Atina

Yunanistan’ın diğer kentlerine nazaran modern Avrupa havasını daha çok hissettiren Atina, antik çağlardan gelen köklü tarihi sayesinde dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerine keşfedilecek zengin bir miras sunuyor.

Tarihte Latin istilasına dahi uğramış olan kent; Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesinde olduğu dönemlerle de dikkat çekiyor. Farklı farklı uygarlıklara ev sahipliği yaptığı her dönemde, mühim bir ticaret merkezi olmayı başaran Atina, günümüzde de ticari ve kültürel önemini sürdürüyor.

Atina’nın geçmişten bugüne dün bir korunan eserleri ve arkeolojik kalıntıları insanı adeta büyülüyor. Şehrin manzarasını gözler önüne seren Akropolis; Akropolis Müzesi, Ulusal Arekoloji Müzesi, Olympian Zeus, Partenon, Erekhtheion ve Hephaestus tapınakları tarihin bizlere sunduğu eserlerden yalnızca birkaçı. Meydanları, kültürel ve sanatsal müzeleri, tiyatro ve etkinlikleri ile özellikle Yunan tarihine ve kültürüne meraklı olanlara beklentilerinden fazlasını sunan Atina, keşfetmeyi sevenlere adeta açık hava müzesinde geziyormuş hissi yaşatıyor.

Yalnızca tarihi zenginliği ile değil, gece hayatı, eğlence anlayışı ve yeme-içme kültürüyle de öne çıkan Atina’da; Yunan mutfağını, sıcakkanlı Yunan halkını ve danslarını yakından tanımak için mutlaka Plaka Monastraki bölgesinde yer alan geleneksel tavernaları ziyaret etmelisiniz!

Scroll to Top