San Francisco’da Ne Yapılır? Yapılacak 14 Şey

43 tepe üzerine kurulu, Kuzey Kaliforniya’nın en kalabalık şehri San Francisco’da ne yapılır? cevapları çok zengin olan bir soru. Üstelik kent kültürel anlamda da Amerika’nın en zenginlerinden. Dolayısıyla bir San Francisco seyahatinin dolu dolu geçeceğinden emin olabilirsiniz. Ama nasıl?

Yokuşlu yolları, bu yolların etrafında yer alan Victoria stili evleri, ünlü Alcatraz Adası ve Golden Gate Köprüsü, her daim hareketli limanı, bir de şehrin etrafına yayılmış şarap vadileri… Bir San Francisco gezisinin temel taşları diyebilirim. İşte San Francisco’da yapılacak şeyler listesi de bu temel üzerinde şekilleniyor.

1. San Francisco yokuşlarını tramvayla çıkın.

San Francisco'da ne yapılır? Tramvay turu

San Francisco’da ne yapılır diye düşüyorsanız ilk olarak arkanıza yaslanıp bu şehirde geçen dizileri ve filmleri hatırlamanızı öneririm. Sizin de gözlerinizin önüne ilk olarak dik bir yokuştan çıkan kırmızı renkli tramvaylar geliyorsa listenizin birinci maddesi belli. Şehrin simgesi olmuş tramvaylar!

1873 yılından beri inişli çıkışlı şehirde toplu taşıma amacıyla kullanılan tramvaylar elbette diğer araçların yaygınlaşmasıyla azalmış, bazı rotalar tamamen iptal edilmiş ve sonucunda birkaç rotada turistik amaçlı sefer düzenleyen tramvaylar kalmış. Ancak yanında bir ödülle birlikte:

San Francisco tramvayları 1964 yılında “tarihi anıt”” sayılan ilk ve tek toplu taşıma aracı ilan edilmiş. Peki bu tarihi ve turistik deneyimi yaşamak için ne yapabilirsiniz?

Powell – Mason ve Powell – Hyde görsel olarak en etkileyici rotalardan, haliyle güzel manzaralar izlemek istiyorsanız bu iki rotadan birini seçip tramvay keyfi yapabilirsiniz. Veya tramvaya Fisherman’s Wharf, Ferry Building, Nob Hill veya Lombard Caddesi gibi turistik yerlere ulaşım amacıyla da binebilirsiniz.

2. Filmlerden tanıdığınız Golden Gate Köprüsü’nü görün.

Golden Gate San Francisco'da yapılacak şeyler listesi

Hazır başlamışken San Francisco’da ne yapılır? yazısına filmlerden gördüğümüz yerlerle devam edelim. O yüzden sıradaki aktivite ünlü Golden Gate Köprüsü’nü görmek veya köprüden geçmek olsun.

1937 yılında San Francisco ile Marin County semti arasında ulaşım sağlamak için açılan Golden Gate 2,7 kilometre uzunluğu ile o dönemde dünyanın en uzun asma köprüsüymüş.

Bugün de sadece San Francisco değil, Amerika’nın en ikonik yapılarından olan köprü masmavi sular üzerindeki turuncuya çalan renkleriyle gerçekten de izleyenlere görsel bir şölen yaşatıyor.

Köprüden arabayla geçebileceğiniz gibi San Francisco yönünde yürüyüşe başlayıp Marin County tarafındaki gözlem noktasında turunuzu tamamlayabilirsiniz. Veya köprüden bisikletle de geçebilirsiniz.

Eğer Golden Gate Köprüsü’nün fotoğraflarını çekmek istiyorsanız, en güzel kareleri Nob Tepesi veya Marin County tarafındaki Golden Gate Ulusal Parkı içerisinde çekebilirsiniz. Bu arada Alcatraz’a giden tekneler de nefis Golden Gate manzaraları sunuyor, fotoğraf çekmek istiyorsanız değerlendirmenizi öneririm.

Tabii ki Golden Gate San Francisco’nın görmeye değer tek durağı değil. Şehirdeki tüm turistik yerleri San Francisco Gezilecek Yerler yazısında bulabilir, gitmeden önce kendinize bir liste de çıkarabilirsiniz.

3. Lombard Caddesi’nden geçin, fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

Lombard Caddesi San Francisco'da ne yapılır?

Zevkler ve renkler tartışılır ama bana göre San Francisco’nun en fotojenik bölgesi Lombard Caddesi. Daracık bir alanda 8 keskin virajı ve bu alanı çevreleyen rengarenk çiçeklerle bezeli yemyeşil çimleri Lombard Caddesi’ni fotojenik yapan en önemli unsur.

Ancak böyle düşünen sadece ben değilim ki cadde hemen her gün binlerce turist ağırlıyor. Bu yüzden San Francisco’da ne yapılır yazısında yer vermesem olmazdı. Caddede ne yapabileceğinize gelince…

Keyifli bir yürüyüşle, sık sık durup fotoğraf çekerek 200 metre uzunluğundaki Lombard Caddesi’ni geçebilirsiniz. Elbette yokuş aşağı. Öncesinde yokuşu çıkmanız gerekiyorsa size tavsiyem Union Square veya size neresi yakınsa oradan Powell-Hyde Tramvayı’na binip Lombard Street Durağı’nda inmeniz ve ardından kendinizi caddeden aşağı tatlı bir yürüyüşe bırakmanız.

Bu caddeden arabayla geçmek isterseniz Allah yardımcınız olsun. Yol 2-3 dakikadan uzun sürmez ama hızınız saatte 10 kilometre bile olamayacak, ki kalabalık trafik de ayrı bir dert. Ama yine de ilginç bir deneyim olur, istiyorsanız deneyin tabii.

4. Fisherman’s Wharf’da dolaşın, alışveriş yapın, yemek yiyin.

Fisherman's Wharf San Francisco'da ne yapılır?

San Francisco’nun en turistik yerlerinden Fisherman’s Wharf bir zamanların küçük İtalya’sı diye biliniyor.

Mağazaları, restoranları, San Francisco Körfezi ve Alcatraz Adası manzarasıyla her daim hareketli olan bölge özellikle alış veriş yapmak ve birkaç saat deniz kenarında keyifle dolaşmak için ideal. Bir de şehrin en turistik yerlerinden olmasından dolayı “San Francisco’ya gittim” diyebilmek için gitmeniz gereken yerlerden.

5. Union Square’de alışveriş yapın.

Union Square San Francisco yapılacak şeyler

San Francisco’da ne yapılır yazısında bir başka alışveriş önerim de Union Square.

Tasarımı Guggenheim Müzesi için de bir tasarım yapan Frank Lloyd Wright tarafından yapılan ve spiral şeklindeki yürüyen merdivenleriyle tanınan Westfield San Francisco Center da dahil olmak üzere şehirdeki en büyük ve güzel alışveriş merkezlerinin yer aldığı bölge orta, orta üstü ve lüks segmentte alışverişin adresi.

Hatta alışveriş yapma planınız yoksa bile biraz yeni trendleri görmek, biraz bu ışıltılı bölgede keyifle dolaşmak için Union Square’e gitmelisiniz.

Pekii San Francisco’da otel rezervasyonu yaptırdınız mı? Henüz yaptırmadıysanız önce bir San Francisco’da nerede kalınır? yazısına göz atın, bir bakın bakalım hangi bölgelerde sizi çekecek ne gibi özellikler var. Sonrasında da konaklama için rezervasyonunuzu yaptırırsınız.

6. Twin Peaks’ten San Francisco’yu seyredin.

Twin Peaks San Francisco'da ne yapılır?

Şehri yukarıdan, tüm ihtişamıyla seyretmek isteyenler için San Francisco’da ne yapılır yazısında Twin Peaks‘e çıkmalarını öneririm.

300 metre yüksekliğindeki tepeler şehrin üzerine kurulu olduğu tepelerden farklı olarak yerleşim yapılmamış yerler. Haliyle son derece bakir.

Biraz temiz hava almak isteyen yerliler ve hem spor yapmak hem de şehri yukarıdan seyretmek isteyen turistler tarafından bolca ziyaret edilen Twin Peaks’in havanın sıcak olduğu günlerde bile biraz rüzgarlı ve serin olduğunu hatırlatayım ki ona göre önlem alın.

7. San Francisco Müzeleri’nden en az birini gezin.

San Francisco'da ne yapılır? müzeleri

San Francisco’da ne yapılır? diye notlarınızı alırken müze gezme maddesini de ihmal etmeyin, ki hiç belli etmese de şehir bu açıdan fazlasıyla zengin.

Ve şehirdeki müzeler farklı farklı ilgi alanlarına hitap ettiği için sizin ilginizi çekecek bir tane de mutlaka bulursunuz. Birkaç örnek:

  • Eğer şehrin simgesi tramvaylarla dolaşmak hoşunuza gittiyse ve bu konuda daha fazlasını öğrenmek isterseniz Cable Car Museum,
  • Bilimsel gelişmeler ilginizi çekiyorsa The Exploratorium,
  • Walt Disney veya genel olarak film endüstrisine dair merakınız varsa Disney Family Museum,
  • Modern sanatlara meraklıysanız San Francisco Museum of Modern Art (SFMOMA),
  • Şehri çocuklarınızla geziyorsanız Children’s Creativity Museum,
  • Asya sanatlarını merak ediyorsanız Asian Art Museum bunlardan sadece birkaçı.

San Francisco sadece alışveriş, fotoğraf çekmek veya tarihi yapıları görmekten ibaret değil, kültürel, sanatsal ve bilimsel olarak da dün bildiklerinize yeni bir şeyler eklemenin en eğlenceli yollarına sahip.

8. Tekneyle körfez turu yapın.

San Francisco'da yapılması gerekenler tekne turu

San Francisco Körfezi’nde yapacağınız bir tekne turu şehri ve simge yapılarını bambaşka bir açıdan seyretmek için ideal bir yol.

Bunu San Francisco’dan kalkıp belirli bir destinasyona ulaşım sağlamak amacıyla yapılan teknelerle veya Alcatraz Adası’na giden teknelerle yapabilirsiniz elbette.

Böylece iki aktiviteyi tek seferde yapmış olursunuz. Ancak bir de San Francisco Körfezi’nde seyir amacıyla tur yapan teknelere de binebilirsiniz.

Fisherman’s Wharf’dan hareket eden The Blue and Gold Fleet, The Red and White Fleet veya irili ufaklı diğer teknelerle yapılan gezilerin ücreti 30-35 USD arasında değişiyor ve seyir boyunca Golden Gate Köprüsü altından geçilip körfezde dolaştıktan sonra Alcatraz Adası etrafında tur atılıyor. 

Ya da isterseniz Golden Gate seyri tekne turunu 12. Maddede bahsedeceğim Alcatraz Adası gezisi ile birleştirebilirsiniz ki bu şekilde hem zamandan hem de maliyetten tasarruf edersiniz.

9. Çin dışındaki en büyük Çin’i gezin.

Chinatown San Francisco'da ne yapmalı?

Amerika’daki büyük şehirlerin hemen hepsinde bir Chinatown vardır. Ancak San Francisco’da bu küçük Asya mahallelerinden 4 tane var ki Grant Avenue’de yer alan Chinatown hem Asya dışındakilerin en büyüğü hem de Amerika’dakilerin en eskisi.

Sadece bu özelliğiyle bile birkaç saatlik ziyareti hak eden San Francisco Chinatown’a ayrıca lezzetli Asya yemekleri yemek, doğal bitkisel ilaçlardan her türlü hediyelik eşyaya kadar binlerce ürün satan dükkanları gezmek ve tapınakları, atölyeleri, çay evlerini görmek için gitmelisiniz.

10. Historic Hotel’de Victoria Dönemi’ni yaşayın.

San Francisco'da yapılması gereken şey Historic Hoteller

San Francisco’da ne yapılır yazısında popüler ve çok bilinen aktiviteleri sıraladıktan sonra gelelim daha az bilinen ancak yine çok keyif alabileceklerinize. Ki bunların başında da kentin en ihtişamlı çağını yaşadığı Victoria Dönemi’ne bir ucundan tanıklık etmek geliyor.

Bunun için Historic Hotel’in Victoria Dönemi antikalarıyla dekore edilmiş ve bu şıklıkla uyum içerisinde hizmet veren cafesinde bir 5 Çayı’na gidebilirsiniz. Buradaki çay keyfi size yetmezse 1875 yılında yapılan Palace Hotel’i ziyaret edip oranın Garden Court Bahçesi’nde de bu keyfi yaşayabilirsiniz.

11. San Francisco’nun yerel lezzetlerini tadın.

San Francisco yapılacak şeyler yemek tadımı

Aslında hangi şehre giderseniz gidin oranın yerel yiyeceklerini tatmalısınız. Tabii benim gibi fazlasıyla seçiciyseniz gitmeden önce biraz bilgi edinmekte fayda var.

San Francisco’da yerel lezzetleri Ferry Building Pazarı’nda tadabilirsiniz ki bu lezzetler arasında Michael Recchiuti çikolataları, Blue Bottle kahvesi ve Cowgirl Creamery peynirleri yer alıyor.

Bunlar dışında herhangi bir restoranda yiyebileceğiniz Dungenes yengeci ve lezzetli bir eti olan deniz kulağı (abalone) deniz ürünleri sevenler için en orijinal San Francisco tatlarından.

12. Alcatraz Adası’nı gezin.

Alcatraz San Francisco'da yapılacak şeyler listesi

San Francisco’da ne yapılır yazısında sizlere filmlere bile konu olmuş, dünyanın en ünlü hapishanelerinden biri olan Alcatraz Adası’nı ve bu adadaki ceza evini görmenizi öneririm.

1930’lu yılların başından 1963 yılına kadar yaklaşık 30 yıl boyunca açık olan ve ülkenin en ünlü suçlularını misafir eden ada 1973 yılından beri de turistik bir yer.

Cezaevi olduğu dönemde herhangi bir suçlunun kaçmasının imkansıza yakın olduğu Alcatraz Adası’na sadece teknelerle ulaşım sağlanıyor, gidiş, dönüş ve adadaki tur toplamda 3-4 saati buluyor.

Dikkat etmeniz gereken tek şey, bazı tekneler “Alcatraz Adası turu” adı altında sadece adanın etrafında yapılan ve adaya çıkamayacağınız bir gezi satıyorlar. Dolayısıyla adayı ve ceza evini görmek istiyorsanız turun ada ziyaretini kapsayıp kapsamadığını önceden öğrenin. 

Ya da isterseniz Alcatraz Adası gezisini şehirdeki başka aktivitelerle birleştirip, daha uygun maliyetli bir program oluşturabilirsiniz.

13. Balon turu yapın.

San Francisco'da ne yapılır? Balon Turu

San Francisco’da ne yapılır? araştırmasını “klasik turist aktiviteleri dışında neler var acaba” diye yapıyorsanız size önerim şehri çevreleyen coğrafyayı balon turu yaparken gökyüzünden seyretmeniz.

Genellikle Napa Vadisi üzerinde yapılan balon turları toplamda 4 saat sürüyor ancak bunun yaklaşık 1 saati balon turu. Kalanı ulaşım, uçuş öncesi hazırlık ve ikramlar.

14. Bir gününüzü de Yosemite Ulusal Parkı’na ayırın.

Yosemite San Francisco'da ne yapılır?

San Francisco’da ne yapılır yazısındaki son önerim de yine bir günübirlik gezi destinasyonu olan ülkenin en güzel ulusal parklarından Yosemite.

San Francisco’dan yaklaşık 4 saat mesafede yer alan 3 bin metrekarelik Yosemite Ulusal Parkı granit kayalar, yürüyüş parkurları, akarsular, şelaleler ve vahşi hayatı ile her yıl milyonlarca yerli ve turistin kalabalık şehirlerden kaçıp biraz oksijen almak için tercih ettiği yer.

Yosemite Ulusal Parkı’na kendi veya kiraladığınız aracınızla gidebileceğiniz gibi düzenlenen turlara da katılabilirsiniz. Popüler bir seçenek:

Yosemite Ulusal Parkı’na Günübirlik Gezi: Tüm gün süren tur kapsamında konforlu otobüslerle ulusal parka ulaşım, parka giriş ücreti ve rehberlik hizmeti var.

Şehrin kalabalığından ve kaosundan kaçmak, güzel bir günü Yosemite Ulusal Parkı’nda doğayla baş başa geçirmek ve bunu da olabilecek en konforlu şekilde yapmak varken başka alternatifler aramak biraz çılgınlık olur. Turu daha önceden yapmış olan 200’ün üzerinde seyahatseverin puanı da 4,4. 

Özetle San Francisco’da Ne Yapılır?

San Francisco'da yapılması gereken şeyler

Tarihi tramvaya binmek, Golden Gate Köprüsü’nü görmek, Fisherman’s Wharf’da dolaşmak ve Lombard Caddesi’nden geçmek bir San Francisco seyahatinin olmazsa olmazlarından. Özellikle de şehre ilk defa gidiyorsanız… Sonrası kişiden kişiye değişiyor biraz.

Aslında Alcatraz Adası da ilginç bir tarihi ve ünü olduğu için önemli bir durak, zamanınız varsa listenize almalısınız.

Bunun dışında; yerel lezzetlere meraklıysanız San Francisco’da bunları mutlaka tatmalı ve Napa Vadisi’nde bir şarap tadımı turuna katılmalısınız. Alkol kullanmıyor olsanız bile üzüm bağları arasında yapacağınız günübirlik bir gezi fazlasıyla tatmin edici.

Şehirde yer alan ve farklı ilgi alanlarına hitap eden müzeler de keyifle birkaç saat geçirmek için ideal. Tekne turu ise bence deniz veya nehir kenarındaki hemen her şehirde yapılabilecek, keyifli bir seyir şöleni.

San Francisco’da ne yapılır yazısında daha çok kentteki keyifli aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Eklemek istedikleriniz varsa yorumlarda sesinizi duymaktan çok güzel olur.

Yorum yapın