Atina

Yunanistan’ın diğer kentlerine nazaran modern Avrupa havasını daha çok hissettiren Atina, antik çağlardan gelen köklü tarihi sayesinde dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerine keşfedilecek zengin bir miras sunuyor.

Tarihte Latin istilasına dahi uğramış olan kent; Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesinde olduğu dönemlerle de dikkat çekiyor. Farklı farklı uygarlıklara ev sahipliği yaptığı her dönemde, mühim bir ticaret merkezi olmayı başaran Atina, günümüzde de ticari ve kültürel önemini sürdürüyor.

Atina’nın geçmişten bugüne dün bir korunan eserleri ve arkeolojik kalıntıları insanı adeta büyülüyor. Şehrin manzarasını gözler önüne seren Akropolis; Akropolis Müzesi, Ulusal Arekoloji Müzesi, Olympian Zeus, Partenon, Erekhtheion ve Hephaestus tapınakları tarihin bizlere sunduğu eserlerden yalnızca birkaçı. Meydanları, kültürel ve sanatsal müzeleri, tiyatro ve etkinlikleri ile özellikle Yunan tarihine ve kültürüne meraklı olanlara beklentilerinden fazlasını sunan Atina, keşfetmeyi sevenlere adeta açık hava müzesinde geziyormuş hissi yaşatıyor.

Yalnızca tarihi zenginliği ile değil, gece hayatı, eğlence anlayışı ve yeme-içme kültürüyle de öne çıkan Atina’da; Yunan mutfağını, sıcakkanlı Yunan halkını ve danslarını yakından tanımak için mutlaka Plaka Monastraki bölgesinde yer alan geleneksel tavernaları ziyaret etmelisiniz!

Atina'da nerede kalınır?

Atina’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Mitolojiden fırlamışçasına her köşesinde tarih ve sırlar saklı olan “Atina’da nerede kalınır?” sorusuna yanıt verdiğim bu içerikte seyahatiniz öncesi tüm sorularınıza cevap bulacaksınız.

Yunanistan’ın başkenti olan Atina adını Tanrıça Athena’dan alıyor. Athena çok Tanrılı dönemde Atina’nın koruyucusu olduğundan bugün Başkent hala özel bir yere sahip. Her köşesinde köklü Yunan kültürünün bir izini bulabileceğiniz şehir, ayrıca Avrupa’nın en genç şehirleri arasında sayılıyor.

Atina gezilecek yerler

Atina Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 33 Nokta)

Batı Medeniyetinin beşiği ve Avrupa’nın tarihi başkenti Atina hem modern çehresi hem de binlerce yıllık tarihi kökleri ile turistler için harika bir gezi durağı olmayı sürdürüyor. Atina yolcusuysanız yaşı 3000 yılı aşan tarihi şehri tüm popüler noktalarıyla tanıyıp gezmeniz adına detaylı bir “Atina gezilecek yerler” listesi hazırladım.

Atina'da ne yenir?

Atina’da Ne Yenir? En Popüler 13 Lezzet

“Atina’da ne yenir?” Avrupa’nın gözde, Yunanistan’ın en güzel şehirlerinden biri olan başkent Atina ziyaretçilerine hatırlamaya değer birçok anı bırakıyor. Şehrin dokusu, mimarisi, kültürü ve eğlenceli ortamlarının yanı sıra yemekleri de gezginlerin merakını celbediyor.

Atina'da ne yapılır?

Atina’da Ne Yapılır? Yapılacak 10 Şey

“Atina’da ne yapılır?” araştırmasına başlamışsanız kendinizi antik çağlardan medeniyete geçişe tanık olacağınız bir gösteriye bir hazırlamalısınız. Yunanistan‘ın başkenti Atina misafirlerine tam olarak bunu sunuyor.

Atina havaalanı ulaşım rehberi

Atina Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

“Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?” diye araştırıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazıda bu soruya cevap olabilecek tüm seçeneklerden bahsedeceğim.