Bangkok Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 15 Yer!

Bangkok’ta nereler gezilir? Bangkok gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Tayland‘ın başkenti Bangkok, Güneydoğu Asya’nın egzotik havasını her yönüyle konuklarına yansıtan, cömert bir şehir.

Kalabalık ve kaotik kent yaşamının içerisinde mistik atmosferi ile sizleri büyüleyecek pek çok ayrıntıyı gizleyen “Melekler Şehri”, gün boyunca düşmeyen ritmi sayesinde 7’den 70’e herkese eğlenme fırsatı sunuyor. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Rattanakosin, Silom, Sukhumvit, Çao Phraya Nehri ile Khosan Road çevresi, şehirde konaklama için en güzel yerler. Detayları Bangkok’ta nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Son gezimde ben 3 yıldızlı ibis Bangkok Siam adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım. Göz atabilirsiniz. Diğer popüler otellerden bazıları: 4★ Holiday Inn Express Siam, 5★ Pathumwan Princess Hotel.

Yapılacak şeyler: Bangkok’a kadar gitmişken mutlaka yüzen pazar turuna katılın. Bu konudaki en popüler tur: Damnoen Saduak Yüzen Pazarı: 6 Saatlik Tur. Vaktiniz varsa bir gün de Ayutthaya’ya ayırabilirsiniz: Günlük Ayutthaya Turu. Bangkok’ta yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Bangkok’ta ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Bangkok Gezilecek Yerler Listesi

Bangkok gezilecek yerler konum bilgileri
Bangkok gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Bangkok’ta gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Büyük Saray
 2. Şafak Tapınağı (Wat Arun)
 3. Yatan Buda Heykeli (Wat Pho)
 4. Altın Buda Heykeli (Wat Traimit)
 5. Yüzen Çarşılar
 6. Chatuchak Pazarı
 7. Jim Thompson House
 8. Çin Mahallesi
 9. Khao San Road
 10. Bangkok Ulusal Müzesi
 11. Lumpini Park
 12. Siam Meydanı
 13. Zümrüt Buda Tapınağı (Wat Phra Kaew)
 14. Wat Suthat & The Giant Swing
 15. Dusit Sarayı

1. Büyük Saray (Grand Palace)

Bangkok gezilecek yerler Büyük Saray

Barındırdığı göz kamaştırıcı detaylar nedeniyle Büyük Saray, Tay kültürünü anlamak isteyen gezginlerin Bangkok gezilecek yerler listelerinin ilk sırasında kendisine yer buluyor.

1782 yılında, tahtın Bangkok’a taşınmasına karar verilmesinin ardından yapımına başlanan saray, 1925’e kadar kraliyet ailesi tarafından devletin yönetim merkezi ve ikametgâh olarak kullanılmış. 100’e yakın yapının bulunduğu saray kompleksi, savunma duvarları ile çevrili ve iç içe geçmiş 3 avludan oluşuyor.

Zümrüt Buda Heykeli’nin bulunduğu tapınak, dış avluda en çok ilgi çeken yapı konumunda. Orta avlu idari işler için kullanılmış binaları barındırıyor. Sarayın en eski bölümü olan iç avluda ise kralın ve mahiyetinin ikamet ettikleri bölümler yer alıyor.

Sarayı ziyaret etmek isterseniz, giyim kurallarına uymanız gerekiyor. Kral IX. Rama’ya saygı çerçevesinde konuklardan giyimlerine dikkat etmeleri isteniyor. Bu kuralı yerine getirip gönül rahatlığı ile sarayı gezmek isterseniz, girişte giysi kiralayabilirsiniz.

Önemli Not: İçeriye askılı elbise ya da şort ile girmek yasak bu yüzden tavsiyem çantanıza ekstra kıyafet koyun. Bu konuda sıkı bir denetim var. Kiralama sırası vb ile uğraşmak yerine çantanızdan çıkartacağınız kendi elbisenizi giyebilirsiniz.

 • Adres: Na Phra Lan Road, Phra Borom Maha Ratchawang, Phra Nakhon, Bangkok
 • Ziyaret Saatleri: 08.30-15.30
 • Giriş Ücreti: 500 Baht

2. Şafak Tapınağı (Wat Arun)

Bankok Wat Arun

Chao Phraya Nehri’nin batı kıyısında yer alan Şafak Tapınağı, Tayland’ın antik dönemlerinden beri kullanımda olan az sayıdaki dini yapıların en gösterişlisi olarak anılıyor.

5 katlı tapınağın, Siam’da 1351-1767 yılları arasında hüküm sürmüş Ayutthaya Krallığı döneminde seramik kullanılarak inşa edildiği biliniyor.

Çevresi Tayland’ın 4 büyük rüzgârını temsil eden kulelerle çevrili 82 metre yüksekliğindeki dini yapının içerisinde sizleri farklı boyutlarda birçok heykel karşılıyor.

Rattanakosin krallarının emriyle farklı dönemlerde yenileme çalışmalarının yapıldığı tapınağın görkemini farklı açılardan görmek isterseniz, nehirde düzenlenen tekne gezintilerine katılabilirsiniz.

Eğer gün batımında üst kısmına çıkarsanız, güneş ışınlarının yansımasıyla oluşan ışık oyunlarını ve kentin büyüleyici manzarasını izleme olanağı yakalayabilirsiniz.

Not: Tapınağın hemen önünde tekne durağı var. Şehrin birçok yerinden, özellikle de suyun hemen karşı kıyısındaki Büyük Saray’ın olduğu alandan buraya tekneler ile kolayca ulaşabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Şehrin simgesel tapınağı keyifle gezmek için Flexi Yürüyüş Tapınağı Turu: Büyük Saray, Wat Pho, Wat Arun adlı tura katılabilirsiniz.

 • Adres: Arun Amarin Road, Bangkok
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-17.30
 • Giriş Ücreti: 50 Baht

3. Yatan Buda Heykeli (Wat Pho)

Bangkok gezilecek yerler listesi, Sami Altınay, gezipgordum.com, Gezip Gördüm Bangkok

İçerisinde verilen meditasyon, geleneksel masaj eğitimleri ve antik dönemde gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar nedeniyle kimi kaynaklarca ülkenin ilk üniversitesi olarak adlandırılan Wat Pho Tapınağı, sahip olduğu dev boyutlardaki Yatan Buda Heykeli nedeniyle yıl boyunca yoğun ilgi görüyor.

16. yüzyılda kurulan tapınağın içerisine 1800 yılında yerleştirilmiş altın kaplama heykel, 46 metre uzunluğa ve 15 metre yüksekliğe sahip.

Heykele ilgiyi artıran detaylarsa uzunluğu 5, yüksekliği 3 metre olan ayak tabanlarında yer alıyor. Eserin bu kısmına sedef taşlar kullanılarak olumlu kabul edilen 108 eylem ve sembol işlenmiş.

Tarih, bilim ve edebiyat alanlarında bilgiler içeren 1.360 mermer levhanın bulunduğu tapınağa yaklaştığınızda duyacağınız ses, ziyaretçilerin 108 bronz kâseye para atmasından dolayı oluşuyor. Şans getirdiğine inanılan bu eylem sonucunda toplanan para tapınağın ve heykelin bakımına harcanıyor.

 Tur Tavsiyesi:  Yapıyı turla gezmek isterseniz tıklayın: Grand Palace, Wat Pho ve Wat Arun: Flexi Özel Tapınak Turu

 • Adres: Maharat Road, Phra Nakorn District, Bangkok
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-18.30
 • Giriş Ücreti: 100 Baht

4. Altın Buda Heykeli (Wat Traimit)

Atın Buda Wat Traimit Bangkok Tayland

Dünyanın en büyük Altın Buda Heykeli ise Wat Tramit Tapınağı’nın içerisinde yer alıyor. Hua Lamphong Tren İstasyonu’nun batısında bulunan tapınağın içerisindeki Sukhothai stili heykelin 700 yıldan fazla bir süre önce yapıldığına inanılıyor.

Yüksekliği 5 metreye yakın olan ve yapımında 5 buçuk ton altın kullanılan eser, Burmalı savaşçılar tarafından çalınmasın diye uzun yıllar önce beyaz alçı ile kaplanmış. Özgün hali, 1955 yılında günümüzdeki yerine taşınırken kazara düşürülmesi sonucu fark edilmiş.

Göz alıcı güzelliğe sahip heykel tapınağın 4. katında sergileniyor. Yapının 2. katında ise yerel tarih ve Çin’in geçmişi hakkında bilgiler edinebileceğiniz bir müze faaliyet gösteriyor.

 • Adres: Traimit Road, Bangkok
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
 • Giriş Ücreti: 10 Baht (Müze)

5. Yüzen Çarşılar (Floating Market)

Tayland Bangkok yüzen pazar, market

Yerel kültürü anlamak için Bangkok gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz diğer özgün mekânlarsa Yüzen Çarşılar. Kentte Tayland’a özgü lezzetleri, meyve ve sebze çeşitlerini, ucuz ancak otantik hediyelik eşyaları bulabileceğiniz 5 farklı pazar kuruluyor.

Dünyanın her yerinde görebileceğiniz tarzda stantların dışında kıyıya yanaşan teknelerde de satışların yapılması ve eşine az rastlanır atmosferleri, bu mekânları görülesi yerler haline getiriyor.

Bangkok’un yüzen pazarlarının en ünlüsü Damnoen Saduak. Kent merkezine uzaklığı 100 kilometre olan pazarı ziyaret etmek isteyen gezginlere tur seçenekleri sunuluyor. Sabahtan öğlene kadar kurulan bu pazara şehir genelinde düzenlenen turlara katılarak gidebilirsiniz.

Tur başlangıçları genellikle 07.00 civarında olup turlar genellikle sizi otelinizden alıyorlar. Dilerseniz kendiniz de yüzen çarşının olduğu alana gidebilirsiniz.

Ben katılacağım turu Viator’dan ayarlamıştım. Benzer şekilde Getyourguide’dan da turlara kaydolabilirsiniz. Altta örnek bir tur paylaşacağım.

Kentin ikinci popüler pazar alanı ise 90 kilometre uzaklıktaki Amphawa. İlk iki seçenek kadar büyük olmasa da Talin Chan da oldukça ilgi görüyor. Khlong Lat Mayom ve Bang Nam Pheung, turizm odaklı olmak yerine yerel halka hitap eden yegâne pazarlar.

Bence Bangkok’ta yeterli vaktiniz varsa en azından yarım gününüzü Damnoen Saduak pazarına ayırın. Gezi boyunca yaşayacağınız en sıra dışı deneyimlerden biri bu olacaktır. Konu hakkında detaylı bilgileri Tayland Yüzen Pazar Turu Hakkında Bilgiler başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Damnoen Saduak Yüzen Pazarı: 6 Saatlik Tur adlı tura katılarak Yüzen Pazarı’a rahatça ulaşabilir, keyifle gezebilirsiniz.

6. Chatuchak Pazarı (Chatuchak Market)

Bangkok gezilecek yerler Chatuchak Pazarı

35 dönümlük alanı ve 8.000 standı ile dünyanın en büyük hafta sonu pazarı olarak anılan Chatuchak Pazarı, alışveriş tutkunu bireylere uğramalarını tavsiye edeceğim bir diğer adres.

Standart bir hafta sonunda 200 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayan pazar yerinde gezginlerin kaybolmaması için her satış yerine ve sokağa belirli numaralar verilmiş. Hatta pazar ile ilgili detaylı bir haritayı, aşağıda belirttiğim web sitesinde bulabilirsiniz.

Aslında kentte Chatuchak adıyla 3 farklı pazar daha kuruluyor. Çarşamba ve Perşembe günleri Chatuchak Çiçek Pazarı’nda bölgeye özgü envai çeşit çiçeğin, bitkinin ve zirai malzemenin satışı yapılıyor.

Benzer içerikli bir mekân, Jatuhak Pazarı’nın hemen yanındaki alanda Salı 22.00’dan Çarşamba 17.00’a kadar faaliyet gösteriyor.

 • Ziyaret Saatleri: 18.00-00.00 (Cuma), 09.00-18.00 (Cumartesi, Pazar)

7. Jim Thompson House

Bangkok Jim Thompson House

Saen Saeb Kanalı’nın hemen yanı başında bulunan Jim Thompson House, geleneksel tarzdaki 6 evin geniş bir bahçe içerisinde birleştirilmesi sonucunda oluşturulmuş.

II. Dünya Savaşı’nın ardından 1946’da CIA tarafından görevlendirilerek ülke gelen ve sonrasında ipek ticareti işine giren Jim Thompson’un ikametgâh olarak kullandığı ev, içerisinde barındırdığı eserlerle adeta Doğu kültürünü Batı’nınki ile sentezliyor.

Konut, Thompson’ın 1967 yılında Malezya ormanlarında esrarengiz kayboluşunun ardından müze haline getirilmiş.

17. yüzyıldan kalma Buda heykelinden Belçika’da üretilmiş avizelere kadar farklı yerlerden getirilmiş ilgi çekici eşyaları görme fırsatı yakalayacağınız konutta müze dışında bir restoran ve şarap evi faaliyet gösteriyor.

Eğer Bangkok seyahatiniz boyunca yerel bir yapıya yakından tanık olmak isterseniz bu müze tam sizlik olabilir.

 • Adres: Soi Kasemsan 2, Rama I Road, Bangkok
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
 • Giriş Ücreti: 100 Baht
 • Web Sitesi: jimthompsonhouse.com

8. Çin Mahallesi (Chinatown)

Bangkok Çin Mahallesi Chinatown

Altın Buda Heykeli’nin bulunduğu Wat Traimit’e ev sahipliği yapan Çin Mahallesi, özellikle Uzak Doğu’ya özgü lezzetlerin tadına bakmak isteyen gastronomi tutkunları için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında sayılıyor.

Kral I. Rama döneminde başkente ticaret amaçlı gelen Çinli girişimciler tarafından temelleri atılan mahallede gündüzleri şifalı olduğuna inanılan bitkileri ve hediyelik eşyaları satan tezgâhlara denk gelebilirsiniz.

Mahalleye ilgiyi asıl arttıran unsursa gece pazarı. Güneşin etkisini kaybetmeye başladığı ilk andan itibaren gün boyunca faaliyet gösteren satıcılar yerlerini müşterilerine otantik ve ağız sulandırıcı lezzetlerle dolu tezgâhlara bırakıyor.

Ayrıca Şubat ayının ilk haftasında burada olursanız, Çin Yeni Yıl Kutlamaları çerçevesinde düzenlenen etkinlikleri izleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

 • Adres: Yaowarat Road, Yaowarat, Samphanthawong, Bangkok

9. Khao San Road

Bangkok'ta gezilecek yerler Khao San Road

Çin Mahallesi’nin de bulunduğu Khao San Road, yakın zamana kadar pirinç pazarına ev sahipliği yapıyormuş. Ancak 20 yıl gibi kısa bir sürede kaldırımlarını kaplayan uygun fiyatlı yeme-içme ve konaklama mekânları sayesinde sırt çantalı gezginler için kentin en önemli noktası haline gelmiş.

Büyük Saray ve Yatan Buda Heykeli’ni ziyaretin ardından zaman ayırabileceğiniz caddeye özellikle akşam giderseniz, Tay mutfağının en eşsiz lezzetlerine oldukça cüzi fiyatlar ödeyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Nisan ayının ortasında burası renkli bir festivale sahne oluyor.

Hem yerel halk hem de gezginler arasında popüler bir buluşma noktası konumundaki caddede biraz daha kalburüstü bir yer ararsanız, 2013 yılının sonunda hizmete giren Khaosan Garden’ı tercih edebilirsiniz. Mekânın içerisinde bir Fransız restoranı ile kütüphane, müze, fırın gibi bölümler yer alıyor.

 Otel Tavsiyesi:  4 yıldızlı Baan Chart bu bölgede konaklama yapabileceğiniz en güzel ve popüler tesislerden bir tanesi.

10. Bangkok Ulusal Müzesi

Bangkok gezilecek yerler National Museum

Güneydoğu Asya’nın alanında en büyüğü olan Bangkok Ulusal Müzesi, 1782’de Prens Wang Na adına saray olarak inşa edilen gösterişli bir bina içerisinde faaliyet gösteriyor.

Müze, bu bina içerisine Kral V. Rama’nın emriyle 1887’de taşınmış. 1859 yılında ülkenin ilk müzesi olarak kurulduğunda kültürel tesisin koleksiyonu Tayland tarihi, sanatı, yerel yaşamı gibi konulara odaklıymış.

Sonraki yıllarda genişleyen koleksiyonu sayesinde müze, sadece Tayland’ın değil tüm bölgenin kültürü hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin Bangkok gezilecek yerler listelerinde mutlaka bulunması gereken bir mekân haline gelmiş.

Güneydoğu Asya kültürüne özgü çeşitli silahlar, müzik aletleri, tekstil ve ev eşyaları, Tayland kraliyet ailesi tarafından kullanılan objelerle birlikte burada kronolojik sırayla sergileniyor.

 • Adres: Na Phra That Road, Phra BorommaharachawangSub-district, Phra Nakorn District, Bangkok
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-16.00 (Çarşamba-Pazar)
 • Giriş Ücreti: 200 Baht

11. Lumpini Park

Lumphini Park Bangkok

Bangkok’un caddelerindeki ve turistik alanlarındaki kalabalıktan veya sıcak havadan bunaldığınızda biraz tazelenmek için Tay el işi ustalığını, ülkeye özgü çiçek türlerini sergilenmesi amacıyla 1920’li yıllarda oluşturulan Lumpini Park‘a gidebilirsiniz.

500 bin metrekareden fazla alanı kaplayan park, bitki ve canlı çeşitliliği açısından oldukça zengin bir profile sahip. Kuş gözlemine ilgi duyuyorsanız burası tam da aradığınız yer olabilir. Ayrıca içerisinde yürüyüş ve bisiklet yolları da bulunuyor.

Kral VI. Rama’nın heykelini görebileceğiniz yeşil alanda engelli bireylerin kullanımına sunulmuş Lan Tawan Yim adlı bir merkez faaliyet gösteriyor.

Sakin bir ortamda karnını doyurmak isteyenler ise Sri Thai Derm’e gidiyor. Her ayın son Pazar gününde Budist Dharma aktiviteleri ile renklenen parkta Şubat’tan Nisan sonuna kadar haftanın son gününde müzikal etkinlikler düzenleniyor.

Eğer şehirde gezerken biraz kafa dinlemek isterseniz Bangkok gezilecek yerler listelerinize bu parkı ekleyebilrisiniz.

 • Adres: Rama IV Road, Wangmai, Pathumwan District, Bangkok
 • Ziyaret Saatler: 04.30-21.00

12. Siam Meydanı (Siam Square)

Bangkok gezilecek yerler Siam Square

Otantik görünümlü mekânlar yerine modern olanakların ön planda olduğu yerler sizlere daha çok hitap ediyorsa rotanızı kentin cazibe merkezlerinden birisi sayılan Siam Meydanı‘na çevirebilirsiniz.

1970 yılında Chulalongkorn Üniversitesi’nden kiralanan alana inşa edilen meydanı günümüzde popüler hale getiren en büyük özelliği, birçok alışveriş merkezine bağlantısının olması.

Siam Paragon, MBK Center, Siam Square One gibi birçok alışveriş kompleksi meydana birkaç adım uzaklıkta faaliyetlerini sürdürüyor. Tüm bu imkânların yanı sıra kentin geri kalanında olduğu gibi burada da sokaklara tezgâh açan satıcıları görebilirsiniz.

Konaklama tesisi arayışınızda odaklanabileceğiniz bölgelerden birisi olan meydan aynı zamanda Bangkok gece hayatının Batı’ya dönük yüzünü temsil ediyor.

Hard Rock Café gibi seçeneklerin bulunduğu bölgede dilerseniz, canlı Dj performansları eşliğinde eğlenebileceğiniz gece kulüplerine gidebilir veya Japonya’da örneklerine sıkça rastlayabileceğiniz karaoke barları tercih edebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Ben son Bangkok seyahatimde yıldızlı ibis Bangkok Siam adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım, dilerseniz göz atabilirsiniz.

13. Zümrüt Buda Tapınağı (Wat Phra Kaew)

Wat Phra Kaew Bangkok gezis

Eski Kraliyet Sarayı’nı anlatırken adından bahsettiğim Zümrüt Buda Tapınağı veya yerel dildeki ismiyle Wat Phra Kaew, Budistler için en önemli dini yapı konumunda.

Tapınağın inşasına 1785’de Kral I. Rama’nın emri ile başlanmış. Dini yapıyı yerel halkın gözünde önemli hale getiren heykel ise 1444 yılında yekpare zümrüt blok üzerine oyulmuş. Yalnız geçmişte sadece kralların dokunabildikleri 66 santimetre yüksekliğindeki orijinal heykelin yerine günümüzde ziyaretçilere birebir kopyası gösteriliyor.

Zümrüt Buda dışında tapınağın içerisinde ilgi toplayan diğer eserlerde Hint kültüründen kaynağını alan Ramakian efsanesi betimlenmiş.

Ayrıca yine bu efsaneden esinlenerek tapınağı koruması için dış kısma 5 metrelik yüksekliğe sahip Yaksa Tavarnbal heykelleri yerleştirilmiş.

 • Adres: Na Phralan, Phra Nakorn, Rattanakosin, Bangkok
 • Ziyaret Saatleri: 07.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 500 Baht

14. Wat Suthat & The Giant Swing

Bangkok gezilecek yerler Wat Suthat The Giant Swing

Bangkok’un en eski ve gösterişli tapınaklarından biri olan Wat Suthat, Sukhotai’den tekneyle getirilen 13. yüzyıldan kalma bronz Buda heykelinin yerleştirilmesi amacıyla Kral I. Rama’nın emriyle inşa edilmiş.

Eski Şehir bölgesindeki Kraliyet Bahçeleri’nin doğusunda yer alan tapınağın dışını 156 Buda resmi süslüyor. İç duvarlarında ise Buda’nın 24 reenkarnasyonunu tasvir eden çalışmalara yer verilmiş.

Bahçesinde bulunan Giant Swing, tapınağa ilgiyi arttıran bir başka unsur. 21,15 metre yüksekliğe sahip yapı, ilk olarak 1784 yılında kırmızı renkli kolonlar üzerine el oyması ahşap parçanın yerleştirilmesi sonucunda ortay çıkmış.

Orijinal dev kanatlar 2004’te gerçekleştirilen yenileme çalışmaları sırasında altın renkli şu an görebileceğiniz versiyon ile değiştirilmiş.

Geçmişte anıt Brahmin rahipleri tarafından Aralık ortasındaki pirinç hasadının ardından gerçekleştirilen ritüeller için kullanılıyormuş. Ancak kutlamalar sırasında meydana gelen ve kimisi ölümle sonuçlanan kazalar neticesinde bu ritüeller yasaklanmış.

 • Adres: Bamrung Muang Road, Phra Nakhon, Bangkok
 • Ziyaret Saatleri: 08.30-21.00
 • Giriş Ücreti: 20 Baht

15. Dusit Sarayı (Dusit Palace)

Dusit Palace Bangkok gezisi

Bangkok gezilecek yerler listenize eklemenizi önereceğim son mekânsa Avrupai görünüme sahip Dusit Sarayı. Saray, 1897’de Avrupa’ya ilk gezisini gerçekleştiren Kral V. Rama’nın gördüğü şatolardan etkilenmesi sonucunda inşa edilmiş.

Saray kompleksinin 64 bin metrekareyi aşan alanı içerisinde birbiri ile bağlantılı pek çok bahçe ile 13 farklı bina bulunuyor.

Günümüzde içerisinde Fil Müzesi’nin bulunduğu gayri resmi kraliyet sarayı dışında Vimantek Tik Konağı ve Abhisek Dusit, yapı grubunun en dikkat çekici yerleri olarak anılıyor.

1868’de Ko Si Chang Adası’nda inşa edilmiş olan 81 odalı konak, saray kompleksine 1910 yılında taşınmış. Binanın inşası sırasında tek bir çivi bile kullanılmamış.

Abhisek Dusit ise 1904 ‘te kral adına taht salonu olması amacıyla yapılmış. Küçük boyutlu yapının tasarımında Viktorya stili unsurlara sıklıkla yer verilmiş.

 • Adres: Royal Plaza, Dusit
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-16.00
 • Giriş Ücreti: 50 Baht

Bangkok’ta Gezilecek Diğer Yerler

Yazı boyunca Bangkok gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Eğer Bangkok seyahatinizde yeterli vaktiniz varsa gezi listenize şu noktaları da ekleyebilirsiniz:

 • Patpong Gece Pazarı
 • Zümrüt Buda Tapınağı (Wat Phra Kaew)
 • CentralWorld
 • Terminal 21
 • Sea Life Bangkok Ocean World
 • Siam Paragon
 • Soi Cowboy

Bangkok’ta Nerede Kalınır?

Bangkok konaklama otel tavsiyesi
Bangkok şehir merkezinde konaklamak isterseniz Novotel Bangkok Siam Square adlı tesise göz atabilirsiniz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta konaklama yapılabilecek birçok bölge bulunuyor. Ancak hem iklim özelliklerini hem de güvenliği göz önünde bulundurarak bölge seçiminde tercih hakkını toplu taşıma olanaklarına yakın yerlerden yana kullanmak gerekiyor.

Bu durumdan yola çıkarak ve kişisel deneyimlerimden de yararlanarak sizlere otel araştırmanızda Siam Meydanı, Silom, Sukhumvit, Çao Phraya Nehri kıyısı ve Khao San Road civarına odaklanmanızı tavsiye ederim.

Bangkok gezilecek yerler listesinde önceden de belirttiğim gibi Siam Meydanı modern olanakları ile gezginlere üst düzey tatil deneyimi yaşatıyor. Kentin bu kısmında 3 yıldızlı ibis Bangkok Siam, 4 yıldızlı Holiday Inn Express Bangkok Siam ve 5 yıldızlı Pathumwan Princess Hotel gibi seçenekler sizleri bekliyor.

Kent merkezinin biraz güneyinde kalan Silom’da, kişisel favorim Siam’a yakın bir atmosfer bulabilirsiniz. Siam’ın doğusundaki Sukhumvit, konuklarına hareketli bir ortam sunmak konusunda gayet cömert.

Lüksü seviyorsanız, Çao Phraya Nehri kıyısındaki otelleri tercih edebilirsiniz. Bütçeniz düşükse ve “Bangkok’ta nerede kalınır?” diyorsanız Khao San Road çevresindeki tesisler arasından seçim yapabilirsiniz.

Bangkok gezilecek yerler rehberi boyunca Tayland’ın dünyaca ünlü turistik başkenti Bangkok’ta gezip görülecek yerler hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de şu yerleri de Bangkok gezilecek yerler listenize eklemelisiniz dediğiniz yer varsa mutlaka yorum yazarak bizimle paylaşın.

Bangkok seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

“Bangkok Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 15 Yer!” üzerine bir yorum

Yorum yapın