Bangkok şehir merkezinden havaalanına nasıl gidilir ulaşım

Bangkok Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

Doğu’nun deniz, güneş, kum, gece hayatı ve lezzetli yemekleriyle ünlü şehri Bangkok dünyanın her yerinden milyonlarca turisti ağırladığı kadar ülkemizde de son derece popüler. Bangkok Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısını yazmamın sebebi de bu aslında.

Ancak Tayland’ın bu hareketli başkenti -özellikle bu tarz yerlere ilk defa gidecek olanlar için- biraz kaotik olabilir. Neticede Avrupa ve Amerika şehirlerinde görmeye alışık olduğumuz düzen, disiplin ve dakiklik Asya’da çok sık görülen bir olgu değil. Dolayısıyla bir Bangkok seyahatinden önce ulaşım konusunda endişelenmeniz çok normal.

Öte yandan çok tedirgin olmaya da gerek yok. Hem Bangkok Suvarnabhumi Havaalanı şehir merkezi ulaşım, hem de Bangkok Don Mueang Havaalanı şehir merkezi ulaşım hakkında bilgiler vereceğim yazıyı okuduktan sonra oraya indiğinizde yolunuzu kendi mahallenizdeymişçesine bulabilirsiniz.

Bangkok Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Paketleri (Tüm Havaalanları)

Bangkok Havaalanı otel arası ulaşım nasıl olur

Bangkok’a ilk defa gidiyorsanız veya havaalanının kalabalığında “nereden çıkmam lazım, taksi, otobüs nerede bulurum” gibi detaylarla uğraşmak istemiyorsanız Bangkok Havaalanı şehir merkezi ulaşım paketleri sizin için ideal çözüm olabilir. Üstelik bu yöntemi çocukla seyahat eden veya valizleri çok olanlara da öneririm.

Suvarnabhumi Havaalanı’ndan Otelinize Özel Transfer: Bangkok Havaalanı’nda özel şoför tarafından karşılanıp şehir merkezindeki otelinize klimalı araçlarla bırakılacağınız  hizmetin ücreti 1 ve 2 kişi için 33 USD. Daha önceden bu paketi almış olan 600’ün üzerinde kullanıcının memnuniyet puanı ise 5 üzerinden 4,7. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Don Muaeng Havaalanı’ndan Otelinize Özel Transfer: Bu hizmeti almış kullanıcıların 5 üzerinden 4,7 puan verdiği pakete Don Muaeng Havaalanı’nda karşılama, klimalı araçlarla şehir merkezindeki otelinize transfer ve otoyol ücreti dahil. Paketin fiyatı 1 ve 2 kişi için 33 USD. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Suvarnabhumi Havaalanı’ndan Otelinize VIP Transfer: Kişi başı ücreti 46 USD olan hizmete sadece havaalanı otel ulaşımı değil, havaalanından uçaktan iner inmez karşılanıp vize ve pasaport kontrolü işlemleri sırasında size özel asistanlık servisi ve sırada beklemeden geçişler de dahil. Konforlu araçlarla Bangkok şehir merkezindeki otelinize transferle devam eden servisi daha önceden alan 150 kullanıcı 4,4 puan vermiş. Rezervasyon için tıklayın.

Suvarnabhumi Havaalanı Bangkok Şehir Merkezi Ulaşım

Bangkok Havaalanı transfer

Bangkok’on 30 kilometre doğusunda yer alan Suvarnabhumi Havaalanı şehrin ana havaalanı oluyor. Ülkemizden THY uçuşlarının indiği havalimanını Air France, British Airways, Emirates,Delta Air gibi diğer ülkelerin de büyük ve orta ölçekli havayolları kullanıyor.

Dolayısıyla THY ile de uçsanız, başka bir firmayla aktarmalı da uçsanız varışınızın Bangkok Suvarnabhumi Havaalanı olması yüksek ihtimal.

Buradan Bangkok şehir merkezine ulaşım seçenekleri ise çok çeşitli. Kısaca hepsiyle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri vermeye başlayalım:

Bangkok Havaalanı Airport Rail Link

Bangkok Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden belki de en hızlısı havaalanı trenleri. Her gün 06:00 – 00:00 saatleri arasında 15 dakikada bir kalkan trenler şehir merkezine yaklaşık 30-35 dakikada ulaşıyor.

Üstelik tren hattı Bangkok’un raylı toplu taşıma sistemleri olan Skytrain ve metro hatları ile de bazı duraklarda bağlantılı olduğu için oteliniz şehir merkezinde olmasa bile Skytrain’e veya metroya aktarma yaparak istediğiniz yere hızla gitmeniz mümkün.

Havaalanı trenlerinin şehir metrosuyla bağlantısı Makkasan İstasyonu’nda, Skytrain ile bağlantısı ise Phaya Thai İstasyonu’nda.

Tren İstasyonu geliş terminalinde Basement B katında yer alıyor. Ve biletlerini de istasyondaki makinelerden satın alabilirsiniz. Makinelerde hem bozuk para hem de kağıt para geçerli.

Ücretler ise tek kullanımlık bilet almanız halinde, gideceğiniz mesafeye göre 15 – 45 Baht arasında değişiyor.

2. Havaalanı Ekspres Otobüsleri / Shuttle Bus

Bangkok Havaalanı ulaşım rehberi

Trenle, metroyla, aktarmayla uğraşmak istemeyenler, eğer otel lokasyonları da uygunsa, Suvarnabhumi Havaalanı Bangkok şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden bizim Havaş, Havataş benzeri hizmet veren havaalanı ekspres otobüslerini de kullanabilirler.

Yine hızlı, ücreti trene göre biraz daha yüksek olan havaalanı ekspres otobüsleri havaalanı ile Silom Road arasında seyahat ediyor ve bu yolculuğu ortalama 45 – 50 dakikada tamamlıyor.

Ücreti 150 baht olan ekspres otobüsler 05:00 – 00:00 arasında sefer yapıyor ve biletleri geliş katındaki Airport Express Ofisi’nden alabilirsiniz. Ofis ayrıca otobüslerin kalkış noktasına da yönlendirecektir sizi.

3. Otellerin Karşılama Hizmeti / Hotel PickUp

Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı otel karşılama servisi

Suvarnabhumi Havaalanı Bangkok şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden konforlu olan biri de otellerin karşılama hizmeti ki Bangkok’ta çoğu otel belirli bir ücret karşılığında bu hizmeti sağlıyor.

Rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yapıyorsanız veya hali hazırda yaptıysanız “özellikler” bölümüne bir göz atın. Ücret bu kısımda yazmıyorsa (genelde yazmaz) otele mesaj atarak ücret isteyebilir, size makul geliyorsa aynı yöntemle araç rezervasyonu da yapabilirsiniz.

Böylece sizi otelinizin ayarladığı şoför havaalanında karşılar, valizlerinize de yardımcı olarak hızla araca götürür ve direkt otelinize ulaştırır.

4. Taksi

Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı şehir merkezi arası taksi

Bangkok Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısının Suvarnabhumi Havalimanı kısmı için önereceğim son seçenek taksiler. Yalnız Bangkok gibi bir şehirde bu konuda çok dikkatli olun.

Havaalanından çıktığınız andan itibaren onlarca korsan taksici size ucuz ulaşım teklif edecektir ve kim bilir ne sürprizlerle karşılaşırsınız bunlardan birini seçmeniz halinde.

Geliş katının 4 ve 7 no’lu çıkışlarında yer alan taksilere güvenle binebilirsiniz ancak binmeden önce taksimetre olup olmadığını sorun, varsa çalıştırması gerektiğini hatırlatın. Neticede havaalanı taksisi bile olsa Avrupa’da değilsiniz. Dikkat etmekte fayda var.

Suvarnabhumi Havaalanı Bangkok şehir merkezi ulaşım yollarından taksinin ücreti elbette gideceğiniz mesafeye göre değişiyor ancak şehir merkezi için ortalama 250 ila 350 Baht arasında tutacaktır (ki bunun 50 Baht’ı havaalanı vergisi ve sabit).

Don Mueang Havaalanı Bangkok Şehir Merkezi Ulaşım

Bangkok Havaalanı Don Mueang ulaşım rehberi

AirAsia, NokAir, ThaiLionAir gibi uygun fiyatlı havayollarının kullandığı Don Mueang Havaalanı Tayland’ın 30 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

Aslında Türkiye’de buraya direkt uçuş yapan bir havayolu yok ancak aktarmalı uçup buraya inecek olanlar için Bangkok Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım yazısında bu havalimanına kısa da olsa yer vermek istiyorum.

1. Havaalanı Servis Otobüsleri / Shuttle Bus

Bangkok Havaalanı ulaşım otobüs seferleri

Don Muaeng Havaalanı Bangkok şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasındaki tek toplu taşıma alternatifi Shuttle Bus da denilen havaalanı servis otobüsleri.

Aslında tren ve belediye otobüsleri de bir seçenek ancak trenler çok seyrek kalktığı ve sık sık rötar yaptığı için, belediye otobüslerine ise Bangkok gibi bir şehirde binmek istemeyeceğiniz için bu yazıda hiç bahsedip boşuna zamanınızı almayayım.

Terminal 1’de 6 no’lu kapıdan, Terminal 2’de 12 no’lu kapıdan çıktığınızda hemen göreceğiniz ekspres otobüsler hızla şehir merkezine gidiyor ve şehir merkezinde de sadece birkaç durakta duruyor.

Otobüslerden bazıları biraz eski olsa da tamamı klimalı olduğu için sorun yaşamanız zor. Ücret ise 30 Baht ve bunu otobüse bindiğinizde muavine ödüyorsunuz.

Havaalanından birkaç farklı istikamete giden ekspres otobüsler var ancak amacınız şehir merkezine gitmekse A1 otobüslerine binmelisiniz. Bu otobüslerin son durağı Skytrain’e aktarma da yapabileceğiniz MoChit.

Bunun dışında A2 otobüsleri ile Victory Anıtı’na, A3 otobüsleri ile Lumphini Park’a, A4 otobüsleri ile Khao San Road’a ve A5 otobüsleri ile de Future Park Rangsit’e gidebilirsiniz. Ücret hepsi için aynı.

Yolculuk süresi rotaya göre değişken ancak ortalama 1 saat diyebilirim. Tabii sefer sıklıkları da rotaya göre değişiyor ancak en seyrek rotalar için bile yarım saatte bir otobüs kalkıyor.

2. Otellerin Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up

Bangkok Havaalanı otel servisi hakkında bilgiler

Don Muaeng Havaalanı Bangkok şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında da hotel pickup hizmetini hatırlatmak istiyorum. Tayland genelde ucuz bir ülke olduğu için, normalde biraz pahalı olan bu hizmet bile başka ülkelere göre çok uygun fiyatlı kalacaktır.

Eğer konfor sizin için önemliyse otelinizle mutlaka iletişime geçip bu hizmetin fiyatını sorun. Ki Booking.com üzerinden rezervasyon yaptıysanız sistem üzerinden de mesaj atabilirsiniz.

3. Taksi

Bangkok Havaalanı taksi ücretleri

Bangkok Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında Don Muaeng Havalimanı için de en konforlu yöntemlerden biri taksi. Sadece takside taksimetre olduğundan ve seyahate başlarken taksimetrenin açıldığından emin olun.

Ayrıca havaalanında yanınıza yaklaşıp “taksi, taksi” diyen korsanlardan da uzak durun ve sadece geliş terminali çıkışında sıraya girmiş olan taksilere yönelin.

Ücret ise Suvarnabhumi Havaalanı ile hemen hemen aynı. Don Muaeng Havaalanı Bangkok şehir merkezi ulaşım için merkezde nereye gittiğiniz bağlı olarak 250 – 350 Baht arası ödeme yaparsınız.

Özetle Bangkok Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Bangkok Havaalanı ulaşım rehberi

Bangkok Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri yeterli olsa da şehir biraz insanın gözünü korkutuyor olabilir. Ne de olsa aşırı sıcak ve nemli bir yer, haliyle “klima var mıdır, trafik nasıldır” gibi endişeler oluyor, ayrıca ücret konusunda da “acaba kandırılıyor muyum” gibi sorular da oluşuyor insanın kafasında.

Yazıda verdiğim bilgilerle hangi yolu seçerseniz seçin size uygun, konforlu bir seyahat yapacağınıza ve ücret konusunda da kandırılmayacağınıza artık emin olabilirsiniz. Ancak hangi yöntem size uygun diye düşünüyorsanız:

Bütçeniz çok çok düşükse Suvarnabhumi Havaalanı Bangkok şehir merkezi ulaşım için tren, Don Muaeng Havaalanı Bangkok şehir merkezi ulaşım için ekspres otobüsler en ideal ve fiyatına kıyasla da en konforlu çözüm.

Taksi, otel karşılama hizmeti veya yazının başında bahsettiğim özel transfer paketleri söz konusu Bangkok olduğunda yine uygun fiyatlı seçeneklerden kalıyor.

Eğer çok kısıtlı bir bütçeniz yoksa size bu yollardan birini seçmenizi öneririm. Ki taksilerde nelerle karşılaşabileceğiniz hep bir sürpriz olduğundan (Bangkok özelinde) özel transfer paketi veya hotel pickup güvenli de bir seçenek olur.

Bangkok Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında kentteki havaalanlarından şehir merkezine ulaşım yolları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Yakınlarda buraya bir seyahat planlıyorsanız;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top