bangkok gezi rehberi blog

Bangkok gezi rehberi: Tayland‘ın başkenti Bangkok, Güneydoğu Asya’nın kültürel ve tarihi zenginlik bakımından en önemli yerleşimlerinden bir tanesi. Eski ve yeninin iç içe olduğu şehirde tatiliniz boyunca ister kutsal mekânlara gidip huzur bulabilir ister hareketli gece hayatına karışıp doyasıya eğlenebilirsiniz.

Dünyanın en uzun isme sahip kentinde keyifli bir tatil geçirmek için ihtiyacınız olan tüm bilgileri ise kendi deneyimlerimden yola çıkarak hazırlamış olduğum Bangkok gezi rehberi içerisinde bulabilirsiniz.

Bangkok Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

bangkok gezi notları
Bangkok gezi rehberi blog

Bangkok Tarihi: Bangkok’un kuruluş tarihi tam olarak bilinmiyor. Ancak elde edilen kısıtlı kaynaklardan çıkarılan sonuca göre kentin tarihi, 15. yüzyıl öncesine uzanıyor.

18. yüzyıla kadar Chao Phraya Nehri’nin batı kıyısına kurulu kendi haklinde bir köy olan Bangkok’un kaderi, Ayutthaya Krallığı’nın tarih sahnesinden çekilmesi ile değişmiş. Siam Kralı Taksin köyün önce adını Thonbori olarak değiştirmiş, sonrasında ise ülkesinin başkenti haline getirmiş. Başkente günümüzde kullanılan adını, Kral I. Rama vermiş.

19. yüzyılda Çin ve Batı ülkeleri ile girilen ticari ilişkiler, Tayland’ın başkentinin ekonomik açıdan güçlenmesini sağlamış. Kent, bu dönemde Batı’nın etkisiyle çok daha modern bir görünüme kavuşmuş.

20. yüzyılın başında kentin gelişimi siyasi ve askeri güçler arasındaki mücadeleler nedeniyle yavaşlamış. II. Dünya Savaşı sonrası dönemde Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya destekli endüstriyel atılımlarla Bangkok, tekrardan bölgesinde önemli bir güç haline gelmiş.

Nüfus & Toplum: Son nüfus sayımına göre kentte yaşayan kişi sayısı 8,2 milyon olarak belirlenmiş. Ancak göçmenlerle birlikte bu sayının çok daha yüksek olduğu düşünülüyor. Halkının büyük çoğunluğu Tay kökenli ve Budist olan kentteki en büyük göçmen grubunu Çinliler oluşturuyor.

Dil: Eğitim seviyesinin son derece düşük olduğu Bangkok’ta belli başlı turistik mekânlar ve kent merkezi dışındaki yerlerde yabancı dil konuşan birilerini bulmak oldukça zor.

Kentte ayrıca özgün sayılabilecek bir adresleme sistemi kullanılıyor. Hem dil konusunda hem de adres bulmada sorun yaşamamanız için Bangkok tatili öncesinde akıllı telefonunuzdaki çeviri ve navigasyon uygulamalarını güncellemenizi tavsiye ederim.

Ulaşım: Chao Phraya Nehri’nin Tayland Körfezi’ne döküldüğü noktada yer alan kentte biri Suvarnabhumi, diğeri ise Son Muang isimli 2 havalimanı bulunuyor. Ülkemizden Bangkok’a gitmek isteyen gezginler için Türk Hava Yolları her gün direkt uçak seferleri düzenliyor.

Varış noktası kent merkezinin 30 kilometre kadar dışındaki Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı olan bu seferler, ortalama 9 saat 20 dakikada tamamlanıyor.

Bangkok’a Ne Zaman Gidilir?

bangkok iklimi

Bangkok gezi rehberi dâhilindeki ikinci konumuz, kente seyahat için ideal dönemler. Tayland’ın tüm şehirlerinde olduğu gibi Bangkok’ta da yıl boyunca tropikal iklimin etkileri görülüyor. İklim özelliklerine bağlı olarak mevsimler; serin, sıcak ve yağışlı olmak üzere 3’e ayrılıyor.

Serin mevsim, Kasım ve Şubat ayları arasında yaşanıyor ve kente seyahat için en ideal dönem olarak öne çıkıyor. Zira bu aylarda muson yağmurları etkisini yitirmiş oluyor. Sıcaklıklar 20 ila 30 °C arasında seyrediyor.

Sıcak mevsim, Mart’ta başlayıp Haziran’da sonlanıyor. Sıcaklıkların 35 °C’nin altına nadiren indiği bu mevsimde kentte hava kalitesi bir hayli düşüyor.

Yağışlı mevsim ise Temmuz-Ekim arasında etkisini hissettiriyor. Muson yağmurları, mevsim içerisinde hemen hemen her gün görülüyor.

Hava şartlarından etkilenmeyeceğinizi düşünüyorsanız gezi programınızı kültürel etkinliklere denk gelecek şekilde de planlayabilirsiniz. 31 Aralık günü Bangkok’ta olursanız Central World Meydanı‘nda gerçekleştirilen yeni yıl kutlamalarına katılma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Ocak ve Şubat ayında Yaowarat’ta Çin Yeni Yıl Kutlamaları yapılıyor. Kutlamalar boyunca bölge renkli bir atmosfere bürünürken, kurulan tezgâhlarda gastronomiye meraklı gezginleri birçok fırsat bekliyor.

Tay kültürüne özgü yeni yıla giriş etkinliklerinin gerçekleştirilme tarihi ise 14-16 Nisan. Bu kapsamda en etkileyici organizasyonlar, Büyük Saray’ın yanı başındaki Sanam Luang‘da düzenleniyor.

İki yılda bir Şubat-Nisan ayları arasında gerçekleştirilen Uçurtma Festivali, yeni yıl kutlamaları dışında renkli görüntülere sahne olan en önemli kültürel etkinlik konumunda.

Pirinç sezonunun bereketli geçmesine yönelik ritüeller, kralın ya da veliaht prensin katılımı ile Mayıs’ta düzenleniyor. Gezginlere keyifli anlar yaşatan bir diğer kültürel etkinlikse Işık Festivali. Kasım ayının ortasında başlayan kutlamalar kapsamında Budist inanışına uygun olarak tüm kent renkli ışıklarla süsleniyor.

Bangkok’ta Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

bangkok gezi rehberi otel tavsiyeleri

Bangkok’ta konaklama bölgesi belirlerken gezilecek yerlere yakınlık kadar güvenlik ve ulaşım konularına da dikkat etmek gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında Siam Meydanı, Silom, Sukhumvit, Chao Phraya Nehri kıyısı ve Khosan Road otelleri; gezginlerin beklentilerine diğer bölgelerdekilere göre daha iyi cevap veriyor.

Siam Meydanı, kentin merkezi olarak kabul görüyor. Ben de çoğunluğa uyup konaklama için meydana bakan 3 yıldızlı ibis Bangkok Siam‘ı tercih etmiştim.

Burada hem yerel hem de modern alışveriş ve yeme-içme seçenekleri oldukça fazla. Ayrıca BTS Havaray ağındaki 2 hat, bu bölgede birbirleriyle kesişiyor. Siam’da konaklama için sizlere tavsiye edebileceğim diğer tesisler, 4 yıldızlı Holiday Inn Express Bangkok Siam ve 5 yıldızlı Pathumwan Princess Hotel.

Meydanın güneyinde kalan Silom Semti de oldukça hareketli sosyal yaşama sahip. Bölgede birçok global fast food zincirine ait şubeleri bulabilmek mümkün. Silom Complex isimli modern bir alışveriş merkezinin hizmet verdiği yerleşim bölgesinin BTS Havaray’ın kapsamında olması, ulaşımı sorun olmaktan çıkarıyor. Benzer yapısı nedeniyle Siam’ın doğusundaki Sukhumvit‘i de tercih edebilirsiniz.

Lüks konaklama olanakları ilginizi çekiyorsa tercih hakkınızı Chao Phraya Nehri kıyısındaki otellerden yana kullanabilirsiniz. Üstelik bu otellerin misafirlerine sundukları manzaralar, diğer bölgelerde faaliyet gösterenlerin sahip olduklarından kat be kat daha iyi. Bölgenin toplu taşıma sistemi kapsamı dışında olması sorununu, birçok otel bünyesinde ücretsiz shuttle tekne hizmeti vererek aşıyor.

Bangkok gezi rehberi dâhilinde sırt çantalı gezginlere önereceğim konaklama bölgesi ise popüler Khosan Road. Bölge otelleri, fiyat açısından diğer yerlerdekilere göre daha cazipler. En büyük avantajları ise sosyal açıdan kentin en renkli bölgesinde ve başta Büyük Saray, Çin Mahallesi olmak üzere birçok turistik mekâna yakın olmaları.

Otel Rezervasyonu: Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Bangkok otellerini incelemek için tıklayın.

Güneydoğu Asya’nın gözde turizm destinasyonundaki popüler konaklama bölgeleri ve oteller hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz “Bangkok’ta Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bangkok’ta Gezilecek Yerler

bangkok'ta gezip görülecek yerler

Bangkok’ta yeni kurulan yerleşim merkezleri ve ticari bölgeler dışında, halkın büyük kısmı nehir bölgesinde yaşamlarını sürdürüyor.

Nehir kıyısı boyunca uzanan evler, geleneksel mimari hakkında ipuçları edinmenizi kolaylaştırıyor. İç kısımlarda ise sizleri görkemli saraylar, tapınaklar ve modern iş merkezleri bekliyor. Hatta kentten biraz uzaklaştığınızda Dusit Sarayı gibi Avrupa mimarisinin etkisinde kalınarak inşa edilmiş yapıları görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

İç içe geçmiş 3 avludan oluşan Büyük Saray, birçokları için kentteki en görkemli yapı konumunda. 1782’de yapımına başlanan sarayın dış avlu bölümünde, göz alıcı görünüme sahip Zümrüt Buda Heykeli’nin korunduğu Wat Phra Kaew yer alıyor.

Tay mimarisinin etkileyici özellikleri hakkında fikir sahibi olmak için gezi listenize dâhil etmenizi şiddetle tavsiye edeceğim diğer mekânsa nehrin batı kıyısındaki Şafak Tapınağı. 5 katlı tapınak, seramik kullanılarak 1351-1767 yılları arasında inşa edilmiş.

Nüfusunun tamamına yakınının Budizm’i benimsediği Bangkok’ta neredeyse adım başı farklı içeriğe sahip bir tapınağa denk gelebilirsiniz. 16. yüzyılda kurulan ve içerisindeki 46 metrelik Yatan Buda Heykeli nedeniyle yoğun ilgi gören Wat Pho, kentteki dini yapıların en güzellerinden.

Hua Lamphong Tren İstasyonu’nun batısında yer alan Wat Tramit‘i ziyaret ettiğinizde ise Sukhothai stili ile yapılmış 5 metrelik Altın Buda Heykeli’ni görebilirsiniz. Eski Şehir bölgesindeki Wat Suthat’ın bahçesinde parçaları yerel el işçiliği teknikleri kullanılarak oluşturulmuş Giant Swing bulunuyor.

Kendine özgü atmosferi ve barındırdığı eğlence olanakları nedeniyle birçokları için gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki Khao San Road, kentin en büyük göçmen grubunun alanı olan Çin Mahallesi‘ne ev sahipliği yapıyor.

Burada zaman geçirdikten sonra yerel kültüre dair bilgi dağarcığınızı genişletmek isterseniz rotanızı Bangkok Ulusal Müzesi‘ne doğru çevirebilirsiniz. Kafa dinlemek ve soluklanmak içinse kentteki en ideal yer, 500 bin metrekareden fazla alanı kaplayan Lumpini Gölü.

Bangkok gezi rehberi bünyesinde bahsetmiş olduğum popüler turistik mekânlar hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları, “Bangkok Gezilecek Yerler” başlıklı liste içeriğimizde bulabilirsiniz.

Bangkok’ta Ne Yapılır?

bangkok'ta ne yapılır

Bangkok, Güneydoğu Asya’nın kendine özgü atmosferini deneyimlemek isteyenler için en ideal tatil destinasyonlarından. Kentte modern olanaklardan çok fazla uzaklaşmadan birçok şey yapabilirsiniz. Keyifli anlar yaşamanıza olanak verecek aktivitelerin bir kısmını aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Bangkok’a seyahat amacınız sadece eğlenmek olsa bile tatil sürenizin bir kısmını tapınak ziyaretlerine ayırabilirsiniz. Zira başta Wat Phra Kaew ve Wat Pho olmak üzere kentteki tüm büyük tapınaklar, eşine az rastlanır atmosfere ve benzeri olmayan tarihi eserlere sahip.

Yerel kültürü tanımak ve uygun fiyatlı alışveriş yapmak için yüzen marketlere gidebilirsiniz. Bangkok’un 5 farklı bölgesinde kurulan pazarlarda yerel mutfak kültürüne özgü lezzetleri deneme fırsatı da bulabilirsiniz. Pazara bireysel gidebileceğiniz gibi daha rahat yol olan turlara katılarak da gidebilirsiniz, tıklayın: Damnoen Saduak Yüzen Pazarı: 6 Saatlik Tur.

Yüzen marketlerde aradıklarınızı bulamadıysanız şansınızı bir de Chatuchak Pazarı‘nda deneyebilirsiniz. 35 dönümlük alana yayılan pazar, alanında dünyanın en büyüğü konumunda. 8.000 standın kurulduğu pazar yerini, standart bir hafta sonunda ziyaret eden kişi sayısı 200 bini geçiyor.

Karnınız acıktığında sokak satıcılarına uğramaktan çekinmeyin çünkü sanılanın aksine bu tezgâhlarda sadece böcek vs. satışı yapılmıyor. Birçoğu müşterilerine noodle ve ızgara et çeşitleri gibi yaygın tüketilen lezzetler sunuyor. Alternatif olarak Jim Thompson House’u tercih edebilirsiniz.

Kentin kuşbakışı manzarasını izlemek ve fotoğraf çekmek için teras barlara gidebilirsiniz.. Vertigo Banyan Tree, Sky Bar, Octave Rooftop Bar ve Three Sixty – Millennium Hilton Bangkok; kentteki en popüler mekânlar. Daha otantik bir ortamda aynı aktiviteleri gerçekleştirmek isterseniz gezi listenize Şafak Tapınağı’nı ekleyebilirsiniz.

Thai masajı yaptırarak yıl boyunca üzerinizde biriken gerginlikten kurtulabilirsiniz. Kentteki hemen hemen tüm turistik bölgelerde masaj salonları bulunuyor. Hatta pazar yerlerinde bile ayak masajı gibi daha temel türleri uygulayan kişilere sıkça denk gelebilirsiniz.

Deniz keyfi yapmak niyetindeyseniz feribota binip yakın mesafedeki adalara gidebilirsiniz. Bangkok’un bölgedeki tatil destinasyonlarının en popülerleri arasında sayılmasında altın sarısı kumsallarının ve turkuaz denizinin payı bir hayli fazla.

Bangkok gezi rehberi dâhilinde sıralamış olduğum aktiviteleri yaparken dikkat etmeniz gereken noktaların neler olduğunu aşağıda başlıklarını sıraladığım içeriklerimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

 Tur Rezervasyonları:  Bangkok çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Bangkok’ta yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Bangkok’ta Ulaşım

bangkok havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Bangkok, toplu taşıma bakımından da bölgedeki en gelişmiş kentlerden. Hem havalimanlarından kent merkezine transfer hem de kent merkezinde ulaşım için gezginlere birçok seçenek sunuluyor.

Türk Hava Yolları’nın direkt seferlerinden yararlanarak Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı‘na ulaştıktan sonra kent merkezine gitmek için kullanabileceğiniz ilk seçenek, City Line adlı tren. Sefer aralığı 15 dakikada bir olan tren sırasıyla Makkasan, Ratchaprarop ve Phaya Thai istasyonlarına uğruyor. Siam Meydanı’na gitmek isteyenlerin Phaya Thai’den havaraya aktarma yapması gerekiyor.

Trene alternatif olarak belediye otobüslerine de binebilirsiniz. Ücretsiz servis otobüsü aracılığıyla ulaşacağınız terminalden Bang Kapi, Samut Prakan, Don Muang Havalimanı, Rangsit ve Central Rama 2 yönüne otobüsler kalkıyor.

Aynı terminalde taksiler de müşteri bekliyor. Kent merkezindekilere göre biraz daha güvenli olan bu araçlara binmek için önce fiş almanız gerekiyor.

Havaalanınden şehir merkezine ulaşım konusunda detaylı bilgileri Bangkok havaalanı ulaşım rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Suvarnabhumi Havaalanı Bangkok: Özel Transferler paketini satın alarak havaalanı-otel arası ulaşımınızı çok daha rahat da yapabilirsiniz.

Kent merkezinde ise zamandan kazanmak ve yol ücreti konusunda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız havarayı ya da metroyu kullanabilirsiniz. Her ikisinin de 2 hattı bulunuyor.

Havaray, Siam Meydanı’nı merkezine alarak Silom, Ulusal Stadyum, Mo Chit ve Thonbori’ye ulaşım sağlıyor. 2004 yılında hizmete giren metronun mavi hattı kent merkezi içerisinde, mor hattıysa banliyölere yolcu taşıyor.

Bangkok’ta tekne ile ulaşım da yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Chao Phraya Nehri’nde tekneler 4 farklı rotayı takip ediyor. Kentte tatil yapan gezginler ağırlıklı olarak ya ekspres hattı ya da turist botunu kullanıyor. Tekne ile ulaşımın sağlandığı diğer yerse Saen Saep Kanalı.

Şehir içerisinde binebileceğiniz en egzotik taşıt konumundaki tuk tuku kullanacaksanız öncelikle sürücüsüyle sıkı bir pazarlığa girmeniz gerekiyor. Çünkü sürücülerin birçoğu turistlerden fahiş fiyatlar talep ediyor. Ayrıca alışveriş konusuna değinerek sizi dolandırmaya kalkan bir sürücüye denk gelirseniz sakın şaşırmayın.

Aynı şartlar taksiler için de geçerli. Özellikle otellerin önlerinde bekleyen araçların sahipleri, benzer yöntemlerle yolcuları dolandırmaya çalışabiliyor.

Bangkok gezi rehberi dâhilinde kısaca değindiğim ulaşım yöntemleri hakkında detayları merak ediyorsanız “Bangkok’ta Taksi, Tuk Tuk ve BTS Skytrain Kullanımı” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bangkok’ta Alışveriş

bangkok'ta alışveriş yapılacak yerler

Alışveriş konusuna meraklı bireyler için Bangkok, kelimenin tam anlamıyla bir cenneti andırıyor. Çünkü kent genelindeki, alışveriş merkezleri de dâhil olmak üzere, mekânların neredeyse tamamında birçok kategoriden ürünü çok ucuz fiyatlarla satın alma fırsatı bulabilirsiniz. Hatta pazar yerlerinde satıcıyla konuşarak fiyatları çok daha aşağı seviyelere çekebilirsiniz.

Bangkok için alışveriş ağırlıklı bir tatil programı hazırlayacaksanız, ziyaret edilecek yerler listenizin ilk sırasına Siam Meydanı‘nı yazmanızı tavsiye ederim. Meydan çevresinde yer alan sokaklarda her zevke uygun butikler bulunuyor. Ayrıca daha fazla seçenek için MBK Center’a gidebilirsiniz.

Sukhumvit‘teki Emporium ile Ratchaprasong’daki Siam Paragon da oldukça popüler alışveriş merkezleri.

Kentte kurulan pazarların sayısı, yüzlerle ifade ediliyor. Bunlar içerisinde en ünlüsü ve kapsamlısı, Chatuchak Hafta Sonu Pazarı. Dünyaca ünlü pazaryerinin tam karşısında kurulan Or Tor Kor ise kentte meyve-sebze satışının yapıldığı en iyi yer olarak anılıyor.

Daha otantik fırsatlar peşinde olanlar, gezi planlarında Damnoen Saduak, Amphawa gibi yüzen pazarlara yer veriyor. Bangkok gezi rehberi bünyesindeki önceki başlıklarda da adını andığım Khao San Road ve Çin Mahallesi civarında, bölgeye özgü el sanatlarıyla üretilmiş eşyalar, elektronik ürünler satan mağazalar sizleri bekliyor.

Bangkok’ta Yeme İçme

bangkok gezi notları yemekler

Bangkok mutfağı denildiğinde çoğu kişinin aklına ilk olarak sokak satıcıları geliyor. Özellikle akşam saatlerinde tüm ana caddeleri kaplayan tezgâhlarda hazırlanan lezzetlerin ana malzemesini pirinç ve deniz ürünleri oluşturuyor. Bu tarz mekânlarda kızartılmış kümes ve av hayvanlarını, kırmızı et içeren lezzetleri ve makaran tarzı yiyecekleri de bulabilirsiniz.

Bangkok’ta tatil yaparken karnınızı doyurmak için otele ya da sokak satıcılarına bağlı kalmak zorunda değilsiniz çünkü Siam Meydanı ve Silom‘da fast food markaları faaliyet gösteriyor.

Canınız tatlı istediğinde krep, waffle gibi alışılmış lezzetler yerine pirinçli mangoyu deneyebilirsiniz. Yumurtalı dondurma, tadına baktıktan sonra pişman olmayacağınız bir diğer tatlı çeşidi. Eğer Pratunam Pazarı civarındaysanız sütlü, ballı, çikolatalı veya hindistan cevizli olarak sunulan muzlu pankekin tadına bakabilirsiniz. Adı pankek olarak geçse de tatlı daha çok katmere benziyor.

Bangkok gezi rehberinin bu bölümünde adlarını andığım yeme-içme olanakları hakkındaki tüm ayrıntılar, “Bangkok’ta Ne Yenir? En Güzel Yöresel Yemekler” başlıklı yazımızda yer alıyor.

Bangkok Gece Hayatı

bangkok gezi rehberi gece hayatı

Bangkok gezi rehberi dâhilinde değineceğim son konu, birçok insanın kente seyahat etmek konusunda ana nedeni olarak öne çıkan gece hayatı. Eskiden kente daha rahat ve yetişkin içeriği ön planda tutan bir eğlence anlayışı hâkimmiş. Ancak son yıllarda resmi otoritenin ağırlığını koyması ile birçok konuda kısıtlamalar uygulanmaya başlanmış.

Örneğin; mekânlara 02.00’da kapanma zorunluluğu getirilmiş. Ayrıca sık sık müşterilere kimlik ve pasaport kontrolü yapılıyor. Yine de mekân seçiminde dikkatli olmakta fayda var.

Kentte eğlence dendiğinde öne çıkan bölge Silom. Semt sınırları içerisinde çok sayıda go-go bar ve gece kulübü bulunuyor. Bu bölgede en çok ilgiyi Patpong, Vertigo ve Sirocco çekiyor.

Sukhumvit’te Bed Supperclub, Q Bar, Narz ve Thong Lo gibi daha yüksek profile sahip mekânlar yer alıyor. Khao San Road üzerindeki eğlence yerleri ise daha çok genç gezginlere hitap ediyor.

Bangkok gezi rehberi yazısı boyunca alışverişten ulaşıma, konaklama yapılacak bölgelerden gezilecek yerler konusuna kadar elimden geldiğince birçok detaylı bilgi paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de şu bilgileri de Bangkok gezi rehberi yazısına eklemelisiniz dediğiniz şey varsa mutlaka yorum olarak bizimle paylaşım.

Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın