Berlin havaalanı şehir merkezi ulaşım rehber

Berlin Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

Almanya‘nın başkenti Berlin‘e Türkiye’den 3 saatlik uçuşlar ile ulaşmak mümkün. Berlin havaalanı sayısı 2. Şehirdeki havaalanları: Berlin Schönefeld Havalimanı ve Berlin Tegel Havalimanı. Türkiye’den her iki havalimanına da her gün uçuş var.

Tegel Havalimanı, Berlin şehir merkezine daha yakın bir konumda yer alırken Schönefeld Havalimanı şehrin güneydoğu sınırında bulunan Schönefeld kasabasında yer alır.

Her ikisinden de Berlin şehir merkezine ulaşım oldukça kolaydır. Metrodan trene, otobüsten bireysel ulaşım seçeneklerine kadar birçok olanak bulabilirsiniz.

Bu rehberde hem Berlin Schönefeld Havalimanı’ndan şehir merkezi hem de Tegel Havalimanı’ndan şehir merkezi ulaşımı için işinize yarayacak bilgileri bulabilirsiniz.

Berlin Schönefeld Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Berlin Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Berlin Schönefeld Havaalanı şehir merkezi ulaşım için her bütçeye uygun birçok seçenek bulunuyor. Bu havaalanı, şehir merkezinin biraz dışında kalıyor ancak günün hangi saatinde uçuşunuz olursa olsun şehir merkezine ulaşım için bir seçenek bulabilirsiniz.

Berlin toplu taşıma araçları ile ulaşımınızı sağlamak isterseniz otobüs, S-Bahn trenleri ve bölgesel trenler dahilinde kabul edilen Havaalanı Ekspres (Airport Express) treninin tercih edebilirsiniz.

Tercihiniz bireysel ulaşım seçeneklerinden olacaksa taksi, araç kiralama ve özel transfer hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Özel transfer hizmetleri son dönemde gittikçe artan sayıları ve uygun fiyatlarıyla konfor arayan yolcuların da tercihi. Bu yüzden Berlin Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım yazısında ben de bir tavsiye vermek istiyorum.

Berlin Schönefeld Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım / Otelinize Direkt Transfer: Berlin seyahatinize yer, yön stresi yaşamadan başlamanın en iyi yolu havaalanından otelinize sorunsuz ulaşmak.

Schönefeld Havaalanı’nda sürücünüz tarafından karşılanıp lüks araçlarla otelinizin kapısına bırakılacağınız bu transfer hizmeti ile de stressiz bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Hizmetin fiyatı 4 kişilik gruplara kadar 66,05 Euro ve yolculuk ortalama 45-50 dakika sürüyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Otobüs

Berlin havaalanı transfer havaalanı otobüsü

Berlin Schönefeld Havaalanı şehir merkezi ulaşım için otobüs kullanabilirsiniz. Otobüslerin bulunduğu yere ulaşmak için yine Terminal A kapısından çıkmanız gerekiyor.

Şehir merkezine ulaşım için 5 otobüs hattı var: 163, 171, X7, N7, N60.

Bu otobüslerden N7 ve N60 gece otobüsleri. Gece otobüslerinin hafta içi günlerde 00.30-04.00 arası her 30 dakikada bir, hafta sonu ise 00.30-07.00 arası her 30 dakikada bir seferi var. N7 Spandau durağına, N60 ise S Adlershof durağına kadar gidiyor.

163 numaralı hattın son durağı S Kaulsdorf, 171 numaralı hattın U Hermannplatz. X7 numaralı hat ise ekspres hatlardan biri. Schönefeld-U Rudow arası işliyor. Bu hatlar için neredeyse her 10 dakikada bir, maksimum 30 dakikada bir sefer var.

Otobüslerle şehrin direkt olarak merkezine gitmek mümkün değil ancak son duraklardan U Bahn metroyu veya S Bahn trenleri kullanarak kolayca şehrin merkezine ulaşabiliyorsunuz.

Berlin’de toplu taşıma ücretleri bölgelere göre belirlenmiş. Otobüs biletleri için de bu uygulama geçerli. Otobüsler AB bölgesi için 2,80, BC bölgesi için 3,10 ve ABC bölgesi için 3,40 Euro.

S-Bahn Trenleri

Berlin havaalanı şehir merkezi ulaşım tren ulaşımı

S Bahn trenleri Berlin’de toplu taşıma ağının en önemli elemanlarından biri olduğu gibi Schönefeld Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda da önemliler.

Havaalanından yaklaşık 7 dakika yürüyerek S Bahn istasyonuna ulaşabilirsiniz. Her 10 dakikada bir sefer var. Yolculuk ortalama 40 dakika sürüyor.

Otobüsle ulaşımın aksine S Bahn ile şehir merkezine direkt ulaşabiliyorsunuz. S9 ve S45 olmak üzere 2 hat var. Berlin şehir merkezi için S9, daha güney kısımlara gitmek için S45’i kullanabilirsiniz.

Şu linkte * şehrin raylı sistemler ağ haritası mevcut. Bu haritaya bakarak havaalanından otelinize kadar rotanızı çıkarabilirsiniz.

  • berlin-airport.de/de/_dokumente/reisende/2019-07-u-_s-bahn-berlin.pdf

S9 rotası: Spandau – Charlottenburg – Zoologischer Garten – Hauptbahnhof – Friedrichstraße – Alexanderplatz – Ostbahnhof – Schöneweide –  Adlershof – Flughafen Schönefeld

S45 rotası: Südkreuz – Neukölln – Baumschulenweg – Schöneweide – Adlershof – Flughafen Schönefeld

Berlin’de raylı sistemler son derece efektif bir ulaşım yöntemi olduğu için muhtemelen seyahatiniz sırasında da kullanacaksınızdır.

İsterseniz sadece Berlin Havaalanı şehir merkezi ulaşım için, isterseniz tüm seyahatiniz için işinize yarayabilecek olan çeşitli S-Bahn biletlerinin fiyatlarını şu linkte * bulabilirsiniz.

  • sbahn.berlin/en/tickets/all-tickets/

Biletleri yukarıda verdiğim linkten online olarak alabileceğiniz gibi istasyonlardaki makinelerden de satın alabilirsiniz.

Havaalanı Ekspresi (Airport Express) – Bölgesel Trenler

Berlin şehir merkezi havaalanı ulaşım havaalanı ekspresi

Berlin Havaalanı şehir merkezi ulaşım için Airport Express (Havaalanı Ekspres) isimli tren hatlarını kullanabilirsiniz. Tren istasyonuna yaklaşık 400 metre uzunluğundaki yürüyüş yolundan ulaşabilirsiniz. Her 10 dakikada bir sefer var ve şehir merkezine yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor.

Havaalanından ulaşım için 3 hat bulunuyor: RE 7, RB 14 ve RB 22. R7 ve RB 14 ile direkt olarak şehir merkezine ulaşım mümkün.

RE 7 durakları: Dessau Hbf – Bad Belzig – Michendorf – Potsdam Babelsberg – Berlin Wannsee – Berlin Zoologischer Garten – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Friedrichstraße – Berlin Alexanderplatz – Berlin Ostbahnhof – Berlin Ostkreuz – Flughafen Schönefeld – Blankenfelde – Zossen – Wünsdorf Waldstadt

RB 14durakları: Nauen – Falkensee – Berlin Spandau – Berlin Zoologischer Garten – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Friedrichstraße – Berlin Alexanderplatz – Berlin Ostbahnhof – Berlin Ostkreuz – Flughafen Schönefeld

RB 22 rotaları: Berlin Friedrichstraße – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Zoologischer Garten – Potsdam Hauptbahnhof – Golm – Flughafen Schönefeld – Königs Wusterhausen

Airport Express trenlerinin fiyatı ise… Havaalanından ulaşımın da dahil olduğu ABC Bölgesi içerisinde tüm gün limitsiz seyahat ücreti 7,70 Euro (A Bölgesi şehir merkezi oluyor).

Eğer normalde tren kullanmayacaksanız, Berlin Schönefeld Havaalanı şehir merkezi ulaşım tek seferlik tek yön bilet ücreti ise 3,40 Euro, 6-14 yaş arası çocuklar için 2,50 Euro.

Taksi

Berlin havaalanı şehir merkezi ulaşım taksi

Berlin Schönefeld Havaalanı şehir merkezi ulaşım taksi ile de mümkün. Terminal A çıkışında taksi durağı bulunuyor. Buradaki kuyruk dışında bekleyen başka taksilere binmezseniz dolandırıcılıkla karşılaşma ihtimaliniz neredeyse yok. Özellikle terminal binası içerisinde peşinize takılan taksicilerden uzak durmanızı öneririm.

Havaalanından şehir merkezine taksi ücreti şehrin batısına (Hayvanat Bahçesi İstasyonu) gidecekseniz ortalama 45 Euro, doğusuna (Alexanderplatz) gidecekseniz 42 Euro.

Berlin’de taksi ücretleri için daha farklı bir uygulama var. Km başına yazan standard yol ücreti dışında farklı şeyler için ekstra ücret alınabiliyor.

Örneğin, havaalanından şehir merkezine gitmek için 1,50 Euro, valiz başına 1 Euro, 5 veya daha fazla kişi olmanız durumunda kişi başı 1,50 Euro, kredi kartı ile ödemek yapmak isterseniz 1,50 Euro ekstra ödemeniz gerekiyor.

Nadir de olsa belirlenmiş taksi kuyruğunda taksi olmadığı zamanlar olabiliyor. Böyle bir durumda Airport Taxi BB: +49 30 810588888 ve Taxi Berlin: +49 30 202020 güvenebileceğiniz firmalar.

Araç Kiralama

Berlin merkez havaalanı transfer araba kiralama

Berlin Schönefeld Havaalanı’nda araç kiralamak için uluslararası birçok firmanın şubesi bulunuyor. Bu firmalar arasında Avis, Enterprise, Europcar, Hertz ve Sixth var. Firma şubeleri Terminal A içerisinde bulunuyor.

Araç kiralayacaksanız seyahatiniz öncesi bunu internet üzerinden yapmanızı tavsiye ederim. Havaalanında karşılaşacağınız fiyatlar internete göre çok daha yüksek olacaktır.

Almanya’da Türk ehliyeti geçerli olsa da araç kiralamak için farklı firmalar için farklı prosedürler gerekebilir. Bunları öğrenmek için araç kiralayacağınız firmanın internet sitesine bakabilirsiniz.

Havaalanında şehir merkezine araçla A113 otobanını takip ederek ulaşabilirsiniz. Tabii daha detaylı yol bilgisi için yanınızda bir navigasyonun olması işinizi kolaylaştıracak.

Berlin Tegel Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Berlin havaalanı şehir merkezi ulaşım Tegel

Berlin Tegel Havaalanı, Schönefeld Havaalanı’na kıyasla şehir merkezine çok daha yakın bir konumda yer alıyor. Şehrin kuzeybatısında yer alan havaalanı içerisinde toplam 5 terminal var. Almanya’nın en hareketli havaalanlarından biri.

Berlin Tegel Havaalanı şehir merkezi ulaşım için her bütçeye uygun seçenek var. Otobüsler ve ekspres otobüslerle ulaşım sağlayabileceğiniz gibi taksi, araç kiralama ve transfer gibi özel hizmetlerden de yararlanabilirsiniz.

Yeri gelmişken Tegel Havalimanı’ndan da bir özel transfer önerisi vereyim.

Tegel Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım / Otelinize Direkt Transfer: Havaalanda sürücünüz tarafından özel olarak karşılanıp, lüks araçlarla direkt olarak otelinize bırakılacağınız hizmetin fiyatı 33,40 Euro. Ve 1-3 kişi arası gruplar bu paketi satın alabiliyor.

Kolay ödeme, hızlı onay, uçuşunuzun rötar yapması halinde 60 dakikaya kadar bekleme süresi de paketin diğer avantajlarından. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Otobüs

Berlin havaalanı şehir merkezi ulaşım havaalanı otobüsü

Berlin Havaalanı şehir merkezi ulaşım otobüs ile de sağlayabilirsiniz. Direkt şehir merkezi olmasa da Berlin şehir merkezi havaalanı arası işleyen iki otobüs hattı var: 128 ve 109. Yolculuk ortalama 30 dakika sürüyor.

109 numaralı otobüs Berlin City West tarafına yani şehrin batı bölgesine gidiyor. Neredeyse her 10 dakikada bir sefer var. Gün içinde yoğunluğun en az olduğu zaman aralıklarında sefer aralığı 20 dakikaya çıkıyor. Otobüsün son durağı Zoo Station (Hayvanat Bahçesi İstasyonu).

128 numaralı otobüsün son durağı ise Osloer Strasse metro istasyonu. Sefer sıklığı yine oldukça benzer.

Havaalanı B bölgesinde yer almasından dolayı bilet ücretleri tam 2,80 Euro, indirimli 1,70 Euro.

Bu otobüsler direkt şehir merkezine gitmiyor ancak son duraklardaki U Bahn ve S Bahn bağlantılarını kullanarak merkeze ulaşmak oldukça kolay ve rahat.

Ekspres Otobüs

Berlin merkez havaalanı transfer ekspres otobüsü

Berlin Tegel Havaalanı şehir merkezi ulaşımı için en mantıklı ve en çok tercih edilen seçenek havaalanı ekspres otobüs (airport express) kategorisinde kabul edilen TXL JetExpressBus ve X9 JetExpressBus.

X9 için son durak Hayvanat Bahçesi İstasyonu. Her 10 dakikada bir sefer var. Yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor. Bu istasyondan metro ve tren aktarmaları ile şehrin her yerine ulaşmak mümkün.

TXL için son durak şehrin merkezi kabul edilen Alexanderplatz. Her 6 dakikada bir sefer var. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor.

Bilet ücretleri yine yetişkin için 2,80 Euro, indirimli kategori için 1,70 Euro.

Taksi

Berliin merkezden havaalanına nasıl gidilir Tegel taksi

Tegel Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi ile ulaşım mümkün. Terminal A’da 6-9 numaralı kapılarda, Terminal C ve Terminal E çıkışlarında taksi durakları bulunuyor. Dolandırıcılık mağduru olmamak için yalnızca belirlenmiş taksi kuyruğunda bekleyen taksileri kullanmaya özen gösterin.

Tegel Havaalanı’ndan taksi ücretleri şehrin ne tarafına gideceğinize göre değişiyor. Taksi ücreti, Tegel Havaalanı’ndan Zoo Train Station (Hayvanat Bahçesi İstasyonu) tarafına gidecekseniz ortalama 25 Euro, Alexanderplatz tarafına gidecekseniz ortalama 31 Euro tutuyor.

Schönefeld Havaalanı taksi ulaşımı başlığında bahsettiğim ekstra ücret bilgileri Tegel Havaalanı için de geçerli.

Olur da kuyrukta taksi bulamazsanız arayabileceğiniz birkaç numara: Würfelfunk (+49 30 210101) ve Taxi Funk Berlin (+49 30 443322)

Araç Kiralama

Berlin havaalanı şehir merkezi ulaşım araç kiralama

Tegel Havaalanı’nda araç kiralamak isterseniz uluslararası birçok firmanın şubesini bulabilirsiniz. Avis, Enterprise, Europcar, Hertz ve Sixth en bilindik firmalardan bazıları.

Firmaların ofislerinin bulunduğu araç kiralama merkezi havaalanının en alt katında Terminal E ve P2 park yerine yakın bir yerde bulunuyor. Aracınızı internet üzerinden seyahatiniz öncesi kiralayabileceğiniz gibi havaalanına indiğinizde de halledebilirsiniz.

Otel Servisi

Berlin şehir merkezi havaalanı ulaşım otel servisi shuttle

Eğer konaklayacağınız yer “airport pick up (havaalanı transfer) hizmeti sunuyorsa öncesinde iletişime geçerek havaalanı otel arası ulaşımınızı bu şekilde halledebilirsiniz.

Bu hizmet çoğunlukla daha yüksek kaliteli otellerde bulunsa da gün geçtikçe farklı kalitedeki birçok otel de aynı hizmeti vermeye başladı. Berlin otelleri için de bu durum oldukça benzer.

Henüz Berlin’de konaklama için rezervasyon yapmadıysanız Booking.com üzerinden konaklama için ayarlayacağınız otelin airport pick up hizmeti olup olmadığını görebilir ve buna göre seçim yapabilirsiniz.

Otelinizi önceden ayarlamış olsanız dahi yine otelin Booking.com sayfasına bakarak böyle bir hizmetin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Airport pick up hizmeti olması durumunda otelle iletişime geçerek hizmetten yararlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor.

Özetle Berlin Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Berlin havaalanı şehir merkezi ulaşım

Berlin’in her iki havaalanından da şehir merkezine ulaşım oldukça kolay. Gerek Schönefeld Havaalanı’ndan gerekse Tegel Havaalanı’ndan şehir merkezine toplu taşıma ağı sayesinde kısa sürede ve uygun fiyatlarla ulaşım mümkün.

Eğer konaklamanızı Zoo Station (Hayvanat Bahçesi İstasyonu) veya Alexanderplatz civarında ayarlarsanız ulaşım için hiçbir sıkıntı çekmezsiniz. Diğer bölgelerde olması durumunda da yine otobüs, S Bahn ve U Bahn şehrin her bölgesine ulaşım sağlıyor.

Kişisel tavsiyem olarak Berlin Tegel Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en mantıklı seçenek TXL JetExspress Bus, Berlin Schönefeld Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için ise S9.

Berlin Havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi yazısında kent merkezine ulaşım seçeneklerinden bahsettim. Bu kente seyahat edecekseniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top