8 Maddede Tayland Yüzen Pazar Hakkında Bilgiler

Tayland ve Bangkok denilince akıllara gelen ilk yerlerden biri Yüzen Pazar ya da kullanılan diğer adı ile Yüzen Market oluyor. Seyahat programlarında uzun uzadıya yapılan tanıtımlar ve geçmişte burada çekilmiş ünlü filmler ile yüzen pazarlar çok daha popüler bir yer haline geliyor ve pazarlar bu coğrafyaya yolculuk planlayan herkesin hayalini süslüyor.

Kaldı ki Bangkok’ta ne yapılır? yazısında kentte yapılabilecek diğer keyifli aktivitelerin de ne olduğuna göz atabilirsiniz.

Uzun süren araştırmalar sonucunda Bangkok seyahatine karar verdiniz ve Bangkok gezilecek yerler listenizi hazırlıyorsunuz. Bu listeye göre güzel bir seyahat planı oluşturacaksınız. Bangkok planınızda sıra Yüzen Pazar turuna geldiğinde ise siz de benim gibi biraz şaşırıp moraliniz bozulabilir.

Şöyle anlatayım, Tayland’ın başkenti Bangkok’ta 5’e yakın yüzen pazar olsa da televizyon programlarına ve filmlere konu olan Yüzen Pazarın tam adı Damnoen Saduak Yüzen Pazarı ve burası başkent Bangkok’tan 100 km uzaklıkta yer alıyor.

Yani şehirde gezerken Yüzen Pazar’a bir göz atıp, tur atarım gibi bir plan yapma şansınız yok. Bu pazarın yalnızca saban erken saatlerden öğle saatine kadar kurulduğunu düşünürsek Yüzen Pazar ilgili güzel bir araştırma yapılması gerektiğiniz anlıyorsunuz.

Bu nedenle Bangkok seyahatim sonrasında Bangkok gezi notları yazı dizime, katıldığımız Yüzen Pazar turu hakkında detaylı bilgiler eklemeye karar verdim. Umarım Bangkok seyahati planlayanlar için az da olsa yol gösterici bir yazı olur. Yazı biraz uzun gelebilir ama elimden geldiğince detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştım.

1. Tayland Yüzen Pazarları Hakkında Kısaca…

Tayland yüzen pazarlar hakkında bilgiler

Yüzen pazar turlarından önce pazarlar hakkında kısa bilgiler verelim. Yüzen pazarlar geçmişten günümüze Tayland kültüründe önemli yere sahip.

Taze sebze ve meyve, yiyecek ve çeşitli eşyaların satıldığı pazarların normal sokak pazarlarından farklı olmasının en önemli sebebi pazarların kanallar arasında kuruluyor olması. Yani satış yapan yerli halk da alışveriş yapan ziyaretçiler de kayıklar eşliğinde kanallar arasında kurulu olan pazarlarda geziyor.

Bu pazarların geçmişi 1866 ve 1868 yılları arasında Mae Klong ve Tha Chin nehirlerini birleştirmek için 32 km’lik bir kanalın oluşturulduğu Rama IV’ün saltanatına kadar uzanır. Bölge sakinleri 200 çeşitli kanallar oluşturmuş zamanla da bu kanallarda alıveriş faaliyetleri başlamış.

Hala var olanlardan yüzen pazarlar arasında en bilinenleri Amphawa, Taling Chan ve Damnoen Saduak’tır. Boyutu, konumu, ürün çeşitliliği ve tasarımı sayesinde, Damnoen Saduak en ünlü ve en popüler olanıdır ve The Man With the Golden Gun, Bangkok Dangerous gibi filmlerde yer almıştır.

2. Damnoen Saduak Yüzen Pazarı

Bangkok yüzen pazar rehberi

Tayland’ın dünyaca ünlü pazarının İngilizce tam adı “Damnoen Saduak Floating Market“. Başkent Bangkok’ta benzer pazarlar yer alsa da bu pazarlar Damnoen Saduak pazarı yanında çok sönük kalıyor.

Yüzen Pazar, Bangkok şehir merkezinden yaklaşık 100 km uzaklıkta, Damneon Saduak kasabasında yer alıyor. Pazar günümüzde eski günlerinden çok uzaklaşıp otantikliğini kaybetse de her gün binlerce turisti ağırlıyor.

Bu nedenle burası halen Tayland’da gezilecek yerler listelerinin ilk sıralarında yer alıyor. Hemen olumsuz düşünmeyin, günümüzde pazar ne kadar turistik de olsa halen hayatınızda görebileceğiniz en orijinal yerlerden biri.

3. Tayland Yüzen Pazar Turları Hakkında Bilgiler

Tayland yüzen pazar

Gelelim bu yazıyı yazmamdaki esas amaca. Bangkok seyahatine karar verip Yüzen Pazar’ın şehirden uzakta olduğunu öğrendikten sonra seyahat planını daha ciddi bir şekilde yapmaya karar verdim.

Zaten kısıtlı olan programıma bir de yarım günlük şehir dışı turu ekleneceği için zaman kaybına çok fazla tahammülüm yoktu. Bu yüzden Yüzen Pazar turları ile ilgili yerli yabancı birçok blog, rehber ve tur sitelerini inceledim.

Damnoen Saduak Floating Market turu için 2 seçeceğiniz var; ya tur planınızı kendiniz organize edeceksiniz ya da hazır turlardan birine kaydolacaksınız. Ben araştırmalar sonucunda tura katılmanın daha kolay olduğuna karar verdim, bu nedenle önce turlarla ilgili bilgiler vereyim.

4. Damnoen Saduak Yüzen Pazar Turu Kayıt İşlemleri

Bangkok yüzen pazar gezisi

Yüzen Pazar ülkenin en çok rağbet gören turu olduğu için başta Bangkok olmak üzere çoğu şehirde burası için turlar düzenleniyor. Eğer seyahatinizde çok ciddi zaman sorununuz yoksa bu tura katılım için Bangkok’a gitmeyi bekleyebilirsiniz.

Çoğu otelin resepsiyon kısmında tur acentalarının bankoları oluyor, buralardan bu turlar ile ilgili detaylı bilgi alıp kayıt yaptırabilirsiniz. Ben Bangkok seyahatimde daha disiplinli bir program yaptığım için seyahat öncesinde hangi gün buraya, nasıl gideceğimi netleştirmek istedim.

Yaptığım uzun araştırmalar sonucunda en mantıklı tur online tur satışı yapan viator.com‘da kayıtlı bir tur oldu. İşin aslı bu site ile ilgili daha önceden bir tecrübem olmadığı için kafamda soru işaretleri vardı ama çok şükür sorunsuz ve keyifli bir tur yaptım.

(Bu arada online tur işlemlerinde artık Getyourguide.com.tr sitesini kullanıp okuyucularımıza da bu sitenin tur linklerini/bilgilerini paylaşıyorum)

Zaten turu nereden alırsanız alın buraya tur düzenleyen belli başlı firmalar var. Herkes onlara kayıt yapıyor. Biz viator.com’dan Tour East Thailand adlı bir firmanın turuna kayıt olmuş olduk. (Bu tura benzer örnek bir tur.)

Bizim katıldığımız turun kişi başı fiyatı 36 Dolar‘dı. Dilerseniz yalnızca size özel düzenlenen turlara da kayıt olabilirsiniz ama fiyat çok daha yüksek oluyor. 36 Dolar’lık fiyata dahil hizmetler;

 • Otel transferi (sabah otelden alıp, akşam otele bırakma)
 • İngilizce bilen rehber
 • Yüzen pazarın olduğu yere giden hızlı bot ücreti

Tur sabah 07.10’da başlıyor ve 6 saat sürüyor. Tur başlangıcında firma sizi otelden alıp akşam tur sonu otele bırakıyor. Konaklama yaptığınız otel adını sitede tur paketi alırken listelenmiş oteller arasından seçiyorsunuz.

Bizim konakladığımız otel bilindik olsa da listede adı yoktu. Biz de kayıt için hemen yakındaki başka bir oteli seçtik ve ödememizi yaptık. Ödeme sonrasında mail adresine onay formu geliyor ve bu formu çıktı almanız ya da telefonunuza kaydetmeniz isteniyor.

Otel transferi için tekrardan iletişime geçileceği belirtiliyor. Yani tur sabah 07.10’da başlasa da yarım saat ya da 1 saat öncesinde otelin resepsiyonunda hazır bulunmanız isteniyor.

Tur gününe 1 gün kala mail henüz gelmediği için otel resepsiyon görevlisinden bizim adımıza turu aramasını istedik. (Normalde tur onayı muhtemelen gün içerisinde gelecekti zaten ama bizim telefonumuzda internet yoktu, bu yüzden emin olmak istedik.)

Tur onay kağıdında turun adı ve iletişim bilgileri vardı. Telefon ettiğimizde tur görevlisi, konakladığımız oteli bildiğini ve bizi sabah 06.30’da aldıracağını söyledi.

Otel demişken belirteyim. Bangkok’ta henüz konaklama rezervasyonu yaptırmadıysanız kentteki turistik konaklamaya uygun bölgeler, özellikleri ve farklı otellerle ilgili bilgileri Bangkok’ta nerede kalınır? yazısında bulabilirsiniz.

5. Adım Adım Damnoen Saduak Yüzen Pazar Turu

Damnoen Saduak Floating Market

Tur sabahı 06.30’da otel resepsiyonunda bizi bekleyen şoför ile buluştuk. Bizi almaya ufak bir minibüs ile gelmişti. Minibüste ise bizden başka 1 kişi daha vardı.

Yakın otellerden alınacak başka kişi olmadığı için merkezde bir otelin altında tüm servisler buluştu ve bizi başka dolu bir minibüs aldılar. Minibüste neredeyse koltuk sayısı kadar insan vardı. Yani internette okuduğum çok sayıda yolcu durumları vb yoktu.

Şoförle birlikte rehber var ve yol boyunca bilgi veriyor. Tur sabah 07.10’da başlayacak şekilde gözükse de herkes hazır olduğu için sabah 07.00 olmadan yola çıktık.

1 saat yolculuk sonrasında yol üzerinde “Orkide bahçesi” gibi bir adı olan turistik bir yerde durduk. Tesiste ufak tefek orkideler yetiştiriliyordu, yani pek orkide bahçesi ile alakası yoktu.

Tahmin edeceğiniz üzere bolca hediyelik eşya satışı vardı. Burada 15 dakika mola veriliyor, dilerseniz tuvaletleri kullanabiliyorsunuz.

Yola devam ettikten yaklaşık 15-20 dakika sonra mini iskele tarzı bir yere varıyorsunuz. Burada rehber sizin adınıza ince, uzun, süratli klasik Tayland botları ile anlaşıyor ve sıraya giriyorsunuz. Bu botlar yaklaşık 20 dakika süren bir yolculukla sizi Damnoen Saduak Yüzen Pazarı’na ulaştırıyor.

Bangkok kanalları içinde ayrıca tekne turu yapmak istiyorsanız bence yüzen pazara giderken yaşayacağınız bu deneyim size fazlasıyla yetecektir. Bunun dışında ekstra bir tur yapmanıza gerek yok.

Yüzen Pazara vardığımızda saatler yaklaşık 09.20 gibiydi. Market girişinde “Meeting Point” tabelası olan bir buluşma yeri var. Rehber 1 saat 15 dakika sonra burada buluşmamızı istedi. Burada pazar iki kısımdan oluşuyor.

Biri kanallar etrafında yer alan sabit ufak dükkanlar diğeri ise kayıklarla gezilen ve su çevresinde yer alan minik iskeleler üzerinde dükkanlar. Tabi kayıklarda satış yapan yerlileri unutmamak lazım.

Yüzen Pazar turunda fiyata kanallar arasında gezeceğiniz kayıklar dahil değil. Yani işin esprisi olan kanallar arasında gezmek isterseniz kişi başı 150 Baht ödeyip kayık sırasına girmeniz lazım.

Rehber turdakilere bu durumu yolculuk öncesinde anlatıyor, orada gittiğinizde ise kayıklara binmek isteyenlerden para toplayıp sizin adınıza kayıt ettiriyor.

Kayıklara bindiğinizde yaklaşık 40-50 dakika boyunca kanallarda geziyorsunuz. Eğer bir standtan ya da kayıktan alışveriş yaparsanız işaret etmeniz ya da seslenmeniz yeterli. Standların yanına yaklaşıyorsunuz ya da satıcılar sizin kayığınıza kanca atıp sizi kendilerine çekiyor.

Burada pazarlık için kısıtlı vaktiniz var, her şey bir anda oluyor diyebilirim 🙂 Kanallarda gezerken alışveriş için çok acele etmeyin. Burada satılan hediyelik eşyaların tümünü kayıktan indikten sonra sabit tezgahlarda da bulabilirsiniz.

Şöyle bir örnek vereyim; beğendiğim minik bir biblo için satıcı 100 Baht fiyat çekti, hızlı ve emin pazarlıkla 3 tanesini 100 Baht’a aldım.

İyi alışveriş oldu diye sevinirken aynı bibloyu kayıktan indikten sonra pazarlığın olmayıp sabit fiyatla satışın yapıldığı bir dükkanda tanesini 25 Baht olarak gördüm. İşin özeti alışveriş için çok can atmayın. Çok çok orijinal bir şey ya da meyve görürseniz alabilirsiniz.

Bazı noktalarda kanallar kayıklar yüzünden tıkanıyor, çok eğlenceli bir hal alıyor 🙂 Bu arada aman kayıktan elinizi kolunuzu dışarı sarkıtmayın. Hiç beklemediğiniz bir anda kolunuzu, elinizi kayıklar arasında sıkıştırabilirsiniz.

Yüzen Pazar turu toplamda 6 saat sürse de pazarda özetle kayık turu dahil 1 saat 15 dakika hadi 15 dakika da diğer insanları bekleme olsun 1,5 saatlik vaktiniz var. Burayı doyasıya keşfetmek için yetersiz olsa da turla bu kadar oluyor.

Damnoen Saduak Yüzen Pazar – Turu Geri Dönüş

Bangkok yüzen pazar turu

Şimdiye kadar Bangkok kalkışlı turla Damnoen Saduak Yüzen Pazarı’na yaptığımız geziden bahsettim. Biraz da dönüş yolunda sizleri neler bekleyebilir, buna değinmek isterim.

“Meeting Point’te” buluştuktan sonra bu sefer minibüse binerek yola çıktık. Rehber yol üzerinde fil safari çiftliği olduğunu ve tur programında olmasa bile burada durarak dileyen misafirlerin istedikleri aktivitelere katılabileceğini belirtti. Kimseden itiraz gelmediği için kısa bir yolculuk sonrasında turistik tesiste durduk.

Burası büyük bir alana kurulu, içerisinde turistlere yönelik birçok aktivitenin olduğu bir yer. İçerisinde fil safarisi, maymun ve timsah şovları, atv araçlar ve Karen uzun boyunlu kadınlar köyü gibi bölümler bar.

Rehber komisyon kazandığı için istediğiniz tura kaydolmanız da size yardımcı oluyor. Minibüsten en az 1 kişi bir tura kaydolursa yarım saat vb araçta ya da çevrede beklemeniz gerekiyor. Bu nedenle merak ettiğiniz bir tura kayıt olabilirsiniz.

Biz yarım saatlik Karen uzun boyunlu kadınlar köy turuna kayıt olduk. Kişi başı 400 Baht. (Fil safarisi kişi başı 600 Baht)

Kayıt sonrasında golf aracı bizi alıp biraz ilerideki yapay köye ulaştırdı. Burada toplamda 10-15 mini ev şeklinde tezgahlar var. Genç yaşlı Karen kadınları burada örgü vb yapıp satış yapıyor. İstediğiniz gibi fotoğraf çekebilirsiniz, ücretsiz.

Onların sizden tek beklentileri satış yaptığı ürünlerden almanız, tabi zorunlu değil. İşin aslı burada gezerken çok da mutlu olmadım çünkü özellikle genç kızlar burada olmaktan pek hoşnut değiller gibiydi. Gün boyu turistlere eğlence oluyorlardı. Bu yüzden tura katılıp katılmamak size kalmış.

Tur bitiminde grupla araçta tekrar bulup yola koyulduk. Tur sonrasında Bangkok’un ünlü hafta sonu pazarı olan Chatuchak Pazarı’na gitmeyi planlıyorduk.

Bizim gibi düşünen birçok kişi vardı. Rehber de bunu bildiği için dilersek otelimize değil de pazarın olduğu yere bizi bir araçla bırakabileceklerini söyledi. İlk önce bedava sandık ama araca binmeden önce kişi başı 50 Baht ekstra istediler.

Eğer otelden BTS Skytrain ile pazara gitsek kişi başı zaten 40 Baht gibi bir rakam ödeyecektik. Havaraya in bin uğraşmamak yerine kabul ettik ve tur başında planlanan şekilde 13.00 gibi program sona erdi.

6. Tur olmadan Yüzen Pazara Ulaşım

Tayland yüzen pazarına nasıl gidilir?

İşin aslı bu konuda deneyimim yalnızca internette yaptığım araştırmalardan ibaret. Yine de kısaca aktarmak gerekirse; Taksinin sizi mutlaka Saduak kasabasının merkezine götürmesini söyleyin. Aksi taktirde komisyon aldığı ve kişi başı 2000 Baht isten bir özel tekne kiralamaya götürebilir.

Normalde kanal turu 150 baht. Bangkok’ta Victoria Square’den kalkan Damnoen Saduk dolmuşlarına binerek gidebilirsiniz. Bir ziyaretçinin deneyimine göre kaçak taksi ile Bagnkok’tan bölgeye 1200 Baht’a gitmiş.

Yine bir gezgin de aynı tur için otel resepsiyonundan 400 Baht’a kaydolmuş ama bana çok düşük bir rakam geldi. Sonuçta bireysel olarak bölgeye giderseniz taksilerin ya da teknecilerin sizi kazıklama olasılıkları çok fazla. Bu nedenle mutlaka düzgün bir araştırma yapın.

7. Tayland Yüzen Pazarlarında Ne Alabilirsiniz?

Damnoen Saduak Floating Market alışveriş

Yüzen Pazar çok turistik bir yer olduğu için şehir merkezinde kolay kolay göremeyeceğiniz tropikal meyveleri burada bulabilirsiniz.

Ben seyahatim öncesinde Türkiye’ye götürmek üzere rambutan, mangostan gibi birçok tropikal meyve almayı düşünüyordum ama seyahat ettiğim dönem bu meyvelerin sezonu olmadığı için Bangkok genelinde çok fazla yoktu ama Yüzen Pazar’da bolca vardı. Öğle sıcağında oradan taşımak sıkıntılı olabilir ama yemek için en azından fırsatınız olur.

Bunun dışında her türlü ufak tefek hediyelik eşya da yüzen pazarlardan alabileceğiniz ürünler arasında yer alıyor.

Ancak yüzen pazarlık alışveriş yapmak kadar, hatta belki daha da fazla oranda gezip, görmek, ilginç bir deneyim yaşamak anlamında önemli ve güzel olduğunu belirtmek isterim.

8. Yüzen Pazar Hakkında Kısa Kısa Notlar

Bangkok yüzen pazar turları

Yüzen Pazar turları hakkında elimden geldiğince detaylı bilgi vermeye çalıştım. Bunlara ek olarak birkaç noktadan da bahsetmek istiyorum;

Tur boyunca karnınız acıkırsa yalnızca Yüzen Market’in olduğu yerde yemek yeme şansınız var. Toplamda 1 saat 15 dakikanız var zaten yemek çok zaman çalar. Yanınıza mutlaka atıştırmalık bir şeyler alın. Sabah erken saatte çıkıldığı için öğlene kadar çok acıkılıyor.

Tur dönüşünde bizdeki gibi ekstra turlar için zaman kaybedilebiliyor. Bu nedenle çok sıkışık program yapmayın. En azından 1 saat esnek olun.

Bizim katıldığımız turda otelden alıp bırakma hizmeti dahildi. Kaydolduğunuz turun da böyle olduğundan emin olun. Sabah erken saatte buluşma noktasında olmanız çok zor.

Özet olarak normalde seyahatlerimi sürekli kendim planlasam ve tur şirketlerine bağlı kalmayı sevmesem de Damnoen Saduk Yüzen Market için çok ciddi araştırma yapmak gerekli. Bu yüzden tura katılıp gezmek bana daha mantıklı ve rahat geldi. Tercih sizin.

Tayland Yüzen Pazar Turu Hakkında Bilgiler yazım ile turlar ve bölge hakkında elimden geldiğince detaylı bilgiler vermeye çalıştım. Umarım bu yazı sizin için faydalı bir kaynak olur.

“8 Maddede Tayland Yüzen Pazar Hakkında Bilgiler” üzerine bir yorum

 1. Sami bey mrb. Ağustosta ilk Asya gezimi Taylanda yapacağım. Sürem kısıtlı .yazılarınız epeyce aydınlatıcı kesinlikle işime çok yarayacak. Sormak istediğim şu. Normalde ben long neck Karen kabilesi kuzey Tayland da chiang mai rai civarında diye biliyordum.ama süre yüzünden gidemeyecektim. Ve cok merak ediyordum. Şimdi yazınızı okuyunca heveslendim tekrar .verdiğiniz tur linkine baktım kişi başı 47 dolar gösteriyor. Ben kendim daha erken gidip daha ayrıntıli gezmek istiyorum. Ama bu karenler nerde ? Nasıl bulurum bu gittiğiniz yeri? Lokasyon olarak yardimci olabilir misiniz? Tşkler.

  Cevapla
  • Esra Hanım merhabalar ilginiz için teşekkür ederim. Doğrudur long neck karen kabilesi kuzey Tayland civarında. Yalnız maalesef ben henüz o bölgeye gidemedim. Bu yüzden vereceğim bilgiler araştırmaya dayalı olacaktır. Konu ile nette daha sağlıklı bilgileri bulabilirsiniz.

   Cevapla

Yorum yapın