Atina Gezilecek Yerler

Batı Medeniyetinin beşiği ve Avrupa’nın tarihi başkenti Atina hem modern çehresi hem de binlerce yıllık tarihi kökleri ile turistler için harika bir gezi durağı olmayı sürdürüyor. Atina yolcusuysanız yaşı 3000 yılı aşan tarihi şehri tüm popüler noktalarıyla tanıyıp gezmeniz adına detaylı bir Atina gezilecek yerler listesi hazırladım.

Atina’da kalma süreniz kısıtlı olsa bile verimli bir gezi planı yaparak şehri doya doya gezebilme şansınız son derece yüksek! Gezginlere seyahatleri boyunca fikir, öneri ve uyarılar sunan bu rehber umarım şimdiye kadar çok sayıda kişiye olduğu gibi size de iyi bir gezi arkadaşı olur.

Rehber boyunca gezip görülecek en önemli gezi noktaları hakkında bilgi ve fotoğrafların yanı sıra konaklamadan ulaşıma, yeme içmeden alışverişe kadar birçok önemli konuda bilgiler bulabilirsiniz.

Atina'da nerede kalınır?


ATİNA’DA NEREDE KALINIR?

Atina’da nerede kalınır? başlıklı yazımda da çok detaylı anlattığım üzere Plaka, Syntagma ve Monastiraki bölgeleri eğlenceli bir Atina seyahati için konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgelerden.

Otel tavsiyesi isterseniz son Atina seyahatimde konaklayıp memnun ayrıldığım 4 yıldızlı Electra Hotel adlı oteli tavsiye edebilirim. Ermou Caddesi’nin girişinde yer alan otelden şehir içinde gezip görülecek hemen hemen tüm yerlere yürüyerek ulaşmak mümkün.

Atina'da ne yapılır?


EN POPÜLER AKTİVİTELER

Yoğun sezonda popüler tur ve müzelerin müsait durumlarında sıkıntı yaşanabiliyor. Bu yüzden ilgilendiğiniz yerlerin rezervasyonlarını önceden yapmanızı tavsiye ederim.

Atina’daki en popüler aktiviteler:

Atina Gezilecek Yerler Listesi

Binlerce yıl öncesinden kalan antik yapılar, müzeler, etkileyici sanat-kültür öğeleri, eğlence mekanları, ilginç sokaklar, tepeler, müzikler, tavernalar, yemekler, Ege güzelliği…

İşte Yunanistan’ın başkenti Atina’da görebileceğiniz en popüler 33 yer ve Atina gezilecek yerler listesi…

(Bu arada tüm bu noktaların harita konumlarını yazı devamındaki Atina gezilecek yerler haritası bölümünde topluca bulabileceğinizi unutmayın.)

1. Akropolis

Acropolis Atina hakkında bilgiler

Batının en önemli antik bölgelerinden biri olan Akropolis Atina’yı dünyaya tanıtan yerlerin başında geliyor. Kelime olarak ise Yüksek Şehir anlamına geliyor.

Zira bulunduğu tepe hem harika bir şehir manzarasına sahip hem de kentin birçok yerinden görülebilecek bir konumda yer alıyor. Binlerce yıl öncesinde inşa edilmiş olup, o dönemlerde şehir yapılanmasına örnek teşkil etmiş.

Gezginlerin genellikle Atina gezilecek yerler listelerinin en başına koydukları Akropolis eskiden bir kaleymiş. Bölge tarihi değeri çok yüksek olan tapınak ve antik yapılarla dolu. Bunlar arasından en popüler olanı ise Tanrıça Athena’ya adanmış olan Pantheon Tapınağı.

Akropolis’te gezilmesi gereken diğer yerler arasında ise Erekteyon Tapınağı, Athena Nike Tapınağı, Propylea, Dionysos Tiyatrosu, Herodes Atticus Odeon vb. birçok ilginç yapı bulunuyor.

Antik kente gitmek istediğinizde daha çok sabah erken ya da akşamüstü saatlerini tercih etmenizde fayda var çünkü özellikle yaz aylarında Atina’nın 40 dereceye varan sıcaklıkları çok zorlayıcı olabiliyor. Aynı zamanda oldukça yüksek bir tepede bulunan bölgeye tırmanarak çıkılıyor. Bundan dolayı rahat bir ayakkabı giyip, yanınıza su almanızı da öneririm.

Akropolis’in antik zenginliğine daha derin bir bakış atmak isterseniz bu bölgeden çıkarılan sayısız arkeolojik eseri Akropolis Müzesi’nde inceleyebilirsiniz.

Giriş biletiniz hazır mı?

Acropolis Atina’nın en gözde turizm noktası. Siz de turizm sezonunda olası giriş kuyruklarında zaman kaybetmek istemezseniz Acropolis giriş biletinizi seyahatiniz öncesinde satın almayı düşünebilirsiniz.

2. Parthenon

Partenon Atina'da görülmesi gereken yerler

Tarih, mitoloji, Tanrıça cenneti olan Atina’da antik mimarinin en görkemli ve etkileyici yapılarından biri bulunuyor: Parthenon. Akropolis’in en popüler yapısı olarak dünyanın dört bir yanından milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor.

Atina’da gezilecek yerler arasında bulunan antik tapınağın milattan önce 5. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor. Parthenon ile ilgili öne çıkan tarihi bir diğer özellik ise demokrasiyi simgeliyor olması.

Şehri ele geçiren farklı devlet ve medeniyetler tarafından değişik amaçlarla kullanılan tapınak (Kilise, cami, cephanelik vb.) paha biçilmez bir tarihi zenginliğe sahip. Tapınaktan 19. yüzyılda çıkarılan bazı heykeller ise İngiltere British Museum’da sergileniyor.

3. Akropolis Müzesi

Akropolis Müzesi Atina

Akropolis bölgesine çok yakın bir mesafede bulunan (Güneydoğu yönünde) Yeni Akropolis Müzesi 2007 yılında açılmış ve oldukça modern mimarisi ile göz kamaştırıyor. Antik eserlere fazla ilgi duymayan kişilerin bile mimari detayları sayesinde etkilendiği müze, tarih ve arkeoloji tutkunları içinse son derece cezbedici.

Akropolis Müzesi Avrupa’nın en geniş arkeoloji müzelerinden biri. Dünyaca ünlü koleksiyonları ise Akropolis bölgesi ve şehrin arkeolojik geçmişine ışık tutuyor, sırları gün yüzüne çıkarıyor. Müzede genel itibarıyla Yunan Tunç Çağı’ndan Roma ve erken Bizans dönemine kadar olan eserler teşhir ediliyor.

Antik kentin girişinde bulunan Akropolis Müzesi’nde zemin kat Akropolis’ten çıkarılan tarihi/arkeolojik buluntulara ayrılmış. Müzenin birinci katında ise ağırlıklı olarak Arkaik Dönem (MÖ. 650-480 yılları arası) eserleri sergileniyor.

İkinci katta ise müze severlerin Atina manzarasına bakıp keyifle vakit geçirebilecekleri bir teras-restoran yer alıyor.

Akropolis Müzesi 14 binden fazla esere ev sahipliği yapıyor. Müze koleksiyonları arasında öne çıkan eserlerden biri Athena Nike Kabartması. Aynı zamanda zemin kattaki Akropolis Heykel Galerisi ziyaretçilere tam bir arkeoloji şöleni yaşatıyor.

Müzenin bulunduğu yerin zemini de ören yeri olduğu için bölgedeki kazı çalışmaları devam ediyor. Cam zeminden ören yerdeki çalışmaları da görebiliyorsunuz.

4. Plaka

Plaka Atina gezilecek yerler

Atina ile özdeşleşmiş popüler bölge Plaka da Atina gezilecek yerler listesinde! Yunan kültürünü ve ruhunu en iyi yaşayıp, hissettiren yerlerden biri.

Çiçeklerle süslenmiş bembeyaz evler, tavernalar, küçük sevimli kafeler, restoranlar, karakteristik dar sokaklar, küçük aile dükkanları ile örülü pitoresk bir dokusu bulunuyor Plaka’nın. Görüntüsü ile bile son derece çekiciyken sokaklarına dalıp, mekanlarında vakit geçirmeye başladığınızda üstünüzdeki etkisi daha da güçleniyor.

Plaka’nın birbirinden sevimli dar sokaklarına dalıp keşfe çıkmak oldukça keyifli. Ayrıca bölgede çok sayıda taverna, kafe ve restoran bulunması Yunan lezzetlerini deneyimlemek isteyenler için ayrı bir cazibe unsuru yaratıyor.

Atina’nın renkli, biraz geleneksel ve kasaba havasındaki bölgesi aynı zamanda çok sayıda küçük aile dükkanına ev sahipliği yapması ile de ünlü. Bu nedenle Atina’da bilhassa yöresel ürünlere ve el işi yapımlara meraklıysanız Plaka’daki dükkanlara da bir göz atmayı unutmayın.

Bölgede konaklamak isteyenlere…

4 yıldızlı Ava Hotel and Suites, bu bölgede konaklama için tercih edebileceğiniz en popüler otellerden bir tanesi.

5. Ulusal Arkeoloji Müzesi

National Archaeological Museum Atina'da gezilecek yerler

Arkeoloji meraklısı bir gezginseniz Atina’nın size cennet gibi geleceği kesin. Atina’da görülmesi gereken yerler arasında bulunan Ulusal Arkeoloji Müzesi de ziyaretçilerini gizem, tarih ve sanatla dolu zengin koleksiyonları ile tarih öncesi dönemlere kadar götürüyor.

Atina’nın en büyük arkeoloji müzesi olan Ulusal Arkeoloji Müzesi ilk olarak 19. yüzyılda kentteki antikaları korumak için kurulmuş. Sonrasında koleksiyonlarını gittikçe genişletmiş ve günümüzde 11.000’den fazla sayıda arkeolojik esere ev sahipliği yapıyor.

Koleksiyondaki eserlerin kökleri Neolitik döneme kadar uzanırken, müze binasında da Neoklasik stil mimarinin izleri öne çıkıyor. Şık, modern ve ferah şekilde tasarlanmış olan bina müze ziyaretçilerine konforlu bir deneyim sunuyor.

Ulusal Arkeoloji Müzesi’ndeki koleksiyonlar temelde 4 bölüme ayrılmış. Bunlar arasında Tarih Öncesi Koleksiyon en popüler olanı. Bu koleksiyonda özellikle altın kaplama eserler, duvar resimleri, kılıçlar ve hançerler yoğun ilgi görüyor.

Ziyaretçilerin tarih dışında sanatsal bir gözle de incelediği diğer bir koleksiyon da Heykel Koleksiyonu. Bu bölümde ise daha çok kabartmalı mezarlıklar, arkaik heykeller, Kouori heykelleri, Bronz Poseidon Heykeli ön plana çıkıyor.

Müzede ünlü Yunan seramik sanatına da geniş yer ayrılmış. Öyle ki göz alıcı geniş bir vazo koleksiyonu teşhir ediliyor. Sadece seramik değil kilden yapılma vazolar da sergi dahilinde bulunuyor. Ayrıca “Diğer Koleksiyonlar” olarak ziyaretçileri ağırlayan bir başka alanda da çok çeşitli tarihi eserler yer alıyor.

6. Monastiraki

Monastiraki Meydanı Atina gezisi

Atina gezilecek yerler listesindeki Plaka’ya göre daha ekonomik, kalabalık ve turist popülasyonu fazla olan bir yer Monastiraki. Monastiraki’yi önemli kılan en önemli unsurlardan biri ise Atina’nın çok sayıda tarihi bölge ve yapısına oldukça yakın mesafede olması.

Monastiraki’de turistleri en çok çeken noktalardan biri Atina Bit Pazarı. Burada Atina’dan anı olarak el yapımı sandaletler, sabunlar, t-shirtler ve daha birçok hediyelik eşya bulmak mümkün.

Atina’da yeme-içme keyfine de ayrı bir parantez açmak gerekiyor; malum şehrin dünyaca ünlenen kendine has bir mutfak ve eğlence kültürü bulunuyor. İşte Monastiraki Yunan mutfak ve kültürünü en iyi deneyimleyebileceğiniz yerler arasında.

Çok sayıda yerel lezzet seçeneği bulunan semtte Akropolis dahil çok keyifli Atina manzaraları da gezginlere eşlik ediyor.

Monastiraki Meydanı ise etkileyici yapılarıyla bölgenin en popüler alanı. Burası şehrin en dinamik ve güzel yerlerinden biri olarak tanımlanıyor. Şehrin sembolü olan Akropolis’i Monastiraki Meydanı’nın bulunduğu yerden çok rahatlıkla görebilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Şehrin merkezinde konaklayın!

Eğer siz de Atina seyahatinizde şehrin bu en hareketli noktasında konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Elia Ermou Athens Hotel sizin için güzel bir seçenek olabilir.

7. Ulusal Bahçe

Ulusal Bahçe Atina'da gezilecek yerler

Şehrin tam da merkezinde; Korint sütunları, tefler, antik kalıntılar, mozaikler ve daha birçok özelliği barındıran yemyeşil bir doğa harikası Ulusal Bahçe. Atina’da gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerinden biri; şehirden fazla uzaklaşmanıza gerek kalmadan sizi doğa ile baş başa bırakıyor.

Yunanistan Parlamento Binası’nın arkasında yer alan park yaklaşık 15,5 hektar büyüklüğünde. Ayrıca 500’den fazla hayvan, ağaç ve bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

Burada binlerce ağacı, çeşitli bitkileri, gölet ve köprüleri görmek mümkün. Huzur dolu ambiyansı ile insanları kendine çeken parkta bir de botanik müzesi ile küçük bir hayvanat bahçesi bulunuyor.

Ulusal Bahçe aynı zamanda tarihi bir önem de taşıyor; öyle ki 19. yüzyılda bir Kraliyet Bahçesi olarak inşa ettirilmiş. Çok sayıda tarihi yapıya da ev sahipliği yapan bahçede özellikle Zappeion Hall’u mutlaka görmenizi öneririm.

8. Syntagma Meydanı

Syntagma Meydanı Atina gezilecek yerler

Atina’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan Syntagma Meydanı hem tarihi bir alan hem de şehrin en merkezi bölgelerinden biri. Tarihsel önemi eski dönemlerde kraliyet sarayı meydanı olmasından geliyor. Günümüzde ise saray Atina Parlamento Binası olarak kullanılıyor.

Syntagma Meydanı Atina’nın en hareketli yerlerinden biri çünkü çok yönlü etkinlik ve aktivitelerinin merkezi haline getiriliyor. Siyasi eylemler, kutlamalar, protestolar ve daha birçok etkinlik bu meydanda gerçekleştiriliyor.

Halk tarafından Anayasa Meydanı olarak da bilinen Syntagma Meydanı’nı bu kadar popüler kılan bir diğer etken de şehrin toplu taşıma/ulaşım merkezi olması.

Tramvay, metro, otobüs vb. toplu taşıma araçlarının hemen hepsi meydandan geçiyor. Dolayısıyla meydandan şehrin hemen her yerine toplu taşıma ile kolaylıkla ulaşmak mümkün.

Not: Pazar günleri saat 11.00’de meydanda askerlerin nöbet değişim töreni yapılıyor. Biz özellikle planlamasak da törene denk geldik ve açıkçası özellikle plan yapmaya gerek olmayacak bir aktivite olacağını söyleyebilirim. Yine de yorum sizin.

Atina’yı oturduğunu yerden keşfedin!

Hop on hop off otobüs turu bileti satın alarak şehirde gezip görülmesi gereken tüm önemli yerleri rahatça gezebilirsiniz. Hop on hop off otobüs turları meydanın hemen kenarında kalkıyor.

9. Lycabettus Tepesi

Lycabettus Tepesi Atina'da görülmesi gereken yerler

7 tepeli Atina’nın yüksek yerleri ve şehir manzaraları oldukça meşhur. 300 metrelik Lycabettus Tepesi ise kentin en yüksek yeri olma unvanını taşıyor.

İsmi sadece Yunan tarihinde değil mitolojisinde de sıkça geçmiş çünkü çok sayıda hikaye bir şekilde Lycabettus Tepesi ile ilişkilendiriliyor. En popüler iki hikaye ise bir zamanlar buranın kurtlar dağı olması ve Tanrıça Athena’nın Atina şehrini yaratırken koca bir kayayı buraya düşürmesini anlatıyor.

Atina’nın ilgi çekici mitolojik hikayelerine sık sık konu olan Lycabettus Tepesi aynı zamanda birçok özel yapı ile dolu. En önemlilerinden biri Yunan Tanrısı Zeus adına yaptırılan tapınak.

Aynı zamanda Saint George isimli çok eski bir kilise de popüler yapılar arasında. Yaklaşık 4 bin kişilik tiyatro da turistlerin oldukça dikkatini çekiyor ve zaman zaman çeşitli etkinliklere sahne oluyor.

Tarih, mitoloji derken Lycabettus Tepesi’nin eşsiz güzellikteki Atina manzarasını da es geçmemek gerek. Rengarenk şehir manzarası ve Pire Limanı turistlere harika fotoğraf kareleri sunuyor. Ayrıca tepede biraz dinlenip, bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir restoran/kafe de mevcut.

Not: Eğer Akrapolis’e çıkarsanız Atina’nın zaten muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Eğer Atina’da ekstra vaktiniz yoksa Lycabettus Tepesi’ne de çıkmanıza belki gerek olmayabilir.

10. Panathenaic Stadium

Panathenaic Stadium Atina'da gezilecek yerler

Özellikle tarihi yapılara meraklı olanların 2000 yılı aşkın bir süre önce inşa edilen Panathenaic Stadium’u da mutlaka Atina gezilecek yerler listesine almalarını öneririm.

Tam merkezde yer alan Panathenaic Stadium dünyada tamamı mermerden yapılma tek stadyum olmakla beraber yüzlerce yıldır tarihi olaylara da tanıklık ediyor.

Kökleri tarih öncesi yıllara dayanan stadyum 19. yüzyıl sonunda ilk Modern Olimpiyat Oyunları’na da ev sahipliği yapmış. Aynı zamanda birçok kültürel-dini etkinlik ve Atina Halk Spor Yarışmaları da antik stadyumda gerçekleştirilmiş.

Hem turistik hem yerel halk açısından ayrı bir değer taşıyan Panathenaic Stadium bilgelik ve savaş Tanrıçası Athena’yı da simgeliyor. Stadı ziyaret ederseniz koşu parkurunu, sporcuların alkışlandığı ünlü mermer standları ve Olimpiyat Halkaları’nı da yakından görebilirsiniz.

11. Benaki Müzesi (Benaki Museum)

Benaki Müzesi Atina gezilecek yerler

Asırlar boyu çok sayıda kültürün etkisi altında kalan Yunan kültürüne derinlemesine girmek isteyenlerin Atina’daki ilk adresi Benaki Müzesi oluyor. Toplamda 45.000’den fazla sayıda esere ev sahipliği yapan müzede farklı kültürlerin nerelerde ayrıştığını ya da hangi noktalarda kesişip harmanlandıklarını görmek de mümkün!

Müzenin içindeki çok değerli ve geniş kapsamlı koleksiyonlar kadar Neoklasik tarzdaki binası da son derece ilgi çekici. Müzeye ismini veren Benakis ailesinin konağı ziyaretçilere mimari bir şölen sunuyor. Konak hem dış cephe hem de iç dekorasyon olarak oldukça zevkli şekilde tasarlanmış.

Benaki Müzesi’nin koleksiyonlarına dönecek olursak öncelikle müzede sergilenen eserlerin ünlü koleksiyoncu Antonis Benakis’e ait olduğunu belirtelim. Amaç da onun koleksiyonlarını yaşatmak; bundan dolayı eserler aile tarafından müzeye bağışlanmış.

Müzedeki eserlerin kökleri genel olarak milattan öncesi dönemlerden 20. yüzyıla kadar uzanıyor. Ağırlıklı olarak Bizans ve Antik Çağ eserleri görmeniz mümkün ama koleksiyonlar bu kadarla sınırlı değil. Çin, Roma, Mısır, Osmanlı, Geç Bizans, İslam, Neo-Helen sanatına dair çok çeşitli ve göz kamaştırıcı eser ziyaretçilerle buluşuyor.

Tam bir kültürel çeşitlilik ve zenginlik sergileyen Benaki Müzesi’nde geleneksel Yunan evi örneklerini de incelemeyi unutmayın.

12. Temple of Olympian Zeus

Temple of Olympian Zeus Atina hakkında bilgiler

Yunan mitolojisinin en güçlü Tanrısı olarak bilinen Zeus’a ithaf edilen Temple of Olympian Zeus da Atina’nın en değerli antik yapılarından biri olarak tanınıyor. Ünlü tapınağın milattan önce 6. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor.

Temple of Olympian Zeus’un en dikkat çekici özellikleri arasında 104 sütunla çevrili olması yer alıyor. Yaptırıldığı dönemde şehir için büyük önem taşımakla beraber o zamana kadar Atina’da görülen en büyük heykele de ev sahipliği yapmış.

Milattan önce 3. yüzyıl civarlarında şehre yapılan saldırılardan ötürü büyük hasar alan antik yapı o zamandan sonra eski görkemine kavuşamamış. Ayrıca tapınak Akropolis’ten de görülebiliyor.

13. Psyri

Psyri Atina gezisi

Yunanistan ve Atina denildiğinde şüphesiz ki akla gelen ilk yerler arasında tavernalar/restoranlar bulunuyor. Kentin özellikle tavernalar bakımından en ünlü semtlerinden biri de Monastiraki Meydanı’na göre kuzeyde kalan Psyri.

Küçük sevimli bir meydanı da olan Psyri semtinde canlı müzik dinlemek, ünlü leziz Yunan mezelerinin tadına bakmak ve Rembetiko performansları izlemek en popüler aktiviteler arasında. Zaten bölge de özellikle son yıllarda turistler tarafından da tanınmaya ve oldukça popüler bir yer olmaya başlamış.

Bölgede eğlenebileceğiniz barlar da geç saatlere kadar açık. Aynı zamanda Psyri’de el yapımı deri çantalar, orijinal ev eşyaları ve tasarım ürünleri satan dükkanlar da bulunuyor. Hazır Psyri’ye gitmişken ünlü Yunan salatası ve köftelerinin de tadına bakabilirsiniz.

14. Kiklad Sanat Müzesi (Cycladic Art Museum)

Cycladic Art Museum Atina gezilecek yerler

Atina’nın ünlü Kiklad Sanat Müzesi MÖ. 2000-3000’li yıllarda Ege’de yaşamış olan Kiklad uygarlığına dair birbirinden etkileyici ve özgün sanat örneklerine ev sahipliği yapıyor.

Sanatseverlerin hayran kaldığı müze koleksiyonlarında aynı zamanda Bizans ve Kıbrıs sanatına ait eserler de sergileniyor.

3000’den fazla sanat eserinin bulunduğu müze 1986 senesinde kurulmuş. Dolly ve Nicholas Goulandris’in koleksiyonlarını toplamayı hedefleyen müze zaman içinde bağışçıların da yardımıyla oldukça zenginleşip genişlemiş.

Cam, mermer ve ışık süzmesi gibi detayların öne çıktığı müze binası ise estetik açıdan oldukça başarılı bir tasarıma sahip. Ortalama 2.300 metrekarelik ve 4 katlı olan müze binasının ilk iki katında Kiklad eserleri teşhir ediliyor.

Üçüncü kat Kalkolitik-Modern dönemde üretilen Kıbrıs sanat eserlerine ayrılmışken, ikinci ve dördüncü katlarda ise sizi geniş bir Antik Yunan koleksiyonu karşılıyor.

15. Anafiotika

Anafiotika Atina turu

Atina’yı en çok hissettiren yerlerden biri de eski tarihi semt Plaka’da yer alan Anafiotika. Burası Akropolis’e de çok yakın bir mesafede bulunuyor ve daracık sokakları ile daha çok Yunan adalarını andırıyor. Zaten bölge Anafi Adası’nda yaşayanlar tarafından inşa edilmiş; adadaki ortam ve kültür ile fazlasıyla benzerlik gösteriyor.

Anafiotika Mahallesi bembeyaz evlerinin mimarisi ile başlı başına ilgi çekici bir yer. Aynı zamanda burada çok sevimli Yunan kafeleri ve restoranları bulunuyor. Atina’nın tarihi yerlerini dolaşırken Yunan adalarını anımsatan bu eski yerleşim yerinde de biraz yürüyüş yapıp, sokaklarını keşfetmekten büyük keyif alabilirsiniz.

Sıcak ada ambiyansını ve tarihi yerleri seviyorsanız Anafiotika’yı da mutlaka Atina gezilecek yerler listenize almanızı öneririm.

16. Ancient Agora of Athens

Ancient Agora of Athens Atina gezilecek yerler

Atina’da gezilmesi gereken tarihi yerler arasında bulunan Ancient Agora of Athens antik kalıntıları ve yapıları ile ünlü.

Antik Yunan zamanında halkın bir araya gelip sohbet ettiği, gündelik hayatın merkezinde olan bir pazar yeriymiş. Aynı zamanda ticaret ve yönetim ile kararlar burada alınırmış. Antik Agora’nın bir diğer özelliği ise birçok tiyatro ve spor etkinliğine ev sahipliği yapması.

Görüldüğü gibi Atinalıların hayatında Antik Agora’nın büyük bir yeri bulunuyor. Günümüzde özellikle çok değerli kalıntı ve yapıları barındırması dolayısıyla turistik açıdan yoğun ilgi ile karşılaşıyor.

Antik Agora’nın en popüler yapısı ise 18 metre uzunluktaki Archon Basileus Royal Stoası. MÖ 6. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen ünlü stoanın Sokrates’in yargılandığı yer olduğu da söyleniyor.

Antik Agora’daki diğer bir popüler yapı da Tanrıça Athena’ya ithaf edilen Hephaistos Tapınağı. Tarihi tapınak MÖ. 5. yüzyılda yaptırılmış ve özellikle içindeki duvar süslemeleri ile dikkat çekiyor.

Antik Agora’ya gelmişken görmeden dönmemeniz gereken yapılardan biri de Kutsal Havariler Kilisesi. Kilisenin bilhassa seramik süslemeleri ziyaretçilerde hayranlık uyandırıyor.

17. Bizans ve Hristiyan Müzesi (Byzantine and Christian Museum)

Byzantine and Christian Museum Atina'da gezilecek görülecek yerler

Bizans temalı çok zengin ve değerli bir koleksiyona ev sahipliği yapan Bizans ve Hıristiyan Müzesi de Atina gezilecek yerler listesinde bulunuyor. Müze sanat severleri baştan çıkaran bir büyüleyiciliğe sahipken koleksiyonlardan önce binası ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Bina Toskana stil mimarinin ve Yunan sanatının en ilgi çekici örneklerinden birini sergiliyor. Hem dış hem iç cephe nadide güzellikteki detaylarla donatılmış. Binanın müze olarak kullanılmaya başlanması ise 1914 senesine dayanıyor.

Müzenin koleksiyonlarına gelirsek içeride tam 25 binden fazla eser sizi bekliyor. Bizans sanatı temalı en büyük koleksiyon bu müzede sergileniyor. Koleksiyondaki eserlerin çoğu Girit, Bulgaristan, Sırbistan, Selanik, Mystras gibi Bizans bölgelerinden getirilmiş.

Ayrıca erken Hristiyan ve Ortaçağ dönemi dini eserler de müze ziyaretçileri ile buluşuyor. Freskler, kumaşlar, nadir yazılar, çömlekler, el yazmaları, eser kopyaları ve daha çok çeşitli eserleri görme şansına sahipsiniz.

Kronolojik şekilde dizilen sergilerde tarihi dönemlere göre yüzyıllardır süregelen değişimleri büyük bir ilgiyle inceleyip, dolu dolu bir müze turu atabilirsiniz.

18. Dionysos Tiyatrosu (Theatre of Dionysus)

Atina gezi rehberi Dionysos Tiyatrosu

Akropolis’in güney eteklerinde yer alan Dionysos Tiyatrosu Şarap ve Eğlence Tanrısı Dionysos adına inşa edilen en değerli antik yapılar arasında.

Eski dönemlerde halk Dionysos adına yılın belirli dönemlerinde şenlikler düzenlermiş. Dionysos Tiyatrosu da esas olarak onun adına düzenlenen gösterilerin sergilenmesi amacıyla yaptırılmış.

Özellikle Sophokles ve Euripides gibi Yunan şairlerinin tiyatro oyunlarının sergilendiği ve Dionysos adına yapılan ritüellerin gerçekleştirildiği mekan olarak da biliniyor.

Akropolis Tepesi’nden aşağı bakıldığında net olarak görülebilen tiyatro binlerce yıl öncesinden günümüze kadar iyi korunabilen yapılardan biri. Tarihinin MÖ 5. yüzyıla dayandığı tahmin ediliyor ve aynı zamanda Yunan tiyatrosunun da temeli ve ilk örneği.

Akropolis’e doğru tırmanırken gördükleri antik açık hava tiyatrosundaki tarihi kalıntılar çok sayıda turist için bir çekim merkezi. Siz de Akropolis’i ziyaret ederken şimdilerin genellikle sessiz ama bir zamanların çok şenlikli ve coşkulu antik tiyatrosunu görmeden geçmeyin.

19. Yunan Parlamento Binası

Parlamento Binası Atina turu

Syntagma Meydanı’ndaki ünlü yapı kral Otto’nun isteği üzerine ailesi için inşa edilmiş. Sarayın uzun yıllar boyunca kullanılan diğer adı da Kraliyet Sarayı. Syntagma Meydanı’nın eski ismi olan Kraliyet Meydanı da bu saraydan geliyor.

Alman mimar Friedrich von Gärtner tarafından tasarlanan Yunan Parlamento Binası 19. yüzyılın ortalarında yaptırılmış ve monarşinin kaldırılmasına kadar da saray olarak kullanılmış.

Çıkan bir yangın dolayısıyla saray büyük hasar aldığı için kral da başka bir binaya taşınmış ve yapı 1935 senesinde parlamento binasına dönüştürülmüş.

Parlamento binası oluncaya kadar hastane, müze gibi farklı amaçlar için de kullanılan yapı tarihi bir zenginliği barındırıyor. Parlamento binası ile ilgili en çok ilgi çeken unsur ise önünde Meçhul Askerin Mezarı olarak anılan anıt.

Anıt 7/24 korunuyor ve sarayın önünde geleneksel kıyafetli muhafızların nöbet değişimi ritüelleri gerçekleştiriliyor.

20. Ermou Caddesi

Ermou Caddesi Atina'da nereler gezilmeli?

Kentin kalbinde yer alıp trafiğe kapalı olan Ermou Caddesi İstanbul’un merkezi Beyoğlu ve İstiklal Caddesi ile büyük benzerlik gösteriyor. Geniş caddede rahat yürüme alanları, çok sayıda mağaza, kafe, restoran, seyyar satıcı ve dükkan sıralanıyor.

Atina’da alışveriş yapılabilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Ermou Caddesi’nde yerli ya da uluslararası düzeyde çok sayıda marka mevcut. Alışveriş bütçeniz ne olursa olsun burada kendi zevkinize ve beklentinize göre ürünler bulabilmeniz mümkün.

7/24 canlı bir karaktere sahip olan caddenin ara ve yan sokaklarını dolaşmak da oldukça keyifli. Zaten buralarda da yoğun bir turist kalabalığı, lokantalar, kafeler ve dükkanlar bulunuyor. Ayrıca cadde Monastiraki ve Syntagma Meydanları’nı da birbirine bağlıyor.

Not: Caddede yer alan zincir mağazalarının birçoğu pazar günleri kapalı olabiliyor. Yine pazar günleri bölge oldukça hareketli ama alışveriş planınız varsa bu durumu göz önünde bulundurabilirsiniz.

Otel tavsiyesi isteyenlere…

Ben son Atina gezimde Ermou Caddesi’nin Sintagma Meydanı’na bakan girişinde yer alan 4 yıldızlı Electra Hotel adlı otelde konakladım ve memnun ayrıldım. Dilerseniz göz atabilirsiniz…

21. Erechtheion

Erechtheion Atina'da gezip görülecek yerler

Atina gezilecek yerler arasındaki Akropolis’te görebileceğiniz diğer bir antik miras da Erechtheion. Atina için büyük önem taşıyan antik dönem kralı Erectheus, Tanrıça Athena ve Poseidon adına yaptırılmış olan tapınaklardan biri.

Parthenon’un yanında Akropolis’in kuzeyinde bulunan tarihi tapınak yaptırıldığı zamanda daha çok dini ritüeller için kullanılmış. Hatta Akropolis’teki en önemli yapı Parthenon olmasına rağmen en önemli dini tapınağın ise Erechtheion olduğu tahmin ediliyor.

Milattan önce 410 yıllarında Atina’nın gücünü göstermek ve Athena heykelini barındırmak amacıyla yaptırılan tapınak mimari açıdan da yoğun ilgi görüyor. Ayrıca tapınakta birçok Karyatlar isimli heykel de bulunuyor. Akropolis için satılan kombine biletlerle Erechtheion’u da görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

22. Kolonaki

Kolonaki Atina'da nereler gezilir?

Atina’nın seçkin alışveriş, moda, eğlence ve sanat/kültür alanlarından biri olan Koloni lüks dokusu ile ilgi çekiyor. Şık taverna, kafe ve restoranların yanı sıra zarif Neoklasik binalar, şık şekilde dizayn edilmiş sokaklar Kolonaki’nin başlıca güzellikleri arasında.

Aristokrat havası ile kentin en popüler yerlerinden biri haline gelen Kolonaki özellikle alışveriş tutkunları için sayısız seçenekle dolu. Ayrıca modanın da merkezi olarak anılıyor ve birçok tasarım dükkanı ile seçkin butiğe ev sahipliği yapıyor.

Burası yalnızca alışveriş için tercih edilen bir yer değil; birbirinden güzel dekore edilmiş ve kaliteli yeme-içme-eğlence mekanları ile de ünlü. Özellikle gece hayatını sevenlerin de en uğrak adreslerinden biri olduğunu belirtelim. Bölgede çok sayıda bar ve gece kulübü geç saatlere kadar eğlenmek isteyen kişilere kapılarını açıyor.

Gündüz saatlerinde de mahallede keyifli bir keşfe çıkarak birbirinden estetik yapıları ve genel dokuyu inceleyebilirsiniz.

23. Herodes Atticus Odeon

Herodes Atticus Odeon Atina gezilecek yerler

Atina’da gezilecek tarihi yerler arasında Roma döneminden kalma antik bir konser salonu da bulunuyor: Herodes Atticus Odeon. Yapının Atticus tarafından karısı için inşa ettirildiği söyleniyor.

Akropolis’te yer alan tarihi tiyatro ve konser salonunu gördüğünüzde nasıl bu kadar sağlam kaldığına şaşırabilirsiniz. Özellikle 1950 senesinde yapılan restorasyon çalışmaları sonrasında Herodes Atticus Odeon orijinale yakın mermerlerle yeniden yaptırılmış ve şu anki ihtişamlı görünümüne kavuşmuş.

Beş bin kişilik kapasitesi ile günümüzde de çok sayıda konser ve tiyatro gösterisine ev sahipliği yapan antik yapıda bir performans izlemek ya da festivale katılmak büyük bir şans.

Bilhassa Atina Festivali zamanında ( Mayıs-Ekim arası) tiyatro oldukça şenlikli bir hale bürünüyor. Fırsatınız olursa kaçırmayın!

24. Temple of Athena Nike

Temple of Athena Nike Atina gezip gördüm

Atina Akropolisi’nin bir diğer tarihi hazinesi de Temple of Athena Nike. Yunan mitolojisinde zafer Tanrıçası olarak bilinen Nike’a ithaf edilen tapınak görenleri mimarisinin zarifliği, iyi korunmuş olması ve konumu ile kendine hayran bırakıyor.

Akropolis bölgesinde Parthenon ve Erechtheion kadar popüler olmasa da en az onlar kadar değerli bir yapı. Yunanistan’daki ilk İyon yapı olmasıyla da ünlenen Athena Nike Tapınağı oldukça küçük ama çok etkileyici. Bölgenin güneydoğu kısmındaki bir uçurum kenarına inşa ettirilmiş.

Ünlü mimar Kallikrates tarafından MÖ 420 senesinde tasarlanan Athena Nike Tapınağı’nda Yunan-Pers başta olmak Yunanlıların girdiği çeşitli savaşlar resmediliyor.

Ayrıca yamaçtaki tapınağı çevreleyen korkulukların üstündeki kabartmalar da oldukça sanatsal bir bakış açısını yansıtıyor. Kabartmalar arasında en ünlü olanı ise Sandaletlerini Düzelten Nike Kabartması.

Etrafında her zaman kalabalık olup, sürekli fotoğraflanan Temple of Athena Nike’ı da Atina’da gezilecek yerler listenize dahil edebilirsiniz.

25. Roma Agorası

Roma Agorası Atina'da ne yapılır?

MÖ 19-11 yıllarından kalma Roma Agorası Antik Atina Agorası’na yakın bir mesafede yer alıyor. Atina Roma’nın eline geçince Romalılar da kendi agoralarını inşa etmişler.

Peki, neler var Roma Agorası’nda? 19. yüzyıla kadar Atina’da ticaret merkezi olarak kullanılan agorada en önemli yapılardan biri Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı Fethiye Camii. Ayrıca etkinliklerin gerçekleştirildiği geniş avlu da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Atina Agorası’na göre biraz daha küçük olan agoradaki diğer önemli yapılar ise Çeşme, Athena Archegetes, Doğu Propylon, Rüzgar Kulesi, Aslan Heykeli, Antik Zeytin Sıkacağı ve Agoranomeion.

26. Hadrianus Kütüphanesi (Hadrian’s Library)

Hadrian Library Atina gezilecek yerler

Antik kalıntılara merak duyanların Atina gezilecek yerler arasında gördüğü etkileyici yapılardan biri de Hadrianus Kütüphanesi.

Ne yazık ki günümüze kadar pek iyi korunamamış ve orijinal planındaki birçok bölüm bugün kalıntılar halinde karşınıza çıkıyor. Yine de Hadrianus Kütüphanesi’nin genel yapısı ve mimarisi ziyaretçiler tarafından gözlemlenebiliyor.

Roma Kralı Hadrianus’un emriyle MS 132 senesinde yaptırılan kütüphane Akropolis’in kuzey noktasında yer alıyor. Restorasyon çalışmalarının yapıldığı bölgede antik kütüphane kalıntılarını ve oldukça etkileyici, görkemli sütunları görmek mümkün.

Yaptırıldığı dönemlerde yapıda dekoratif bir havuz, iç avlu, okuma odaları, konferans salonu gibi alanlar bulunuyormuş.

Daha çok sütunlarının güzelliği ile anılan kütüphane Antik Yunan ve Antik Roma mimari stilin en güzel örnekleri arasında.

27. Temple of Hephaestus

Temple of Hephaestus Atina gezilecek yerler

Antik Agora’ya gelmişken es geçmemenizi önerdiğim Temple of Hephaestus çok iyi korunmuş bir yapı olarak ziyaretçileri mest ediyor. Hephaestus Tapınağı tarihi, orijinal dokusu, sanat eseri kıvamındaki estetik sütun ve frizleri ile oldukça dikkat çekiyor.

Tapınağın tarihine değinecek olursak temellerinin MÖ 460-420 yılları arasındaki döneme dayandığı tahmin ediliyor. Zamanında Hristiyan Kilisesi olarak da kullanılmış ve çeşitli dini ritüellere ev sahipliği yapmış.

Yemyeşil bir parkın içinde yer alıp, Akropolis’i iyi bir açıdan gören antik yapı Yunan Tanrısı Hephaestus’a adanmış. Mitolojik tarihinde Zeus ile Hera’nın oğlu olan Hephaestus aynı zamanda silahlar ve zırhlar üreten ateş tanrısı olarak tanınıyor.

Akropolis’e yaklaşık yarım saatlik bir yürüme mesafesinde olan tapınak bölgede görülmeye değer antik yapılar arasında yer alıyor.

28. Monastiraki Flea Market

Monastiraki Flea Market Atina gezilecek yerler

Atina gezilecek yerler arasındaki en popüler ve canlı semtlerden biri olan Monastiraki alışveriş tutkunları için de ideal bir bölge. Öncelikle kafa karışıklığına neden olmamak adına belirtelim. Meydanın tam köşesinde “Flea Market” adındaki giriş tabelasını göreceksiniz.

Buradan girdiğinizde sağlı sollu onlarca mağaza yer alıyor ve bu mağazalarda kendinize ve sevdiklerinize bir şeyler alabileceğiniz birçok hediye seçeneği var. Bunun dışında bölgede ayrıca hem uygun fiyatlı hem de çok çeşitli ürünler satan bir açık hava bit pazarına da yer alıyor.

Hediyelik eşya dükkanlarının yanı sıra antikacılar, yöresel kıyafet ve gıda satan yerler de turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşıyor. Ayrıca pazarın çeşit çeşit bitkisel bakım ve el yapımı ürünleri de oldukça meşhur.

29. Church of Panagia Kapnikarea

Church of Panagia Kapnikarea Atina'da gezip görülecek yerler

Hadrians Kütüphanesi’ne yaklaşık 4-5 dakikalık yürüme mesafesinde olan Church of Panagia Kapnikarea Atina’nın en eski kiliselerinden biri. Atina gezilecek yerler arasındaki ünlü alışveriş bölgelerinden Ermou Caddesi’nin sonuna doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkıyor.

Popüler bir bölgenin tam ortasında yer alan ve tarihi 11. yüzyıla dayanan yapı oldukça küçük olması ile dikkat çekiyor. Tanrıça Athena ya da Demeter’e adandığı tahmin edilen tarihi kilisenin mimarisi, Bizans figürleri, duvar resimleri, ufak pencereleri ve değişik yapıdaki taşları ise etkileyici bir ambiyans oluşturuyor.

İçerisi genellikle çok kalabalık değil; dolayısıyla rahat rahat kiliseyi inceleme şansına sahipsiniz. Aynı zamanda denk gelirseniz kilisedeki ilginç bir ayini görme şansını da yakalayabilirsiniz.

Etkileyici dış ve iç cephe mimarileri ile tarihi yapılara meraklı olanları cezbeden kilisenin iç cephesi pek iyi ışık almıyor. Bu nedenle kiliseyi daha çok güneş alan bir saatte ziyaret etmenizde fayda var.

30. Hellenic Motor Museum

Hellenic Motor Museum Atina'da nereler gezilir?

Atina çocuklarla gezilecek yerler arasında öncelikli olan Hellenic Motor Museum bilhassa araba tutkunları için tam bir cazibe merkezi. Araba ile ilgilenmeyenlerin bile keyifle gezip keşiflerde bulunabilecekleri popüler müzede çok eski modelleri de görmek mümkün.

Ulusal Arkeoloji Müzesi’ne çok yakın olan müze 2011 senesinde açılmış. 110’dan fazla araba modelinin bulunduğu koleksiyonların sahibi ise Charagionis. Klasik otomobil markalarının da sergilendiği müzede ağırlıklı olarak 19 ve 20. yüzyıllarda üretilen arabalar yer alıyor.

Hellenic Motor Museum aynı zamanda Yunanistan’ın otomobil tarihi ile ilgili aydınlatıcı ve ilginç bilgiler aktarıyor. Dolayısıyla tarihi süreçlere göre otomobil modellerindeki evrimleşmeyi de gözlemleyebilirsiniz.

Müzedeki F1 simülasyon imkanı ise Formula yarışlarının heyecanını merak edenler için çok keyifli bir uygulama! Ayrıca araba koleksiyonlarının dışında mekanda alışveriş yapabileceğiniz hediyelik eşya dükkanları da bulunuyor.

31. Museum of Illusions Athens

Museum of Illusions Athens Atina'da görülmesi gereken yerler

Atina’da çocuklar için eğlenceli gezi adreslerinden biri de Museum of Illusions Athens. İnteraktif, modern ve yenilikçi tarzı ile 2018 senesinden bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor.

Müzedeki sergiler farklı temalara sahip; bunlar arasında biyoloji, psikoloji, matematik, bilim gibi alanlar da yer alıyor. Yani sadece eğlenceli değil aynı zamanda başta çocuklar olmak üzere her yaştan insan için bilgilendirici ve eğitici de bir müze Atina İllüzyonlar Müzesi.

İllüzyon teknikleri ile tasarlanan müzenin her yerinde doğal olarak birçok sürpriz karşınıza çıkıyor. Ziyaretçiler değişik ve ilginç yanılsamalarla eğlenirken bir yandan yer çekimine karşı meydan okuma anlarını deneyimliyor.

Peki, Museum of Illusions Athens’te en çok neler dikkat çekiyor? Mutlaka görmenizi önerdiğim bölümler ayna odası ve döner tüneller. Etkileşimli yanılsamalar, ters oda, sonsuzluk odası, hologramlar ve onlarca görsel müzenin en çok ilgi gören alanları arasında.

Atina’nın tam merkezinde yer alan müzede adrenalin yükselten eğlenceli oyunlar da bulunuyor. Ayrıca misafirler istedikleri kadar fotoğraf çekmekte de serbestler. Bilim, yaratıcılık, algı ve insan beynine dair keyifli bir deneyim yaşamak için Museum of Illusions Athens’ı da gezi rotanıza dahil edebilirsiniz.

32. Central Municipal Athens Market

Central Municipal Athens Market Atina gezilecek yerler

Çoğu turist gibi siz de yerel halkın kültürünü daha yakından incelemek için şehir pazarlarını ziyaret etmeyi seviyorsanız “Central Municipal Athens Market” tam da Atina gezilecek yerler listenize alacağınız türde bir alışveriş merkezi. Monastiraki Meydanı’ndan 10 dakika yürüyerek buraya ulaşmak mümkün.

Kapalı pazarda genel olarak çok çeşitli deniz mahsulleri, et-tavuk çeşitleri, süt ürünleri, meyve-sebze ve yöresel gıdalar satılıyor. Her şey çok taze olarak sunuluyor ve yerel halk bu pazardan her türlü yiyecek-içecek ihtiyacını karşılayabiliyor.

Özellikle yöresel ürünlere, yemeye-içmeye meraklı olanların keyifle dolaştığı Central Municipal Athens Market günün her saati oldukça kalabalık oluyor. İşin aslı Atina’da ekstra vaktiniz varsa ziyaret edebileceğiniz bir yer onun dışında buraya harcayacağınız vakti keyifli bir kafede bir şeyler içerek de değerlendirebilirsiniz.

33. Philopappos Hill

Atina gezilecek yerler arasında son sırayı özellikle manzara ve fotoğraf tutkunlarını cezbeden Philopappos Hill alıyor.

Akropolis’in karşısındaki tepeden 360 derecelik Atina ve Akropolis manzaraları seyredilebiliyor. Ormanlık alandaki Philopappos Hil’da aynı zamanda tarih ve doğanın kesiştiği keyifli yürüyüş patikaları da bulunuyor. Tepede ise turistlerin bolca fotoğrafladığı bir anıt karşınıza çıkıyor.

Atina’nın doğa, yürüyüş, keşif, manzara ve tarihi bir arada sunan bu etkileyici seyir tepesine özellikle gün batımı zamanında giderseniz romantik bir ambiyansa da tanıklık edebilirsiniz.

Atina’da Gezilecek Yerler Kadar Önemli Diğer Konular

Atina gezilecek yerler rehberi boyunca Yunanistan’ın popüler başkenti Atina’da gezip görebileceğiniz yerler hakkında detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştım.

Konaklamadan otel tavsiyelerine, ulaşımdan yeme içme ve alışverişe kadar Atina’da dikkat etmeniz gereken diğer bilgiler ise şunlar…

1. Atina’da gezilecek yerlere yakın bölgelerde konaklayın.

Atina gezi rehberi konaklama

Atina seyahatinizde ulaşıma daha az vakit ayırmak, bütçe ve konaklama beklentilerinize en uygun oteli seçmek de en az gezilecek yerler listesi hazırlamak kadar önemli. Yunanistan’ın başkentinde farklı ihtiyaçlara yönelik olarak tercih edilebilecek birçok konaklama bölgesi ve otel bulunuyor.

Atina’da konaklamak için ideal 5 bölge yer alıyor. Atina’da nerede kalınır? içeriğimizde detaylarını görebileceğiniz gibi her birinin kendine göre ayrı ayrı avantaj ve dezavantajları bulunuyor. İşte Atina’da tercih edebileceğiniz popüler konaklama bölgeleri:

 1. Şehrin en canlı yeri ve merkezi Syntagma & Monastiraki
 2. Lüks dokusu ile öne çıkan Kolonaki
 3. Tarihi güzellikleriyle büyüleyen ve nispeten sakin bir bölge olan Plaka
 4. Gezginlere rahat bir ambiyans sunan Exarchia
 5. Atina’da eğlencenin merkezi Psiri

Kent ve toplu ulaşım merkezi Syntagma gezginlerin konaklamak için en çok tercih ettikleri yerlerin başında geliyor. Burası aynı zamanda Akropolis ve Plaka gibi popüler turistik merkezlere de çok yakın bir mesafede. Ayrıca Monastiraki ve civarında konaklamak da özellikle alışveriş tutkunları için avantajlı bir durum.

Kent merkezi ve antik alana yakın olup biraz da kasabavari bir sakinliği tercih edenler için Plaka ideal bir konaklama bölgesi. Buradaki birbirinden ilginç müzeler ve yöresel kültürle iç içe olmak da turistleri cezbeden avantajlar arasında.

Hem tarihi zenginlikleri hem eğlenceyi hem de lüks olanakları bir arada görmek isteyen gezginlerin popüler konaklama adresi ise genellikle Kolonaki oluyor. Burası Atina’daki birçok semtin avantajlı yönlerini bünyesinde barındırıyor. Tabii ki konaklama fiyatları da biraz daha yüksek.

Renkli gece hayatına, Yunan tavernalarına, kafe ve mekanlarına meraklıysanız sizin için en keyifli konaklama seçeneği Psiri olabilir. Burası gastronomi açısından da oldukça avantajlı.

Sanat/kültür, Yunan mutfağı ve kafa dinlemelik bir ortam ilginizi çekiyorsa konaklama alternatifleriniz arasına Exarchia’yı da dahil edebilirsiniz.

Avrupa’nın en turistik şehirlerinden biri olan Atina’da oteller bakımından da çok sayıda seçeneğiniz mevcut. Otel tercihinizi bütçenize göre seçebilirsiniz. Şehirdeki en popüler otellerden bazıları:

Ben son Atina seyahatimde 4 yıldızlı Electra Hotel Athens adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım. Otel, Sintagma Meydanı’nın hemen karşısında yer alıyor. Yani havaalanından şehir merkezine ister metro isterseniz de X95 numaralı otobüslerle geldin merkezde ineceğiniz yer burası.

Ermou Caddesi’nin girişinde yer alan otelden şehirde gezip görülecek hemen hemen her yere yürüyerek ulaşmanız mümkün. Bunun dışında oteldeki açık büfe kahvaltı bizim damak tadımıza oldukça uygun. Tekrar Atina’ya gidecek olsam otelin güncel fiyatlarına bakardım.

Üstte de belirttiğim gibi şehirde konaklama konusunda detaylı bilgileri ve her bütçeye göre daha fazla otel tavsiyelerimizi Atina’da nerede kalınır? başlıklı rehberimizde bulabilirsiniz.

2. Atina gezilecek yerler haritasını cep telefonunuzda açıp kolayca gezin.

Atina gezginlerinin kolaylıkla yararlanıp, cep telefonları üzerinden istedikleri anda görüntüleyebilecekleri bir Google Maps hazırladım.

Haritada Atina gezilecek yerler listesindeki her noktanın konumunu, en ünlü alışveriş noktalarını ve konaklama yerlerini işaretledim. Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

3. Atina’da gezilecek yerlere nasıl gidilir?

Atina gezi notları toplu taşıma araçları

Atina toplu taşıma bakımından da turistlere kolaylık sağlayan bir şehir. Aslında Atina gezilecek yerler listesindeki turistik noktalar genellikle birbirine yakın olduğu için pek toplu taşıma kullanmaya da gerek kalmıyor. Özellikle şehir merkezinde konaklıyorsanız yürüyerek de birçok yeri görme ve keşfetme şansına sahipsiniz.

Avrupa’nın en temiz ve düzenli metrolarından biri Atina’da bulunuyor. Yeşil, Kırmızı ve Mavi olmak üzere 3 farklı metro hattı şehrin birçok yerine ulaşım sağlıyor.

Hızlı, ekonomik ve konforlu ulaşımı tercih edenlerin sıklıkla yararlandıkları metro genellikle 05.30 ile 00.30 saatleri arasında çalışıyor. Hafta sonları ise daha geç saatlere kadar metro bulmak mümkün.

Hem ulaşım hem de turistik gezilerin favori araçlarından olan tramvay da Atina’daki toplu taşıma alternatifleri arasında. Metro gibi 05.30 ile 00.30 saatleri arasında seferler düzenleniyor. Tramvaylar kentin güney sahil şeridine gidiyor. Tramvayların başlangıç durağı ise Syntagma Meydanı.

Şehirdeki diğer popüler toplu taşıma araçları arasında ise otobüs ve troleybüsler yer alıyor Sezona göre değişiklikler olabilse de çoğunlukla sabah 05.00 ile gece 00.00 saatleri arasında hizmet veriyorlar.

Son olarak, her turistik şehirde olduğu gibi dilerseniz Atina’da da hop on hop off otobüs turlarına katılarak oturduğunuz yerden şehrin tüm önemli yerlerini gezebilirsiniz.

Atina Havalimanı’ndan kent merkezine ulaşım ise metro, havaalanı otobüsü, havaalanı treni, otel servisi, taksi ve havaalanı transfer hizmetleri aracılığıyla sağlanıyor.

3 numaralı metro hattı (Aghia Marina-Atina Uluslararası Havaalanı) ile ortalama 50 dakika sonunda şehir merkezine ulaşmak mümkün.

Ayrıca X95 nolu 7/24 çalışan havaalanı otobüsü ile de genellikle 60-75 dakika içinde merkeze gidilebiliyor. Bütçeniz uygunsa havaalanından taksi ile daha kısa bir sürede (Ortalama 35 dakika) de Atina şehir merkezine varabilirsiniz.

Atina Havaalanı Ulaşım Rehberi içeriğimizde konu hakkında çok daha detaylı bilgiler yer alıyor.

4. Atina’nın ünlü yöresel lezzetleri

Atina'da yeme içme

Atina binlerce yıllık tarihi, eğlence merkezleri, sanat/kültür birikimi, doğa ve şehir manzaraları kadar dünyaca ünlü Yunan mutfağı ile de keyifli bir tatil vadediyor.

Nitekim Yunan yemeklerinin isim olarak bile ülkemizdeki yemekler ile birçok benzerliği bulunuyor. Özellikle zeytinyağı düşkünüyseniz çeşit çeşit Yunan mezeleri ve lezzetleri tam damağınıza göre olabilir!

Yunanlılar birçok yemeği zeytinyağı ile yapıyorlar. Ayrıca Türk kahvaltısına benzeyen zengin kahvaltı menüleri, deniz mahsulleri, taze sebzeler, salatalar, hamur işleri, peynir ve zeytin çeşitleri de tadına bakılması gereken lezzetler arasında.

Atinalıların dışarıda yemek yeme kültürü ise hem şehre hem mekanlara ayrı bir canlılık kazandırıyor. Siz de Atina’ya gitmişken özellikle yöresel lezzetleri deneyimlemek isterseniz aşağıda her bir maddesinin ayrıntısını Atina’da ne yenir? yazımızda bulabileceğiniz bir liste sunuyorum.

İşte Atina’nın en popüler 13 lezzeti!:

 1. Moussaka
 2. Souvlaki
 3. Greek Salad
 4. Tzatziki
 5. Gyros
 6. Dolmades
 7. Loukoumades
 8. Saganaki
 9. Bougatsa
 10. Baklava
 11. Kolokithokeftedes
 12. Briam
 13. Spanakopita

Eğer siz de benim gibi yurt dışında yemek yerken domuz eti ve helal kesim et konusunda hassasiyetiniz varsa sipariş öncesinde yemek içeriği hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

5. Atina’da alışveriş için nereler gezilir?

Atina gezi notları şehir içinde alışveriş

Atina’da alışveriş yapmadan dönmek istemeyenler için şehirde çok çeşitli ve uygun fiyatlı alışveriş olanakları bulunuyor.

Turistlerin kentten en çok aldıkları ürünler arasında ise zeytinyağı, deri eşyalar, seramik eşyalar, takılar, doğal kozmetik ürünleri, el yapımı deri sandaletler, kurutulmuş incir, peynir, zeytin çeşitleri, sakızlı gıdalar, organik reçeller, baharatlar, baklava ve kahve yer alıyor.

Şehirde alışverişin en sevilen adreslerinden biri Ermou Caddesi. Atina gezilecek yerler listesinde de bulunan cadde trafiğe kapalı ve her iki tarafında da çok sayıda mağazaya ev sahipliği yapıyor. Hem yerel hem uluslararası çok sayıda markayı bu caddede bulmak mümkün.

Hediyelik eşya bakıyorsanız turistlerin favori ikilisinin Monastiraki ve Plaka semtleri olduğunu söyleyebilirim. Hediyelik eşyalardan giyim ve gıda ürünlerine kadar geniş bir yelpazede çeşit çeşit seçenekler karşınıza çıkıyor.

İki bölgede de özellikle el işçiliği ve yöresel ürünler Yunanistan ruhunu daha iyi yansıttığı için turistlerden yoğun bir ilgi görüyor. Ayrıca bit pazarlarında ikinci el ve antika eşya da bulunabiliyor.

Vintage, tasarım ve butik ürünleri için gidilebilecek yerlerin başında ise Kolonaki geliyor. Atina’nın moda merkezlerinden biri olan ünlü semt daha çok lüksü sevenlere hitap ediyor. Fiyatlar ise birçok yere göre biraz daha yüksek.

Atina’da özellikle bit pazarları, gıda pazarları, sokak tezgahları, alışveriş caddeleri turistik açıdan öne çıksa da şehir AVM sevenleri de genellikle tatmin ediyor.

Özetlersek Atina’da alışveriş için tercih edilebilecek en popüler yerlerin listesini aşağıda görebilirsiniz:

 • Şehir merkezindeki Syntagma Meydanı ve Ermou Caddesi
 • Nişantaşı’na benzeyen atmosferi lüks Kolonaki
 • Ünlü alışveriş noktası Monastiraki Flea Market
 • Özellikle hediyelik eşya için tercih edilen Monastiraki ve Plaka semtleri
 • Ünlü markaların uygun fiyatlı ürünlerini bulabileceğiniz MCarthurglen Designer Outlet
 • Smartpark
 • Golden Hall
 • Athens Metro Mall
 • The Mall Athens

6. Atina’da akşam gezilecek yerler

Atina rehberi akşam gezisi

Atina’nın akşamları da gündüzleri kadar güzel, canlı ve keyifli geçiyor. Özellikle Atinalıların saat 21.00’den sonra dışarıda yemek yemeyi sevmeleri şehrin hafta içi hava karardıktan sonra bile genellikle canlı olmasını sağlıyor.

Tarihi ve antik yerleri kadar modern yüzüyle de turistleri cezbeden şehirde gece hayatı da bilhassa Kolonaki gibi semtlerde oldukça hareketli.

Ayrıca çok sayıda meydan ve caddede uzun akşam yürüyüşleri yaparak kenti keşfetmeye devam edebilir, Yunan tavernalarında eğlenebilir, şehir manzaraları eşliğinde yemek yiyip içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz.

İşte Atina akşamlarının tadını en iyi çıkarabileceğiniz yerlerin mini listesi:

 • Taverna ve restoranları ile ünlü Psyri
 • Kent merkezi Syntagma Meydanı
 • Gece hayatının canlı olduğu, birbirinden şık kafe, restoran ve tavernaların yer aldığı Kolonaki
 • Meydanı, manzaraları ve mekanları ile popüler Monostiraki
 • Şirin kafeler ve tavernalarla dolu Plaka

Özet Olarak Atina’da Nereler Gezilir?

Atina gezilecek yerler listesi

Hem günümüzdeki modern hem de antik dönemdeki ihtişamlı Atina Avrupa’nın en turistik merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Türkiye’de bilhassa Ege Bölgesi’nin özellikleri ile benzerlik gösteren yedi tepeli şehirde harika doğa manzaraları, görkemli antik yapılar, ören yerleri, müzeler, sanat/kültür merkezleri, taverna eğlenceleri ve meşhur Yunan mutfağı öne çıkıyor.

Kolonaki, Monastiraki, Plaka, Syntagma Meydanı, Ermou Caddesi, Psyri, Akropolis Antik Bölgesi başta olmak üzere şehrin birçok bölgesinde turist yoğunluğuna rastlamak mümkün. Kentin antik yapı zenginliği ise oldukça üst seviyede; burada gerçek bir miras yatıyor.

Temple of Athena Nike, Parthenon, Ancient Agora of Athens, Dionysos Tiyatrosu, Temple of Olympian Zeus, Roma Agorası, Hadrianus Kütüphanesi, Panathenaic Stadium gibi çok sayıda popüler yapıyı yakından görüp yüzyıllar öncesine doğru bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Ayrıca yine antik bir yapı olan Herodes Atticus Odeon’daki gösterilerden birine bilet alıp, tarihi ambiyansın ortasında unutulmaz bir performans izlemek de seçenekleriniz arasında.

Şehirde birçok uygun fiyatlı alışveriş noktası, eğlence mekanı ve popüler meydan da yer alıyor. Tabii ki sayısız müzeyi, bol bol fotoğraf çekilebileceğiniz Philopappos Hill, Lycabettus Tepesi gibi seyir noktalarını ve şehrin çeşitli yerlerindeki tarihi yapıları da unutmamak gerek.

Atina’yı gezmek için en az 2 gün ayırmanız yeterli ancak aşağıdaki gibi bir gezilecek yerler listesi oluşturursanız çok daha verimli bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz:

 1. Akropolis
 2. Parthenon
 3. Akropolis Müzesi
 4. Plaka
 5. Ulusal Arkeoloji Müzesi
 6. Monastiraki
 7. Ulusal Bahçe
 8. Syntagma Meydanı
 9. Lycabettus Tepesi
 10. Panathenaic Stadium

Gezginler olarak beğeneceğinizi düşündüğüm ve şehrin kültürünü, ruhunu size en çok hissettirebilecek ikonik yerleri seçip liste haline getirdim. Umarım seyahat boyunca Atina gezilecek yerler listesinden yararlanır, birçok mutlu anıyla Atina’dan dönersiniz. (Bu arada Atina’da ne yapılır? içeriğimizi de okumanızı öneririm.)

Peki, sizin Atina gezilecek yerler listesi ile ilgili eklemek istedikleriniz var mı? Deneyim, fikir ve önerilerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Atina’da Gezilecek Yerler ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Atina gezilecek yerler gezip gördüm

Atina’da gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Atina’da mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Atina’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Akropolis, Parthenon, Akropolis Müzesi, Plaka, Ulusal Arkeoloji Müzesi, Monastiraki, Ulusal Bahçe, Syntagma Meydanı ve Ermou Caddesi geliyor.

Atina’da ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Atina’da ücretsiz gezebileceğiniz bazı yerler arasında Syntagma Meydanı, Psyri, Ermou Caddesi, Monastiraki, Kolonaki ve Monastiraki Flea Market gibi popüler noktalar bulunuyor.

Atina’daki en ünlü müzeler hangileri?

Atina’nın en ünlü müzeler listesinde Akropolis Müzesi, Ulusal Arkeoloji Müzesi, Benaki Müzesi, Kirkland Sanat Müzesi, Bizans ve Hıristiyan Müzesi ve Hellenic Motor Museum bulunuyor.

Atina’da kaç gün kalmalı?

Atina’daki gezilecek yerler birbirine genelde yakın olduğu için 2 gün konaklama süresi çoğu kez yeterlidir. Plajlara da gitmek isterseniz 3-4 günlük bir seyahat süresi ayırabilirsiniz.

Atina’ya ne zaman gitmeli?

Atina’da yaz aylarında havalar 40 dereceyi aşabildiği için turistik seyahat için en ideal dönem Nisan-Haziran ile Eylül-Ekim ayları arasındaki dönemdir.

Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Havaalanından otele metro, havaalanı otobüsleri, havaalanı treni, taksi, otel/transfer hizmetleri aracılığıyla kolaylıkla gidilebiliyor.

Atina’da nerede kalmalı?

Atina’da konaklama için tercih edilebilecek en popüler yerler Syntagma Meydanı & Monastiraki, Kolonaki, Exarchia, Plaka ve Psyri’dir.

“Atina Gezilecek Yerler” üzerine 11 yorum

 1. Anlatımınız net, ayrıntılı ve haritada işaretli olması çok pratik Bir gezgin olarak sizi takipteyim Tebrikler

  Yanıtla
 2. Daha önceleri yurtdışı gezilerimde 10 larca blog gezinir özet bilgiler çıkarırdım taaa ki sizin sayfanızı keşfedene kadar:) son 2 senedir sadece sizin sayfanıza bakarak 7-8 yer gezmişimdir. Emeğinize sağlık.

  Yanıtla
  • Merve Hanım merhabalar. İlginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkürler 🙂 Daha çok gezmeli, mutlu ve sağlıklı bir ömür dilerim. Sevgiler

   Yanıtla
 3. 3-5 Mart 2023’te Atina ve çevresini ziyaret ettim. Şehri bakımsız buldum. Electra Metropolis otelinde kaldık. Otel Akrapolis’i çok güzel bir açıdan görüyordu. Otelden çıkıp etrafta ne var diye bakınca Atina’da görülecek yerlerin büyük kısmını zaten görüyorsunuz. Monastiraki meydanında Osmanlıdan kalan iki cami (minaresizler) ve yönetim binası olduğu gibi duruyor. Her seferinde söylüyorum: bizimkiler klozetteki taharet musluklarını iyi ki keşfetmiş, susuz klozetlerde insanlar nasıl temizleniyorlar anlamıyorum.

  Yanıtla

Yorum yapın