Berlin Gezilecek Yerler – En Güzel 33 Yer

Farklı kültürleri ahenkle kucaklayan, günümüz Avrupası’nın en önemli kültürel, sanatsal ve politik merkezlerinden biri Berlin. Almanya’nın kendine has güzelliklerle dolu başkentine seyahat edecekseniz Berlin gezilecek yerler listesi oluşturmanın size çok yararı olacağını düşünüyorum.

Her ne kadar Almanya turizm konusunda Avrupa’daki diğer yerler kadar öne çıkmasa da aslında ülkede gezip görülecek birçok yer var. Başta Romantik Yol güzergahındaki yerler olmak üzere Münih ve Berlin gezilerinde çok keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Birçok bakımdan zengin bir dokuya sahip olan Berlin’de de doğaldır ki görülebilecek birçok yer var. Özellikle kısa süreli seyahatler için ideal olan şehirde farklı bir kültürü keşfedebilirsiniz.

Yazı boyunca gezilecek yerler konusunda çeşitli bilgi ve tavsiyelerin yanı sıra konaklamadan ulaşıma, alışverişten yeme içmeye kadar birçok konuda bilgi yer alıyor. Uzatmadan yazımıza geçelim…

Berlin Gezilecek Yerler Listesi

Berlin gezilecek yerler içeriğinde iyi bir Berlin organizasyonu yapmanıza yardımcı olmak amacıyla kenti her yönüyle yansıtan en popüler 33 yeri derledim. Şehirde gezip görülecek tüm önemli yerlerin harita konumlarını ise topluca yazı devamındaki Berlin gezilecek yerler haritası bölümünde bulabilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerin ziyaret saatleri ve ücretleri sürekli olarak değişebiliyor, bu konudaki en sağlıklı bilgileri ilgili resmi web sitelerinden edinebilirsiniz.

BUNLARA DİKKAT!

Berlin’de hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz Berlin’de nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Otel tavsiyesi isterseniz son seyahatimde konakladığım Hampton by Hilton Berlin City Centre güzel bir tesis, inceleyebilirsiniz. Alexanderplatz Meydanı’na yalnızca 5-10 dakika yürüme mesafesinde yer alan otel özellikle ulaşım konusunda fayda sağlıyor.

Bu otele alternatif olarak yine aynı bölgede yer alan H4 Hotel Berlin Alexanderplatz adlı tesisi de inceleyebilirsiniz.

Berlin’de yapılacak en güzel aktivitelerin başında Berlin TV Kulesi: Hızlı Giriş Bileti satın alıp manzaranın keyfine varmak ve 1 Saatlik Tekne Turuna katılmak geliyor.

1. Brandenburger Tor

Brandenburger Tor Berlin'de nereler gezilmeli?

Berlin gezilecek yerler arasında olmazsa olmaz bir kent sembolü var ilk sırada: Brandenburger Tor. Brandenburger Kapısı özgür ve birleşmiş Berlin’i simgeliyor.

Utanç duvarı olarak görülen Berlin Duvarı’nın henüz yıkılmadığı dönemlerde ise tam tersine kapı bir ayrılık sembolüymüş. Şehrin Soğuk Savaş etkisiyle doğu ve batı olarak ayrıldığı süreç boyunca Brandenburger Kapısı Doğu Berlin sınırlarında kalmış.

Şehrin ve Alman halkının tarihinde önemli bir yer edinen kapının mimarisinden de bahsetmek istiyorum. Tarihi ve modern mimari çizgilerin buluştuğu kapıda 12 adet sütun var. 6 giriş ve 6 da çıkış kapısı bulunuyor. Kapının üstünde duran, Prusya ve Fransa arasında bir türlü paylaşılamayan ve iki ülke arasında gidip gelen Quadriga isimli heykel de yapıyla güzel bir uyum içinde.

Kapının inşa edilme tarihi ise 18. yüzyıla, Prusya dönemine dayanıyor. Aslında bugünkü halinin orijinal olduğunu söylemek çok güç çünkü 2. Dünya Savaşı esnasında kapı büyük oranda yıkılmış.

Sonuçta kesinlikle bir Berlin gezisinde görülmesi gereken yerlerden biri Brandenburger Tor. Ne süreçler geçirmiş olan bu kapının belki size de fısıldayacakları vardır.

Şehirde Kolayca Gezin

İlk kez ziyaret ettiğiniz bir şehirde gezilecek yerlerin tümünü kolayca gezmenin en kolay ve zevkli yollarından biri turistik otobüslere binmek. Canlı rehber eşliğinde hop on hop off otobüs turuna katılarak Berlin’i kolayca keşfedebilirsiniz.

2. Reichstag (Parlamento Binası)

Berlin blog rehber

Alman Parlamento Binası olarak kullanılan Reichstag, Brandenburger Kapısı’na çok yakın bir mesafede. Nazilerin Reichstag’da çıkan bir yangın sonrası iktidara gelmesi gibi çarpıcı tarihi olaylara tanıklık eden parlamento binası, Brandenburger Kapısı’nın aksine bölünme dönemlerinde Batı Berlin sınırlarında kalmış.

Almanya tarihiyle fazlasıyla bütünleşmiş olan Reichstag’ın Norman Foster ve Paul Wallot imzalı özgün mimari stili ise kolay kolay göremeyeceğiniz bir silüete sahip.

19. yüzyılda inşa edilen, Rönesans döneminin klasik ve görkemli detaylarını bulabileceğiniz bu binada en dikkat çekici yer ise tepe kısmına yerleştirilmiş olan cam kubbe. Cam kubbeye vuran ışınların yansıma oyunları ise harika bir ambiyans oluşturuyor.

Size güzel bir haberim var: Cam kubbe ziyaretçilere açık. Tabii öncelikle resmi siteden rezervasyon yaptırmanız gerek. Cam kubbe Berlin’in 360 derecelik panoramik manzarasını kuşbakışı seyredebileceğiniz en ilginç yerlerden biri. Ayrıca parlamentonun içinde düzenlenen rehberli turlara katılabilirsiniz.

3. Müzeler Adası (Museumsinsel)

Muzeler Adası Berlin gezilecek yerler

Kültürel gezileri seviyorsanız Berlin sizi çok sayıdaki değerli müzesiyle tarihi bir yolculuğa çıkaracak. Kentteki önemli bazı müzelerin bir ada üzerinde toplanmış olması ise Avrupa’nın kültür merkezini gezginler açısından daha da cazip kılıyor.

Peki, Müzeler Adası’nda hangi müzeler var? Öncelikle adanın Berlin’deki Spree Nehri üzerinde olduğunu söyleyeyim. Ayrıca Müzeler Adası 1999 senesinden beri UNESCO Dünya Mirasları listesinde. Buraya geldiğinizde mutlaka Yeni Müze, Eski Müze, Pergamon Müzesi, Bode ve Eski Ulusal Müze’yi görmelisiniz.

Müzelerde binlerce yıllık sanat eserlerinden arkeolojik kalıntılara kadar birçok ilgi çekici öge sergilenmekte. Berlin tarihi ve kültürel değerlerine güçlü bir sahiplenme duygusuyla sarılıyor. Bu küçük ve müzelerle dolu adada siz de Avrupa kültür başkentinin bu yönüne yakından tanık olabilirsiniz.

Keyifli Vakit Geçirmek İsteyenlere

Berlin’de yapılacak en keyifli aktivitelerden biri de 1 Saatlik Tekne Turuna katılmak. Spree Nehri üzerinde düzenlen bu tur boyunca Müzeler Adası çevresini de keyifle dolaşabilirsiniz.

4. East Side Gallery (Doğu Yakası Galerisi)

East Side Gallery Berlin gezilecek yerler

Berlin gezilecek yerler listesinde Doğu Yakası Galerisi’nin bulunmasının en büyük nedeni, buranın Berlin Duvarı’nın ayakta kalan bölümü olması. Şehrin yakın zamana kadar sürmüş olan acılı ve çalkantılı dönemlerinin somut izlerini sergiliyor galeri.

Sovyetler Birliği tarafından 1961 senesinde inşa edilen Berlin Duvarı ile şehir adeta benliğini kaybetmiş. Duvarın 1989 yılında yıkılmasıyla gerçek anlamda yeniden doğan Berlin bugün bu utanç verici yapının çeşitli kalıntılarını farklı yerlerde sunuyor. İşte Doğu Yakası Galerisi de Berlin Duvarı’nın yıkılmamış tam 1,3 km’lik uzunluğundaki bir bölümü.

Duvarın bir açık hava galerisine dönüştürülmesi başlı başına ilgi çekici. Grafiti sanatçılarının çalışmalarıyla burası özgürlüğün kutlandığı bir alana, anıta çevrilmiş. Almanlar ve diğer ülkelerden gelen milyonlarca kişi Berlin’in küllerinden doğup tekrardan ayağa kalkmasını kutluyor.

Barış ve özgürlüğün dünyadaki en popüler sembollerinden biri olan Doğu Yakası Galerisi’ni mutlaka görmenizi öneririm.

Not: East Side Gallery’ye gitmenin en rahat yollarından biri belediye otobüsü. Ben Alexanderplatz’dan otobüsle bölgeye 15 dk’de ulaştım. Duvarın başlangıcında inip tüm resimleri gezdikten sonra indiğiniz yerden tekrar otobüse binerek Alexanderplatz’e dönebilir ya da yakınlardaki metro durakları ile dilediğiniz yere rahatça ulaşabilirsiniz.

5. Berliner Dom (Berlin Katedrali)

Berlin Katedrali Berlin gezilecek yerler

Berlin’de görülmesi gereken yerler için araştırma yapanlara önerebileceğim en eski ve görkemli yapılardan biri de Berlin Katedrali.

Kentteki birçok yer gibi bu etkileyici katedral de özellikle 2. Dünya Savaşı’nda çok büyük hasara uğramış. Geçmişi ise 15. yüzyıla dayanıyor; ilk yapıldığı haliyle bugünkü mimarisi arasında da bazı farklılıklar mevcut.

Berlin Katedrali önce barok stilde yapılmış olsa da yeniden tasarlanma aşamalarında neoklasik ve neo barok detaylara yer verilmiş. 2. Wilhelm’in emriyle 19. yüzyıl sonlarına doğru yıkılıp 1905 senesinde de inşası tamamlanmış.

Şu anki haliyle hem Berlinlilerin hem de turistlerin gözlerini kamaştıran bir katedral. Özellikle renkli kubbelerinin güzelliğine hayran kalmamak pek mümkün değil.

Şehirdeki Protestanların en önemli kilisesi olan Berlin Katedrali’nin seveceğiniz bir diğer yönü ise yapının doyumsuz bir seyir keyfi sunan manzarası. Merdivenlerden katedralin en tepesine çıkıp Berlin manzarasına karşı anın tadını çıkarabilirsiniz.

Berlin’in simgelerinden olan katedral aynı zamanda çeşitli sergi ve konser etkinlikleri için de kullanılıyor. Bence mutlaka gidip hem katedrali hem de çevresindeki yeşilliklerle çevrili güzel alanları dolaşın.

6. Alexanderplatz

Alexanderplatz Berlin rehberi

Soğuk Savaş döneminin etkilerini derinden yaşayan Berlin hala birçok yeriyle o zamanlardan izler taşıyor.

Şehrin hem siyasi hem de en büyük ve önemli yerlerinden biri olan Alexanderplatz da özellikle 1989 senesinde Doğu Almanya hükümetine karşı düzenlenen protesto ile hafızalara kazındı. Almanya’nın en büyük çaplı protestosu olarak tarihe geçen bu olay Alexanderplatz Meydanı ile özdeşleşti.

Alexanderplatz politik öneminin yanı sıra Almanya’daki en büyük meydan olma özelliğine de sahip. Şehirdeki birçok yapı gibi meydandaki binalar ve eserler de Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra restore edilmiş.

Bu dönemin ardından hızla dinamik bir yapıya kavuşmaya başlayan Berlin’in en enerjik yerlerinden olan Alexanderplatz bugün çok cazibeli bir görünüm ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

Almanların buluşma noktası olarak da ünlenen meydanı mutlaka görmelisiniz. Berlin Katedrali ve Spree Nehri’ne de çok yakın bir konumda. Trafiğe kapalı olan meydanda birçok yerel lezzet satan dükkan ve meşhur bira bahçeleri de var.

Bu arada, Berlin’deki en ünlü süpermarket zincirlerinden Kaufland’ın büyük bir şubesi bu meydanın hemen üst kısmında yer alıyor. Almanya özellikle çikolata alışverişinde çok çok ucuz bir yer. Klasik duty free mağazalarından bile çok ucuz. Bu nedenle fırsatınız olursa bu markete göz atmanızı tavsiye ederim.

Hareketin Merkezinde Konaklamak İsteyenlere

Alexanderplatz, Berlin’de konaklama yapılacak en güzel yerlerin başında geliyor. Ben de son seyahatimde bu bölgede yer alan 3 yıldızlı Hampton by Hilton Berlin City Centre adlı otelde konakladım ve memnun kaldım.

7. Berliner Fernsehturm

Berliner Fernsehturm Berlin gezilecek yerler

Berlin gezilecek yerler listesinin önemli yerlerinden olan Alexanderplatz Meydanı’nda 1965-1969 dönemleri arasında inşa edilen bir yapı Berliner Fernsehturm. Dünyaya yayılan ününü hak eden dizaynı ve Berlin’i ayaklarınızın altına seren gözlem yeri ile ziyaretçilere unutulmaz anlar armağan ediyor.

Berliner Fernsehturm bir televizyon kulesi. İnşası tamamlandığı yıl 365 metrelik uzunluğuyla Avrupa’daki en yüksek ikinci bina unvanını kazanmış.

Şehri kuşbakışı izleyebileceğiniz gözlem yeri ise kulenin üstündeki küre bölümünde ve yerden 200 metre yükseklikte. Ayrıca gözlem yerinin biraz daha üstünde keyifle vakit geçirebileceğiniz harika manzaralı dönen bir restoran da var.

Doğu Almanya Hükümeti’nin güç gösterisi yapmayı amaçladığı Berliner Fernsehturm bugün de Berlin’in en önemli simgeleri arasında ve şehrin Parlamento Binası da dahil olmak üzere birçok yerinden görülebiliyor. Gezi rotanıza bu yapıyı da dahil etmekten pişman olmayacaksınız.

Biletiniz hazır mı?

Berlin TV kulesi, şehrin en önemli noktalarından olduğu için girişinde zaman zaman uzun kuyruklar olabiliyor. Bu nedenle benim yaptığım gibi ziyaretinize birkaç gün kala giriş biletinizi internetten satın alabilirsiniz. İnternet bileti olanlar girişte kuyruk beklemeden hızlı giriş yapabiliyorlar. Tıklayın: Berlin TV Kulesi: Hızlı Giriş Bileti

8. Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie Berlin gezilecek yerler

Soğuk Savaş yıllarında Berlin’de yaşamanın hissini ve hazin gerçekleri en iyi canlandıran yerlerden biri Checkpoint Charlie.

Burası Doğu-Batı Almanya arasında bir sınır geçiş ve kontrol bölgesi olarak inşa edilmiş. Amerikan ve Sovyet askerlerinin birlikte nöbet tuttukları Checkpoint Charlie Berlin’in bölündüğü yıllarda sadece Almanya değil, dünya için de tehditkar bir bölge haline gelmiş.

Hiç yatışmayan, hatta sürekli artan gerginlik nedeniyle 3. Dünya Savaşı’nın başlayabileceği yer olarak görülen Checkpoint Charlie bugün hala o dönemin duygularını üzerinde taşıyor.

Bölgede karşılıklı olarak asılan ve olayları sanki yeniden yaşatan resimler oldukça etkileyici. Karşılıklı nöbet tutan Amerikan ve Sovyet askerlerinin resimleri Berlin halkı için acı hatıralarla dolu olayları temsilen yapılmış ancak turistlerin de yoğun ilgisi ile karşılaşıyor. Ayrıca burada o dönemden kalma sinyal sistemleri, bariyerler, bazı eşya, tabela ve kalıntılar da sergilenmekte.

Faal olduğu dönemde halkın geçisine tamamen kapatılan ve sadece belirli mevkilerdeki kişilerin kullanabildiği Checkpoint Charlie Berlin’in Soğuk Savaş geçmişi ile dolu.

Konu hakkında daha da fazlasını görmek istiyorum derseniz bölgedeki Wall Museum’a da uğrayabilirsiniz. Bence Checkpoint Charlie mutlaka Berlin’de gezilecek yerler listesine eklenmeli.

9. Charlottenburg Sarayı

Charlottenburg Sarayı Berlin gezilecek yerler

Berlin gezilecek yerler arasına Charlottenburg Sarayı’nı da koymak istedim. Rokoko ve barok stil mimariden esinlenilerek 1600’lü yılların sonunda inşa edilen saray kendiyle aynı ismi taşıyan semtte yer alıyor.

Berlin’deki en büyük saray olan Charlottenburg sadece iç ve dış mimari olarak değil, etrafındaki ağaçlar ve park alanları ile de oldukça ahenkli bir görünüme sahip. Saray bölgesinde ayrıca köşk, belvedere, mozole ve hatta tiyatro bile var.

2. Dünya Savaşı’nda en çok harap edilen yerlerden biri olsa da belli ki Charlottenburg Sarayı’nda da küllerinden doğan Berlin’in ruhu var. Restore çalışmaları sonrasında Avrupa’nın, hatta dünyanın en çok ziyaret edilen yapıları arasında olmayı sürdürüyor.

10. Potsdamer Platz

Potzdamer Platz Berlin görülecek yerler

Potsdamer, şehrin modern ve dinamik yüzünü temsil eden bir meydan. Çok işlek, insanların sürekli koşuşturduğu ama aynı zamanda şehrin tadını çıkarmanız için sizi biraz yavaşlamaya davet eden birçok güzellikle çevrili bir yer burası.

Almanya’nın birleşmesinden sonra hızla bambaşka bir çehreye kavuşan meydan bugün gökdelenler, alışveriş ve eğlence merkezleri, lüks restoranlar ve iş yerleri ile dolu.

Sokak sanatçılarının performansları ve Berlin Duvarı’ndan kalan bazı kalıntılar da meydanı popülerleştiren en önemli unsurlar arasında. Ayrıca Potsdamer Platz denildiğinde çoğu kişinin aklına ilk gelen yerlerden biri olan ikonik Sony Center da burada sizi bekliyor!

Reichstag ve Brandenburg Kapısı’na 1 km‘lik mesafede olan Potsdamer Meydanı, Tiergarten Parkı’nın da güneydoğusunda kalıyor. Merkezi konumda ve Berlin gezilecek yerler listesindeki birçok popüler yere oldukça yakın.

Şehrin Tam Merkezinde Konaklayın!

Potsdamer Platz bölgesi konaklama için tercih edebileceğiniz bir diğer popüler yer. Bölgede yer alan 3 yıldızlı Motel One Berlin-Potsdamer Platz ise bölgenin popüler tesislerinden bir tanesi.

11. Holocaust Anıtı

Holocaust Anıtı Berlin'de görülmesi gereken yerler

Nazi Almanyası’nın milyonlarca Yahudiyi katletmesine ithafen Amerikalı Mimar Peter Eisenman tarafından dizayn edilen Holocaust Anıtı, Berlin’in hüzün dolu yapıtlarından biri.

Yahudi soykırımı anlamına gelen “Holocaust” ismi ile anılan anıtın tasarımı ise çok ilgi çekici ve anlamlı. 3000’e yakın sayıda beton bloktan oluşan anıt bir açıdan mezara benziyor ve 19.000 metrekarelik bir alana sahip.

Beton blokların üzerindeki çeşitli metinler genel olarak Yahudi gelenekleri, efsaneleri ve törenleri ile ilgili. Ayrıca korkunç bir katliam sonucu hayatını yitiren Yahudilerin isimlerine de anıttaki bir tabelada yer verilmiş.

Holocaust Anıtı ile mimarın yaratmak istediği etki ise çoğu kişide karşılığını buluyor. Ziyaretçileri rahatsız edebilen ironik bir düzenlilik ve dizayn var anıtta. Mimar Peter Eisenman da sözde düzenli sistemin insanlıkla olan bağdan ne kadar uzaklaştığını hissettirmeyi amaçlamış. Bunda da oldukça başarılı gibi gözüküyor.

Brandenburg Kapısı’nı görmeye geldiğinizde hemen yanındaki Holocaust Anıtı’na da mutlaka uğrayın. Berlin ve dünya tarihine kara leke olarak geçmiş bir dönemin izlerini incelerken hayatını kaybeden insanları da anabilirsiniz.

12. Tiergarten

Tiergarten Berlin turu

Brandenburg Kapısı, Holocaust Anıtı, Potsdam Meydanı, Parlamento Binası gibi Berlin gezilecek yerler listesinin birçok popüler ve tarihi noktalarına yakın bir yer var sırada: Tiergarten. Amerika’daki Central Park’ın Berlin versiyonu da denilebilir bu park için.

1830’lu yıllarda Peter Joseph Lenne tarafından tasarlanan Tiergarten eski dönemlerde kraliyet ailesinin avlanmak için kullandığı bir yermiş.

210 hektarlık alanı içinde doğanın tüm güzelliklerini ve renklerini sergileyen Tiergarten yoğun bir yaşam ritmi olan Berlin’e nefes alabileceği çok güzel bir alan sunuyor. Yerli halk kadar turistlerin de akın ettiği parkta özellikle yürüyüş yolları çok etkileyici bir şekilde dizayn edilmiş.

Parkın kuzeyindeki Spree Nehri, merkezdeki Büyük Yıldız Meydanı, meydandaki Zafer Sütunu, Berlin Zoolojik Bahçesi ziyaret edebileceğiniz noktalar arasında. Yaz kış temiz hava almak ve aktiviteler gerçekleştirmek için çok sayıda insanın gittiği Tiergarten; Berlin’in ikinci, Almanya’nın ise üçüncü büyük parkı.

Şehirdeki yeşil alanlar ve doğal güzellikler ilginizi çekiyorsa ulaşım açısından da avantajlı olan Tiergarten’ı Berlin’de gezilecek yerler listenize alabilirsiniz.

13. Kreuzberg

Kreuzberg Berlin'de görülmesi gereken yerler

Berlin’de Türklerin çok yoğun olmasından dolayı “Küçük İstanbul” olarak da anılan Kreuzberg, alternatif kültür ögelerini barındıran kendine özgü bir yer.

Özellikle elektronik ve hiphop müzik gibi akımların yaygın olduğu bölgede çok sayıda bar bulunuyor. Müzik trendlerini yakından takip edebileceğiniz Kreuzberg yalnızca Türklerin değil, Almanların ve turistlerin de ilgisini çekiyor.

Tarihi boyunca Berlin’deki azınlıklara ev sahipliği yapan Kreuzberg, Yahudi soykırımının ardından daha çok Türklerin yaşadığı bir alan haline gelmiş. Çok kültürlü ve dinamik bir semt. Sanatçılar ve öğrencilere de hitap eden bölgede duvarlar grafitilerle süslü.

Salaş kafe/barları, gece yaşamını ve ikinci el mağazaları seven gezginler için Kreuzberg favori bir destinasyon.

Kebapçılar, dönerciler, Türk usulü çay keyfi yapabileceğiniz mekanlar ve her yerde Türkçe konuşan insanlar… Türklerin Almanya’daki yaşamına göz atmak ve Berlin’in en popüler turistik yerlerinden birini ziyaret etmek için Kreuzberg’e doğru yol alabilirsiniz.

Not: Berlin seyahatim öncesinde okuduğum yerli yabancı birçok kaynakta bu bölgenin artık 3. dalga kahvecileri ile dolup taştığı vb yazıyordu. Bir yandan bu durum bir yandan Küçük İstanbul havasını yaşamak beni heyecanlandırmıştı.

Bölgede uzun zaman geçirmek istiyordum lakin bazı noktalardaki farklı tipler yüzünden açıkçası huzursuz oldum ve gezimi biraz kısa kesmek zorunda kaldım. Bu yüzden tavsiyem tenha noktalarda, özellikle gece ilerleyen saatlerde yalnız dolaşmayın.

14. Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt Berlin'de nereler gezilir?

Berlin gezilecek yerler rehberindeki en popüler merkezlerden biri de kafeler, hediyelik eşya dükkanları ve tarihi yapılarla çevrili Gendarmenmarkt Meydanı.

Meydana bakıldığında ilk dikkat çeken unsur iki taraftaki kubbeli kuleler ve alanın genel simetrik görüntüsü. Bu açıdan Gendarmenmarkt’ı Roma’daki Popolo Meydanı’na benzeten kişiler de var. 17-18. yüzyıllarda inşa edilen meydan, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra büyük bir oranda zarar gördüyse de yapılar aslına benzer şekilde yeniden tasarlanmış.

Gendarmenmarkt’ın simge yapılarını merak ediyorsanız özellikle size üç tane isim verebilirim. Bunlardan biri 18. yüzyıldan kalma Fransız Katedrali, ikincisi yine aynı döneme ait Alman Katedrali ve sonuncusu da Berlin Konser Salonu.

Akşam saatlerindeki ışıklandırmalar altında parlayan Gendarmenmarkt, bu yapıların yanı sıra Noel zamanı kurulan pazarıyla da dünyaca ünlü. Hatta birçok turist pazara gelmek için Noel zamanını tercih ediyor.

Ayrıca meydanda Berlin’in birçok yerinde olduğu gibi çok sayıda sokak sanatçısı var. Zaman zaman alanda düzenlenen açık hava konserlerinden birine de denk gelebilirsiniz.

Bu meydan belki de Berlin’in diğer Avrupa kentlerinin meydanlarını andıran tek yer. Eğer Berlin gezinizde bu meydanda, kaliteli bir otelde konaklamak isterseniz 5 yıldızlı Sofitel Berlin Gendarmenmarkt‘te konaklayabilirsiniz.

15. Pergamon Museum (Bergama Müzesi)

Bergama Müzesi Berlin gezilecek yerler

Alfred Messel’in tasarladığı Bergama Müzesi Müzeler Adası’nda yer alıyor. Adadaki beş müzeden biri olan Bergama Müzesi’nin birbirinden değerli koleksiyonları ise onu Almanya’nın en çok ziyaret edilen sanat müzesi konumuna getirmiş.

Peki, Bergama Müzesi’ne giderseniz neler görebilirsiniz? Müze üç önemli bölüme ayrılıyor: İslam Sanatı, Klasik Antik Çağ ve Antik Yakın Doğu Müzesi.

Klasik Antik Çağ koleksiyonundaki Bergama, Olympos Dağı, Sisam Adası, Milet, Kıbrıs gibi bölgelerden çıkarılıp sergilenen tarihi eserlere gösterilen ilgi oldukça yoğun. Aynı zamanda halı ve çini örnekleri, Athena Heykeli, Halep Odası, Bergama Athena Tapınağı’nın Girişi de müzedeki en popüler ve değerli eserler arasında.

Berlin’de kültürel bir gezi planlayanlar için ilk sıralara koyulacak yerler arasında Bergama Müzesi. Berlin’e gidip de bu müzeyi görmeden dönmeyin.

16. Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi

Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi Berlin gezilecek yerler

Batı Berlin’in ve Alman milliyetçiliğinin simgesi olarak görülen protestan Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi, 2. Dünya Savaşı’nda bombalandıktan sonra restore edilmeyen yıkık bir yapı. Koşulları nedeniyle diğer ismi de “Yıkık Kilise”.

Kaiser Wilhelm Kilisesi savaşta bombalandığı için yapının bir bölümü yıkılmış. Nazi hükümeti kiliseyi restore etme sözü verse de savaş kaybedilince böyle bir şey gerçekleşmemiş. Naziler kiliseyi yenilemese bile sonraki dönemlerde de yapının onarılmamış olması dikkat çekiyor.

Almanların tarihi yapılarına verdiği önem düşünüldüğünde durum biraz şaşırtıcı görünse de restorasyon yapılmamasının ana nedeninin kilisenin katı bir milliyetçiliği temsil etmesi olduğu söylenir.

2. Wilhelm tarafından 19. yüzyıl sonralarında Franz Schwechten’e yaptırılan Kaiser Wilhelm’in o dönemlerde milyonlarca marka mal olduğu belirtilir. Romanesk stili Almanya’ya sevdiren mimarisi ile çevresindeki çoğu yapıya da ilham vermiş.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra zarar görüp zaman içinde yıkılmaya başlamasını takiben bugün kilisenin sadece 68 metrelik ana kulesi anıt olarak korunuyor.

Tarihi ana kulenin yanında 20.000 küçük camdan inşa edilen yeni yapı ise görülmeye değer. Bu camlardan yansıyan ışıkların kilise içindeki dansı harika bir ambiyans oluşturuyor.

17. DDR Müzesi

DDR Müzesi Berlin'de nereler gezilir?

Doğu Almanya’ya ilgi duyan, Soğuk Savaş ve politik konulara meraklı gezginler için en etkileyici müze olmaya aday bir durak: DDR.

DDR Müzesi’nde size zamanı unutturan ve sanki o anda Doğu Almanya’da yaşayan biriymişsiniz gibi hissettiren asıl özellik ise sergilenen her objeye dokunabilmeniz. Çeşitli interaktif oyunlar da Doğu Almanya’ya doğru çıktığınız zaman yolculuğunuzu daha gerçekçi kılacak.

Özellikle Doğu Almanya üretimi Trabant model arabaya binip o yılların sokaklarında dolaşmak çoğu gezgin için unutulmaz bir deneyim.

2006 senesinde açılan ve o dönemin karakteristik özelliğinin aksine her şeyi şeffaf bir şekilde halka sunmayı amaçlayan bir müzeden bahsediyorum. Müzenin içinde mutfak, banyo, salon gibi alanlar dizayn edilmiş ve her taraf o yıllara ait eşyalarla dolu. Hatta eşyaların çoğunun Doğu Almanya döneminde yaşamış olan insanlardan toplandığı belirtilir.

Kısacası Doğu Almanya döneminde yaşayan insanların hayat tarzı ve günlük alışkanlıkları “Dokunulabilir Tarih” sloganıyla sergileniyor. Ayrıca farklı konseptlerle açılan sergileri de inceleme fırsatı bulacaksınız. Klasik müze standartlarının dışında kalan ve çoğu gezginin favorisi olmayı başaran DDR’yi de Berlin gezilecek yerler listenize yazabilirsiniz.

Biletiniz hazır mı?

Siz de benim gibi giriş biletlerinizi seyahatiniz öncesinde alıp daha planlı bir gezi yapmaktan hoşlananlardansanız tıklayın: Hızlı Giriş: Berlin DDR Müzesi Bileti

18. Victory Column

Victory Column Berlin görülecek yerler

1864 yılında Prusya’nın kazandığı zaferden sonra tasarlanan Victory Column (Zafer Sütunu) tepesindeki 8,3 metrelik ve 35 tonluk Victoria Heykeli ile Berlin’in en görkemli anıtlarından biri.

Yüzü batıya dönük olarak yerleştirilen ve Friedrich Drake tarafından tasarlanan heykel aslında sütuna sonradan eklenmiş. Eklenme nedeni ise sütun tamamlanıncaya kadar Prusya’nın Avusturya ve Fransa’ya karşı yeni zaferler kazanmış olması. Yani anıt Berlin tarihindeki üç önemli zaferin simgesi.

Heinrich Strack’ın dört kumtaşı blok olarak tasarladığı Zafer Sütunu yaklaşık 67 metre yüksekliğiyle bulunduğu meydanın ve ağaçların arasından ahenkle yükseliyor.

Gece ışıklarıyla kartpostallık bir kareye dönüşen Zafer Sütunu’ndan Berlin manzarası seyretmek ve bu tarihi yapıyı daha yakından hissetmek için 285 basamağı çıkıp seyir noktasına ulaşabilirsiniz.

19. Topography of Terror

Topography of Terror Berlin görülecek yerler

Nazilerin tüm dünyaya yaydığı korku ve vahşetin izleri bir ders gibi Berlin’in çeşitli yerlerinde hatırlatılıyor. Berlin sadece bu nedenle bile yıllık olarak bir milyondan fazla turist çeken bir metropol. Topography of Terror de Adolf Hitler’in başta olduğu yıllar boyunca SS-Gestapo karargahlarının bulunduğu yerde açılmış bir müze.

Yerin altına saklanan mahzenler o dönemden kalanlar. Bunlar dışında 2. Dünya Savaşı’nı kaybeden Nazilerin işkence yaptıkları binalar tamamen yıkılmış. Günümüzde hem açık hem kapalı alanlarıyla ziyaretçileri ağırlayan Topography of Terror; belgeler, fotoğraflar, videolar ile geçmişin kapılarını açıyor.

Nazilerin yükselişini, Almanya tarihini nasıl yönlendirdiklerini, yaşadıklarını ve işledikleri suçları bu müzede görmeniz mümkün. Ayrıca interaktif sergiler de oldukça etkileyici ve bilgilendirici bir niteliğe sahip.

Terör müzesi konseptindeki Topography of Terror ile Berlin ve dünya tarihindeki en acı verici olaylardan birine yakından bakabilirsiniz. Tarihe ilgi duyan gezginler için ideal bir Berlin müzesi.

20. Zoologischer Garten (Berlin Zoolojik Bahçesi)

Zoologischer Garten Berlin gezilecek yerler

Berlin Zoolojik Bahçesi dünyada görebileceğiniz en fazla hayvan türüne (yaklaşık 1.400) sahip bir Berlin klasiği. Almanya’daki en eski hayvanat bahçesi olma özelliğini de taşıyan Zoologischer Garten, 1844 senesinde ziyaretçilere açılmış.

Yapımından sonraki yıllarda eklenen akvaryum ile barındırdığı hayvan çeşitlerini sürekli artıran Berlin Zoolojik Bahçesi minik gezginlerin de çok eğlenerek dolaştıkları bir yer. Aynı zamanda çocuklar için bu kadar çok hayvanı görmek ve onların yaşam biçimleri hakkında bilgiler edinmek oldukça eğitici bir deneyim.

Şirin tasarımıyla konseptini tamamlayan hayvanat bahçesinde ayrıca dinlenebileceğiniz alanlar ve bir şeyler yiyip içebileceğiniz restoranlar da var.

21. Neues Museum (Yeni Müze)

Neues Museum Berlin'de gezilmesi gereken yerler

Müzeler Adası’nda bulunan Yeni Müze Berlin’de ilgiyle dolaşacağınız yerlerden biri. Müzede Antik Mısır dönemi konsepti ön plana çıkarılmış.

19. yüzyılda yapılan ve 2. Dünya Savaşı’nda hasar alması nedeniyle 2009’da tekrar açılan müzede sadece Antik Mısır ile ilgili değil, başka medeniyetlere ait birçok sanat eseri ile de karşılaşıyorsunuz.

Paleolitik Çağ’dan Orta Çağ’a kadar olan dönemi kapsayan Avrupa tarihi koleksiyonları da çok ilgi çekici. Truva Koleksiyonu ve Berlin Altın Şapka en nadide eserler arasında yer alıyor. Ayrıca Yunan ve Roma Antik Çağları’ndan kalma birçok nesne, heykel, mücevher, yazıt, mozaik ve mimari kalıntı da sergileniyor.

Friedrich August tarafından tasarlanan Yeni Müze’nin mimarisine Neoklasik ve Rönesans Revival detayları hakim. Müze binası mimarın en esaslı çalışması olarak değerlendiriliyor. Kültürel zenginliği ile ünlü Berlin’de gidilebilecek en güzel yerler arasında bu müze. Mutlaka görmenizi öneririm.

Online Bilet Alın

Müze giriş biletinizi dilerseniz online olarak da satın alabilirsiniz. Tıklayın: Neus Museum giriş bileti

22. Alte Nationalgalerie (Eski Ulusal Galeri)

Alte Nationalgalerie Berlin seyahati

Müzeler Adası’nda bulunan bir diğer görülmeye değer müze de Eski Ulusal Galeri. Alman ve bazı yabancı sanatçıların resimlerinin bankacı Johann Heinrich Wagener tarafından bağışlanmasıyla 19. yüzyılda kurulmuş. Toplamda 262 resimden oluşan bu koleksiyon aynı zamanda galeride sergilenen eserlerin de temelini oluşturuyor.

Friedrich August Stüler tarafından Prusya Kralı IV. William’ın emriyle tasarlanan galeri binası resim ve heykel sanatına meraklı gezginler için çok doyurucu bir merkez. Özellikle Friedrich’in Deniz Kenarında Keşiş, Okyanusta Ayın Doğuşu, Rodin’in Düşünen Adam Heykeli müzede öne çıkan eserler arasında.

Birbirinden değerli ressamların çalışmaları ulusal galerinin her dönemde turistlerle dolup taşmasını sağlıyor. Sanat aşıkları için kaçırılmaması gereken dopdolu bir galeri.

23. Berlin Duvarı Anıtı (Visitor Center of The Berlin Wall Memorial)

Visitor Center of The Berlin Wall Memorial Berlin'de gezilecek yerler

Berlin gezilecek yerler listesine kentin tarihine çarpıcı hatıralar bırakan Berlin Duvarı’nın yıkılışını simgeleyen bir anıt da ekledim: Berlin Duvarı Anıtı. Bernauer Strasse’de yer alan, her yaştan turistin ve yerli halkın ilgisi ile karşılaşan anıtın en dikkat çekici yönlerinden biri, yıkılan duvarın bazı kalıntılarını içermesi.

Doğu Almanya’dan Batı Almanya’ya geçişi engellemek üzere inşa edilen, insanları sevdiklerinden ayıran ve çoğunun ölümüne neden olan duvarın kalıntıları Berlin’in birçok yerinde sergileniyor. O günlere bir daha dönmeme arzusunu yansıtan bu anıtlar arasında en popüler olanlardan biri Berlin Duvarı Anıtı.

Berlin Duvarı Anıtı, Doğu Yakası Galerisi’ne göre daha kapsamlı bilgiler ve çarpıcı detaylar sunuyor. Anıt büyük bir açık hava sergisi, dokümantasyon/gözlem kulesi ve ziyaretçi merkezi olarak üç bölüme ayrılmış.

Özellikle açık hava sergisinin oldukça geniş ve etkileyici olduğunu söyleyebilirim. Anıtta Doğu Almanya rejiminin Batı Almanya’ya geçişi önlemek için kullandığı acımasız yöntemler hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Aynı zamanda kurbanların kaçmak için denedikleri yollar da gösterilmiş. Her yer fotoğraflar, belgeler ve tarihi bilgilerle dolu. Berlin tarihinin yazıldığı yerlerden birini görmek isterseniz gezi güzergahınıza bu anıtı da ekleyin.

24. Under der Linden (Ihlamurlar Altında)

Berlin gezilecek yerler Under der Linden

Almanya’nın turistik merkezi Mitte’de bulunan çok ünlü bir bulvar, Ihlamurlar Altında. Caddenin ortasındaki yaya yolunun her iki tarafında sıra sıra ıhlamur ağaçları var.

Her mevsim ayrı bir görünüme bürünse de özellikle bulvarın sonbahar aylarındaki görüntüsü tablo olacak bir güzelliğe sahip.

Bulvarın tarihi ise 16. yüzyıla uzanıyor. Caddenin yerinde Tiergarten’daki avlanma yerine ulaşmak için kullanılan bir at arabası yolu varmış. 17. yüzyılda ise I. Frederick William burayı ıhlamur ağaçlarıyla çevrili bir bulvara dönüştürmüş.

Şimdiki ağaçlar o dönemden kalma değil ama tarihi ve romantik bir ambiyansa sahip olan bulvar turistlerin gözde yerlerinden biri. Ayrıca Der Alte Fritz ve Neue Wache anıtları ile çeşitli tarihi yapıları da bulvar boyunca görmeniz mümkün.

25. Berlin Yahudi Müzesi

Berlin Jewish Museum Berlin gezi rehberi

Berlin gezilecek yerler listesi farklı kültürleri ve şehirleri gerçekten tanımak isteyen gezginler açısından oldukça zengin bir rehber. Tarihe tutkulu bir gezginseniz size önereceğim Berlin Yahudi Müzesi’ni de beğeneceğinizi umuyorum.

3,500 metrekarelik bir alana inşa edilerek Avrupa’nın en büyük Yahudi müzesi olma unvanını kazanmış burası. Eski mahkeme binası ve özellikle müze faaliyetleri için tasarlanan yeni yapı olmak üzere iki bölüme ayrılıyor.

Almanya’da yaşayan Yahudilerin Orta Çağ’dan günümüze kadar uzanan dönemde neler yaşadıklarını, geçirdikleri tarihi süreçleri anlatıyor Berlin Yahudi Müzesi. Sürgün olmanın çaresizliği, soykırım kuleleri, yaşananların nasıl hissettirdiğini ziyaretçilere geçirmeyi amaçlayan koridor tasarımları…

Yahudi soykırımı ile yüzleşmek için dünyanın dört bir yanından milyonlarca turistin ziyaret ettiği bu müzeye mutlaka uğrayın.

26. Bode Müzesi

Bode Müzesi Berlin gezilecek yerler

Müzeler Adası’nda yer alan ünlü beş müze arasında Bode de bulunuyor. Spree Nehri’nin hemen yanı başında inşa edilmiş olan müzenin ilk açıldığı zamanki ismi ise Kaiser Friedrich. Müzenin adı sonradan kurucularından birine ithafen Bode olarak değiştirilmiş.

Peki, Bode Müzesi’nde neler göreceksiniz? Müzenin en dikkat çekici nesneleri arasında Anadolu’daki arkeolojik kazılardan çıkartılmış eserler bulunuyor. Bu kıymetli eserleri mutlaka incelemenizi öneriyorum.

Ayrıca madeni paralar, madalya ve heykel koleksiyonları da zamanınızı ayırmaya fazlasıyla değer. Tablolar ve Bizans sanatına dair sunumların da bulunduğu Bode Müzesi’ni gezmeyi unutmayın.

27. Botanical Garden and Botanical Museum

Berlin tatili Berlin Botanik Bahçesi

Doğanın ve yaşamın sunduğu mucizelere tanık olmak, onları farklı bir bakış açısıyla incelemek için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri Botanik Bahçesi ve Müzesi.

İnanılmaz güzel tasarımıyla dünyanın en iyi botanik bahçeleri arasına giren Botanical Garden tam 43 hektarlık bir bahçeye sahip. Afrika, Avusturya ve daha birçok ülkeden getirilen bitkiler bu bahçelerde toplanmış. 20.000 bitki türü bulunan bahçeye 20. yüzyıl başlarında bir de müze eklenmiş.

Hayatına yaklaşık 300 yıl öncesinde bir baharat bahçesi olarak başlayan Botanical Garden günümüzde çok sayıda görülecek alana sahip.

Yosun bahçesi, koku-temas bahçesi, otsu bitkiler, çok çeşitli seralar, biyocoğrafya, arboretum, tıbbi bitkiler, bataklık bitkileri, İtalyan bahçesi; kısacası doğa adına ne ararsanız var. Özellikle büyük tropik serayı ve 4 mevsim Japonya pavyonunu görmenizi öneririm.

28. Kurfürstendamm

Kurfurstendamm Berlin turu

Alışveriş sevenlerin ruhuna hitap edecek, gezginlerin keyifle tur atacağı caddelerden biri Kurfürstendamm. Berlin’de görülmesi gereken yerler arasında bulunan Kurfürstendamm 100 yılı aşkın geçmişiyle de ilgi çekiyor.

Caddenin gelişmesinde Yahudilerin önemli bir payı olduğu söylenir. Soykırım sonrasında birçok Yahudi gibi cadde de büyük zarar görmüş. Kurfürstendamm eski dönemlerde daha çok bir eğlence merkeziyken günümüzde alışveriş olanakları ile meşhur. Berlin’de alışveriş yapmayı planlıyorsanız rotanızı bu bulvara çevirebilirsiniz.

29. Altes Museum (Eski Müze)

Altes Museum Berlin gezilecek yerler

Neoklasik mimarinin etkileyici bir örneği olan ve Karl Friedrich Schinkel’in tasarladığı Eski Müze Berlin’in en değerli turistik müzeleri arasında.

Eski Müze inşa edildiği dönemde Prusya Kraliyet Sarayı’na ait bir sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmış. Koleksiyonlarına Roma-Yunan ve Antik dönem eserlerini de ekleyen, çeşitli sergilerle sürekli yenilenen müze sanatseverlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Yangınlar, savaşlar derken Berlin’in acı kaderini yaşayan yapılardan biri olan Eski Müze 1966’dan beri ziyarete açık.

30. Mauerpark

Mauerpark Berlin'de gezilmesi gereken yerler

Berlin’de birçok ırktan, kültürden ve yaştan insanın toplanıp dinamizm kattığı Mauerpark açık havada aktivite sevenler için önerdiğim bir yer.

Berlin’de gezilecek yerler listesine koyabileceğiniz Mauerpark doğada bir mola vermek için ideal. Burada piknik yapabilir, sevdiklerinizle ve diğer kültürlerden insanlarla sohbet edebilir ya da yemyeşil çimlere uzanıp Berlin anlarının tadını çıkarabilirsiniz.

Mauepark’ta ilgi çekici bir bit pazarına uğramanızı da tavsiye ediyorum. Burada bulabileceklerinizin çeşitliliği sizi şaşırtabilir. Kıyafetlerden mobilya ve hediyelik eşyalara kadar birçok ürünü pazarda görmeniz mümkün. Ayrıca böyle güzel bir ortamda canınız atıştıracak bir şeyler çekerse bunun için etrafta snack bar ve kafeler de var.

31. German Historical Museum

German Historical Museum Berlin gezilecek yerler

Almanya ve Avrupa tarihine dair sizi aydınlatacak, çok geniş çaplı bilgiler sunan bir müzeyi görmek ister misiniz? Alman Tarihi Müzesi’nde birçok fotoğraf, belge, tablo ve nesneyle birlikte geçmişin kapıları açılıyor.

Müzede Alman tarihinin anlatılış biçimi ziyaretçilerin hayranlık duyduğu unsurlar arasında. Tabii ki bu, müzenin bu kadar popülerleşmesinde de büyük bir etken. Çok anlaşılır ve akıcı şekilde dünyanın her yerinden gelen insanlara etkileyici bir sunum yapılıyor.

Almanya’nın dinsel ve siyasi tarihinin yanı sıra diğer kültürlere dair birçok öge de var. Osmanlılara ait bazı eşyaları da müzede görebilirsiniz.

32. Sony Center

Sony Center Berlin'de gezilecek yerler

Berlin’de eğlence, konaklama, sanat, yemek, alışveriş gibi farklı konseptleri bir arada toplayan çok büyük bir kompleks Sony Center. Helmuth Jahn imzalı görkemli ve rengarenk tasarımı ile göz kamaştıran merkez, toplamda 8 binadan oluşuyor.

Işıltılı bir dünyayı temsil eden Sony Center’da çok sayıda mağaza, restoran, sinema salonu, kiralık lüks suitler, otel odaları, sanat ve film müzeleri, tiyatro yer alıyor. Hatta özellikle çocukların favorisi haline gelen “Legoland” de Sony Center tarafından sunulan eğlence olanaklarından biri.

Berlin’in meşhur meydanı Potsdamer’de bulunan Sony Center buranın da simgesi olmuş durumda. Vaktiniz olursa mutlaka Sony Center’ı da görün.

33. Oberbaum Köprüsü

Oberbaum Köprüsü Berlin gezilecek yerler

Berlin gezilecek yerler listesini tamamlarken son olarak size şehrin tarihi ve mimari sembolleri arasında bulunan bir köprüden bahsetmek istiyorum. Spree Nehri’nin üzerinden geçen ve Berlin ambiyansına romantik bir hava katan çok estetik, çift katlı bir yapı Oberbaum Köprüsü. Bence mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

19. yüzyıl sonunda inşa edilen kiremit renkli Oberbaum Köprüsü Friedrichshain ve Kreuzberg bölgelerini birbirine bağlıyor. Berlin Duvarı nedeniyle biri Batı, diğeri Doğu Almanya sınırlarında kalan bu bölgelerin tekrar birleşmesinin de bir simgesi aynı zamanda.

Gündüz ayrı güzel, akşamları da ışıl ışıl olan köprünün harika bir manzarası var. Bu manzara eşliğinde yürüyüş yapmak ve köprüde bolca fotoğraf çekmek mümkün. Aynı zamanda Spree Nehri’nde bir tekne turuna çıkarsanız yine bu köprüyü yakından görebilir ve büyülü enerjisine kapılabilirsiniz.

Bonus: Berlin’de Gezilecek Alternatif Yerler

Berlin'de gezilecek görülecek yerler
Virtual Reality Time Travel Berlin (Kaynak: Timetravel Berlin)

Eğer siz de benim gibi seyahatlerinizde klasik müze ve meydanların yanı sıra interaktif müze vb gezilerden hoşlanıyorsanız Berlin’de size göre birçok tarzda gezi noktası bulmak mümkün.

Berlin’de keyifli vakit geçirebileceğiniz popüler yerlerden bazıları:

 • Berlin Story Bunker
 • Madame Tussauds Berlin Müzesi
 • Virtual Reality Time Travel Berlin
 • Body Worlds Berlin
 • THE WALL – asisi Panorama Berlin
 • SEA LIFE Berlin
 • Berlin Dungeon
 • Hard Rock Cafe
 • Illusion Walk KG
 • House of Tales – Escape Room
 • WINDOBONA Indoor Skydiving
 • Modellpark Berlin
 • German Spy Museum

Berlin Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Berlin gezilecek yerler harita
Berlin gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Seyahatinizde kolaylık sunması amacıyla hazırladığım “Berlin gezilecek yerler” haritası akıllı telefon ve tabletler üzerinden pratik şekilde açılabiliyor. Haritada listede sunduğum en popüler yerler ile önemli alışveriş ve konaklama merkezlerinin konumlarını görebilirsiniz.

Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

Katmanlara Dikkat

Berlin gezilecek yerler haritası üzerinde yazı boyunca tanıttığımız gezi noktalarının yanı sıra otel tavsiyelerimizi, konaklama yapılacak bölgeler ve alışveriş yapılabilecek tüm önemli noktaları işaretledik. Haritanın sol tarafında bulunan “Gezilecek Yerler”, “Otel Tavsiyeleri” vb sekmeleri açıp kaparak haritanızı detaylıca kullanabilirsiniz.

Berlin Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Berlin gezi rehberi otel tavsiyeleri
3 yıldızlı Hampton by Hilton Berlin City Centre Alexanderplatz konaklama için güzel bir seçenek…

Berlin’de ilginizi çekecek, şehri size en iyi tanıtacak yerlerden oluşan bir liste hazırladıysanız buralara yakın bölgelerdeki konaklama seçeneklerini ön plana almanız çok önemli. Böylece ulaşım zorlukları ile karşılaşmaz, enerji ve bütçenizi de daha iyi değerlendirebilirsiniz.

Berlin’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda konaklama ve oteller ile ilgili çok daha ayrıntılı bilgiler verdiğimiz için burada temel itibarıyla hangi bölgelerde kalabileceğinizi aşağıda listeledim:

 1. Berlin’in en turistik, kültürel ve tarihi yeri olan Mitte
 2. East Side Gallery’e yakın olan Friedrichshain
 3. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg
 4. Doğu Berlin’de eski ve önemli bir yer olan Prenzlauer Berg
 5. Dünyanın farklı bölgelerinden gelen gezginlerin buluşma noktası olan Neukölln
 6. Alışveriş noktalarına yakın olan Schöneberg

Konaklama bölgesinin yanı sıra beklediğiniz hizmet standartlarına göre tercih edebileceğiniz çok sayıda otel alternatifi de var.

Benim önerebileceğim otellerin başında hem Mitte/Alexander Meydanı’na birkaç dakikada yürünebilecek kadar yakın hem de ekonomik ve güzel hizmet sunan 3 yıldızlı Hampton by Hilton Berlin City Centre Alexanderplatz geliyor. Son seyahatimde tercih ettiğim bu tesisten ben memnun kalmıştım, siz de göz atabilirsiniz.

Bu tesis dışında 4 yıldızlı H4 Hotel Berlin Alexanderplatz ile daha kaliteli yer arayanlara 5 yıldızlı Eurostars Berlin adlı tesisleri de inceleyebilirsiniz.

Berlin’de Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Berlin hakkında bilgiler ulaşım araçları

Berlin gezginleri ulaşım konusunda oldukça şanslı, şehrin her yerine kolaylıkla gitmek mümkün. Şehir içi ulaşım sistemi çok gelişmiş olan Berlin’de gezginler için birçok pratik, hızlı ve konforlu seçenek var.

U-Bahn olarak isimlendirilen Alman metrosu tam 173 istasyon ile hizmet veriyor. Hızlı, ekonomik ve kısa aralıklarla çalışan metro hafta sonları 24 saat açık.

Turistler için ulaşımın yanı sıra şehri keşfetmek adına kullanılabilecek en iyi seçeneklerinden biri de tramvay. Çok sayıda hattı bulunan tramvay ile Berlin’in birçok yerini gezip görebilirsiniz. Ayrıca 24 saat çalışıyor olması da gezginler için bir başka avantaj.

Berlin’de otobüsler de muazzam işliyor ve popüler ulaşım araçları arasında. Sabaha kadar binebileceğiniz gece otobüsleri de var. Berlin gecelerini de değerlendirmek isteyenler otobüsleri geç saatlere kadar kullanabilir.

Berlin’de yürümek ve bisiklet sürmek de çok keyifli. Almanya’nın birçok yerinde olduğu gibi Berlin’de de bu aktiviteler için kullanabileceğiniz güvenli yollar mevcut. Ayrıca şehri daha güzel gezip görebilmek adına tabii ki bisiklet sürmek ve yürüyüş yapmak çok ideal bir seçim olur.

Bunlar dışında her turistik şehirde olduğu gibi Berlin’de de üstü açık turistik otobüs turlarına katılarak şehri baştan başa kolayca keşfedebilirsiniz. Hop on hop off otobüs bileti satın alarak Berlin gezilecek yerler listesindeki birçok yere oturduğunuz yerden hızlıca ulaşabilirsiniz.

Şehir içi ulaşım hakkında son olarak değinmek istediğim bir konu daha var. Berlin toplu taşıma sistemi 3 bölgeye (A, B, C) ayrılıyor. Berlin içinde gezmek için AB bileti almanız ve sonrasında da bilet makinesinde biletinizi onaylatmanız lazım.

Peki, havaalanına geldikten sonra Berlin şehir merkezine hangi araçlarla gidebilirsiniz? Bu konu ile ilgili Berlin havaalanı ulaşım yazımızda çok detaylı bilgiler sunuluyor. Özetle Berlin Brandenburg Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek için otobüsleri, S-Bahn trenlerini, express trenleri, taksi ve özel transfer araçlarını kullanabilirsiniz.

Berlin’de Ne Yemeli?

Berlin gezi rehberi yeme içme

Seyahatiniz boyunca şehre özgü lezzetler ve farklı tatları deneyimlemeniz Berlin gezinizi daha da anlamlı kılabilir. Berlin mutfağına ait yemekler ile yerli halkın damak zevklerini de öğrenmeniz mümkün.

Ayrıca Berlin’in çok kozmopolit bir şehir olduğunu da hatırlatalım. Dolayısıyla Fransa, İtalya, Japonya gibi birçok dünya mutfağından çok sayıda alternatifiniz var.

Yine de “Ben Türk mutfağından vazgeçmem, Berlin’de de kendi ülkemin yemeklerini tercih ederim.” derseniz zaten şehrin birçok yerinde Türkiye’deymişsiniz gibi hissedeceksiniz. Çok sayıda Türk restoran var. Hatta döner gibi bazı lezzetler Berlin mutfağı ile oldukça özdeşleşmiş.

Ben listede daha çok Berlin’in geleneksel olarak öne çıkan popüler yemeklerini önereceğim. Her biri hakkında Berlin’de ne yenir? içeriğimizde çok faydalı bilgiler bulabilirsiniz. İşte Berlin’in en sevilen lezzetleri:

 1. Currywurst
 2. Berliner Pfannkuchen
 3. Königsberger Klopse
 4. Döner Kebap
 5. Senfeier
 6. Kartoffelpuffer
 7. Pretzels (Bretzel)
 8. Eisbein
 9. Schnitzel Holstein
 10. Maultasche
 11. Apfelstrudel
 12. Gebratene Leber
 13. Schwarzwälder Kirschtorte

Not: Yöresel lezzetlerde adı geçen yemeklerde domuz etinin yanı sıra helal kesim olmayan gıdaların da kullanılabileceğini unutmayın.

Berlin’de Alışveriş İçin Nereler Gezilir?

Berlin gezi notları alışveriş yerleri

Berlin alışveriş sevenleri mutlu edecek bir şehir. Dört bir yanı alışveriş yapabileceğiniz caddeler, butik mağazalar, vintage ürün satan dükkanlar ve AVM’lerle dolu. Ayrıca ünlü bit pazarları da var.

Alışveriş yapmayı planlıyorsanız Berlinlilerin en ünlü alışveriş caddesi olan “Ku’damm” diye de isimlendirilen Kurfürstendamm’ı listenize alabilirsiniz. Berlin gezilecek yerler listesinde de bulunan bu cadde özellikle lüks mağazaların ve AVM’lerin merkezi konumunda.

Potsdamer Platz ve Alexanderplatz de şehrin en hareketli meydanları arasında, dolayısıyla alışveriş için çok sayıda seçenek sunuyor. Ayrıca Alexa, Primark, Mall of Berlin gibi bazı ünlü AVM’ler de sınırları içinde.

Özel tasarım butik ürünler ve özgün hediyelik eşyalar için Hackescher Markt iyi bir seçimken Tauentzien Caddesi ise Avrupa’nın en büyük alışveriş mağazası olan KaDeWe’nin bulunduğu yer.

Siz yeter ki Berlin’de alışveriş yapmak isteyin. En trend ürünlerden vintage-retro tarz eşyalara, çok özel tasarım kıyafetlerden bit pazarlarına kadar çok geniş bir alışveriş yelpazesine sahip Berlin.

Şehirde ikinci el ürün satan bit pazarlarında çeşit bol. Özellikle vintage-retro tarzı çok sayıda ürün, hediyelik ve antika eşya için bu pazarlara gidebilirsiniz. Mauerpark ve Berlin bit pazarları önerebileceklerim arasında.

Berlin’de alışveriş yapabileceğiniz bazı popüler yerlerin listesi:

 • Kurfürstendamm
 • Alexanderplatz ve Potsdamer Platz
 • Tauentzien Caddesi
 • Mauerpark ve Berlin bit pazarları
 • Hackshermarkt
 • Friedrichstrabe
 • Alexa, Primark, Mall of Berlin, KaDeWe
 • Sony Center

Alışveriş konusunda daha detaylı bilgi almak için tıklayın: Berlin’de nerede alışveriş yapılır?

Berlin’de Akşam Gezilecek Yerler

Berlin'de gezip görülecek yerler akşam turu

Berlin Avrupa’nın kültürel, sanat ve ticari açıdan en önde gelen şehirleri arasında. Aynı zamanda eğlence sektöründe de çok gelişmiş; özgür ve yenilikçi ruhuyla sürekli olarak kendini aşıyor.

Berlin’de gündüz saatlerinde gezebileceğiniz çok sayıda kültür-sanat merkezi, müze, tarihi yer, çarşı, pazar var ama akşamları da hiç eksik kalmıyor. Çünkü Berlin 24 saat canlı olan bir metropol. Gece hayatı da oldukça ünlü.

İşte Berlin akşamlarında gitmeyi tercih edebileceğiniz bazı yerlerin mini bir listesi:

 • Çok sayıda gece kulübünün de bulunduğu, her an dinamik olan Alexanderplatz
 • Restoranların, bar ve kulüplerin yoğun olduğu, hareketli Hackescher Markt
 • Eğlencenin merkezi, işlek ve modern Potsdamer Platz
 • Akşam ışıklandırmaları ile çok güzel görünen, etrafı kafe ve eğlence yerleri ile çevrili Gendarmenmarkt
 • Elektronik ve hiphop müziğin öne çıktığı, salaş kafe-barları ile ünlü Kreuzberg
 • Spree Nehri’nde tekne turu

Yağmurlu/Soğuk Havada Berlin’de Gezilecek Yerler

Berlin gezisi kapalı mekanlar
DDR Müzesi Berlin’deki en sıradışı müzelerden bir tanesi…

Karasal iklimin hakim olduğu Berlin’de yıl boyunca yağış görülme ihtimali yüksek ve özellikle kış ayları oldukça soğuk geçiyor. Tatiliniz böyle bir zamana denk gelirse neyse ki Berlin’in ünlü müzeleri, sanat ve kültür merkezleri sayesinde üzülmenize gerek yok.

İçinde kaliteli ve doyurucu zaman geçirebileceğiniz, yağmurlu/soğuk havalarda gitmek için size önerebileceğim bazı yerler şunlar:

 • Charlottenburg Sarayı
 • Berlin Katedrali
 • Bergama Müzesi
 • DDR Müzesi
 • Yeni ve Eski Müze
 • Eski Ulusal Galeri
 • Berlin Yahudi Müzesi
 • Alman Tarih Müzesi
 • Sony Center
 • Bode Müzesi
 • Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi
 • Parlamento Binası (Reichstag)

Adı geçen bu yerler her ne kadar Berlin gezilecek yerler listemizin en önemli duraklarından olsa da havalar iyi ya da yağmurlu olsa da Berlin’de Gezilecek Alternatif Yerler başlıklı bölümde tanıttığım sıra dışı gezi noktalarında da vakit geçirmeyi düşünebilirsiniz.

Özet Olarak Berlin’de Nereler Gezilir?

Berlin gezilecek yerler blog

Avrupa ve dünyadaki en önemli metropollerden biri olan Berlin yılın her döneminde turistler için gözde destinasyonlar arasında bulunuyor.

Şehrin köklü ve etkileyici tarihi, aynı zamanda yaşananların tüm dünyayı sarsan olaylar olması Berlin’in bu kadar fazla ziyaretçi çekmesinde büyük bir etken. Sanata ve kültüre verdiği önemle her zaman Avrupa’nın öne çıkan şehirleri arasında yer alan Berlin, eğlenceli gece hayatıyla da 7/24 çok dinamik bir yapıda.

Yabancı bir şehre seyahat ederken beklenebilecek hemen her şeyi barındıran Berlin’i tamamen gezmek tabii ki birkaç gün içinde pek mümkün değil. Yine de şehrin en önemli yerlerini kısıtlı gezi süreniz içinde görmeniz mümkün.

Aşağıdaki gibi bir liste hazırlayarak siz de Berlin’in en popüler yerlerini gezme fırsatını değerlendirebilirsiniz:

 1. Brandenburger Tor
 2. Müzeler Adası (Museumsinsel)
 3. Reichstag (Parlamento Binası)
 4. Berliner Dom (Berlin Katedrali)
 5. East Side Gallery (Doğu Yakası Galerisi)
 6. Alexanderplatz
 7. Checkpoint Charlie
 8. Potsdamer Platz
 9. Charlottenburg Sarayı
 10. Berliner Fernsehturm

Berlin gezilecek yerler listesini gitmekten keyif alacağınızı düşündüğüm, şehrin en popüler ve turistik yerlerini seçerek oluşturdum. Yazı boyunca faydalı olabilecek bilgiler aktarmaya çalıştım. Umarım Berlin geziniz unutulmaz güzellikte bir anıya dönüşür.

Peki, sizin Berlin’de en sevdiğiniz yerler hangileri? Berlin gezilecek yerler listesine ve genel olarak Berlin hakkında eklemek istedikleriniz, önerileriniz olursa lütfen bizimle yorum yaparak paylaşın.

Son olarak Berlin seyahatiniz için çok yararlı bilgiler içeren Berlin gezi rehberi ve Berlin’de ne yapılır? başlıklı yazılarımızı da okumanızı öneriyorum.

Berlin’de Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Berlin gezilecek yerler sıkça sorulan sorular

Berlin’de gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Berlin’de mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Berlin’de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Brandenburg Kapısı, Reichstag, Müzeler Adası, Doğu Yakası Galerisi, Berlin Katedrali, Alexanderplatz, Berliner Fernsehturm, Checkpoint Charlie, Charlottenburg Sarayı ve Potsdamer Platz yer alıyor.

Berlin’de ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Berlin’de ücretsiz gezeceğiniz yerler arasında Brandenburg Kapısı, Reichstag, East Side Gallery, Checkpoint Charlie, Holocaust Anıtı, Tiergarten, Kaiser Wilhelm, Topography of Terror, Berlin Yahudi Müzesi, Sony Center, Oberbaum Köprüsü, Berlin Duvarı Anıtı bulunuyor.

Berlin’deki en ünlü müzeler hangileri?

Berlin’deki en ünlü müzeler Doğu Yakası Galerisi, Berlin Yahudi Müzesi, Berlin Duvarı Anıtı, Bode Müzesi, Eski Müze, Yeni Müze, DDR Müzesi, Topography of Terror, Eski Ulusal Galeri, Alman Tarihi Müzesi ve Bergama Müzesi’dir.

Berlin’de kaç gün kalmalı?

Berlin’in en popüler yerlerini gezmek için şehirde en az 3 gün kalmanız önerilir.

Berlin’e ne zaman gitmeli?

Berlin’e gitmek için en uygun zaman mayıs ve eylül arası dönemdir.

Berlin Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Havaalanından şehir merkezindeki otele gitmek için S-Bahn trenleri, express trenler, taksi, özel transfer araçları ve otobüsler kullanılabilir.

Berlin’de nerede kalmalı?

Berlin’de kalmak için en ideal bölgeler arasında Mitte, Friedrichshain, Kreuzberg, Prenzlauer Berg, Neukölln ve Schöneberg yer alıyor.

“Berlin Gezilecek Yerler – En Güzel 33 Yer” üzerine 13 yorum

 1. Teşekkürler.Çok güzel ve aydınlatıcı bir tanıtım,tebrikler.Berlin’e gidicem onun için böyle bir öneriye ihtiyacım vardı.

  Cevapla
 2. Çok güzel hazırlanmış bir Rehber gidib görülmesi gerekilen yerler arasında.
  Bandırma Rent A Car

  Cevapla
 3. Çok güzel hazırlanmış bir gezi rehberi. Elinize, yüreğinize sağlık. Bana göre, Berlin tren garı da görülmeye değer yerlerden. Sanki bir havaalanı görünümünde.

  Cevapla

Yorum yapın