Şehir Bahçeleri’nin yanı sıra Kelebek Bahçesi de çok popüler.

Bölgede aynı zamanda alışveriş mağazaları, kafe ve oturma alanları da bulunuyor. Zaman zaman gerçekleştirilen festivaller ve ücretsiz etkinlikler de Yerba Buena Gardens’ın cazibesini pekiştiriyor. Public Art’a dair birbirinden etkileyici örnekleri ise mutlaka inceleyin.

26. Aquarium of the Bay

Aquarium of the Bay San Francisco gezilecek yerler

Pier 39’un yanındaki Aquarium of the Bay ile Kuzey Kaliforniya su altı yaşamının güzellikleri ve sırları gözler önüne seriliyor. Tarihi San Francisco Sahili’ndeki akvaryumda yaklaşık 20.000 kadar deniz canlısı yakından görüp, inceleme fırsatınız var.

Çocukların da keşif heyecanı ile anın tadını doyasıya çıkardıkları akvaryumda su samurlarından köpek balıklarına, vatozlardan ahtapot, denizanası ve hamsilere kadar çok çeşitli canlı türü sergileniyor.

San Francisco’nun popüler sualtı yaşam merkezinde ağırlıklı olarak yerel sulardaki canlılar yaşıyor; çoğunluğu San Francisco Körfezi’nden, okyanustan, komşu nehirlerden ve Sierra Dağları’na kadar uzanan su havzalarından getirilmiş. Ayrıca Aquarium of the Bay’daki dokunmatik tank ziyaretçiler için oldukça heyecan verici.

27. M.H de Young Memorial Müzesi (de Young Museum)

de Young Museum San Francisco'da görülecek yerler

San Francisco’da gezilecek müzeler arasında ön sıralarda yer alan “de Young Museum” Legion of Honor ile birlikte San Francisco Güzel Sanatlar Müzeleri’ni oluşturuyor. Bir asırdan fazla süredir faaliyet gösteriyor ve 1895 senesinde açılmış.

Golden Gate Park içindeki de Young Museum’un bakırdan yapılma dış cephesi oldukça göz alıcı! Milyonlarca kişinin ziyaret ettiği müze 2005 senesinde son teknolojik özelliklerle tasarlanan bakır binaya taşındı.

Müzede 17. yy – 20. yy dönemindeki Amerikan sanatı başta olmak üzere Avrupa, Afrika ve Avustralya kıtasından da getirilen sanat eserleri teşhir ediliyor. Koleksiyonlar sadece Amerikan sanatına dair yaklaşık 800 heykel, 1000’den fazla sayıda resim ve toplamda da 3.000’i aşan sanat öğesi barındırıyor.

Afrika kıtasından da yaklaşık 1400-1500 sanat eserinin yer aldığı müzede Avrupa sanatına yönelik olarak ise daha çok Salvador Dali gibi ünlü ressamların eserleri sergileniyor.

28. Mission District

Mission District San Francisco'da nereler gezilmeli?

Kıpır kıpır Latin enerjili bir San Francisco mahallesini ziyaret etmeye ne dersiniz? Şehrin renkli yapısını yansıtan bir diğer popüler bölge de Mission District. Eğlenmeyi ve sıra dışı şeyler denemeyi seven gezginler için ideal bir cazibe merkezi olmakla ünlü.

San Francisco gezilecek yerler listesinin en canlı mahallelerinden biri olan Mission District’te eski tarz tavernalar ve eklektik canlı müzik kulüpleri hemen göze çarpıyor. Ayrıca restoranlar ile özel yapım kokteyl salonları da turistlerin ilgisini çeken mekanlar arasında.

Meraklıysanız belirteyim Mission District’te dövme salonlarına da sıkça rastlıyorsunuz. Bunun yanı sıra gurme dondurma dükkanları ile meşhur olan mahallede gökyüzünü seyredebileceğiniz Dolores Park da yer alıyor. Eğer sokak sanatlarına ilginiz varsa son olarak Clarion Alley’i ziyaret etmenizi önerebilirim.

29. Muir Woods Ulusal Anıtı

Muir Woods San Francisco'da nereler gezilir?

Golden Gate Ulusal Rekreasyon Alanı’nın bir uzantısı olan Muir Woods Ulusal Anıtı dev sekoya ağaçlarının altından dolana dolana geçen yürüyüş patikaları ile çok keyifli bir doğa gezisi fırsatı sunuyor.

San Francisco’nun kuzeyinde yer alan ulusal parkın simgesi gökyüzüne kadar ulaşacakmış izlenimi veren devasa sekoya ağaçları. Genellikle kırmızımsı kahverengi ya da tarçın renginde olan bu ağaçlar doğal alanlarında 140 metreye kadar uzayabiliyor ve 1000 ile 3000 yıl arasında yaşayabiliyorlar!

Sadece sekoya ağaçlarını incelemek için bile gelinebilecek bir park ancak manzaraları ve uzun yürüyüş patikalarının güzelliği de son derece güzel bir ambiyans oluşturuyor. Parkın bazı bölgelerinden Pasifi Okyanusu, Tamalpais Dağı ve ağaçlık tepeler görülebiliyor.

Parkta aynı zamanda huzurlu doğa ortamında bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir kafe bulunuyor ve hediyelik eşya satışı yapılıyor.

30. Ocean Beach

Ocean Beach San Francisco gezilecek yerler

San Francisco’da okyanus manzaralı kumsal keyfi yapmak isteyenlerin en favori adresi Ocean Beach. Burada okyanusa girmek akıntı nedeniyle çok tehlikeli olduğu için insanlar yüzmeden keyifli vakit geçirmenin yollarını buluyorlar.

Upuzun ve çok güzel kumlarla kaplı bir plaj Ocean Beach. Özellikle çocuklu ve köpekli ailelerin sıklıkla geldikleri yerler arasında. Sadece kumsalda bile birçok şey yapmak mümkün. Örneğin kumsal sporları ve piknik yapabilir ya da karşınıza Pasifik Okyanusu’nu alarak dilediğiniz gibi dinlenebilirsiniz.

San Francisco gezilecek yerler arasında bulunan Ocean Beach, Golden Gate Park, Sunset District ve Richmond District’in bitişinde yer alıyor.

31. San Francisco Botanical Garden

San Francisco Botanical Garden San Francisco'da gezilecek yerler

Doğanın mucizelerine yakından şahit olabileceğiniz bir diğer doğal alan da San Francisco Botanical Garden. Rengarenk çiçekler, dünyanın dört bir yanından getirilen bitkiler, farklı temalar doğrultusunda hazırlanmış huzur ve keşif dolu alanlar ile kentin en güzel yerlerinden biri burası.

Golden Gate Park’ında yer alan botanik bahçede Yeni Zelanda, Asya, Güney Afrika, Kaliforniya, Avustralya gibi dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen bitkiler sergileniyor. Hiç görmediğiniz birçok bitki çeşidiyle de karşılaşmanız son derece yüksek bir olasılık.

Bitkileri ve doğayı gözlemlemeyi sevenler için ideal gezi adreslerinden biri olarak görülen San Francisco Botanical Garden toplamda 55 dönümlük bahçelerden oluşuyor. Özellikle Manolya koleksiyonunu görme şansını kaçırmayın!

32. Little Italy

Little Italy San Francisco gezilecek yerler

Sizi San Francisco havasından biraz çıkartıp Akdeniz’in sıcak atmosferine taşıyan Little Italy kentin en turistik semtlerinden biri. Diğer ismi North Beach olan bölgede İtalyan kültürünün birçok özel ve güzel detayını görmek mümkün.

Çevredeki bazı yerlerin ve objelerin İtalyan bayrağı renklerine büründüğü küçük ama oldukça şirin bir mahalle Little Italy. İtalya’ya gittiğinizde ne yapmak isterseniz bazılarını bu sokakta da gerçekleştirebilirsiniz.

İtalyanların dünyaca ünlü Gelatolarından satın alıp sokakta keyifli bir tur atmak, tadı damakta kalan efsanevi pizzalardan yemek, lezzetli kahvelerin tadına bakmak ya da birbirinden sevimli kafelerde biraz vakit geçirmek yapabilecekleriniz arasında.

Bir de hazır Little Italy’e gitmişken tam ortasındaki Washington Meydanı’nı, ünlü kitapçısını ve hediyelik eşya dükkanlarını da gezmeyi unutmayın.

33. San Francisco Zoo

San Francisco Zoo San Francisco'da gezilecek yerler

San Francisco’da çocuklarla gidilecek yerler arasında bulunan San Francisco Zoo sadece küçük gezginlere değil her yaşta insana eğlenceli vakit geçirme imkanı sunuyor.

100 dönümlük hayvanat bahçesi Pasifik Okyanusu ile Merced Gölü arasında; Great Highway üzerinde. 90 yıldan fazla bir süredir kapılarını hayvanseverlere açıyor.

Hayvanat bahçesinde kırmızı pandaları, büyük kedileri, şempanzeleri, mirkestleri, deniz aslanlarını, zürafaları, boz ayıları, Meksika gri kurtlarını, yağmur ormanı hayvanları gibi birçok canlı türünü ve kuşhaneyi görmek mümkün.

34. Sausalito

Sausalito San Francisco görülecek yerler

Karmaşa ve gürültüden uzak yazlık bir kasaba havasında olan Sausalito şehrin kuzey tarafında kalıyor. Golden Gate Köprüsü geçildiğinde bu kasabaya ulaşabiliyorsunuz.

Sausalito’da yapılabilecek en popüler aktivite ise güzelliği ile huzur veren sahilinde uzun ve keyifli bir yürüyüş.

Sıcak ve şirin atmosferi ile insanın içini ısıtan Sausalito’da güzel bir yemek yiyebilir; San Francisco merkeze dönmek içinse belediye otobüsleri ve feribotlardan yararlanabilirsiniz.

35. Angel Island State Park

Angel Island State Park San Francisco gezi blog

Ada yaşantısını sevenlerdenseniz San Francisco gezilecek yerler listesine Angel Island State Park’ı ekleyerek unutulmaz bir deneyim yaşamanız mümkün.

Angel Island State Park San Francisco Körfezi’nde yer alan doğal güzelliklerle çevrili keyifli bir ada. Panoramik manzaraları ile büyüleyici bir etki yaratıyor.

Adanın güzelliklerini bisikletle keşfetmek ise popüler turist aktiviteleri arasında.Tarihi körfez adasına feribot erişimi sağlanıyor.

36. Baker Beach

Baker Beach San Francisco gezilecek yerler

Gün batımının görüntüsü ile Golden Gate Köprüsü’nün manzarasının güzellik bakımından birbiriyle yarıştığı bir plaj Baker Beach. Plaj San Francisco’da Golden Gate Köprüsü’nü en iyi gören yerlerden biri olarak sık sık ziyaret ediliyor.

Halka açık olan plaja giriş ücretsiz. Gelgitler, büyük dalgalar nedeniyle yüzmek için Baker Beach pek uygun olmasa da insanlar daha çok manzara seyretmek ve yürüyüş yapmak için plaja geliyor.

Fotoğrafçıların da uğrak yerlerinden biri olan Baker Beach’teki yumuşacık kumların yarattığı hissi deneyimleyebilir, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

37. Marshall’s Beach

Marshalls Beach San Francisco gezilecek yerler

San Francisco gezginlerinin çoğu için Golden Gate manzaraları ayrı bir değer taşıyor. Şehrin en güzel Golden Gate manzaralarından biri de Marshall’s Beach’te!

Şehrin diğer plajları kadar popüler olmasa da kendine has güzellikleri ile hem manzara hem ortam olarak insanları doyuran bir plaj Marshall Beach.

Sarp kayalıklar içinde kalan, ulaşmak için birçok merdiven inmeyi gerektiren plaj küçük olsa da insanın sevdikleri ile birlikte vakit geçirmesi adına ideal. Sessizliği, sakinliği, doğal güzellikler arasında aktiviteler yapmayı seviyorsanız tam size göre olabilir!

38. Mission Dolores Park

Mission Dolores Park San Francisco gezilecek yerler

Çocuk/köpek parkları, oyun alanları, tenis kortları, bahçeleri, yürüyüş parkurları ve harika şehir manzarası ile Mission Dolores Park “San Francisco gezilecek yerler” arasındaki en güzel açık hava alanlarından biri.

Mission District’in batısında kalan park hafta sonları daha bir canlı oluyor. Her yaştan insanın severek vakit geçirdiği parkta piknik yapmak, müzik dinlemek, oyun oynamak gibi aktiviteler oldukça revaçta. Parkta bazı akşamlar film gösterim etkinlikleri de gerçekleştiriliyor.

39. Presidio of San Francisco

Presidio of San Francisco San Francisco'da görülmesi gereken yerler

San Francisco’da gezilecek yerler arasında eski bir askeri alan üzerindeki 1500 dönümlük Presidio of San Francisco da bulunuyor. Golden Gate Köprü manzarası ile de ünlü açık hava eğlence merkezinde ormanlık alanlar, upuzun parkurlar ve golf sahası gibi aktivite bölgeleri de yer alıyor.

Peki başka neler var bu parkta? Presidio of San Francisco başta Walt Disney Family Museum olmak üzere tarihi binalara, restoranlara, ve bazı önemli işletme ile yapılara da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Fort Point, Baker Beach ve Lucas Film de parkın sınırları dahilinde.

40. The Cable Car Museum

The Cable Car Museum San Francisco'da gezilecek yerler

San Francisco gezilecek yerler listesinin en ilgi çekici müzelerinden birine geldi sıra: The Cable Car Museum. Nob Hill semtindeki tarihi Washington/Mason binasında şehrin teleferik sisteminin perde arkası etkileyici biçimde aktarılıyor.

Şehirdeki aktif teleferiklerin de yönetim merkezi olan müzede tam bir mühendislik harikasına tanıklık ediyorsunuz. Teleferikleri çalışırken görmek ziyaretçiler üzerinde şaşırtıcı ve hayranlık uyandıran bir etki yaratırken, tarihi konular da detaylı bir biçimde sunuluyor.

Bilgilendirici, ilginç ve eğlenceli olan “The Cable Car Museum” San Francisco’da görülmeye değer ikonik yerlerden biri. Çok eski teleferiklerin de sergilendiği müzeyi fırsat bulursanız mutlaka gezmenizi öneririm.

San Francisco Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

San Francisco gezilecek yerler harita konumları
San Francico gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

San Franciso’yu keşfederken akıllı telefon ve tabletleriniz üzerinden kolaylıkla açıp görüntüleyebileceğiniz bir Google Map hazırladım. Harita üzerinde San Francisco gezilecek yerler listesindeki noktaların yanı sıra bazı popüler alışveriş ve konaklama yerleri gösteriliyor.

Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

San Francisco’da Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

San Francisco gezi notları otel tavsiyeleri
Grand Hyatt San Francisco Union Square, San Francisco’da konaklama için tercih edebileceğiniz en güzel otellerden.

San Francisco’ya seyahat planlıyorsanız kalacağınız yerler hakkında da araştırma yapıyorsunuzdur. Konaklama deneyiminiz için hangi bölge ve oteli seçeceğiniz tabii ki önemli bir mevzu.

San Francisco’da nerede kalınır? içeriğimizde konaklama olanaklarını araştıran gezginler için çok ayrıntılı bilgiler aktarılırken, seçenekler de artı ve eksi yönleriyle birlikte sunuluyor:

İşte San Francisco’da konaklama için tercih edebileceğiniz 8 bölge:

 1. Alışverişin ve konaklamanın merkezi Union Square
 2. Şehrin tarihi izlerini taşıyan Nob Hill
 3. Kültürel açıdan hareketli olan Fisherman’s Wharf & North Beach
 4. Ekonomik konaklama alternatiflerinin bulunduğu SoMa
 5. Doğu ve Batı’nın harmanlandığı Chinatown & Financial District
 6. Gençlerin yoğun olarak vakit geçirdiği Marina
 7. Bohem ruha sahip Castro-Haight Ashbury
 8. Gece hayatı ile ünlü The Mission District

Beklentilerinize uygunluk ve San Francisco gezilecek yerler listesine yakınlık bakımından da tercih edebileceğiniz birçok otel bulunuyor.

Benim önerebileceklerim arasında ise sahile yakınlığı ve merkezi konumu nedeniyle Union Square’deki 3 yıldızlı Holiday Inn Express Hotel bulunuyor.

Bu otel dışında San Franciscco gezilecek yerler listemizin birçok noktasında da bahsettiğim Grand Hyatt San Francisco Union Square ile daha lüks bir yer ayanlar için Four Seasons Hotel de güzel seçeneklerden…

San Francisco’da Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

San Francisco gezi rehberi ulaşım araçları

San Francisco gelişmiş bir şehir ve ulaşım seçenekleri de oldukça çeşitli. Başta BART raylı sistemi olmak üzere ulaşım için yararlanabileceğiniz toplu taşıma alternatifleri arasında metro, otobüs, feribot, ve teleferik (Cable Car) yer alıyor.

Bunun dışında birçok turistik şehirde olduğu gibi San Francisco’da da üstü açık hop on hop off otobüs turlarına katılarak şehrin en popüler yerlerini kolayca ve keyifle gezebilirsiniz.

San Francisco Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek isteyen gezginler ise BART Trenleri, Sam Trans Otobüsleri, otel karşılama/özel transfer hizmetleri, Uber ve taksi vb. seçeneklerden faydalanabilir. Daha detaylı bilgi almak isterseniz San Francısco havaalanı ulaşım rehberini okuyabilirsiniz.

San Francisco’da Ne Yemeli?

San Francisco gezi rehberi yeme içme

Bir Amerika Birleşik Devletleri şehri olması nedeniyle San Francisco’nun fast food cenneti olduğunu sanmayın. Aslında ülkede en az fast-food türü yiyeceklerin tüketildiği şehirlerden biri San Francisco.

Peki, San Francisco’da ne yenir? İşte kentin öne çıkan popüler lezzetleri:

 1. Deniz Ürünleri (İstiridye, karides, yengeç, deniz mahsüllü makarna vb.)
 2. Burrito
 3. Chop Suey
 4. Clam Chowder
 5. Ekşi Mayalı Ekmek
 6. Clairesquare
 7. Cioppino
 8. Mac & Cheese
 9. Cheesecake
 10. Şarap Çeşitleri
 11. İtalyan Pizzası
 12. Ghirardelli Çikolatası

Bu arada listede adı geçen bazı ürünlerde domuz eti ya da helal kesim olmayan et ürünlerinin yer alabileceğini unutmayın.

San Francisco’da Alışveriş için Nereler Gezilir?

San Francisco gezi notları alışveriş

San Francisco özellikle hediyelik eşya ve organik gıda ürünleri almak isteyenler için zengin alternatiflerle dolu. Bunun dışında alışveriş merkezleri, vintage dükkanlar, antikacılar, özgün tasarım butikleri de sıklıkla karşılaşabileceğiniz alışveriş olanakları arasında.

San Francisco’da alışveriş için tercih edebileceğiniz bazı ünlü yerler şunlar:

 • Fisherman’s Wharf
 • Union Square
 • Chinatown
 • Little Italy
 • Ferry Building Marketplace
 • Ghirardelli Square
 • Westfield San Francisco Centre
 • Japon Center
 • Nordstrom

San Francisco’da Akşam Gezilecek Yerler

San Francisco turu akşam gezisi

San Francisco’nun silüeti ışıklar altında da en az gündüz olduğu kadar etkileyici! Büyüleyici manzaraları, temiz sokakları, şık ve farklı kültürleri de kapsayan mekan seçenekleri ile günün her saatinde San Francisco’nun tadını doyasıya çıkarabilirsiniz!

İşte gezginler için 7/24 ayrı bir güzellik ve sürpriz sunan şehirde akşam gezebileceğiniz bazı popüler yerlerin mini listesi:

 • Chinatown
 • Little Italy
 • Union Square
 • Haight-Ashbury
 • Mission District

Özet Olarak San Francisco’da Nereler Gezilir?

San Francisco gezilecek yerler özet

San Francisco Amerika Birleşik Devletleri ile Kaliforniya eyaletinin en özel şehirlerinden biri. Dünyanın teknoloji lideri kenti San Francisco aynı zamanda kültür-sanattan tarih, alışveriş ve doğal güzelliklere kadar çok yönlü bir cazibe merkezi.

Bir yılda milyonlarca turistin ziyaret ettiği San Francisco’ya gidecekseniz önceden aşağıdaki gibi bir gezi listesi hazırlamanız oldukça faydalı olabilir:

 1. Golden Gate Bridge
 2. Fisherman’s Wharf & Pier 39
 3. Alcatraz Island
 4. Alamo Square & Painted Ladies
 5. Union Square
 6. Lombard Street
 7. Chinatown
 8. Coıt Tower
 9. Exploratorium
 10. Twin Peaks

Peki, sizin San Francisco gezilecek yerler listesi hakkındaki görüşleriniz neler? Deneyim ve önerileriniz ile eklemek istediklerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Son olarak seyahatiniz boyunca size faydalı olacak öneriler sunan San Francisco gezi rehberi ve San Francisco’da ne yapılır? içeriklerimize de mutlaka göz atmanızı öneririm.

San Francisco Gezilecek Yerler ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

San Francisco gezilecek yerler gezip gördüm

San Francisco’da gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

San Francisco’da mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

San Francisco’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında Golden Gate Bridge, Fisherman’s Wharf & Pier 39, Alcatraz Island, Alamo Square, Union Square, Lombard Street, Chinatown ve Coit Tower bulunuyor.

San Francisco’da ücretsiz gezilecek yerler nereler?

San Francisco’da ücretsiz gezebileceğiniz bazı yerler Golden Gate Bridge, Union Square, Lombard Street, Chinatown, Yuena Buena Gardens, Ocean Beach ve Little Italy’dir.

San Francisco’daki en ünlü müzeler hangileri?

San Francisco’daki en popüler müzeler arasında The Cable Car Museum, Exploratorium, SFMOMA, California Academy of Sciences, Asian Art Museum of SF ve de Young Museum yer alıyor.

San Francisco’ya ne zaman gitmeli?

En ideal zaman Ağustos-Eylül aylarıdır.

San Francisco’da kaç gün kalmalı?

San Francisco gezisi için en az 4-5 gün ayırmanız önerilir.

San Francisco Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Havaalanından kent merkezine gitmek için BART trenleri, Sam Trans Otobüsleri, Uber, taksi, otel karşılama/transfer gibi ulaşım seçenekleri sunuluyor.

San Francisco’da nerede kalmalı?

San Francisco’da kalmak için en ideal bölgeler Union Square, Nob Hill, SoMa, China Town & Financial District, Fisherman’s Wharf & North Beach, Marina ve Castro-Haight Ashbury’dir.

Yorum yapın