Berlin’de Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Almanya’nın hem başkenti hem de en büyük şehri olan Berlin, bohem ruhun Avrupa’da en iyi izlenebileceği yerlerden biri. Siz de seyahatiniz öncesinde “Berlin’de nerede kalınır?” merak ediyorsanız içerikte tüm sorularınıza cevap bulacaksınız.

Berlin, 6 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın politik ve kültürel açıdan en önemli şehirlerinden biri. Hitler Almanyası döneminde önemli bir yere sahip olan şehir, uzun yıllar doğu ve batı olarak ayrılmış. Ünlü Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla birlikte şehir yeniden inşa edilerek eski sosyo kültürel yapının üzerine yenisi inşa edilmiş.

Şehri kısaca tanımlamam gerekirse kesinlikle en çok öne çıkan özellikleri arasında çok kültürlülük ve hoşgörüyü sayabilirim. Berlin’in ruhunu oluşturan da birçok farklı kültür, inanç ve yaşayıştan insanın bir arada özgürce kendini ifade edebilmesi. Üstelik bu eşsiz sosyo kültürel yapının yanında dünyanın en düzenli, temiz ve yeşil kentlerinden biri olması nedeniyle benzersiz bir şehir diyebilirim.

Seyahatiniz öncesinde “Berlin Gezi Rehberi” içeriğine göz atarak bölge hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ben bu yazımda sizler için Berlin’de konaklayabileceğiniz bölgeleri ve otel önerilerini ele aldım. Genel olarak Berlin otelleri farklı özellikler ve fiyat aralıklarına sahip. Konaklamak istediğiniz bölgeye göre geniş çeşitlilik olduğunu söyleyebilirim.

Berlin, kendine ait ruhu olan bir şehir. Bu nedenle bölgeleri ele alırken ağırlıklı olarak kimlere hitap ettiği, genellikle yaşayan insanlar ve yapabileceklerinizi düşünerek anlattım. Çünkü Berlin ruhu her bölgede kendini farklı bir şekilde ortaya koyuyor. Oteller arasında ayrıca popülerlik, yakın destinasyonlar ve bütçeye göre detaylı olarak inceleyerek karar verdim.

Mitte, Kreuzberg, Friedrichshain, Prenzlauer Berg, Charlottenburg-Wilmersdorf, Neukölln ve Schöneberg bölgelerinin sosyal yapısı, tarihi ve turistik yerleri, tercih edebileceğiniz otelleri detayları ile ele aldım. Şehre ilk kez giderken bilmeniz gerekenler, konaklama tavsiyeleri, ulaşım imkanları gibi birçok soruya da yanıt vermeye çalıştım. Birçok tesis arasından en doğru kararı vermek için hazırsanız Berlin’i ele almaya başlayalım.

Hızlıca Berlin Otel Tavsiyesi İsteyenlere…

Berlin’de kalınacak ucuz oteller ve turistik bölgeler arasından kıyaslama yaptığımda ilk kez gideceklere mutlaka Mitte’de konaklamayı öneririm. Mitte birçok tarihi ve turistik lokasyona yürüyerek ulaşabileceğiniz lüks bir bölge. Bu nedenle Berlin’de görmek isteyebileceğiniz her yeri bir arada bulacağınızı söyleyebilirim.

Berlin otel önerisi olarak Mitte’de kaldığım Hampton by Hilton Berlin City Centre Alexanderplatz ideal. Şehrin merkezinde, tüm ulaşım istasyonlarının bağlandığı Alexanderplatz Meydanı çevresindeki otel konumu çok avantajlı.

Ayrıca şu iki tesisi de kesinlikle tavsiye edebilirim:

NH Collection Berlin Mitte Friedrichstrasse (★★★★)
Hotel Adlon Kempinski Berlin (★★★★)

Berlin’de Nerede Kalınır? Berlin’in Bölgeleri

Almanya’nın başkentine yolculuk yapmadan önce “Berlin’de nerede kalınır?” sorusunun yanıtlarını ararken sizin için hazırladığım haritayı inceleyebilirsiniz. Haritada, içeriğimde yer verdiğim bölgeleri farklı renklerle işaretledim. Bu sayede bölgenin yapısı, yakın olduğu yerler ve sizin isteklerinize uygunluğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Berlin otel tavsiye ve yorumlarına geçmeden önce haritayı inceleyerek bölgeler hakkında fikir edinmenizi tavsiye ederim. “Berlin Gezilecek Yerler” içeriğini de inceleyerek ilginizi çeken lokasyonların birbirine yakınlığı hakkında tahminde bulunabilirsiniz.

Almanya’nın üç eyaletinden biri olan Berlin’de toplam 12 ilçe var. Ben sizin için konaklama ve gezi lokasyonları açısından en uygun, avantajlı olan 7 tanesini listeledim.

Berlin'de konaklama yapılacak bölgeler
Berlin’de nerede kalınır haritası. 1 numaralı Mitte bölgesi sınırları içerisinde Berlin’de gezip görmeniz gereken birçok önemli yer bulunuyor…

Mitte, Kreuzberg, Friedrichshain, Prenzlauer Berg, Charlottenburg-Wilmersdorf, Neukölln ve Schöneberg bölgelerini önce öne çıkan özellikleriyle kısaca ele aldım. İçeriğin ilerleyen bölümlerinde detaylı olarak aradıklarınızı bulabilir, konaklamak için otel tavsiyelerine de göz atabilirsiniz.

1. Mitte: Berlin’in “orta” anlamına gelen ve her şeyin merkezindeki bölgesi “Mitte” birçok gezginin ilk tercihi. Tarih ve sanat tutkunları, şehirde kısa süre kalıp çok fazla yer görmek isteyenler, çocuklu aileler, romantik çiftler gibi farklı amaçlarla gelen turistlerin kalabileceği uygun bir yer. Turistik ve tarihi lokasyonların yürüme mesafesinde olduğu Mitte’nin dezavantajı ise kalabalık ve pahalı olması.

2. Kreuzberg: Gece hayatı ile ünlenen bölge “Xberg” olarak da biliniyor. Özellikle Berlin’in gece hayatına yakından tanıklık etmek isteyen genç gezginler için ideal bir yer olduğunu söyleyebilirim. Fakat aileler ve romantik bir tatil hayal eden çiftler için pek de uygun sayılmaz. Modern restoran ve eğlence mekanlarının yanı sıra farklı kültürlerin bir araya geldiği etnik işletmeleri de burada bulabilirsiniz.

3. Friedrichshain: Sokak sanatçıları, hippiler, eğlenmeyi seven düşük bütçeli gezginler gibi birçok dinamik ruhun bir araya geldiği Berlin bölgesi. Berlin seyahati sırasında konaklama, yiyecek ve içecekleri ucuza getirmek istiyorsanız parti seven insanların toplandığı bu bölge, aradığınız yer olabilir. Sakinlik, huzur ve lüks arıyorsanız tercih listesinden çıkarmalısınız. Sanatseverlerin buluştuğu, her köşesinde ilham bulabileceğiniz bir yer olduğunu da söylemeliyim.

4. Prenzlauer Berg: Yerel halkın kısaca “Prenzlberg” olarak andığı bölge 80-90’lı yıllardan sonra varlıklı ailelerin yaşadığı bir yere dönüşmüş. Bu nedenle genellikle lüks konaklama tercih eden, sanatsal etkinliklerin içinde bulunmayı hayal eden ve her köşesi tarih dolu bir bölgede kalmak isteyenlere uygun. Tabi fiyat açısından da bu avantajları düşününce pahalı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Aileler, yüksek bütçeli gezginler ve çiftler için ideal lokasyonlardan biri.

5. Charlottenburg-Wilmersdorf: Batı Berlin’in çocuklu aileler için en uygun olan güvenli, nezih, temiz ve lüks semtlerinden biri. Çocukların eğlenmesi için yemyeşil parkları, yürüyerek ulaşılabilen tarihi mekanları ve lüks alışveriş mağazaları ile konaklaması keyifli bir destinasyon. Berlin’in ticaret ile en çok zenginleşen ve varlıklı ailelerinin yaşadığı bölgeler arasında olduğu için imkanları geniş tesisler bulabilirsiniz. Fiyat açısından orta halli diyerek birçok gezgine uygun olduğunu söyleyebilirim.

6. Neukölln: Çok sayıda Türk’ün de yaşadığı bölge fiyat açısından en avantajlı yerler arasında. Genellikle turistlere alışık olmadığından çok fazla konaklama tesisi olmasa da fiyat ve performans açısından başarılı yerler var. Genç ve düşük bütçeli gezginlerin tercih ettiği, şehir merkezine yakın, temiz ve nezih bir bölge olduğunu söyleyebilirim.

7. Schöneberg: Soğuk Savaş sırasında Batı Berlin’in merkezi olan bölge birçok tarihi lokasyona sahip olsa da merkeze uzak. Bu nedenle bölge dışındaki turistik yerlere uğramak için ortalama yarım saatlik otobüs yolculuğu yapmanız gerekiyor. Bütçe açısından ortalama olarak değerlendirebileceğim bölge, genellikle birçok gezgin için ideal. Berlin’i gezmek için fazla zamanınız yoksa asıl cazibe merkezlerine uzak olması sizi engelleyebilir.

1. Mitte

Mitte Berlin'de kalınacak bölgeler

“Berlin’de nerede kalınır?” sorusuna ilk olarak cevap verebileceğim bölge tüm turistlerin uğrak noktası olan Mitte.

Dünya standartlarında ünlü müzeleri, yürüme mesafesindeki turistik lokasyonları ile özellikle birkaç günlük kısa konaklama için ideal. Şehirde kısa sürede fazla yer görmek istiyorsanız durağınız burası. Ayrıca tarihi açıdan acıklı bir öyküsü olan Doğu Berlin duvarı sadece yürüme mesafesinde!

Unter den Linden ile Tiergarten bölgesi sınırındaki küçük mahalle Berlin’in merkezi. Bir zamanlar 3 ayrı mahalleden oluşan Mitte, 2. Dünya Savaşı sonrası tekrardan birleştirilerek yeniden inşa edilmiş. Bu nedenle Berlin’in en eski ve tarihi bölgesi “Mitte” denilebilir.

Pahalı ve şık restoranlar, alışveriş yapmak için dünyaca ünlü mağazalar Mittle’de adım başı karşınıza çıkabilecek yerler. Bu nedenle turistik lokasyonların yanı sıra şehrin atmosferini de yakından tanımak istiyorsanız bu bölge seçiminiz olmalı.

Mittle, Berlin’in en popüler lokasyonlarından biri olduğu için fiyat açısından diğer bölgelere göre pahalı. Fakat U-Bahn ve S-Bahn metro istasyonları sayesinde hem diğer bölgelere hem de şehir içi gezintiye ulaşımı çok kolay.

Berlin’de Ne Yapılır?” içeriğinde de bahsi geçen birçok aktivitenin ana merkezinin burası olduğunu söyleyebilirim. Genellikle yürüyerek her yere ulaşmanız mümkün olsa da metro, tramvay ve otobüs seçenekleri fazlasıyla gelişmiş.

Özellikle 2. Dünya Savaşı’nda önemli bir merkez üssü olan Berlin’de bu döneme ait birçok tarihi yapıyla karşılaşmanız mümkün. Mittle bölgesinde Hitler’in savaş öncesi ve sırasında kullandığı yönetim binası Reichstag ile Alman Parlamento binası size farklı duygular yaşatacak yerler. Avrupa Yahudileri Anıtı, Berlin Zindanı gibi 2. Dünya Savaşı’nın acı tablosunu gözler önüne seren lokasyonlarda hayatın farklı bir yüzüne tanıklık edebilirsiniz.

Mitte’nin en dikkat çeken özelliği, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki “Müzeler Adası” olarak bilinen “Museumsinsel”. Sanat galerileri ve dünyaca ünlü 5 müzenin bulunduğu yere tek bir bilet ile girmeniz mümkün.

Berlin’in en ünlü müzelerinden Pergamon Museum’u ziyaret ettiğiniz zaman Türkiye ve yakın topraklardan getirilmiş eserlerle karşılaşırsınız. Bergama ve Milet bölgesinden kaçırılan, satılan eserlerle oluşturulan müze, Almanya’nın göbeğinde Anadolu topraklarının küçük bir yansıması. Bergama Zeus Sunağı, Milet Pazar Yeri Kapısı, İştar Kapısı, Mşatta Sarayı eserlerine hayran kalacaksınız. Çini ve halı koleksiyonlarının ağırlıkta olduğu İslam Eserleri de oldukça etkileyici.

Mittle’de konaklarken mutlaka görmeniz gereken turistik lokasyonlar:

 • Brandenburg Kapısı
 • Doğu Berlin Duvarı
 • Müze Adası
 • DDR Müzesi
 • Berlin Katedrali
 • Berliner Dom
 • Potsdamer Platz
 • Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi
 • Tiergarten Parkı
 • Unter den Linden Bulvarı

Berlin seyahati için Mitte’de konaklamayı seçerseniz mutlaka görmeniz gereken küçük mahallelerden biri Nikolaiviertel. DDR (Doğu Almanya) hükümetinin yeniden inşa ettiği mahallenin mimarisi tarihi Alman anlayışını başarılı bir şekilde yakalıyor.

Tarihi dokuyu görmek için mahalleler arasında dolaşmak istiyorsanız Nikolaiviertel ve 17. yüzyılda kurulan Spandauer Vorstadt tam size göre. Özellikle Berlin’de Yahudi kültürünü yakından izlemek isterseniz Spandauer Vorstadt size çok şey anlatacak.

Berlin Mitte Bölgesindeki En Popüler Oteller

Mitte bölgesi Berlin'de konaklama

Berlin ziyaretiniz sırasında turistik lokasyonlara yakın olmak için konaklayabileceğiniz Mitte bölgesindeki en popüler oteller Hampton by Hilton City Centre, NH Collection Berlin Mitte Friedrichstrasse ve Hotel Adlon Kempinski Berlin’dir.

Otellerin en çok dikkat çeken ve öne çıkan özelliklerini şu şekilde özetleyebilirim:

Hampton by Hilton City Centre (★★★) Konaklamak için benim de tercihim olan otel Berlin’in tam kalbinde yer alıyor diyebilirim. Ulaşım açısından sizi oldukça rahatlatacak Alexanderplatz Tren İstasyonu’na yürüyerek sadece 5 dakikada olmasının yanı sıra çağdaş döşenmiş odaları oldukça konforlu.

NH Collection Berlin Mitte Friedrichstrasse (★★) Berlin merkezinde ünlü Friedrichstrasse Caddesi üzerinde yer alan otel tren istasyonu ve toplu taşıma araçlarına yakın. Ağaçlar ve etkileyici mağazalarla çevrili Unten den Linden Bulvarına ve şehrin ayakta kalmayı başaran tek kapısı Brandenburg’a yürüme mesafesinde.

Hotel Adlon Kempinski Berlin (★★★★) Mitte’nin lüks otellerinin başında gelen tesis modern olanakları ile tatildeyken bile evinizde hissetmenizi sağlayacak. Yahudi Soykırımı Anıtı, Checkpoint Charlie ve Pariser Platz’a yürüyerek sadece 10 dakikada ulaşabileceğiniz tesis konumuyla da tatilinizi kolaylaştırır. Tesisin en çok öne çıkan özelliği ise barok görünümlü antika mobilyaları ve mermer döşeli hamam tarzı banyoları ile tarihi bir cazibeye sahip olması.

2. Kreuzberg

Kreuzberg Berlin otelleri

Eğlencenin asla durmadığı gece hayatı, renkli partileri ve etnik mekanlarıyla bilinen Kreuzberg bölgesi genç gezginler için ideal bir seyahat rotası.

Berlin seyahati sırasında nerede konaklayacağınızı düşünüyorsanız size ikinci seçenek olarak burayı önerebilirim. Tabi sakin bir tatil, akşam erken uyumak için gürültüsüz otel ve çocuklarla gezinti planlıyorsanız farklı bölgelere göz atmakta yarar var.

Kreuzberg, doğu ve batı yakasında farklı isimlerle anılan bir yer. SO 36 olarak bilinen Doğu bölgesi sokak yemekleri, Türk pazarları ve sanatçılarıyla ünlü. SW 61 olarak bilinen Batı bölgesi lüksün yaygın olduğu, market ve restoranların bulunduğu daha sakin bir yer.

Bölgenin geçmişte Doğu Berlin’den çok Batı Berlin’in bir parçası olarak görülmesi kültürünü şekillendirmiş. DDR Hükümeti döneminde tamamen çevresini askerler sarmış bir halde Batı’nın son kalesi olarak sınırda kalmış. Bu nedenle Berlin’in Doğu-Batı sentezini bir araya getiren eklektik bir ilçesi olduğunu söylemek mümkün. Geçmişin izleri bugün kendini yerleşimcilerle gösterse de alışveriş ve eğlence tutkunlarının uğrak noktası olması çehresini değiştirmiş.

Kreuzberg bölgesi diğer bir adıyla “Xberg” sadece gece hayatıyla dikkat çekmiyor. Tarihi ve turistik birçok lokasyonu da burada bulabilirsiniz. Bölgede gezerken yürüyerek cazibe merkezlerine ulaşmanız mümkün.

Ayrıca Türklerin bu bölgede yoğun olarak yaşadığını ve sanatçıların en sevdiği yerler arasında olduğunu da söylemem gerekiyor. Hatta SO 36 olarak anılan kısım kebap ve baklava dükkanları ile “Küçük İstanbul” olarak anılıyor.

Uzun yıllar şehrin yoksul bir mahallesi olduğundan Türk işçiler Almanya’ya alındığı dönemde buraya yerleşmiş. Tabi sanatçıların da aynı sebeplerden ötürü burayı mesken tuttuğunu anlamak zor değil. Bugün bölge eklektik kültürü, sanatsal ve kültürel etkinliklerin çokluğu, eğlence mekanları ve partileriyle ünlü.

Yemyeşil bir park olan ve yaz aylarında etrafta mangal yapan Türklerin çoğaldığı Görlitzer Park’ta burada. Siz de güzel havanın tadını çıkarıp dinlenmek isterseniz bu parka uğrayabilirsiniz. Alışveriş yapmak ya da iyi bir yemek için Oranienstraße caddesine gitmelisiniz.

Berlin’de Ne Yenir?” içeriğine göz atarak mutlaka denemeniz gereken tatları öğrenebilirsiniz. Fiyat açısından daha uygun restoran ve kafeler arıyorsanız durağınız Bergmannstraße olmalı. Bu arada perşembe günleri kurulan Markthalle Neun pazar yerindeki sokak lezzetlerini denemenizi öneririm.

Konaklama için uygun fiyatlı bir bölge arıyorsanız tesis fiyatları, ulaşım imkanları ve çevredeki turistik lokasyonlar açısından burayı tercih edebilirsiniz. Fakat göçmen sayısının fazla olması nedeniyle dikkatli olmanızda fayda var diyebilirim. Suç oranları kısmen daha fazla.

Bölgenin fiyatları yanı sıra eklektik yapısının orayı ilginç kıldığını düşünüyorum. Kreuzberg sokaklarında dolaşırken punk-rock asiliğinden mangal yapan ailesinin yanında oynayan çocuklara kadar birçok farklı figürü görebilirsiniz.

Landwehr Kanalı kıyısındaki bölümü eşsiz manzaraları sayesinde sizi bir anda şehrin kaosundan doğanın sesine kulak vermeye çağırır. Kanalda dolaşan tekneler, çevresindeki sakin ve hoş restoranlar düşünüldüğü zaman kesinlikle Berlin’in çeşitlilik sunan bölgelerinden biri.

Kreuzberg sokaklarında dolaşırken mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Berlin Duvarı geçiş noktası Checkpoint Charlie
 • Görlitzer Park
 • Spectrum Bilim Merkezi
 • Sovyet Savaş Anıtı
 • Oranienstrasse Vintage Mağazaları
 • Berlin Galerisi
 • Yahudi Müzesi
 • Berlin Hikaye Sığınağı
 • FHXB Friedrichshain-Kreuzberg Müzesi
 • Terör Topografyası

Berlin Kreuzberg Bölgesindeki En Popüler Oteller

Kreuzberg bölgesi Berlin'de konaklama

Berlin’de konaklama için önerdiğim ikinci bölge olan Kreuzberg otelleri arasından size en uygun olana karar verirken Booking.com ile detayları incelemeyi unutmayın. Holiday Inn Express Berlin City Centre, an IHG Hotel, Crowne Plaza Berlin – Potsdamer Platz, an IHG Hotel, Orania. Berlin otellerini size tavsiye edebilirim.

Seçtiğim tesislerin en çok öne çıkan özellikleri şöyle:

Holiday Inn Express Berlin City Centre, an IHG Hotel (★★★) Otelden çıkınca bölgenin öne çıkan lokasyonlarından Potsdamer Platz ve Checkpoint Charlie’ye yürüyerek yaklaşık 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Tesisi bahar ya da yaz aylarında ziyaret ettiyseniz yemyeşil avlusunda kahvaltı yaparken güne enerjik bir şekilde başlayacağınızı söyleyebilirim.

Üstelik 24 saat hizmet alabileceğiniz resepsiyondan kültürel etkinlikler ve turistik lokasyonlar için size bilet ayarlanmasını isteyebilirsiniz. Otelden çıkınca 400 metre uzaktaki Anhalter Bahnhof S-Bahn Tren İstasyonu’nu kullanarak şehrin diğer bölgelerine seyahat edebilirsiniz.

Crowne Plaza Berlin – Potsdamer Platz, an IHG Hotel (★★★★) Potsdamer Platz’a yürüme mesafesindeki tesis size bisiklet kiralama imkanı da sunarak yolculuğunuzu kolaylaştırıyor. Anhalter Bahnhof Tren İstasyonu’nun tam karşısında olduğu için dilerseniz toplu taşımaya da anında ulaşabiliyorsunuz.

Potsdamer Platz ve Möckernbrücke metro istasyonları ise sadece 10 dakikalık mesafede. Avantajlı lokasyonu sayesinde sadece bölgenin değil, şehrin en iyi yerlerini görmek için yolculuk yapmayı konforlu hale getiriyor.

Orania.Berlin (★★★★) Berlin’in tarihi binalarından birinde tatil yapmak istiyorsanız kesinlikle ilk tercihiniz Orania.Berlin olmalı. 1913 yılında inşa edilen kültürel ve tarihi değere sahip bina uzun yıllar sanatçılara ev sahipliği yapmış.

Tarihi dokusu ile bir araya gelen modern olanakları sayesinde konaklamak için en iyi adreslerden biri. Hala sanatçılara ilgisiyle bilinen tesiste misafirler için ücretsiz piyano resitalleri ve farklı kültürel etkinlikler de düzenleniyor.

3. Friedrichshain

Friedrichshain Berlin şehir merkezi otel önerisi

Gençlerin düşük bütçe ile planladığı Berlin gezisi için en ideal konaklama bölgesi kesinlikle Friedrichshain diyebilirim.

Eğlenceli partiler, yeni insanlarla tanışmak için sosyal aktiviteler bölgenin en bilinen özellikleri. Çekingen bir yapınız olsa dahi sosyalleşmek için meraklı insanlar sizi hayatın içine dahil edebilir. Sakin ve huzurlu bir aile tatili planlıyorsanız sizin için uygun değil.

Sokak sanatçılarının rengarenk işleri, her köşeden çıkan müzisyenler, mekanlardan sokağa taşan partiler denildiği zaman akla gelen bölgelerin başında Friedrichshain geliyor. Tabi tüm bunların yanında uygun fiyatlı konaklama tesisleri sayesinde genellikle bütçeden kısmak isteyenleri bir araya getiren bir mahalle olduğunu da belirtmeliyim.

Bölgenin merkezinde yer alan Warschauer Strasse eğlence mekanları, kafeler, barlar ile çevrili bir alan. Hayatın içine karışmak için buraya yakın olmak isteyebilirsiniz. Tabi sadece eğlence mekanları yok bir zamanlar Doğu ve Batı Berlin’i ayıran duvarın enkazı üzerine kurulmuş açık hava sergisi “Doğu Yakası Galerisi” de burada. Ünlü Berlin Duvarı üzerinde birçok farklı ülkeden sanatçının yarattığı sosyal mesaj içerikli sokak sanatını burada görebilirsiniz.

Karl-Marx-Allee caddesinde yürürken yolun iki yanında sıralanan Hitler Almanyası’na ait binaları, sanatçıların yaptığı anıt ve heykellere dikkat etmelisiniz. Bu sokaklarda bir zamanlar çok farklı bir Berlin, çok farklı bir atmosfer vardı.

Friedrichshain bölgesinde konaklardan şunları yapabilirsiniz:

 • Simon-Dach-Strasse sokağında yerel lezzet tadımı
 • RAW Flohmarkt bit pazarında dolaşmak
 • Berlin Hohenschönhausen Anıtı ziyareti
 • Oberbaumbrücke köprüsünde yürüyüş
 • Hipster Escape Party, Make a Break ve Trap kaçış odaları

Friedrichshain bölgesinde konaklamak genellikle rahat bakış açısına sahip, fazla lüks aramayan insanlar için uygun diyebilirim. Genellikle ucuz olduğundan lüks imkanlar ve çok konforlu tesisler yok. Tabi ki ben sizin için en iyileri arasından seçim yaptım.

Tesislerin birçoğu bölgenin yapısına uygun olarak metro ve tren istasyonlarına yürüme mesafesinde. Zaten Friedrichshain içinde yürüyerek dolaşabilir, diğer bölgelere gelişmiş toplu taşıma sayesinde sorunsuz ulaşabilirsiniz.

Alexanderplatz Meydanı Berlin’in ana ulaşım merkezi kabul edilir. Friedrichshain bölgesine buradan metro ile sadece 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

Ringbahn üzerindeki farklı duraklar sayesinde bölgeden Berlin’in diğer yerlerine seyahat etmekte sorun yaşamazsınız. Mitte ve Prenzlauer Berg bölgesine ulaşmak için de tramvayları kullanabilirsiniz.

Berlin Friedrichshain Bölgesindeki En Popüler Oteller

Friedrichshain bölgesi Berlin'de konaklama

“Berlin’de nerede kalınır?” sorusu için önerdiğim bölgelerden biri olan Friedrichshain için önereceğim üç başarılı tesis var.

Hampton By Hilton Berlin City East Side Gallery, Hotel Indigo Berlin – East Side Gallery, Holiday Inn City East Side otellerinde konaklarken en çok hoşunuza gidecek özellikler şunlar:

Hampton By Hilton Berlin City East Side Gallery (★★★) Tesisin şüphesiz en çok öne çıkan özelliği Mercedes Benz Arena ve East Side Gallery’nin tam ortasında kalması. Çağdaş dekorasyona sahip odaları sayesinde size konfor sunarken konumu ile bölgedeki önemli merkezlere çok yakın. Warschauer Strasse Tren İstasyonu’na yürüme mesafesinde olduğu için havaalanı ve merkez istasyonuna ulaşırken zorlanmazsınız.

Hotel Indigo Berlin – East Side Gallery (★★★★) Berlin Duvarı’nın hala ayakta kalan kısmına yakın bir yerde konaklamak istiyorsanız Mercedes-Benz Arena yakınındaki tesisi seçebilirsiniz. Berlin Duvarı ve şehrin genel manzarasına hakim olan çatı barında dinlenirken Almanya’nın geçmişi hakkında düşüncelere dalabilirsiniz.

Holiday Inn City East Side (★★★★) Berlin Doğu Yakası Galerisi’ne yürüyerek sadece 2 dakikada ulaşabileceğiniz lüks otel tamamen modern olanaklara sahip. Sabah lezzetli bir kahvaltının ardından 500 metre uzaktaki Warschauer Straße Metro İstasyonu’na giderek Berlin’i gezebilirsiniz. Akşam otele döndüğünüz zaman sizi Alman yerel lezzetlerinin yanı sıra dünya yemekleri de karşılar.

4. Prenzlauer Berg

Prenzlauer Berg Berlin'de konaklama yapılacak yerler

“Berlin’de nerede kalınır?” sorusuna yanıt olarak önerebileceğim bölgelerden biri de Prenzlauer Berg. Berlin’in lüks bölgeleri arasında sayılan ve kısaca “Prenzlberg” olarak anılan ilçede varlıklı aileler ikamet ediyor.

1980 ve 1990 civarında sanatçıların yaşadığı bölge zaman içerisinde değişime uğrayarak lüksün sembolü haline gelmiş. Tabi ki hala birçok sanat galerisi ve sanatçıyı burada görmeniz alışılmış bir olay.

Romantik bir tatil planlıyorsanız tarihi dokusu ve lüks restoranları ile bölge tam aradığınız yer. Eğlenceli, lüks ve imkanları gelişmiş olduğu için bütçesine hitap eden aileler dahil tüm gezginler için tavsiye edebilirim. Özellikle eskiden fabrika olarak kullanılan binaların daha sonra otel ve restoranlara dönüştürülmesi ile sofistike yerler olduğunu belirtmeliyim. Şık restoranlar aynı zamanda tarih ile iç içe.

Eskiden bohemlerin yaşadığı bölge bugün lüks ile bir araya gelerek farklı bir atmosfer sunuyor. Geçmişe ait alışkanlıklar Mauernpark bit pazarı, sanat galerileri, sokak sanatçıları ile devam ediyor. Berlin’in en eski birahanelerinin olduğu Prater Garten’e gittiğinizde bu atmosferi yakından görebilirsiniz.

Bölgenin eğlenceli bir gece hayatı olduğunu aynı zamanda sofistike zevklere sahip insanlar için özel bar ve lounge bulunduğunu söyleyebilirim. Günün her saatinde zamanınızı geçirmek için özel bir mekan bulabilirsiniz. Tabi hafta sonları özellikle kalabalık olduğu için gürültülü ve otellerde yer bulması zor bir bölgeye dönüşüyor.

Tepe üzerine kurulu bir bölge olduğundan eğimli olsa da çocuklar için yürümesi zor bir yer değil. Özellikle geniş parkları, güvenli olması ve birçok ailenin yerleşimci olması nedeniyle çocuk dostu bir bölge. Çoğu işletme ailelere hitap ettiği için çocuk parkı ve aktiviteleri gibi imkanlara da sahip.

Prenzlauer Berg bölgesinde konaklarken şuralara mutlaka uğrayın:

 • Kulturbrauerei Müzesi
 • Kollowitzplatz Pazarı
 • Sredzkistrasse ve Oderbergerstrasse caddeleri
 • Mauerpark
 • Berlin Duvarı Anıtı
 • Berlin Su Kulesi (Wasserturm)
 • Yahudi Mezarlığı
 • Prenzlauer Berg Sinagogu
 • Gethsemanekirche
 • MACHmit Çocuk Müzesi
 • Gethsemane Kilisesi

Berlin’in turistler tarafından en çok tercih edilen bölgesi Mitte’ye yakın olduğundan avantajlı. Volkspark Friedrichshain parkına yakın olduğu için de yeşil alanlar konusunda zengin. Temiz, nezih bir semt arıyorsanız sizin için ideal.

Mitte ve Friedrichshain bölgelerini çoğunlukla yürüyerek ziyaret edebilirsiniz. Diğer taraftan toplu taşıma, bisiklet gibi seçenekler de bölgeler arasında geçiş yapmak için kolaylık sunuyor.

Bölgeyi yürüyerek dolaşmak ayrı bir zevk veriyor. Çünkü el yapımı ürünlerin satıldığı o kadar çok butik işletme var ki. Yerel lezzetlerden hediyelik orijinal eşyalara birçok farklı şey bulabilirsiniz. Genellikle ailelerin yaşadığı bir yer olduğu için de sokaklarda özgürce dolaşabilir, endişe etmeden istediğiniz saate kadar kalabilirsiniz.

Berlin Prenzlauer Berg Bölgesindeki En Popüler Oteller

Prenzlauer Berg bölgesi Berlin'de konaklama

“Prenzlauer Berg bölgesinde nerede kalınır?” diye soruyorsanız kesinlikle Hotel BIRGIT Berlin Mitte, Myer’s Hotel Berlin ve Victor’s Residenz-Hotel Berlin’e göz atmalısınız. Otellerin en çok öne çıkan ve sizi rahatlatacak özelliklerini kısaca şu şekilde sıralayabilirim:

Hotel BIRGIT Berlin Mitte (★★★) Hackescher Markt ve Alexanderplatz bölgelerine 20 dakika uzaklıkta olan tesisten Senefelderplatz Metro İstasyonu’na yürüyerek birkaç dakikada ulaşabilirsiniz. Olimpiyat Stadyumu ve Potsdamer Platz meydanına direkt seferlerle ulaşarak popüler yerleri gezebilirsiniz.

Myer’s Hotel Berlin (★★) Tarihi bir otelde konaklamak istiyorum diyorsanız içerisi birbirinden özel ve nadide sanat eserleri ile dolu Myer’s Hotel Berlin’i seçmelisiniz. Klasik tarzda döşenmiş odaları, tarihi binası ve sanatla iç içe yapısı henüz otelden çıkmadan sizi kendine hayran bırakır. Sadece 3 dakikada ulaşabileceğiniz Senefelder Platz Metro İstasyonu sayesinde Berlin’in diğer bölgelerine ve turistik yerlerine de sorunsuz ulaşım sağlarsınız.

Victor’s Residenz-Hotel Berlin (★★) Sakin ve dingin konumunu zevkli iç mimarisi ile bir araya getiren tesis tatil sırasında dinlenmek için ideal. Prenzlauer Berg ve Friedrichshain arasındaki otelden tramvayla sadece 2 durak giderek Alexanderplatz Meydanı’na ulaşabilirsiniz.

5. Charlottenburg-Wilmersdorf

Charlottenburg Wilmersdorf Berlin'de nerede kalmalı?

Batı Berlin’in fazla turiste alışkın olmayan, varlıklı ailelerinin yaşadığı, lüks semtlerinden biri. Genellikle geçmişte ticaretle zengin olan varlıklı aileler yaşadığı için sofistike ve rafine mekanlarla dolu. Bütçe açısından sizi zorlamayacak sessiz ve sakin bir semt olduğu için konaklama için tercih edebilirsiniz.

Charlottenburg-Wilmersdorf bölgesinin en çok öne çıkan özelliği kültürel etkinliklerin ve alışveriş için lüks mağazalarının fazla olması. 2. Dünya Savaşı döneminde de de Berlin’in modern ve zengin ailelerinin konakladığı semtlerinden biri olan Charlottenburg hala yapısını koruyor.

Savaş sonrasında diğer bölgeleri kalkındırmak için yaşayanların Prenzlauer Berg, Kreuzberg, Friedrichshain’e dağılması nedeniyle popülerliğini kaybetse de hala alışveriş için sıklıkla tercih ediliyor. Alışveriş tutkunları modern tarzlarına uygun lüks ürünlere ulaşmak için düzenli olarak Kurfürstendamm butiklerini ziyaret ediyor.

KaDeWe olarak bilinen Kaufhaus des Westens’de bu bölgede yer alıyor. Avrupa kıtasının en büyük ve gösterişli mağazası olan KaDeWe için birçok insanın buraya geldiğini söyleyebilirim.

Opera, müzikal, tiyatro gibi kültürel etkinliklere katılmaktan hoşlanıyorsanız bu elit bölgede istediğiniz kadar aktivite bulabilirsiniz. Schloss Charlottenburg Sarayı çevresinde dolaşırken tarihi lükse, Charlottenburg sokaklarında dolaşırken modern lükse yakından şahitlik edeceksiniz.

Prusya’nın ilk kraliçesi olan Sophie Charlotte yaz aylarında buradaki Schloss Charlottenburg Sarayı’nda konaklardı. Ölümünden sonra saray çevresindeki bölgeye onun adı verildiğinden Charlotte-nburg adı doğmuş. Sarayın özellikle görkemli balolara tanık olmuş barok – rokoko üslubundaki Devlet Yemek Odası görülmeye değer.

Sarayı ziyaret ettiğiniz zaman barok üslupta düzenlenen peyzajı ile bahçelerde dolaşmalısınız. Siméon Godeau’nun Fransız tasarımından sonra İngiliz tarzına dönüştürülen bahçeler savaş sonrası yine orijinal haline çevrilmiş.

U-bahn veya S-bahn duraklarını kullanarak farklı bölgelere ulaşabilirsiniz. Bölgede yapabilecekleriniz genellikle sınırlı olduğundan toplu taşıma seçeneklerinin gelişmiş olması sizi rahatlatacak. Güvenli bir semt olduğundan günün her saati toplu taşıma kullanmaktan çekinmeyin.

Charlottenburg-Wilmersdorf bölgesinde mutlaka görmeniz gerekenler:

 • Savignyplatz Meydanı
 • Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi
 • Scharf-Gerstenberg Koleksiyonu
 • Theatre des Westens Müzesi
 • Charlottenburg-Wilmersdorf Müzesi
 • Kurfürstendamm alışveriş caddesi
 • Tiergarten Parkı
 • Berlin Hayvanat Bahçesi

Konaklama için Charlottenburg-Wilmersdorf bölgesini tercih edecekseniz birkaç önerim var. Özellikle akşam saatleri ve hafta sonu artan kalabalık nedeniyle Charlottenburg ana caddesi civarı gürültülü olabiliyor. Bu nedenle gürültüsüz bir ortam için ses yalıtımlı oda ya da ana caddeye uzak tesisler seçebilirsiniz.

Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf Bölgesindeki En Popüler Oteller

Charlottenburg Wilmersdorf bölgesi Berlin'de konaklama

Almanya seyahati öncesi “Charlottenburg-Wilmersdorf bölgesinde nerede kalınır?” sorusunun cevabını merak edebilirsiniz.

Bu bölge için size önerebileceğim oteller Hampton by Hilton Berlin City West, Lindner Hotel Berlin Ku’damm, part of JdV by Hyatt, Hyperion Hotel Berlin olur. Tesisleri seçmeme neden olan öne çıkan özellikleri şunlar:

Hampton by Hilton Berlin City West (★★★) Charlottenburg bölgesindeki otel özellikle Kurfürstendamm alışveriş caddesine yakın oluşu sayesinde alışveriş tutkunlarının gözdesi. Birçok odasında bölgeyi kuşbakışı olarak izleyebileceğiniz terasının olması da cazip bir yer olmasını sağlıyor. Uhlandstraße Metro İstasyonu’na yürüyerek birkaç dakikada ulaşıp buradan çevredeki tarihi ve turistik yerlere aktarmalı ve direkt olarak gidebilirsiniz.

Lindner Hotel Berlin Ku’damm, part of JdV by Hyatt (★★) Kurfürstendamm alışveriş caddesi üzerindeki otel gelişmiş imkanları ve modern tarzda odaları ile tatiliniz için mükemmel. Ücretsiz spor salonu, açık büfe ve şehrin eşsiz manzarasına hakim terası sayesinde tesiste geçirdiğiniz zamanı değerlendirebilirsiniz. Ayrıca metro istasyonuna sadece 300 metre mesafede!

Hyperion Hotel Berlin (★★★★) Sakin bir konumda bulunan otel dünya mutfaklarını denemenizi sağlayan restoranı ve çeşitli imkanları ile oldukça konforlu. 300 metre mesafedeki Güntzelstraße Metro İstasyonu sayesinde Berlin’in tarihi, turistik cazibe merkezlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca taksi ve toplu taşıma kullanarak 5 dakika gibi kısa bir sürede Berlin’in ünlü Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret ederek hayatınızda hiç görmediğiniz canlıları yakından izleyebilirsiniz.

6. Neukölln

Neukölln Berlin'de konaklama

Berlin’de “Küçük İstanbul” olarak bilinen, yoğun Türk nüfusuna sahip Neukölln konaklamak isteyebileceğiniz bölgeler arasında.

Her sokakta Türk barları, restoranları ve pastanelerini rahatlıkla görebileceğiniz bu bölge Türkiye’den gidiyorsanız sizin için çok tanıdık. Kendinizi yabancı hissetmeden uygun fiyata konaklayabileceğiniz bir bölge olduğunu söyleyebilirim.

Berlin’in güney tarafında yer alan Neukölln her geçen gün sanat camiası ve öğrencilerin buraya yerleşmesi ile daha çok imkana sahip olan küçük bir mahalle. U-bahn istasyonu ve metro sayesinde Berlin’in diğer bölgelerine ulaşımın kolay oluşu fiyatlarla birleşince burayı konaklamak için cazip hale getiren özelliklerinden biri.

Bölgede konaklardan fazla tarihi ve turistik alanla karşılaşmak mümkün olmasa da yine de özgün yerler var. Özellikle Türk pazarları, Schillerkiez, Richardplatz görülmesi gereken yerler arasında. Berlin’in turistik bölgelerini görmek istiyorsanız toplu taşıma kullanarak yolculuk etmeniz gerekiyor.

Neukölln üzerinden diğer bölgelere ulaşmak için U-Bahn U7 hattını kullanmalısınız. Popüler turistik lokasyonlara sahip Kreuzberg, Friedrichshain ve Mitte’ye bu hat sayesinde rahatlıkla gidebilirsiniz.

Neukölln bölgesinde konaklarken mutlaka yapmanız gerekenler:

 • Kuzey Neukölln’ün eski merkezi Richardplatz bölgesinde tarihi binaları görmek
 • Schillerkiez’in yeşil caddelerinde dolaşmak ve kafelerinde oturmak
 • Britzer Garten gölü çevresi parkında yürüyüş yapmak
 • Gutshof Manor Home arazisi Neukölln Müzesi’ni görmek
 • Heimathafen Neukölln ve Neuköllner Oper galerilerini gezmek

2008 yılında kapatıldıktan sonra büyük bir parka dönüştürülen eski havaalanı Tempelhof burada. Sovyetler döneminde Batı Berlin için önemli bir ulaşım hattı olan havaalanı bugün insanların stres atmak için uğradığı devasa bir park. Futbol, basketbol gibi sporlarla ilgilenmek ya da uçurtma sörfü yapmak için insanlar burayı tercih ediyor.

Genel olarak Neukölln bölgesine özel bir yapılacaklar ya da görülecekler listesi çıkarmam zor. Bölgenin avantajı fiyat açısından uygun olması ve diğer bölgelere ulaşım sağlayacak bir lokasyonda bulunması. Bu nedenle bütçenizi düşük tuttuğunuz bir tatil planlıyorsanız tesis seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Berlin’in öğrenci, Türk ve genç nüfusu yoğun bölgeleri arasında yer aldığı için restoran, kafe ve barlarda bütçenizi zorlamadan yemek yiyebilirsiniz. Bölgeye modern bir hava hakim olduğu için genellikle güvenli olduğunu söyleyebilirim.

Berlin Neukölln Bölgesindeki En Popüler Oteller

Neukölln bölgesi Berlin'de konaklama

“Neukölln bölgesinde nerede kalınır?” sorusuna M-Pire Hotel Berlin, Estrel Berlin, Mercure Hotel Berlin Tempelhof otellerini önerebilirim. Tesisler Neukölln bölgesinin en çok puan alan ve misafirler tarafından beğenilen yerleri olduğu için özellikle seçtim.

Konaklama sırasında sizi mutlu edecek özelliklerine kısaca göz atalım:

M-Pire Hotel Berlin (★★★) Berlin’in ünlü Doğu Yakası Galerisi gibi cazibe merkezlerine ulaşmak için toplu taşımaya oldukça yakın bir konumda. Temiz, nezih, titiz bir işletme olan M-Pire Hotel Berlin sakinlik ve huzur arayanlar için tercih edilebilecek türden.

Estrel Berlin (★★★★) Eğlenceli bir tesiste konaklamak istiyorsanız canlı gösteriler düzenlenen kongre ve eğlence merkezine bağlı tesis tam size göre. Ayrıca Schönefeld Havaalanına otobüs kalkan tesise ulaşım da çok kolay. Tesisten çıktığınızda Sonnenallee S-Bahn İstasyonu’nu kullanarak tarihi, turistik yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Mercure Hotel Berlin Tempelhof (★★★★) Zengin kahvaltısı ve lezzetli yemekleri ile dikkat çeken işletme konumu ile de avantajlı. Sadece 100 metre uzaktaki Boddinstraße Metro İstasyonu’na yürüyerek birkaç dakikada ulaşıp buradan diğer bölgeleri ziyaret edebilirsiniz.

7. Schöneberg

Schoneberg Berlin'de konaklama

Schöneberg bölgesi birçok gezgine hitap eden destinasyonlardan biri. Özellikle Soğuk Savaş sırasında Batı Berlin’in merkezi olduğu için tarihi bir öneme sahip. City West bölgesinde kentsel dönüşüm ve kalkındırma gerçekleştiği için birçok kafe ve restoran bulabilirsiniz.

Batı Berlin’in bir zamanlar merkezi olan belediye binasının bulunduğu bölge tarihi konuşmalara şahitlik etmiş. 1963 yılında John F. Kennedy’nin “Ben bir Berlinliyim” konuşmasını yaptığı bina birçok önemli siyasiyi ağırlamış. Willy Brandt ve Helmut Kohl burada ayakta dururken Berlin Duvarı’nın yıkılmasını alkışlamış.

Genellikle yenilenen bir bölge olduğu için modern ve sade apartmanlar var. Bölgenin tarihi dokusunu görmek isterseniz korunmuş olan Viktoria Luise Platz tarafına giderek cadde üzerinde eski evlere yakından bakabilirsiniz.

Bölgede konaklamanın en büyük avantajı toplu taşıma sayesinde farklı bölgelere ulaşımın olması. Fakat bu noktada 20 dk ile yarım saat arasında yolculuk yapmanız gerektiğini belirtmeliyim. Tramvay, otobüs, metro kullanarak bölgeler arası seyahat edebilirsiniz. Fiyat açısından çok ucuz olmayan, fazla da turistik bölgesi olmayan bir yerleşim yeri diyebilirim.

Schöneberg bölgesinde konaklarken mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Rathaus Schöneberg Belediye Binası
 • KaDeWe (Kaufhaus des Westens) Mağazası
 • Viktoria Luise Platz caddesi
 • Winterfeldmarkt Pazarı
 • Zwölf-Apostel-Kirche (12 Havari Kilisesi)

Kreuzberg yakınında olan bölge sessiz ve sakin olmasına rağmen lüks oteller bulabileceğiniz bir yer. Turistik cazibesi fazla olmamasına rağmen sessizlik ve iyi imkanlar arayanlar için ideal. Özellikle güneşli havalarda dinlenmek için Schöneberger Südgelände parkında dolaşırken yeşillikler ruhunuzu dinlendirir.

Bir zamanlar ünlü David Bowie, İggy Pop, Lou Reed’in dolaştığı sokaklar Berlin Duvarı’nın yıkılışı ile havasını kaybetti. 1980’li yıllarda bohem ruhların uğrak yeri Schöneberg bugün ruhunun sadece bir kısmını koruyor. Bir zamanlar sanatçı ve müzisyenlerin cirit attığı sokaklar bugün kısıtlı alanda kendini gösterme şansına sahip.

Gizli sanat galerilerinde yerel sanatçıların eşsiz eserlerini görebileceğiniz ara sokaklar, canlı müzik mekanı olarak kullanılan kiliseler size bohem ruhu yaşatabilir. Geçmişin kültürünü gizlice devam ettiren kişilerle tanışmak için Schöneberg sokaklarında dolaşabilirsiniz.

Berlin Schöneberg Bölgesindeki En Popüler Oteller

Schoneberg bölgesi Berlin'de konaklama

Otel arayışı sırasında Schöneberg bölgesindeki tesisleri incelemeye başladıysanız sizin için seçtiğim üç otele mutlaka göz atmalısınız.

Motel One Berlin-Tiergarten, Crowne Plaza City Centre, RIU Plaza am Kurfürstendamm tesislerinin en çok dikkat çeken özelliklerinden kısaca bahsedeyim:

Motel One Berlin-Tiergarten (★★★) Her bir köşesinde ayrı tasarımların yer aldığı modern tarzda işletme bölgeye yakın olan Tiergarten’de yer alır. Wittenbergplatz Metro İstasyonu’na yürüme mesafesindeki otelden ayrıca 100 numaralı otobüsü kullanarak Berlin’in önemli cazibe merkezlerine ulaşım mümkün. Reichstag Parlamentosu ile Alexanderplatz Meydanı’na kısa bir yolculukla vardığınızda şehrin göbeğinde olursunuz.

Crowne Plaza City Centre (★★★★) Konaklama sırasında yüzmek istiyorsanız yaz kış hizmet veren kapalı havuzuyla bu tesisi çok seveceksiniz. Tüm günü tarihi, turistik mekanlara ulaşmak için yürüyerek geçirdiğinizde akşam saatinde yüzmek size iyi gelebilir. Crowne Plaza, Berlin Hayvanat Bahçesi, KaDeWe alışveriş merkezi, Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi yürüme mesafesinde. Ayrıca Wittenbergplatz Metro İstasyonu sayesinde farklı yerlere de kolayca ulaşabilirsiniz.

RIU Plaza am Kurfürstendamm (★★★★) Lüksün mimariye yansıması olarak değerlendirebileceğim 17 katlı otel modern binasında misafirlerini geniş imkanlarıyla ağırlar. KaDeWe alışveriş merkezine yürüme mesafesindeki otelden ayrıca yürüyerek toplu taşımaya da ulaşabilirsiniz.

Berlin’de Ben Hangi Bölgede Kaldım? Konakladığım Berlin Otelleri

Berlin'de nerede kalınır blog

Hazır kapsamlı bir “Berlin’de nerede kalınır?” içeriği hazırlamışken kendi konaklama deneyimlerimden de kısaca bahsetmek istiyorum.

Ben son Berlin seyahatimde konaklamak için tercihimi şehrin en merkezi yerlerinden olan Mitte bölgesindeki Alexanderplatz Meydanı çevresinden yana kullandım. Burayı seçmemdeki ana etkenlerin başında şehirde gezip görülecek yerler, alışveriş olanakları ile ulaşım ağına yakınlık geliyor.

Otel tercihimi meydana çok kısa mesafe yürüme mesafesinde yer alan 3 yıldızlı Hampton by Hilton Berlin City Centre‘dan yana kullandım. Otel hakkında detaylara geçelim…

Hampton by Hilton Berlin City Centre Alexanderplatz (★★)

Berlin otel önerisi

Havaalanı ve diğer bölgelere ulaşımın kolaylığı nedeniyle şehre tekrar gittiğimde yine Alexanderlplatz meydanı yakında bir yerde kalırım. Berlin konaklama içeriği hazırlarken kaldığım Hampton by Hilton Berlin City Centre hakkında fikirlerimi belirtmek isterim.

3 yıldızlı olan tesisten Alexanderlplatz Meydanı`na yürüyerek 5-10 dakikada ulaşabildiğim için konumu çok iyi, buna rağmen fiyatı oldukça uygun. Müzeler Adası, alışveriş için mağazalar, şık restoran ve kafeler çok yakın. Alexanderplatz tüm bağlantı hatlarının ortasında bir meydan olduğu için havalimanı dahil tüm bölgelere erişim konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Ben konakladığım dönemde kahvaltı dahil çift kişilik odanın geceliği için 98 euro ödedim. Tabi Booking.com ücretsiz iptal seçeneğini de her ihtimale karşı kullandım. Kahvaltısı ve imkanları ödediğim fiyatın hakkını verdi diyebilirim. Tesis popüler olduğu için burada kalmaya karar verirseniz tıpkı benim yapacağım gibi müsaitliğini önceden kontrol etmelisiniz.

Otel hakkında daha detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Berlin’de Konaklama Konusunda Tavsiyeler

Berlin'de konaklama konusunda dikkat edilmesi gerekenler

Berlin konaklama konusunda verebileceğim en kısa ve öz tavsiyeler şunlar:

1. Toplu taşımaya yakınlık kalacağınız bölgeye göre seçilmeli.

Sizin için önerdiğim tüm bölgelerde toplu taşıma gelişmiş olsa da tarihi ve turistik lokasyonun az olduğu yerlerde ilçe değiştirmeye daha meyilli olacaksınız. Bu nedenle toplu taşımaya yakın tesisler seçebilirsiniz.

2. Toplu taşıma kullanmak için geçiş kartı almanız daha faydalı.

A, B, C tarife bölgelerine göre satılan biletlerin fiyatı değişken. Tek bilet, 4 gezi, 1 günlük ve 7 günlük gibi farklı sürelerde kullanabileceğiniz bilet çeşitleri var.

3. Nisan ve Eylül arasında seyahatiniz daha keyifli geçer.

Berlin iklimi Orta ve Kuzey Avrupa’da olduğu gibi nisan ve eylül arasında ziyaret etmeye daha yatkın. Diğer zamanlarda yemyeşil doğasını görmek ve yürüyüşler zor olabilir.

4. Alışveriş yapmak istiyorsanız Alexanderplatz ve Breitscheidplatz caddelerine gidin.

Lüks ve tasarım mağazaları bulabileceğiniz Alexanderplatz ile Avrupa’nın en büyük alışveriş mağazası KaDeWe’nin bulunduğu Breitscheidplatz kesinlikle uğramanız gereken yerler.

Berlin’den Ne Alınır ve Nerede Alışveriş Yapılır?” konusunu incelediğim içeriğe de göz atmalısınız.

Berlin Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Seçenekleri

Berlin havaalanı otel ulaşımı, havaalanı treni

“Berlin’de nerede kalınır?” içeriğinde kısaca havaalanında indikten sonra şehir merkezine nasıl ulaşacağınızı da ele alacağım. Daha detaylı bilgi için “Berlin Havaalanı Şehir İçi Ulaşım” içeriğine göz atabilirsiniz.

1. Otobüs

Havaalanından şehir merkezine ulaşmak için Terminal A kapısından çıkıp 163, 171, X7 (gündüz) N7, N60 (gece) otobüs hatlarından birine binebilirsiniz. Otobüste indiğiniz yerden U Bahn metrosu veya S Bahn trenlerini kullanarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

2. S-Bahn Trenleri

Berlin’de toplu taşıma için en çok kullanılan hatlardır. Havalimanından 7 dakika yürüyüşle S Bahn istasyonunda 10 dakikada bir kalkan trenlerden birine binebilirsiniz. Şehir merkezine S9 ya da güney bölgelere S45 hatlarını kullanarak gidebilirsiniz.

3. Havaalanı Ekspresi (Airport Express) – Bölgesel Trenler

Airport Express (Havaalanı Ekspres) tren hattı havaalanından yaklaşık 400 metre uzakta. 10 dakikada bir kalkan RE 7, RB 14 ve RB 22. R7 ve RB 14 trenleri ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

4. Taksi

Terminal A çıkışında bekleyen taksileri kullanarak güvenli şekilde şehir merkezine ulaşmanız mümkün. Ayrıca kilometrenin yanı sıra valiz ve kişi sayısına göre ekstra ücret çıkabileceğini belirtmeliyim.

5. Özel Transferler

Özel transfer hizmeti veren firmaları kullanarak şehir merkezine tek başınıza ya da gruplar halinde ulaşmanız da avantajlı olabilir.

6. Otel Servisi

Booking.com üzerinden otelinizi incelerken servis imkanı sunan tesislere yönelebilirsiniz. Bu durumda iniş vaktinizi önceden haber vermek beklemenizi önleyebilir.

Berlin Şehir Merkezi Nasıl Gezilir?

Berlin'de şehir içi ulaşım

“Berlin’de nerede kalınır?” içeriğimde şehir merkezinde dolaşmak için en kolay ve güvenli yöntemlerden bahsetmek istiyorum. Otobüs, S-Bahn trenleri, U Bahn metrosu en çok kullanacağınız toplu taşıma araçları.

Otobüs

Berlin’de bölgelere göre farklı otobüs bileti fiyatları uygulanıyor. Genellikle tüm bölgelerde otobüs kullanarak dolaşmanız mümkün. Özellikle Schöneberg bölgesi gibi şehir merkezine uzak, Batı Berlin bölgelerinden birinde konaklarken sıklıkla ihtiyacınız olabilir.

S-Bahn Trenleri

Hem şehir merkezi hem de diğer bölgelerde kısa-uzun mesafeli yolculukta en çok tercih edilen yöntemlerden biri. S9 rotasını Charlottenburg, Friedrichstraße, Alexanderplatz gibi şehrin popüler lokasyonlarına ulaşımda kullanabilirsiniz.

S45 Neukölln ve Brandenburg gibi güneyde yer alan nispeten merkeze uzak alanlar için uygun. Konaklama bölgenizi merkezden uzak seçtiğinizde S-Bahn trenlerine yakın olmak isteyebilirsiniz.

U-Bahn Metrosu

En çok tercih edilen ulaşım yöntemleri arasındaki U-Bahn metrosu Hermannplatz, Alexanderplatz, Wittenbergplatz, Gleisdreieck istasyonlarına bağlanır. Buradaki istasyonlardan tramvay ve otobüsleri kullanarak Berlin’in her yerine gidebilirsiniz. Özellikle sizin için şehir merkezine yakın olan Alexanderplatz meydanı istasyonu önemli olur.

Berlin Otel Fiyatları & Rezervasyon

Berlin otel fiyatları

Berlin otel fiyatları hakkında detaylı olarak fikir almak istiyorsanız kesinlikle benim de seyahatlerimde rezervasyon ve araştırma için kullandığım Booking.com ana aracınız olmalı.

Otelin yeri, imkanları, konaklama fiyatları, ekstra vergiler, kahvaltı ve akşam yemeği seçenekleri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Bu verilerin hepsi dönemsel olarak değişen otel fiyatlarını etkiliyor.

Genel olarak Berlin otel fiyatlarından bahsedersem bölgeye göre değişiyor diyebilirim. Benim de konakladığım Mitte’de genellikle 80-100 euro civarında gecelik iyi bir otelde konaklamak mümkün.

En ucuz bölgelerden olan Friedrichshain’te ve bazı Mitte hostellerinde 20 Euro civarına kalmak için oda da bulabilirsiniz. Tabi fiyatların otel puanı ve imkanları yükseldikçe lüks bölgelerde 500 Euro civarına kadar çıkabildiğini de söylemeliyim.

Özetle Berlin’de Nerede Kalınır?

Berlin'de konaklama yapılacak yerler

“Berlin’de nerede kalınır?” içeriğimizi genel olarak özetleyecek olursak bölgeler hakkında şunları söyleyebilirim:

Turistik açıdan en çok fayda sağlayacağınız, şehir merkezine yakın olan ve yürüyerek birçok yeri görmeniz mümkün olan bölge Mitte. Fiyat açısından pahalı olsa da özellikle kısa süreli seyahatlerde az zamanda çok fazla yeri ziyaret edebilirsiniz.

Ben de Hampton by Hilton City Centre ile Mitte’de kalmayı seçtim. Bütçeniz varsa kesinlikle Hotel Adlon Kempinski Berlin de tavsiye edebileceğim bir tesis.

Kreuzberg gece hayatı ile ünlü olduğundan genç gezginlerin uğrak noktası. Fiyat açısından ucuz değil fakat eğlence ve kalitenin bir arada olduğu, kendine has ruhu olan özgür bir bölge.

Dinamizmin doruğundaki Kreuzberg’de tarihi, turistik yerlere yakın olmanın yanı sıra eğlencenin tam göbeğinde olmak için Crowne Plaza Berlin Hotel de kalmayı tercih edebilirsiniz.

Kreuzberg ruhunu yaşatan 1913 yılından kalma bina ve sanat eserleri ile unutulmaz anlar yaşatacak olan Orania.Berlin de önerebileceğim yerlerden.

Berlin’de ucuz kalacak yer sanatçıların ve öğrencilerin mesken tuttuğu Friedrichshain. Merkeze toplu taşıma ile kolay ulaşılması, ucuz konaklama ve restoranları sayesinde kesinlikle düşük bütçeli gezginler için ideal.

Aileler için uygun olan ve geçmişine nazaran bugün çok daha sakin bir yer olarak bilinen Prenzlauer Berg lüks konaklama arayanların tercihi olmalı.

Charlottenburg-Wilmersdorf de tıpkı Prenzlauer Berg gibi aileler için uygun ve sakin bir bölge. Fiyat açısından turizme çok yatkın olmadığı için daha uygun olduğunu söyleyebilirim.

Neukölln diğer bir adıyla “Küçük İstanbul” Türklerin yoğun olduğu, fiyat açısından orta halli denebilecek bir bölge. Gezecek fazla yer olmasa da şehir merkezine yakın olduğu için toplu taşıma ile turistik bölgelere kolay ulaşımı var.

Tarihi değere sahip olan ve kısmen turistik bölgeleri olan Schöneberg lokasyon açısından dezavantajlı, bütçe açısından avantajlı. Merkeze uzak olduğu için Berlin’in sembol yapılarını görmek için sürekli uzun yolculuklar yapmanız gerekiyor.

Benim deneyimlerim ve araştırma ile hazırladığım “Berlin’de nerede kalınır?” içeriğimi okudunuz. Sizin de Berlin’e gitmeyi düşünenlere verebileceğiniz tavsiye ve öneriler varsa yorumlara bekliyorum.

Berlin’de Nerede Kalınır Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Berlin'de nerede kalınır konusunda sıkça sorulan sorular

“Berlin’de nerede kalınır?” konusunu detaylı olarak ele aldıktan sonra bu konu hakkında en çok sorulan sorulara da kısaca yanıtlar verelim.

Berlin’e ilk kez gidecekler nerede kalmalı?

Berlin’e ilk kez gidecek olan kişiler tarihi ve turistik lokasyonların yürüme mesafesinde olması nedeniyle şehir merkezi Mitte’de kalmalı.

Berlin’de en ucuz nerede kalınır?

Friedrichshain bölgesi ucuz konaklama imkanının yanı sıra ücretsiz ve düşük bütçe ile yapılabilecek birçok etkinliğin bulunduğu yer.

Berlin’de aileler için en uygun konaklama yeri neresi?

Çocuklu aileler için yerleşimcilerin genellikle varlıklı aileler olduğu Charlottenburg-Wilmersdorf bölgesi ideal. Sakin, huzurlu atmosferi sayesinde çocuklar ve aileler için eğlenceli ve sorunsuz bir tatil sağlar. Prenzlauer Berg de son yıllarda aileler tarafından sık tercih ediliyor.

Berlin’de gece hayatı için nerede kalmalı?

Renkli gece hayatı ve Avrupa’nın en gösterişli partilerine katılmak isteyenler kesinlikle Berlin Kreuzberg bölgesinde bir otelde konaklamalı. Neukölln de partinin yanı sıra farklı atmosferi deneyimlemek için ideal.

“Berlin’de Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…” üzerine bir yorum

 1. Berlin’e gidecek turistler için, Ne kadar detaylı ve güzel hazırlanmış, tebrik ederim

  Yanıtla

Yorum yapın