Tokyo’da Ne Yapılır? Yapılacak 20 Şey

Japonya’ya ilk defa seyahat edeceklerin heyecanla araştırdığı bir konu: “Tokyo’da ne yapılır?” 1869 yılından beri Japonya‘nın başkenti olan Tokyo ülkede turizmin, teknolojinin, modanın, ticaretin de başkenti aynı zamanda.

2018 yılında dünyanın en kalabalık şehri de seçilen Tokyo için tüm bu özelliklerinden dolayı benzersiz bir turistik destinasyon da diyebiliriz.

Tokyo’da yapılacak şeyler listesinde bu kenti hem yakından tanımanızı hem de keyifle gezmenizi sağlayacak aktivitelerden bahsedeceğim ancak hazırlıklı olun. Modern mimarisi ve teknolojik alandaki öncülüğü ile daha önce gördüğünüz tüm şehirlerden daha genç, binlerce yıllık tarihi sayesinde de daha önce gördüğünüz tüm şehirlerden daha yaşlı bir şehir Tokyo.

1. İmparatorluk Sarayı ve Bahçeleri’ni dolaşın.

Tokyo'da yapılacak şeyler İmparatorluk Sarayı

Dünyadaki en uzun süreli monarşinin sahibi olan Japon Kraliyet Ailesi’nin resmi konutu İmparatorluk Sarayı ve Bahçeleri Tokyo’da ne yapılır? diye araştıranlar için harika bir başlangıç noktası olabilir.

Marunouchi Bölgesi’nde yer alan İmparatorluk Sarayı ve Bahçeleri’nin oluşumu ilk olarak 1457 yılında buraya bir kale yaptırılmasıyla başlamış ve zamanla yeni eklemelerle bugüne kadar gelmiş. Sarayı çevreleyen bahçelerin tarihçesi ise 17.YY’a uzanıyor.

Saray halen resmi konut olduğundan, içerisini gezmek için önceden rezervasyon yaparak bir tura katılmanız gerekiyor ancak bahçeleri istediğiniz zaman istediğiniz şekilde gezebilirsiniz.

Hazır yazıya da İmparatorluk Sarayı ile başlamışken bir hatırlatma yapayım. Kentteki bu ve tüm diğer görmeye değer yerleri, yapıları Tokyo Gezilecek Yerler yazısında topluca bulabilir, hepsi hakkında en önemli bilgileri edinebilirsiniz. Böylece hem daha keyifli hem de verimli bir seyahat planınız olur.

2. Asakusa Bölgesi’ni keşfedin, Senso-ji Tapınağı’nı görün.

Tokyo'da ne yapmalı? Asakusa

Tokyo’nun sembollerinden sayılan Senso-ji Tapınağı‘na ev sahipliği yapan Asakusa Bölgesi de Tokyo’da ne yapılır? diye araştırma yapanların ikinci adresi olmalı.

Budizm’de merhamet tanrıçası Kannon’a adanmış olan tapınak MS 645 yılında yapılmış ancak geçirdiği restorasyonlardan sonra bile hala orijinal görünümünü koruyor.

Nakamise Caddesi’nden tapınağa doğru yaklaşınca sizleri karşılayan kırmızı fenerlerin ardında 3,3 metre yüksekliğindeki Thunder (Fırtına) Kapısı, dumanının şifalı olduğuna inanılan ve insanların ellerine bulaştırdıkları dumanı vücutlarının hasta yerlerine sürdükleri tütsü ve Tanrıça Kannon’un kutsal elçileri olan güvercinler Senso-ji Tapınağı’nda göreceklerinizin sadece bir kısmı.

Tapınağın önündeki standlar ise sattıkları rengarenk ürünlerle tam bir pazar yeri olup Asakusa Bölgesi’nde dolaşmayı keyifli kılan detaylardan.

3. Ginza Bölgesi’nde alışveriş yapın.

Ginza Tokyo'da ne yapılır?

Japonya’nın önemli şehirlerini birbirine bağlayan 5 yolun kesiştiği Ginza Bölgesi şehrin en önemli bölgesi olmasının yanında zengin seçeneklerle dolu da bir alışveriş yeri.

Hafta sonları araç trafiğine kapatılan bölge ister gece neon ışıkları altında, ister gündüz güneş ışıkları altında mağazalarında dolaşmaktan keyif alacağınız, kafelerinde oturup oradan oraya koşturan insanları seyredebileceğiniz bir yer. Dolayısıyla Tokyo’da ne yapılır? yazısının olmazsa olmazlarından.

Konaklama için rezervasyon yaptırmadıysanız Tokyo’da nerede kalınır? yazısına da bir göz atın. Böylece Ginza Bölgesi dahil olmak üzere konaklamaya uygun tüm bölgeler hakkında kısaca fikir edinip ardından otel seçiminizi yapabilirsiniz.

4. Akihabara’da teknoloji alışveriş yapın.

Akihabara Tokyo'da ne yapılır?

Akihabara İstasyonu etrafında şekillenen bölge Tokyo’nun Doğubank’ı diyeyim, siz anlayın.

Binlerce çeşit, marka ve fiyat skalasında binlerce elektronik ürün seçeneği bulunan mağazaların kapladığı Akihabara teknolojik ürün alma niyetiniz olmasa bile, Tokyo’ya kadar gitmişken görmeden dönmemeniz gereken bir yer.

Teknoloji alışverişi dedim ama Tokyo’dan alınabilecek daha pek çok ilginç ürün var. Tokyo’dan ne alınır? yazısına neden bir göz atmıyorsunuz?

5. Harajuku, Takeshita ve Aoyama Bölgeleri’nde en yeni trendleri keşfedin.

Tokyo'da yapılacak şeyler

Tokyo’da ne yapılır? yazısında çeşitli aktivitelere geçmeden önce şehri bölge bölge dolaşmaya devam edelim isterseniz. Sıradaki önerim ise;

Mode trendlerinin Japon pop kültürüyle harmanlanarak ülkeye özgü modanın merkezi olan Harajuku Bölgesi,

Sıra dışı hazır giyim ürünlerinin yoğunlaştığı Takeshita Caddesi,

Lüks markaların mağazalarını birbiri ardına görebileceğiniz Omotesando Bölgesi,

Ve hepsinden sonra sanat galerileri ve şık kafeler arasında dinlenebileceğiniz Aoyama Bölgesi.

6. Shibuya veya Roppongi’de gece hayatının tadını çıkarın.

Tokyo'da yapılacak şeyler

Tokyo’da ne yapılır yazısında gece hayatı severler için önerimse Shibuya  veya Roppongi Bölgeleri.

Her iki bölgede de çeşitli bütçelere hitap eden geniş bir skalada yüzlerce bar ve club yer alıyor ve geç saatlere kadar müzik dinlemek, dans etmek isteyenler ister turist olsun ister yerli, Tokyo’da bu bölgelere akıyor.

7. Ryogoku’da Sumo güreşine doyun.

Tokyo'da yapılacak şeyler Ryogoku sumo güreşi

Japonya’nın milli sporu Sumo güreşlerini bilirsiniz. Eğer bu spora biraz olsun ilgi duyuyorsanız Tokyo’da ne yapılır listesine sizin için de bir madde ekledim.

Eğer eğlenceli bir maç seyretmek isterseniz Ryogoku Kokugikan’daki (Ulusal Sumo Stadyumu diyelim) bir maça gidebilir, Sumo güreşlerinin tarihçesini öğrenmek isterseniz girişi ücretsiz olan Sumo Müzesi’ni gezebilirsiniz. Daha ne olsun?

8. Skytree’den Tokyo’yu seyredin.

Skytree Tokyo yapılacak şeyler listesi

634 metrelik boyuyla dünyanın en yüksek kulesi ünvanını taşıyan Skytree şehir manzarası seyretmek için de ideal bir yer.

Simudo Bölgesi’nde 2012 yılında açılan bina elbette sadece manzara seyretmek için yapılmamış. Alt katlarında yer alan Skytree Town’da onlarca mağaza, restoran ve kafe bulunan gökdelende alışveriş yapmak da mümkün.

Gökdelenin 350. metresi ve 45. metresinde birer gözlem noktası mevcut. Ki 450. metrede bulunan gözlem noktasının cam tabanında sanki havada asılı duruyormuş hissi yaşıyorsunuz.

9. Kabuki-za’da bir Kabuki Show’u İzleyin.

Kabuki Show Tokyo'da yapılması gerekenler

Tokyo’da ne yapılır? yazısında geleneksel sanatlarla ilgili bir önerim de ülkenin milli sanatı diyebileceğim Kabuki.

Geleneksel kıyafetler içerisinde, porselen makyajlı oyuncuların müzik ve dans içeren teatral gösterisi her zaman bir hikaye anlatıyor. Üstelik ifade öylesine güçlü ki, hikayeyi anlamak için dil bilmeniz de gerekmiyor.

Ginza Bölgesi’nde yer alan Kabuki-za ise şehrin en önemli Kabuki Tiyatrosu. Haliyle, o kadar yol gitmişken burada bir performans seyretmeden dönmeyin.

10. Shibuya Kavşağı’ndan geçin ve dünyanın en sadık köpeğinin heykelini ziyaret edin.

Shibuya Tokyo'da ne yapılır?

“İnsan neden gezmeye gittiği şehirde özellikle bir yol kavşağını görmeli?” dediğiniz duyar gibiyim. Hemen sebeplerini sıralayayım:

Yaya trafiği düşünüldüğünde dünyanın en kalabalık kavşağı ünvanını elinde bulunduruyor burası. Kısacası bu kadar insanı bir arada başka yerde görmeniz zor.

Üstelik Shibuya İstasyonu’nda yer alan Hachiko isimli köpek heykeli de bir başka neden. Hikayeyi duymuşsunuzdur: Her gün akşam, Shibuya İstasyonu’nda sahibini işten dönerken karşılayan sadık köpek Hachiko, sahibi öldükten sonra da her akşam aynı saatte aynı istasyona gelip kendisi de ölene kadar sahibini beklemeye devam etmiş. Bu sadakat bir ziyareti hak etmiyor mu?

11. Disneyland’da veya DisneySea’de çocuklar gibi eğlenin.

Disneyland Tokyo'da ne yapmalı?

Tokyo’da ne yapılır? yazısında çocuklarıyla seyahat edenleri de düşünerek, kente 1 saat mesafedeki Chiba’da yer alan Disneyland ve DisneySea gezisinden de bahsetmek istiyorum.

Tomorrowland, Westernland, Fantasyland gibi farklı lezzetlerde bölümleri bulunan Disneyland aslında Amerika’daki Disneyland referans alınarak 1983 yılında açılmış. DisneySea ise dev bir su parkı ve akvaryum. Yine hem çocuklar hem de yetişkinler için çeşitli showlar ve aktivitelerle dolu.

12. Tokyo’ya özgü lezzetleri tadın.

Tokyo gezi rehberi

Tokyo’da ne yapılır? diye düşünen gurmeler veya farklı lezzetleri tatmayı sevenler Japon yemeklerini listeye almayı unutmasın.

Ülkenin öyle zengin bir mutfağı var ki, seçenekler de sınırsız. Bunların başında ise noodle ve sushi geliyor.

Noodle farklı soslarla ve ek malzemelerle zenginleştirildiği için her damak tadına uygun bir çeşidini bulabilirsiniz. Aslında sushi de benzer şekilde.

Sushi yemek için Kaiten Zushi (Suşi treni) denilen restoranları tercih etmelisiniz. Bu restoranlarda ortada dönen bir bant var ve herkes bir bar gibi bu bant etrafında oturuyor.

Banttan da sürekli sushi tabakları akıyor, çiğ balıklı, sebzeli, yumurtalı veya farklı malzemelerle yapılan sushi tabaklarından istediğinizi alıp yiyorsunuz.

Tabakların rengi de fiyata göre gruplanmış, dolayısıyla çıkışta ücreti hangi renklerden kaç tabağınız olduğuna göre yapıyorsunuz.

13. Kimono giyin.

Tokyo'da ne yapılır? kimono

Aslında Japonya’da her şey kendine özgü, sporları, sanatı, kültürel hayatı. Buna giyim de dahil. Ancak herhalde en özgün, en ilginç kostümlerden biri de Japon kadınlarının genelde düğün gibi özel günlerde giydiği kimonolar.

Dolayısıyla eski bir hazır giyim profesyoneli olarak Tokyo’da ne yapılır? yazısında size kimono giyip fotoğraflar çektirmenizi öneririm. Baktıkça mutlu olacağınız anılarınız olur.

Bunun için Asakusa Bölgesi’ne gitmeniz ve bu hizmeti veren mağazaların birinden kimono kiralamanız yeterli.

14. Çay seramonisine katılın.

Tokyo'da yapılması gerekenler çay

Japon kültürünün önemli bir parçası olan çay da Tokyo’da ne yapılır? diye düşünenlerin listesinde olmalı. Tabii çayı sadece içmek değil, bir çay seremonisine katılmak da.

Çar seremonisi deneyimi yaşamak, çayın nasıl demlendiğini ve sunulduğunu görmek, ayrıca Japon çay kültürüne dair bilgi de edinmek isterseniz otelinizden hangi turu tavsiye ettiklerini öğrenebilir ve katılabilirsiniz.

15. Asukayama Parkı’nda monoraile binin.

Tokyo'da ne yapılır? Asukayama Park

Tokyo’nun kuzeyinde yer alan Asukayama Park kiraz çiçeklerinin açtığı dönemde nefes kesici bir güzelliğe bürünüyor ancak güzel olduğu tek zaman bu dönem değil.

Yılın herhangi bir zamanında da bu yemyeşil parkı ziyaret edip, ağaçlar altında dolaşıp arada dinlenerek tadını çıkarabilirsiniz.

Tepeye kurulu bir park olduğu için çıkması kimilerine zor gelebilir, bunun için de ücretsiz hizmet veren ve parka gelenleri 2 dakikada yukarı çıkaran bir raylı sistem var. Yalnız bu raylı sistem (Monorail) sadece yokuş çıkmakta zorlananlar için değil, parkı keyifle seyretmek isteyenler için de harika bir yol.

16. Kiraz çiçeklerine hayran kalın.

Tokyo'da ne yapılır? kiraz çiçekleri

Hazır kiraz çiçeklerinden bahsetmişken Japon kültürünün bir parçası olan bu geleneğe de Tokyo’da ne yapılır? yazısında yer verelim. Tabii kiraz ağaçlarının çiçeklenme mevsimi hangi şehirde olduğunuza ve o şehrin iklim şartlarına göre değişiyor.

Eğer Tokyo’yu Nisan ayında (ya da Mart – Mayıs arası diyelim, daha uzun olsun) ziyaret ediyorsanız çok şanslısınız, çünkü milyonlarca yerliyi ve turisti bir mıknatıs gibi kendine çeken kiraz çiçeklerini seyredebilir, bunun için düzenlenmiş festivallere katılabilirsiniz.

Bu görsel şöleni görebileceğiniz adreslerden sadece birkaçı ise Yasukini Shrine, Rikugien Bahçeleri, Megure Nehri kıyıları ve Rappongi Bölgesi.

17. Tekne turu yapın.

Tokyo'da ne yapılır? tekne turu

Tokyo’yu bir de farklı bir açıdan görmek isterseniz Sumida Nehri’nde yapacağınız bir tekne turu sizi fazlasıyla mutlu edecektir.

Asakusa Bölgesi, Hamamatsucho Bölgesi, İmparatorluk Sarayı gibi şehrin simge yapılarını ve bölgelerini nehirden seyredebileceğiniz turlar yaklaşık 3 – 4 saat sürüyor ve ücretleri de 4000 – 5000 Yen ortalamasında.

18. Dijital Sanatlar Müzesi’ni gezin.

Tokyo'da ne yapılır? Tokyo Dijital Sanatlar Müzesi

Tokyo’da ne yapılır? yazısında bir de modern sanatları seven, yeni ve farklı olana ilgi duyanlar için bir öneri vermek istiyorum.

Işık, gölge ve dijital araçlarla zenginleştirilen müze “sınırsızlık” duygusunu yoğun olarak hissettiren bir yer. Zaten aslında adı da “TeamLAB Borderless Digital Arts Museum”.

Farklı galerilerde yer alan birbirinden bağımsız ama aynı zamanda birbirine bağlı sergileri gezerek farklı bir deneyim yaşamak isterseniz hiç zaman kaybetmeyin.

Dijital Sanatlar Müzesi Giriş Bileti: Işık ve gölge oyunlarının tam ortasında bambaşka bir diyara seyahat etme deneyimini yaşamak için ideal bir tur. Bilete müzeye giriş ücreti dahil. Hızlı ve kolay onay da bonusu.

Bileti daha önceden almış olan kullanıcılar hem müzeyi hem de hizmeti çok beğenmiş ki 4,6 puan vermiş. 

19. Yokohama’ya günübirlik gezi yapın.

Tokyo'da yapılacak şeyler

Tokyo’da ne yapılır? yazısında şehirde geçirecek bol bol zamanı olanlara tavsiyem arada bir de yakın yerlere günübirlik gezi yapmaları. Ki Yokohama bunun için harika bir alternatif ve Tokyo’ya da yarım saat mesafede. Üstelik ilginç de bir müzeye sahip. Japonya’daki Ramen Müzeleri’nin en ünlülerinden biri.

Müzede ramen noodleları hakkında bilgi edinip eski Japon sokaklarında dolaşıyor, istediğiniz tezgahlardan birinde de bu noodlelardan yiyebiliyorsunuz.

20. Fuji Dağı’na gidin.

Tokyo'da ne yapılır? Fuji Dağı

Tokyo’ya 2,5 saat mesafede yer alan Fuji Dağı gezisi de zamanı bol olan gezginlere önerebileceğim bir başka günübirlik aktivite.

Ülkenin en yüksek dağı olmasının yanı sıra aynı zamanda aktif bir yanardağ da olan Fuji’yi, Shinto inancına göre kutsal olması ve Japonya’nın simgesi olması da önemli bir uğrak noktası yapıyor.

Fuji Dağı gezisini kendiniz organize etmekte zorlanırsanız, düzenlenen turlardan birine katılabilirsiniz. Çok popüler bir öneri:

Otobüsle Fuji Dağı Turu: Tur kapsamına otelinizden alınma ve bırakılma, Fuji Dağı’na tur otobüsleriyle ulaşım, İngilizce rehberlik, öğle yemeği, Shinobi no Sato ve Fuji Airways’e giriş biletleri de dahil.

Turu daha önceden almış olan 600’ün üzerinde kullanıcı da 4, puan vermiş. Planlarınızda değişiklik olursa son 24 saate kadar ücretsiz iptal hakkı da mevcut.

Özetle Tokyo’da Ne Yapılır?

Tokyo'da yapılması gerekenler

Tokyo’ya belki 1 hafta, 10 günlük tatil için gidiyorsunuz, belki de yoğun geçecek bir iş seyahatinde kendinize ancak yarım günlük, bir günlük zaman yaratabileceksiniz.

Her iki durumda da şehrin olmazsa olmazları arasında Asakusa Bölgesi ve Ginza Bölgesi gezileri yer alıyor. Bu iki bölgeyi dolaşmadan dönmemenizi öneririm.

Daha fazla zamanı olanlar için kente özgü diğer aktivitelerse İmparatorluk Sarayı ve Bahçeleri’ni gezmek, Akihabara’da teknoloji mağazalarını gezip, ihtiyacınız varsa alışveriş yapmak ve elbette bol bol Japon yemekleri yemek. İşte bundan sonrası zevkler ve renkler meselesi.

Eğer manzara seyretmeyi, bol bol fotoğraf çekmeyi seviyorsanız Skytree’den veya bir tekne turu ile denizden şehri seyredebilirsiniz. Ülkenin kültürel ortamını merak ediyorsanız mutlaka bir çay seramonisine katılmalı ve kabuki showuna gitmelisiniz.

Doğa severler için Fuji Yanardağı, çocuklu aileler için Disneyland, teknolojiye merak duyanlar için Dijital Sanatlar Müzesi alternatiflerinin de yer aldığı Tokyo’da ne yapılır? listenizi bu şekilde oluşturabilirsiniz.

Tokyo’da ne yapılır? yazısında daha çok kentteki keyifli aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Sizin de eklemek istedikleriniz var mı? Yorumlarınızı okumaktan mutlu oluruz.

Yorum yapın