Bangkok Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Bangkok Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir? Doğu’nun deniz, güneş, kum, gece hayatı ve lezzetli yemekleriyle ünlü şehri Bangkok dünyanın her yerinden milyonlarca turisti ağırladığı kadar ülkemizde de son derece popüler. Bangkok Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısını yazmamın sebebi de bu aslında.

Ancak Tayland’ın bu hareketli başkenti -özellikle bu tarz yerlere ilk defa gidecek olanlar için- biraz kaotik olabilir. Neticede Avrupa ve Amerika şehirlerinde görmeye alışık olduğumuz düzen, disiplin ve dakiklik Asya’da çok sık görülen bir olgu değil. Dolayısıyla bir Bangkok seyahatinden önce ulaşım konusunda endişelenmeniz çok normal.

Öte yandan çok tedirgin olmaya da gerek yok. Bangkok Suvarnabhumi Havaalanı şehir merkezi ulaşım hakkında bilgiler vereceğim yazıyı okuduktan sonra oraya indiğinizde yolunuzu kendi mahallenizdeymişçesine bulabilirsiniz.

Suvarnabhumi Havaalanı Bangkok Şehir Merkezi Ulaşım

Bangkok’on 30 kilometre doğusunda yer alan Suvarnabhumi Havaalanı şehrin ana havaalanı oluyor. Ülkemizden THY uçuşlarının indiği havalimanını Air France, British Airways, Emirates, Delta Air gibi diğer ülkelerin de büyük ve orta ölçekli havayolları kullanıyor.

Dolayısıyla THY ile de uçsanız, başka bir firmayla aktarmalı da uçsanız varışınızın Bangkok Suvarnabhumi Havaalanı olması yüksek ihtimal.

Buradan Bangkok şehir merkezine ulaşım seçenekleri ise çok çeşitli. Kısaca hepsiyle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri vermeye başlayalım:

1. Tren / Airport Rail Link

Bangkok Havaalanı Airport Rail

Bangkok Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden belki de en hızlısı havaalanı trenleri. Her gün 06:00 – 00:00 saatleri arasında 15 dakikada bir kalkan trenler şehir merkezine yaklaşık 30 – 35 dakikada ulaşıyor.

Üstelik tren hattı Bangkok’un raylı toplu taşıma sistemleri olan Skytrain ve metro hatları ile de bazı duraklarda bağlantılı olduğu için oteliniz şehir merkezinde olmasa bile Skytrain’e veya metroya aktarma yaparak istediğiniz yere hızla gitmeniz mümkün.

Havaalanı trenlerinin şehir metrosuyla bağlantısı Makkasan İstasyonu’nda, Skytrain ile bağlantısı ise Phaya Thai İstasyonu’nda.

Tren İstasyonu geliş terminalinde Basement B katında yer alıyor. Ve biletlerini de istasyondaki makinelerden satın alabilirsiniz. Makinelerde hem bozuk para hem de kağıt para geçerli.

Ücretler ise tek kullanımlık bilet almanız halinde, gideceğiniz mesafeye göre 15 – 45 Baht arasında değişiyor.

2. Havaalanı Ekspres Otobüsleri / Shuttle Bus

Bangkok Havaalanı Shuttle

Trenle, metroyla, aktarmayla uğraşmak istemeyenler, eğer otel lokasyonları da uygunsa, Suvarnabhumi Havaalanı Bangkok şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden bizim Havaş, Havataş benzeri hizmet veren havaalanı ekspres otobüslerini de kullanabilirler.

Yine hızlı, ücreti trene göre biraz daha yüksek olan havaalanı ekspres otobüsleri havaalanı ile Silom Road arasında seyahat ediyor ve bu yolculuğu ortalama 45 – 50 dakikada tamamlıyor.

Ücreti 150 Baht olan ekspres otobüsler 05:00 – 00:00 arasında sefer yapıyor ve biletleri geliş katındaki Airport Express Ofisi’nden alabilirsiniz. Ofis ayrıca otobüslerin kalkış noktasına da yönlendirecektir sizi.

3. Otellerin Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up ve Özel Transferler

Bangkok Havaalanı Otel Servisi

Bangkok’a ilk defa gidiyorsanız veya havaalanının kalabalığında “nereden çıkmam lazım, taksi, otobüs nerede bulurum” gibi detaylarla uğraşmak istemiyorsanız Bangkok Havaalanı şehir merkezi ulaşım paketleri sizin için ideal çözüm olabilir. Üstelik bu yöntemi çocukla seyahat eden veya valizleri çok olanlara da öneririm.

Suvarnabhumi Havaalanı’ndan Otelinize Özel Transfer: Bangkok Havaalanı’nda özel şoför tarafından karşılanıp şehir merkezindeki otelinize klimalı araçlarla bırakılacağınız  hizmetin ücreti 1 ve/veya 2 kişi için yaklaşık 30 USD.

Daha önceden bu paketi almış olan 800’e yakın kullanıcının memnuniyet puanı ise 5 üzerinden 4,6. Bangkok gibi kaotik bir şehirde, uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra “neye, nereden biniyorduk” endişesi yaşamak istemeyenler için ideal bir çözüm.

Otel Servisleri

Suvarnabhumi Havaalanı Bangkok şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden konforlu olan biri de otellerin karşılama hizmeti ki Bangkok’ta çoğu otel belirli bir ücret karşılığında bu hizmeti sağlıyor.

Rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yapıyorsanız veya hali hazırda yaptıysanız “özellikler” bölümüne bir göz atın. Ücret bu kısımda yazmıyorsa (genelde yazmaz) otele mesaj atarak ücret isteyebilir, size makul geliyorsa aynı yöntemle araç rezervasyonu da yapabilirsiniz.

Böylece sizi otelinizin ayarladığı şoför havaalanında karşılar, valizlerinize de yardımcı olarak hızla araca götürür ve direkt otelinize ulaştırır.

4. Taksi

Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı Şehir Merkezi Taksi

Bangkok Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısının Suvarnabhumi Havalimanı kısmı için önereceğim son seçenek taksiler. Yalnız Bangkok gibi bir şehirde bu konuda çok dikkatli olun.

Havaalanından çıktığınız andan itibaren onlarca korsan taksici size ucuz ulaşım teklif edecektir ve kim bilir ne sürprizlerle karşılaşırsınız bunlardan birini seçmeniz halinde.

Geliş katının 4 ve 7 no’lu çıkışlarında yer alan taksilere güvenle binebilirsiniz ancak binmeden önce taksimetre olup olmadığını sorun, varsa çalıştırması gerektiğini hatırlatın. Neticede havaalanı taksisi bile olsa Avrupa’da değilsiniz. Dikkat etmekte fayda var.

Suvarnabhumi Havaalanı Bangkok şehir merkezi ulaşım yollarından taksinin ücreti elbette gideceğiniz mesafeye göre değişiyor ancak şehir merkezi için ortalama 250 ila 350 Baht arasında tutacaktır (ki bunun 50 Baht’ı havaalanı vergisi ve sabit).

Özetle Bangkok Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Bangkok Havaalanı Ulaşım Rehberi

Bangkok Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri yeterli olsa da şehir biraz insanın gözünü korkutuyor olabilir. Ne de olsa aşırı sıcak ve nemli bir yer, haliyle “klima var mıdır, trafik nasıldır” gibi endişeler oluyor, ayrıca ücret konusunda da “acaba kandırılıyor muyum” gibi sorular da oluşuyor insanın kafasında.

Yazıda verdiğim bilgilerle hangi yolu seçerseniz seçin size uygun, konforlu bir seyahat yapacağınıza ve ücret konusunda da kandırılmayacağınıza artık emin olabilirsiniz. Ancak hangi yöntem size uygun diye düşünüyorsanız:

Bütçeniz çok çok düşükse Suvarnabhumi Havaalanı Bangkok şehir merkezi ulaşım için tren en konforlu çözüm.

Taksi, otel karşılama hizmeti veya yazının başında bahsettiğim özel transfer paketleri söz konusu Bangkok olduğunda yine uygun fiyatlı seçeneklerden kalıyor.

Eğer çok kısıtlı bir bütçeniz yoksa size bu yollardan birini seçmenizi öneririm. Kaldı ki taksilerde nelerle karşılaşabileceğiniz hep bir sürpriz olduğundan (Bangkok özelinde) özel transfer paketi veya hotel pickup güvenli de bir seçenek olur.

Bangkok Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında kentteki en büyük havaalanından şehir merkezine ulaşım yolları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Yakınlarda buraya bir seyahat planlıyorsanız; Bangkok Gezi Rehberi, Bangkok’ta Nerede Kalınır? ve Bangkok Gezilecek Yerler başlıklı yazılarımızı da okumanızı öneririm.

Yorum yapın