Atina’da Nerede Kalınır?

Mitolojiden fırlamışçasına her köşesinde tarih ve sırlar saklı olan “Atina’da nerede kalınır?” sorusuna yanıt verdiğim bu içerikte seyahatiniz öncesi tüm sorularınıza cevap bulacaksınız.

Yunanistan’ın başkenti olan Atina adını Tanrıça Athena’dan alıyor. Athena çok Tanrılı dönemde Atina’nın koruyucusu olduğundan bugün Başkent hala özel bir yere sahip. Her köşesinde köklü Yunan kültürünün bir izini bulabileceğiniz şehir, ayrıca Avrupa’nın en genç şehirleri arasında sayılıyor.

Demokrasinin beşiği olan Atina bugün hala birçok kültürden insanın Akdeniz neşesini yaşamak için ziyaret ettiği şehirler arasında. Yaklaşık 4 milyon insanın yaşadığı şehri dolaşırken ruh halinizin çok daha iyi olduğunu fark etmeniz hiç şaşırtıcı değil. Destanlara konu olan Atina güneşi, zeytin ağaçları ile doğasını yansıtırken aynı zamanda şehirleşmeyi de başarmış. Birçok Atinalı banliyölerde hala doğanın içinde yaşamayı tercih ediyor.

Atina’da konaklama yapılabilecek en güzel bölgeleri detaylı olarak ele aldığım içeriği okuduktan sonra size en uygun bölgeyi kolaylıkla seçip doğru karar verebileceksiniz. Eğlence, tarih, sakinlik, ucuzluk ya da tatil… Her bölgenin sunduğu farklı özellikler arasından ne aradığınıza karar vermeniz yeterli.

Bölgeleri güvenlik, eğlence, turistik mekanlar, bütçe gibi birçok farklı açıdan değerlendirerek ele aldım. Tabi bu sırada ünlü lokasyonlara ve ulaşım seçeneklerine de değinmeden geçmedim. Bölgelerle ilgili bilmeniz gereken her yeri bir arada bulabilirsiniz. Uzatmadan detaylara geçelim…

Paris otel tavsiyeleri


ACELESİ OLANLARA…

Özellikle Atina’ya ilk kez gidecek olanların merkeze yakın olmak için tercih edebileceği lokasyonlar Syntagma Meydanı, Plaka bölgesi ve civarı. Atina otelleri arasından seçim yaparken merkezi olan bu bölgeleri tercih edebilirsiniz.

Ben merkezi konumu nedeniyle Sytagma Meydanı yakınındaki 4 yıldızlı Electra Hotel tesisinde konakladım. Çatısından Akropolis dahil birçok ünlü manzarayı izleyebileceğiniz kadar yakın konumda popüler bir tesis.

Bu otele alternatif isteyenlere de 3 yıldızlı Plaka Hotel ile 5 yıldızlı Electra Metropolis adlı otellere de göz atabilirsiniz.

Son olarak Atina gezi planınızı yaparken Akropolis giriş biletinizi önceden de satın almayı düşünebilirsiniz.

Atina’da Nerede Kalınır? En Popüler 7 Bölge

“Atina’da nerede kalınır?” sorusunun yanıtlarına geçmeden önce şehrin bölgelerini anlamak için hazırladığım haritaya göz atabilirsiniz. Şehrin bölgelerinin birbirine yakınlığını ve konumunu anlamak için her biri ayrı renge sahip lokasyonları incelemek, aklınızda canlandırmayı kolaylaştırır.

Atina’da konaklama için en uygun bölgeler sırasıyla Plaka, Syntagma, Monastiraki, Psyri, Kolonaki, Koukaki ve Gazi.

Atina'da konaklama yapılacak bölgeler
Atina’da nerede kalınır haritası. Atina’da gezip görülecek yerlerin birçoğu merkez kabul edilen ilk 3 bölgede yer alıyor. Google Maps üzerinden oluşturduğum haritayı açarak hangi bölgede hangi gezi noktası var rahatça inceleyebilirsiniz, tıklayın.

Tarihi dokusuyla öne çıkan Plaka, şehrin tam merkezi olan Syntagma, hemen yakınındaki Monastiraki, eğlence dolu Psyri, lüks mekanlara ev sahipliği yapan Kolonaki, her aradığınızı bulabileceğiniz Koukaki ve eğlence ile kültürün bir arada olduğu Gazi bölgelerini içeriğin ilerleyen kısımlarında detayları ile okuyabilirsiniz.

Ayrıca bölgelere özel Atina’da otel önerileri de verdim. Bu arada farklı kaynaklarda Syntagma ile Monastiraki bölgelerini birlikte görebilirsiniz. Ben daha iyi anlayabilmeniz açısından iki lokasyonu ayrı ayrı değerlendirdim.

Öncelikle her bölgeden ve kimlere uygun olduğundan kısaca bahsedelim.

1. Plaka: Atina’da kalmak için en iyi bölgeler denildiğinde ilk başta Plaka’yı önerebilirim. Eskiden eğlence hayatı ve hareketliliğiyle bilinen bölge, hükümetin kentsel dönüşüm çalışmaları ile farklı bir havaya bürünmüş. Alışveriş caddelerine yakın olmanın yanı sıra tarihi sit alanlarına da yürüme mesafesinde. Özellikle Atina’ya ilk kez seyahat edecek olan her türlü insana uygun bir yer.

2. Syntagma: Şehrin merkezinde olmak isteyenler için en sevilen turistik lokasyonlardan bir diğeri. Her aradığınız elinizin altında olurken turistik lokasyonlar da yürüme mesafesinde bulunur. Bu nedenle ilk kez Atina’ya gelecek olanlar ve genç çiftler gibi birçok farklı turist için bu bölgeyi önerebilirim.

3. Monastiraki: Atina’nın en güzel semtleri arasında yer Alan Monastiraki’yi ilk sıralarda görebilirsiniz. Atinalıların buluşma yeri olan ve toplu taşıma merkezleri arasında yer alan bölge otantik ve yerel dokuyu seviyorsanız sizin için uygun olabilir. Çevrenizde lüksün yerine daha fazla yerel işletme ve mağaza olacağı için kültürü yakından izleyebilirsiniz. Aileler, çiftler, genç gezginler gibi birçok turist tercih edebilir.

4. Psyri: Atina’da konaklama yapabileceğiniz bölgeler arasında Psyri de yer alıyor. Bölge şehrin eski mahallelerinden biri olduğu için genellikle harap olmuş virane haldeki eski evleri dikkat çekiyor. Bu neoklasik tarzdaki eski binaların bazıları restorasyondan geçirilip bar ve eğlence mekanlarına dönüştürülmüş. Bu nedenle Atina’nın salaş eğlence mekanı olarak bu bölgeyi söyleyebilirim. Ucuza kalacak yer arayan, gürültüden rahatsız olmayan genç gezginler için ideal.

5. Kolonaki: Kolonaki bölgesinin adı “Küçük Kolon” anlamına geliyor. Atina’nın lüks semtlerinden biri olan Kolonaki özellikle sanat tutkunu elit çevreler tarafından çok sevilen bir yer. Eğlence hayatı, sanatsal çevre, lüks restoran ve mağazalar gibi birçok farklı imkanı bir arada sunuyor. Bütçesine uygun olan tüm herkesin tercih edebileceği bir lokasyon.

6. Koukaki: Bir konaklama uygulaması kullanıcılarının 2015 yılında “Dünyanın En İlginç 6. Mahallesi” olarak seçtiği Koukaki daha çok ofis ve iş yerleri olan bir yer. Burası turistik olmaktan çok zengin ve nüfuslu yerel insanların yaşadığı bir yer. Bu nedenle konaklama tesislerinden çok kiralık ve satılık daireler var. Sessiz, sakin, temiz ve merkeze ulaşılabilir bir konaklama imkanı arayanlarla iş seyahati yapacaklar için uygun.

7. Gazi: Sanayi mahallesi olarak ünlenen Gazi, bugün gece kulüplerinden şık restoranlara birçok imkanı bulabileceğiniz bir yer. Technopolis konser salonu nedeniyle kültür sanat aktivitelerinin yoğun olduğu, çok sayıda sanatçının bulunduğu bölgede konaklamak genellikle herkese uygun. Özellikle de konaklama için fazla bütçeniz yoksa temiz, güvenilir ve nezih tesislerde tatil yapmayı seçebilirsiniz.

1. Plaka

Plaka Atina şehir merkezi otel tavsiyesi

Atina gezilecek yerler içeriğimizde de sıklıkla adı geçen Plaka turistik açıdan özel bir yere sahip. Geçmişte daha çok eğlence arayanların uğrak noktası olan bölge, bugün ailelere de hitap eden sakin ve lüks bir yere dönüşmüş durumda.

Şehrin en eski bölgesi olduğu için tarihi açıdan ziyaret edebileceğiniz birçok farklı yer ve Yunan kültürünü yansıtan yerler bulabilirsiniz.

Plaka’nın en çok öne çıkan özelliği şüphesiz Yunan kültür ve yaşamına yakından tanıklık edebilecek olmanız. Otantik ürünler satan pazarlarda dolaşırken ya da renkli binalarla dolu sokaklarda yürürken kendinizi iyi hissedersiniz. Üstelik kültürü yakından tanırken tarihi yerleri de kısa mesafe yürüyüşleri ile ziyaret etmeniz mümkün.

Atina’nın en ünlü yerlerinden biri olan ve her yıl binlerce turistin ziyaret akın ettiği Akropolis burada yer alıyor. Şehrin eski Agorası, Bizans ve Hristiyanlık dönemine ait eserlerin sergilendiği müze yürüme mesafesinde.

Geçmişte eğlence hayatıyla bilinen bölgede sosyal ve kültürel yapıyı değiştirmek isteyen hükümet sorunlu gördüğü eğlence mekanlarını kapatarak değişime gitti. Bu nedenle eğlenmek için çıktığınız yerlerin keyifli ve nezih olduğundan da emin olabilirsiniz.

Bölge Atina’yı ziyaret ettiğinde her imkana yakın olmak isteyenler için mükemmel bir konumda. Çünkü alışveriş merkezleri, nezih eğlence işletmeleri, kafe ve restoranlar, müzeler, pazarlar, sit alanları gibi birçok önemli lokasyon elinizin altında oluyor.

Atina Plaka bölgesine gittiğinizde mutlaka yapmanız gerekenler:

 • Şehre hakim yüksek kayalıklar üzerine kurulan ve antik yapılarla dolu Akropolis’i ve müzesini ziyaret edin.
 • Şehrin koruyucu tanrıçası olan Athena’ya adanmış eşsiz Parthenon Tapınağı`nı görün.
 • Akropolis’in kuzeyinde yer alan Atina ve Poseidon’a adanmış Erehteyon Tapınağı`nı dolaşın.
 • Adrianou ve Kydatheneon caddelerinde mutlaka kahvenin tadına bakın.
 • Hediyelik ve hatıra alışverişi için otantik yere pazarların yanı sıra ünlü Ermou caddesine göz atın.

Plaka bölgesinin merkezi olarak Kydathineon ve Adrianou caddelerinin kesişim noktasını baz alabilirsiniz. Zaten bu iki cadde bölgenin yapısını belirleyen önemli unsurlar. Arnavut kaldırımlı yollarda genellikle araba geçişi olmadığı için yürüyerek bölgeyi dolaşabilir, aradıklarınızı bulmak için merkezi hafızanızda tutabilirsiniz.

Plaka, son dönemlerde Atina’nın en popüler turist destinasyonları arasında listenin başına yerleşen bir bölge. Bu nedenle eskiden uygun olan fiyatlar bugün daha pahalı ve imkanlar daha lüks diyebilirim. Bu nedenle her yere yakın olsa da bütçe konusunda esnemeniz gerekebilir.

Atina’daki üç metro istasyonu olan Akropoli, Syntagma, Monastiraki yakınında olduğundan diğer bölgeleri ziyaret etmeniz kolay olur. Toplu taşıma imkanları gelişmiş olduğu için kısa bir yürüyüşün ardından metro ve tramvayları kullanarak bölge değiştirebilirsiniz.

Plaka Bölgesinde Atina Otel Tavsiyesi

Plaka bölgesi Atina'da konaklama

“Atina’da nerede kalınır?” diye soranlar için önerebileceğim ilk bölge şüphesiz Plaka. Atina Plaka bölgesindeki en popüler otellerden bazıları Urban Frame, Ava Hotel and Suites ve Electra Palace Athens.

Bu tesislerin en çok öne çıkan özellikleri ise şunlar:

Urban Frame Plaka (★★★) Atina’nın en gözde turistik lokasyonları olan Ermou Caddesi, Zappion Milli Bahçesi ve Parthenon Tapınağı’na yürüme mesafesindeki tesis konumuyla oldukça avantajlı. Üstelik misafirleri için şehri daha kolay keşfetmelerine olanak sağlayan bir tur masası da var.

Ava Hotel and Suites (★★) Plaka bölgesinin merkezinde yer alan tesis ünlü Akropolis’e yürüyerek sadece 5 dakika. Yunanistan’ın tarihi dokusuna uygun olarak neoklasik tarzda döşenmiş odaları ile misafirlerine eşsiz bir atmosfer yaratıyor. Manzaralı oda isteyenler için Hadrian Kemeri, Zeus Tapınağı ve Akropolis’i tepeden izleyebileceğiniz seçenekleri de var.

Electra Palace Athens (★★★★) Akropolis manzarasına karşı odanızdan içeceğinizi yudumlamak istiyorsanız tercih edebileceğiniz lüks bir tesis. Üstelik çatı havuzu olan tesiste manzaraya karşı yüzebilirsiniz de! Tarihi lokasyonlara, alışveriş merkezlerine ve cazibe alanlarına sadece yürüme mesafesindeki tesisin en güzel yanı ise güne Yunan kahvaltısı ile başlayabilmeniz. Lezzetli bir kahvaltının ardından yürüyerek Atina’yı keşfe çıkabilirsiniz.

2. Syntagma

Atina'da nerede kalınır? Syntagma

Atina’nın turizm merkezlerine yakın olayım, eğlenceli ve kalabalık bir ortamda bulunayım diyorsanız Syntagma sizin için doğru yer olabilir. Özellikle Atina’ya ilk gidişinizse tercih edebileceğiniz lokasyonlar arasında.

“Anayasa Meydanı” olarak anılan bölge ile yapabileceğim uyarı ise siyasi olacak. Çünkü Atina’nın ana meydanı olan Syntagma ve Yunan hükümeti bu bölgede sıklıkla bulunuyor. Bu nedenle siyasi gösteriler ve mitingler tatilinizi zorlaştırabilir. Bölgede sakin bir alanda konaklamak istiyorsanız Yunan Parlamentosu’na nispeten uzak olan Yunanistan Ulusal Bahçe çevresini tercih edebilirsiniz.

Şehrin önemli tarihi yerlerine ev sahipliği yapan Plaka yakınındaki birçok antik alana yürüyerek ya da otobüs, metro ile kısa sürede ulaşabilirsiniz. Merkezi olduğu için çevreniz bar, kafe, restoran, alışveriş merkezi gibi alanlarla dolu olur. Yunan eğlence kültürünü yakından görmek için mutlaka Valaoritou caddesindeki tavernalara da uğramalısınız. Karytsi meydanında gece saatlerde eğlencenin sokağa taştığını da görebilirsiniz.

Bölgede dolaşırken çevrenizde tarihe tanıklık etmiş birçok yer görebilirsiniz. Siyasi karmaşalar, isyanlar hatta savaşlar siyasi niteliği nedeniyle uzun yıllardır buranın çevresinde ağırlıklı olarak yaşanıyor. Buraya kısaca modern Yunanistan’ın akropolisi diyebiliriz.

Liman ve Atina Ulusal Havaalanı Eleftherios Venizelos’a direkt toplu taşıma olduğundan ulaşımı kolay. Aynı zamanda şehre dışarıdan gelenlerin mutlaka geçtiği yerlerden biri. Toplu taşıma ve yol hattı güzergahları sayesinde istediğiniz yere kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Yunan adalarına gitmek için de buradan feribota binip bir gününüzü ada manzaraları eşliğinde geçirebilirsiniz.

Syntagma’da mutlaka görmeniz gerekenler şunlar:

 • Yunan Parlamento Binası
 • Meçhul Asker Mezarı
 • Ulusal Tarih Müzesi
 • Olimpiyat Stadyumu (Panathenaic)
 • Yunanistan Ulusal Bahçeleri
 • St. Paul Anglikan Kilisesi
 • Rus Ortodoks Kilisesi
 • İmparator Hadrianus Kemeri

Atina’daki önemli bir törenden de bahsetmeliyim. Eski Kraliyet Sarayı yanındaki Yeni Yunan Parlamentosu ile Syntagma Meydanı arasında Meçhul Asker Mezarı bulunuyor. Burada her saat başı törensel bir şekilde askerler nöbet değişimi yapıyor. Yunan Ordusu’nun Cumhurbaşkanlığı Muhafızlarına bağlı askerler acıklı bir hikayeye sahip anıta saygı sunuyor. Pazar günleri ise daha kapsamlı bir tören yapılıyor. Biz Türkler için biraz basit ve önemsiz kalsa da yine de aklınızda bulunsun.

Bölge ulaşım konusunda da ziyaretçilerine birçok avantaj sunuyor. Meydandaki metro ile başta havaalanı olmak üzere şehir içinde rahatça gezebilirsiniz. Pire Feribot İskelesi`ne gitmek için metronun 3. hattına binerek Monastiraki İstasyonu`ndan 1 numaralı hat olan Pire’yi kullanabilirsiniz. X80 otobüsü de limana direkt olarak gitmek için bir seçenek.

Genel olarak Plaka ile aynı özelliklere sahip olan Syntagma turistler için popüler bir lokasyon. Farklı olarak siyasi niteliği nedeniyle gösteri ve mitinge denk gelme olasılığı var. Genel olarak çok tercih edildiği için bütçe açısından ucuz olmadığını da söylemem gerek.

Birkaç gün tatil planlıyor ve şehrin göbeğinde kalmak istiyorsanız burada birçok farklı otel bulabilirsiniz.

Syntagma Bölgesinde Atina Otel Tavsiyesi

Syntagma bölgesi Atina'da konaklama

Seyahatiniz öncesinde “Atina’da nerede kalınır?” diye soruyorsanız Syntagma bölgesindeki Amazon Hotel, Electra Hotel Athens, Electra Metropolis otellerine mutlaka göz atmalısınız.

Sizin için bölgede bütçe ve konuma göre seçtiğim otellerin en dikkat çeken yanları şunlar:

Amazon Hotel (★★★) Atina merkezindeki tesis toplu taşıma ve arkeolojik sit alanlarına yakınlığıyla dikkat çekiyor. Tüm gün dışarıda yorulan misafirlerin sessiz ve sakin bir şekilde dinlenmesi için özel olarak dekore edilen odalarda aradığınız tüm imkanları bulabilirsiniz. Akropolis manzaralı oda seçenekleri de sunan tesiste ayrıca kafeterya ve lezzetli içecekler alabileceğiniz bar da bulunuyor.

Electra Hotel Athens (★★) Syntagma Meydanı yakınlarındaki tesis konaklamak için benim de seçimim oldu. Şehrin en hareketli ve popüler noktası noktası olan Ermou Caddesi üzerindeki tesisten Atina’da gezip görülmesi gereken çoğu yere yürüyerek kolayca ulaşmak mümkün. Tekrar Atina’ya gidecek olsam mutlaka otelin güncel fiyatına bakarım.

Electra Metropolis (★★★★) Syntagma Meydanı’na yürüyerek birkaç dakikada ulaşabileceğiniz tesis lüks segmentte. Çevresi tarihi binalarla çevrili olduğu için eşsiz bir manzarası var. Üstelik bu manzarayı çatı katındaki şelaleli havuz ve güneşlenme terasında izlemek çok daha keyifli.

3. Monastiraki

Monastiraki Atina'da kalınacak yerler

Otantik ve yerel doku severlerin uğrak adresi, Atinalıların da ulaşım merkezi olması nedeniyle buluşma yeri olan Monastiraki bölgesi. Sokakları cıvıl cıvıl, gecesi gündüzü ayrı güzelliklere sahip bir bölge. Yunanlıların yaşayışını yakından görmek istiyor ve daha uygun bir bütçe ayırmak istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz.

Monastiraki sokaklarında gezerken sokak lezzetlerini deneyebilir, birçok sokak satıcısının arasında dolaşırken eşsiz hediyelikler bulabilirsiniz. Atina’nın en renkli bölgelerinden biri olduğu için her türden insanla karşılaşmanız mümkün. Özellikle her pazar açılan bit pazarına mutlaka uğramalı ve birbirinden farklı ürünlere göz atmalısınız.

Bölgenin dikkat çeken özelliklerinden biri de şüphesiz antika dükkanları. Yunan tarihine özgü hediyelik eşyaların yanı sıra antika kitap, plak ve dekorasyon objesini de burada bulabilirsiniz. Antikalara ve eski kitaplara düşkünlüğünüz varsa buradaki çeşitlilik arasında kaybolabilirsiniz.

Gün boyunca hareketli olan bölge özellikle pazar günleri bit pazarına gelenler nedeniyle fazlasıyla kalabalık oluyor. Ama gece saatleri ile karanlık çökmeye başladığında sizi Parthenon manzaralı çatı barlarındaki yerel eğlence anlayışı bekliyor.

Monastiraki’de mutlaka gitmeniz gereken yerler şuralar:

 • Meryem Ana Kilisesi
 • Monastiraki Bit Pazarı
 • Monastiraki Metro İstasyonu kazıları
 • Ermou Alışveriş Caddesi
 • Hadrian Kütüphanesi
 • Attalos Stoası
 • Tzistarakis Camii

Havalimanı ve diğer bölgelere ulaşım açısından şanslı olacağınız bir bölge. Havalimanına 3. Hat üzerinden kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Üstelik her yere ulaşımın kolay olduğu bu bölgede konaklama fiyatları da uygun denilebilir.

Bütçenize göre bir otel tuttuktan sonra ilk gün bölgeyi keşfedebilir, diğer günlerde toplu taşıma ile farklı mahallelerdeki turistik lokasyonları ziyaret edebilirsiniz.

Monastiraki için birkaç dezavantaj söylemem gerekirse otel seçeneğinin az olmasından bahsedebilirim. Ama ben sizin için kalabileceğiniz en güzel ve nezih yerleri listeledim. Müsaitlik durumu, imkanlar ve bütçenize göre bu tesisler arasından içiniz rahat bir şekilde seçim yapabilirsiniz.

Monastiraki Bölgesinde Atina Otel Tavsiyesi

Monastiraki bölgesi Atina'da konaklama

Tatile çıkmadan “Atina’da nerede kalınır?” içeriğini okuduysanız listenize Monastiraki bölgesini de almışsınızdır.

Bu bölgede, size önerebileceğim üç tesis Plaka Hotel, Athens Tower Hotel by Palladian Hotels ve The Dolli at Acropolis’in özellikleri kısaca şu şekil:

Plaka Hotel (★★★) Monastiraki Metro İstasyonu`na sadece 2 blok uzakta olan tesis, ayrıca Atina’nın merkezi sayılan Sintagma Meydanı, Akropolis Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Ermou alışveriş bölgesi ve Monastiraki bit pazarına da yürüme mesafesinde.

Athens Tower Hotel by Palladian Hotels (★★★★) Monastiraki Meydanı yakınlarındaki tesis, şehrin ünlü restoran ve barlarına da ev sahipliği yapıyor. Cazibe merkezlerine yürüme mesafesindeki otelin kahvaltısı ise Amerikan tarzında. Monastiraki Demiryolu İstasyonu, Monastiraki Metro İstasyonu, Roma Agorası’na yürüyerek kısa sürede ulaşmanız mümkün.

The Dolli at Acropolis (★★★★) Şehir manzaralı odaları, açık yüzme havuzu ve lüks otel imkanları ile konforlu bir tatil yapmak isteyenler için ideal. Havaalanı transfer hizmeti alabileceğiniz tesis, Monastiraki Meydanı, demiryolu ve metrosuna yürüme mesafesinde yer aldığı için çevreyi keşfetmek için avantajlı bir lokasyonda.

4. Psyri

Psyri Atina'da konaklama yapılacak bölgeler

Genç gezginler ve sanat severler için Psyri bölgesini önerebilirim. Burası şehrin eski bölgelerinden biri ve yeterince elden geçirilmemiş. Bu nedenle hala ucuza kalacak yer bulabilirsiniz fakat yıllar sonra bu söylediklerim geçerli olmayabilir. Çünkü bölgedeki neoklasik tarzdaki evler yenilendikçe burası bir cazibe merkezi haline geliyor.

Her geçen gün buraya uğrayan gençlerin ve atölyesini Psyri bölgesine taşıyan sanatçıların sayısı artıyor. Binalar yenilendikçe bu tarihi dokunun içinde eğlenceli ve sanat dolu bir atmosfer yaygınlaşıyor. Şu anda mekanlardan sokaklara taşan salaş ve rahat bir yer olduğunu söyleyebilirim.

Gece kulüpleri, barlar, yeni açılan mağazalar derken bölgenin çehresi özellikle gençlere hitap ediyor. Bölge Yunanistan’ın yerelliği ve modern atmosferin eklektik bir yansıması. Tabi bu sosyo kültürel yapının en çok dikkat çeken yanı, güneş doğana kadar devam eden partiler ve eğlenceler.

Psyri’de mutlaka görmeniz gerekenlerin listesi:

 • Yunan Gastronomi Müzesi
 • Panaghia Kapnikarea Kilisesi
 • Pericles Heykeli
 • Akropolis
 • Parthenon
 • Plateia Iroon (Kahramanlar Meydanı)

Atina’nın merkezi mahallelerinden olan Psyri, hareketli ve eğlenceli bir tatil planlıyorsanız tam size göre. Özellikle Demir Meydanı civarında asla sıkılmayacağınız birçok mekan bulabilirsiniz.

Bölgenin yerel sakinleri geçmiş dönemde Naxos Adası`ndan buraya göç etmiş. Eski dönemde burası göçmenler nedeniyle sorunlu ve tekinsiz bir mahalle olduğundan bilerek yalnız bırakılmış. Bugün binaların yenilenmesi ve öğrencilerin ucuzluğu nedeniyle tercih etmesi bölgenin yapısını değiştiren etkenler arasında. Yani siz de ucuz ve eğlenceli bir yer arıyorsanız adresiniz Psyri olabilir.

19. yüzyılda devrimci ve kanun kaçaklarının, 20. yüzyıl başına kadar rembetikoların saklanma yeriydi. Bu arada rembetiko Yunanistan’da otorite karşıtları ve uyuşturucu bağımlılarına verilen isim. Bu asi geçmiş, bugün sokak sanatında kendini gösteriyor ve birçok yerde grafitiler bulunuyor.

Ucuz konaklama yaparken Atina’nın turistlerin ilk tercihleri arasında olan Monastiraki’ye de yakın olabilirsiniz. Alışveriş yapmak için Atina pazarı ve Monastiraki bit pazarını ziyaret edebilirsiniz. Bölge değiştirmek için metroları kullanmanız mümkün. Burada sadece 5 dakika yürüyerek Monastiraki’ye ulaşabilirsiniz.

Plaka bölgesindeki arkeolojik sit alanları ile turistik lokasyonlara buradan çoğunlukla yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bu nedenle merkeze yakın olurken uygun fiyata konaklamak isteyenlerin ilk tercihi burası oluyor.

Çevrede dolaşırken adadan gelen yaşlı göçmenler, eğlence ve lezzetli yemek için gelen turistlerle yerel halkı görebilirsiniz. (Bu arada “Atina’da ne yenir?” başlıklı içeriğimize göz atarak bölgenin ünlü yöresel lezzetleri hakkında bilgi alabilirsiniz.)

Son olarak çocuklarınızla birlikte tatil yapacaksanız ya da geç saatlerde dolaşmak yerine uyumayı tercih ediyorsanız burası size uygun olmayabilir.

Psyri Bölgesinde Atina Otel Tavsiyesi

Psyri bölgesi Atina'da konaklama

“Atina’da nerede kalınır?” sorusuna yanıt verdiğim bu içerikte sizin için Psyri bölgesinden de üç tesis seçtim. Attalos Hotel, Ivis 4 Boutique Hotel, Royalty Hotel Athens tesisleri bölgenin en popülerleri arasında.

Seçtiğim tesislerin en dikkat çekici yanları kısaca şöyle:

Attalos Hotel (★★★) “Atina’nın kalbinde ikinci eviniz” sloganıyla ünlenen tesis, tarihi dokusu ile görenleri büyülüyor. Monastiraki Metro İstasyonu ve Sintagma Meydanı gibi yolunuzun en çok düşeceği konumlara ise yürüme mesafesinde. Bu tesiste konaklarken yürüyerek ya da bisikletle her yere ulaşabilir aynı zamanda şehrin kaos ve gürültüsünden de uzak kalabilirsiniz.

Ivis 4 Boutique Hotel (★★) Monastiraki Metrosu, demiryolu ve meydanına yakın olan tesis gelişmiş seçenekleri ile dikkat çekiyor. Fitness merkezi sayesinde sporundan geri kalmak istemeyen, transfer ve 24 saat açık resepsiyonu ile yardıma ihtiyaç duyan misafirlerini düşünüyor. Alakart, kontinental ve Amerikan usulü kahvaltı sunan tesis temiz ve nezih oluşuyla birçok turist için uygun.

Royalty Hotel Athens (★★) Atina tatiliniz sırasında konforlu bir tesiste konaklamak istiyorsanız tercih edebileceğiniz seçenekler arasında. Her imkana sahip odalarında gece rahat bir uyku çekebilir sabah lezzetli kahvaltıyla güne başlayabilirsiniz. Monastiraki’nin ulaşım ve turistik lokasyonlarının birçoğu yürüme mesafesinde olduğundan şehri gezmek için tercih edebileceğiniz güvenli bir tesis.

5. Kolonaki

Kolonaki Atina'nın hangi bölgesinde kalmalı

Lüks tatil yapmayı seviyorsanız Atina’nın bu bölgesi tam size göre. Tasarım ürünlerin satıldığı butikler, eğlence için lüks mekanlar ve restoranlar bu bölgede yer alıyor. Tabi her imkanı bulabileceğiniz mahallenin konaklama ve yeme-içme fiyatları pahalı. Bütçeniz elveriyorsa her türlü turist için uygun olduğunu söyleyebilirim.

Kolonaki bölgesini eşsiz yapan nokta ise Yunan sanatçılarını, müzeleri ve sanat galerilerini burada fazlasıyla bulabilecek olmanız. Atina’nın diğer bölgelerine göre popüler sanatçıların yerleşim yeri genellikle burasıdır. Kültür turları seviyorsanız rotanızı Kolonaki’ye çevirebilirsiniz.

Tsakalof Caddesi’nde kahve eşliğinde yapacağınız bir yürüyüşün ardından güne enerjik ve zinde başladıktan sonra kültür turu için sanat galerisi ve müzeleri görebilirsiniz. Çağdaş sanat eserlerini ve Yunan eserlerini bir arada görebilmek için mahalledeki Benaki Müzesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Tatilinizin bir gününü de Lycabettus tepesinden güneşin batışını izlemek ve harika manzaranın tadını çıkarmak için ayırmanızı öneririm.

Kolonaki geçmiş dönemde yalnız, kurak bir araziden ibaretti. Fakat bu dönemde bile meydanın tam ortasında antik bir sütun yükseliyordu. Bu nedenle adına “Küçük Kolon” anlamına gelen Kolonaki denmiş. Bir buçuk metrelik sütunun geçmişte yalnız olduğu bölgede daha sonra lüks ve pahalı inşaatlar yapılarak çehresi tamamen değiştirilmiş. Bu nedenle mahallede dolaşırken etrafınızda ultra zenginleri görmek hiç de şaşırtıcı olmaz.

Kolonaki’ye gittiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Goulandris Kiklad Sanatı Müzesi
 • Benaki Müzesi
 • Tsakalof Caddesi
 • Atina Savaş Müzesi

Alışveriş yapmak için Voukourestiou ve Stadiou caddelerindeki tasarımcılara uğrayabilirsiniz. Fakat alışveriş yapmak istiyorsanız bunun için genellikle yüksek bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Çünkü dünyaca ünlü markalar, pahalı mücevher dükkanları, sanat galerileri tamamen üst segmente hitap ediyor. Buradaki kafeler farklı konseptler üzerine kurulu. Bu nedenle caddelerde dolaşırken dikkat çekici döşenmiş çay ve kahve dükkanları sizi kendine çekecek.

Gece saatlerinde eğlence için salaş barlar arıyorsanız Psyri sizin için uygun. Fakat sofistike, şık ve lüks kokteyl mekanlarından hoşlanıyorsanız Kolonaki’de birçok seçenek bulabilirsiniz. Caz müziğin ezgilerinin yayıldığı mekanlarda kadın ve erkekler en şık halleri ile salınır. Bu nedenle siz de yanınıza giyim kurallarına uygun kıyafetler almayı unutmayın.

Syntagma ve Plaka’ya yürüme mesafesinde olan bölge, yokuş olduğu için toplu taşımaya binmek isteyebilirsiniz. 2. ve 3. metro hatları ile Kolonaki ile diğer bölgeler arasında direkt ya da aktarmalı seyahat edebilirsiniz.

Kolonaki Bölgesinde Atina Otel Tavsiyesi

Kolonaki bölgesi Atina'da konaklama

“Atina’da nerede kalınır?” diye soruyorsanız Kolonaki bölgesinde size The Modernist Athens, Hotel Lozenge, COCO-MAT Athens Jumelle tesislerini önerebilirim. Bölgenin en çok beğenilen yüksek puanlı tesisleri farklı bütçelere de hitap ediyor.

Otel tanıtımlarında da kullanılan öne çıkan özelliklerini şu şekilde sıralayabilirim:

The Modernist Athens (★★) Eski Kanada Büyükelçiliği’ndeki tesis, restoran hizmetinin yanı sıra konaklama imkanı da sunarak misafirlerini ağırlıyor. Kolonaki’nin ünlü Lycabettus Tepesi Kiklad Sanat Müzesi, Atina Müzik Salonu’na yürüme mesafesinde olduğu için farklı yerleri görmek isteyenler için ideal.

Hotel Lozenge (★★) Atina’nın butik tasarım mağazalarının olduğu alışveriş merkezlerine yakın olmak istiyorsanız tercihiniz bu tesisten yana olabilir. Akdeniz mutfağının eşsiz lezzetlerini tadabileceğiniz restoranı ve Kolonaki Meydanı manzarası ile özenli bir yer olduğunu söyleyebilirim. Zevkli tasarlanmış dekorasyonu ve bisiklet kiralama hizmeti gibi seçenekleri ile misafirlerinin rahatı için her olanağa yer veren bir tesis.

COCO-MAT Athens Jumelle (★★★★) Detaylı tasarlanan odaları, spor salonu, bahçesi ve barı ile tüm ihtiyaçlarınıza göre dizayn edilmiş bir tesis. Açık büfe kahvaltısında yerel lezzetlerin yanı sıra farklı ülkelerin tatlarını da bulabilirsiniz. Üstelik lüks tesisten yürüyerek ya da bisikletle Benaki Müzesi, Kiklad Sanat Müzesi ve Syntagma Meydanı`na kısa sürede ulaşmanız mümkün.

6. Koukaki

Koukaki Atina'da nerede kalmalı?

Atina’da kalınacak ucuz oteller denildiğinde ilk akla gelen yer kesinlikle Koukaki değil! Burası daha çok satılık ve kiralık daireleri bulabileceğiniz bir iş bölgesi. Bu nedenle konaklama ihtiyacı genellikle günlük, aylık kiralık apartman daireleri ve apartlarla karşılanıyor. Atina’ya iş seyahati yapacaksanız sizin için burası uygun olabilir.

Daha önce dünyanın en ilginç mahallelerinden biri olarak seçilen Koukaki ayrı bir şehir gibi görünüyor. İş ve ofis ağırlıklı bir bölge olmasına rağmen turistler ve yerel halk için birçok imkanı da içinde barındırıyor. Minimal konsept restoranlar, geleneksel Yunan tavernaları ya da sosyalleşmek için kahve mekanları…

Turistler için uğrak nokta olmayan mahalle, Atina’nın en elit ve temiz yerlerinden. Fakat dediğim gibi daha çok yerel insanların yaşadığı bir yer. Tabi bu demek değil ki turizm merkezlerine uzaksınız. Atina’nın en gözde yerlerinden olan Akropolis dahil birçok sit alanı ve müze buraya yakın.

Koukaki’de mutlaka yapmanız gerekenler:

 • Koukaki meydanında dolaşırken çevrenizdeki insanları gözlemleyerek modern yerel yaşamı tanıyın.
 • Geleneksel Yunan tavernalarında eğlenin.
 • Georgaki Olympiou ve Drakou caddelerinde turunç ağaçları eşliğinde dolaşın.
 • Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi ve Ilias Lalaounis Takı Müzesi’ni gezin.
 • Akropolis, Dionysos Tiyatrosu, Athena Nike Tapınağı gibi önemli yerleri görün.

Koukaki bölgesinin kalbi, ana meydanın yanı sıra araç trafiğine kapalı olan Drakou caddesinde atar. Çevrenizde yerleşik insanları görebileceğiniz, alışveriş yapıp yeni lezzetler deneyebileceğiniz bir yürüyüş alanı diyebilirim. Bölgenin güneybatısına doğru gittikçe daha fazla geleneksel yemek, uzo ve taverna sizi karşılamaya başlar. Olympiou caddesini özellikle akşam saatlerinde eğlenmek için tercih edebilirsiniz.

Mahalleyi genel olarak değerlendirecek olsam uygun konaklama, kolay ulaşım ve sakinlik kelimelerini kullanırım. Eğlenceden alışverişe her imkan elinizin altında olsa da genellikle yerleşik insanlarla dolu olduğundan sakin. Turizm bölgelerine çoğunlukla yürüme mesafesinde ve otobüs, metro ile birçok yere aktarmasız gidiliyor.

Yunan yemeklerinin lezzetiyle meşhur olan Koukaki bölgesi mütevazı yaşama sahip olduğu kadar konaklamak için uygun bir tesis bulmanıza da müsait. Ben sizin için güvenilir oteller arasından seçim yaptım. Müsaitlik durumunu kontrol ederek buralardan rezervasyon yaptırmanız mümkün.

Koukaki Bölgesinde Atina Otel Tavsiyesi

Koukaki bölgesi Atina'da konaklama

Seyahat öncesi yerinizi ayırtmak için “Atina’da nerede kalınır?” sorusuna yanıt ararken Koukaki bölgesinde konaklamaya karar verdiyseniz size önerebileceğim üç iyi tesis var.

Bölgenin popüler işletmeleri olan Hotel @Syngrou Fix, Heritage Hill Hotel, Athenaeum Intercontinental, an IHG Hotel şu özellikleriyle öne çıkıyor:

Hotel @Syngrou Fix (★★★) Atina’yı tepeden izlemek istiyorsanız mutlaka bu tesisin çatıdaki snack barını görmelisiniz. Ulusal Çağdaş Sanatlar Müzesi gibi şehrin cazibe merkezlerine açılan manzaralı odalardan yer ayırtmak için erken davranmanız gerekebilir.

Heritage Hill Hotel (★★) Şehir manzarası ya da teras odaları gibi farklı seçenekler sunan tesiste konforlu bir tatil geçirebilirsiniz. Üstelik kahvaltınızı damak tadınıza uygun olması için İngiliz, İrlanda ya da İtalyan usulü seçme imkânınız da var. Syngrou/Fix ve Neos Kosmos metro istasyonuna yürüme mesafesindeki tesisin çevresinde cazibe merkezleri de bulunuyor.

Athenaeum Intercontinental (★★★★) Atina’nın iş bölgesinde yer aldığı için lüks imkanlarda donatılmış bir tesis. Şehre sadece turistik amaçlarla gelenlerin değil iş seyahati yapanların da tercihleri arasında. Ödüllü restoranları ve misafirlerine rahatlama imkanı sunan SPA merkezi ile günün yorgunluğunu atmanın binbir yolunu sunuyor.

7. Gazi

Gazi Atina'da konaklama
Fotoğraf Kaynak: Wikipedia

Adını 1857 yılında kurulan ve 1984 yılına kadar çalışan bir gaz fabrikasından alan Gazi mahallesi, şehrin en bilinen gece kulüplerine ev sahipliği yapıyor. Kültür, sanat, eğlence ve marjinal mekanlar arayan genç gezginlerin ucuza konaklamak için tercih edebileceği bir yer.

Gazi mahallesi ile ilgili ilginç bir bilgi vermem gerekirse Hitler döneminde Almanların bomba atmadığı tek yer diyebilirim. Parthenon’a çok yakın olduğundan İkinci Dünya Savaşı zamanında anıta zarar gelmemesi için bombaların hedefi olmadı. Bu nedenle her ne kadar yenilense de eski ve tarihi binaları görmeniz çok olası.

Gazi mahallesinde mutlaka şunları yapın:

 • Atina Teknokenti olan Technopolis’teki etkinliklere katılın ya da tesisi dolaşın.
 • Lakou, Persephonis, Dekeleon, Voutado sokak barlarında oturun.
 • Gazarte’de sinema filmleri izleyebilir, müzik dinleyebilir ya da sanat eserlerini inceleyebilirsiniz.

Uzun yıllar gaz fabrikasından çıkan dumanlar nedeniyle kararan ve kötü görünen evler, belediyenin el atması ile yepyeni bir görünüme kavuşmuş. Tabi binalar yenilenirken bölgenin kalitesi ve lüksü de artmış. Bu nedenle her geçen gün fiyatları yükseliyor.

Mahallenin yenilenmeye başladığı dönemde sanatçılar ve müzisyenler buraya yerleşmeye başlamış. Bu nedenle de zaman içinde kültür sohbetleri ve mekanlarının sayısının arttığı marjinal bir alana dönüşmüş. Kapatılan gaz fabrikası da bugün Atina’nın en çok görülesi mekanlarından olan “Teknopolis (Technopolis)” isimli bir konser salonuna dönüştürülmüş.

Şehirde mutlaka eski gaz fabrikasından dönüştürülen konser salonunda etkinliklere katılmalısınız. “Atina’da Ne Yapılır?” konusunda daha fazla bilgi almak için içeriğime göz atabilirsiniz.

Uzun yıllar bir köşede kalan mahalle ulaşımı uzak olduğu için yerel halk ve taşınan sanat çevresiyle sınırlıydı. 2007 yılında açılan metro istasyonu ile bölgeye ulaşım kolaylaşınca ziyaretçilerin sayısı ile birlikte mekan sayısı da arttı.

Marjinal kişiler, hippiler, sanatçılar, LGBTQ+ kişilerin eğlenmek ve yaşamak için tercih ettiği bir mahalle halini aldı. Bu sebeple genel sosyal yapı olarak eğlenceye ve çılgınlığa çok açık bir bölge. Aileler ve romantik tatil planlayan çiftler için pek uygun diyemem.

Uygun fiyatlı konaklama, yeme – içme, eğlence, müzik, dans ve sosyallik arıyorsanız Gazi mahallesi tesislerinde kalabilirsiniz. Üstelik turizm merkezlerine genellikle 15-30 dakikalık yürüyüşle ulaşarak farklı aktiviteler de yapabilirsiniz.

Gazi Bölgesinde Atina Otel Tavsiyesi

Gazi bölgesi Atina'da konaklama

“Atina’da nerede kalınır?” içeriğinde son bölgemiz olan Gazi mahallesinde de sizin için fiyat-performans değerlendirmesinde üst sıralarda olan üç otel önerim var. Bu tesisler arasında apart tarzında yerler de var.

Athens-Gazi Apartments, Athenian Spirit, 47 Luxury Suites tesisleri hakkında şunlara dikkat çekebilirim:

Athens-Gazi Apartments (★★) Ağaçlıklar içinde bir bahçe manzarası sunan işletme, konumuyla da Gazi mahallesinin en iyi yerleri arasında. Klimalı odaları ile yaz aylarında Akdeniz sıcağından koruyan işletme, bir ev gibi dizayn edilmiş odalara sahip. Kendi yemeğinizi pişirmek istiyorsanız fırın, set üstü ocak ve kettle gibi imkanları kullanabiliyorsunuz.

Athenian Spirit (★★★★) Agora ve Teknopoli’ye yakın olan bir diğer işletme de Athenian Spirit. Apart tarzında düzenlenen odaları ile tatildeyken bile evinizin konforunu bulabilirsiniz. Uygun fiyatı ile bütçenizi rahatlatırken geniş terası ile manzaraya karşı dinlenmek içinizi rahatlatıyor. Hephaestus Tapınağı, Monastiraki Bit Pazarı ve Monastiraki Meydanı gibi Atina’nın turistik lokasyonlarına bisiklet, yürüme ya da toplu taşıma ile ulaşmanız mümkün.

47 Luxury Suites (★★) Bar ve restoranlara yakın olup gece saatlerinde eğlenceden dönerken hızla otelinize ulaşmak istiyorsanız burası sizin için ideal. Akropolis manzaralı çatı bahçesi gece ve gündüz ayrı güzellikte manzaralar sunarken kapsamlı düşünülmüş odaları yüksek konfor vadediyor.

Atina’da Nerede Kalınır? Konakladığım Atina Otelleri

Gezip Gördüm Atina'da konaklama

Atina’da nerede kalınır rehberimize biraz bireysel deneyimler ile devam etmek istiyorum.

Ben Atina’ya normal Avrupa içi gezilerimden farklı olarak 2 gece 3 günlüğüne, biraz daha hafta sonu kaçamağı mantığı ile gittim. Bu nedenle de konaklama yapacağım bölge seçimimi tam merkezden yana kullanmak istedim.

Zaten bireysel seyahat alışkanlıklarımı az çok bilen takipçiler benim otel tercihlerimi şehrin tam merkezinde, belki çok pahalı olmasa da temiz ve yine kaliteli yerlerden yana kullanmaya çalıştığımı bilirler. Yeme içme, eğlence gibi konulara harcayacağım bütçeleri ben konaklama yapacağım otellerden yana ayırmayı seviyorum.

Otelden adım attığım anda zaman kaybetmeden, toplu taşıma ile çok fazla uğraşmadan hatta toplu taşımaya da ayrıca bütçe ayırmadan gezip görülecek yerlere ulaşmak, şehrin hareketi içerisinde bulunmak oldukça keyifli.

Atina’da da bu mantıkla otel tercihimi Atina gezilecek yerler listemizdeki en merkezi ve popüler yerlerden Sintagma Meydanı’nın karşısında, yine şehrin en önemli ve hareketli alışveriş caddesi olan Ermou üzerinde yer alan 4 yıldızlı Electra Hotel Athens‘den yana kullandım.

İlk olarak bu bölgeye yani Sintagma Meydanı’na yakın noktada konaklamak size havaalanı ulaşımı konusunda büyük kolaylık sağlıyor. Ben otele ulaşırken toplu taşımayı tercih ettim. X95 otobüsleri de metro da şehir merkezinde bu meydana geliyor. Tabi şehirden ayrılırken yaptığım gibi havaalanı transferleri gibi özel ulaşımları tercih ederseniz merkezde konaklamak da bir avantaj.

Otel hakkında detaylara geçelim…

Electra Hotel (★★)

Electra Hotel Atina otel önerisi
Son Atina seyahatimde konakladığım Electra Hotel şehrin en hareketli noktasında yer alıyor…

Yaklaşık 4000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,7 gibi çok iyi bir puana sahip olan Electra Hotel Athens yukarıda da bahsettiğim gibi şehrin en merkezi yerlerinden birinde bulunan, Atina’nın en popüler 4 yıldızlı otellerinden bir tanesi.

Atina zaten çok büyük şehir değil ama Electra otelinin bulunduğu noktadan Monastiraki, Psyri, Roma Agorası, Anafiotika, Ulusal Bahçe, Panaghia Kapnikarea Kilisesi, Benaki Müzesi ve Akropolis gibi hemen hemen şehrin en önemli noktalarına çok kısa yürüyüşler ile ulaşmak mümkün.

Ulaşım kolaylığı dışında otelin sahip olduğu odalar son derece temiz, modern dekore edilmiş ve bana göre fazlasıyla yeterliydi. Hatta oda camından dışarı baktığınızda sağınızda Sintagma Meydanı ile Parlamento Binası’nı, solunuza baktığınızda ise ünlü Ermou Caddesi’ni görebilirsiniz.

Tabi sakinlik ve huzur isteyen gezginler için bu durum bazen can sıkıcı olabilir zira Ermou şehrin en hareketli noktası. Çoğu dükkanın kapalı olduğu pazar günleri bile bölge binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Cadde üzerinde yer alan insan kalabalığının yanı sıra sokak sanatçılarının sesleri de zaman zaman odaya ulaşabiliyor.

Otelin kahvaltısının da sunulduğu restoranın ise ayrı bir önemi var çünkü kahvaltının sunulduğu terasa çıktığınız anda şehrin dünyaca ünlü Akropolis manzarası sizi karşılıyor.

Yeme içme konusunda zaten Atina daha doğrusu Yunanistan biz Türklere çok keyifli vakit geçiriyor. Otel kahvaltısında da bu avantajı, yiyecek çeşitliliğini görebilirsiniz. Bizim gibi yurt dışı gezilerinde kahvaltıyı basit bir öğün olarak geçiştiren gezginlere bile oldukça keyifli bir kahvaltı imkanı sunuyor otel.

Kısacası ben kendi konaklama deneyimimden oldukça memnun kaldım. Eğer siz de benzer bütçeye sahipseniz, şehrin bu en hareketli noktasında konaklamak isterseniz Electra Hotel Athens’i konaklamak için değerlendirebilirsiniz.

Otel hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Atina’da Konaklama Konusunda Tavsiyeler

Detaylı bir Atina’da nerede kalınır içeriği hazırlamışken Atina’da konaklama konusunda dikkat etmeniz gereken konular hakkında da ufak notlar eklemek istiyorum.

Atina tatili sırasında daha verimli ve keyifli bir deneyim yaşamak için dikkate alabileceğiniz bazı tavsiyeler:

Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Atina havaalanı otel ulaşımı metro

“Atina’da nerede kalınır?” içeriğinde kısaca havalimanından ulaşım seçeneklerini de anlatmak istiyorum. Daha detaylı bilgi edinmek için “Atina Havaalanı Şehir İçi Ulaşım” içeriğine göz atabilirsiniz. Atina Uluslararası Havalimanı Eleftherios Venizelos’tan bölgelere şunlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Metro

Agia Marina – Atina Uluslararası Havalimanı arasında çalışan 3 numaralı metro ile seyahat edebilirsiniz. 50 dakika içinde şehrin merkezi olan son durak Aghia Marina’da olabilirsiniz. Konakladığınız bölgeye göre daha erken inip otelinize varabilirsiniz. 06.30 ile 23.30 arasında bu hattı kullanabilirsiniz.

Otobüs

X93 Kifissos KTEL İstasyonu, X95 Syntagma Meydanı, X96 Piraeus Limanı, X97 Elliniko Metro İstasyonu ile havaalanı arasında çalışan otobüsler. Bu otobüslerle ortalama 45 dakika 1 saat içerisinde son durağa kadar ulaşmak mümkün.

Tren

Proastiakos denilen trenlerle de havalimanından bölgelere ulaşım sağlamanız mümkün. Atina Havaalanı-Atina Merkez Tren İstasyonu / Larissis İstasyonu arasında yolculuk yaparken metro duraklarını aktarma için kullanabilirsiniz.

Servis ve Özel Araçlar

Airport pick up denilen havalimanı transferleri, bazı otellerde ücretli bazılarında ücretsiz olarak verilen bir hizmet. Booking.com üzerinden incelediğiniz tesisin ücretli-ücretsiz servis imkanları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Atina’da şehir merkezi nasıl gezilir?

Atina'da şehir içi ulaşım

“Atina’da nerede kalınır?” sorusuna yanıt verdikten sonra en ideal gezme yöntemlerinden de bahsetmek istiyorum. 2000 yılındaki Olimpiyat Oyunları öncesinde şehrin geliştirilen toplu taşıma ağı bugün neredeyse her yere aktarmasız ulaşım imkanı sunuyor. Metro, tramvay ve otobüsler en çok kullanılan toplu taşıma araçlarından.

Metro

Kazılar sırasında ortaya çıkan eserlerin yerinde sergilendiği metro durakları, yolu müzede geziyormuş hissi yaşatıyor. Bu nedenle işiniz düşmese de mutlaka metro ile bir kere yolculuk yapmayı denemelisiniz. Üstelik 1 numaralı hattı kullanarak Pire Limanı`ndan feribota da binebilirsiniz.

Tramvay

Nostaljik bir yolculuk yaparak sahile doğru Akdeniz güneşinde ilerlemek gününüzü güzelleştirebilir. Bu nedenle tramvayları kısa mesafelerin yanı sıra sahile giderken de kullanabilirsiniz.

Otobüs

X ile başlayan otobüsler sayesinde bölgeler arasında dolaşabilir ya da şehir içinde yer değiştirebilirsiniz. Otobüsler dahil tüm toplu taşıma araçlarında kullanmak için durak gişeleri ya da otomatlardan bilet almanız mümkün.

Atina Otel Fiyatları & Rezervasyon

Atina otel fiyatları

Özellikle 2000’li yıllarından başından beri sürdürülen kentsel dönüşüm nedeniyle Atina konaklama açısından birçok farklı seçeneğe sahip. Eskiden güvenli görülmeyen Gazi ve Psyri mahalleleri bugün turistlerin odak noktasında. Sizin için seçtiğim bölgelerde konaklama yaparak harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Atina otel fiyatları semtin turistler tarafından ne kadar çok tercih edildiği, genel özellikleri, yaşayan kesim, merkeziyet ve turizm merkezlerine yakınlık gibi birçok faktöre göre değişiyor. Kış aylarında turist sayısı azaldığı için fiyatlarda düşüş yaşansa da yılın geri kalanı fiyatlar yüksek. Tabi bölgeye göre ucuz alternatifler bulunuyor.

Booking.com seyahat öncesi araştırma yapmanız için en iyi platform. Kullanıcı yorumları, otel bilgileri, tarihe göre fiyatlandırma ve imkanlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Üstelik en iyi fiyatı garanti ederken ücretsiz iptal seçeneği de sunuyor. Bu nedenle son dakika plan değişikliği yapmanız gerekirse sorun yaşamazsınız.

Atina’da Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Konular

Atina'da nerede kalınır blog rehber

Atina’da ucuz kalacak yer ararken karşınıza birçok seçenek çıkabiliyor. Peki konaklama konusunda nelere dikkat etmelisiniz?

1. Omonoia, Metaxourgeio ve Larissa yakınlarında kalmayın!

Sizin için önerdiğim yerler dışında seçim yapmak istiyorsanız güvenlik nedeniyle kesinlikle bu bölgeler dışında bir yere karar verin. Hele Omonia polisin bile giremediği kadar tehlikeli bir getto mahallesi.

2. Atina’yı keşfetmek için 2-3 gün yeterli.

Şehrin turistik yerlerini ve tarihi mekanlarını görmek için merkezi bir yerde konaklıyorsanız 2-3 gün içinde görmeniz gereken her yeri gezmiş olabilirsiniz.

3. Yürümeyi tercih edin.

Şehirde toplu taşıma gelişmiş olsa da genel olarak her yere yürüyüş yaparak ulaşabilirsiniz. Bisiklet ve scooter kiralamak yaz aylarında sizi terlemekten koruyabilir. Zaten birçok ünlü sokak trafiğe kapalı olduğundan araçla zorlanabilirsiniz.

4. Yerel lezzetleri denemek için Plaka ve Koukaki’ye gidin.

Yunan yemeklerini ve içeceklerini denemek istiyorsanız tercihinizi bu bölgelerdeki işletmelerden yana kullanın. Plaka merkezi ve lüks olduğu için fiyatları biraz daha pahalıdır.

Özetle Atina’da Nerede Kalınır?

Atina'da konaklama yapılacak yerler

Yunanistan’ın güzide şehri “Atina’da nerede kalınır?” sorusuna detaylı olarak yanıt verdim. Şimdi içerik boyunca anlattıklarımı kısaca özetleyeyim.

Bütçe benim için önemli değil ben şehrin merkezinde ve lüks içinde olmak istiyorum, cazibe merkezleri yürüme mesafesinde olsun diyorsanız Plaka’da kalın. Ben bunların hepsini istiyorum ama bütçem fazla değil diyorsanız da Syntagma meydanı çevresinde bir yerde kalabilirsiniz.

Sabah erken saatlerde uçağınız varsa ya da Yunan adalarına sıklıkla gitmek istiyorsanız ulaşım konusunda iyi olan Monastiraki’yi tercih edebilirsiniz.

Gece kulüpleri, eğlenceli barlar ve marjinal insanların olduğu dinamik bir yerde konaklamayı hayal ediyorsanız kesinlikle Psyri listenin başında olmalı.

Sessiz, sakin, merkeze ulaşılabilir konumda konaklama tesisi arıyorsanız Kolonaki ya da Koukaki’yi tercih edebilirsiniz. Kolonaki eğlence hayatı konusunda daha aktif olsa da Psyri ve Gazi mahallelerine göre daha sakin ve sofistike.

Bütçenize uygun ve eğlenceli bir yer arıyorsanız, farklı tarzda ve kültürde insanlarla tanışmayı seviyorsanız Gazi mahallesinden yana seçiminizi yapabilirsiniz.

Benim Atina gezimden edindiğim gözlemler ve önerilerim bunlar. Peki sizce Atina’da nerede kalmalı? Kimin için hangi bölge daha uygun? Yorumlarda bu konuda araştırma yapanlar için fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Atina’da Nerede Kalınır Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Atina'da nerede kalınır konusunda sıkça sorulan sorular

“Atina’da nerede kalınır?” konusunu detaylı olarak ele aldıktan sonra bu konu hakkında en çok sorulan sorulara da kısaca yanıtlar verelim.

Atina’ya ilk kez gidecekler nerede kalmalı?

Turistik lokasyonlara yakın olmak ve şehrin merkezinde bulunmak için Plaka ya da Syntagma Meydanı çevresini tercih edebilirsiniz. Zaten ikisi birbirine çok yakın olduğundan genellikle bir kabul edilir.

Atina’da en ucuz nerede kalınır?

Psyri uygun konaklama fiyatları, restoran ve barlardaki ucuz içecekler, eğlenceye kolay ulaşılması nedeniyle bütçesi sınırlı olan genç gezginler için ideal.

Atina’da aileler için en uygun konaklama yeri neresi?

Yerel yaşam ve sakinliğin belirgin olduğu Kolonaki, çocuklu ailelerin konaklaması için en uygun yer.

Atina’da gece hayatı için nerede kalmalı?

Partilere katılmak ve çılgınca zaman geçirmek istiyorsanız kalmanız gereken mahalle Psyri.

Yorum yapın