Kiev Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 22 Nokta)

Doğu Avrupa’nın etkileyici ve cazibeli şehri Kiev‘e seyahat etme zamanınız mı yaklaşıyor? Kiev’e gidecek olanlar için hazırladığım Kiev gezilecek yerler listesi ile seyahatinizi nasıl organize edeceğiniz üzerine çok fazla vakit harcamanıza gerek yok.

Kiev’e vardığınız andan itibaren tüm enerjinizi bu güzel şehri keşfetmeye verebilir, zamanınızı çok daha etkili bir şekilde değerlendirmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Ukrayna’nın başkenti olan, tarihi yüzyıllar öncesine dayanan ve birçok yönden görülmeye değer bulunan Kiev hakkında yazdığım bu içerik, gezginlerin ihtiyaç duyacağı birçok konuya değiniyor. Kiev gezinizde çok yararlı olabilecek detaylı bilgiler, umarım birçok gezgin gibi, sizin de işinizi kolaylaştırıp tatilinizi daha keyifli kılar.

Kiev Gezilecek Yerler Listesi

Kiev gezilecek yerler listesinde turistleri adeta kendine çeken, tabiri caizse Kiev’in en güzel bana göre 22 yeri bulunuyor. Tüm bu noktalar hakkında detaylı bilgiler paylaşacağım. Ayrıca bu noktaların harita konumlarını yazı devamındaki Kiev gezilecek yerler haritası bölümünde topluca bulabilirsiniz.

Mevcut koşullardan ötürü ziyaret saatleri ve ücretler sürekli olarak değişebiliyor, bu konudaki en sağlıklı bilgileri gezi noktalarının resmi web sitelerinden edinebilirsiniz. Uzatmadan Kiev gezilecek yerler listemize geçelim…

1. Aziz Sofya Katedrali (Saint Sophia’s Cathedral)

Aziz Sofya Katedrali Kiev gezi rehberi

Kiev’in turistlere sunabileceği en güzel yapılardan biri olan Aziz Sofya Katedrali; istisnasız her dönemde yoğun bir ilgi görüyor. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Aziz Sofya Katedrali’ne girdiğiniz andan itibaren bambaşka bir dünyaya adım atmış gibi hissediyorsunuz. Bakımlı yemyeşil bahçesi, huzur veren büyük ağaçları ve ihtişamlı yapıları ile katedralin havasına kendinizi kaptırmanız çok kısa sürüyor.

Katedral hakkında belirtmeden geçemeyeceğim özelliklerden biri, tarihinin 11. yüzyıla dayanması. Hatta 2011 senesinde katedralin 1000. yılının kutlamaları da yapıldı. Bu kadar eski bir yapının orijinal görünümünün iyi korunması ise gerçekten hayranlık uyandırıyor. Katedral, aynı zamanda yapılan bir oylama sonucunda Ukrayna’nın 7 harikasından biri seçilecek kadar özel ve ilgi çekici.

Katedrale gittiğinizde sizi büyüleyecek birçok şey var, ancak fresk ve mozaikler vurgulanmayı fazlasıyla hak ediyor. Çok büyük bir mozaik ve fresk koleksiyonu ile sizi karşılayan katedral, inşa edildiği döneme ait siyasi olayları ve tarihi kişilikleri çok etkileyici bir görsel şölenle yansıtıyor.

İncil’den sahneler bekliyorsanız onları da fazlasıyla bulacaksınız. Aziz Sofya Katedrali’nin sembollerinden olan, yüzyıllar öncesinin kapılarını ziyaretçilerine açan fresk ve mozaikler görülmeye değer.

Kiev gezilecek yerler listesinde, farklı alan ve yapılardan oluşan katedralin Çan Kulesi’ne de değinmek istiyorum. Şehri harika bir yerden, kuşbakışı izlemek isteyenler için Çan Kulesi’ne çıkmak çok iyi bir seçim. Ayrıca sergi alanları ve müzeleri de dolaşarak katedral gezinizi genişletebilirsiniz. Özellikle de Golden Gate (Altın Kapı) ve Cyril Müzesi turistlerin en çok gezdikleri yapılar arasında bulunuyor.

Altın kubbelerin ihtişamlı görünümünün ise katedralin büyüleyici atmosferine çok yakıştığını söyleyebilirim. Her alan için ayrı ayrı bilet alabilir veya tek bir bilet ile katedraldeki her yapıyı dolaşabilirsiniz.

2. Bağımsızlık Meydanı (Maidan Nezaleshnosti)

Maidan Nezalezhnosti Kiev'de görülmesi gereken yerler

Kiev gezilecek yerler listesinin en önemli noktalarından birini, şehrin merkezindeki Bağımsızlık Meydanı oluşturuyor. Bağımsızlık Meydanı, 1990 senesindeki Ukrayna Bağımsızlık Hareketi’nden bu yana birçok siyasi gösterinin ve protestoların da merkezi olmuş, ancak meydandaki aktiviteleri sadece bunlarla sınırlamak mümkün değil. Siyasi nitelik taşımayan birçok aktivitenin de gerçekleştiği bir yer Bağımsızlık Meydanı.

Meydana geldiğinizde sanıyorum ki ilk olarak ne kadar kalabalık olduğu dikkatinizi çekecektir. Meydanı bir süre izlediğinizde buranın Kiev’deki yaşam tarzı hakkında birçok şey sunduğunu gözlemleyebilirsiniz. Şehirdeki en popüler cadde olan Kireşatik ise Bağımsızlık Meydanı’nın tam orta yerinden geçer. Meydan, Kireşatik Caddesi ile Anıt ve Küre alanları olarak bölünür.

Gece gündüz yaşayan bir yer olan meydanda biraz mola vermek isterseniz ekonomik şekilde atıştırmalık ve kahve keyfi yapabileceğiniz çok sayıda yer olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca meydan ortasında tüm görkemiyle duran cam küre şeklindeki Globus AVM de ziyaret edebileceğiniz ve birçok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz mekanlar arasında.

Akşam olduğunda meydan, harika ışıklandırmalarıyla size apayrı ve çok güzel gözüken diğer yüzünü sergiler. Meydanın akşam saatlerindeki etkileyici ambiyansı, alana bakan Nebesna Sotnia adlı köprü üzerinden çok daha net gözüküyor.

Ayrıca Aşık Fenerler Anıtı’nı da görmeden geçmemenizi öneririm; cazibeli meydan yapılarından biri. Turistler burada fotoğraf çektirmeyi çok seviyor. Hem aşk temalı hem de birbirlerine sarılan iki fener ne de olsa her türlü ilgiyi çeker.

Bağımsızlık Meydanı’nın tam de merkezinde yer alan Zafer Sütunu ise Ukrayna’nın bağımsızlık sembolleri arasında ve bağımsızlığın kazanılmasının 10. yıldönümünde meydana konulmuş. Yapıtta Ukrayna imparatorluk ve barok tarzları hemen göze çarpıyor.

Gül dalları ile donatılmış, Berehynia adlı kadın heykeli ise 61 metre uzunluğunda olan anıtın tepesine yerleştirilmiş. Kiev’de Orta Çağ döneminde kullanılan kapılar anısına inşa edilen anıtları da inceleyebilirsiniz. Meydanda bu 3 kapıdan biri olan Lach Gates bulunur.

3. Khreshchatyk

Khreshchatyk Caddesi Kiev'de görülmesi gereken yerler

Bağımsızlık Meydanı’ndan bahsederken Khreshchatyk Caddesi’ne de değinmiştim. Kiev’in en popüler ve aynı zamanda ana caddesi olduğu için bu caddeye ayrı bir başlık açmak istedim.

Öncelikle caddenin temel bir iki özelliği ile başlayalım. Khreshchatyk Caddesi 1,2 km uzunluğunda olup Bağımsızlık Meydanı’nın ortasından geçer ve Bessarabska Meydanı’na kadar uzanır.

Kiev gezilecek yerler listesini hazırlarken Khreshchatyk Caddesi’ni de görmenizi özellikle istedim, çünkü burası gece gündüz canlı ve tam da şehrin göbeğine yolculuk etmek isteyenlere çok çekici gelebilecek bir yer. Alışveriş merkezleri, butikler, mağazalar, restoranlar, barlar… Saymakla bitmez, burada ne ararsanız bulabilirsiniz.

İşlekliği, yol boyunca eğlenceli manzaralar sunması ile ünlü Khreshchatyk Caddesi’nde binaların mimari özellikleri ve konumlanmaları da çok etkileyici. Öyle ki yürürken sürekli olarak binaları inceleme isteği duyabilirsiniz.

Kaldırımların geniş olması ise meydanı daha rahat dolaşabilmenizde çok etkili. Her zaman canlılığı ile ünlü olan bu cadde, özellikle hafta sonları sanki daha bir güzel. Bu arada hafta sonlarında genellikle belirli saatler aralığında caddenin kapatıldığını da belirtmek istiyorum. Konser ve benzeri etkinliklere de mutlaka rastlarsınız.

Kiev’de yürüyüş yapabileceğiniz, şehrin kültürü, alışkanlıkları ve mimarisi hakkında çok şey bulabileceğiniz Khreshchatyk Caddesi gezi listeniz için özellikle tavsiye ettiğim yerlerden biri.

4. Pechersk Lavra (Mağaralar Manastırı)

Kiev gezilecek yerler Pechersk Lavra

Kiev gezilecek yerler arasında hem Kiev hem Ukrayna için önem taşıyan dini bir yapı da yer alıyor. Pechersk Lavra, Doğu Avrupa’da Hıristiyanlığın merkezi durumunda ve ayrıca çok kompleks bir yapı.

1051 senesinde, henüz Kiev Rusya’ya bağlıyken, Prens 1. Yaroslav tarafından ilk manastırlardan biri olarak inşa edilen Mağaralar Manastırı; birçok kilise, manastır ve yapıyı bünyesinde barındırıyor.

Yapının isminde yer alan Pechersk, yani “mağara” kelimesine ilk başta anlam veremeyebilirsiniz. Günümüze kadar dünyanın her yanından neredeyse 50 milyona yakın turist ağırlayan Mağaralar Manastırı’nı bu kadar özel kılan özelliklerden biri, tam da bu mağaraları! Yapının altında mum ışığı ve rehber eşliğinde büyük bir merakla gezip keşfedebileceğiniz yer altı mağaraları var.

Mağaraların hikayesi; Anatoliy isminde, keşişliği yaymak amacıyla Kiev şehrine gelen bir keşiş ve onun zaman içinde sayısı artan müritleriyle birlikte yer altında yaptıkları ibadetlerden geliyor. Manastır hakkında yüzyıllardır süregelen birçok efsanenin var olması da çok sayıda turisti Mağaralar Manastırı’nın gizemine çekiyor. Zaman geçtikçe mağaraların üstüne kilise ve manastırlar da inşa edilmiş.

Pechersk Lavra’nın Ortodoks dünyası için önemi büyük; Ortodokslar hacı olabilmek ve ibadetlerini yapmak amacıyla burayı ziyaret ediyorlar. Hacı olmak için gelenlere özel konaklama ve ibadet yerleri de var.

Mağaralar Manastırı’nda harika bir seyir imkanı sunan Mağaralar Manastırı Çan Kulesi de ziyaretçilere eşsiz anlar yaşatıyor. 3 katlı olarak inşa edilen kuleye biletli giriş yapabiliyorsunuz. Merdivenlerden döne döne çıkabilir ve karşılaştığınız şehir manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca çanın çalma anına denk gelirseniz güzel bir melodi de size eşlik ediyor.

5. Andrevski Yokuşu (Andrevski Spusk)

Andrevski Spusk Kiev gezi notları

Kiev gezilecek yerler için yapacağınız planlara Andrevski Yokuşu’nu da dahil etmenizi tavsiye ediyorum. Bir Ukrayna/Kiev gezisinde böylesine tarih ve sanat kokan bir yeri es geçmek adeta imkansız. Bana göre “Doya doya Kiev’i gezebildim!” diyebilmenin en güzel yollarından biri, bu yokuştan geçiyor. Efsanelerinden dükkanlarına, binalarından tarihine kadar çok ilgi çekici bir yer, Andrevski Yokuşu.

Öncelikle “Andrevski Yokuşu nerede?” diye merak ediyorsanız buranın kısaca Kontraktova ve Sofiya meydanlarını birbirine bağladığını söyleyebilirim. Yokuşun adı ise hemen başlangıcında konumlanan Andryevskaya Kilisesi’nden geliyor.

Kiliseye baktığınızda ilginç bir özellik hemen gözünüze çarpacak: Kilisenin çanı yok! Bunun nedeni ise bir efsaneye dayanıyor. Eskiden Kiev’de her yer deniz ile kaplıyken İsa’nın 12 havarisinden biri olan Andreas’ın, kilisenin bulunduğu yere haç tutmasıyla denizin kaybolduğu inanışı varmış. Kilisenin bir çanı yok çünkü efsaneye göre eğer çalarsa deniz tekrar ortaya çıkıp Kiev’i sular altında bırakacak.

Andrevski Yokuşu için sevineceğinizi düşündüğüm bir özellik de alanın trafiğe kapalı olması. Yani doya doya ve rahatça gezmenin keyfini sürebilirsiniz. Yokuş boyunca sıra sıra uzanan ve birbirinden çeşitli ürünler, hediyelik eşya satan yerler var.

Dükkanları gezdiğinizde antikalardan biblolara, tablolardan bayraklara, gramofonlardan eski tip fotoğraf makinelerine ve daha sayamayacağım birçok hediyelik eşya türüne rastlayabilirsiniz.

Gelelim yokuşun adeta tarihi canlandıran binalarına… Andrevski Yokuşu’nda dolaşırken göreceğiniz neredeyse tüm binaların eski ve tarihi yapılar olduğuna tanıklık edebilirsiniz. Hatta bu yokuşu Ukrayna’nın Montmartre’si olarak değerlendirenler de var.

Ayrıca Arnavut kaldırımlı tarihi yokuşa sanatçıların da ilgisi büyük. Örneğin dünyaca ünlü yazar Bulgakov da burada yaşamış sanatçılar arasında bulunuyor. Gelmişken müze de gezmek isterseniz Bulgakov’un şu an müze olarak ziyaretçi ağırlayan evine adım atabilirsiniz.

Ayrıca Ukrayna Tarihi Müzesi ve 1. Richard Şatosu da görebileceğiniz yerlerden bazıları. Sanat galerilerine meraklıysanız Andrevski Yokuşu bu beklentinizi de karşılıyor. Sanat, tarih ve alışveriş bir arada!

6. Altın Kapı (Golden Gate)

Golden Gate Kiev'de gezilmesi gereken yerler

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan, Kiev’in en sembolik yapılarından birine geldi sıra: Altın Kapı, yani Golden Gate! “Kiev’de nereye gidilir?” diye düşünen gezginler için bu yapıyı listenin başlarına koymayı tercih ettim.

1. Yaroslav zamanında inşa edilen Altın Kapı, Kiev tarihinde oldukça önemli, çünkü şehrin yapıldığı dönemlerde surların ana girişiymiş. Mimarisi ve havası o kadar etkileyici ki şehirdeki modern binaların yanında hiç sırıtmıyor, aksine hemen seçiliyor ve gidip görme isteği uyandırıyor.

Golden Gate’e karşıdan baktığınızda kuleye benzediğini fark edebilirsiniz. Altın bir kapı bekleyenler ise şaşırabilirler çünkü genel olarak tarihi yapıda tuğla ve ahşap kullanılmış. “İsmi neden Altın Kapı o zaman?” derseniz bunun nedeni tam olarak belli değil.

Belki üst bölümündeki kilisenin çatı kısmının altın olmasından ya da inşa edildiği dönemle ilgili bir özellikten kaynaklanıyor olabilir. Altın Kapı’nın altın ödenerek inşa edildiği bilgileri de mevcut. Ayrıca yapımında İstanbul’daki Altın Kapı’dan esinlenilmiş olması da yüksek bir ihtimal.

Orta Çağ’a ait olan Altın Kapı orijinalliğini pek koruyamamış ancak o dönemden kalan bazı kalıntılar yapının iç kısmında sergileniyor. Altın Kapı’nın içindeki müzede gezerken surlardan kalan parçaları ve bazı eskizleri görebilirsiniz. Golden Gate’e geldiğinizde yapının etrafını saran yemyeşil ve bakımlı parkta kahvenizi alıp Kiev’in tadını çıkarmanız da mümkün.

2007 senesinde yapılan restorasyon sonrasında günümüzdeki görünümüne kavuşan Altın Kapı, Kiev turunuzun en güzel anılarından biri olarak hafızanıza yerleşebilir. Üstelik Kiev’in merkezine çok yakın olması da gezginler için büyük bir kolaylık.

7. St. Michael Altın Kubbeli Katedral (St. Michael’s Golden-Domed Monastery)

St. Michael Altın Kubbeli Katedral

Kiev gezilecek yerler listenizde St. Michael Altın Kubbeli Katedrali’ne de yer açın; bence şehrin en büyüleyici ve anlamlı yerleri arasında ilk sıraya oynar.

İsmindeki gibi ihtişamlı altın kubbelere sahip olan katedral, 1113 yılında açılmış. O günden bugüne birçok felaket geçiren katedral, restorasyona büyük önem verilmesi nedeniyle günümüzde de son derece iyi bir durumda.

Katedralin tek dikkat çeken özelliği altın kubbeleri değil; tarihi yapı, göz kamaştırıcı mozaik ve fresklerle dolu! Zaten daha katedrale girerken İncil’den görsellerin yer aldığı freskler, içeride etkileyici birçok şeyle karşılaşacağınızın habercisi. Baş melek Mikail için kilisenin üst bölümünde bir de anıt bulunuyor ve yapıya ayrı bir güzellik katmış. Mavi duvarlar ve bahçe de katedralin ihtişamlı havasını pekiştiriyor.

Manastır girişi ücretsiz ancak çan kulesini ve müzeyi gezmek isterseniz bilet almanız gerekiyor. Kuleye çıkarken 2 katlı müzeyi dolaşabilirsiniz. Müze demişken 17. yüzyıldan kalma altın yaldızlı Mikail rölyefi, sergide görmenizi istediğim en güzel yapıtlar arasında.

Manastır yıkıldıktan sonra bu rölyef bulunup saklanmış. Katedralin tarihi, fotoğrafları, eski yapıdan kalıntılar, freskler, mozaikler, yıkımla ilgili bazı belgeler müzede sergilenenler arasında yer alıyor. Ayrıca tapınağın ilk gümüş kraliyet kapısı da en önemli parçalardan biri.

Çan kulesinin müze bölümü dışında tabii ki tepeden seyir keyfi yapabileceğiniz bir alanı da var. Müzeyi gezdikten sonra merdivenle kuleye çıkıp hem altın renkli kubbeleri hem de Kiev manzarasını seyretmek çok keyifli.

Bu arada orijinal manastırın yıkımından sonra sağlam kalan tek kilise de katedralin yanında yer alan küçük ve beyaz renkli yapı. Meraklılarına bir göz atın derim.

8. Mother Motherland (Rodina Mat, Ana Vatan Heykeli)

Mother Motherland Kiev'de görülmesi gereken yerler

Kiev’in birçok yerinden görebileceğiniz kadar büyük, elindeki kılıcıyla savaşı hatırlatan bir kadının heykeli, Mother Motherland. Kiev şehrinin en hayranlık uyandırıcı heykelleri arasında gösterilen Mother Motherland, Dinyeper Irmağı’nı gören bir tepenin üzerindedir.

Yüksekliğinin 102 metre olması bile onu dünyadaki en etkileyici heykeller arasına sokmaya yeter. Kaldı ki bu heykel, dünyadaki en büyük kadın heykeli ama Mother Motherland’i sadece büyüklüğü ile anmak haksızlık olur kanısındayım.

Altın rengiyle hemen dikkat çeken heykel, Rodina Mat veya Ana Vatan Heykeli olarak da anılıyor. İkinci Dünya Savaşı anısına inşa edilmiş olan Rodina Mat heykelindeki kadın, elindeki kılıcıyla düşmana karşı savaşı temsil ediyor. Anıtın alt kısmındaki Büyük Vatanseverlik Müzesi ise Kiev’in tarihine ışık tutuyor.

9. II. Dünya Savaşı Müzesi (Great Patriotic War Museum)

Great Patriotic War Museum Kiev'de gezilmesi gereken yerler

Kiev gezilecek yerler listesinde sizin için tarihi yönü ve etkileyiciliği yüksek bir başka müze önerim ise II. Dünya Savaşı Müzesi. Ziyaretçilerine savaşın acılarını sergileyen müzede dolaşırken etkilenmemek pek mümkün değil.

İkinci Dünya Savaşı döneminde Nazi Almanyası’na karşı savaşan eski SSCB ülkeleri ile ilgili birçok gerçeğe, müze içinde tanıklık edebilirsiniz. Ayrıca sadece kapalı değil, açık alan müzeleri de mevcut.

Savaşta kullanılan silahların, teçhizatların ve eşyaların önünden geçerken geçmişin fısıltılarını duymak mümkün; müzenin atmosferi insanı o dönemlere rahatlıkla götürebiliyor. Dönemdeki yazışmalar, askerlerin şahsi eşyaları, Nazi ordularının kullandığı işkence aletleri, görebilecekleriniz arasında yer alıyor. Savaş döneminde kullanılan tanklar ise ziyaretçileri o yılların içine iyice çekmekte çok etkili! Hatta bu yıllara ait telsiz seslerini de duyabilirsiniz.

Büyük Vatanseverlik Müzesi, ismini ise eski SSCB ülkelerinin Nazi Almanyası’na karşı verdiği savaştan alıyor. İsmi sonradan II. Dünya Savaşı Müzesi olarak değiştirilmiş. Dev anıtlarıyla ünlü olan müzenin en görkemli heykeli ise biraz önce bahsettiğim Mother Motherland.

Bölgeye geldiğinizde sokak heykellerinin yarattığı atmosfere de fazlasıyla kapılabilirsiniz. Sokakta bulunan heykeller İkinci Dünya Savaşı ile ilgili birçok tasvir sunuyor. 1941 senesindeki Alman işgali, Nazilere duyulan korku, savaşta gösterilen direniş, bu tasvirlerden yalnızca birkaçı.

Kısacası bence Kiev’in en görülesi yerlerinden biri burası, Kiev gezinizde mutlaka bu müzeyi de gezmenizi öneririm.

10. Mariyinsky Sarayı ve Parkı

Kiev gezilecek yerler Mariyinsky Palace

Kiev’de gezilecek yerler arasında Mariyinsky Sarayı’nı da görmek isteyeceğinizi düşünüyorum. Tarihi 1700’lü yıllara dayanan yapı, Rus İmparatoriçesi Elizevata Petrovna tarafından yaptırılmış.

Yapı günümüzde Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın resmi törenleri için kullanılıyor. Sarayın siyasiler açısından bir başka önemi de hemen yanı başındaki Ukrayna Meclis Binası. Bina neoklasik mimari tarzıyla inşa edilmiş. Tabii, saraya ya da meclise giremiyor, dışarıdan bakıyorsunuz.

Mariyinsky Sarayı savaş döneminde karargah olurken savaş bittiğinde ise okul olarak kullanılmış. Eski zamanlarda kraliyet ailesine hizmet veren sarayın başı yangınlardan bir türlü kurtulamamış ne yazık ki. Zorunlu olarak yıkılmasının ardından Konstantin Mayevsky, sarayı eski çizimlerden yararlanarak yeniden inşa etmeyi başarmış.

Şu anki saray parkı da bu dönemden sonra yaptırılmış. Meşhur kişilerin mezarlarını ve birçok anıtı parkta görebilirsiniz. İkinci Dünya Savaşı’nda çok tahrip edilen saray, yapılan restorasyonların ardından bugünkü görünümüne kavuşmuş ve Kiev’de en çok gezilen yerlerden biri.

11. St. Andrew’s Church (Aziz Andreas Kilisesi)

Kiev gezisi St Andrews Church

Kiev gezilecek yerler listesinde Andrevski Yokuşu’nu anlatırken Aziz Andreas Kilisesi’ne de biraz değinmiştim. 18 yüzyılda inşa edilen kilise bir Ortodoks kilisesi ve barok tarzını yansıtan en güzel yapılardan. İç kısmına ise kırmızı renk hakim; ikonalar ve altın yaldızlı sunak turistlerin ilgisini üzerinde topluyor. Altın işlemeli koyu yeşil kubbelerinin güzelliği ise göz kamaştırıcı.

Uçurum kenarına yapılan Aziz Andreas Kilisesi’nin efsanesi meşhur. Çanlar çalarsa denizin yükselip şehri sular altında bırakacağı inancı nedeniyle bu kilisenin bir çanı yok. 1968 yılından beri müze olarak kullanılan yapı, son dönemlerde restorasyon nedeniyle kapalıydı.

Kilisenin restorasyonu artık tamamlandı ve yeniden ziyaretçi ağırlayabiliyor. Ayrıca gözlem platformlarına biletli giriş yapıp hem Dinyeper Nehri’ni izleyebilir hem de kiliseyi yakından inceleyebilirsiniz.

12. Ukrainian National Chernobyl Museum

Kiev gezilecek yerler Çernobil Müzesi

Ukrayna Ulusal Çernobil Müzesi, Kiev’de gidip hızlıca etkisi altına girebileceğiniz bir yer. Adından da anlaşılabileceği gibi 1986’da meydana gelen Çernobil faciasına yönelik olarak açılan bu müzede, hem olaya hem de sonuçlarına dair geniş bir koleksiyon sizi bekliyor.

Ukrayna’nın turistler tarafından da çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Ukrayna Ulusal Çernobil Müzesi, eğitici bir amaç edinen görsel medya ögelerinden ölçekli model/maketlere ve sanat eserlerine kadar çok sayıda temsili ögeyi ziyaretçilerinin dikkatine sunuyor. Buradaki esas amaç ise halkı yaşanan bu felaket hakkında her açıdan eğitebilmek.

Dünya tarihine en üzücü olaylardan biri olarak geçen Çernobil faciası ile ilgili önemli ve faydalı bilgilere ulaşmak isterseniz Ukrayna Ulusal Çernobil Müzesi, Kiev’de rotanızı çevirebileceğiniz yerlerden biri. Ayrıca her yıl çok sayıda sanatçı, ünlü kişi, bilim insanı, yazar, politikacı da dünyanın dört bir yanından müzeyi ziyaret edenlerin arasına katılıyor.

13. Ulusal Opera Evi (National Opera of Ukraine)

Kiev gezilecek yerler Opera Evi

Kiev, malum, sanatsal olarak da çok gelişmiş bir şehir. Kiev’e yolunuz düştüğünde kültürel, sanatsal ve tarihsel yönleriyle ziyaretçilerine zengin bir sunum yapan Ulusal Opera Evi’ne de uğramanız süper olur. Kesinlikle öneririm.

Ulusal Opera Evi hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. 1901 yılında inşa edilen mekanın dış görünümü ve iç yapısı etkileyici bir zarafetle tasarlanmış. Görkemli yapının her bir detayı ayrı bir büyüleyici, baktıkça daha fazla güzellik keşfediyorsunuz.

Ulusal Opera Evi’nin en öne çıkan özelliklerinden biri de ses akustiği. Baleye ağırlık verilse de burada çok çeşitli performanslar sergileniyor. Kiev’e gitmişken Ulusal Opera Evi’ne uğrayıp bir bale gösterisi ya da klasik müzik konserini izleyebilir, tatilinize sanatsal açıdan da keyifli anlar ekleyebilirsiniz. Sanat demişken yapının içinde bir de Güzel Sanatlar Müzesi var.

14. St. Volodymyr’s Cathedral

St Volodymyrs Cathedral

Kiev gezi planınıza almaktan hiç pişmanlık duymayacağınızı düşündüğüm bir yapıyla tanıştırayım: St. Volodymyr’s Cathedral. Buranın en çok dikkat çeken özelliklerinden biri, şehirdeki diğer kilise ve katedraller kadar kalabalık olmaması. St. Volodymyr’s Katedrali daha çok halkın ibadet için geldiği bir kilise ancak iç mimarisinin güzelliği görülmeye değer.

Kilise, Kiev’in Rus döneminde prens olan Volodymyr anısına, 1862-1896 yılları arasında yaptırılmış. Volodymyr, hem Ukrayna hem Rusya için tarihteki en önemli azizlerden. Aziz Volodymyr’s Kilisesi’nin bağış paralarıyla yaptırıldığına dair bilgiler var.

Yapının göz alıcı kubbeleri ve sarı duvarları çok estetik. Renkli mermer zeminler ve mozaik çalışmalar kilisenin yapımındaki ince işçiliği yansıtan detaylar arasında.

Zeminden kubbelere kadar tam bir sanat eseri havası veren kilisede, duvarlar İncil’den tasvirlerle donatılmış. Mimarisine genel olarak eski Bizans tarzı hakim. İçerisinin biraz karanlık olması belki de tek kusuru.

15. Arsenalna Metro İstasyonu

Arsenalna Metro Kiev gezilecek yerler

Kiev gezilecek yerler rehberinde bir metro istasyonun adını görmek biraz şaşırtıcı olabilir ancak Arsenalna dünya genelinde öne çıkan bir özelliğe sahip: Burası en derin metro istasyonu. Her gün binlerce insanı ağırlayan Arsenalna Metro İstasyonu, yerin 105,5 metre altındadır. Adeta inişin sonu yok fakat neyse ki yürüyen merdivenleri son derece hızlı.

Neden bu kadar derin yapıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Kiev’in coğrafi koşulları nedeniyle zorunlu olarak bu kadar derinde inşa edilmiş. Uzun uzun merdivenlerden aşağıya doğru yolculuk yaparken bu özel metro istasyonunu inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Tabii 5 dakika boyunca merdivenlerden inmekten daralmanız da mümkün.

Peki, istasyonun girişi nerede? Dinyeper Nehri’nin yanında bulunan dik vadiden metroya giriş yapabilirsiniz.

16. Besarabsky Market

Kiev gezi rehberi Besarabsky Market

Kiev halkının pazar geleneklerini görmek isterseniz Besarabsky Pazarı’na uğrayarak hem gündelik yaşam alışkanlıklarını hem de satılan ürünleri görebilirsiniz. Ürün çeşitliliği çok fazla, eğer amacınız alışveriş yapmaksa seçeneklerinizin oldukça fazla olduğunu söyleyebilirim.

Ukrayna’daki pazar kültürü bizdekinden biraz daha farklı. Kapalı ve biraz da kasvetli bir alanda kurulan pazarda çeşit çeşit meyve sebze, et, balık, peynir, turşu, kuru yemiş satılıyor. Ayrıca döner, sosis ve çeşitli sokak yemeklerinin satışa sunulduğu tezgahlar da var. Yalnız et ürünlerinin birçoğu domuz eti; yiyemeyenler ya da tercih etmeyenler için dikkatli olmalarını öneririm.

Alışveriş yapma niyetiniz olmasa da burası Kiev’in yerel halk kültürünü en iyi yansıtan yerlerden biri; turistik gezi amacıyla da Besarabsky Pazarı’na gidebilirsiniz.

17. Gorodetsky House

Gorodetsky House Kiev gezilecek yerler

Enteresan bir tarzı bulunan mimar Vladislav Gorodetsky tarafından 1902 yılında tamamlanan Goredetsky House, görür görmez insanı etkisi altına alabilen süslemelere sahip.

Biraz tuhaf bulunsa da Kiev’deki en popüler yapılardan biri olduğunu söylemeliyim. Muhtemelen Kiev gezinizin ardından aklınızda tüm detaylarıyla kalabilecek kadar ilginç ve özel bir yapı, Gorodetsky House.

Bina; Canavarlı Ev, Chimaeras Evi gibi çeşitli adlarla anılır ancak Gorodetsky tarafından yapıldığı için onun ismini de almıştır. Restorasyonlar sonrasında ilk yapıldığı dönemdeki görünümüne benzediği söyleniyor çünkü 2000’li yıllarda yenilenirken orijinal tasarımına sadık kalınmış.

Binayı bu kadar ilginç kılan asıl özellik ise çeşit çeşit hayvan figürleri ve mitolojik canavar heykellerinden oluşması! Evin içi de en az dışı kadar etkileyici olsa bile ne yazık ki ziyarete kapalı. Yapıda yabancı devlet misafirleri ağırlanıyor. Kiev gezilecek yerler listenize bu sıra dışı yapıyı da alabilirsiniz.

18. Pirogovo Açık Hava Müzesi

Kiev gezisi Pirogovo Open Air Museum

Kiev, müze tutkunları için ayrıca çok etkileyici bir şehir. Müze dolaşmayı ve gittiğiniz şehrin tarihini, kültürünü keşfetmeyi seviyorsanız gezi rehberinize Pirogovo Açık Hava Müzesi’ni de ekleyin derim.

Pirogovo Açık Hava Müzesi, Avrupa’nın en büyük açık alan müzesidir. Kiev’in biraz dışında kalıyor ama öyle güzel bir alanda inşa edilmiş ki o mesafeyi katetmeye değer. Burası şehrin güney kısmında kalan bir köy; gittiğinizde yalnızca müzenin değil, doğal ortamın, tertemiz bir havanın da tadını çıkarabilirsiniz.

1,3 milyon metrekarelik alanıyla turistleri büyüleyen Pirogovo Açık Hava Müzesi, ilk olarak 1976’da açılmış. Müzenin konsepti ise 16. ve 20. yüzyıllar arasındaki Ukrayna’nın etnografik yapısı. Yerel tarım aletlerinden folklorik giysilere, müzik aletlerinden resimlere kadar birçok türde eşya sergileniyor.

Ayrıca müzenin bulunduğu Pirogov; ahşap kiliseleri, eski tip Ukrayna köy evleri ve değirmenleri ile insanı içine çeken bir atmosfere sahip. Köy, dört mevsim bambaşka güzelliklere bürünüyor. Bol bol fotoğraf çektirebilir, köy yaşamından kesitleri de Kiev anılarınıza ekleyebilirsiniz.

19. Taras Shevchenko Park

Shevchenko Park Kiev gezilecek yerler

Ukrayna ve Kiev’in dört bir yanı yemyeşil, huzur verici parklarla çevrili. Doğal bir ortamda Kiev atmosferini doyasıya yaşamak isterseniz rotanızı nereye çevireceğinizi şaşırabilirsiniz, malum seçeneğiniz oldukça fazla.

Kiev gezilecek yerler arasında şehrin ünlü parkları da bulunsun istiyorsanız Taras Shevchenko Park’ı mutlaka görün derim.

Taras Shevchenko Parkı’nda botanik bahçesi, kafe, restoran, yürüyüş yolu, hayvanat bahçesi ve yunus parkı var. Çocukların çok severek gezdiği bu parkta zamanın nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz. Park, 1805 yılından kalma, Kiev’in en eski tarihi ve doğal alanlarından biri.

Üniversitenin yanında bulunduğu için biraz mola vermek, dinlenmek ve eğlenmek için parka gelen birçok öğrenciyle de karşılaşabilirsiniz.

Kiev halkının gözde yerlerinden olan Taras Shevchenko Parkı’nda spor ve yürüyüş yapılabiliyor. Ayrıca yeri gelmişken belirteyim, Ukrayna’nın yöresel yemeklerinden tatmak isterseniz parkın içindeki restoran bu alanda da hizmet veriyor. Aynı zamanda ünlü park, kültürel etkinlikler, protesto ve gösteriler için de tercih edilen bir yer.

20. Babi Yar

Babi Yar Kiev gezilecek yerler

Babi Yar, Kiev ve Ukrayna halkı için manevi değeri çok yüksek olan bir yer. Bir vadi ya da dağ geçidi olarak tanımlanabilen Babi Yar, tarihteki en acı verici olaylardan birine tanıklık yapmış.

İkinci Dünya Savaşı’nın acı izlerini taşıyan Babi Yar’da, o dönemde yaklaşık 34 bin Yahudi, Naziler tarafından öldürülmüş.

Olayın gerçekleştiği tarih ise 29-30 Eylül 1941 olarak gösteriliyor. Bu nedenle her sene 29 Eylül geldiğinde Nazi işgalinde ölen insanların yakınları ve sevenleri, onlar adına bir tören düzenliyorlar. Belki burada çok fazla görülecek bir şey yok ancak Kievliler için Babi Yar’ın büyük bir anlamı var.

21. A.V. Fomin Botanical Garden

A.V. Fomin Botanical Garden Kiev gezilecek yerler

Kiev’e yolunuz düşmüşken parkları, yeşil alanları ve botanik bahçeleri ile meşhur olan şehirde, A.V. Fomin Botanical Garden’ın da atmosferini soluyabilirsiniz. Burası botanik bahçesi olsa da daha çok orman havasında.

A.V. Fomin Botanical Garden’ı gezi listeniz için önerme nedenlerimin başında buranın Ukrayna’nın en eski botanik bahçesi olması geliyor. Aynı zamanda Kiev’deki en büyük park ve bahçe alanlarından biri. Neredeyse 8 binden fazla bitki türü barındıran botanik bahçesinde, özellikle egzotik bitkilerin çekiciliğine kapılabilirsiniz.

22. Hidropark

Hidropark Kiev gezilecek yerler

Kiev gezilecek yerler ile ilgili hazırladığım listede gezginlere son önerim ise Hidropark. Su ve su eğlenceleriyle aranız iyiyse unutamayacağınız anlarla Kiev gezinizi noktalayabilirsiniz. Ayrıca gezginler için Hidropark’a ulaşımın çok kolay olması da büyük bir avantaj.

Burası, ağırlıklı olarak su aktivitelerini içeren kompleks bir eğlence alanı olarak inşa edilmiş bir ada. Tekne gezintileri, su parkı, plajlar, yemek yerleri, açık spor alanları ve lunapark gibi birçok seçenek sunuluyor.

Canlı müzik, diskolar, su kayağı, jet ski, bungee jumping, plaj voleybolu, su kayağı gibi aktiviteleri çok seviyorsanız ve vaktiniz varsa adaya gitmekte tereddüt etmeyin. Ada, Kievlilerin yaz aylarında akın ettiği en popüler yerlerden biri.

Peki, Hidropark nerede? Hidropark, Dinyeper Nehri’nin tam ortasında bulunuyor. Bir anda şehrin havasından çıkıp böyle bir ortama gelmenin büyüleyici etkisini siz de deneyimleyebilirsiniz.

Kiev Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Kiev gezilecek yerler haritası
Kiev gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Kiev için hazırladığım haritayı da sizinle paylaşmak istiyorum. Kiev gezilecek yerler haritasında; yazı boyunca anlatmış olduğum, şehirdeki popüler turistik yerleri, alışveriş merkezlerini ve konaklama bölgelerini işaretledim. Ayrıca otel tavsiyelerine de göz atabilirsiniz.

Kiev seyahatiniz esnasında paylaştığım linke tıklayarak gezebileceğiniz yerlerin konumlarına rahatlıkla ulaşmanız mümkün.

Kiev Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Kiev gezilecek yerler otel
Bir önceki gezimde konakladığım 4 yıldızlı Khreschatyk City Center şehrin tam merkezinde yer alıyor.

Kiev şehri turistler için çok cazip bir şehir; katedraller, görkemli mimari yapılar, çok sayıda orman, park ve bahçeler, alışveriş merkezleri, meydanlar… Her birinin hakkını vermek için kısıtlı olan zamanınızı iyi kullanmak tabii ki önemli.

Şehre seyahat ettiğinizde vaktinizi en iyi şekilde değerlendirmenin yollarından biri de gezi planınıza dahil ettiğiniz yerlere mümkün olduğunca yakın bölgelerde konaklamak. Bu duruma dikkat ettiğinizde kısa süreli tatillerde bile vakit açısından önemli bir fark yaratabilir; doğal olarak daha fazla yeri gezme fırsatı bulabilirsiniz.

Kiev’in cazibesi, şehri doya doya gezmeye sizi davet ederken ben de konaklama açısından yardımcı olabilecek bazı bilgiler sunayım. Kiev’de Nerede Kalınır? yazımızda da belirttiğimiz gibi şehre seyahat ettiğinizde temel olarak 5 bölgede konaklamayı tercih etmek oldukça iyi bir seçim. İşte bu 5 bölge:

Şehrin merkezi Shevchenko: Burası aynı zamanda meşhur Kreşatik Caddesi ile Bağımsızlık Meydanı’nı da içine alıyor.

Pechersk Lavra’nın bulunduğu Pechersk bölgesi: Kreşatik Caddesi’nin doğusunda yer alıyor.

Podil: Sakin, huzurlu, sessiz yerleri seviyorsanız şehir merkezinin kuzeyinde konumlanan Podil semti sizin için ideal seçenekler arasında.

Nipro: Kiev yerlilerinin yoğun ilgi gösterdiği, nehrin sağ tarafında yer alan Nipro.

SolomyanskKiev’in turistik ve tarihi yerlerine yakın, şehrin güney yönünde konumlanan Solomyansk.

Merkez bölgesindeki 4 yıldızlı Khreshchatyk City Center Hotel, hem konumu hem de genel olarak hizmet bakımından tavsiye edebileceğim yerler arasında. Hotel, Kreşatik Caddesi üzerinde yer alıyor.

Merkezin her yerine yürüme mesafesinde olduğu gibi Kiev’in neredeyse her köşesine de buradaki araçlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kiev gezilecek yerler listesinde anlattığım yerleri gezmek için merkezde konaklamak çok avantajlı.

Kiev’de Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Kiev'de gezilecek yerler nasıl gezilir?

Kiev şehrinde ulaşım, büyük oranda metro ile sağlanıyor. Mavi, kırmızı ve yeşil renklere ayrılan 3 tane metro hattı mevcut. Kiev metrosunun önemli özelliklerinden biri de hızlı olması.

Kısa sürede gitmek istediğiniz yere ulaşmanız ve değerli vaktinizden tasarruf etmeniz mümkün. Metronun içinde İngilizce yönlendirmeler de bulunuyor. Kiev metrosuna 06.00-00.00 saatleri arasında binebilirsiniz.

Tarihi ve turistik yerlere ulaşım açısından Kiev fünikülerini de kullanmanız mümkün. Özellikle Podil bölgesine gitmek için füniküler kullanımı oldukça rahat ve ekonomik bir seçenek. Ulaşım için fazla para harcamak istemiyorsanız minibüs ve otobüs alternatifleriniz de var.

Uber ve Uklon taksi uygulama hizmetleri de Kiev’de çok popüler. Taksiye ihtiyaç duyduğunuz anda kolaylıkla uygulamalar üzerinden araç bulabiliyorsunuz. Bu hizmetler biraz daha pahalı da olsa hızlı ve konforlu bir ulaşım seçeneği. Bu arada gitmek istediğiniz yerin orijinal isimlerini de bilmenizde fayda var.

Son olarak Kiev Havaalanı Ulaşım Rehberi’nde detaylı bir şekilde anlatılan havaalanı ulaşımıyla ilgili bilgilerden kısaca bahsedeyim. Kiev Borispol Havaalanı’na geldiğinizde şehir merkezine gitmek için birçok araç seçeneği karşınıza çıkıyor: Tren, otobüs, taksi ya da araç kiralama. Boryspil Express trenleri ise 24 saat çalışıyor, geceleri saatte bir tren kalkıyor.

Yoğun kullanılan havaalanı Borispol olsa da şehirde bir de Zhuliany Havaalanı var. Eğer bu noktadan Kiev merkeze gitmek isterseniz troleybüs ve taksilerden yararlanabilirsiniz.

Kiev’de Ne Yemeli?

Kiev gezi rehberi yeme içme

Kiev’de tarih, eğlence, kültür, doğal güzellikler açısından ne ararsanız var. Tamam da peki yemekleri nasıl? İllaki gezmek için gittiğiniz yabancı bir şehirde yemekleri de merak edersiniz. Bu konuda da haberler iyi, çünkü Kiev mutfağı, bir kısmı dünyaca tanınan birçok güzel lezzet sunuyor.

Öncelikle bu yazıda yemekler konusunda detaya girmeyeceğimi söyleyeyim çünkü Kiev’de Ne Yenir? yazımızda konu hakkında çok daha fazlasına yer verdik. Gelelim Ukrayna mutfağına…

Ukrayna mutfağı dünyanın en zengin mutfaklarından biri olarak ünlenmiş. Özellikle sebze, mantar, çeşitli otlar, meyveler, Kiev ve Ukrayna mutfağının temel ögeleri. Et yemeklerini de es geçmemek gerek zira Kiev mutfağı et menülerinde de oldukça iddialı.

Kiev geziniz esnasında damak tadınıza uygun birçok yemek bulmanız mümkün. Bu konuda sıkıntı yaşama ihtimaliniz bence çok düşük. Farklı tatları pek sevmiyorsanız Kiev’de daha alışılmış tatlara yönelebilirsiniz, bu konuda da çok sayıda alternatif var.

Kiev’e gelmişken şehrin yöresel yemeklerini denemek isterseniz işte size en popüler olanlarından bazıları:

 • Chicken Kiev
 • Borch
 • Okroshka
 • Varenyky
 • Deruny
 • Kutia
 • Holodets
 • Syrniki
 • Kiev Cake
 • Nalisniki
 • Banush
 • Paska
 • Salo
 • Kapusniak
 • Penovani
 • Golubtsy

Not: Listede adı geçen yemeklerin içinde domuz eti başta olmak üzere helal kesim olmayan etler bulunuyor olabilir. Konu hakkında bizim gibi hassassanız sipariş öncesinde bilgi almayı ihmal etmeyin.

Kiev’de Alışveriş İçin Nereler Gezilir?

Kiev'de gezilecek yerler alışveriş noktaları

Kiev şehrinde alışverişi cazip kılan iki unsur var: Birincisi Kiev’in küresel büyük markalardan geleneksel ürünlere kadar geniş bir yelpaze sunması. AVM’ler, halk pazarları, butikler, popüler caddeler…

Kiev’de alışveriş yapmayı pek keyifli yapan ikinci unsur ise düşük fiyatlar. Kiev zaten genel olarak birçok Avrupa şehrine göre ucuz olan bir yer. Üstüne çok çeşitli alışveriş olanakları önünüzde belirince tatilinizden eli boş dönmemenin ve ekonomik şekilde alışveriş yapmanın keyfine varabilirsiniz.

Kievlilerin ve dünyanın dört bir yanından şehri ziyaret etmeye gelenlerin gözdesi ise Khreshchatyk Caddesi. Kiev gezilecek yerler için hazırladığım listede de bu caddeden bahsetmiştim. Sonuç olarak Kiev’de en fazla sayıda alışveriş mekanını ve dükkanı bu cadde boyunca görmeniz mümkün. Dolayısıyla alışveriş tutkunları için caddede yürüyüş ayrı bir zevk.

Ayrıca Kiev’de birçok şeyi bir arada bulabileceğiniz çok sayıda AVM var. Bunlardan öne çıkanları aşağıda listeledim:

 • Globus Mall
 • Mandarin Plaza
 • Sky Mall
 • Ocean Plaza

Yöresel ve orijinal ürünler, hediyelik eşyalar içinse Andrevski Yokuşu, şehirdeki en cazibeli noktalardan biri.

Kiev’de Akşam Gezilecek Yerler

Kiev gezilecek yerler akşam nereler gezilir?

Kiev’in gündüzü ayrı, akşamları farklı bir güzel. Kiev meydanları akşam saatlerinde çok ışıltılı ve canlı olan yerler arasında. Gündüz gözüyle gördüğünüz bu yerler, ışıklandırmalar ile bambaşka bir atmosfere bürünüyor.

Ayrıca Kievliler genel olarak akşam ve gece saatlerinde de dışarıda olmayı seven insanlar. Zaten şehrin gece hayatı da dünya genelinde popülerleşmiş. Kulüp, bar gibi mekanları seviyorsanız Kiev’in eğlence merkezlerine de uğrayabilirsiniz.

Khreshchatyk Caddesi tahmin ettiğiniz gibi şehirdeki eğlence mekanlarının genel olarak ana merkezi. Hafta sonları ve tatil günlerinde caddenin trafiğe kapatılması, yürüyüş yapmayı da çok daha keyifli hale getiriyor.

Kiev’in kalbinde bir akşam yürüyüşüne çıkmak isterseniz Khreshchatyk Caddesi’ne rotanızı çevirebilirsiniz. Ayrıca akşamları caddede konser ve etkinlikler de yapılıyor. Tüm bunların yanında Khreshchatyk Caddesi, ünlü restoranları ile de turistler için cazibeli bir yer.

Akşam saatlerinde en kalabalık meydan tabii ki merkezdeki Bağımsızlık Meydanı. Kalabalıkla beraber akıp sabah akşam dolaşabileceğiniz Bağımsızlık Meydanı, yürüyüş yapmak ve dükkanları gezmek için ideal. Kısacası Kiev’de keyifli bir akşam keşfi sizi bekliyor.

Yağmurlu/Soğuk Havada Kiev’de Gezilecek Yerler

Kiev'de gezilecek yerler kapalı yerler

Kiev’de sık sık havanın bulutlanması son derece olağan. Özellikle Kiev’e soğuk ve yağmurlu bir dönemde geldiyseniz endişelenmenize gerek yok. Kiev, bence yağmuruyla da çok güzel bir şehir ve bunun tadını çıkarabileceğiniz birçok seçenek sunuyor.

Kiev gezilecek yerler listesinde bahsettiğim gibi şehirde çok sayıda müze, kilise, sanat ve kültür merkezi, AVM var. Her koşulda Kiev’in keyfini çıkarabilirsiniz. Yağmurlu ve soğuk günlere özel mini bir liste hazırladım:

 • Ulusal Opera Evi
 • St. Michael Altın Kubbeli Katedral, Aziz Sofya Katedrali
 • Ocean Plaza, Globus AVM
 • Khreshchatyk Caddesi üzerindeki kafe ve restoranlar
 • II. Dünya Savaşı Müzesi

Özet Olarak Kiev’de Nereler Gezilir?

Kiev'de görülecek yerler

Kiev gezilecek yerler yazısında, Kiev seyahatinizde ihtiyacınız olabileceğini düşündüğüm konularda detaylı ve faydalı bilgiler aktarmaya çalıştım. Her mevsim ayrı bir çekicilikle karşınıza çıkan Kiev; yağmurlu, soğuk ve karlı günlerde bile cazibesini yitirmiyor.

Ekonomik bir yurt dışı seyahatini tercih edenlere de son derece avantajlı bir gezi alternatifi sunuyor. Bu bölümde anlattıklarımı genel olarak özetlemek istiyorum.

Yazı boyunca fark etmişsinizdir, ucuz bir şehir olması gezginler için çok avantajlı olsa da Kiev sadece bunun için gidilecek bir yer değil. Bir seyahate gittiğinizde aradığınız birçok şeyi Kiev önünüze seriyor. Birçok gezgin seyahat ettikleri yerin tarihine ve kültürüne büyük bir merak duyar.

Anıtlar, kiliseler, müzeler ise bir şehrin, ülkenin ve orada yaşayan halkın kültürü ve geçmişi hakkında bilgi edinebileceğiniz en iyi mekanlar arasında yer alıyor.

Kiev’de bol bol müze, kilise ve anıt var. Bu arada belki başka bir şehirde gezebileceğinizden çok daha fazla yeri, Kiev’de aynı seyahat süresi içinde dolaşmanız mümkün. Dikkat etmişinizdir, gezilecek yerler listesinde önerdiklerim ve şehirdeki diğer turistik alanlar birbirlerine genellikle yakın şekilde konumlanmış.

Birçoğunun arasında mesafe yürüyerek katedebileceğiniz kadar kısa. Kiev bu bakımdan da turistik bir gezi için oldukça ideal bir şehir.

Renkli alışveriş manzaralarına ise alışın, çünkü Kiev’de çok çeşitli alışveriş yerleri, cadde ve mekanlar bulunuyor. Halk pazarları, uluslararası mağaza zincirleri, büyük markalar, sokak mağazaları, AVM’ler, yerel ve geleneksel kıyafetler, hediyelik eşya satan yerler…

Kiev kapalı halk pazarı ile şehrin kültürünü de yakından görebilirsiniz. Üstelik fazla uzağa da gitmeniz gerekmez, şehrin merkezinden bu alanlara kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Metro, troleybüs, füniküler, nostaljik tekneler, minibüs, otobüs, güvenli, hızlı ve popüler taksi uygulamaları… Kiev gezinizde ekonomik ve gelişmiş ulaşım sistemi işinizi çok kolaylaştıracak. Ayrıca restoranlar ve Kiev mutfağı da aklınızda yer edecek güzellikte.

Sonuç olarak Kiev seyahatinizden önce Kiev gezilecek yerler listesi hazırlamanız çok işinize yarayabilir. Zaten detaylı anlattım ama aşağıda gezilip görülmesi gereken ve tavsiye ettiğim yerlerin bir kısmını listeledim:

 • Khreshchatyk Caddesi
 • Bağımsızlık Meydanı
 • II. Dünya Savaşı Müzesi
 • Andrevski Yokuşu
 • Pechersk Lavra
 • Mother Motherland
 • Aziz Sofya Katedrali
 • Golden Gate (Altın Kapı)

Yazımızın sonuna gelmişken Kiev seyahatiniz ile ilgili size faydalı olabilecek başka bilgileri de öğrenmek için Kiev Gezi Rehberi ve Kiev’de Ne Yapılır? yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Peki, sizin Kiev gezilecek yerler listemizde bulunan yerler hakkında fikirleriniz ya da ekleyecekleriniz neler? Favorilerinizi, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kiev’de Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kiev'de gezilecek yerler sıkça sorulan sorular

Kiev’de gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Kiev’de mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Aziz Sofya Katedrali, Bağımsızlık Meydanı, Khreshchatyk Caddesi, Pechersk Lavra ve Andrevski Yokuşu Kiev’de gezilebilecek en önemli yerler arasında yer alıyor.

Kiev’de ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Kiev’de Andrevski Yokuşu, Bağımsızlık Meydanı, Khreshchatyk Caddesi, Besarabsky Pazarı, Babi Yar, St. Andrew’s Church ücretsiz gezebileceğiniz turistik ve popüler yerler arasında.

Kiev’deki en ünlü müzeler hangileri?

Kiev’deki ünlü müzeler arasında II. Dünya Savaşı Müzesi, Ukranian National Chernobyl Müzesi, Pirogovo Açık Hava Müzesi, Aziz Sofya Katedrali alanında yer alan müzeler ve St. Michael Altın Kubbeli Katedral’deki müze bulunuyor.

Kiev’de kaç gün kalmalı?

Kiev’deki önemli turistik yerleri ve mekanları doya doya gezmek için en az 3 günlük bir gezi planı yapmak iyi olacaktır. Ulaşım kolaylığı, yerlerin birbirleri ile çoğunlukla yakın olması ve ekonomik koşullar, 3 günlük bir tatilde bile çok sayıda yeri gezebilmenize imkan sunar.

Kiev’e ne zaman gitmeli?

Kiev, her mevsim güzel bir şehir. Ancak kışları çok soğuk ve yağışlı geçtiği için seyahat için çoğu turistin tercihi ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Kiev Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Havaalanından otele gitmek için tren, taksi uygulamaları, troleybüs ve araç kiralama firmaları hizmet sunar. Kiev’de Borispol ve Zhuliany olmak üzere iki tane havaalanı var. Kiev’de taksi de ucuz olduğundan havaalanından merkeze ulaşmak için Uber gibi uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Kiev’de nerede kalmalı?

Shevchenko (Merkez), Podil, Nipro, Pechersk ve Solomyansk bölgeleri, gezilecek turistik yerlere yakınlıkları, kaliteli hizmet veren otelleri ile konaklamaya uygundur.

“Kiev Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 22 Nokta)” üzerine bir yorum

 1. önümüzdeki hafta Kiev’de olacağım yazılarınızdan yola çıkarak bir rota oluşturdum, ayrıca bir blog oluşturmaya karar verdim çok teşekkür ediyorum takipteyim 🙂

  Yanıtla
 2. Vizesiz ve pasaportsuz gidebiliyor olmanın verdiği kolaylık 🙂 Kesinlikle gitmek istiyorum.. Teşekkürler

  Yanıtla
 3. Merhaba. Haziran 2017de Kiev’e gittik. Dinyeper nehri üzerinden plaja geçilen teleferik açık değildi. Tam yeri ve zamanı nedir? Teşekkürler

  Yanıtla

Yorum yapın