Los Angeles’ta Nerede Alışveriş Yapılır?

Los Angeles’ta nerede alışveriş yapılır sorusu kimin sorduğuna göre değişen cevaplara sahip. Şüphesiz Amerika Birleşik Devletleri’nin en popüler kenti lüks ve pahalı alışverişin her yerde olduğu bir kent. Ancak hem alınabilecek şeyler hem de alışveriş yapılacak yerler açısından çok zengin alternatifler var.

Los Angeles, Hollywood sayesinde, kaliteli ve lüks giyimin başkentlerinden biri. Haliyle burada dünyanın en iyi markalarından giyim, ayakkabı, çanta, gözlük gibi ürünler alabilirsiniz. Zira fiyatlar yüksek olsa da modanın en son trendlerini bulabilirsiniz.

Gurmeler ve gittiği yerlerin yerel lezzetlerine meraklı olanlar için de Los Angeles’tan alınabilecek en ideal ürünlerin başında bereketli Napa vadisi üzümlerinden üretilmiş Napa şarapları, Salt Water Taffy markalı şekerlemeler, el yapımı marshmallowlar ve Santa Barbara zeytinleri ideal.

Elbette Hollywood temaları magnetler, biblolar, duvar süsleri, ünlü yıldızlara dair ufak tefek hediyelikler de var bu listede.

Los Angeles’tan ne alacağınız üç aşağı beş yukarı şekillendiyse biraz da bunları nerelerde bulabileceğinizden bahsedelim isterseniz…

1. Rodeo Drive

Rodeo Drive Los Angeles alışveriş caddesi

Los Angeles’ta nerede alışveriş yapılır yazısına sadece şehrin değil belki de dünyanın en ünlü alışveriş caddesi ile başlamak şart.

Alışveriş kadar gezi noktaları kadar da ünlü olan bu bölgeyi zaten Los Angeles gezilecek yerler listemizde de yer vermiştik.

Bu arada henüz Los Angeles’ta nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz Los Angeles’ta nerede kalınır? başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederim.

2. Melrose Avenue

Melrose Avenue Los Angeles alışveriş caddesi

“Los Angeles’ta bir başka lüks alışveriş caddesi” diye söze başlayacaktım ancak bu şehirde birkaç istisna dışında hemen her yer “lüks” odaklı. Melrose Avenue de bunlardan biri.

Beverly Center’dan başladığınızda caddede Paul Smith, Vivienne Westwood gibi pahalı ve kaliteli butiklerin yan yana sıralandığını göreceksiniz. La Brea Bulvarı’na doğru yol aldığınızda ise hem caddenin atmosferi hem de mağazalar biraz daha değişiyor. Yine kaliteli, daha da trendy ancak nispeten daha ulaşılabilir markalar burada yoğunlaşıyor.

Eğer sıradışı ve fiyatları da çok çok cep yakmayan ürünler arıyorsanız Melrose Avenue’de biraz yürürseniz aradığınızı bulabilirsiniz.

3. Montana Avenue

Montana Avenue Los Angeles alışveriş caddesi

Santa Monica’da yer alan Montana Avenue mobilya, dekorasyon, giyim, ayakkabı, çanta, parfüm ve kozmetik markalarının en iyilerinin yer aldığı bir bulvar.

Aslında Los Angeles merkezinden biraz uzak ancak 7 ve 17. caddeler arasında uzanan bu bulvar tüm ürün türlerinin trendy, dikkat çekici ve kaliteli örneklerini bulabileceğiniz bir yer.

4. Robertson Boulevard

Robertson Boulevard Los Angeles'ta nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: spectrumnews1.com

Hollywood ünlülerinin yoğunlukta olduğu bir başka ünlü alışveriş caddesi ise Robertson Boulevard.

Fiyatlar el yakıyor, doğru. Ancak caddenin atmosferi, şık cafe ve restoranları, ferah ve şık vitrinleri insanın içini açıyor. O yüzden Los Angeles’a kadar gitmişken buradaki mağazalara da göz atmadan dönmemekte fayda var. 

5. Abbot Kinney Boulevard

Abbot Kinney Boulevard Los Angeles'ta nerede alışveriş yapılır?

Los Angeles’ta nerede alışveriş yapılır yazısında biraz da bütçe dostu alışveriş noktalarından bahsedelim ki listenin başında gittikçe daha da popülerleşen Abbot Kinney Bulvarı geliyor.

Burası aslında sadece alışveriş değil aynı zamanda dünya mutfağının çok çeşitli örneklerini yaşatan cafe ve restoranların da zengin olduğu bir yer.

Ürün gamı zengin, giyimden aksesuara, kozmetikten dekorasyona her şey var. Tarz genel olarak biraz bohem, sıradışı ve dikkat çekici. Ancak fiyatlar Los Angeles’in başka bölgelerine göre çok daha uygun.

Bir de küçük bir tüyo vereyim; Strange Invisible Perfumes Mağazası’ndan 100% organik parfüm ve kokular alırsanız gerçekten iyi bir alışveriş yapmış olursunuz.

6. Santee Alley

Santa Alley Los Angeles'ta nerede alışveriş yapılır?

Aslında Santee Alley aynı anda hem bir alışveriş caddesi, hem sokak pazarı hem de AVM karışımı bir yer. Üstelik Los Angeles’ta herhangi bir ürün gamının en uygun fiyatlı örneklerini bulabileceğiniz yer.

Burada giyim, ayakkabı, çanta, kozmetik ve kişisel bakım, dekorasyon ve hediyelik eşya gibi ürünlerin kaliteden çok da feragat etmeden, uygun fiyatlı versiyonlarını bulabilirsiniz. Daha ne olsun…

Adres: 210 E Olympic Blvd, Los Angeles, CA 90015, USA

7. Melrose Trading Post Pazarı

Melrose Trading Post Los Angeles'ta nerede alışveriş yapılır?

Melrose Trading Post için “pazar” ifadesini kullandım ancak buraya “pazar” demek ne kadar doğru emin değilim. Çünkü her Pazar günü genç tasarımcıların en yeni kreasyonlarını sergilendikleri alan biraz galerileri de andırıyor aslında.

Daha çok vintage ve sıradışı ürünlerin yer aldığı, dünyanın her yerine yayılmış bilindik markalar yerine tasarımcıların koleksiyonlarının sergilenip satıldığı yer çok ucuz sayılmaz ancak Los Angeles’taki pek çok alışveriş noktasına kıyasla yine de uygun fiyatlı.

Adres: 7850 Melrose Ave, 90046 Los Angeles (Pazar günleri 09:00 – 17:00 arası, giriş 5 USD)

8. Silverlake Flea Market Pazarı

Silverlake Flea Market Los Angeles'ta nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: timeout.com

Micheltorena Elementary Campus’de Cumartesi günleri kurulan Silverlake Flea Market aslında son yıllarda popülerleşen bir pazar yeri.

Daha yerel bir alışveriş deneyimi yaşamak isteyenler için ideal olan pazarda giyim, aksesuar, dekorasyon ürünleri gibi farklı ürün gamları yer alıyor ve giriş ücretsiz.

Adres: 1511 Micheltorena St, 90026 Los Angeles

9. The Groove AVM

The Groove Los Angeles
Kaynak: discoverlosangeles.com

Los Angeles’taki en popüler AVM desem yanlış olmaz The Groove için.

Apple, Nike, Lululemon, Nordstrom, Barnes & Noble, Michael Kors gibi orta üstü ve lüks segmente hitap eden markaların yer aldığı alışveriş merkezi hem eğlence olanakları hem de kaliteli restoran seçenekleriyle alışverişten de daha fazlasını vaat ediyor aslında.

Öte yandan, caddelere ayrılmış bir açık hava alışveriş merkezi olması ve bu caddelerin de fazlasıyla şık dekore edilmesi sebebiyle aynı anda hem AVM hem de cadde alışverişi deneyimi yaşatan bir yer.

Los Angeles’e kadar gitmişken alışveriş yapsanız da yapmasanız uğranması gereken yerlerden.

Adres: 189 The Grove Dr, 90036 Los Angeles

10. The Citadel Outlet AVM

The Citadel Outlet Los Angeles

Los Angeles’a gidip, kaliteli, high-end markalardan alışveriş yapmak isteyip bütçe engeline takılanlardansanız şehirdeki outlet alışveriş merkezlerine mutlaka bir uğrayın.

The Citadel Outlet AVM de bunlardan biri. Gerçi burada yer alan markalar o kadar pahalı ki indirimli hali bile bütçe zorluyor diye düşünebilirsiniz. Ancak biraz zaman ayırma, biraz alışveriş merkezinde mağazaları karıştırma ile mutlaka beğeneceğiniz ve bütçenize uyabilecek ürünler bulursunuz.

Adres: 100 Citadel Drive, Commerce, 90040 CA

11. The Outlets at Orange AVM

The Outlets at Orange Los Angeles'ta nerede alışveriş yapılır?

Los Angeles’ta nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere önermek istediğim bir başka outlet AVM de The Outlets at Orange.

Burada Calvin Klein, Ralph Lauren gibi high-end markaların yanı sıra Nike, Converse, Forever 21, H&M gibi daha ulaşılabilir markalar da yer alıyor. Ve tüm bu markaların seri sonu ürünleri, yıl boyunca %20-70 arasında değişen indirimlerle satılıyor.

Adres: 20 City Blvd W, Orange, 92868 CA

12. The Commons at Calabasas AVM

The Commons at Calabasas Los Angeles'ta nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: caruso.com

Klasik Akdeniz tarzında inşa edilen The Commons at Calabasas bahçeleri ve bahçe süsleri ile de insanlara kendini Akdeniz’de hissettiriyor. Dolayısıyla alışveriş yapmasanız da bu atmosferi yaşamak için bile gidilir.

Alışveriş yapmayı isteyenler ise burada Kate Spade, Barnes & Noble, Nike, Lululemon ve Paper Source gibi markaları bulacaklar.

Adres: 4799 Commons Way Calabasas, 91302 CA

13. Westfield Century City Mall AVM

Westfield Century City Mall Los Angeles'ta nerede alışveriş yapılır?

Bloomingdale’s, Macy’s, Nordstrom, Apple, Ted Baker, Michael Kors gibi farklı fiyat seviyelerinde, giyim, aksesuar, kişisel bakım, süpermarket, teknoloji ürünleri gibi farklı ürün gamlarına sahip 200’den fazla mağazanın yer aldığı Westfield Century City Mall da Los Angeles’taki bir başka popüler AVM.

Açık hava alışveriş merkezi olarak tasarlanan AVM’de tiyatro salonları, kaliteli restoranlar gibi alışveriş dışında iyi zaman geçirme alternatifleri de bol.

Adres: 10250 Santa Monica Blvd, 90067 Los Angeles

14. Santa Monica Place AVM

Santa Monica Place Los Angeles alışveriş merkezi

Santa Monica’da yer alan Santa Monica Place AVM dünyaca ünlü mimar Frank Gehry tarafından tasarlanmış bir açık hava alışveriş merkezi. Zaten sadece bu sebeple bile ziyaret edilir.

Ancak bunun dında Hugo Boss, Louis Vuitton, Forever 21, AllSaints, 7 for all Mankind, Bath&Body Works gibi çeşitli ürün gamlarına odaklanmış, orta, orta üstü ve high-end markalardan alışveriş yapabilirsiniz.

Adres: 395 Santa Monica Place, Santa Monica, 90401 CA

15. Beverly Center

Beverly Center LA

Beverly Center Los Angeles’ta filmlere konu olmuş mekanlardan bir tanesi. Başka bir deyişle, şehirdeki ikonik yerlerden biri.

Fendi, Prada, Tiffany’s, Burberry gibi lüks markaların ağırlıkta olduğu AVM’de 100 civarı mağaza mevcut. Biraz alışveriş, biraz vitrin keşfi, biraz kaliteli bir yerde zaman geçirme ve biraz da Hollywood ünlüleriyle karşılaşma amaçlı gidilebilir.

Adres: 8500 Beverly Blvd Los Angeles, 90048 CA

Los Angeles’ta nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere şehirdeki alışveriş caddesi, sokak pazarı ve AVM olarak en popüler alışverişi noktalarından bahsetmeye çalıştım.

Önümüzdeki günlerde Los Angeles’a gidecekseniz Los Angeles’ta ne yapılır? ve Los Angeles Havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi başlıklı yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ederim.

Yorum yapın