Bangkok Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Tayland‘ın başkenti Bangkok, Güneydoğu Asya’nın kültürel ve tarihi zenginlik bakımından en önemli yerleşimlerinden bir tanesi. Eski ve yeninin iç içe olduğu şehirde tatiliniz boyunca ister kutsal mekânlara gidip huzur bulabilir ister hareketli gece hayatına karışıp doyasıya eğlenebilirsiniz.

Dünyanın en uzun isme sahip kentinde keyifli bir tatil geçirmek için ihtiyacınız olan tüm bilgileri ise kendi deneyimlerimden yola çıkarak hazırlamış olduğum Bangkok gezi rehberi içerisinde bulabilirsiniz.

Bangkok Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

bangkok gezi notları
Bangkok gezi rehberi blog

Bangkok Tarihi

Bangkok’un kuruluş tarihi tam olarak bilinmiyor. Ancak elde edilen kısıtlı kaynaklardan çıkarılan sonuca göre kentin tarihi, 15. yüzyıl öncesine uzanıyor.

18. yüzyıla kadar Chao Phraya Nehri’nin batı kıyısına kurulu kendi haklinde bir köy olan Bangkok’un kaderi, Ayutthaya Krallığı’nın tarih sahnesinden çekilmesi ile değişmiş. Siam Kralı Taksin köyün önce adını Thonbori olarak değiştirmiş, sonrasında ise ülkesinin başkenti haline getirmiş. Başkente günümüzde kullanılan adını, Kral I. Rama vermiş.

19. yüzyılda Çin ve Batı ülkeleri ile girilen ticari ilişkiler, Tayland’ın başkentinin ekonomik açıdan güçlenmesini sağlamış. Kent, bu dönemde Batı’nın etkisiyle çok daha modern bir görünüme kavuşmuş.

20. yüzyılın başında kentin gelişimi siyasi ve askeri güçler arasındaki mücadeleler nedeniyle yavaşlamış. II. Dünya Savaşı sonrası dönemde Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya destekli endüstriyel atılımlarla Bangkok, tekrardan bölgesinde önemli bir güç haline gelmiş.

Nüfus & Toplum

Son nüfus sayımına göre kentte yaşayan kişi sayısı 8,2 milyon olarak belirlenmiş. Ancak göçmenlerle birlikte bu sayının çok daha yüksek olduğu düşünülüyor. Halkının büyük çoğunluğu Tay kökenli ve Budist olan kentteki en büyük göçmen grubunu Çinliler oluşturuyor.

Dil

Eğitim seviyesinin son derece düşük olduğu Bangkok’ta belli başlı turistik mekânlar ve kent merkezi dışındaki yerlerde yabancı dil konuşan birilerini bulmak oldukça zor.

Kentte ayrıca özgün sayılabilecek bir adresleme sistemi kullanılıyor. Hem dil konusunda hem de adres bulmada sorun yaşamamanız için Bangkok tatili öncesinde akıllı telefonunuzdaki çeviri ve navigasyon uygulamalarını güncellemenizi tavsiye ederim.

Ulaşım

Chao Phraya Nehri’nin Tayland Körfezi’ne döküldüğü noktada yer alan kentte biri Suvarnabhumi, diğeri ise Son Muang isimli 2 havalimanı bulunuyor. Ülkemizden Bangkok’a gitmek isteyen gezginler için Türk Hava Yolları her gün direkt uçak seferleri düzenliyor.

Varış noktası kent merkezinin 30 kilometre kadar dışındaki Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı olan bu seferler, ortalama 9 saat 20 dakikada tamamlanıyor.

Bangkok’a Ne Zaman Gidilir?

bangkok iklimi

Bangkok gezi rehberi dâhilindeki ikinci konumuz, kente seyahat için ideal dönemler. Tayland’ın tüm şehirlerinde olduğu gibi Bangkok’ta da yıl boyunca tropikal iklimin etkileri görülüyor. İklim özelliklerine bağlı olarak mevsimler; serin, sıcak ve yağışlı olmak üzere 3’e ayrılıyor.

Serin mevsim, Kasım ve Şubat ayları arasında yaşanıyor ve kente seyahat için en ideal dönem olarak öne çıkıyor. Zira bu aylarda muson yağmurları etkisini yitirmiş oluyor. Sıcaklıklar 20 ila 30 °C arasında seyrediyor.

Sıcak mevsim, Mart’ta başlayıp Haziran’da sonlanıyor. Sıcaklıkların 35 °C’nin altına nadiren indiği bu mevsimde kentte hava kalitesi bir hayli düşüyor.

Yağışlı mevsim ise Temmuz-Ekim arasında etkisini hissettiriyor. Muson yağmurları, mevsim içerisinde hemen hemen her gün görülüyor.

Hava şartlarından etkilenmeyeceğinizi düşünüyorsanız gezi programınızı kültürel etkinliklere denk gelecek şekilde de planlayabilirsiniz. 31 Aralık günü Bangkok’ta olursanız Central World Meydanı’nda gerçekleştirilen yeni yıl kutlamalarına katılma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Ocak ve Şubat ayında Yaowarat’ta Çin Yeni Yıl Kutlamaları yapılıyor. Kutlamalar boyunca bölge renkli bir atmosfere bürünürken, kurulan tezgâhlarda gastronomiye meraklı gezginleri birçok fırsat bekliyor.

Tay kültürüne özgü yeni yıla giriş etkinliklerinin gerçekleştirilme tarihi ise 14-16 Nisan. Bu kapsamda en etkileyici organizasyonlar, Büyük Saray’ın yanı başındaki Sanam Luang’da düzenleniyor.

İki yılda bir Şubat-Nisan ayları arasında gerçekleştirilen Uçurtma Festivali, yeni yıl kutlamaları dışında renkli görüntülere sahne olan en önemli kültürel etkinlik konumunda.

Pirinç sezonunun bereketli geçmesine yönelik ritüeller, kralın ya da veliaht prensin katılımı ile Mayıs’ta düzenleniyor. Gezginlere keyifli anlar yaşatan bir diğer kültürel etkinlikse Işık Festivali. Kasım ayının ortasında başlayan kutlamalar kapsamında Budist inanışına uygun olarak tüm kent renkli ışıklarla süsleniyor.

Bangkok’ta Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

bangkok gezi rehberi otel tavsiyeleri

Bangkok’ta konaklama bölgesi belirlerken gezilecek yerlere yakınlık kadar güvenlik ve ulaşım konularına da dikkat etmek gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında Siam Meydanı, Silom, Sukhumvit, Chao Phraya Nehri kıyısı ve Khosan Road otelleri; gezginlerin beklentilerine diğer bölgelerdekilere göre daha iyi cevap veriyor.

Siam Meydanı, kentin merkezi olarak kabul görüyor. Ben de çoğunluğa uyup konaklama için meydana bakan 3 yıldızlı ibis Bangkok Siam‘ı tercih etmiştim.

Burada hem yerel hem de modern alışveriş ve yeme-içme seçenekleri oldukça fazla. Ayrıca BTS Havaray ağındaki 2 hat, bu bölgede birbirleriyle kesişiyor. Siam’da konaklama için sizlere tavsiye edebileceğim diğer tesisler, 4 yıldızlı Holiday Inn Express Bangkok Siam ve 5 yıldızlı Pathumwan Princess Hotel.

Meydanın güneyinde kalan Silom Semti de oldukça hareketli sosyal yaşama sahip. Bölgede birçok global fast food zincirine ait şubeleri bulabilmek mümkün. Silom Complex isimli modern bir alışveriş merkezinin hizmet verdiği yerleşim bölgesinin BTS Havaray’ın kapsamında olması, ulaşımı sorun olmaktan çıkarıyor. Benzer yapısı nedeniyle Siam’ın doğusundaki Sukhumvit’i de tercih edebilirsiniz.

Lüks konaklama olanakları ilginizi çekiyorsa tercih hakkınızı Chap Phraya Nehri kıyısındaki otellerden yana kullanabilirsiniz. Üstelik bu otellerin misafirlerine sundukları manzaralar, diğer bölgelerde faaliyet gösterenlerin sahip olduklarından kat be kat daha iyi. Bölgenin toplu taşıma sistemi kapsamı dışında olması sorununu, birçok otel bünyesinde ücretsiz shuttle tekne hizmeti vererek aşıyor.

Bangkok gezi rehberi dâhilinde sırt çantalı gezginlere önereceğim konaklama bölgesi ise popüler Khosan Road. Bölge otelleri, fiyat açısından diğer yerlerdekilere göre daha cazipler. En büyük avantajları ise sosyal açıdan kentin en renkli bölgesinde ve başta Büyük Saray, Çin Mahallesi olmak üzere birçok turistik mekâna yakın olmaları.

Otel Rezervasyonu

Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Bangkok otellerini incelemek için tıklayın.

Güneydoğu Asya’nın gözde turizm destinasyonundaki popüler konaklama bölgeleri ve oteller hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz “Bangkok’ta Nerede Kalınır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bangkok’ta Gezilecek Yerler

bangkok'ta gezip görülecek yerler

Bangkok’ta yeni kurulan yerleşim merkezleri ve ticari bölgeler dışında, halkın büyük kısmı nehir bölgesinde yaşamlarını sürdürüyor.

Nehir kıyısı boyunca uzanan evler, geleneksel mimari hakkında ipuçları edinmenizi kolaylaştırıyor. İç kısımlarda ise sizleri görkemli saraylar, tapınaklar ve modern iş merkezleri bekliyor. Hatta kentten biraz uzaklaştığınızda Dusit Sarayı gibi Avrupa mimarisinin etkisinde kalınarak inşa edilmiş yapıları görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

İç içe geçmiş 3 avludan oluşan Büyük Saray, birçokları için kentteki en görkemli yapı konumunda. 1782’de yapımına başlanan sarayın dış avlu bölümünde, göz alıcı görünüme sahip Zümrüt Buda Heykeli’nin korunduğu Wat Phra Kaew yer alıyor.

Tay mimarisinin etkileyici özellikleri hakkında fikir sahibi olmak için gezi listenize dâhil etmenizi şiddetle tavsiye edeceğim diğer mekânsa nehrin batı kıyısındaki Şafak Tapınağı. 5 katlı tapınak, seramik kullanılarak 1351-1767 yılları arasında inşa edilmiş.

Nüfusunun tamamına yakınının Budizm’i benimsediği Bangkok’ta neredeyse adım başı farklı içeriğe sahip bir tapınağa denk gelebilirsiniz. 16. yüzyılda kurulan ve içerisindeki 46 metrelik Yatan Buda Heykeli nedeniyle yoğun ilgi gören Wat Pho, kentteki dini yapıların en güzellerinden.

Hua Lamphong Tren İstasyonu’nun batısında yer alan Wat Tramit’i ziyaret ettiğinizde ise Sukhothai stili ile yapılmış 5 metrelik Altın Buda Heykeli’ni görebilirsiniz. Eski Şehir bölgesindeki Wat Suthat’ın bahçesinde parçaları yerel el işçiliği teknikleri kullanılarak oluşturulmuş Giant Swing bulunuyor.

Kendine özgü atmosferi ve barındırdığı eğlence olanakları nedeniyle birçokları için gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki Khao San Road, kentin en büyük göçmen grubunun alanı olan Çin Mahallesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Burada zaman geçirdikten sonra yerel kültüre dair bilgi dağarcığınızı genişletmek isterseniz rotanızı Bangkok Ulusal Müzesi’ne doğru çevirebilirsiniz. Kafa dinlemek ve soluklanmak içinse kentteki en ideal yer, 500 bin metrekareden fazla alanı kaplayan Lumpini Gölü.

Bangkok gezi rehberi bünyesinde bahsetmiş olduğum popüler turistik mekânlar hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları, “Bangkok Gezilecek Yerler” başlıklı liste içeriğimizde bulabilirsiniz.

Bangkok’ta Ne Yapılır?

bangkok'ta ne yapılır

Bangkok, Güneydoğu Asya’nın kendine özgü atmosferini deneyimlemek isteyenler için en ideal tatil destinasyonlarından. Kentte modern olanaklardan çok fazla uzaklaşmadan birçok şey yapabilirsiniz. Keyifli anlar yaşamanıza olanak verecek aktivitelerin bir kısmını aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Bangkok’a seyahat amacınız sadece eğlenmek olsa bile tatil sürenizin bir kısmını tapınak ziyaretlerine ayırabilirsiniz. Zira başta Wat Phra Kaew ve Wat Pho olmak üzere kentteki tüm büyük tapınaklar, eşine az rastlanır atmosfere ve benzeri olmayan tarihi eserlere sahip.

Yerel kültürü tanımak ve uygun fiyatlı alışveriş yapmak için yüzen marketlere gidebilirsiniz. Bangkok’un 5 farklı bölgesinde kurulan pazarlarda yerel mutfak kültürüne özgü lezzetleri deneme fırsatı da bulabilirsiniz. Pazara bireysel gidebileceğiniz gibi daha rahat yol olan turlara katılarak da gidebilirsiniz, tıklayın: Damnoen Saduak Yüzen Pazarı: 6 Saatlik Tur.

Yüzen marketlerde aradıklarınızı bulamadıysanız şansınızı bir de Chatuchak Pazarı’nda deneyebilirsiniz. 35 dönümlük alana yayılan pazar, alanında dünyanın en büyüğü konumunda. 8.000 standın kurulduğu pazar yerini, standart bir hafta sonunda ziyaret eden kişi sayısı 200 bini geçiyor.

Karnınız acıktığında sokak satıcılarına uğramaktan çekinmeyin çünkü sanılanın aksine bu tezgâhlarda sadece böcek vs. satışı yapılmıyor. Birçoğu müşterilerine noodle ve ızgara et çeşitleri gibi yaygın tüketilen lezzetler sunuyor. Alternatif olarak Jim Thompson House’u tercih edebilirsiniz.

Kentin kuşbakışı manzarasını izlemek ve fotoğraf çekmek için teras barlara gidebilirsiniz. Vertigo Banyan Tree, Sky Bar, Octave Rooftop Bar ve Three Sixty – Millennium Hilton Bangkok; kentteki en popüler mekânlar. Daha otantik bir ortamda aynı aktiviteleri gerçekleştirmek isterseniz gezi listenize Şafak Tapınağı’nı ekleyebilirsiniz.

Thai masajı yaptırarak yıl boyunca üzerinizde biriken gerginlikten kurtulabilirsiniz. Kentteki hemen hemen tüm turistik bölgelerde masaj salonları bulunuyor. Hatta pazar yerlerinde bile ayak masajı gibi daha temel türleri uygulayan kişilere sıkça denk gelebilirsiniz.

Deniz keyfi yapmak niyetindeyseniz feribota binip yakın mesafedeki adalara gidebilirsiniz. Bangkok’un bölgedeki tatil destinasyonlarının en popülerleri arasında sayılmasında altın sarısı kumsallarının ve turkuaz denizinin payı bir hayli fazla.

Bangkok gezi rehberi dâhilinde sıralamış olduğum aktiviteleri yaparken dikkat etmeniz gereken noktaların neler olduğunu aşağıda başlıklarını sıraladığım içeriklerimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Tur Rezervasyonları

Bangkok çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Bangkok’ta yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Bangkok’ta Ulaşım

bangkok havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Bangkok, toplu taşıma bakımından da bölgedeki en gelişmiş kentlerden. Hem havalimanlarından kent merkezine transfer hem de kent merkezinde ulaşım için gezginlere birçok seçenek sunuluyor.

Türk Hava Yolları’nın direkt seferlerinden yararlanarak Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı’na ulaştıktan sonra kent merkezine gitmek için kullanabileceğiniz ilk seçenek, City Line adlı tren. Sefer aralığı 15 dakikada bir olan tren sırasıyla Makkasan, Ratchaprarop ve Phaya Thai istasyonlarına uğruyor. Siam Meydanı’na gitmek isteyenlerin Phaya Thai’den havaraya aktarma yapması gerekiyor.

Trene alternatif olarak belediye otobüslerine de binebilirsiniz. Ücretsiz servis otobüsü aracılığıyla ulaşacağınız terminalden Bang Kapi, Samut Prakan, Don Muang Havalimanı, Rangsit ve Central Rama 2 yönüne otobüsler kalkıyor.

Aynı terminalde taksiler de müşteri bekliyor. Kent merkezindekilere göre biraz daha güvenli olan bu araçlara binmek için önce fiş almanız gerekiyor.

Havaalanınden şehir merkezine ulaşım konusunda detaylı bilgileri Bangkok havaalanı ulaşım rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Suvarnabhumi Havaalanı Bangkok: Özel Transferler paketini satın alarak havaalanı-otel arası ulaşımınızı çok daha rahat da yapabilirsiniz.

Kent merkezinde ise zamandan kazanmak ve yol ücreti konusunda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız havarayı ya da metroyu kullanabilirsiniz. Her ikisinin de 2 hattı bulunuyor.

Havaray, Siam Meydanı’nı merkezine alarak Silom, Ulusal Stadyum, Mo Chit ve Thonbori’ye ulaşım sağlıyor. 2004 yılında hizmete giren metronun mavi hattı kent merkezi içerisinde, mor hattıysa banliyölere yolcu taşıyor.

Bangkok’ta tekne ile ulaşım da yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Chao Phraya Nehri’nde tekneler 4 farklı rotayı takip ediyor. Kentte tatil yapan gezginler ağırlıklı olarak ya ekspres hattı ya da turist botunu kullanıyor. Tekne ile ulaşımın sağlandığı diğer yerse Saen Saep Kanalı.

Şehir içerisinde binebileceğiniz en egzotik taşıt konumundaki tuk tuku kullanacaksanız öncelikle sürücüsüyle sıkı bir pazarlığa girmeniz gerekiyor. Çünkü sürücülerin birçoğu turistlerden fahiş fiyatlar talep ediyor. Ayrıca alışveriş konusuna değinerek sizi dolandırmaya kalkan bir sürücüye denk gelirseniz sakın şaşırmayın.

Aynı şartlar taksiler için de geçerli. Özellikle otellerin önlerinde bekleyen araçların sahipleri, benzer yöntemlerle yolcuları dolandırmaya çalışabiliyor.

Bangkok’ta Alışveriş

bangkok'ta alışveriş yapılacak yerler

Alışveriş konusuna meraklı bireyler için Bangkok, kelimenin tam anlamıyla bir cenneti andırıyor. Çünkü kent genelindeki, alışveriş merkezleri de dâhil olmak üzere, mekânların neredeyse tamamında birçok kategoriden ürünü çok ucuz fiyatlarla satın alma fırsatı bulabilirsiniz. Hatta pazar yerlerinde satıcıyla konuşarak fiyatları çok daha aşağı seviyelere çekebilirsiniz.

Bangkok için alışveriş ağırlıklı bir tatil programı hazırlayacaksanız, ziyaret edilecek yerler listenizin ilk sırasına Siam Meydanı’nı yazmanızı tavsiye ederim. Meydan çevresinde yer alan sokaklarda her zevke uygun butikler bulunuyor. Ayrıca daha fazla seçenek için MBK Center’a gidebilirsiniz.

Sukhumvit’teki Emporium ile Ratchaprasong’daki Siam Paragon da oldukça popüler alışveriş merkezleri.

Kentte kurulan pazarların sayısı, yüzlerle ifade ediliyor. Bunlar içerisinde en ünlüsü ve kapsamlısı, Chatuchak Hafta Sonu Pazarı. Dünyaca ünlü pazaryerinin tam karşısında kurulan Or Tor Kor ise kentte meyve-sebze satışının yapıldığı en iyi yer olarak anılıyor.

Daha otantik fırsatlar peşinde olanlar, gezi planlarında Damnoen Saduak, Amphawa gibi yüzen pazarlara yer veriyor. Bangkok gezi rehberi bünyesindeki önceki başlıklarda da adını andığım Khao San Road ve Çin Mahallesi civarında, bölgeye özgü el sanatlarıyla üretilmiş eşyalar, elektronik ürünler satan mağazalar sizleri bekliyor.

Bangkok’ta Yeme İçme

bangkok gezi notları yemekler

Bangkok mutfağı denildiğinde çoğu kişinin aklına ilk olarak sokak satıcıları geliyor. Özellikle akşam saatlerinde tüm ana caddeleri kaplayan tezgâhlarda hazırlanan lezzetlerin ana malzemesini pirinç ve deniz ürünleri oluşturuyor. Bu tarz mekânlarda kızartılmış kümes ve av hayvanlarını, kırmızı et içeren lezzetleri ve makaran tarzı yiyecekleri de bulabilirsiniz.

Bangkok’ta tatil yaparken karnınızı doyurmak için otele ya da sokak satıcılarına bağlı kalmak zorunda değilsiniz çünkü Siam Meydanı ve Silom’da fast food markaları faaliyet gösteriyor.

Canınız tatlı istediğinde krep, waffle gibi alışılmış lezzetler yerine pirinçli mangoyu deneyebilirsiniz. Yumurtalı dondurma, tadına baktıktan sonra pişman olmayacağınız bir diğer tatlı çeşidi. Eğer Pratunam Pazarı civarındaysanız sütlü, ballı, çikolatalı veya hindistan cevizli olarak sunulan muzlu pankekin tadına bakabilirsiniz. Adı pankek olarak geçse de tatlı daha çok katmere benziyor.

Bangkok gezi rehberinin bu bölümünde adlarını andığım yeme-içme olanakları hakkındaki tüm ayrıntılar, “Bangkok’ta Ne Yenir? En Güzel Yöresel Yemekler” başlıklı yazımızda yer alıyor.

Bangkok Gece Hayatı

bangkok gezi rehberi gece hayatı

Bangkok gezi rehberi dâhilinde değineceğim son konu, birçok insanın kente seyahat etmek konusunda ana nedeni olarak öne çıkan gece hayatı. Eskiden kente daha rahat ve yetişkin içeriği ön planda tutan bir eğlence anlayışı hâkimmiş. Ancak son yıllarda resmi otoritenin ağırlığını koyması ile birçok konuda kısıtlamalar uygulanmaya başlanmış.

Örneğin; mekânlara 02.00’da kapanma zorunluluğu getirilmiş. Ayrıca sık sık müşterilere kimlik ve pasaport kontrolü yapılıyor. Yine de mekân seçiminde dikkatli olmakta fayda var.

Kentte eğlence dendiğinde öne çıkan bölge Silom. Semt sınırları içerisinde çok sayıda go-go bar ve gece kulübü bulunuyor. Bu bölgede en çok ilgiyi Patpong, Vertigo ve Sirocco çekiyor.

Sukhumvit’te Bed Supperclub, Q Bar, Narz ve Thong Lo gibi daha yüksek profile sahip mekânlar yer alıyor. Khao San Road üzerindeki eğlence yerleri ise daha çok genç gezginlere hitap ediyor.

Bangkok gezi rehberi yazısı boyunca alışverişten ulaşıma, konaklama yapılacak bölgelerden gezilecek yerler konusuna kadar elimden geldiğince birçok detaylı bilgi paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de şu bilgileri de Bangkok gezi rehberi yazısına eklemelisiniz dediğiniz şey varsa mutlaka yorum olarak bizimle paylaşım.

Bangkok’ta Karşılaşabileceğiniz 5 Klasik Dolandırıcı Yöntemi

bangkok seyahatinde dikkat edilmesi gerekenler

Bangkok, dünyadaki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında yüksek güvenlik önlemlerine sahip ve seyahat etmesi güzel bir şehirdir. Fakat diğer birçok yerde olduğu gibi yeni ziyaretçilerden faydalanmak isteyen fırsatçılar burada da vardır.

Dolandırıcı yöntemleri çok klasik ve bilinen olsa da insanların yorgunluğu, belki de jet lag etkisi altında olmasından faydalanıyorlar. Olay gerçekleştikten sonra her şey gözünüzün önüne geliyor ama biraz geç kalınmış oluyor.

Tüm dolandırıcılık yöntemlerinde yöntem belli ve benzer aslında. Belki de bir şey söylendiğinde sadece “Hayır, teşekkürler.” diyerek bunlardan kurtulabilirsiniz. Dikkat! İşte Bangkok’ta karşılaşabileceğiniz 5 klasik dolandırıcı yöntemi:

1. “Büyük Saray” Kapalı Yöntemi

bangkok büyük saray

Bu en yaygın ve en bilinen ama insanların en çok inandığı dolandırıcılık yöntemidir. Bangkok’un en ünlü yerlerini gezerken güler yüzlü biri yanaşıp nereden geldiğinizi sorabilir.

Sorular nereye gittiğiniz ve Tayland‘da ilk ziyaretiniz olup olmadığı ile devam eder. Eğer hikaye “Aa ne şanssızlık! Büyük Saray bugün özel bir olay nedeniyle kapalı!” diye devam edip diğer yerleri görmeniz teklif edilirse dikkat etmelisiniz.

Kişinin amacı onun aracını kullanarak size rehberlik yapmak olabilir. Büyük Saray kapalı olduğu için üzülseniz de böyle biri yolunuza çıktığı için mutlu olursunuz.

Bu kişi tuk tuk ile sizi güzel bir tapınağa götürür. Nasıl oluyorsa orada da çok iyi bir adama rahatlarsınız. Bu kişi de size çok ucuza ve vergisiz şekilde değerli taşlar alabileceğinizi söyler. Bundan sonra süreç şöyle işler: sizi yetkili bir Tayland turizm acentesine götürür. Fakat acente aslında gerçekten yetkili değildir ve bir şey alacak olursanız normalden daha fazla ödemek zorunda kalırsınız.

Ayrıca orada gerçekten değerli taşlar gösterilse bile satın aldıklarınız adresinize gönderilecek denip aldıklarınız ile alakasız ve değersiz şeyler gönderilebilir. Bu dolandırıcılık yönteminden kurtulmak için siz yardım istemeden yardım etmeye çalışanlara dikkat etmelisiniz.

2. Tuk Tuk Yöntemi

bangkok tuk tuk dolandırıcıları

Büyük Saray kapalı yöntemine benzeyen bir yoldur. Özellikle turistik yerlerin önüne park etmiş tuk tuklar kısa mesafe için size güzel tekliflerle gelir ya da “Bir şey almak zorunda değilsiniz ama taş dükkanına uğrayarak ücretsiz yakıt kazanmamı sağlar mısınız?” teklifinde bulunur.

Siz de tüm iyi niyetinizle bunu karşılıksız bırakmaz ve dükkana gitmeyi kabul edersiniz. Kıymetli bir şey almasanız bile rengarenk taşlardan satın alırsınız. Sizi götüren kişi de bu satıştan kendi komisyonunu elbette alacaktır!

Özellikle çok turistik olan yerler, alışveriş merkezi yakınları gibi kalabalık noktalarda duran araçları kullanmaktan kaçınarak bundan bir nebze korunabilirsiniz.

3. Patpong Yöntemi

bangkok patpong bölgesi

Eski patpong yöntemi hala işe yaramaktadır. Özellikle kararsız görünen erkek turistler üzerinde uygulanan bu dolandırıcılık yöntemi şu şekilde işlemektedir.

Patpong bölgesine gidip hangi Go Go Bar’ın daha az şüpheli olduğuna bakarken birisi size menü ile yaklaşır. Bu menü, bir dizi akrobatik hareket gösterisini içerir ve eğer onu takip ederseniz bu gösterileri izleme şansına erişeceginiz söylenir.

Elbette merak edersiniz, kapalı perdeler ardında neler olduğunu bilmiyorsunuzdur. Menüyü gösteren kişi Eğer sevmezseniz para ödemeyeceğinizi söyler – dolandırıcılık böyle başlar.

Bar genellikle üst katlardadır ve ismi yoktur. Birkaç kadın sizi karşılar, kendiniz içecek alırken onlara da ısmarlamanız beklenir. Gelen hesap 20.000 Baht (4000 TL, Kasım 2019 değeri) civarındadır, ne olduğunu anlamazsınız ama ödemek zorundasınızdır.

Bu konuda şunlara dikkat etmelisiniz: üst katta yer alan barlar ve elinde menü ile yaklaşan şahıslar şüphelidir. Diğer barlarda fiks fiyatlar vardır.

4. Otel Önünde Park Eden Taksiler Yöntemi

bangkok taksi dolandırıcıları

Fark etmesi ve kaçınılması kolay bir yöntemdir. 4 ve 5 yıldızlı otellerin önünde her zaman park halinde duran ve sürücülerinin aslında müşteri peşinde koşmadan takıldığı taksiler bulunmaktadır. Bu taksiler otelin hizmetinde görünse de aslında otel ile bir ilgisi yoktur.

Yine de otel müşterisiyseniz sizinle ilgileneceklerdir. Sürekli burada park halinde oldukları için bunlara hemen binip gitmeyi uygun bulabilirsiniz. İşte bu noktada taksimetrenin açık olmadığını fark edersiniz ve açılmasını istersiniz. Sürücü de size mesafe bazında tekliflerde bulunur.

Örneğin; havaalanına ulaşım 350 – 400 Baht arasında tutarken taksimetreyi açmadan 500 Baht önerir. Bundan sonra durup inmek, çantanızı bagajdan almak zor gelebilir. Bu dolandırıcılık yönteminden korunmak adına yoldan geçen taksileri çevirmek daha güvenli bir yoldur.

5. Khlong Yöntemi

bangkok tekne turu khlong

Büyük Saray yöntemi gibi Khlong yöntemi de eskisi kadar popüler değildir. Gerçi khlong yani kayıklar da eskisi kadar rağbet görmemektedir.

Sokaktaki yabancı ve kaybolmuş halinizi gören bir adam size yaklaşarak nereden geldiğinizi sorar. Bu adamlar her zaman için ülkeniz ile ilgili bir şeyler ve dilinizden birkaç sözcük ya da cümle bulmaktadır. Uygun bir fiyata Bangkok’un kanallarında kayık sürebileceginizi söyler.

Tur çok güzeldir, adam İngilizce konuşuyordur, hatta bir barda durup size kola ısmarlamak bile ister. İskeleye yaklaşınca ise ne kadar şanslı olduğunuz ortaya çıkar! Bu bot turu için 1000 Baht talep edilebilir.

Ne derseniz deyin ödemeden bot, iskeleye yanaşmayacaktır. Siz tek kişiyken bot sahibi ve sürücüsü iki kişidir, akıllı telefon ve fotoğraf makinesi üstünüzdeyken iskeleye yüzmek pek de akıllıca olmayabilir. Bu dolandırıcılık yönteminden kurtulmak için alakasız bir yerde karşınıza çıkıp gereğinden fazla iyi olan kişilere karşı lütfen uyanık olun.

Yorum yapın