Köln’de Ne Yapılır? Yapılacak 14 Şey

1 milyon nüfuslu ve Almanya‘nın dördüncü büyük kenti Köln 2000 yıllık tarihiyle gezginleri benzersiz bir yolculuğa çıkaran bir kent. “Köln’de ne yapılır?” yazısı ise bu zengin şehrin gezginlere sunduğu güzellikleri ve keyifli aktiviteleri tam olarak anlatmaya yetecek mi emin değilim.

Rhine Nehri kıyısında kurulmuş olan Köln Almanya’nın kültürel anlamda başkent sayılabilecek önemli şehirlerinden ve bir üniversite kenti. Ki bu özelliğini şehrin tarihi merkezi Old Town’da dolaşırken, Köln Katedrali başta olmak üzere 12 Romanesk Kilisesi’ni gördüğünüzde ya da kısacası attığınız her adımda hissedeceksiniz.

Aslında Almanya’nın en eski kentlerinden biri olan ama II. Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen (%70’den fazlası deniliyor) yıkılan ve aslına uygun şekilde baştan inşa edilen Köln’de yapılacak şeyler yazısını da bu şehri gezmeye giden, buraya özgü aktivitelerin neler olduğunu merak edenlere yardımcı olmak için yazıyorum.

1. Tarihi Köln’ü keşfedin.

Köln'de yapılacak şeyler tarihi merkez

Pek çok şehirde olduğu gibi Köln’de ne yapılır yazısında da sizlere önerim şehrin tadını çıkarmaya en önemli bölgelerinde güzel bir yürüyüş yapıp, tarihi ve turistik yapıları şöyle bir dışarıdan görmeniz.

Başta Köln Katedrali olmak üzere 12 Romanic Churches adıyla da bilinen kiliseleri, Rathaus (Belediye Binası), Romano-Germanic Müzesi gibi tarihi ve turistik yapıları görebileceğiniz, dar sokaklarında fotoğraf çekerken kendinizi kaybedeceğiniz, her köşede karşınıza çıkacak “Brauhaus”lardan birinde keyifle oturup zaman zaman da Rhine Nehri’ni keyifle seyredebileceğiniz Old Town (tarihi şehir merkezi) sizi Köln’ün 2000 yıllık tarihinde bir yolculuğa çıkaracak.

Size de 2 – 3 saat boyunca bu yolculuğun tadını çıkarmak, Köln gezinizin sonraki duraklarını planlamak kalacak.

Yeri gelmişken ekleyeyim. Köln’de konaklama için rezervasyon yaptırmadıysanız öncesinde Köln’de nerede kalınır? yazısını da okumanızda fayda var. Böylece şehrin farklı bölgeleri hakkında bilgi edinip otel rezervasyonunu da ona göre yaptırabilirsiniz.

2. Köln Katedrali’nden şehri seyredin.

Köln'de yapılacak şeyler Köln Katedrali

1248 yılında yapımına başlanan ve 1880 yılında tamamlanan Köln Katedrali Gotik mimarinin en başarılı örneklerinden biri.

Almanya’nın en çok ziyaretçi çeken tarihi yapılarından biri olan katedral sadece dışarıdan görmek ve içini gezmekle yetinmemeniz, bir de şehrin siluetini oluşturan ikiz kulelerine çıkarak benzersiz bir manzara seyri yaşamanız gereken bir yer.

O yüzden Köln’de ne yapılır listenize 509 basamakcık çıkarak katedralden şehir manzarası seyretmeyi almalısınız.

Katedralin içini ziyaret için ücret alınmıyor ancak kulelere çıkış 3 Euro. Şehrin ikinci en yüksek yapısı olan kulelerin yüksekliği ise 150 ve 157 metre.

Tabii Köln’de Köln Katedrali dışında da görmeye değer onlarca yapı ve yer var. Hepsini Köln Gezilecek Yerler yazısında bulabilirsiniz.

3. Köln Müzeleri’nden en az birini görün.

Köln'de ne yapılır? müze turu

Sanat, arkeoloji, tarih, bilim, kültürel değerler… İlgi alanınız ne olursa olsun “Köln’de ne yapılır?” diye düşünüyorsanız Almanya’nın bu en eski şehrinin müzelerini ya da en azından birini gezmelisiniz.

 • Picasso da dahil olmak üzere resim ve heykel sanatlarına ilgi duyuyorsanız Ludwig Müzesi,
 • Rönesans sanatı ve sonrasındaki 20. YY empresyonist akımları ilginizi çekiyorsa Wallraf-Richartz Müzesi,
 • Eğer tarihle ilgileniyorsanız Romano-Germanic Müzesi ve Kolumba Müzesi,
 • Dekoratif sanatlar için Angewandte Kunst Köln Müzesi,
 • Çikolata yapımına dair her şeyi görebileceğiniz, alanında dünyanın en iyilerinden olan Imhoff-Schokoladenmuseum,
 • Köln’de kolonyanın icadı ve üretimini görmek için eski bir kolonya fabrikasında yer alan Fragrance (Koku) Müzesi
 • Ve son olarak tarih, din ve Ortaçağ mimarisi için Schnütgen Müzesi keyifle gezeceğiniz müzelerin başında yer alıyor.

4. Bohem Belgian Quarter sokaklarında dolaşın.

Belgian Quarter Köln'de ne yapılır?

Köln’de yapılacak şeyler yazısında sizleri Belçika’ya gönderme zamanı geldi.

Şehrin en trendy, özellikle gençler arasında çok popüler bölgelerinden olan Belgian Quarter Aachener Caddesi ile Friesenplatz Meydanı arasında yer alıyor.

Her bir sokağına Liege, Ghent, Antwerp gibi Belçika şehirlerinin isimleri verilmiş olan bölge eğlenceli ve sıra dışı dükkanlar, cafeler, barlar, canlı müzik dinleyebileceğiniz mekanlar ve sanat galerileri ile dolu.

El yapımı veya vintage, başka kimsede olmayan giysiler veya aksesuarlar almak isterseniz de gitmeniz gereken adres burası zaten.

Özetle; şöyle bir iki saatinizi ayırın ve Belgian Quarter sokaklarında dolaşmaya başlayın. İlginizi çeken dükkana, sokağa veya cafeye tereddüt etmeden dalın.

5. Schildergasse Caddesi’nde vitrinlere bakın.

Schildergasse Köln'de yapılması gerekenler

Eğer seyahatlerinizde alışveriş yapmayı da seviyorsanız Köln’de ne yapılır planlarınız arasına Schildergasse Caddesi’ni de almalısınız.

Kentin ikinci en eski caddesi olan Schildergasse aslında kurulduğundan beri alışveriş odaklı bir yermiş. Roma Dönemi’nden beri tüccarların ürünlerini getirip sattığı, hatta bir dönem soylu ailelerin armalarını çizen ressamların da sanatlarını icra ettiği Schildergasse bugün araç trafiğine kapalı, orta, orta üstü ve üst segmente hitap eden zincir ve yerel mağazalarla dolu bir yer.

Başka bir deyişle; alışveriş için Schildergasse Caddesi’ne gidin diyorum ama kesenin ağzını da biraz açmanız lazım.

6. Parfümün memleketinden parfüm veya kolonya alın.

Köln'de ne yapılır? Parfüm Müzesi

Tarihteki ilk parfüm sayılan kolonyanın icat edildiği şehir Köln’de ne yapılır diye düşünürken sevdiklerinize hediye olarak veya kendinize hatıra olarak kolonya almayı ihmal etmeyin bence. Hikayeyi de kısaca özetleyeyim:

Parfümün öncüsü olan tarihin ilk kolonyası Köln’de Glockengasse Caddesi’nde üretiliyormuş. Napolyon burayı fethettiğinde sokaklardaki tüm binalara numara verilmesini istemiş ve kolonya atölyesinin kapı numarası da 4711 olmuş. Ve bahsettiğim kolonya da Eau de Cologne 4711 olarak adını tarihe yazdırmış ki bu kolonya hala üretilip satılmakta.

Bugün hala saat başı Fransa Milli Marşı’nın çalındığı 4711 House of Fragrances’a giderek içerisindeki mağazadan kolonya veya çeşitli kokular alabilir ve burada yer alan sergide koku üretiminin tarihçesine göz atabilirsiniz.

Elbette Köln’de kolonya alabileceğiniz tek adres burası değil. Şehirdeki herhangi bir koku mağazasından da yerel kolonyalardan almanız mümkün.

7. Hohenzollern Köprüsü’nden geçin, sonsuz aşka ulaşın.

Köln'de ne yapılır? Hohenzollern Bridge

Köln Katedrali’nin hemen yanında yer alan ve Rhine Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlayan Hohenzollern Köprüsü şehrin simge yapılarından bir diğeri.

20. YY başlarında yapılan köprü II. Dünya Savaşı sırasındaki yıkımdan dolayı tarihi bir öneme sahip. Ancak Köln’de ne yapılır yazısında buradan geçmenizi önermemin tek sebebi bu değil.

Köprüden geçerken seyredeceğiniz Rhine Nehri, Köln Katedrali ve St Martin Kilisesi manzarası bu yürüyüşü önemli ve gerekli kılan ikinci sebep. Üçüncü ve en önemlisi ise toplam ağırlığı 2 tona ulaşan, farklı boyutlarda ve şekillerde, rengarenk boyanmış veya üzerlerine yazılar yazılmış asma kilitler.

Hem şehrin yerlileri hem de turistler arasında yaygın geleneğe göre birbirini seven çiftler köprünün korkuluklarına sevgilerini ifade eden bu asma kilitlerden takıp anahtarını da aşklarının sonsuz olmasını dileyerek nehre atıyor.

Aslında bu gelenek İtalya’dan ithal edilmiş ama zamanla Köln’ün en önemli simgelerinden biri olmuş. Dolayısıyla buraya kadar gitmişken, yanınızda sevgiliniz, eşiniz varsa bir asma kilit de siz takın. İnanmasanız bile, ne kaybedersiniz?

8. Şehrin graffiti ve sokak sanatlarını görün.

Köln'de ne yapılır? Köln graffiti

Renkli graffitilerden grafik ve yazılara kadar Köln bol bol sokak sanatlarına sahip. Üstelik bunları görmek için bir ücret ödemeye de gerek yok, sokaklarda dolaşmak yeter.

Şehir merkezinin batısında kalan Ehrenfeld Bölgesi’nde yer alan galeri ve atölyelerin duvarları zaten rengarenk graffitilerle süslü, Belgian Quarter da bu yarışta geri kalmıyor.

Ve bu sanata özellikle ilgi duyuyorsanız veya graffitilerin fotoğraflarını çekmeyi, önünde fotoğraf çektirmeyi seviyorsanız daha fazlasını şehrin kuzeyindeki Nippes’de ve Mülheim’de görebilirsiniz.

9. Noel Pazarları’nda dolaşın, alışveriş yapın, müzik dinleyin.

Köln'de yapılacak şeyler noel pazarları

Eğer seyahatiniz Kasım sonundan Ocak ayına kadar süren döneme denk geliyorsa çok şanslısınız. Köln’de yapılacak şeyler listenize Noel Pazarları’nı mutlaka ekleyin. Ki aslında, özellikle aramasanız da her yerde karşınıza çıkacak zaten.

Sokaklar ve meydanlar boyunca dizilen sayısız tezgahlar, rengarenk süslemeler ve ışıklandırmalar, cıvıl cıvıl bir kalabalık ve her köşe başından fışkıran müzik… Atmosfer ve yaydığı huzur dini inancı aynı olmayan insanları bile etkisi altına alabiliyor.

Bu pazarların en güzellerinden biri içerisinde canlı müzik sahnesi de bulunmasından dolayı Köln Katedrali etrafında kurulanı. Bunun dışında Heumark, Markt der Engel, Neumarkt, Rudolfplatz Meydanı’ndaki St Nicholas da keyifle gezebileceğiniz pazarlardan.

10. Botanik Bahçesi’nde dinlenin.

Köln'de ne yapmalı? Botanik Bahçesi

Köln’de ne yapılır yazısında bir öneri de doğal güzelliklere ve sakin yerlerde keyifle dinlenmeyi sevenlere gelsin.

Şehrin en eski parkı olan Botanik Bahçesi Rhine Nehri’nin batısında yer alıyor. 10 binden fazla bitki, ağaç ve çiçek türüne ev sahipliği yapan bahçe çeşitli türler için uygun iklimi sağlamak amacıyla yapılan cam seralara da sahip.

Aslında yeşil alan, dinlenme gibi sözler ettim ama… Botanik Bahçesi içerisindeki Flora adıyla bilinen cam sarayda çeşitli konserler ve etkinlikler de düzenleniyor. Kısacası, tadını çıkarmanızda fayda olan yerlerden.

11. Rhine Nehri’nde tekne turu yapın.

Köln'de ne yapılır? tekne turu

Köln’ü bambaşka bir açıdan seyretmek için yapmanız gereken şehrin önemli bir parçası olan Rhine Nehri üzerinde bir teknede arkanıza yaslanıp, kendinizi seyre bırakmak. Ki böyle bir turu gündüz yaparsanız ayrı, gece yaparsanız ayrı keyif alacaksınız.

Genellikle Hohenzollern Köprüsü altından kalkan tekneler tarihi Köln şehri (Old Town) ve güneyde Rodenkirchen veya Porz’a, ya da ters istikamette Mülheim’e doğru seyrediyor. Her iki rotada da manzara son derece keyifli.

12. Yerel lezzetleri tadın.

Köln'de yapılacak şeyler yerel lezzetler

Köln’de ne yapılır yazısında sıra geldi damak tadına önem veren, gittiği her yerde o yöreye özgü lezzetleri merak edenlere.

Almanya’nın en eski tarihine sahip olan Köln’de yemek kültürü hem genel Almanya kültüründen besleniyor hem de kendine özgü farklılıkları var.

Şehre özgü yiyeceklerin başında ise hemen her pubda (ya da yöresel söyleyişle: Brauhaus’da) bulabileceğiniz etsiz sandviç olan Halve Hahn geliyor. İçinde et olmayan sandviç tereyağı, gouda peyniri ve çiğ soğan içeriyor.

Rievkooche ise sade veya elma soslu servis edilen bir çeşit patatesli pancake. Ki daha çok Noel arefesinde yapılıp satılıyor.

Köln’de yapılacak şeyler listesini çok uzatmamak için her damak tadına uyabilecek iki yiyecekten bahsettim ancak eğer yemekte sakınca görmüyorsanız domuz eti içeren Himmel un Aad ve Hammche ile başka yerel lezzetleri de burada bulabilirsiniz.

13. Köln gece hayatını keşfedin.

Köln'de ne yapmalı? gece hayatı

Eğer keyifli bir akşam yemeği ve beraberinde bir iki kadeh içecek size yetmiyorsa, geç saatlere kadar müzik dinleyip dans etmek istiyorsanız Köln’de bunun için 100’e yakın gece kulübü ve bar mevcut.

Bunların yoğunlaştığı bölge ise Zülpicher Caddesi ve Luxemburger Caddesi çevresi. Hatta buraya “parti bölgesi” gibi bir anlama gelen “Kwartier Latang” da deniliyor.

Ayrıca Friesenplatz Meydanı ile Barbarossaplatz Meydanı da Cumartesi akşamları birer parti mekanına dönüşüyor.

Bunun dışında Belgian Quarter, Alteburger Caddesi çevresi ve Chlodwigplatz Meydanı da gece hayatının tadını çıkarmak için sahip olduğunuz alternatiflerden.

Köln’de ne yapılır yazısını okuyan herkese böyle bir eğlence önermiyorum, zira zevkler ve tercihler kişiden kişiye değişiyor. Ancak bu tarz eğlenceleri seviyorsanız da gitmeniz gereken yerler bunlar. Tadını çıkarın.

14. Bundesliga (Alman Ligi) maçlarından birini seyredin.

Bundesliga maçları Köln'de yapılması gerekenler

Alman Ligi Bundesliga ülkemizde de yakından takip edilen, heyecan verici liglerden biri. Öyleyse neden Köln’de bir Bundesliga maçı seyretmeyesiniz? Özellikle de futbola ilgi duyuyorsanız?

Bu durumda lig fikstürüne bir bakmanızı ve seyahat tarihinizde bir maç varsa FC Köln Takımı’nın 45 bin kişilik stadyumu Rhein Energie Stadion’de oynanacak maça bilet almanızı tavsiye ederim.

Bundesliga’nın bu en etkileyici stadyumlarından birinde seyredeceğiniz maç, oranın atmosferi ve maçın heyecanı Köln seyahatinizden alacağınız keyfi ikiye katlayacak.

Özetle Köln’de Ne Yapılır?

Köln'de yapılacak şeyler listesi

Köln’de ne yapılır yazısında her yaştan gezginlere, her türlü zevke hitap eden öneriler vermeye çalıştım. Hepsinin ortak özelliği ise Köln’e özgü olması. Ancak bir “olmazsa olmaz” özeti yapmam gerekirse;

 • Old Town sokaklarında dolaşmak ve tarihi yapıları görmek,
 • Köln Katedrali’nin içini gezdikten sonra kulelerden şehri seyretmek,
 • Belgian Quarter Bölgesi’ni keşfetmek,
 • Hohenzollern Köprüsü’nden geçmek, sevgilinizle/eşinizle birlikteyseniz buraya bir asma kilit takıp anahtarını nehre atmak,
 • Hatıra veya hediyelik olarak kolonya almak,
 • Alkol tüketiyorsanız şehrin yerel içkisi Kölsch tatmak ve yanında atıştırmalık olarak Halve Hahn yemek,
 • Bir de seyahatiniz Aralık ayında olacaksa Noel pazarlarını gezmek şeklinde sıralayabilirim. Gerisi zamanınıza, bütçenize ve kişisel tercihlerinize kalmış.

Köln’de ne yapılır yazısında gezilecek birkaç yer ve daha çok kentteki keyifli aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Siz de eklemek istediklerinizi yorumlara yazabilirsiniz.

Yorum yapın