Bangkok Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 28 Nokta)

Tayland’ın ve Uzak Doğu’nun mistik, biraz karmaşık, modern ve gelenekseli aynı anda yaşayan dinamik şehri Bangkok turistlerin de en uğrak merkezlerinden biri. Bangkok gezilecek yerler listesi ile çok sayıda zenginlik sunan bu metropolün simgesi haline gelen yerleri kısa sürede bile gezme şansına sahip olabilirsiniz.

Bangkok gibi kendine özgü bir kentin en popüler yerlerini gezginler için mümkün olduğunca faydalı ve bilgilendirici olacak şekilde anlatmaya çalıştım. İçerikte Bangkok’ta gezebileceğiniz en popüler 28 yerin yanı sıra ulaşım, yeme-içme, konaklama, alışveriş gibi konular hakkında da detaylı bilgiler bulabileceksiniz. Uzatmadan Bangkok gezilecek yerler listesine geçelim…

Bangkok’a Gitmeden Önce…

Otelinizi Şehir Merkezinden Seçin!

Bangkok’ta hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz Bangkok’ta nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Otel tavsiyesi isterseniz son seyahatimde konakladığım 3 yıldızlı ibis Bangkok Siam güzel bir tesis, inceleyebilirsiniz. Şehrin tam merkezinde yer alan otelden gerek şehir içinde gezerken gerekse de havaalanına gidip gelirken hiç sıkıntı yaşamazsınız.

Bu otele alternatif isterseniz yine aynı bölgedeki, biraz daha kaliteli 4 yıldızlı Holiday Inn Express Siam adlı oteli inceleyebilirsiniz.

Biletlerinizi Mutlaka Önceden Alın!

Bangkok’ta yapılacak en güzel aktivitelerin başında 6 Saatlik Damnoen Saduak Yüzen Pazarı Turu ile Günlük Ayutthaya Turu geliyor.

Bangkok Gezilecek Yerler Listesi

Bangkok gezilecek yerler yazısı boyunca Tayland’ın dünyaca ünlü turistik şehrinde gezip görebileceğiniz 28 yer hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflar bulabilirsiniz. Bangkok’ta gezip görülecek tüm önemli yerlerin harita konumlarını ise topluca yazı devamındaki Bangkok gezilecek yerler haritası bölümünde bulabilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerin ziyaret saatleri ve ücretler sürekli olarak değişebiliyor, bu konudaki en sağlıklı bilgileri ilgili resmi web sitelerinden edinebilirsiniz.

1. Wat Arun (Şafak Tapınağı)

Wat Arun Bangkok gezi rehberi

Bangkok gezilecek yerler listesinin başında kentin 19. yüzyılda Kral Rama tarafından inşa edilen en meşhur tapınağı bulunuyor: Wat Arun.

Bangkok malum tam bir tapınaklar cenneti ve bu özellik şehrin gizemli atmosferinde büyük bir paya sahip. Wat Arun yani Şafak Tapınağı ise piramide benzer görüntüsü ve görkemli tasarımı ile Chao Phraya Nehri’nin kıyısında yükseliyor.

Hindu Tanrısı Aruna’dan ismini alan ve Taylandlıların büyük saygı duyduğu Wat Arun “Prang” denilen ana yapının etrafı 4 adet küçük prang ile çevrili. Tapınağı ilk gördüğünüz andan itibaren gözlerini kamaştıracağını rahatlıkla söyleyebilirim; Uzak Doğu’yu ve ona özgü sanatı en iyi yansıtan yapılardan biri burası.

Peki, tapınakta neleri görebilirsiniz? Tahmin edersiniz ki her yerde altın kaplamalı Buda heykelleri var. Dış taraftaki Çin porselen mozaikleri ise görenleri hayran bırakan tasarım detaylarının başında geliyor. Tayland’a özgü birçok figürü, devasa heykelleri ve süslemeleri görebilirsiniz. Ayrıca yapının çan kulesi de oldukça ilgi çekici.

Wat Arun’da yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biri de tapınağın yarısına kadar tırmanmak. Bangkok’un ikonik simgesi üzerinden şehrin ana nehri olan Chao Phraya’yı seyretmeden dönmeyin.

Bangkok’u Tekne Turu İle Keşfedin!

Yemekli tekne turuna katılarak şehrin en simge yapılarını Chao Phraya Nehri üzerinden görebilir, 2 saatlik yemek ve müzikli tur boyunca unutulmayacak bir gece yaşayabilirsiniz.

2. Wat Pho (Yatan Buda Heykeli)

Bangkok gezilecek yerler blog

Bangkok’ta gezilecek yerler arasında Taylandlılar için özel anlam taşıyan bir diğer tapınak ise 16. yüzyıldan kalma Wat Pho; Türkçede “Yatan Buda Heykeli” olarak isimlendiriliyor.

Wat Pho’nun Bangkok’taki en popüler anıt olduğunu söylemem mümkün; yoğun bir ziyaretçi seli buradan hiç eksik olmuyor. Sağ kolu üzerine yanlamasına uzanan heykelinin altın kaplamalı görünümü ise biraz hipnotik bir etki yaratıyor.

43 metre uzunluğu ile ihtişamını sergileyen heykelin cam kristal süslemeleri ise göz kamaştıracak kadar güzel.

Heykelde çok dikkat çeken bir diğer özellik ise 5 metrelik ayakları ve ayaklarının altına döşenmiş 108 tane sedef taşlı sembol. Yatan Buda Heykeli’nin ayrıntılarına indikçe merakınız daha da artacak çünkü her bir detayı çok ince işçiliği ve büyük bir özeni yansıtıyor.

Bu arada 108 sayısının da bir anlamı var; uğurlu kabul ediliyor. Heykelin etrafında da 108 adet bronz kase var. Siz de eğer anıtı ziyaret ederseniz çok sayıda turist gibi dileğinizi dileyip kaseye para atabilirsiniz.

Yatan Buda Heykeli Nirvana’ya ulaşmış Buda’yı temsil ettiği için de büyük bir öneme sahip. Ayrıca anıtın bahçesinde de gezip görebileceğiniz çok sayıda heykel ve alan var.

Burası aynı zamanda bir eğitim merkezi; özellikle Thai masajının ilk çıktığı yer olarak ünlenmiş. Orijinal yerinde bu masajı yaptırma fırsatını da değerlendirebilirsiniz.

3. Grand Palace (Büyük Saray)

Grand Palace Bangkok'ta nereler gezilir?

Şehre masalsı bir hava katan ve aynı zamanda kentin en ikonik sembollerinden biri olan Grand Palace Bangkok’ta görülmesi gereken yerler arasında. Öyle ki bu büyüleyici, ihtişamlı Uzak Doğu sarayını görmeden Bangkok’u hakkını vererek gezdim demek biraz zor.

Tarihi 1782 senesine dayanan Büyük Saray ilk yapıldığı dönemde birkaç binadan meydana gelirken sonraki yüzyıllarda çok sayıda tapınak ve eklemeyle genişlemiş. Günümüzde saray kompleksi ortalama 218.500 metrelik bir alanda bulunuyor. Müze olarak ziyaretçilere açılan Kraliyet Sarayı çok çeşitli bölümlere ayrılmış.

Geçmişinde çeşitli hükümet birimlerine, krala ve ailesine ev sahipliği yapan saray kompleksinin en ünlü yeri ise kralın ikamet etmiş olduğu merkez saray bölümü. Buradaki salonlar sarayın ziyaretçilerinin büyük ilgisi ile karşılaşıyor.

Sarayın mimarisine ise hayran kalmamak mümkün değil; çok ince bir işçilik göze çarpıyor. Kraliyet sarayı her yanıyla tam bir süsleme ve yaratıcılık şaheseri.

Ünlü Zümrüt Buda Heykeli’nin ve daha birçok tapınağın bulunduğu Büyük Saray’a giderken kıyafet kurallarını da aklınızda tutmanızda yarar var. Ayakları, bacakları ve kolları örten giysilerle içeriye girmeniz mümkün oluyor. Eğer böyle bir kıyafetiniz yoksa sarayın girişinden kiralayabilirsiniz.

4. Khaosan Road

Khao San Road Bangkok'ta görülecek yerler

Khaosan Road Bangkok gezilecek yerler listesinde sizin için önerebileceğim ilginç, kozmopolitik ve canlı bir yer. Bu sokak birçok milletten insan ve gezgini buluşturan ortak bir şenlik yeri gibi. Dans şenliklerinden çeşitli içki ve eğlence türlerine kadar birçok alternatifi Khaosan Road’da bulabilirsiniz.

Aslında pek Tayland’a özgü, çok yerel bir sokak sayılmaz; daha ziyade kültürlerin harmanlandığı ve bu farklılıkların dinamizm kattığı bölgeler arasında yer alıyor. Dünya çapında ün yapan ve Bangkok’a gezi düzenleyen çok sayıda kişinin favorisi arasında bulunan Khaosan Road’un başka özellikleri de var.

Khaosan Road çoğu yere göre uygun fiyatlı; çok sayıda bar ve kafe ile çevrilmiş. Akşam ve gece saatleri de hareketli olan caddede dövmeciler, masaj salonları, dükkanlar, oteller bulunuyor. Ayrıca Tayland’ın ünlü sokak lezzetlerinin tadına bakmak isterseniz işte en güzel adreslerden biri!

Falafelden dönercilere tropikal meyvelerden daha birçok Tayland yemeğine kadar çok sayıda alternatif sizi bekliyor. Bir de her yer seyyar satıcılarla dolu ve uygun fiyatlarla alışveriş yapmak isterseniz beklediğinizden fazlasını bulabilirsiniz.

Sırt çantalıların yeri olarak da ünlenen Khaosan Road Bangkok’un gidilip görülmesi gereken yerlerinden biri. Bence gezmeden dönmeyin.

5. Chinatown (Çin Mahallesi)

Chinatown Bangkok gezilecek yerler

Dünyanın en çok ziyaret edilen birçok metropolünde Çin Mahallesi konseptini görmek mümkün. En ünlü olanlardan biri de Bangkok’taki Chinatown.

Adından da anlaşılabildiği gibi burası baştan aşağı Çin kültürüne uygun olarak dizayn edilmiş. Gündüzü de gecesi de apayrı bir güzellikte.

“Chinatown’u neden görmeliyim?” diye soran gezginler için özellikle önünde uzun kuyrukların oluştuğu birbirinden farklı çok sayıdaki sokak satıcılarını bir sebep olarak gösterebilirim. Zira burası en çok sokak satıcılarıyla meşhur! Hem uygun fiyatlı hem de çok lezzetli yemekler sunuluyor.

Ayrıca Chinatown’a giderseniz burada bazı tapınak, müze ve sergileri de görebilirsiniz. Bangkok’da gezilecek yerler listesinde üst sıralarda olmayı hak eden Chinatown’u mutlaka görmenizi ve meşhur sokak lezzetlerinin tadına bakmanızı öneririm.

6. Jim Thompson House

Jim Thompson House Bangkok gezilecek yerler

Bangkok’a yerleşen mimar ve Amerikalı CIA ajanının ismini alan Jim Thompson House Tayland stil dizaynı ile dünya çapında ün kazanan bir yapı.

Bangkok kültürünü yansıtan en güzel örneklerden biri. Ağaçların ve rengarenk çiçeklerin arasından masalsı görünümü ile ziyaretçilere davet sunan bu evin etrafında da oturabileceğiniz bazı kafeler bulunuyor.

İpek ticareti yapmak üzere Bangkok’a yerleşen Jim Thompson kendi adı verilen bu evin sahibi ve tasarımcısı. Müze olarak kullanılan evde Jim Thompson’a ait olan değerli bir sanat koleksiyonu sergileniyor. Tayland ipek kralı olarak ünlenen meşhur Amerikalıya ait olan müzeyi gezmek isterseniz güzel vakit geçireceğinizi düşünüyorum.

7. Chatuchak Pazarı

Chatuchak Pazarı Bangkok gezilecek yerler

Bangkok’ta hatta Tayland ve Güneydoğu Asya’da gezebileceğiniz en büyük pazarlardan biri Chatuchak Pazarı. Bangkok gezilecek yerler listenize almanızı mutlaka tavsiye ettiğim bir yer çünkü hem gezmesi çok zevkli hem 15.000’e yakın satıcısıyla bir gezgine hemen hemen umduğu her şeyi sunuyor.

Çok renkli tabi bir o kadar da kalabalık olan Chatuchak Pazarı aynı ada sahip parkın hemen yakınında kurulmuş. Açık ve kapalı alanlara sahip olan pazarda o kadar çok çeşit ürün var ki ne yana baksanız ilginizi çekecek, almak isteyeceğiniz bir şeyler görebilirsiniz.

Kutsal fil ve Buda tasarımları, dekorasyon ürünleri, Tayland’a özgü kıyafetler, birçok hediyelik eşya türü…

Chatuchak Pazarı’nda Tayland yöresel yiyeceklerini de bulmanız mümkün. Burası sadece tezgah ve dükkanlardan oluşmuyor aynı zamanda çok çeşitli restoran ve kafeler var. Sokak lezzetleri burada da iştahınızı kabartacak! Tropikal meyvelerden sıkılmış çeşit çeşit meyve suları ise pazarın favorilerinden!

Bangkok’un gelenek ve kültürel dokusuyla daha iç içe olmak, uygun fiyatlarla alışveriş yapabilmek için Chatuchak Pazarı’nı mutlaka gezmelisiniz.

8. Bangkok National Museum (Bangkok Ulusal Müzesi)

Bangkok National Museum Bangkok'ta gezip görülecek yerler

Bangkok’a gidip Tay kültürü, sanat ve tarihine dair bilgi edinmek isteyen gezginler için listede önerebileceğim en sembolik yerler arasında Bangkok Ulusal Müzesi bulunuyor. Büyük Saray’a da çok yakın bir konumu olan müze Tayland’daki en büyük müze olma ünvanına sahip.

18. yüzyılda Kral 1. Rama tarafından yaptırılan saray sonraki yüzyılda bir müzeye çevrilmiş. Tay kültürüne dair çok çeşitli figürleri görebileceğiniz müzede birçok belge ve fotoğraf da var. En çok ilgi çekenlerden biri ise Tay’ın ilk yazılı kaynaklarından biri olarak değerlendirilen Kral Ramkamhaeng’in taş sütunu.

Müzede Çin silahlarından altın hazinelerine, zarif ve değerli taşlardan kıyafetlere kadar çok çeşitli keşif imkanları sunuluyor. Ayrıca Buda çizimleri, kraliyet amblemleri, heykeller, seramikler, müzik aletleri de ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor.

Tay Tarih Galerisi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Koleksiyonları ile Dekoratif Sanatlar ve Etnolojik Koleksiyon bölümlerine ayrılan Bangkok Ulusal Müzesi’nde şehri daha derinden inceleme fırsatı bulacaksınız.

9. Siam Square

Siam Meydanı Bangkok'ta gezilmesi gereken yerler

Bangkok’ta çok canlı bir alışveriş merkezine gitmeyi arzu eden gezginler için Siam Meydanı’nı da Bangkok gezilecek yerler listesine ekledim. Şehrin AVM’leri çoğunlukla Siam Meydanı’nda ve alışveriş tutkunlarını bekliyor.

Alışveriş seçeneklerinin sadece AVM’lerle kısıtlı olduğunu söylemek doğru olmaz çünkü burada tezgahlardan dükkanlara kadar çok sayıda yer bulmanız mümkün. Her stile uygun ürün var. İster modern ister özel tasarım ya da yöresel ürünlere yönelin; bu kadar çok seçeneği üstelik çoğu kez ekonomik fiyatlarla satın alabilmek oldukça keyifli.

Siam Meydanı özellikle alışveriş sevenlerle birlikte eğlence arayışı içinde olanlara da hitap ediyor. 7/24 canlı bir şehir olmasıyla da ünlenen Bangkok’un en dinamik yerlerinden birisi Siam Meydanı.

Meydanda doyasıya eğlenmek ve güzel vakit geçirmek için hemen her şey var. Karaoke barlar, popüler gece kulüpleri, restoran-kafeler meydanın canlılığını artırıyor. Hareketi seven gezginler için ideal ancak sadece gezip dolaşma niyetiniz varsa da gidip görülesi bir meydan.

Şehrin Tam Merkezinde Konaklayın

Ben son Bangkok seyahatimde bu bölgede yer alan 3 yıldızlı ibis Bangkok Siam adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım, dilerseniz göz atabilirsiniz.

10. Lumphini Park

Lumphini Park Bangkok gezilecek yerler

Bangkok’un çok yönlü bir şehir olması çoğu kişi için cezbedici; gökdelen ve modern yapılarla dolu sokaklardan ilkel denilebilecek yerlere kadar farklı yüzleri ile gezginleri karşılıyor. Lumphini Park da Bangkok’un doğasını, sessizliğini ve huzurunu yaşamak isteyenler için çok popüler merkezler arasında.

Bangkok sizi cezbettiği kadar zaman zaman kalabalığı, gürültüsü ve karmaşıklığı ile biraz yorabilir. Böyle bir anda mola vermek isterseniz bu parka uğramanızı tavsiye ederim. Yerli halkın da hem biraz dinlenmek hem de doğa ortamı ile baş başa kalmak için sıklıkla gittiği Lumphini Park güzellikleri ile görülmeye değer.

Şehrin aynı zamanda ilk halka açık parkı olan Lumphini Park’ın havası özellikle sabah saatlerinde çok daha temiz. Parka güzellik katan yapay gölde tekne kiralamak ise turistler arasında çok popüler bir aktivite.

Ağaçlarla dolu alanda yemyeşil çimlere uzanıp huzur dolu anların tadını çıkarabilir, Bangkok’un nadir yeşil alanlarından biri olan Lumphini Park’ta yürüyüş yapabilirsiniz.

11. Wat Traimit (Altın Buda Heykeli)

Wat Traimit Bangkok gezilecek yerler

Bangkok’taki Chinatown’a uğrarsanız Wat Traimit tapınağına girmeden dönmeyin; dördüncü katta çoğu turistin bakmaya doyamadığı Tayland sembolü haline gelmiş bir eser var: Altın Buda Heykeli.

Wat Traimit bence Bangkok’un değil dünyanın en ilginç heykellerinden biri. 700 yıllık geçmişinin yanında etkileyici ve gizemli hikayesi de ona anlam katıyor. Hikayesine geçmeden önce 3 metre yüksekliğindeki heykelin 5,5 ton saf altından yapılmış olduğunu belirteyim. Görenleri oldukça şaşırtan heykeli ziyaret etmek için her yıl milyonlarca turist tapınağa akın ediyor.

Heykelin hikayesini ilginç kılan unsur ise onun saf altından yapıldığı gerçeğinin ancak 1950’li yıllardan sonra anlaşılması. O zamana kadar nedeni tam bilinmese de heykelin üzeri bir sıvayla kaplıymış ve bu da gerçek buda heykelinin ortaya çıkmasını önlemiş.

Rivayete göre savaş döneminde heykelin çalınmasını önlemek amacıyla böyle bir gizleme yöntemi tercih edilmiş. Heykel taşınırken yere düşüp sıva çatladığında dünyanın en büyük altından Buda heykeli de açığa çıkmış.

12. Wat Phra Kaew (Zümrüt Buda Tapınağı)

Wat Phra Kaew Bangkok tatili

Tayland’ın en kutsal yerini görmek ister misiniz? Büyük Saray’da bulunan Wat Phra Kaew, yaşam tarzlarını Budizme göre şekillendiren çoğu Taylandlı için önemli bir tapınak. Budistler hem tapınağa hem de içindeki dünyaca ünlü Zümrüt Buda Heykeli’ne büyük bir saygı gösteriyorlar.

Grand Palace içindeki tapınağın ününün dünyaya yayılmasının asıl nedeni ise içindeki özel bir Buda heykeli. Buda’nın meditasyon anındaki oturuşunu tasvir eden bu heykel 66 cm yüksekliğinde ve tek parça yeşil zümrüt blok üzerine oyulmuş. Heykel aynı zamanda 13. yüzyıldan kalmış olması nedeniyle de ilgi çekiyor.

Zümrüt Buda Heykeli yüksek bir platformun üzerine inşa edildiği ve tapınak da çoğu kez kalabalık olduğu için fotoğraf çekmekte biraz zorlanabilirsiniz. Yine de Zümrüt Buda Heykeli ve tapınağın büyüleyici mistik atmosferi onu Bangkok’ta görülmesi gereken yerler listesine sokuyor.

Tapınağın her bir yanında usta bir işçiliğin izlerini görmeniz mümkün. Ayrıca Zümrüt Buda Heykeli dışında Tayland’a özgü daha birçok heykel ve figür var. Tapınağın bir diğer özgün yönü ise diğerlerinin aksine içinde rahipler için yaşam alanlarının yer almaması.

Tapınak kapılarının önündeki devasa heykeller de dikkatinizi illa çekecektir; koruyucu olarak tasvir edilmişler. Bu tapınağı ve Zümrüt Buda Heykelini gezi planınıza dahil edebilirsiniz.

13. Wat Suthat and The Giant Swing

Wat Suthat The Giant Swing Bangkok gezilecek yerler

Bangkok’un önündeki kırmızı büyük salıncağıyla (The Giant Swing) meşhur Wat Suthat hayranlık uyandıran bir tapınak.

Şehirdeki yüzlerce tapınak arasında öne çıkan Wat Suthat kraliyetin seçkin tapınakları arasında bulunuyor. Kral 1. Rama tarafından 19. yüzyılda inşası başlatılsa da ancak o öldükten sonra tapınak tamamlanabilmiş.

Buda’nın hayatına dair hikayelerin tasvir edildiği tapınak duvarları, göz kamaştırıcı renkler, her yerde birçoğu altın kaplamalı Buda heykelleri, pagodalar, harika süslemeler…

Her şey bir yana tapınak ziyaretçilerinin en çok odaklandıkları yer ise Phra Si Sakyamuni ismindeki 8 metrelik dev bronz heykel. Taylandlılar heykelin çevresine çokça hediye bırakıyor ve önünde dualar ediyorlar.

Tapınağın hemen önünde 21 metre yüksekliğinde devasa bir salıncak da var. Salıncak çeşitli ayinler ve bazı festivaller için kullanılmışsa da ölümlere yol açabildiği için bu etkinlikler artık yasak.

Büyük kırmızı salıncak Bangkok’taki en özgün ve etkileyici yapılardan biri. Kahosan Caddesi’ni dolaşmaya gelirseniz buradan yürüyerek tapınağa varabilirsiniz.

14. Dusit Palace

Dusit Palace Bangkok gezilecek yerler

Bangkok’taki ihtişamlı saraylardan bir diğeri ise Dusit Sarayı. Bangkok gezilecek yerler rehberindeki en güzel yapılardan olan sarayı dolaşmak geniş bir zaman dilimi gerektirse de en az 2 saatinizi ayırmanızı öneriyorum. Saray birbirinden güzel bahçe ve çimlerle bezenmiş olan 13 kraliyet konut binasından oluşuyor.

Kral V. Rama tarafından 1897-1901 yılları arasında yaptırılan Dusit Sarayı Avrupa mimarisinin de izlerini taşıyor. Bunun nedeni ise kralın o dönemlerde Avrupa’ya gidip, oradaki mimariye hayranlık duyması. Dusit Sarayı bu gelişme üzerine Tay ve Avrupa mimari öğelerinin harmanlaması ile inşa edilmiş.

Tarihinde üç Tayland kralının ikamet yeri olan Dusit Sarayı hala kraliyet kullanımına açık. Özellikle V. Rama’ya ait taht odasını gezmelisiniz.

Taht odası saray ziyaretçilerini o dönemlere doğru etkileyici bir yolculuğa çıkarken, Tay kültürüne daha yakından tanık olacaksınız. Ayrıca sarayda fillerin bulunduğu kafesler de turistleri en çok çeken yerler arasında. Bu kafesler sarayın Thong Nai girişinde duruyor.

Günümüzde müze olarak kullanılan Dusit Sarayı’nı gezerken kıyafetler konusunda da bazı kısıtlamalar var. Kolları, bacakları açıkta bırakan kıyafetlerle giriş yapılamıyor.

15. Asiatique The Riverfront

Asiatique The Riverfront Bangkok gezilecek yerler

Bangkok’ta çok sayıda aktiviteyi aynı alanda gerçekleştirebileceğiniz büyük bir açık hava alışveriş merkezi Asiatique The Riverfront.

Konum olarak Chao Phraya Nehri’ne bakması popüler alışveriş merkezinin cazibesine cazibe katmış. Ayrıca Charoen Krung Yolu üzerindeki Asiatique the Riverfront’un gece de alışveriş sevenlere kapıları açık. Burada 1500’den fazla dükkan/tezgah var, çok çeşitli yöresel ürün ve hediyelik eşya arasından hangisini alacağınıza karar vermekte zorlanmanız ise büyük bir olasılık.

Tarihi dokusuyla dikkat çeken bu alışveriş merkezinde çoğu eski depodan çevrilmiş olan ve sayıları elliye yaklaşan restoranlarda oturmak Bangkok’taki en güzel anılarınız arasına girebilir.

Buraya gitmişseniz mutlaka uzun sahil yolu boyunca da bir yürüyüşe çıkmalısınız. Aynı zamanda Asya’nın en yüksek dönme dolabı olan 60 metrelik Asiatique Sky’ı da görebilir ve Bangkok semalarına bir de yukarıdan bakma deneyimini yaşayabilirsiniz.

16. Dream World

Dream World Bangkok'ta görülmesi gereken yerler

Heyecanlı anları seven gezginler ve özellikle çocuklar için Bangkok gezilecek yerler listesindeki en güzel eğlence merkezlerinden biri de Dream World. Burası Güneydoğu Asya’nın en büyük tematik parkı olma özelliğine de sahip.

Thanyaburi bölgesindeki Dream World tamamen eğlence dolu çok büyük bir alan. Şovlar, maceralı oyuncaklar, su eğlenceleri, festivaller, restoran-kafeler, Hollywood aksiyonları, renkli bahçeler, sevimli hayvanların gösterileri derken tema parkının ziyaretçileri rüya gibi bir zaman dilimi yaşıyor.

Parkta özellikle 3 roller-coaster heyecanı doruk noktada yaşamak isteyenlerin de favorisi! Viking Gemisi, Sky Coaster, Space Mountain ve Super Splash ile parktaki en eğlenceli deneyimlerinizi yaşayabilirsiniz

Tabii ki her gezginin eğlence anlayışı farklı ve bu tematik park herkes için biraz ürkütücü, fazlasıyla heyecanlı aktivitelerin yanı sıra daha sakin seçenekler de sunuyor. Özellikle çocuklu bir gezginseniz ailenizle unutamayacağınız anlar biriktirebileceğiniz Dream World’u de gezi rehberinize dahil edebilirsiniz.

17. The Erawan Museum

The Erawan Museum Bangkok gezilecek yerler

Üç başlı büyük bir siyah filin içinde kurulan Erawan Müzesi Bangkok’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Taylandlılar için fillerin kutsallığı bu hayvanları ve onların temsil ettikleri öğeleri Bangkok’un neredeyse her köşesine işlemiş. Müze de üç başlı kocaman bir fil görünümüyle şaşırtıcı olduğu kadar ilgi çekmeyi de başarıyor.

Müzenin içine fantastik bir giriş yaptıktan sonra da büyüleyici keşif turunuza başlayabilirsiniz. 3 katlı büyük müzede Buda heykelleri, antika mobilyalar, bazı değerli vazolar var.

Müzenin sahibi Khun Lek Viriyapant’ın antik eserler koleksiyonunun dışında sergilenen eski dini objeler de ziyaretçilerde büyük bir merak uyandırıyor. Tüm bu objelerin paha biçilmez bir değeri var.

Müze sadece içinde sergilenenlerle değil süslemeleri ve mimarisi ile de çok çekici. Burası çoğu gezgin tarafından gördükleri en ilginç müzelerden biri olarak tanımlanıyor bence mutlaka uğrayın.

18. Dusit Zoo

Dusit Zoo Bangkok'ta görülmesi gereken yerler

Çocukların da çok sevdiği ve ailece dolaşıp çeşit çeşit hayvanlarla iç içe olabileceğiniz Dusit Zoo bakımlı yeşil alanları, egzotik ortamı ile tam da Bangkok gezilecek yerler listesine konulacak bir yer.

Dusit Sarayı’nın hemen yanına inşa ettirilen hayvanat bahçesi geçmişte kral Chulalongkorn’un şahsi bahçesiymiş. Zaten tarihe bakıldığında Tayland’ın en eski hayvanat bahçesinin Dusit Zoo olduğunu söyleyebiliriz.

19.yüzyılda tasarlanan ve özel çeşitte birçok hayvanı barındıran Dusit Zoo sonradan daha da genişletilmiş. Nihayetinde 1940’lı yıllara doğru da halkın ziyaretine açılmış.

Dünyanın her yerinden 1600’den fazla hayvan türünün getirildiği Dusit Zoo’da hayvanları beslemek ve onlarla iletişim kurmak ise buranın çok yoğun ziyaretçi çekmesinin başlıca nedenleri arasında. Özellikle çocuklar hayvanlarla daha yakın oldukları anlardan büyük keyif alıyor.

Peki, burada hangi hayvan türleri var? Filler, timsahlar, gergedanlar, zebralar, su aygırları, midilliler, ayılar, maymunlar, küçük hayvanlar, zürafalar, sürüngenler, bine yakın sayıda kuş türü…

Ayrıca hayvanat bahçesi olarak dizayn edilse de buraya giderseniz sadece yüzlerce çeşit hayvanı görmekle kalmayacaksınız. Doğal bir ortamda oturabileceğiniz kafeler, su bisikletleri, alışveriş yapmak isteyenler için dükkanlar ve hatta bir de Zooloji Müzesi var.

19. Madame Tussauds Museum Bangkok

Madame Tussauds Bangkok'ta görülecek yerler

Ünlü kişilerin mumyalarını sergileyerek dünyanın en turistik yerlerine hızla yayılan Madame Tussauds Müzesi Bangkok’un da popüler eğlence merkezlerinden biri. Bangkok Madame Tussauds Müzesi Siam Discovery Center ismindeki bir alışveriş merkezinin 6. katında ünlüler dünyasına merak eden gezginleri ağırlıyor.

Ünlülere ve onların renkli dünyalarına ilgi duyuyorsanız çok gerçekçi görünen mumyaları ile bir araya gelerek keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Müzedeki mumyalar başta müzik, film ve Bollywood olmak üzere çeşitli kategori alanlarında sergileniyor.

Mesela kimlerin mumyası var diyenler için de birkaç tane örnek vereyim. Ariana Grande, One Direction, Lady Gaga, Justin Bieber, Beyonce, Madonna, Katy Perry, Hugh Jackman, Spider Man, Bruce Lee, Shah Rukh Khan müzede mumyasını görebileceğiniz isimler arasında bulunuyor.

Müzenin güzel yanlarından biri ise interaktif bir tema ile tasarlanması. Böylece mumyalara dokunabilir ve ünlülerle fotoğraf çekilebilirsiniz.

20. Safari World

Safari World Bangkok'ta gezilmesi gereken yerler

Tayland tematik parklarıyla bu konsepti seven gezginlere çok farklı bir eğlence deneyimi vadediyor. Bangkok gezilecek yerler listesinde sıra vahşi hayatın arasına girebileceğiniz Safari Dünyası’nda.

Safari World’de iki alan var. Biri Deniz Parkı ve ötekisi Safari Parkı. Safari Park’ta zürafalar, koalalar, zebralar, timsahlar ve daha birçok yabani hayvan ortada dolaşırken siz de arabayla onların arasından geçme heyecanını yaşayacaksınız.

Macera ve heyecanı artıran asıl etken yaşayacağınız deneyim boyunca ortamın sanki bir hayvanat bahçesi değil de vahşi bir doğa hissi sunması.

Deniz (Marine) Park’ta ise şovlar ön planda! Özellikle Yunus gösterileri çok sempatik ve eğlenceli anlara sahne oluyor. Gerçi bir de deniz aslanlarını görün; yapacakları numaralar ve munzurluklar Safari World ziyaretçilerinin hafızalarına kazınacak cinsten.

Tropikal ormanda su kayağı macerası, orangutan gösterileri, kuş ve fillerin şovları da safari dünyasında katılabileceğiniz etkinlikler arasında. Ayrıca Tayland ve dünya mutfaklarından yemekler bulabileceğiniz büyük restoranlar da var.

Belirttiklerim ve daha da fazlası için Bangkok gezinizi bir Safari World eğlencesiyle taçlandırabilirsiniz.

21. Patong Gece Pazarı

Patpong Night Market Bangkok'ta gezilecek yerler

Bangkok’ta gezilecek yerler arasında gece pazarlarının ayrı bir önemi var; bu pazarlar genellikle gece yarısına hatta bazen daha geç saatlere kadar açık.

Gece pazarları meşhur olan Bangkok çok sıcaktan etkilenmek istemeyenler için çok güzel bir alışveriş imkanı sağlıyor. Şimdi bahsetmek istediğim alışveriş merkezi ise Patong Gece Pazarı.

Patong gece pazarın turistlerin çok sıklıkla geldiği bir yer çoğunlukla da sahte ürünler satmasıyla ünlü. Bir ara sokağa kurulmuş olan pazarda dünyanın önde gelen markalarının çakma ürünleri satılıyor. Kalite açısından kötü oldukları pek söylenemez; bu yüzden çok sayıda insanın buraya olan ilgisi oldukça yoğun.

Tayland’ın tadına doyum olmayan sokak lezzetlerini ve birçok hediyelik eşya çeşidini de burada bulmanız mümkün. Gece pazarının önemli bir diğer özelliği ise genellikle gece yarısından sonra 2 ya da 3’e kadar açık olması. Aynı zamanda burada gay barlar da bulunuyor.

22. Art in Paradise Bangkok

Art in Paradise Bangkok gezi blog
Kaynak: aroimakmak.com

İnteraktif bir 3D sanat müzesine girmek ve birbirinden ilginç konseptli sergileri görmek ister misiniz? Sanatın ve yaratıcılığın doruğa çıktığı bu müzede ziyaretçilerin de 3D özellikli resimlerin parçası olabilmeleri işin en eğlenceli yanı.

Yaban hayatı, uçan halı, su altı dünyası, dinazor salonu, cehenneme merdiven gibi çok çeşitli konseptlerle açılan sergilerdeki resimleri incelerken o anların büyüsüne kapılabilirsiniz. Ayrıca dünyaca ünlü resimlere dokunabilme keyfini de yaşayacaksınız.

Tabiki anı olması ve sosyal medyanıza koymak için çok özgün fotoğraflar çekme şansınız da var.

23. Sea Life Bangkok Ocean World

Sea Life Bangkok Ocean World Bangkok'ta gezilecek yerler

Güneydoğu Asya’nın en büyük ve büyüleyici akvaryumu olan Sea Life Bangkok Ocean World su altı canlılarının gizemli yaşamını ziyaretçilere açıyor.

Çocuklar başta olmak üzere her yaştan kişiyi etkisi altına alan akvaryum özellikle su altı dünyasına özel bir ilgi duyanlar için eşsiz bir deneyim. Dekordaki her bir detay size tam da okyanusun ortasındaymışsınız gibi hissettiriyor.

Yaklaşık 5.000.000 litrelik alanlarda sergilenen yüzlerce çeşit su canlısı eğlenceli olduğu kadar oldukça eğitici. Hayvan türleri ve yaşam tarzları hakkında bilgiler de edinebiliyorsunuz.

Akvaryumda yağmur ormanları, mercan kayalıkları, okyanus tüneli, köpekbalıklarıyla yürüyüş gibi alan ve aktiviteler çok popüler. Hayvanların beslenmesi ile ilgili de saatli etkinlikler mevcut. Deniz kaplumbağaları, penguenler, köpek balıkları, deniz atları…

Yüzlerce deniz canlısı sizi kendi dünyalarına davet ediyor. Bangkok gezilecek yerler listenize Sea Life Bangkok Ocean World merkezini de dahil edebilirsiniz.

24. Baiyoke Sky Tower

Baiyoke Sky Tower Bangkok hakkında bilgiler

Bangkok şehir manzarasını en tepeden izlemek isteyen; romantik, heyecanlı ve lüks bir deneyim tercih eden gezginler için önerim: Baiyoke Sky Tower.

Tayland’ın en yüksek kulesi olan bu gökdelen 88 katlı. Bangkok’un ultra modern yüzünü dünyaya tanıtan etkileyiciliği yüksek yapılardan biri. Baiyoke Kulesi’nde görmenizi mutlaka tavsiye ettiğim alanlar arasında ise kesinlikle 360 derece dönebilme özelliğine sahip salon bulunuyor. Bu salon gökdelenin 84. katında.

Baiyoke Kulesi’ne çıkarsanız lüks ve seçkin restoranlarda, barlarda keyifli zaman geçirebilir, Bangkok’un da ötesinde Tayland Körfezi’ne kadar uzanan nefes kesici manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca binanın 77. katında da bir gözlem evi var.

25. Soi Cowboy

Soi Cowboy Bangkok gezi notları

Rengarenk, marjinal ve ağırlıklı olarak turistlere hitap eden Soi Cowboy gece hayatının en deli dolu aktığı yerlerden biri. Bangkok’a gelmişken yetişkinlere yönelik eğlencelerin sunulduğu bir yeri de görmek isterseniz Soi Cowboy doğru bir adres.

Go-go ve gay-lezbiyen bar türlerinin dizildiği 150 metre uzunluğunda kısa bir cadde Soi Cowboy. Taylandlı kadınların meşhur şov ve danslarını da buradaki mekanlarda izleyebilirsiniz. Caddedeki barlarda çok uçuk kaçık gösteriler sergileniyor; herkese uymayabilir.

Kısacası Bangkok’ta tapınakları çok gezdim biraz da sıra dışı bir deneyim yaşamak istiyorum diyorsanız Soi Cowboy gezi rehberinizde yer alabilir.

26. Patpong

Patpong Night Market Bangkok'ta gezilecek yerler

Amsterdam’daki Red Light District bölgesini sevenler buna benzer bir yeri Bangkok’ta da bulabilirler. Bangkok’un yetişkinlere yönelik seks turizmi bölgesi: Patpong.

Bangkok turistlere çok çeşitli gezi ve eğlence fırsatları sunan bir şehir. Kutsal ve mistik yerlerinden, doğal güzelliklerine, alışveriş yerlerinden gökyüzüne uzanan gökdelen ve tematik parklarına kadar hemen herkesin aradığını bulabileceği bir kent.

Bangkok aynı zamanda seks turizmiyle de dünyada ünlü. Bangkok’ta Soi Cowboy gibi popüler olan ve çoğunlukla turistlere hitap eden Patpong bu eğlencelere özel ilgi duyanların uğrak adresi. Patpong’da da go go ve gay/lezbiyen barlar ağırlıkta; eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor.

Bangkok’un ünlü gece hayatını ve marjinal mekanlarını merak ediyorsanız Patpong’a da uğramadan dönmeyin.

27. Terminal 21

Terminal 21 Bangkok gezisi

Bangkok gezilecek yerler listesinin önemli alışveriş noktalarından biri de görenleri hayran bırakan Terminal 21.

Terminal 21’i özellikle gezi listesine eklemek istedim çünkü çoğu alışveriş merkezine göre oldukça farklı bir tasarımı var. Alışveriş merkezindeki her kat dünyadaki başka bir şehir olarak dizayn edilmiş.

Alışveriş yapmak ve dükkanları gezmek için dolaşırken sanki dünya turuna çıkmışsınız gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Bu özgün ve farklı bir deneyim vadeden alışveriş merkezini görmenizi tavsiye ederim.

28. Siam Paragon

Siam Paragon Bangkok'ta gezilecek yerler

Bangkok gezilecek yerler listesinde son sıraya geldik.15 dev ekranlı sinema, Sea Life Bangkok Ocean World, sergiler, Thai Sanat Galerisi, konser salonu, birbirinden çeşitli konsepte restoran ve çok sayıda mağaza… Bunların hepsini Tayland’ın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Siam Paragon’da bulacaksınız.

Siam Paragon alışveriş merkezinde yapılabilecek çok sayıda aktivite seçeneği var. İsterseniz arkadaşlarınızla birlikte karaoke eğlencesine bile katılabilir ya da bowling oynayabilirsiniz.

AVM konseptini seven ve Tayland’ın en özel alışveriş merkezlerinden birini görmek isteyen gezginler için Siam Paragon ideal bir mekan.

Bonus: Yüzen Çarşı (Damnoen Saduak)

Bangkok gezilecek yerler Yüzen Çarşı

Bangkok gezinizde Tay kültürüne ait geleneksel bir aktiviteye de fırsat bulursanız mutlaka katılmanızı öneririm. Bangkok fotoğraflarından sıkça görmüş olabileceğiniz gibi şehrin yüzen çarşıları çok meşhur. Kanal üzerinde süzülen teknelerde meyve-sebze ve çeşit çeşit yemekler sunulurken, satıcılar da renkli görüntüler oluşturuyor.

Bangkok’da 4-5 tane yüzen çarşı olmasına rağmen bunların en ünlüsü ve çok sık fotoğraflananı Damnoen Saduak. Bangkok’tan yaklaşık 1,5 saatlik uzaklıkta bulunan ve Tay kültürü ile özdeşleşen Damnoen Saduak için tur firmalarının organizasyonlarına katılmanız mümkün.

Benim size önerim Getyourguide tarafından düzenlenen yüzen çarşı turu. Toplamda 6 saat sürecek olan tur için sabah erken saatte buluşuluyor. Damnoen Saduak’a doğru yolculuk başlarken mola esnasında ise geleneksel bir Thai evini inceleme ve yerliler tarafından yapılan kahverengi Hindistan cevizini tatma fırsatı da bulacaksınız.

Geziniz devam ederken bir sonraki aşama ise sizi Damnoen Saduak’a ulaştıracak olan kanalda bot yolculuğu. Tura dahil olan bu yolculukta meyve tarlalarına, Tay evlerine ve yerlilerin yaşam tarzlarına şöyle bir göz atmanın da keyfini çıkarabilirsiniz.

Tay gelenekleri ile bezenmiş olan keşif dolu bir yolculuğun ardından Damnoen Saduak’a ulaştığınızda ise rengarenk bir yüzen pazar tablosu ile karşılaşıyorsunuz. Tropikal meyve ve sebzeleriyle ünlü olan Bangkok’ta alışveriş yapabileceğiniz en güzel yerlerden biri burası.

Her şey taptaze ve kanal üzerinde yüzen botlarda satılıyor. Üstelik yalnızca sebze-meyve değil hazır yemek seçenekleri de var.

Turunuza öğlen yemeği dahil değil ama yüzen pazarda yöresel Tayland yemeklerine dair birçok alternatife sahipsiniz. Bu arada eğer ekstradan pazarda 25-30 dakikalık bir kanal turu yapmak isterseniz kişi başına 150 Baht gibi bir ücret ödeyerek bu arzunuzu da gerçekleştirebilirsiniz.

İngilizce konuşan rehber eşliğinde çıkacağınız bu tur için Bangkok’un aşırı sıcaklarına karşı güneş gözlüğü, şapka ve hatta şemsiye getirmenizde fayda var. Siz de Bangkok gezinize ayrı bir renk katmak için bu tura katılabilir ve şu linke tıklayarak daha detaylı bilgiye ulaşıp, kaydınızı olabilirsiniz.

Detaylı Rehber: Tayland Yüzen Pazar Turu: 8 Maddede En Önemli Bilgiler

Bangkok Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Bangkok gezilecek yerler harita konumları
Bangkok gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Bangkok gezilecek yerler listesinin yanı sıra gezginlerin şehir turlarını kolaylaştırmak amacıyla Google Map haritası oluşturdum.

Listedeki her bir yerin ve ayrıca bazı önemli alışveriş-konaklama merkezlerinin konumlarını akıllı telefon/tabletler üzerinden rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

Katmanlara Dikkat

Bangkok gezilecek yerler haritası üzerinde yazı boyunca tanıttığımız gezi noktalarının yanı sıra otel tavsiyelerimizi, konaklama yapılacak bölgeler ve alışveriş yapılabilecek tüm önemli noktaları işaretledik. Haritanın sol tarafında bulunan “Gezilecek Yerler”, “Otel Tavsiyeleri” vb sekmeleri açıp kaparak haritanızı detaylıca kullanabilirsiniz.

Bangkok Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Bangkok gezi notları otel tavsiyeleri
3 yıldızlı ibis Bangkok Siam şehir merkezinde uygun fiyatlı konaklama için güzel bir seçenek.

Bangkok’ta gezilecek yerlere mümkün olduğunca yakın bir otelde konaklamak hemen her gezginin isteği olsa gerek. Gezi rehberinize dahil ettiğiniz yerlere yakın bir bölgede konaklarsanız seyahat sürenizi ve hatta bütçenizi daha verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Bangkok’ta beklentilerinize ve bütçenize göre tercihte bulunabileceğiniz 7 adet bölge var. Bangkok’ta nerede kalınır? yazımızda konaklama hakkında çok detaylı bilgiler sunulduğu için ben burada konu ile ilgili ana noktalara değinmeyi tercih ettim. İşte Bangkok gezginlerinin konaklayabileceği 7 ideal bölge:

 1. Şehrin alışveriş cenneti; AVM’lerle dolu Siam Meydanı
 2. Finans merkezi olarak değerlendirilen Silom Bölgesi
 3. Dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin buluşma noktası Khoasan Road Civarı
 4. Dinamik dokusu; çok sayıda restoran, AVM ve eğlence mekanları ile ünlü Sukhumvit
 5. Lüks konaklama deneyimi tercih edenlerin adresi Chao Phraya Nehri çevresi
 6. Tayland sokak lezzetlerinin en meşhur yeri ChinaTown
 7. Ekonomik konaklama alternatifleri sunan Pratunam ve çevresi

Bangkok’ta kalmak için aralarından seçim yapabileceğiniz bu 7 bölge de oldukça ideal koşullar sunuyor. Otel olarak ise gezginlerin geniş bir alternatifler yelpazesi mevcut. Hizmet kalite beklentinize ve en çok ilginizi çeken favori yerlerinize yakınlığına göre güzel bir otel bulmanız mümkün.

Otel tavsiyesi konusuna gelirsek, ben son Bangkok seyahatimde 3 yıldızlı ibis Bangkok Siam adlı tesiste konakladım ve genel olarak memnun ayrıldım. Gerek havaalanı gerekse şehir içi ulaşım konusunda kolaylık sağlayan tesisin fiyat/performans oranı oldukça güzel.

Bu otel dışında alternatif tesis arayanlar için 4 yıldızlı Holiday Inn Express Bangkok Siam ya da daha kaliteli ve lüks bir tesis arayanlar için 5 yıldızlı Pathumwan Princess Hotel adlı tesislere göz atabilirsiniz.

Bangkok’ta Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Bangkok gezi notları ulaşım

Bangkok şehri ulaşım açısından gelişmiş bir yer ancak yoğun trafik zaman zaman sorun yaratabiliyor.

Bangkok’ta geniş bir ağa sahip ulaşım araçlarından biri otobüsler. Otobüsler ile şehrin birçok rotasına ulaşmanız mümkün. Minibüsler de kullanılabilir.

Trenler ise diğer ulaşım alternatiflerine göre biraz daha yavaş olsa da ekonomik. Ayrıca tren yolculuklarını sevenler için güzel bir tercih olabilir.

Bangkok’un sembollerinden biri olan ve çoğu turistin deneyimlemek istediği bir diğer ulaşım aracı da tuk tuk. Tuk tuklar 3 tekerlekli ve küçük araçlardır. Özel olarak müşterilerini kapıdan kapıya taşırlar ancak pazarlık etmek önemli. Çok ucuz bir seçenek olmasa da bir Bangkok klasiği olduğu için bir kere de olsa denemeye değer.

Chao Phraya Nehri üzerinden kalkan turistik ve halk tekneleri de Bangkok’ta çok popüler. Özellikle halk teknelerinin oldukça ekonomik olduğunu söyleyebilirim.

Bangkok’ta trafikten kaçınmak ve daha hızlı bir şekilde ulaşımınızı sağlamak için metroyu da kullanabilirsiniz.

Bangkok’ta öne çıkan bazı ulaşım araçlarından bahsettikten sonra havaalanından kent merkezine nasıl gidebileceğinize de değinmek istiyorum.

Suvarnabhumi Havaalanı’na ulaştığınızda buradan şehrin merkezine gitmek için trenleri, özel havaalanı otobüslerini, meşhur rengarenk Bangkok taksilerini ve otel karşılama hizmeti/ özel transfer araçlarını kullanabilirsiniz. Her bir ulaşım şekli ile ilgili detaylı bilgiler Bangkok havaalanı ulaşım rehberimizde verilmiştir.

Eğer havaalanından sizi karşılayan özel şoför eşliğinde otelinize rahatça ulaşmak isterseniz de havaalanı özel ulaşım paketlerini inceleyebilirsiniz.

Bangkok’ta Ne Yemeli?

Bangkok gezisi hakkında bilgiler yeme içme

Bangkok seyahatinizin favorileri arasına muhtemelen şehirdeki binlerce restoran ve sokak satıcısında tattığınız lezzetler de girecek.

Yabancı bir şehrin kültürünü tanımanın en güzel yöntemlerinden biri de oranın yöresel yemeklerini tatmak. Bangkok mutfağı zenginliğiyle ve kendine özgü çok çeşitli lezzetleriyle gezginler için oldukça cezbedici.

Öncelikle belirteyim farklılıklara açık değilseniz fast-food ya da başka dünya mutfaklarından menüleri de Bangkok’ta rahatlıkla bulabilirsiniz. Bangkok’a gitmişken oranın kültürüne özel yöresel tatları tercih ediyorsanız da seçenekleriniz bol.

Güneydoğu Asya mutfağının damga vurduğu Bangkok’ta ekşili, acılı, tatlı, tuzlu ve bol baharatlı yemekler olmazsa olmaz. Ayrıca Bangkok gezilecek yerler listesini tanıtırken de bahsetmiş olduğum gibi buranın çok özel ve bol çeşitli sokak lezzetlerini de denemelisiniz diye düşünüyorum.

Bangkok’ta ne yenir? yazımızda güzel bir yöresel yemekler listesi sunduk ve her biri hakkında detaylı bilgileri sizinle paylaştık. Ben de Bangkok’un en popüler yemeklerini aşağıda liste olarak veriyorum. İşte Bangkok’ta en sevilen 14 yöresel yemek:

 1. Pad Thai
 2. Tom Yum Goong ( Tom Yum Çorbası )
 3. Mango Sticky Rice
 4. Goi Tod ( Kızarmış Çıtır Tavuk )
 5. Pla Pou Thai ( Salt-Grilled Fish )
 6. Som Pum ( Papaya Salad )
 7. Gaeng Kiew Wan Gai ( Thai Green Curry )
 8. Khanom Bueang ( Thai Crepe )
 9. Moo Ping ( Grilled Pork )
 10. Hindistan Cevizi Dondurması ( Coconut Ice Cream )
 11. Spring Rolls
 12. Kanom Kai Nok Krata ( Tatlı Patates )
 13. Deep Fried Insects
 14. Egzotik Meyveler

Not: Yöresel lezzetler içinde domuz eti dışında helal kesim olmayan et ürünleri de kullanılıyor olabilir. Konu hakkında bizim gibi hassassanız sipariş öncesinde detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bangkok’ta Alışveriş için Nereler Gezilir?

Bangkok turu alışveriş yerleri

Bangkok alışveriş yapmadan gittikleri seyahatten dönmek istemeyenler için her açıdan ideal bir şehir. Tayland’a özgü geleneksel kıyafetler, gıda ürünleri, hediyelik eşyalar ve kıyafetler alabileceğiniz gibi dünyanın önde gelen moda markalarını da burada bulabilirsiniz.

Aynı zamanda başta gece pazarları olmak üzere sokakta birçok tezgah da açılıyor. Egzotik meyveler satın alabileceğiniz ve aynı zamanda kanalda güzel bir tur atabileceğiniz yüzen pazarlar da şehrin en popüler alışveriş noktaları arasında.

Bangkok en popüler olanlarını gezilecek yerler listesine eklediğim birçok AVM ile de dolmuş. Geleneksel, modern ya da trend bu şehirde ne almak istiyorsanız önünüze geliyor. Üstelik fiyatlar da birçok Avrupa şehrine göre çok daha ekonomik. Dolayısıyla alışveriş tutkunu gezginler için tam bir cennet.

Bangkok’a gidip de elim boş dönmeyeyim diyorsanız işte kentin en ünlü bazı alışveriş noktalarının listesi:

 • AVM’lerin ana merkezi Siam Meydanı
 • Nehrin kenarında büyük bir açık hava alışveriş merkezi Asiatique the Riverfront
 • 15.000’den fazla satıcının olduğu Chatuchak Pazarı
 • Turistlerin ekonomik ve canlı buluşma yeri Khaosan Road
 • Ünlü markaların kalitesi yüksek çakma ürünleri için Patpong Gece Pazarı
 • Her kat konseptinin ayrı bir dünya şehrine benzetilmesi ile meşhur Terminal 21
 • İçinde ayrı bir dünyanın olduğu çok yönlü Siam Paragon Alışveriş Merkezi

Bangkok’ta alışveriş konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz Bangkok’ta nerede alışveriş yapılır? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bangkok’ta Akşam Gezilecek Yerler

Bangkok gezisi gece turu

Bangkok genellikle akşamları çok daha rahat gezilebilecek bir şehir. Bunun nedeni ise öncelikle tropikal iklimi. Gündüzleri yürüyüş yapıp şehri dolaşmak zaman zaman aşırı sıcaklardan dolayı zorlayıcı olabiliyor.

Bunun sonucunda yerli halk çoğunlukla hava kararmaya ve serinlemeye başladığında Bangkok sokaklarına çıkmayı tercih ediyor. Doğaldır ki şehir de akşamları çok canlı ve gezginler için bu saatlerde dolaşabilecekleri birbirinden güzel seçenekle dolu.

Bangkok’ta en keyifli akşam aktivitelerden biri nehirde güzel bir yemekli tekne turu yapmak. Ayrıca Siam Meydanı, Khaosan Road, ChinaTown, Asiatique the Riverfront, Soi Cowboy, Patpong Pazarı ve Patpong da şehrin favori akşam gezilecek yerleri arasında.

Biraz lüks ve heyecan veren bir manzara eşliğinde zaman geçirmek isterseniz de özellikle Baiyoke Sky Tower’a doğru yönelebilirsiniz.

İşte Bangkok’ta akşam gezilebilecek bazı popüler yerlerin mini listesi:

 • Siam Meydanı
 • China Town
 • Khaosan Road
 • Asiatique the Riverfront
 • Soi Cowboy
 • Patpong Pazarı
 • Patpong
 • Baiyoke Sky Tower

Yağmurlu/Soğuk Havada Bangkok’ta Gezilecek Yerler

Bangkok gezisi hakkında bilgiler

Yağmurlu ve soğuk havalar çoğu gezgini tedirgin etse de Bangkok’ta hava sıcaklıkları genellikle yıl boyunca ortalama 25-26 derece ve üstünde seyrediyor. Yani soğuk hava ile karşılaşma olasılığınız pek olmasa da yağmur için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Özellikle yaz aylarında yoğun bir yağış var Bangkok’ta. Bir de şehir çoğu gün oldukça sıcak ve nemli. Soğuk havadan ziyade çok sıcak havalar rahatsız edici olabilir.

Eğer Bangkok gezinizde kötü havayla karşılaşırsanız neyse ki bu gibi koşullarda güzel ve uzun süre vakit geçirebileceğiniz çok sayıda kapalı alan bulunuyor. Böyle durumlarda gidebileceğiniz bazı ünlü tapınak, müze ve eğlence merkezlerinin mini bir listesini aşağıda paylaştım:

 • Bangkok Ulusal Müzesi
 • Wat Pho
 • Büyük Saray
 • Wat Arun
 • Art in Paradise Bangkok
 • Zümrüt Buda Tapınağı
 • Erawan Müzesi
 • Terminal 21

Özet Olarak Bangkok’ta Nereler Gezilir?

Bangkok gezilecek yerler listesi

Bangkok gezilecek yerler rehberi için şehrin en önemli ve dünya çapında ün kazanan 28 güzel yerini tanıttım. Umarım liste seyahatiniz için iyi bir kaynak olur ve gittiğiniz yerleri beğenirsiniz.

Bangkok sıkça belirttiğim gibi modern karelerle geleneksel ve tarihi motifleri en etkileyici şekilde harmanlayan şehirlerden biri. Dolayısıyla burayı gezi süreniz boyunca doya doya gezmek için aşağıdaki gibi bir liste oluşturursanız size çok yararı olacaktır:

 1. Wat Pho
 2. Wat Arun
 3. ChinaTown
 4. Khaosan Road
 5. Grand Palace
 6. Chatuchak Pazarı
 7. Siam Meydanı
 8. Bangkok Ulusal Müzesi
 9. Jim Thompson House
 10. Lumphini Park

Son olarak sizin Bangkok’ta gezilecek yerler listesi hakkındaki görüş ve önerileriniz neler? Paylaşmak ve eklemek istediklerinizi yorum yaparak bize iletebilirsiniz.

Ayrıca seyahat için daha fazla kaynağa bakmak isteyen gezginler için Bangkok gezi rehberi ve Bangkok’ta ne yapılır? başlıklı yazılarımız da çok faydalı bilgiler içeriyor. Bu içeriklerimizi de okuyarak unutulmaz bir Bangkok seyahatine daha verimli bir hazırlık yapabilirsiniz.

Bangkok’ta Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bangkok gezi notları blog

Bangkok’ta gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Bangkok’ta mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Bangkok’ta mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Şafak Tapınağı, Yatan Buda Heykeli, Büyük Saray, Khaosan Road, Çin Mahallesi ve Jim Thompson House bulunuyor.

Bangkok’ta ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Bangkok’ta ücretsiz gezebileceğiniz bazı yerler Khaosan Road, Çin Mahallesi, Chatuchak Pazarı, Asiatique the Riverfront, Patpong Gece Pazarı/Patpong, Lumphini Park, Soi Cowboy, Siam Meydanı ve Altın Buda Heykeli’dir.

Bangkok’taki en ünlü müzeler hangileri?

Bangkok’taki en popüler müzeler arasında Bangkok Ulusal Müzesi, Art in Paradise, Madame Tussauds Müzesi ve Erawan Müzesi yer alır.

Bangkok’ta kaç gün kalmalı?

Bangkok’ta iyi bir gezi planıyla en az 3-4 gün kalmak idealdir.

Bangkok’ta ne zaman gitmeli?

Muson yağmurlarına yakalanmamak ve biraz daha serin bir havada şehri gezmek için Kasım-Şubat ayları idealdir.

Bangkok Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Havaalanından otele gitmek için tren, özel havaalanı otobüsü, taksi, özel transfer aracı/otel karşılama servisleri vardır.

Bangkok’ta nerede kalmalı?

Bangkok’ta konaklamak için en iyi bölgeler Siam Meydanı, Silom, Khoasan Road, Sukhumvit, Chao Phraya Nehri çevresi, ChinaTown ve Pratunam’dır.

“Bangkok Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 28 Nokta)” üzerine 5 yorum

 1. 1 ay sonra gidiyoruz Bangkok’a. Ders çalışır gibi not alarak okuyorum yazılarınızı. ve genelde her seyahatimizden önce mutlaka sizden çalışıyorum gideceğimiz yere. Hakikaten çok teşekkür ederiz. Net, kısa, soru işaretsiz bilgiler veriyorsunuz.

  Yanıtla
 2. Ben ikinci kez gidiyorum. Eksik kalan yerleri sayenizde tesbit ettim. Şimdi daha planlı gezebileceğim.

  Yanıtla
 3. Nisan ayında Bangkok’a gidiyorum. Yazıyı okudum not aldım. Çok faydalı oldu benim için. Teşekkürler.

  Yanıtla

Yorum yapın