buy flexeril online flexeril no prescription buy flexeril without prescription buy Propecia online buy Propecia buy Propecia no prescription Zyban without prescription Buy Zyban Online buy Zyban no prescription buy flagyl online buy flagyl without prescription flagyl no prescription buy nolvadex online nolvadex no prescription buy nolvadex without prescription buy Vardenafil online Buy Vardenafil No Prescription buy Vardenafil without prescription Blue Mountain Pharmacy Blue Mountain Pharmacy online Blue Mountain Pharmacy online buy Norvasc no prescription Buy Norvasc buy Norvasc online synthroid no prescription buy synthroid online buy synthroid without prescription buspar no prescription buy buspar online buy buspar without prescription buy abilify online abilify without prescription buy abilify no prescription buy effexor online buy effexor without prescription effexor no prescription

Kolezyum

| 01 Kasım 2013 |

Kolezyum (İng: Colosseum, İta: Colosseo) ya da Flavian amfi tiyatrosu MS 72 yılında İmparator Vespasian tarafından yapılma emri verilen Roma’da bulunan amfi tiyatrodur. Tiyatro, oğlu Titus tarafından 80 yılında tamamlanmıştır. İsmini bir zamanlar buraya yakın bir yerde bulunan İmparator Nero’dan alır. Taş ve demirden inşa edilen Kolezyum, dünyadaki en büyük amfi tiyatrodur ve Roma mimari ve mühendisliğinin en önemli eseri olarak kabul edilir. Orta Çağ’ın başlarında kullanımı durdurulan yapı, günümüze bir kısmı zarar görmüş olarak ulaşmıştır. Depremlerin ve taş çalanların bu zarara neden olduğu düşünülmektedir

Roma Forum’un hemen doğusunda inşa edilen Kolezyum, 55.000 izleyicinin giriş yapabileceği 80 arklık girişlere sahiptir. Tiyatro amacı ile kullanıldığı zamanlarda bu izleyiciler yerlerine sınıf farklarına göre oturtuluyorlardı.

188 metre uzunluğu, 156 metre genişliği ile devasa bir yapıdır. Sadece tiyatro oyunları için değil, hayvan dövüşleri, idamlar ve gladyatör mücadeleleri için de kullanılmıştır. Gladyatör mücadeleleri o günlerde çok popüler olan bir aktivitedir. Genellikle kölelerden, mahkumlardan ve suçlulardan oluşan gladyatörler arasında birkaç kadın gladyatör de vardı. Zengin fakir herkesin izlediği bu mücadeleler kimi zaman imparator tarafından da takip edilmekteydi.

Kolezyum

Bir günde birkaç farklı mücadelenin sergilendiği Kolezyum’da kan olan toprak ara ara yenisi ile örtülürdü. Bu organizasyon Hristiyanlığa kadar devam etmiş fakat insan ölümleri nedeniyle sonlandırılmıştır.

Roma İmparatorluğunun ikonik sembolü olan ve turistlerin uğrak noktası olan Kolezyum’un Roma Katolik Kilisesi ile yakın bağlantıları vardır. Papa, Kutsal Cuma (İsa’nın çarmıha gerildiği gün) için meşaleyi Kolezyum etrafındaki alanda ateşler.

İtalyan beş cent bozuk parasının üstünde de görülebilen Kolezyum, del Colosso Meydanı’nda yer almaktadır.

Kolezyum İç Görünüm

Kolezyum Ziyareti

Roma’ya gittiniz ve tarih sizin için çok önemli, bu yüzde de diyelim ilk durağınız herkes gibi Kolezyum, peki içine girmeye değer mi değmez mi? Aslında bu sorunun cevabı sizin Kolezyum’dan ne beklediğinizle alakalı. Çünkü Kolezyum’u hem dışarıdan gezen hem de içeriden gezen birçok kişi buranın hayal ettiğinden çok daha ufak olduğunu belirtiyor. Ayrıca Kolezyum’un hatırı sayılır giriş ücreti ve uzun süren bilet kuyrukları da cabası.

Gelelim en büyük soruna. Diyelim uzun süren kuyruklardan sonra Kolezyum’a girdiniz, peki şimdi ne yapacaksınız? Pek çok turistin yaptığı gibi boş boş etrafı gezmek için bu kadar çileye değer mi bilinmez ama benim size tavsiyemiz Kolezyum’u rehberler ile gezmeniz. Hem çok daha bilgilendirici hem de çok daha zevkli olduğuna inandığımız rehberli gezi ile Kolezyum’un hakkını verebilirsiniz. Onun dışında içeride boş boş gezinip çıkmak sizde de biraz hayal kırıklığı yaratabilir.

Bu arada Kolezyum etrafında para ateşiyle yanıp tutuşan, gladyatör ya da Roma askeri gibi giyinmiş birçok İtalyan bulunuyor. Ufak bir ücret karşılığında özel giyinimli bu askerler ya da gladyatörler ile fotoğraf ile resim çekinmek sizin için cazip olabilir.

Kolezyum Giriş Ücreti

 • Tam bilet 15.50 Euro
 • İndirimli bilet 10.50 Euro (18 – 25 yaş arası AB vatandaşı)
 • İndirimli bilet 4.5 Euro (18 yaş altı ya da 65 yaş üstü AB vatandaşı)

Kolezyum Ziyaret Saatleri

 • Şubat ortası – Mart ortası: 09.00 – 16.30
 • Mart ortası – Mart sonu: 09.00 – 17.00
 • Mart sonu – Ağustos sonu: 09.00 – 19.00
 • Ağustos sonu – Eylül sonu: 09.00 – 18.30
 • Eylül sonu – Ekim sonu: 09.00 – 18.00
 • Ekim sonu – Mart ortası: 09.00 – 16.00

Kolezyum ve Roma Pass

Roma Pass, Roma geziniz boyunca çok işinize yarayacak bir indirim kartı. Roma Pass ile 3 gün boyunca tüm şehir şehir içi ulaşımları (metro,otobüs,tramvay) ücretsiz kullanabilir. Roma’da ziyaret edeceğiniz ilk 2 müze ya da arkeolojik alana da ücretsiz girebilirsiniz. Roma Pass’ın Kolezyum ile alakalı olan en güzel özelliği ise Roma Pass sahiplerinin Kolezyum’da diğer turistler gibi sıra beklemek zorunda olmaması. Roma Pass sahiplerine burada özel bir turnike bulunuyor. Sıraya girmeden kartınız ile Kolezyum’a direk giriş yapabilirsiniz.

Kolezyum’a Ulaşım

Kolezyum’a toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz çeşitli alternatifleriniz var. Bunlardan ilki metro. Kolezyum’a metro ile “Colosseo” durağı üzerinden ulaşabilirsiniz. Tramvay ile ise 3 numaralı hat ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bunlar dışında 60, 75, 85, 87, 271, 571, 175, 186, 810, 850 ve C3 nolu otobüslerle de Kolezyum’a ulaşabilirsiniz.  Metro ve otobüs dışında turistik hop on hop off (üstü açık) otobüsler ile de bölgeye ulaşabilirsiniz.

Kolezyum Etrafında Bulunan Önemli Yapılar

Gezinize bu noktadan başladıktan sonra hemen Kolezyum yanında bulunan Arch of Constantine ve Arch of Titus’u inceleyebilir ve daha sonra Antik Roma’da kralın yaşadığı Palatine Tepesi ve halkın yaşadığı Roma Forumu‘nu gezebilirsiniz. Circus Maximus, Domus Area, Trojan’s Market ve Torajan’s Column da hemen bu bölgeye yakın konumda bulunuyor.

Kolezyum’un Konumu

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Kategori: Roma Gezilecek Yerler, Ünlü Yapılar

Bu Yazıya Yapılmış Yorumlar: (1)

 1. Huseyin Icen diyor ki:

  Keske bu yaziyi daha once okumus olsaydim, sadece bir pazartesi kaldigim Roma da collesium u etrafindan bir tavaf yapipnuc bes resim cekerek gezebildim.. S.P.O.R. yazisini da goremedim. Disaridan iceri girislerden birinin onunde uzun duslere daldim, o eski zamana gitmeye calistim gladyator filminin etkisi ile. Etrafinda general maksimus un dovusurken giydigi mask i satan saticilar vardi, neredeyse bi tane aliyordum.

Bir Cevap Yazın