Atina Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

“Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?” diye araştırıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazıda bu soruya cevap olabilecek tüm seçeneklerden bahsedeceğim.

Türkiye’den Atina‘ya neredeyse her gün uçuş gerçekleşiyor. İstanbul Atina ve İzmir Atina arası aktarmasız uçuşlar var. İstanbul kalkışlı uçuşlar yaklaşık 1,5 saat sürerken İzmir uçuşları yaklaşık 1 saat 10 dakika sürüyor. Türkiye’nin tüm şehirlerinden de aktarmalı uçuşlar ile Atina Havaalanı‘na ulaşmak mümkün.

Atina Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Atina havaalanı'ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Atina Havaalanı resmi olarak Atina Uluslararası Havaalanı “Eleftherios Venizelos” (ATH, AIA) adıyla anılıyor. Havaalanı şehrin 30 km doğusunda bulunuyor. 

Atina Uluslararası Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için metro, tren, otobüs, taksi, araç kiralama ve özel transfer seçenekleri bulunuyor.

Metro

Atina Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı Metro

Atina Havaalanı şehir merkezi ulaşım metro ile çok kolay. 3 numaralı metro hattı, Aghia Marina – Atina Uluslararası Havaalanı arasında işliyor.

Son durak olan Aghia Marina’da indiğinizde şehir merkezine ulaşmış oluyorsunuz. Yolculuk yaklaşık 50 dakika sürüyor. Oteliniz Syntagma Meydanı çevresindeyse Syntagma durağında inebilirsiniz. Syntagma Meydanı’na yolculuk yaklaşık 38 dakika sürüyor.

Syntagma durağından 2 numaralı metro hattına geçiş var. Eğer Piraeus Limanı tarafına gitmek isterseniz Monastiraki durağında inip 1 numaralı metro hattına binmeniz gerekiyor. Bu yolcuğun toplamı ise yaklaşık 1 saat sürüyor.

Şehir merkezi harici bir bölgede konaklıyorsanız metro hatları arasında aktarmalarla gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Tüm hatlar hakkında detaylı bilgi için şu linke göz atabilirsiniz.

3 numaralı Aghia Marina-Atina Uluslararası Havaalanı metro hattında ilk sefer 06.30, son sefer 23.30’da kalkıyor. Her yarım saatte bir sefer var.

Havaalanından metroya ulaşmak da oldukça kolay. Metro durağı havaalanı binasının karşı caddesindeki binada yer alıyor. Binalar arasında yürüyebileceğiniz bir geçit var.

Havaalanı metrosunu kullanmak için 90 dakika süresi olan biletlerden alabilirsiniz. Bu biletle 90 dakika içerisinde ücretsiz aktarma yapabiliyorsunuz. Yani metro hattı değiştirmeniz gerekiyorsa tekrar bilet almanıza gerek yok. Tam bilet fiyatı 10 Euro, indirimli bilet 5 Euro.

Havaalanı durağından sonra gelen ilk üç duraktan birinde inecekseniz bunun için ayrı bilet var. Bu bilet için tam bilet fiyatı 6 Euro, indirimli 3 Euro. Üç kişilik grup bileti 24, iki kişilik ise 18 Euro. İndirimli bilet 65 yaş üştü, 18 yaş altı ve 25 yaş altı öğrenciler için geçerli. 6 yaş altı çocuklar ise ücretsiz seyahat edebiliyor.

Sadece Atina Havaalanı şehir merkezi ulaşım için değil, eğer Atina seyahatiniz sırasında da metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız kentin indirimli seyahat kartı Athens Card almanızı öneririm. Bu durumda havaalanı dahil tüm ulaşımları çok daha uygun fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz.

Biletinizi metro istasyonunda bulunan otomatik bilet makinelerinden veya bilet satış ofisinden satın alabilirsiniz.

Küçük bir uyarı olarak söylemek istedim; metro ve trenler aynı platform üzerinden kalktığı için gelen aracın metro mu yoksa tren mi olduğunu kontrol etmelisiniz yoksa kendinizi çok farklı yerlerde hatta farklı bir Yunanistan şehrinde bile bulabilirsiniz. Metroların üzerinde bulunan “M” harfinden ikisini ayırt edebilirsiniz.

Havaalanı Otobüsü

Atina havaalanı otobüsü

Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine otobüs ile ulaşabilirsiniz. 4 farklı otobüs rotası bulunuyor:

  • X93 Kifissos KTEL İstasyonu – Havaalanı,
  • X95 Syntagma Meydanı – Havaalanı,
  • X96 Piraeus Limanı – Havaalanı,
  • X97 Elliniko Metro İstasyonu – Havaalanı.

X93 için yolculuk ortalama 65, X95 için 60, X96 için 90 ve X97 için 45 dakika sürüyor.

Şehir merkezi için X95 numaralı otobüs hattını kullanmanız gerekiyor. Bu hat haftanın her günü 7/24 çalışıyor. Haziran-Eylül arası neredeyse her 10-15 dakikada bir sefer var. Kış döneminde sefer aralıkları 20 dakikaya kadar çıkabiliyor.

Atina Havaalanı’ndan Piraeus Limanı’na gitmek için X96 numaralı otobüs hattını kullanmalısınız. Bu hat da yine 7/24 çalışıyor. Yaz dönemi boyunca 25-30 dakikada bir sefer var. Kış döneminde ise 40 dakikaya kadar çıkabiliyor.

Otobüs hatlarının detaylı zaman çizelgeleri ve durak noktaları hakkında detaylı bilgi için şu linke göz atabilirsiniz. Tüm otobüsler havaalanı içerisindeki gelen yolcu katının 4 ve 5 numaralı çıkış kapılarından kalkıyor.

Tam bilet 6 Euro, indirimli bilet 3 Euro. İndirim koşulları için yukarıda metro biletlerinden bahsettiğim bölüme bakabilirsiniz. Bilet otobüs içerisinde şoförden veya havaalanı içerisindeki bilet satış ofisinden alınabilir.

Havaalanı Treni

Atina Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı Treni

Atina Havaalanı şehir merkezi ulaşım için tren kullanabilirsiniz. Bu trenler “Proastiakos” olarak anılıyor.

Atina Havaalanı-Atina Merkez Tren İstasyonu / Larissis İstasyonu arasında işleyen hat ile merkez tren istasyonuna ulaşabilirsiniz.

Yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor. Yoğun saatlerde her 15 dakikada bir, günün diğer zamanlarında ise en fazla 30 dakikada bir sefer var.

Atina Havaalanı Kiato tren hattı ile de Plakentia durağında inerek şehir merkezine giden 3 numaralı metro hattını veya diğer trenleri kullanabilirsiniz. Yaklaşık her 15 dakikada bir havaalanından sefer bulunuyor.

Bilet fiyatları 10 Euro. Biletinizi internetten veya satış ofisinden alabilirsiniz.

Otel Servisi

Atina havaalanı otel servisi

Kimi otellerin “airport pick up” yani havaalanı transfer hizmeti oluyor. Bu hizmeti ücretsiz sağlayan oteller olduğu gibi belirli bir ücret karşılığı sağlayanlar da var.

Atina’da havaalanı transfer hizmeti olan oteller önceliğiniz varsa Booking.com üzerinden hangi otelin bu hizmeti sağlayıp sağlamadığını görebilir ve rezervasyonunuzu buna göre yapabilirsiniz. Aynı şekilde önceden rezervasyon yaptığınız otellerin Booking.com sayfaları üzerinden bu hizmeti verip vermediklerini görebilirsiniz.

Eğer airport pick up hizmeti olan bir otelde rezervasyonunuz varsa seyahatiniz öncesi otelle iletişime geçip bu hizmetten yararlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Anlaşmanız durumunda uçuş bilgilerinizi otelle paylaşarak transfer için rezervasyon yapabilirsiniz.

Taksi

Atina Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı Taksi Bilgileri

Atina Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda taksiler de bir seçenek. Eğer bütçe probleminiz yoksa taksilerle hızlı ve rahat şekilde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Taksi yolculuğu yaklaşık 25 dakika sürüyor.

Gündüz tarifesi 05.00-24.00 saatleri arasında geçerli. Gündüz tarifesi için havaalanı şehir merkezi arası yolculuk 35 Euro olarak belirlenmiş. Gece tarifesinde ise ücret 49 Euro oluyor. Bu tutarlar bagaj dahil her şeyi kapsıyor yani şoförün sizden herhangi bir şey için ekstra ücret alma hakkı yok.

Eğer şehir merkezi dışında bir yere gitmek isterseniz o zaman taksimetreye göre ödeme yapmanız gerekiyor. 3 numaralı çıkış kapısından çıkarak belirlenmiş taksi durağına gidebilirsiniz.

Havaalanı Transfer Hizmeti

Atina havaalanı özel transferler

Bütçe odaklı değilseniz, daha hızlı ve rahat şekilde şehir merkezine ulaşmak istiyorsanız havaalanı karşılama ve transfer hizmetlerini de değerlendirebilirsiniz. Ki özellikle kalabalık bir grup olarak seyahat ediyorsanız minibüs tarzı araçlarla transferinizi gerçekleştirmek hem rahat hem uygun fiyatlı olacaktır.

Ayrıca konfor ve çabukluk arayan gezginler için havaalanı transfer hizmetleri gittikçe daha da bütçe dostu olmasıyla yüzleri güldürüyor. Bu yüzden yazının sonunda ben size bir özel transfer önerisinde bulunayım ancak siz kendiniz de araştırarak başka seçeneklere de ulaşabilirsiniz.

Atina Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım / Otelinize Direkt Transfer: Havaalanında adınızla karşılanıp otelinizin kapısına bırakılacağınız bu hizmet konforlu araçlarla sağlanıyor.

1-3 kişilik gruplar için ideal olan hizmeti daha önceden almış olan 44 kullanıcının puanı ise 4,7.  Kolay satın alma, hızlı onay ve son 24 saate kadar ücretsiz iptal hakkı da mevcut.

Özetle Atina Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Atina Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı Hakkında Bilgiler

Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için her bütçeye uygun seçenek bulunuyor. Eğer bütçe odaklı bir planlama yapmak istiyorsanız otobüs kullanmak en iyi seçenek olacaktır.

X95 numaralı otobüs hattı ile Atina’nın en popüler meydanları arasında olan Syntagma Meydanı’na ulaşıyorsunuz. Burası zaten şehrin merkezi oluyor. Eğer oteliniz şehir merkezinde görünüyorsa kolayca ulaşabilirsiniz.

4 kişilik bir grup olarak seyahat ediyorsanız ve daha rahat bir seçenek arıyorsanız taksi seçeneği de düşünülebilir. 4 kişi için toplam fiyat bakımından değerlendirildiğinde çok fark etmiyor. Özellikle önceden rezerve edilmiş taksi kullanımı oldukça mantıklı.

Daha rahat seçenekler içinse araç kiralama firmalarına göz atabilir ya da transfer hizmeti sağlayan firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

Şehirde gezip görülecek yerlerle ilgili bilgileri Atina gezilecek yerler, konaklama ve otel tavsiyeleri ile ilgili bilgileri ise Atina’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

“Atina Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım” üzerine bir yorum

  1. Atina’da yaşayan biri olarak söyleyebilirim ki, detaylı ve güzel hazırlanmış bir yazı. Elinize sağlık.

    Yanıtla

Yorum yapın