Berlin gezilecek yerler blog

Berlin Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

Almanya‘nın başkenti Berlin gezilecek yerler konusunda zengin bir şehir. Birbirinden güzel ve ünlü müzeleri, cadde ve meydanları ve tarihi yapıları Berlin, 2-3 günlük boyunca keyifli zaman geçirebileceğiniz güzel bir kent.

Hazırlamış olduğum kapsamlı Berlin gezilecek yerler rehberi içerisinde ayrıca tatil günlerinizi daha keyifli hale gelmesine olanak verecek cazibe noktaları hakkında bilgiler de sizleri bekliyor. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Alexanderplatz Meydanı’nın sınırlarında yer aldığı Mitte, Charlottenburg, Tren İstasyonu çevresi ile Türkler’in yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg, şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Berlin’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Son gezimde ben 3 yıldızlı Hampton by Hilton Berlin City Centre Alexanderplatz adlı otelde konakladım ve memnun kaldım. Göz atabilirsiniz. Diğer popüler otellerden bazıları: 3★ Motel One Berlin-Hauptbahnhof, 4★ H4 Hotel Berlin Alexanderplatz, 5★ Eurostars Berlin.

Yapılacak şeyler: Şehirdeki en popüler turlardan bazılarına gezi öncesinde kayıt olarak rahat edebilirsiniz: Berlin TV Kulesi: Hızlı Giriş Bileti ve Oturma Garantisi ile Tekneyle 1 Saatlik Şehir Turu adlı turlara mutlaka göz atın.

Berlin Gezilecek Yerler Listesi

Berlin gezilecek yerler harita konum bilgileri
Berlin gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Berlin’de gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Brandenburger Tor
 2. Reichstag
 3. Berliner Dom
 4. Berlin Duvarı & East Side Gallery
 5. Alexanderplatz
 6. Potsdamer Platz
 7. Checkpoint Charlie
 8. Müzeler Adası
 9. Berliner Fernsehturm
 10. Charlottenburg Sarayı
 11. Holocaust Anıtı
 12. Kreuzberg
 13. Bergama Müzesi
 14. Tiergarten
 15. Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi
 16. DDR Müzesi
 17. Gendarmenmarkt
 18. Ihlamurlar Altında
 19. Victory Column
 20. Sony Center

1. Brandenburger Tor

Berlin'de görülmesi gereken yerler Brandenburger Tor Berlin Kapısı

Brandenburger Tor ya da dilimizdeki adıyla Brandenburg Kapısı, Prusya Kralı III. Friedrich Wilhelm’in emri doğrultusunda 1788-1791 yılları arasında inşa edilmiş.

Mimar Carl Gotthard Langhans’ın Atina’daki Akropolis’in ana giriş kapısından esinlenerek tasarladığı kapı; 26 metre yüksekliğe, 65,5 metre uzunluğa ve 11 metre derinliğe sahip.

Almanya’da Neo-Klasik mimariyle inşa edilmiş ilk ve en çekici yapılardan biri olan kapıyı, 2 sıra halinde dizilmiş Dor düzenli 12 sütun destekliyor.

Birçoklarının ihtişamlı görüntüsü nedeniyle Berlin gezilecek yerler listelerinin ilk sırasına aldıkları yapının üst kısmında bulunan Quadriga isimli heykel, Johann Gottfried Schadow tarafından yaratılmış.

1793 yılında kapıya yerleştirilen heykel, 1806’da Napolyon’un ordusunun Berlin’i ele geçirmesi sonucunda Paris’e taşınmış. Ancak 1814’te Fransız kuvvetlerinin aldığı yenilgi sonrasında eser tekrardan Berlin’e getirilerek eski yerine tekrardan yerleştirilmiş.

 • Adres: Pariser Platz, 10117 Berlin

2. Reichstag (Parlamento Binası)

Berlin gezisi Reichstag

Kenttin en önemli simgelerinden biri olan Reichstag‘ın ikonik tasarımı, 1982 yılında düzenlenen bir yarışma sonucunda belirlenmiş.

Bu yarışmayı kazanan Paul Wallot’un çizimlerine bağlı kalınarak 1884-1894 yılları arasında inşa edilen parlamento binası, Yüksek Rönesans ve Klasisizm akımlarından izler taşıyor. Binanın girişinde ziyaretçileri ünlü “Dem Deutschen Volk (Alman Halkı’na)” yazısı karşılıyor.

Yapıya ilginin yıl boyunca yüksek olmasını, çatısını süsleyen cam kubbe sağlıyor. Yeniden yapımı 1999 yılında tamamlanan kubbe hem gezginlere panoramik Berlin manzarasını izleme fırsatı veriyor hem de bina içerisine daha fazla güneş ışığı girmesine imkân tanıyor.

Kubbeye çıkıp eşsiz manzaranın tadını çıkarabilmek için mutlaka web sitesi üzerinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

 Tur Tavsiyesi:  Dilerseniz bu yapıyı, özellikle çatısını, turlara katılarak keyifle gezebilirsiniz. En popüler turlardan bir tanesi Reichstag: Çatıda Kahve Molası turu.

 • Adres: Platz der Republik 1, 11011 Berlin
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-00.00
 • Web Sitesi: bundestag.de/en/

3. Berliner Dom (Berlin Katedrali)

Berlin gezilecek yerler Berlin Katedrali

Müzeler Adası üzerinde yükselen Berliner Dom, Yüksek Rönesans stilinde bir kilise olarak 18. yüzyılın başında inşa edilmiş. Yapıya görkem katan kubbelerse II. Friedrich döneminde Carl von Gontard gözetiminde eklenmiş.

1943 yılındaki çarpışmalar sırasında çıkan yangınla kullanılamaz hale gelen yapı, 1993 yılında başlanan restorasyon çalışmasına kadar ziyarete kapalı kalmış.

2006 yılında kapılarını yeniden ziyaretçilerine açan katedralde Hohenzollern Hanedanı üyelerine ait mezarlar bulunuyor. Yıl içerisinde konserlerin düzenlendiği Neo-Barok tarzdaki yapının çan kulesine çıkarsanız, Mitte ve çevresinin etkileyici manzarasını izleyebilirsiniz.

 Not:  Berlin Hoşgeldin Kartı: Ulaşım, İndirim & Seyahat Rehberi satın alarak şehirdeki birçok yapıya ücretsiz ya da indirimle gezebilirsiniz.

 • Adres: Am Lustgarten, 10178 Berlin
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-20.00
 • Ücret: €7
 • Web Sitesi: berlinerdom.de
Berlin gezilecek yerler gezi rehberi, Sami Altınay, gezipgordum.com, Gezip Gördüm Berlin

13 Ağustos 1961’den 9 Kasım 1989’a kadar Berlin Duvarı kenti Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye böldü. 46 kilometre uzunluğundaki duvar, kentin batı kısmını ablukaya almak amacıyla inşa edilmiş.

Ancak 1989 yılında Doğu Alman bir yetkilinin televizyonda yaptığı bir açıklama sonrasında tamamına yakını Berlin halkı tarafından yıkılmış.

Birbirine paralel dizilmiş iki sıra taş ile varlığını hissettiren “Utanç Duvarı“ndan geriye kalan en önemli bölümü East Side Gallery oluşturuyor.

1,3 kilometre uzunluğa sahip anıt, 20’den fazla ülkeden gelen 105 sanatçının çalışmalarından oluşuyor. 1990 yılında ziyarete açılan galerinin en ilgi çekici kısımlarını Dmitri Vrubel ve Birgit Kinder’in çizimleri oluşturuyor.

Rehberli turlara katılarak duvarın eskiden bulunduğu rotayı ve Doğu Yakası Galerisi’ni gezme fırsatı bulabilirsiniz.

Not: East Side Gallery’ye gitmenin en rahat yollarından biri belediye otobüsü. Ben Alexanderplatz’dan otobüsle bölgeye 15 dk’de ulaştım. Duvarın başlangıcında inip tüm resimleri gezdikten sonra indiğiniz yerden tekrar otobüse binerek Alexanderplatz’e dönebilir ya da yakınlardaki metro durakları ile dilediğiniz yere rahatça ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Mühlenstraße 3-100, 10243 Berlin
 • Web Sitesi: eastsidegallery-berlin.com/data/eng/index-eng.htm

5. Alexanderplatz

Berlin tavsiyeleri Alexanderplatz

Kente seyahat eden gezginlerin Berlin gezilecek yerler listelerine mutlaka dâhil ettikleri bir diğer mekânsa sosyal açıdan canlı Alexanderplatz.

Mitte ilçesinin merkezi konumundaki meydanın bulunduğu alan Orta Çağ’da sığır pazarı, daha sonraki dönemlerde ise askeri amaçlar için kullanılmış.

1809 yılında kenti ziyaret eden Rus Çarı I. Alexander’ın adıyla anılmaya başlanan meydan, günümüzdeki görünümünü büyük oranda 1971 yılında tamamlanan inşa sürecinin ardından edinmiş.

1989 yılında bir milyondan fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirilen Doğu Alman Hükümeti’ne yönelik protesto gösterilerine sahne olan meydanda, zengin alışveriş fırsatlarını bünyesinde barındıran Alexa faaliyet gösteriyor.

Meydanda dolaşırken karnınız acıkırsa Currywurst satan dükkânlara uğrayabilir, manzara izlemek için €12,5 karşılığında televizyon kulesinin gözlem bölümüne çıkabilirsiniz.

 Not:  Berlin’deki en ünlü süpermarket zincirlerinden Kaufland‘ın büyük bir şubesi bu meydanın hemen üst kısmında yer alıyor. Almanya özellikle çikolata alışverişinde çok çok ucuz bir yer. Klasik duty free mağazalarından bile çok ucuz. Bu nedenle fırsatınız olursa bu markete göz atmanızı tavsiye ederim.

 Otel Tavsiyesi:  Eğer şehrin bu en hareketli noktasına yakın bir yerde konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Radisson Blu Hotel‘e göz atmanızı tavsiye ederim.

6. Potsdamer Platz

Berlin gezilecek yerler Potsdamer Platz

Kentsel dönüşümün en çarpıcı örneklerinden biri olan Postdamer Platz, 1920’li yıllara kadar kentin ana arteri konumundayken II. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş dönemlerinde duvarın da etkisiyle ıssız bir alan haline gelmiş.

1990’lı yıllarda başlatılan proje kapsamında meydan çevresine sırasıyla Daimler City, Sony Center ve Beisheim Center inşa edilerek bölge, kentin önemli cazibe merkezlerinden birine dönüştürülmüş.

Günümüzde Amerikan ve Avrupa kent stillerinin bir karışımı olarak nitelendirilen meydanda gün boyunca yerel sanatçılara ait çalışmalar açık hava sergileri vasıtasıyla halka tanıtılıyor.

Meydanın bir köşesinde bulunan Berlin Duvarı‘na ait kalıntılara ise sakız yapıştırmak uzun süre önce adet olmuş. Meydanda gündüz bir yere oturup sergilenen sokak performanslarını izleyerek keyifli vakit geçirebilirsiniz ya da gece buraya gelip kentin en büyük konser alanlarından olan E4 Club’ta sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz.

 Not:  Postdamer Plazt’ı listemizde üst sıralara yazsam da aslında özellikle gezilecek bir yer değil. Ama listemizin devamında yer alan Sony Center’a giderken bu meydan ve civarını da gezebilirsiniz. Dilerseniz bizim yaptığımız gibi meydana yakın konumdaki Pizza Hut‘ta da bir şeyler yiyebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  3 yıldızlı Motel One Berlin-Potsdamer Platz bu bölgede konaklama yapabileceğiniz en güzel ve ekonomik tesislerden biri.

7. Checkpoint Charlie

Berlin'de görülmesi gereken yerler Checkpoint Charlie

East Side Gallery ile birlikte duvardan geriye kalan en önemli bölüm konumundaki Checkpoint Charlie, Amerikan Ordusu tarafından 1961-1990 yılları arasında geçişleri kontrol altında tutmak için kullanılmış.

Kapı, NATO kontrolündeki 3. geçiş noktası olmasından dolayı bu isimle anılıyor. Faaliyette olduğu dönem içerisinde birçok diplomat, gazeteci ve diğer yabancı ziyaretçiler bu kontrol noktasından Doğu Almanya’ya geçiş yapmış.

Amerikan ve Rus kuvvetleri arasında gerilimli anların yaşanmasına da neden olan kapı, büyük oranda orijinalliğini koruyor. Batıya kaçma teşebbüsleri başta olmak üzere kapı faaliyetteyken meydana gelen olaylara dair ilgi çekici belge ve fotoğraflarsa kulübeye yakın konumdaki Haus am Checkpoint Charlie adlı müzede sergileniyor.

€14,50 karşılığında giriş yapabileceğiniz bu müzenin dışında gezginlerin ziyaret sıkça ettikleri bir diğer mekânsa aynı adı taşıyan hediyelik eşya mağazası.

Temsili geçiş noktasında yer alan Amerikan askeri görünümlü kişiler ile dilerseniz ücreti karşılığında çeşitli fotoğraflar çektirebilirsiniz.

 • Adres: Friedrichstraße 43-45, 10117 Berlin

8. Müzeler Adası

Berlin'de gezilecek yerler Müzeler Adası

Mitte ilçesi sınırları içerisindeki Müzeler Adası, tarihe ve sanata meraklı bireylerin Berlin’de yoğun ilgi gösterdikleri bölgelerin başında geliyor.

U-Bahn’ın 6; S-Bahn’ın ise 1, 2, 5, 7, 25 ve 75 numaralı hatları vasıtasıyla rahatça ulaşabileceğiniz ada üzerinde Berlin Katedrali dışında zengin koleksiyonlara sahip 5 müze faaliyetlerini sürdürüyor.

Altes Museum, adından da anlayabileceğiniz üzere, adada açılan ilk kültürel tesis. Karl Friedrich Schinkel tarafında tasarlanan binasında 1830 yılında ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan müzede antik Yunan ve Roma dönemi eserleri sergileniyor.

Friedrich August Stüler’in imzasını taşıyan görkemli bir binada 1841’de faaliyete geçen; ancak II. Dünya Savaşı’nda ağır hasar aldığı için 2009’a kadar kapalı kalan Neues Museum‘un koleksiyonu, Antik Mısır ve tarih öncesi devirlere ait birbirinden değerli parçalardan oluşuyor.

1876’da açılan Alte Nationalgalerie içerisinde ise 1815-1848 yılları arasında Prusyalı sanatçılar tarafından yaratılmış eserler bulunuyor.

Yenileme çalışmaları 2005 yılında tamamlanan Bode-Museum, Orta Çağ’dan 18. yüzyılın son dönemlerine kadarki zaman aralığında üretilmiş heykelleri bünyesinde barındırıyor.

Adada ziyaret edebileceğiniz son yer olan Pergamonmuseum‘un odak noktasında ise Ege Bölgesi’nde kurulmuş en büyük krallıklardan biri yer alıyor.

 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Ücret: €18
 • Web Sitesi: smb.museum/en

9. Berliner Fernsehturm

Berlin gezilecek yerler Berliner Fernsehturm

365 metrelik uzunluğu ile Berlin’deki en yüksek yapı konumundaki Berliner Fernsehturm‘un yapım fikri 1950’li yıllarda ortaya atılmış.

Doğu Alman mimarlar Fritz Dieter, Günter Franke ve Werner Neumann’ın gözetiminde 1960-1964 yılları arasında inşa edilen televizyon kulesinin açılışı ise 1969’da yapılmış.

Günümüzde Berlin’in en ikonik yapıları arasında sayılan kule, tıpkı Brandenburg Kapısı gibi birleşik Almanya’nın simgelerinden birini oluşturuyor.

Kulenin her yıl 1 milyondan fazla ziyaretçiyi kendisine çekmesinde sunduğu manzaranın payı büyük. Panoramik Berlin manzarasını konukların gözleri önüne seren küre şeklindeki gözlem alanının yerden yüksekliği 200 metre.

Buraya asansör vasıtasıyla 40 saniye içerisinde ulaşılıyor. Gözlem alanının dışında küre içerisinde bir restoran ve bar faaliyet gösteriyor.

 Tur Tavsiyesi:  Berlin TV kulesi, şehrin en önemli noktalarından olduğu için girişinde zaman zaman uzun kuyruklar olabiliyor. Bu nedenle benim yaptığım gibi ziyaretinize birkaç gün kala giriş biletinizi internetten satın alabilirsiniz. İnternet bileti olanlar girişte kuyruk beklemeden hızlı giriş yapabiliyorlar. Tıklayın: Berlin TV Kulesi: Hızlı Giriş Bileti

 • Adres: Panoramastraße 1A, 10178 Berlin
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-00.00
 • Ücret: €12,50
 • Web Sitesi: tv-turm.de/en

10. Charlottenburg Sarayı

Berlin gezilecek yerler Charlottenburg Sarayı

Almanya’da Fransız tarzında düzenlenmiş ilk Barok bahçeyi bünyesinde barındıran Charlottenburg Sarayı, Prusya Prensesi Sophie Charlotte von Brandenburg için yazlık saray olarak 1695-1699 yılları arasında inşa edilmiş.

Yapı, Büyük Friedrich’in emri doğrultusunda 1740-1742 arasında genişletilerek günümüzdeki görünümünü almış. Hohenzollern Hanedanı döneminden kalma en büyük ve önemli yapı konumunda olduğu için saray, kente seyahat eden tatilcilerin Berlin gezilecek yerler listelerinde kendisine kolaylıkla yer bulabiliyor.

İlk tasarımını Arnold Nering’in, genişletme sürecindeki planlarıysa Georg Wenzeslaus von Knobelsdorff’un yaptığı sarayın en önemli bölümlerini, Altın Galeri ve Beyaz Salon oluşturuyor.

Antonie Watteau’nun tabloları ile süslenmiş görkemli yapıda ayrıca Yeni Köşk, Belveder ve Kraliçe Louise’in mezarının bulunduğu Anıt Mezar da oldukça ilgi görüyor.

 • Adres: Spandauer Damm 20-24, 14059 Berlin
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.30
 • Ücret: €10

11. Holocaust Anıtı

Berlin gezilecek yerler Holocaust Anıtı

Naziler’in gerçekleştirdiği soykırım sırasında hayatını kaybeden Yahudiler’e adanan Holocaust Anıtı‘nın yapım fikri, gazeteci ve yazar Lea Rosh ile tarihçi Eberhard Jäckel’in 1980’li yıllarda başlattıkları girişime dayanıyor.

Alman Parlamentosu, 1999’da Peter Eisenmann’ın taslağına bağlı kalınarak anıtın inşasına karar vermiş. 2003 yılında başlatılan yapım süreci sonrasında soykırımı ve katliamı hatırlatması amaçlanan yapı 2005’te ziyarete açılmış.

II. Dünya Savaşı sırasında yaşamını kaybeden 6 milyon Yahudi’ye adanan anıt, 19 bin metrekarelik alanı kaplıyor. Bu alan içerisinde her biri 2,38 metre uzunluğa ve 0,95 metre genişliğe sahip 2.711 beton blok bulunuyor.

 • Adres: Cora-Berliner-Straße 1, 10117 Berlin

12. Kreuzberg

Berlin gezisi Kreuzberg Türk Mahallesi

Türk nüfusun yoğunluğundan dolayı “Küçük İstanbul” yakıştırması yapılan Kreuzberg, Berlin’in çok kültürlü yapısını yansıtıyor.

Göçmenlerin yaşadığı SO 36 ile Alman ağırlıklı nüfusa sahip SW 61 olmak üzere 2 kısımdan oluşan yerleşim, bir zamanlar Berlin’in en fakir bölgesiymiş.

Günümüzde ise sosyal ve kültürel açıdan kentin en sıra dışı yerlerinden biri olarak gösteriliyor. Semt ayrıca II. Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından kullanılan Sachenhausen Toplama Kampı’na yakın mesafede yer alıyor.

Adım attığınız her yerinde Türkçe levhalar ve Türk kökenli vatandaşların işlettiği dükkânlar görebileceğiniz semt, 1980’lerin sonundan 1990’ların ortasına kadar 36 Boys Çetesi‘nin faaliyetlerinin merkezindeymiş.

Burada yetişen “Killa” Mustafa Çakallar rap albümleri ve sosyal çalışmaları ile Türkçe’nin Avrupa’da tanınmasına katkı sağlamış.

Eğlence olanakları kadar yeme-içme seçenekleriyle de ziyaretçilerini tatmin eden Kreuzberg’i gezerken dönere farklı bir yorum katan Mustafa’s Gemüse Kebap‘a uğrayabilirsiniz. Yalnız mekânda 1 saate yakın süre kuyruk bekleme olasılığınızın bulunduğunu sakın unutmayın.

 Not: Berlin seyahatim öncesinde okuduğum yerli-yabancı birçok kaynakta bu bölgenin artık 3. dalga kahvecileri ile dolup taştığı vb yazıyordu. Bir yandan bu durum bir yandan Küçük İstanbul havasını yaşamak beni heyecanlandırmıştı.

Bölgede uzun zaman geçirmek istiyordum lakin bazı noktalardaki farklı tipler yüzünden açıkçası huzursuz oldum ve gezimi biraz kısa kesmek zorunda kaldım. Bu yüzden tavsiyem tenha noktalarda, özellikle gece ilerleyen saatlerde yalnız dolaşmayın.

13. Bergama Müzesi (Pergamon Museum)

Berlin gezilecek yerler Bergama Müzesi

Müzeler Adası üzerinde yer alan Bergama Müzesi, Alman arkeologlar tarafından Anadolu’da gerçekleştirilen kazılar sonucunda gün ışığına çıkartılan eserlerin sergilenmesi ve korunması amacıyla 1910 yılında kurulmuş.

Adını aldığı Bergama Krallığı’na ve Milet Antik Kenti’ne ait kalıntıları bünyesinde barındırdığı için zamanla popüler hale gelen kültürel tesis, 1910-1930 yılları arasında Alfred Messel’in tasarımına bağlı kalınarak Ludwig Hoffmann gözetiminde inşa edilen gösterişli bir binada faaliyetlerini sürdürüyor.

Müze; Antik Eserler Koleksiyonu, Ön Asya Müzesi ve İslam Sanatları Müzesi adını taşıyan 3 bölümden oluşuyor. Yalnız koleksiyonundaki en değerli parçalar olan Bergama Sunağı, Milet Pazar Kapısı, İştar Kapısı ve Babil Alay Yolu’nun bulunduğu bölüm, yenileme çalışmaları nedeniyle 2014 yılından beri ziyarete kapalı tutuluyor.

 Tur Tavsiyesi:  Eğer Berlin’in dünyaca ünlü müzelerinde uzun zaman harcama planlarınız varsa Berlin Müze Kart: 30’dan Fazla Müzeye 3 Günlük Giriş Hakkı adlı bileti satın alabilirsiniz.

 • Adres: Bodestraße 1-3, 10178 Berlin
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Ücret: €12
 • Web Sitesi: smb.museum/en/museums-institutions/pergamonmuseum/home.html

14. Tiergarten

Berlin gezi notları Tiergarten

Mitte ilçesinde yer alan Tiergarten, 210 hektarlık alanı ile Berlin’in en büyük parkı unvanının sahibi konumunda. Parkın bulunduğu alan, 16. yüzyılda kraliyet üyeleri tarafından avlanma sahası olarak kullanılmış.

Alana park kurulması fikri, ilk kez 17. yüzyılın sonlarına doğru III. Friedrich tarafından ortaya atılmış. Bu doğrultuda en kapsamlı çalışmalar, 1833-1838 yılları arasında Peter Joseph Lenné gözetiminde gerçekleştirilmiş.

Görkemli park, II. Dünya Savaşı’nda ağır hasar almış ve sınırları içerisinde barındırdığı ağaçların tamamı yakıt sıkıntısı çeken halk tarafından kesilmiş. Ancak Almanya’nın çeşitli bölgelerinden yapılan bağışlarla park, 1949’da kaybettiği orman dokusunu geri kazanmış.

Yerel halk için özellikle yazın popüler bir kaçış noktası konumundaki yeşil alanda, en görkemli kısım olarak Zafer Anıtı gösteriliyor. Berlin Hayvanat Bahçesi‘nin de faaliyet gösterdiği parkta sanata ve kültürel aktivitelere ilgi duyan bireyleri kendisine çeken yerse Haus der Kulturen der Welt.

15. Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi

Berlin gezilecek yerler Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi

Berlin gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz bir diğer tarihi yapıysa, Charlottenburg semtindeki Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi.

Dini yapı, Almanya’nın ilk kralı I. Wilhelm anısına 1891-1895 yılları arasında Franz Schwechten gözetiminde inşa edilmiş. Neo- Romantik tarzda tasarlanan kilise, 1895’te görkemli bir törenle hizmet vermeye başlamış.

Breitscheidplatz üzerindeki kilise, 1943 yılında gerçekleşen bir bombardıman sırasında ağır hasar almış. Eski kiliseden geriye kalan bölümler o günden beri anıt statüsünde korunmaya devam ediyor. 1961’de tamamlanan ve petek görünümlü yeni ibadet alanı ise bu kalıntıların hemen yanı başında bulunuyor.

 • Adres: Breitscheidplatz, 10789 Berlin
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00
 • Web Sitesi: gedaechtniskirche-berlin.de/

16. DDR Müzesi

Berlin gezilecek yerler DDR Müzesi

Berlin Katedrali’nin tam karşısında yer alan DDR Müzesi, Demokratik Almanya Cumhuriyeti’ndeki günlük yaşamı merak edenlere birbirinden değerli bilgiler sunuyor.

Peter Kenzelmann’ın çabaları sonucunda 2004 yılında kapılarını ziyarete açan kültürel tesisin koleksiyonu, 27 farklı tema alanında sergileniyor. Bu alanların bazıları multimedya gösterimlerine ayrılmış.

Müzenin koleksiyonu içerisinde en ilgi çekici parçaları; Doğu ve Batı Almanya arasında oynanan maçta kullanılan top, eskiden bakanlık filosunun parçası olan Volvo otomobil ve Sosyalist Parti’nin toplantı salonundan alınan masa oluşturuyor. Ayrıca müzeyi gezerken Erfurt ve Bautzen’den getirilen orijinal eşyalarla oluşturulmuş cezaevi hücrelerini de inceleyebilirsiniz.

Başta Müzeler Adası’nda olmak üzere Berlin’de birçok klasik müze var. Ama benim ilgimi en çok DDR Müzesi çekti açıkçası. Ufacık kapalı bir alan belki haddinden fazla kalabalık olsa da sahip olduğu farklı yapısı ile zamanı olan gezginler için alternatif bir gezi noktası. Özellikle Doğu Berlin dönemine ait bir şekilde dekore edilen ufak ev oldukça ilgi çekici.

 Tur Tavsiyesi:  DDR Müzesi biletinizi dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Hızlı Giriş: Berlin DDR (Doğu Almanya) Müzesi Bileti

 • Adres: Karl-Liebknecht-Str. 1, 10178 Berlin
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00
 • Ücret: €8,50
 • Web Sitesi: ddr-museum.de/en

17. Gendarmenmarkt

Berlin'de görülmesi gereken yerler Gendarmenmarkt

Bir zamanlar askerlerin yürüyüş yaptıkları Gendarmenmarkt, bugün birçokları tarafından Berlin’in en güzel meydanı olarak gösteriliyor.

Adını II. Friedrich önderliğindeki birlikler tarafından yok edilen Fransız süvari alayından alan meydan, 17. yüzyılın sonlarına doğru Johann Arnold Nering’in çizdiği plana bağlı kalınarak inşa edilmiş. Meydan çevresinde kurulan yerleşim bölgesine, Fransa’dan kaçan Protestan topluluk yerleştirilmiş.

Noel zamanında renkli atmosfere sahip bir pazarın kurulduğu meydanın ortasında Şair Friedrich Schiller’in heykeli bulunuyor.

Klasik müzik tutkunlarının açık hava etkinliklerini izlemek için yazın akın ettikleri meydandaki kilisenin Deutscher Dom isimli kulesinde Alman parlamento tarihine ışık tutan koleksiyon sergileniyor. Französischer Dom‘un içerisindeyse Huguenot Müzesi hizmet veriyor.

Eğer klasik diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi güzel bir meydanda oturup bir yandan çevreyi seyredip bir yandan da dinlenmek isterseniz Gendarmenmarkt doğru bir adres olabilir.

 Otel Tavsiyesi:  Bu meydan belki de Berlin’in diğer Avrupa kentlerinin meydanlarını andıran tek yer. Eğer Berlin gezinizde bu meydanda, kaliteli bir otelde konaklamak isterseniz 5 yıldızlı Sofitel Berlin Gendarmenmarkt‘te konaklayabilirsiniz.

18. Ihlamurlar Altında (Under der Linden)

Berlin gezilecek yerler Under der Linden

Brandenburg Kapısı’ndan Berlin Katedrali’ne kadar uzanan 1,5 kilometrelik Under der Linden, kentin en eski ve belki de en büyüleyici bulvarı.

1573’ten beri kullanımdan olan yola eşsiz bir görünüm kazandıran ağaçlar, 1647’de dikilmeye başlanmış. 1701 yılından sonra kraliyet ailesinin gücü arttıkça yolun geliştirilmesine ve çevresine etkileyici mimariye sahip binaların inşasına hız verilmiş.

Doğu tarafında der Alte Fritz isimli anıtın bulunduğu bulvardaki Neo-Klasik stile sahip Neue Wache, savaş kurbanlarının ve diktatörlüğün karanlık yüzünün unutulmaması gerektiğine vurgu yapıyor.

Doğu Alman hükumeti tarafından miting alanı olarak kullanılan Lustgarten, birleşimin ardından orijinal haline dönüştürülmüş. Yine aynı dönemde yıkılan Stadtschloss ile opera salonunun ise yeniden yapım çalışmaları devam ediyor.

Ihlamurlar Altında Caddesi’ni dilerseniz boydan boya yürüyebilirsiniz. Yalnız çok büyük beklentiniz olmasın. Bizim yaptığımız gibi Alexanderplatz ile Berlin Kapısı, Parlamento Binası arasını belediye otobüsleri ile ulaşırsanız caddeden gezerek geçmiş olursunuz.

19. Victory Column

Berlin gezilecek yerler Victory Column

Tiergarten Parkı’nın kalbinde yer alan Victory Column, Heinrich Strack tarafından tasarlanmış. İnşasına 1864’te başlanan anıtın yapım amacı, aynı yıl içerisinde Danimarka’ya karşı kazanılan zaferin kutlanmasıymış.

1873 yılındaki tamamlanma sürecine kadar eserin galibiyetle sonuçlanan Avusturya ve Fransa savaşlarını da simgelemesine karar verilmiş.

Anıt, ilk başta bugün Platz der Republik olarak adlandırılan Königsplatz Meydanı’nda yer alıyormuş. Ancak 1938’de Hitler’in emriyle bugünkü yerine taşınmış ve Berlin’in dünyanın başkenti olduğu fikrini desteklemesi için yapıya 4. kısım eklenerek yüksekliği 67 metreye çıkartılmış.

Yapıya görkem katan üst kısımdaki Roma zafer tanrıçası Victoria’yı temsil eden bronz heykel, Friedrich Drake’in imzasını taşıyor. 35 ton ağırlığa, 8,30 metre yüksekliğe sahip heykelin hemen altında ise kentin büyük bölümüne hâkim bir seyir terası bulunuyor.

 • Adres: Großer Stern, 10557 Berlin
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-18.30
 • Ücret: €3

20. Sony Center

Berlin gezilecek yerler Sony Center

Berlin gezilecek yerler listenizin son sırasını, alışveriş yapmak ve keyifli saatler geçirmek için Sony Center‘a ayırabilirsiniz. Postdamer Meydanı’nda yer alan çok amaçlı tesis içerisinde vizyonda olan filmlerin gösteriminin yapıldığı 8 sinema salonu bulunuyor.

Farklı konseptlere sahip bu salonlarda Berlin Film Festivali kapsamında da etkinlikler düzenleniyor. Legoland Discovery Center gibi çocuklara yönelik bölümlere sahip eğlence kompleksinde Sony ürünlerinin satışı 1000 metrekarelik mağazada gerçekleştiriliyor.

Sony Center, en göz alıcı halini ise Noel zamanında konuklarına sergiliyor. Mimari açıdan zaten yeterince gösterişli olan çatısı, Noel pazarının kurulduğu dönemde 100 bin ışık kaynağı kullanılarak büyüleyici bir görünüme kavuşturuluyor.

Pazarda ayrıca geleneksel lezzetler konuklara sunulurken, düzenlenen eğlencelerle ortam daha da renkli hale getiriliyor.

 • Adres: Potsdamer Straße 4, 10785 Berlin
 • Ziyaret Saatleri: 11.00-00.00
 • Web Sitesi: sonycenter.de/en

Berlin’de Nerede Kalınır?

Berlin'de nerede kalınır, otel tavsiyeleri
3 yıldızlı Hampton by Hilton Berlin City Centre Alexanderplatz, son seyahatimde konaklayıp memnun ayrıldığım güzel bir Berlin oteli. Tesisi incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Berlin’de nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi Berlin’de konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler:  Alexanderplatz Meydanı başta olmak üzere Mitte, Charlottenburg, Tren İstasyonu çevresi ile Türkler’in yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg.

Ben son Berlin seyahatimde, şehrin en hareketli ve popüler noktalarından Alexanderplatz’a 5 dk yürüme mesafesinde yer alan 3 yıldızlı Hampton by Hilton Berlin City Centre Alexanderplatz adlı otelde konakladım ve memnun ayrıldım.

Booking.com’da yapılan 5000 değerlendirme sonucu 10 üzerinden 8,8 gibi yüksek puan alan bu otel Alexanderplatz Tren İstasyonu’na sadece 5 dakika uzaklıkta yer alıyor. Yani havaalanından şehre gelip giderken otelinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Berlin’deki en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerden olan bu tesiste uygun fiyatlara konaklamak mümkün. Ben tam sezonda, yazın, güzel bir kahvaltı dahil çift kişilik oda için 98 Euro gibi bir rakam ödedim. Bu rakam otelin sahip olduğu standartlara göre çok iyi.

Eğer bu otelde konaklarsanız şehirdeki birçok yere yürüyerek gidebileceğiniz gibi metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarını da kullanarak kolayca gidebilirsiniz. Ben tekrar Berlin’e gidecek olsam otelin güncel fiyatlarına mutlaka göz atarım. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Bu otel dışında şehirde konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi Berlin’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Berlin gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Berlin seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

3 Yorum

 1. Bandırma Rent A Car

  Çok güzel hazırlanmış bir Rehber gidib görülmesi gerekilen yerler arasında.
  Bandırma Rent A Car

 2. Nurettin Güntekin

  Çok güzel hazırlanmış bir gezi rehberi. Elinize, yüreğinize sağlık. Bana göre, Berlin tren garı da görülmeye değer yerlerden. Sanki bir havaalanı görünümünde.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top