Lviv Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Lviv Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir diye araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Ukrayna‘nın kültürel anlamda merkezi diyebileceğimiz kent her yıl milyonlarca turisti de ağırlamaktan, sahip olduğu güzellikleri ziyaretçilere sunmaktan geri kalmıyor.

Dolayısıyla hem sahip olduğu değerler, hem Batı Avrupa şehirlerine kıyasla daha ucuz olması ve hem de yakınlığından dolayı Türk gezginler için son derece popüler bir destinasyon.

Türkiye’den Lviv‘e neredeyse her gün yaklaşık 2 saat süren direkt uçak seferleri düzenleniyor. Lviv Havaalanı, resmi adıyla Lviv Danylo Halytskyi Uluslararası Havaalanı, şehir merkezinden yalnızca 7 km uzakta, şehrin güneybatısında bulunuyor.

Lviv Havaalanı ebat olarak çok büyük olmamasına rağmen Batı Ukrayna’nın en işlek havaalanı olarak kabul ediliyor. Gelelim Lviv Havaalanı şehir merkezi arası ulaşım seçeneklerine…

Lviv Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Lviv Havaalanı Gezip Gördüm

Zaten şehir merkezine pek de uzak olmayan havaalanından merkeze ulaşım için her bütçeye uygun seçenek mevcut. Aşağıda kısaca hepsinden bahsedelim, size de bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygununu seçmek kalsın.

1. Express Otobüs Seferleri

Lviv Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden ilki havaalanından merkezdeki tren garına giden express otobüsler.

Terminal A’daki otobüs durağından kalkan ve 10.00 – 19.00 saatleri arasında yarım saatte bir seferleri bulunan bu otobüsün ücreti ise 20 UAH.

2. Otobüs

Lviv Havaalanı Otobüsü

Lviv Havaalanı’ndan şehir merkezine diğer seçenek ise şehir otobüsleri. 48 numaralı otobüs Lviv Havaalanı şehir merkezi arası işliyor. Otobüsün ilk durağı havaalanı içerisindeki “Novyi Terminal” yani Terminal A da denilen yeni terminal. 

Durak hemen havaalanı binasının çıkışında bulunuyor. Son durak ise Halytska perekhrestia Rynok isimli yer. Son durak şehir merkezi DEĞİL, şehir merkezine gitmek için Rynok Meydanı durağında inmeniz gerekiyor.

Otobüs haftanın her günü 07.00-22.00 saatleri arasında çalışıyor. Yolculuk yaklaşık 15-20 dakika sürüyor. Bilet fiyatı ise 5 UAH.

3. Trolleybus

lviv trolleybus

Lviv Havaalanı şehir merkezi ulaşım için bir diğer seçenek ise trolleybus isimli toplu taşıma araçları.

29 numaralı numaralı trolleybus havaalanında Terminal A’daki istasyon ile şehir merkezi arası işliyor. Havaalanından bindiğinizde son durak şehir merkezinde bulunan Ivan Franka Üniversitesi durağı. Durakta inip yaklaşık 2 dakika yürüyerek şehrin en merkezi meydanına ulaşıyorsunuz.

Haftanın her günü 06.10-22.15 saatleri arasında var. Yolculuk yaklaşık 10-15 dakika sürüyor. Bilet fiyatı ise 5 UAH. 29 numaralı trolleybus detaylı rota bilgisi için aşağıdaki bakabilirsiniz:

  • eway.in.ua/en/cities/lviv/routes/6

4. Özel Transferler ve Otel Servisi

Lviv Havaalanı Shuttle

Konakladığınız otelin “airport pick up” hizmeti varsa havaalanı şehir merkezi ulaşımınız için seyahatiniz öncesi oteliniz ile iletişime geçerek bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Otelinizin bu hizmeti verip vermediğini otelin Booking.com sayfasına bakarak öğrenebilliyorsunuz. Bu hizmet kimi zaman ücretsiz kimi zamansa uygun bir ücret karşılığında sağlanıyor.

Eğer otelin pick up hizmetinden faydalanacaksanız önceden uçuş bilgilerinizi paylaşarak ulaşım için rezervasyon yapmalısınız.

Shuttle rezervasyonunuzu Booking.com “Revervasyonlarım” sayfasından “otelle iletişime geç” alanı üzerinden yapabilirsiniz.

Aynı şekilde otel rezervasyonunuzu yaparken airport pick up hizmetini kriteriniz olarak belirleyebilirsiniz. Havaalanından ulaşım için en rahat ve hızlı seçenek bu olacaktır.

Bir başka kişiye özel ve konforlu seçenek ise özel transfer hizmetleri. Bu şekilde havaalanına indiğinizde şoför tarafından karşılanıp, herhangi bir yer yön bulma kaygısı yaşamadan, konforlu araçlarla otelinizin kapısına bırakılabilirsiniz. Güzel ve uygun fiyatlı bir örnek:

Lviv Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım / Otelinize Direkt Transfer: Lviv Havaalanı’nda İngilizce konuşan şoförünüz tarafından karşılanıp konforlu özel araçlarla otelinizin kapısına kadar hızlı bir şekilde ulaştırılacağınız hizmeti almış olanların puanı 5.

Bu paketi 1-3 kişi arasındaki gruplar kullanabiliyor. Ve eğer 2-3 kişilik grupsanız, ya da yanınızda yaşlılar, çocuklar varsa, veya bunların hiçbirisi değil ama valizleriniz çoksa bile tercih edebilirsiniz.

5. Taksi

Lviv Havaalanı Taksisi

Lviv Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi ile gitmek mümkün. Havaalanı çıkışında taksi sırası bulunuyor. Buradaki taksilerden birini kullanabilirsiniz.

Dolandırıcılık mağduru olmamak için yolculuğunuz öncesi şoförden gideceğiniz yere tutacak ortalama tutarı bir kağıda yazmasını isteyin.

Genelde gündüz için size 150 – 200 UAH gibi fiyatlar söyleyecekler ancak direkt kabul etmezseniz yaklaşık 100 UAH gibi bir fiyata anlaşabilirsiniz.

Taksi konusunda kendinizi daha garantide hissetmek istiyorsanız havaalanı içerisinde bulunan danışma masasından güncel taksi fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Hatta rica ederseniz size bir duraktan taksi çağırıyorlar böylece yasal olmayan taksilere binmemiş oluyorsunuz.

Kendiniz taksi çağırmak isterseniz Lviv taksi firmaları için kullanabileceğiniz UKLON isimli bir uygulama bulunuyor. Bu uygulamayı telefonunuza indirerek havaalanına geldiğiniz zaman taksi çağırabilirsiniz.

Telefonla arayarak taksi çağırmak isteyenler için Lviv’de taksi numarası:

  • AeroExpress (Lviv Havaalanı resmi taksi): (032) 290-290-5
  • Optimal Taxi: (032) 2428242, (067) 6074242, (063) 1954242, (068) 7524242
  • Comfort Taxi: (032)243-42-43
  • Autopilot Plus: (032) 2950000, (032) 2703644
  • ELC (İngilizce bilen şoförlü taksi): 093 184 83 84, 096 184 83 84

Özetle Lviv Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Lviv Havaalanı Ulaşım Araçları

Lviv Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek için birçok seçenek mevcut. Toplu taşıma seçenekleri trolleybus ve otobüs için sudan ucuz denilebilir.

Aynı şekilde diğer turistik şehirlere kıyasla Lviv’de taksi ücretleri de oldukça uygun. Özellikle 3 veya 4 kişi olacaksanız ya da şehre gece iniyorsanız taksi kullanmak mantıklı olabilir.

Kişisel tavsiyem otobüs ve trolleybus kullanmanız yönünde. Belirttiğim gibi hem oldukça ucuzlar hem de rahat rahat şehir merkezine ulaşıyorsunuz. Tabii ki daha konforlu ve hızlı bir seçenek istiyorsanız otel karşılama ve özel transfer hizmetini de değerlendirebilirsiniz.

Lviv’de toplu taşıma araçlarının anlık durumunu kontrol etmek için “Lviv Transport Online” isimli uygulamayı telefonunuza indirebilirsiniz.

Lviv Havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir sorusuna çeşitli seçeneklerle cevap vermeye çalıştım. Kent hakkında daha fazlası için aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

“Lviv Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım” üzerine bir yorum

  1. Çok çok teşekkür ederim bilgiler için. Şuan Lvivdeyim. 9 numaralı treylebüse 5 AUH verip şehir merkezine geldim. Taksiye übere hiç gerek yok.

    Yanıtla

Yorum yapın