San Francisco gezilecek yerler

Kültür ve sanatın iç içe olduğu San Francisco gezilecek yerler açısından da oldukça eşsiz alternatifler sunuyor. Eğlence ve finans sektörünün önemli durak noktaları arasında yer alan şehir; tarihi dokusu, kültürel detayları ve mimari stili ile Avrupa şehirlerine benzerlik gösteriyor. Sizin için hazırladığımız listede; turistlerin en çok ilgisini çeken yapılar ve göz alıcı mekanlar bulunuyor.

San Francisco Gezilecek Yerler Listesi

Kaliforniya eyaletinin oldukça renkli ve eğlenceli bir şehri olan San Francisco’yu gezmeye başlamadan önce, iyi bir liste yapmak gerekiyor. Sizin için derlediğimiz en özel yerleri gezi listenize ekleyerek, şehrin büyülü atmosferine bir an önce karışabilirsiniz. Eğer San Francisco otelinizi kendiniz seçecekseniz San Francisco’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda otel tavsiyelerimizi inceleyebilirsiniz.

1. Golden Gate Köprüsü

Golden Gate Köprüsü San Francisco

Dünyanın en ünlü asma köprüleri arasında gösterilen ve San Francisco çevresindeki birçok alandan seyredilebilen Golden Gate Köprüsü, hem gündüz hem de gece muhteşem bir manzara sunuyor. Alexander Bulvarı yakınındaki Conzelman Yolu, Marin County tarafında yer alan Kuzey Vista Noktası ve otobanın San Francisco ucuna konumlanmış meşhur Güney Vista Noktası gibi Golden Gate Köprüsü’nün eşsiz manzarasının tadını çıkarabileceğiniz çok sayıda lokasyon bulunuyor.

2. Pier 39 (Fisherman’s Wharf)

San Francisco Pier 39 (Fisherman's Wharf)

San Francisco gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer alan Fisherman’s Wharf ve Pier 39, girişimci Warren Simmons tarafından 1978 tarihinde açıldıktan kısa bir süre sonra, Kaliforniya’nın önemli eğlence merkezleri arasına girmeyi başarıyor. Bir iskele üzerinde inşa edilmiş olan Pier 39’da yol boyunca alışveriş yapılabilecek çok sayıda butik dükkan, lokanta ve mağaza bulunuyor. Deniz aslanlarına ev sahipliği yapan Balıkçı İskelesi (Fisherman’s Wharf) doğal tabiatıyla da dikkat çekiyor.

3. Alcatraz Adası ve Hapishanesi

San Francisco Alcatraz Adası ve Hapishanesi

1861 ve 1963 tarihleri arasında federal cezaevi olarak kullanılan Alcatraz Hapishanesi, tehlikeli mahkumları barındıran ve kaçması neredeyse imkansız olarak görülen bir yapı olarak ünleniyor. Adına filmler de çekilen Al Capone “Yaralı yüz“, George “Makinalı Silah” Kelly ve Robert Straud “Alcatraz’ın Kuşçusu” hapishanenin en ünlü mahkumları arasında bulunuyor. Pier 33 limanından kalkan vapurlar eşliğinde Alcatraz Adası ve Hapishanesi gün içinde ziyaret edilebiliyor.

4. Lombard Street

Lombard Street San Francisco gezilecek yerler

San Francisco’nun en çok ziyaret edilen caddelerinden biri olan Lombard Street, Russian Hill mevkinden Hyde ve Leavenworth’a kadar uzanıyor. Her gün binlerce turist Lombard Street’in kıvrımlı yollarından geçebilmek için bu güzergahı tercih ediyor. Sekiz keskin dönüş ile dünyanın en çarpık virajlarına sahip olma özelliği taşıyan ve tek yönlü trafik akışına müsaade edilen caddede, sadece rampa aşağı iniş yapabilmek mümkün oluyor.

5. Çin Mahallesi (Chinatown)

San Francisco Çin Mahallesi (Chinatown)

Amerika’daki en eski Çin mahallelerinden biri olma olma özelliğini koruyan San Francisco Chinatown, şehrin başlıca turistik noktaları arasında yer alıyor. Kuruluşundan (1848) bu yana, Kuzey Amerika’da yaşayan Çinli göçmenlerin geleneklerini, kültürlerini, dillerini ve ibadetlerini sürdükleri yerleşim bölgesi, Asya’ya özgü dokusu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

6. Golden Gate Parkı

San Francisco Golden Gate Parkı

San Francisco gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı Golden Gate Park; çocuk oyun alanları, gölleri, piknik alanları, mini çay bahçesi, anıtları ve kültürel mekanları ile şehir içinde benzersiz bir doğa hayatı yaşatıyor. Peyzaj mühendisi William Hammond Hall ve usta bahçıvan John McLaren tarafından büyüleyici bir vahaya dönüştürülen Park, yıl içinde 13 milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

7. Union Meydanı

San Francisco Union Meydanı

Şehrin sembolik buluşma noktalarından biri olan Union Meydanı’nda yıl boyunca konserler, şenlikler, Noel kutlamaları ve karnavallar gibi eğlenceli etkinlikler düzenleniyor. Meydan çevresinde zevkinize göre tercih edebileceğiniz çok sayıda tiyatro, sinema, gece kulübü, lokanta, kafe, caz ve blues kulüpleri de yer alıyor.

8. Coit Tower

Coit Tower San Francisco gezilecek yerler

1933 yılında inşa edilen ve 64 metre yüksekliğe sahip olan Coit Tower, sahip olduğu eşsiz manzara ile ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor. Lillian Coit Anıt Kulesi olarak bilinen yapının duvarlarına işlenen fresk duvar kaplamaları, kulenin ince bir mimari ile hazırlandığını gösteriyor. Kule üzerinden şehrin tamamını izlemek ve birbirinden harika fotoğraflar çekebilmek mümkün oluyor.

9. Alamo Meydanı

Alamo Meydanı San Francisco gezilecek yerler

Kartpostal görünüme sahip olan ve Victorian tarzı evlerin peşi sıra dizildiği Aloma Meydanı çevresinden, şehir merkezinde yer alan yapıların ve Golden Gate köprüsünün bir bölümü izlenebiliyor. Yoğun bir San Fransisco turu ardından, Alamo Meydanınındaki yeşil alanlarda özgürce gezebilir, çimenlere uzanarak tüm yorgunluğunuzu üzerinizden atabilirsiniz.

10. Powell Street ve Tramvaylar

San Francisco Powell Street ve Tramvaylar

San Francisco teleferik sistemi dünyanın manüel olarak kurulan son teleferik sistemidir. Her ne kadar eski usul bir kullanıma ve sembolik bir görünüme sahip olsa dahi, nostaljik tramvaylar şehir içi toplu ulaşım ağının önemli bir parçasını oluşturuyor. Tek biniş, günlük ya da haftalık geçerliliği olan bilet seçenekleri bulunuyor. Rampalarıyla ünlü Powell caddesinden başlayan tren ağı, Fisherman’s Wharf’a kadar uzanıyor.

11. İtalyan Mahallesi (Little Italy)

San Francisco İtalyan Mahallesi (Little Italy)

San Francisco gezilecek yerler listemizde yer verdiğimiz İtalyan Mahallesi ya da nam-ı diğer Little Italy, San Francisco şehrinin kuzey doğusundaki North Beach bölgesinde yer alıyor. Bu küçük mahallede İtalya’ya özgü, lokantalar, dondurmacılar, pastaneler, kafeler ve butik dükkanlar bulunuyor. İtalyan Mahallesindeki binalar, mimari açıdan şehrin geri kalanından farklılık gösteriyor. Bu nedenle, şehrin en büyüleyici bölgelerinden biri olan Little Italy’nin sıra dışı sokaklarında doyasıya gezebilmek mümkün oluyor.

12. Market Street

San Francisco Market Street

Düz bir istikamette ilerleyen Market Street, San Francisco şehrinin en önemli transit araçlarını üzerinde taşıyor. Gün boyunca caddeden atlı faytonlar, teleferikler, elektrikli tramvaylar, nostaljik tramvaylar, elektrikli troleybüsler ve otobüsler geçiyor. Oldukça işlek olan caddenin çevresinde alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda mekan yer alıyor.

13. San Francisco Güzel Sanatlar Sarayı 

San Francisco San Francisco Güzel Sanatlar Sarayı (Palace of Fine Arts Theatre)

1915 yılında Roma ve Yunan mimarisinden esinlenerek imar edilen Palace of Fine Arts Theatre, Panama-Pasifik Uluslararası Fuar etkinlikleri için tasarlanıyor. San Francisco Güzel Sanatlar Sarayı çevresindeki büyük göl, yapının geometrik formlarını yansıtan bir ayna görevi görüyor. Günümüzde ise saray, San Francisco sakinlerinin düğün için tercih ettiği romantik yerler arasında bulunuyor. Gün içinde birçok çift, düğün fotoğrafı çekilmek için Güzel Sanatlar Sarayının Bahçesini ziyaret ediyor.

14. Asian Art Museum of San Francisco

Asian Art Museum of San Francisco

Asian Art Museum of San Francisco, Asya kıtasından getirilen ve geçmişi M.Ö 4000’li yıllara kadar uzanan 2400 parçadan fazla tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Üç katlı müzenin farklı katlarında yüzlerce ahşap, bronz ve taş heykel bulunuyor. Müzede heykel, resim ve dekoratif eşyaların yanı sıra, defin törenleri ve dini uygulamalar için kullanılan bazı nesneleri görebilmek de mümkün oluyor.

15. Haight Ashbury

San Francisco Haight Ashbury

Sıra dışı evlere, alternatif müziklerin yapıldığı sokaklara, hippilere ve onların yaşamlarına dair detaylara ev sahipliği yapan Haight Ashbury, San Francisco gezilecek yerler listesinde kendine yer buluyor. 1960’lı yıllardan itibaren Bohem hareketinin merkez noktalarından biri olan Haight Ashbury, doğa ve insani değerleri teşvik eden ve tüm canlıların uyum içinde bir yaşam sürdürmesi gerektiğini savunan hippi idealistlerin mesken noktaları arasında bulunuyor.

San Francisco’da gezilecek diğer yerler

Yukarıda adı geçen yerler San Francisco gezilecek yerler listemizin ilk sırasında olması gereken yerler. Bunlar dışında eğer vaktiniz olursa şu noktalara da göz atabilirsiniz:

Ghirardelli Square, San Francisco Modern Sanatlar Müzesi (San Francisco Museum of Modern Art · SFMOMA), Silikon Vadisi (Silicon Valley), Kaliorniya Legion of Honor Sarayı, Akvaryum (Aquarium of the Bay), Marshall’s Beach, Ocean Beach, Presidio, Yerba Buena Gardens, Tramvay Müzesi (The Cable Car Museum), Angel Island State Park, San Francisco Hayvanat Bahçesi (San Francisco Zoo), Kaliforniya Bilimler Akademisi (California Academy of Sciences) ve Exploratorium.

San Francisco’da nerede kalınır?

Eğer San Francisco otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 3 yıldızlı Holiday Inn Express Hotel ve Mystic Hotel by Charlie Palmer, 4 yıldızlı Hotel Nikko San Francisco ve San Francisco Marriott Marquis Union Square ile 5 yıldızlı The Fairmont San Francisco tesislerine göz atabilirsiniz.

San Francisco otel tavsiyesi
4 yıldızlı San Francisco Marriott Marquis Union Square, şehirde konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden bir tanesi.

San Francisco’da konaklama konusunda tüm detaylı bilgileri San Francisco’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. San Francisco gezilecek yerler kısaca bu şekilde. Umarım bu yazı seyahatiniz öncesinde sizin için güzel bir kaynak olur.

San Francisco Şehir Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Oteller hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için fiyat kutularına tıklayabilirsiniz. Booking.com

San Francisco'daki En Popüler Turlar

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın