Lviv Gezilecek Yerler – En Güzel 30 Yer

Lviv, Ukrayna’nın batısında yer alan ve Avrupa’nın popüler destinasyonlarından hiç de aşağı kalmayan bir şehir. Ukrayna’nın en modern şehrine olan seyahatiniz yakınsa Lviv gezilecek yerler listesi size birçok turistik nokta hakkında fikir verebilir. Gezi süreniz sadece hafta sonu kaçamağı ile sınırlı olsa bile mutlaka bir liste hazırlamanızı öneriyorum.

Lviv gezginleri için ben de bir gezi listesi derledim. Bu listede kenti en çok yansıtan, şehrin kültürü, tarihi ve sanatı ile fazlasıyla haşır neşir olabileceğiniz turistik noktaları seçmeye çalıştım. Umarım çok sayıda gezgin gibi Lviv’de gezilecek en popüler yerler listesi sizin için de faydalı olur.

Lviv Gezisi Öncesi Bunlara Dikkat

Lviv’de hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz Lviv’de nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Otel tavsiyesi isterseniz son seyahatimde konakladığım FERENC Hotel yeni ve güzel bir tesis, inceleyebilirsiniz. Ekonomik seçenek isteyenler Jam Hotel Hnatyuka‘yı, lüks bir yer arayanlar ise Bankhotel adlı otellere göz atabilirler.

Lviv Gezilecek Yerler Listesi

Lviv gezilecek yerler rehberi boyunca son yılların en gözde turizm merkezlerinden Lviv‘de gezip görülmesi gereken en önemli 30 yer hakkında çok detaylı bilgiler paylaşacağım. Adı geçen tüm bu yerlerin harita konumlarını Lviv Gezilecek Yerler Haritası bölümünde topluca bulabilirsiniz.

Mevcut koşullardan ötürü ziyaret saatleri ve ücretler sürekli olarak değişebiliyor, bu konudaki en sağlıklı bilgileri gezi noktalarının resmi web sitelerinden edinebilirsiniz. Uzatmadan Lviv gezilecek yerler listemize geçelim…

1. Rynok Meydanı

Rynok Square Lviv gezi rehberi

Lviv gezilecek yerler listesinin başında şehrin merkezi olan, şirin ambiyansı ile renkli bir görünüm sergileyen Rynok Meydanı var.

Lviv şehrinin bir özeti gibi sanki bu meydan; hemen her şeyden biraz var. Ayrıca kentteki gezinize ilk olarak buradan başlamanız da oldukça iyi olur çünkü Arnavut kaldırımlı sokaklarından turistik noktalara ulaşmak son derece kolay.

Meydanın sokakları çok sayıda kafe ve restoran ile donatılmış. Mekanlar keyifli detaylarla dekore edilmiş; tasarım ve temaları oldukça dikkat çekici. Bir de çeşit çeşit hediyelik eşya dükkanları var ki gezginler için en büyük nimetlerden.

Özellikle alışveriş tutkunlarının görüş alanına hemen giriyorlar. Tabii Lviv’in birçok Avrupa şehrine göre daha ucuz olması da alışveriş keyfinizi katlayacak.

Lviv’in Avrupa’nın turistik şehirlerine çok benzediğinden bahsetmiştik; bunun ilk göstergelerinden biri meydanda belediye binasının ve saat kulesinin yer alması. Yaklaşık 400 basamaklı belediye binasının kulesine çıkmaya ise bence hiç üşenmeyin. 65 metre yüksekliğindeki kulenin size sunacağı harika bir Lviv manzarası var çünkü.

“Lviv meydanında göze çarpan başka neler var?” derseniz özellikle çevresindeki binalara dikkat edin derim. Gerçi dikkat edilmeyecek gibi değiller çünkü hem rengarenk stilleri hem değişik motiflerle örülen mimari tasarımları hemen göze çarpıyor.

Çoğunlukla 3-4 katlı olmalarının yanında tipik bir özellikleri de her katında maksimum 3 pencerenin bulunması. İstisnalar var tabii.

Rynok Meydanı’nın heykelli çeşmeleri ise mitolojiye meraklıysanız size ayrı bir cazip geleceğe benziyor. Çeşmeler meydanın farklı köşelerine inşa edilmiş. Simgeleri ise Neptün, Diana, Amphitria ve Adonis. Rynok Meydanı’na gelmişken ayrıca Eczane Müzesi’ni, Lviv Tarihi Müzesi’ni ve çikolata fabrikasını da görmenizi öneririm.

Eğer aperatif bir şeyler atıştırmak isterseniz de meydanda şubesi bulunan Lviv Croissants şehrin en ünlü fast food zincirlerinden bir tanesi. Burada biraz soluklanıp bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Gezilecek Yerlere Yakın Konaklayın

Rynok Meydanı’nın hemen kıyısında, 15. yüzyıldan kalma bir binada hizmet veren 4 yıldızlı Vintage Boutique Hotel, şehrin tam merkezinde konaklamak isteyenler için güzel bir alternatif.

2. Belediye Binası ve Ratusha Kulesi

Lviv gezilecek yerler Lviv Belediye Binası Ratusha

Rynok Meydanı’nı anlatırken onun tam ortasında bulunan belediye binasından ve müthiş bir manzarayı ziyaretçilerle buluşturan kulesinden bahsetmiştim. Şimdi bu ikiliye ayrı bir başlık açmak istiyorum çünkü Lviv’in vazgeçilmez gezi noktaları arasındalar.

Meydanda göreceğiniz Belediye Binası, tarihinde birçok yangın ve felaket atlattığı için birçok kez yeniden inşa edilmiş bir yapı. İlk yapılış tarihi ise 14. yüzyıla kadar uzanıyor.

Ayrıca orijinalinde ahşap olarak tasarlanmış bir binaymış. Sonraki dönemlerde bina yeniden inşa edilirken bir yandan da genişletilmiş. Günümüzde klasik Viyana stili görünümü ile Rynok Meydanı’nda arz-ı endam ediyor.

Belediye Binası’nın kendisinden daha ünlü bölümü ise saat kulesi. Manzarasının güzelliğiyle mi yoksa estetik bulunmadığı için ona takılan “Çirkin Baca” lakabıyla mı daha çok ünlenmiş; karar sizin. Bence mutlaka bu kuleye de çıkın.

3. Opera Evi

Opera Binası Lviv'de görülecek yerler

Neo-Rönesans tarzıyla ışıldayan Opera Evi ziyareti için rotanızı Lviv’in Svobody Caddesi’ne çevirebilirsiniz.

Lviv gezilecek yerler listesinin en popüler yapılarından biri bu opera. 20. yüzyılın başlarında yapılmış ve Avrupa’nın en güzel opera salonları arasında görülüyor.

Opera Evi’ni Avrupa standartlarına taşıyan belli başlı özellikler var. Örneğin akustiği tek kelime ile müthiş. Yani opera evinde imkan bulursanız bir performansa canlı canlı şahit olma fırsatını kaçırmayın.

Opera salonunun içine girdiğinizde dekorun etkileyiciliği de büyük ihtimalle birçok kişi gibi sizin de gözlerinizi kamaştıracak. Salonun büyük bir bölümü şatafatlı heykeller ile donatılmış. Bir de etkileyici süsleme ve detayların üzerine yansıyan ışıkları canlandırın gözünüzde. Operanın dış cephesinin de ihtişamda hiç altta kalır bir yanı yok.

Polonyalı Zygmunt Gorgolewski’nin imzasını taşıyan ve Avrupa’nın en güzel üç opera binası arasında gösterilen Opera Evi’ni gezi rehberinize dahil edebilirsiniz. Ayrıca bir performans izlemek isterseniz önceden bilet almakta yarar var.

Şehir Merkezinde Konaklayın

Opera Evi’nin hemen yanı başında hizmet veren 4 yıldızlı Panorama Lviv Hotel Vintage Boutique Hotel, şehir merkezinde yer alan tesislerden bir tanesi.

4. Lychakiv Mezarlığı

Lychakiv Cemetery Lviv gezilecek yerler

Lviv gezilecek yerler listesinde bir mezarlığın olduğunu görmek sizi çok da şaşırtmasın. Lviv değil de genel olarak Avrupa’da gezilecek yerler listesi hazırlansa oraya da girebilecek bir alan aslında.

“Önemi nedir?” diye soranlar için açıklayayım: 18. yüzyılın sonlarından itibaren Lviv’in entelektüelleri, sanatçıları, en önemli yazarları, devlet görevlileri, oyuncuları; kısacası hemen hemen tüm ünlü şahısları buraya gömülmüş. Lviv özellikle 2. Dünya Savaşı öncesinde çok sayıda burjuva ve aristokratın da şehri olarak bilinirmiş.

Lychakiv Mezarlığı’nı farklı kılan tek özellik bu değil. Mezarlığa girdiğinizde mezar taşlarının birbirinden farklı stilleri ile adeta bir sanat eseri edasıyla sizi karşıladıklarına şahit olabilirsiniz. Ayrıca yüzlerce heykel de mezarlığı tümden bir açık hava ve sanat müzesine çevirmiş.

Moskov’’daki Novodeviçi Mezarlığı’ndan sonra Doğu Avrupa’nın en gösterişli mezarı olan Lychakiv Mezarlığı’nı da listenize ekleyebilirsiniz. Bu arada rehberli turlarla vaktinizi daha iyi değerlendirerek ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Not: Ukrayna’da UBER ve benzeri araçlar sık kullanılıyor. Biz de Lviv seyahatimizde UBER’i sürekli kullandık. Opera önünden mezarlık yaklaşık 10 dk sürdü ve 77 UAH ödedik. Mezarlık çıkışında da UBER’i kolayca bulup kullandık.

5. Potocki Sarayı

Potocki Sarayı Lviv gezi rehberi

Lviv’in ve Avrupa’nın en güçlü ailelerinden biri olan Potockiler için inşa ettirilmiş bu saray. Zarif Fransız tarzı mimarisiyle daha ilk anda büyülerken bir de sizi içindeki görkemi görmeye çağırıyor.

Fransız mimar Louis Dauvergne’nin tasarladığı saray Lviv’de görebileceğiniz en şatafatlı yapılar arasında. İç ve dış mimarisi ile çoğu kişide hayranlık yaratan Potocki Sarayı görünüşe göre 19. yüzyıldan günümüze değin etkileyiciliğinden pek bir şey kaybetmemiş.

Peki, neler var bu sarayda? Orta Çağ’dan kalma birçok heykel ve eseri bu güzel sarayın içinde görmeniz mümkün. Tablolar, mobilyalar ve genel olarak iç dekorasyon son derece etkileyici.

Potocki Ailesi’ne ait özel bir sanat koleksiyonunu ziyaretçilerin önüne seriyor saray. Özellikle Venedik’e gidenlere Medici Riccardi Sarayı’nı hatırlatabilir bu sanat galerisi.

6. Yüksek Kale (Lviv High Castle)

High Castle Lviv gezilecek yerlerLviv turu

Lviv’de görülmesi gereken yerler arasında şehre kuşbakışı bakan ve 360 derecelik bir manzara izleme olanağı sunan Yüksek Kale‘de bulunuyor.

Manzara tutkunları için listedeki en güzel yerlerden biri burası. Dairesel bir yapı olan ve ilk olarak 13. yüzyılda ahşaptan yapılan kalenin kalıntıları yaklaşık 415 metre yükseklikte bulunuyor. Ahşaptan taşa döndürülen Yüksek Kale tarihinde cephane ve karakol olarak da kullanılmış.

Rynok Meydanı’na birkaç kilometre mesafede olan Yüksek Kale’ye çıkmak için uzun uzun merdivenleri ve patikaları aşmak durumundasınız. Yalnız dört bir tarafın ağaçlarla ve çiçeklerle çevrili olduğu bu yollarda yürüyüş yapmanın keyfi de bambaşka.

Temiz hava eşliğinde bir bir basamakları arkanızda bırakırken orman içindeki bu anların tadını çıkarabilirsiniz.

Nihayet tepeye vardığınızda ise çoğu kişiye göre Lviv’in en etkileyici manzarası ile karşılacaksınız. Sizin de çok beğeneceğinizi düşünüyorum. Üstelik ücretsiz gezme fırsatınız var.

7. Dominikan Katedrali ve Manastırı

Dominican Church Lviv'de gezilmesi gereken yerler

Lviv, Doğu Avrupa’nın en modern ve çok çeşitli kültürleri kucaklayan şehirlerinden biri. Dominiklilerin de yaşamış olduğu kentte, onların etkisiyle kurulmuş Dominikan Katedrali ve Manastırı bulunuyor.

Katedralin yapımı 14. yüzyıla dayansa da bugünkü görünümü o döneme ait değil. İlk olarak ahşaptan yapılmış ve birçok ahşap yapının başına geldiği gibi katedral da yangınlar sonucu yok olmuş. Günümüzdeki görünümü ise 18. yüzyıldan kalma. Şu anda ağırlıklı olarak geç barok mimarinin izlerini taşıyor.

Rynok Meydanı’na yakın bir konumda olan katedral özellikle din tarihine merak salanlar için önemli bir merkez. Burası aynı zamanda bir müze ve manastır olduğu için sunduğu çok sayıda bilgi var. Orta Çağ esintileri ile sarılan Dominikan Katedrali’nde o dönemin ruhu hala geziniyor gibi.

Lviv’in dini yapıları arasında en büyük ve en eski olanı da Dominikan Katedrali. Girişteki kubbesinin üzerindeki “Soli deo Honor et Gloria” yazısı çok sayıda kişi gibi sizin de ilginizi çekebilir. Lviv’de gezilecek yerler rehberinize bu tarihi katedrali de eklemenizi öneririm.

8. Ermeni Katedrali

Ermeni Katedrali Lviv'de görülecek yerler

Lviv’in kültürel dokusunu en iyi hissedeceğiniz yerlerden biri Ermeni Katedrali. Şehirde yoğun bir Ermeni nüfus yaşıyor.

Şimdi anlatacağım Ermeni Katedrali de Ermeni Mahallesi’nde. Ermenilerin hastaneler, kiliseler, okullar, tiyatrolar, kütüphaneler kurarak kendilerine Lviv’de bir yaşam inşa ettikleri bölgede.

Ermeni Katedrali’ni anlatmaya geçersem öncelikle iç dekorunun güzelliğinden başlayabilirim. Kullanılan renkler, duvarları süsleyen resimler, mozaikler; kısacası kilisenin her bir köşesi göz alıcı ve merakı fazlasıyla celbeden detaylarla dolu. Katedralin iç mekanında göreceğiniz bazı resimlerin tarihi ise 600-700 yıl öncesine dayanıyor.

14. yüzyıldan kalma bu kilisede Avusturyalı ressam Gustav Klimt’in resimlerini de görme şansına sahipsiniz. Çoğu gezginin katedralde en yoğun ilgi gösterdikleri eserler arasında bu resimler.

Kars’taki Ani Katedrali’nden esinlenerek tasarlamış Ermeniler bu kiliseyi. Sonuç olarak Lviv’deki en eski yapılardan biri ve UNESCO Dünya Mirasları listesinde. Lviv’in kültürüne biraz da derinden yaklaşmak için Lviv gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca katedral ücretsiz gezilebiliyor.

9. Silahhane Müzesi (Arsenal Müzesi)

Museum Arsenal Lviv gezi rehberi

Silahhane Müzesi; diğer ismiyle Arsenal Müzesi dışarıdan biraz soğuk bir görünüme sahip. 16. yüzyılda inşa edilen müze tahmin edebileceğiniz gibi saldırılara karşı koymak amacıyla inşa edilmiş. Yapılan bir saldırı sonucu 16. yüzyılın ortalarında yok edilen bina, birkaç sene içinde yeniden yaptırılmış.

Lviv’de, hatta Ukrayna genelindeki tek silah müzesi olan Arsenal, 1991 senesinden günümüze gelen konseptiyle ziyaretçilere kapılarını açıyor. Peki, silah müzesinin içinde görebileceğiniz o etkileyici koleksiyonlar neleri içeriyor?

Müzede sergilenenler arasında silahlı aletlerden bronz toplara, kılıçlardan metal silah ve baltalara kadar geniş bir çeşitlilik sizi bekliyor. Ayrıca sadece Ukrayna ve Lviv’in değil, 30’dan fazla farklı ülkeden getirilen eşyalar da müzedeki objeler arasında.

Tarihinde hapishane olarak da kullanılmış olan ve şimdi bir silah müzesi temasıyla faaliyetlerini sürdüren Arsenal’de aynı zamanda etkileyici bir restoran da bulunuyor. Burası ilginç bir yemek molası almak için çok iyi bir seçim olabilir. Bence müzenin alt bölümünde bulunan bu restorana da bir göz atın.

10. Eczacılık Müzesi

Eczane Müzesi Lviv gezilecek yerler

Avrupa’da tarihi önem taşıyan tek eczane müzesi, Lviv Rynok Meydanı’nda yer alıyor. Aynı zamanda Eczacılık Müzesi 18. yüzyılda kurulmuş ve en eski eczane müzesi olma özelliğine de sahip.

Günümüzdeki ilaçların satışının sürdürüldüğü bu eczanenin aynı zamanda bir müze olması ise onu turistlerin gözünde oldukça ilgi çekici kılıyor.

Askeri bir eczacı tarafından 1735 senesinde açılan müzede özellikle simyacılarla ilgili birçok öge ve bilgi var. Antika teraziler, eski eczane şişeleri, ahşap kavanozlar, havanlar, ilk gazyağı lambası modelleri de bu ilginç müzede karşılacaklarınız arasında.

Müzenin giriş katını ücretsiz olarak gezebilmek iyi bir haber, daha enteresan bölümleri görebilmek için ekstra ödeme yapmanıza da değiyor. Orta Çağ stilinde inşa edilen binanın bodrum katı için bir ücret alınıyor sizden. Burada eski dönemlerdeki ilaç üretme tekniklerini hareket ederek gösteren maketler var.

Müzeye gelmişken gizemli, biraz ürkütücü ama yine de heyecan veren yer altı bölümlerini görmeden dönmeyin derim.

11. Korniakt Sarayı & İtalyan Avlusu

Kornyakt Sarayı Italian Courtyard Lviv gezilecek yerler

Lviv’in en zengin adamı olan Yunan tüccar Korniakt, özellikle şarap ve kumaş ticaretinden elde ettiği gelirlerle büyük bir servete ulaşıp Rynok Meydanı’ndaki bu görkemli sarayı yaptırmış.

Rönesans tarzı mimariyle inşa edilmiş olan tarihi saray 16. yüzyıldan günümüze kadar ayakta kalmayı başaran yapılardan biri. Mimari güzelliğinin yanı sıra tarih kokan havasıyla da ziyaretçilerini etkisi altına alıyor. Mimari tasarımında ise Polonyalı Pietero Barbon’un imzası var.

Yapının esas güzelliği İtalyan Avlusu’nun olduğu taraf ancak sarayın meydanı gören bölümü de mevcut. Korniakt Sarayı meydandaki diğer yapılar gibi 3 pencere ile inşa edilmemiş; bu da dikkat çekici bir detay. Rynok Meydanı’ndan bahsederken dile getirdiğimiz istisnai yapılar arasında bulunuyor.

Gelelim Korniakt Sarayı’nın bir parçası olan ve ziyaretçilere büyük keyif veren İtalyan Avlusu’na. Rynok Meydanı’ndaki ünlü Black House’un hemen yanındaki pasajdan girdiğinizde İtalyan Avlusu’na ulaşabiliyorsunuz.

Sarayın bu iç avlusundaki ambiyansı mutlaka görmenizi öneririm; zaten mekanın Rynok Meydanı’ndayken kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konumu var. İtalyan Avlusu’ndaki kemerli sütunlar çok estetik bir görünümde. Zaman zaman bu avluda konserler ve bazı etkinlikler de yapılıyor. Ayrıca “Avluda bir kafe olsa keşke,” derseniz o da var.

Korniakt Sarayı ve İtalyan Avlusu şu anda Lviv Tarih Müzesi’nin bir parçası olarak ziyarete açılıyor. Polonya Kraliyet Dönemi’ne ait bazı koleksiyonları müzede görebilme şansınız bulunuyor.

Yani sadece Korniakt Sarayı’nı ziyaret için gelmişken aynı anda şehrin en popüler müzelerinden birini gezebilir ve İtalyan Avlusu’nda bu tarihi atmosferin keyfini sürebilirsiniz.

12. St. George Katedrali

St George Katedrali Lviv'de nereler gezilmeli?

Lviv gezilecek yerler arasında klasik Ukrayna kilise stili ile modern Avrupa havasını bir güzel harmanlamış St. George Katedrali de bulunuyor.

Gerçekten de mimar Bernard Meretyn ve heykeltıraş Johann George Pinsel ortaya özgün bir sanat eseri çıkarmış. Katedral mimari olarak incelendiğinde rokoko ve barok stillerine ait detaylar görülebiliyor. Lviv, hatta Ukrayna’daki birçok katedralden daha farklı bir havası olduğunu söylemem mümkün.

Tepede inşa edilmiş olan St. George Katedrali çok zarif; sanki içinde periler yaşıyormuş gibi bir hava estiren masalsı görünümü ilgi çekici. 18. yüzyıldan kalma katedral sadece şehrin değil, Avrupa’nın en güzel dini yapılarından biri olarak görülüyor.

İç ve dış mimarisinin güzelliği bile ziyaret için yeterli bir sebep bence ama yine de katedrale gittiğinizde sadece bununla yetinmek zorunda olmadığınızı söyleyebilirim.

Aziz George’u tasvir eden heykel ve mucizeler yarattığına inanılan Meryem Ana ikonu başta olmak üzere birçok eser de katedralde sergileniyor. Ayrıca Lviv’in çok sayıda önemli din adamının mezarı da burada. Ücretsiz olarak katedrali gezebilirsiniz.

13. Ivan Franko Parkı

Ivan Franko Parkı Lviv'de gezilmesi gereken yerler

Lviv şehrini doya doya gezmeye niyetlenmişken neredeyse orman denilebilecek, içinde 400 yıllık ağaçların olduğu bir parkı da görmek isteyebileceğinizi düşündüm.

Lviv’de görülmeden dönülmemesi gereken yerler listesini sunarken her mevsim bambaşka güzellikleri ile dans eden Ivan Franko Parkı ile devam edelim.

Gelin önce parkın tarihine uzanalım. Ukrayna’nın en eski parkı olan Ivan Franko; 18. yüzyıl sonunda Roma İmparatoru II. Joseph tarafından inşa ettirilmiş. Daha da öncesinde alanın mülkiyeti Cizvitlere ait olduğundan dolayı yerel halk parka “Cizvit Bahçeleri” de diyor.

Ivan Franko Parkı’nda Lviv’in canlandıran doğasına tanıklık edeceksiniz. Dinlenmek, çimlere uzanmak için ideal ama ben hareket ederek de rahatlarım derseniz parkın önünüze çıkardığı harika yürüyüş yollarını adımlayabilirsiniz.

Ayrıca bu parkta piknik yapmak da tabii ki çok keyifli. Çeşit çeşit bitkiler, ağaçlar ve sevimli hayvanlar arasında tertemiz bir havanın tadını çıkarın.

14. Çikolata Fabrikası (Lviv Chocolate Factory)

Çikolata Fabrikası Lviv'de görülmesi gereken yerler

Lviv’in Avrupa’yı sarıp dilden dile dolaşan meşhur bir özelliği de çok lezzetli şekerlemeler ve atıştırmalıklar üretmesi. Orta Çağ’a uzanan bir geçmişi var bu ünün. Günümüzde de bu alandaki popülaritesinin hakkını veriyor açıkçası.

Lviv Eski Şehir’de, Rynok Meydanı’na yakın “Çikolata Fabrikası” enfes el yapımı çikolatalarıyla turistlerin önünde uzun kuyruklar oluşturduğu bir merkez.

Lviv gezilecek yerler listesinde bundan daha tatlı bir yer yoktur herhalde. 5 katlı olan çikolata fabrikasının ilk katında çikolata ustalarının nasıl üretim yaptıkları izlenebiliyor. Zira burası fabrikanın imalat bölümü. Aynı zamanda alışveriş de yapılabildiği için en çok burada uzun kuyruklar oluşuyor.

Dilerseniz sonraki 2 kattan da çeşit çeşit çikolatalar satın alabilirsiniz; bu katlar alışveriş yapmak için biraz daha tenha oluyor. İki kat boyunca hem açık hem ambalajlı çikolatalar satışa sunuluyor.

Fabrikayı tasarlayanlar çikolata denince akla ilk nelerin geldiğini düşünüp üst kata çok güzel bir kafe yapmışlar. Ne de olsa kahve eşliğinde çikolata yemeye karşı koymak pek de kolay değil.

Çoğu insan gibi siz de bir çikolata tutkunuysanız ya da çikolatayı çok seven yakınlarınız varsa çeşit çeşit el yapımı çikolataları kendinize ve onlara hediye edebilirsiniz.

15. Kahve Üreticisi

Coffee Manufacture Lviv gezilecek yerler

Lviv’in sadece çikolatası değil, kahvesi de ünlü. Viyana gibi Lviv de Avrupa’nın kahveyi en çok seven şehirlerinden biri. Temelleri Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na, hatta Osmanlılara dayanan kahve kültürü Lviv’de oldukça gelişmiş. Yani kahveyi çok seviyorsanız Lviv anılarınızda kahve daha da bir güzelleşecek.

Özellikle Rynok Meydanı’ndaki tarihi kahve dükkanı turistler arasında çok popüler bir mekan. Kahve tutkunları tarafından çok tutulan Kahve Üreticisi (Lviv Coffee Manufacture) isimli bu dükkanın bahçesi ve maden ocağına benzeyen odaları da kahve keyfine keyif katıyor.

Kahve Üreticisi yalnızca girip kahve içeceğiniz ya da alacağınız bir yer değil. Aynı zamanda şehirdeki kahve kültürünün geçmişi hakkında bilgi de edinebilirsiniz bu dükkanda. Kahve imalatının yapıldığı bir bölüm ve ayrıca hediyelik eşya ile kahve çeşitlerinin satıldığı alanlar var.

Binanın en ilgi çekici bölümü ise yer altı kısmı. Burası kahve madeni olarak isimlendirilmiş. Eski dönemlerde madencilerin kahve çıkartabilmek için buralarda çalıştıkları söyleniyor. Ayrıca kahve yapımı hakkında verilen eğitimler de büyük ilgi ile karşılaşıyor.

16. Yerel Mimari ve Kırsal Yaşam Müzesi (Lviv Museum of Folk Architecture and Life)

Lviv Museum of Folk Architecture and Rural Life Lviv gezilecek yerler

Lviv, tarihinde Doğu Galiçya’ya başkentlik etmiş bir kent. Yerel Mimari ve Kırsal Yaşam Müzesi de Doğu Galiçya halkının yaşamını ziyaretçilere yansıtan önemli kültür merkezlerinden biri.

Müze 1971 yılında kurulmuş. Yerel işçilik eseri ahşap yapıları korumanın yanı sıra etnografik ögeleri ve kırsal yaşam ayrıntılarını da gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

Ukrayna’nın son 300 senesi içinde yapılmış, farklı dönemlere ait olan çeşitli mimari kesitlerse müzenin hemen her köşesinde. Şehrin çevresinde inşa edilmiş olup da müzeye getirilen çok sayıda orijinal yapı ile zenginleşmiş bu kültür merkezi.

Shevchenkivskyi Hay olarak da adlandırılan müzede Doğu Galiçya halkının yaşamına tanıklık etmek için 19. yüzyılın sonuna, 20. yüzyılın başına doğru bir yolculuğa çıkacaksınız. Geniş bir yeşil alana yayılmış ve açık hava konsepti ile hizmet veren müzede tarihi yolculuğun da çoğu kişi için çok keyifli geçtiğini söyleyebilirim.

Lemkos, Boikos ve Hutsuls isimli 3 etnik grubun hayatı hakkında birçok aydınlatıcı ögenin karşınıza çıkacağı müzede kırsal yaşam teması ön planda. Batı Ukrayna’nın ahşap işçiliği ise ziyaretçileri hayran bırakıyor.

Müzenin geniş bir alana kurulduğunu söyledim ama aslında devasa büyüklükte desem daha doğru bir tanımlama olurdu. Yel değirmenleri, okul, kilise, evler gibi yaklaşık 105 yapıyı barındırıyor. Ayrıca el sanatları ile uğraşan ustaların tezgahlarını ve bölgeye özgü ürünlerin bulunduğu tarlayı görmeniz de mümkün müzede.

Tüm bunların yanı sıra Yerel Mimari ve Kırsal Yaşam Müzesi’nde bazı etkinlikler ve eğitimler de düzenleniyor. Belki siz de ziyaretiniz esnasında bunlardan birine denk gelebilirsiniz.

17. Virmenska Caddesi

Lviv gezilecek yerler Virmenska Caddesi

Lviv’de Ermeni kültürünü, onların gündelik yaşam ritüellerini ve mimari yapılarını görmek isteyenler için adres Virmenska Caddesi.

Ermeni topluluklarının Lviv’e yolculuğu 13. yüzyılda başlamış. Moğol istilası nedeniyle yurtlarını terk etmek zorunda kaldıklarından Virmenska Caddesi’nin olduğu bölgeye yerleşmişler.

Yaşadıkları zorluklara rağmen sanat ve ticarette kısa süre içinde gösterdikleri başarılar dikkat çekici. Yerleştikleri bölgeye kendi kültürlerini de taşıyan Ermeniler burayı zamanla tam bir Ermeni Caddesi’ne çevirmiş.

Virmenska Caddesi’ne giderseniz yüzyıllar öncesinden gelen tarihi esintileri yoğun biçimde hissedebilirsiniz. O zamandan bugüne kadar yarattıkları o kültürel dokuyu muhafaza etmiş Lviv’de yaşayan Ermeniler. Virmenska Caddesi’ni gezerken geçmişe ve bugüne dair Ermenilerin yaşam biçimleri hakkında çok şeyle karşılaşacaksınız.

Ermeni Katedrali, Ermeni Avlusu, eski tarz evler, sanat galerileri, lezzetli yöresel Ermeni yemekleri de sunan kafe/restoranlar, hediyelik eşya dükkanları bunlar arasında. Sanat galerileri içinde özellikle Green Sofa ve Dzyga Art Gallery’i mutlaka gezmenizi öneririm. Bir de caz severseniz Dzyga Sanat Galerisi’nde caz konserleri de veriliyor.

Lviv’in kültürel yönlerini yansıtan en değerli yerlerden biri Virmenska Caddesi. Lviv gezilecek yerler listenize dahil edebilir ve şehri size daha yakından tanıtacak keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

18. Boim Şapeli

Boim Chapel Lviv tatili

Lviv gezilecek yerler listesinde ilk başta rengiyle, sonrasında ise üzerindeki oymalar ve dini tasvirlerle dikkat çeken Boim Şapeli de var.

“Boim Şapeli’nin renginde ne varmış?” diyebilirsiniz: Biraz tuhaf ama etkileyici bir rengi var, siyaha yakın rengiyle Rynok Meydanı’nda çok dikkat çekiyor. İddia edildiğine göre ilk yaptırıldığında rengi kremmiş. Yıllar boyunca yağmur sularının etkisiyle kararan bina bugünkü görünümüne bürünmüş. Bakınca doğruluk payı varmış gibi duruyor.

17. yüzyılın başlarında Boim ailesi tarafından yaptırılan tarihi şapelin her yanı oymalarla süslü. Andrzej Bemer’in tasarladığı Boim Şapeli şarap ticareti yapan, hatta bir dönem belediye başkanlığı görevini de yürüten Macar asıllı George Boim ve ailesinin mezarlarının da bulunduğu yer.

Şapelin dış cephesindeki dini oyma tasvirleri ve iç dekordaki aile görselleri ile İncil kabartmaları görülmeye değer. Gerçi şapel her zaman ziyarete açık olmuyor; belki siz gittiğinizde kapıları açık olur ve bu özel yapıyı gezme imkanı bulursunuz.

19. Svobody Avenue

Svobody Bulvarı Lviv'de nereler gezilmeli?

Svobody Avenue yani Türkçe ismi ile Özgürlük Caddesi’ni tanımlayabileceğim başlıca üç özellik: Geniş, tarihi ve merkezi.

Özgürlük Caddesi’ndeki çoğu bina tarihi ve her biri ayrı bir hikaye anlatıyor. Burayı dolaşırken binalara da illa ki gözünüz kayıyor. Mimari tarzları ile ilgi toplayan bu binalar caddenin köklü tarihi geçmişinin izleri. Genel olarak da tarihi eserler ve yapılar açısından zengin bir cadde Svobody.

Meydanın sabah sakinliğini sevenler de var ancak burası ana trafik yollarından biri olduğu için günün büyük bölümünde canlı bir enerjiye sahip. Restoranlardan kafelere, kültür/sanat merkezlerinden alışveriş dükkanlarına kadar bir turistin beklediği birçok şeyi Özgürlük Caddesi’nde bulmanız mümkün.

Lviv’i gezerken buranın karşınıza çıkmaması zaten imkansıza yakın bir olasılık olduğu için mutlaka gidin görün demeyeceğim. Lviv’in en popüler yerlerinden olan bu geniş caddenin tadını çıkarın.

20. Kayıp Oyuncaklar Müzesi (Lviv Yard of Lost Toys)

Yard of Lost Toys Lviv gezi notları

Müzeleri ile Viyana’yı pek de aratmayan Lviv, resmi olmasa bile ilginç bir açık hava müzesine sahip. Üstelik bu müzeye Rynok Meydanı üzerinden zahmetsizce ulaşılabiliyor.

Bir ara sokakta (High Castle’dan inerken yolun sağ tarafında) bulunan Kayıp Oyuncaklar Müzesi özgün hikayesi ve sunduğu çok çeşitli oyuncak koleksiyonu ile turistlerin şehirde görebilecekleri en enteresan yerler arasında.

Peki, hikayesi nedir? Vasily Petrovich isimli bir kişinin evinin yakınında 2 oyuncak bulmasıyla başlamış Kayıp Oyuncaklar Müzesi’nin hikayesi. Sahibinin gelip alma ihtimali nedeniyle de bu iki oyuncağı apartmanın önündeki bahçeye koymuş.

İki oyuncağın sahibi gelmiş mi, bilinmez ama sonradan bu bahçe çeşit çeşit kayıp, unutulmuş ya da bırakılan oyuncaklarla dolmuş.

Her türlü oyuncak çeşidi bulunuyor bu resmi olmayan açık hava oyuncak müzesinde. Hatta bazıları kategorilere ayrılmış. Pelüşler, arabalar, oyuncak bebekler, kısacası hemen her türden oyuncağın bırakıldığı bu alan artık turistler arasında da popüler olan ve sıklıkla ziyaret edilen bir müze.

Kimi zaman bahçedeki bazı oyuncakların sahipleri çıkıp onları alsa da sürekli yenilerinin bırakılmasıyla bu ilginç ve keyifli müze kendi kendini var etmeye devam ediyor.

21. House of Scientists (Bilim Adamları Evi)

Lviv gezilecek yerler House of Scientists

Şatafatlı iç dekoruyla gözleri kamaştıran Bilim Adamları Evi de Lviv’de görülmesi gereken yerler listenize alabileceğiniz en çarpıcı ve gezmesi keyifli mekanlardan biri.

Bölgesel Eğitim ve Bilim Birliği adına etkinliklerin düzenlendiği Bilim Adamları Evi geçmişte daha farklı tarzda insanlara, olaylara şahitlik etmiş. Örneğin buranın 2. Dünya Savaşı öncesinde bir kumarhane olması sizi şaşırtır mıydı?

Viyanalı Fellner & Helmer tarafından inşa edilen bu ihtişamlı ev 2. Dünya Savaşı’na kadar kumarhane olarak ziyaretçilerine açılmış. Savaş esnasında ise Nazilerin esir aldıkları insanların getirildikleri yer olmuş.

Yapının içindeki ahşap merdivenler ise evin içinde en çok ilgi çeken bölümler arasında. Neo-Barok tarzı ile yapılmış etkileyici yapılardan biri olarak Bilim Adamları Evi’ni de görmenizi öneririm.

22. Lonsky Prison National Memorial Museum

Lviv'de gezilecek yerler Lviv Memorial Museum

Ukrayna tarihinde Sovyet ve Nazi işgallerinin ardında bıraktığı izler özellikle belirli mekanlarda yeniden yüzeye çıkıyor. Lonsky Prison National Memorial Museum da bu acı dönemleri yaşatan ve işgal rejimlerinin yol açtığı trajedileri gözler önüne seren bir tarih merkezi.

Müzenin kurulduğu yer ise tüm bu olayların yaşandığı mekanlardan biri olan eski bir hapishane. Bu mekan çok uzun yıllar boyunca işgal kuvvetlerinin yaşattıklarına bire bir tanıklık etmiş. Müzede dolaşırken okuduğunuz ve gördüğünüz ne varsa, hepsi o adım adım bölümlerini dolaştığınız hapishanede yaşanmış gerçek olaylar.

İşkence edilirken sesler dışarı çıkmasın diye yastıklarla kaplanan odalar, idamını bekleyen kişilerin koyuldukları hücre, fotoğraflar ve mahkumların bizzat kendileri tarafından alınmış notlar… Bunların hepsi Lonsky Prison National Memorial Museum’da görebilecekleriniz arasında.

Lviv gezilecek yerler listesindeki Lychakiv Mezarlığı aynı zamanda bu işkence hapishanesinde ölen çoğu kişinin de ebedi dinlenme alanı. İşgal rejimlerinin kurbanlarını anmak ve şehrin tarihine çarpıcı bir açıdan bakmak isterseniz bu müzeyi de ziyaret edebilirsiniz.

23. Latin Cathedral

Latin Cathedral Lviv'de görülmesi gereken yerler

Rynok Meydanı’ndaki Latin Katedrali Lviv’in en iddialı ve cazibesi yüksek yapılarından biri olarak görülüyor. Katedralin önemini şöyle daha iyi açıklayabilirim belki; Orta Çağ dönemlerinde tüm kent bu yapıyı merkez alarak şekillenmeye başlamış.

Binanın hemen yanında bulunan Boim Şapeli’nin zarif ve sade çekiciliği ile hoş bir zıtlık oluşturan Latin Katedrali’nde 3 farklı mimari stil konuşturulmuş. 14. yüzyılda inşasına başlanmasına rağmen bazı olumsuzluklar sonucu 15. yüzyılda tamamlanabilen katedral; barok, gotik ve rönesans mimarinin etkileyici uyumunu yansıtıyor.

“Old Town” bölgesinde bulunan ve Lviv’in en eski yapılarından biri olan Latin Katedrali’nin duvar ve tavan süslerine hayran kalabilirsiniz. İlgi uyandıran dini tasvirler çoğu kişi tarafından büyük bir dikkatle inceleniyor. Ayrıca katedralin özelliklerinden biri de Kutsal Bakire Meryem’in göğe kabulü bazilikası olmasıdır.

Hemen hemen tüm binalardan daha yaşlı olan Latin Katedrali’nin içi ayrı, dışı ayrı bir güzel. Lviv tarihinin en uzun süreli tanıklarından biri olarak katedral, gezginleri ziyaretine bekliyor.

24. Bernardine Kilisesi ve Manastırı

Lviv gezilecek yerlerBernardine Kilisesi

Kiliseleri gezmeyi sevenler için Lviv şehrinin dört bir yanındaki tarihi ve birçoğu da ihtişamlı olan dini yapılar keyifli bir tur imkanı sunuyor.

Bernardine Kilisesi ve Manastırı da şehrin öne çıkan kiliselerinden biri. Mimarisiyle ayrı, tarihi ile başka, özel bir kilise burası. Her iki türlü de Lviv’de görülmesi gereken yerler listesine girebilecek bir değere sahip.

Kilisenin ön cephesi çoğu kişiye göre Lviv’in en ihtişamlı barok mimari örneği. Genel olarak da kilisede Felemenk ve İtalyan mimari özellikleri bir arada bulunuyor. İç kısmına gelirsek burası da oldukça etkileyici bir ambiyansa sahip. Freskler, heykeller ve oyma sunaklar gözleri kamaştıran güzellikleri ile iç dekoru parlatmış.

17. yüzyılın başlarına doğru uzanan bir geçmişe sahip Bernardine Kilisesi. Çan kulesi ise 18. yüzyılın ortalarına doğru inşa edilmiş. Kilisenin önünde dikkat çeken Aziz John tasviri heykel ise çan kulesinin inşasının ardından birkaç yıl içinde yapılmış.

Günümüzde aktif olarak ayinlerin ve vaftiz törenlerinin yapıldığı Bernardine Kilisesi Rusların talebi üzerine 2. Dünya Savaşı’ndan 1991 senesine kadar kapalı kalmış.

Bir not olarak kilisenin aynı zamanda St. Andrew olarak da isimlendirildiğini belirteyim. Old Town bölgesindeki bu kiliseyi dolaşarak yüzyıllar öncesinden kalma dini, mimari ve tarihi unsurlara yakından göz atabilirsiniz.

25. Stryisky Park

Stryisky Park Lviv'de nereler görülmeli?

Lviv’de romantizm denildiğinde akla gelen ilk mekanlardan biri Stryisky Park. Başta söğüt olmak üzere farklı türlerde birçok ağacın arasından uzayan giden patikalarda dolaşmak enerjiyi tazelemek ve yorgunluk atmak için bire bir.

Parkın söğüt ağaçları meşhur ama ilk tohumu diken kişinin de Ukrayna’da büyük bir ünü var. Ukraynalı şair Shevchenko, Strisky Park’a ilk söğüt ağacını diken kişiymiş. Belki parkın şiir gibi görünümüne onun da enerjisi karışmıştır.

Parkı gezerken kuğuların ve ördeklerin üzerinde süzüldüğü göleti de büyük ihtimal gözden kaçırmayacaksınız. Bu gölet parkın en güzel bölümlerinden birini oluşturmuş. Ayrıca hem gölet çevresinde hem de parkta genel olarak düğün fotoğrafı çektirmek pek moda. Gelin ve damatlara denk gelmeniz büyük ihtimal. Yerel halkın bir alışkanlığı bu.

Bu arada parkta içilmemesi tavsiye edilse de kaynak suyu akıtan bir çeşme de var. Bir de parkın simgelerinden yarı armut, yarı söğüt ağacını mutlaka görmenizi öneririm.

26. Shevchenko Bulvarı

Shevchenka Avenue Lviv gezilecek yerler

Lviv, sanatın en güzel yaşatıldığı kentlerden biri olarak sokakları ve meydanlarında da birbirinden etkileyici, anlamlı eserler barındırıyor.

Shevchenko Bulvarı da Ukrayna’da ulusal bilincin gelişmesine büyük katkılar sağlayan ünlü şair, ressam ve halk kahramanından almış ismini. Zaten Lviv gezilecek yerler listesini anlatırken birçok kez Shevchenko’nun isminin geçtiğini fark etmişsinizdir.

Lviv sokaklarındaki etkileyici eserlerden bahsetmişken bulvarın tam ortasında duran Shevchenko anıtını es geçmeyin derim. Heykelin hemen yanı başındaki figür de oldukça ilgi çekiyor.

Bu yapı çelik bir rölyef ve ulusal direnişi, şahlanışı simgeliyor. Bir dalgaya benzeyen bu heykelin üzerinde ise bakanlarda merak uyandıran çeşitli kabartmalar ve figürler bulunuyor.

Bulvarın sadece yürüyerek tur atıp bu heykelleri görmekle bittiğini sanmayın. Yapabileceğiniz çok sayıda aktivite var burada. Kentteki en popüler mağazalar ile çevrilmiş olan bulvar alışveriş tutkunu gezginlerin de gözdesi.

Publar, restoranlar ve kafeler derken her bir yanında hayat hızlı akıyor. Güzel bir yemek ya da bir içecek molası almak için de ideal.

27. Etnografya Müzesi, Sanat ve El Sanatları (Lviv Museum of Ethnography, Arts and Crafts)

Museum of Ethnography Lviv gezilecek yerler

Müze dolaşmaktan keyif alan gezginler için Lviv’de gezilecek yerler listesine koyabilecekleri bir kültür merkezini daha öneriyorum: Etnografya Müzesi, Sanat ve El Sanatları.

Müze binasıyla da konseptiyle de son derece enteresan. Binanın dış mimarisinde, özellikle çeşitli heykel ve motif süslemelerinin vermiş olduğu estetik güzellik hemen fark ediliyor. Müze binasının tepesinde ise alegorik heykellerle bezenmiş bir kadın figürü büyük ilgi topluyor. Bu figür tarım ve sanayiyi simgeliyor.

Estetik unsurlar sadece binanın dışında değil, içeride de ziyaretçileri moda sokuyor. Örneğin su mermerinden yapılan sütunların güzelliği iç mekana özel bir hava kazandırmış. Pencereler ve merdivenler de dahil olmak üzere müzenin iç dekorasyonunda kendine has birçok detay öne çıkıyor. Yüksek tavanlar ise oldukça etkileyici.

3 katlı olarak inşa edilmiş müzede Sovyet kültürüyle yaşama dair çok sayıda obje sergileniyor. Döneme ait mobilyalar, kıyafetler, mücevherler, vitray camlar, iç mekanlar, el işleri, saatler gibi birçok ögeyi görüp inceleme şansınız var.

28. House of Legends (Kapandı…)

House of Legends Lviv'de gezilmesi gereken yerler

“Efsaneler Evi” Lviv’in Old Town olarak adlandırılan bölgesinde yer alan ve kendine has konseptiyle şehrin en turistik noktalarından biri haline gelen bir kafe.

Kafeye dışarıdan baktığınızda ilginç bir yer olduğu hissine kapılıyorsunuz. İç mekanıyla da fantastik bir filmin farklı sahnelerinden oluşuyor gibi görünüyor. Değişik temalarla dizayn edilmiş 11 bölümü bulunan kafede hangi yere oturmak istediğinizi seçerken girişte menüye bir göz atabilirsiniz. Menünün arka bölümünde kafenin her bir kısmı hakkında ayrıntılı bilgiler var.

Kafede bir şeyler yiyip içmenin yanı sıra çoğu gezginin yaptığı gibi sadece teras katına doğru da yol alabilirsiniz. Terasa geldiyseniz kafenin en özgün bölümündesiniz demektir.

Terasta beyaz bir araba göreceksiniz. İster üstüne çıkın ister beyaz arabanın içinde Lviv hatıra fotoğrafları çektirin. Sadece beyaz araba da değil, terasın turistleri bu kadar çok çeken özelliği. Bir uğur getirme ritüeli yapılıyor ki burada her yer madeni parayla doluyor.

Dilden dile yayılan inanışa göre terasta bulunan bacada elindeki dev kazanıyla oturan bronz cüce sizin büyük şansınız olabilir. Yapmanız gerekense şans cücesinin kazanına diğer insanların arasından sıyrılıp parayı atabilmek.

Son olarak House of Legends, yani “Efsaneler Evi” hakkında belirtmek istediğim bir husus daha var. Terasa çıktığınızda cücenin kazanına parayı isabet ettirememiş olsanız bile çok güzel bir Lviv manzarası seyrederek bu ilginç kafeden mutlu mesut ayrılabilirsiniz.

29. Dormition Katedrali

Dormition KatedraliLviv gezilecek yerler

Dormition Katedrali, Lviv gezilecek yerler listesine altın kubbeleri ile gösterişli bir giriş yaptı. Tarihinin 13. yüzyıla kadar uzandığı katedral görkemli bir mimariye sahip. Dormition Katedrali bu yönüyle Lviv Eski Şehir bölgesinde kolaylıkla göze çarpıyor.

İtalyan Avlusu’na oldukça yakın bir mesafede olan Dormition Katedrali şehirdeki çoğu yapı gibi ilk inşa edildiğinde ahşap malzeme ile tasarlanmış. Sonrasında ise bir yangında büyük zarar görmüş.

İç bölümleri süsleyen resimlerin çoğu 17 ve 18. yüzyıldan kalma eserler. Ayrıca kilisenin avlusundan geçilerek ulaşılan Üç Azizler Şapeli de burada sıklıkla ziyaret edilen bir alan. Bir kompleks olarak inşa edilen katedralin bölümleri arasında kütüphane, müze, matbaa ve okul da bulunuyor.

30. Beer Cultural Experience Center “Lvivarnya”

Beer Cultural Experience Center Lvivarnya Lviv'de gezip görülecek yerler

Lviv gezilecek yerler arasında son olarak Beer Cultural Experience Center “Lvivarnya” bulunuyor.

Burası biranın tarihi ve nasıl yapıldığına dair sunumun gerçekleştiği bir müze. Gezilecek yerler listesindeki birçok yer gibi merkezde veya çok yakınında değilse de özellikle biraya ilgi duyanların sıklıkla gitmekten çok hoşlandığı bir merkez.

Biranın üretim aşamalarını görebileceğiniz bu etkileyici müzenin dekoru da çoğu kişiyi çeken unsurlar arasında. Modern ve aynı zamanda oldukça sıcak bir enerji yansıtıyor dekor. Renkler ve tavan ayrıntıları ise çok isabetli seçilmiş.

Turunuzu tamamladıktan sonra keyifle biranızı yudumlayıp bir şeyler atıştırabileceğiniz bir bar da var müzede. Ayrıca farklı biralardan oluşan tadım setleri de satılıyor. Her birinin lezzetine bakabilir, damağınızda hoş tatlar bırakan bir deneyimle bira müzesindeki gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Lviv Gezilecek Yerler Haritası (Google Map)

Lviv gezilecek yerler harita konumları
Lviv gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Lviv seyahatinizde listedeki yerlerin konumlarını akıllı telefon ve tabletleriniz üzerinden pratik şekilde görüntüleyebileceğiniz bir Google Maps haritası hazırladım. Lviv gezilecek yerler listesindeki her bir noktanın konumunu haritada görüntülemek için şu linke tıklayabilirsiniz.

Katmanlara Dikkat

Lviv gezilecek yerler haritası üzerinde yazı boyunca tanıttığımız gezi noktalarının yanı sıra otel tavsiyelerimizi, konaklama yapılacak bölgeler ve alışveriş yapılabilecek tüm önemli noktaları işaretledik. Haritanın sol tarafında bulunan “Gezilecek Yerler”, “Otel Tavsiyeleri” vb sekmeleri açıp kaparak haritanızı detaylıca kullanabilirsiniz.

Lviv Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Lviv'de gezilecek yerlere yakın konaklama
Son seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 4 yıldızlı FERENC Hotel, Lviv’de konaklama için güzel bir seçenek.

Lviv gezilecek yerler listesi ile şehrin en güzel ve turistik açıdan önemli noktalarından bir derleme yaptım. Şimdi de biraz konaklama konusuna değinmek istiyorum.

Lviv gezgini olarak muhtemelen konaklama konusunda pek sorun yaşamayacaksınız. Zaten şehir oldukça küçük bir yüzölçümüne sahip; turistik merkezlerin çoğu birbirine yürüme mesafesinde.

Lviv’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda da detaylıca anlattığımız gibi Lviv’de konaklayabileceğiniz yerler 3 bölgeye ayrılıyor:

 • Old Town merkezi Rynok Meydanı
 • Lviv’in en önemli caddesi Svobody Bulvarı
 • Şehirdeki tren ulaşımının son durağı Lviv Tren İstasyonu çevresi

Ben son Lviv seyahatimde otel seçimimi Rynok Meydanı’na 15 dakika yürüme mesafesinde yer alan 4 yıldızlı FERENC Hotel adlı tesisten yana kullandım.

Tesisin bulunduğu alandan Lviv gezilecek yerler listemizdeki birçok yere kolayca yürüyerek ulaşmak mümkün. Tesis yeni yapıldığı için gerek odalar gerekse de ortak kullanım alanları çok temiz. Oteli siz de incelemek isterseniz tıklayın.

Bu otel dışında; biraz daha ekonomik seçenek isteyenlere 3 yıldızlı Jam Hotel Hnatyuka‘yı, merkezde, 5 yıldızlı daha kaliteli bir yer arayanlar ise Bankhotel adlı oteli tavsiye edebilirim.

Lviv’de Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Lviv'de görülecek yerler nasıl gezilir?
Wonder Train

Lviv’de konaklama kadar ulaşım açısından da oldukça rahat koşullar söz konusu. Belirttiğim gibi şehir çok küçük ve Lviv gezilecek yerler listesindeki noktaların çoğu birbirine sadece yürüme mesafesinde.

Buna göre şehirdeki en iyi ulaşım yönteminin yürüyüş olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca Lviv’i yürüye yürüye keşfetmenin de tadı bir başka. Trafik de genel olarak pek rahatsız edici değil.

Lviv’de aynı zamanda tramvay sistemi de sıklıkla kullanılıyor. Bunun dışında taksi, troleybüs ve otobüs de şehir içi ulaşım alternatifleriniz arasında bulunuyor.

Klasik ulaşım araçlarına alternatif olarak Lviv’de kısa zamanda, zahmetsizce ve keyifle şehri keşfedebileceğiniz en güzel araç ise Wonder Train adındaki turistik araç.

Yaklaşık 45-60 dakika boyunca Old Town’daki tüm sokakları dolaşacağınız trenin başlangıç noktası Rynok Meydanı’ndaki Belediye Binası’nın önü. Tur genelde her saat başı başlıyor. Yoğun sezonda bekleme süreniz olabilir.

Gelelim Lviv Havaalanı’dan şehrin merkezine nasıl ulaşabileceğinize… Lviv Havaalanı Ulaşımı yazımızda da bahsettiğimiz gibi vizesiz olarak seyahat imkanı tanıyan Lviv’de havaalanına geldikten sonra merkeze kısa sürede ve konforlu koşullarla ulaşabilirsiniz.

Zaten mesafe fazla değil. Otobüs, express otobüs, troleybüs, özel transfer/otel servisi araçları ve taksiler ulaşım seçenekleriniz arasında.

Lviv’de Ne Yemeli?

Lviv'de gezilecek yerler boyunca ne yenir

Lviv mutfağı dünyanın en ünlülerinden biri olarak gösterilmese de yine de gezginlere sunabileceği enfes yöresel lezzetler çıkarıyor. Çoğunlukla Lviv geleneksel yemeklerinin et ağırlıklı hazırlandığını söylemem mümkün.

Ayrıca pancar, patates, lahana ve çikolata da çok sevilen yiyecekler arasında. Sanırım ünü dünyaya yayılan yemeklerden biri olan Borsch çorbasını da duymuşsunuzdur.

Lviv’de damak tadınıza uygun ve aynı zamanda şehrin kültürünü yansıtan birçok seçeneğiniz var. Lviv mutfağı ile ilgili detaylı bilgileri Lviv’de ne yenir? yazımızda aktardığımız için ben burada yöresel yemekleri liste olarak size sunuyorum:

 1. Borsch
 2. Lviv Et Yemekleri
 3. Varenyky
 4. Kiev Tavuğu
 5. Kruchenyky veya Zavyvantsi
 6. Deruny
 7. Pyrizhky
 8. Holubtsi
 9. Banosh
 10. Krep
 11. Paska
 12. Pampushky
 13. Holodets
 14. Naczynka
 15. Lviv Kahveleri
 16. Lviv Çikolataları

Not: Listede adı geçen yemeklerin içinde domuz eti başta olmak üzere helal kesim olmayan etler bulunuyor olabilir. Konu hakkında bizim gibi hassassanız sipariş öncesinde bilgi almayı ihmal etmeyin.

Lviv’de Alışveriş İçin Nereler Gezilir?

Lviv gezilecek yerler listesinde yer alması gereken caddeler

Lviv küçük ve şirin bir şehir. Öyle çok büyük alışveriş merkezlerinden ziyade küçük dükkanların ve butiklerin bulunduğu bir kent. Üstelik Lviv’de gezilecek yerler listesindeki noktalar gibi onlar da büyük oranda merkez ve çevresinde toplanmış.

Rynok Meydanı ve ara sokakları tam da hediyelik eşya bakılacak yerler. Yürüye yürüye Lviv’in güzel sokaklarında keyifli bir alışveriş turuna çıkmanız mümkün.

Lviv’e gitmişken eliniz boş dönmek istemezseniz ekonomik ve bol çeşitli alışveriş seçenekleri sizi keyiflendirebilir. Peki, neler alabilirsiniz Lviv’den?

El yapımı ürünler oldukça fazla; Lvivlilerin sanat becerileri oldukça yüksek. Aynı zamanda yöresel kıyafetler, el yapımı çeşit çeşit çikolatalar, özel üretim kahveler, kilimler… Birbirinden güzel alternatifler karşınıza çıkacak.

El yapımı, özgün ürünler için Pravda B. Gallery güzel bir adres. Sizin de beğeneceğinizi umuyorum.

Ben daha çok şehre özgü geleneksel ürünlerden bahsettim ama Lviv’de genel itibarıyla da alışveriş yelpazesinin geniş olduğunu söyleyebilirim.

Sokaklarda antika ve kitap satan yerlere de rastlayacaksınız. Sokaklar dışında bazı ünlü dükkanlarda da özellikle antika eşyalar satışa sunuluyor. Gothic Hall Antique de önerebileceğim güzel bir dükkan.

AVM’ler de çok fazla olmasa da Lviv’in alışveriş yapılabilecek yerleri arasında. Özellikle Victoria Gardens, King Cross Leopolis ve Forum Lviv’i ziyaret edebilir; teknoloji, giyim, dekorasyon, kozmetik türünde çok sayıda ürün bulabilirsiniz. Opera Passage’da ise daha çok lüks kategorisine giren dükkanlar yer alıyor.

Özetlemek gerekirse işte Lviv’in öne çıkan alışveriş noktaları:

 • Rynok Meydanı/Svobody Caddesi
 • Pravda B. Gallery
 • Gothic Hall Antique
 • Çikolata Fabrikası/Kahve Üreticisi
 • King Cross Leopolis
 • Victoria Gardens
 • Forum Lviv
 • Opera Passage

Son olarak, Ukrayna’nın en ünlü çikolata markası olan Roshen’in mağazası Bernardine Kilisesi’ne yakın bir konumda yer alıyor. Kendinize ve sevdiklerinize ekonomik ve butik ürünler satın alabilirsiniz.

Lviv’de Akşam Gezilecek Yerler

Lviv'de akşam gezilecek yerler

Lviv’de gündüz gözüyle gezebileceğiniz çok yer var ancak akşamları da oldukça enerjik bir kent burası. Özellikle Lviv’in gece hayatının çok canlı olduğunu ve sabahın ilk ışıklarına kadar sunduğu eğlenceyle Avrupa’nın önde gelen şehirleri arasında bulunduğunu söyleyebilirim.

Lviv’de akşam saatlerinde gezebileceğiniz bazı yerler şunlar:

 • Rynok Meydanı
 • Shevchenko Bulvarı
 • Svobody Caddesi

Yağmurlu/Soğuk Havada Lviv’de Gezilecek Yerler

Lviv'de görülecek yerler kapalı mekanlar
Çikolata Fabrikası’nın en üst katında yer alan kafe, biraz soluklanabileceğiniz güzel bir mekan.

Lviv kış aylarında, özellikle ekim ile nisan arası çok soğuk dönemler yaşayabiliyor. Neyse ki soğuk ya da yağmurlu havalarda gününüzün boş geçmesi pek mümkün değil çünkü çok sayıda sanat merkezi, kilise ve müze var kentte.

Lviv seyahatine çıktığınızda çok soğuk ya da yağmurlu bir havaya denk gelirseniz ziyaret edebileceğiniz yerlerin bir listesini hazırladım:

 • Opera Evi
 • Potocki Sarayı
 • Dominikan Katedrali ve Manastırı
 • Ermeni Katedrali
 • Arsenal Müzesi
 • Eczacılık Müzesi
 • Korniakt Sarayı
 • St. George Katedrali
 • Çikolata Fabrikası
 • Kahve Üreticisi
 • House of Scientists
 • Lonsky Prison National Memorial Museum
 • Latin Katedrali
 • Bernardine Kilisesi ve Manastırı
 • Etnografya Müzesi, Sanat ve El Sanatları
 • Beer Cultural Experience Center “Lvivarnya”
 • Dormition Katedrali

Özet Olarak Lviv’de Nereler Gezilir?

Lviv'de görülmesi gereken yerler

Ukrayna’nın modern batıya dönük yüzü Lviv hakkında hazırladığım yazının sonuna geldik. Lviv gezilecek yerler listesi için seçtiğim en popüler 30 turistik nokta bu şirin şehri size birçok yönüyle tanıtacak.

Lviv, yazı boyunca da bahsettiğim gibi küçük ve kolay gezilebilir bir şehir. Bir şehri en iyi gezmenin yolu yürüye yürüye sokaklarını dolaşmaksa bu konuda son derece rahat edeceksiniz. Listedeki yerlerin neredeyse tamamı merkez ve çevresinde. Aynı zamanda da birbirlerine çok yakın bir mesafeleri var.

Ulaşım bakımından konforlu koşullar sunduğu gibi ekonomik bir şehir olması da gezginler arasında Lviv’in cazibesini daha da artırıyor. Ekonomik şekilde şehri dolaşabilir, mekanlarında keyifli vakit geçirebilir ve konaklayabilirsiniz.

Tabii ki alışverişi de unutmamak gerek. İlgili başlıkta da dediğim gibi alışverişte çok geniş bir yelpaze önünüze seriliyor. Fiyatlar da çoğunlukla uygun.

Sonuç olarak Lviv Avrupa’nın en güzel gezi destinasyonları arasında. Siz de gitmeden önce aşağıdaki gibi bir gezilecek yerler listesi oluşturursanız hem vaktinizi çok iyi değerlendirir hem de şehrin öne çıkan noktalarını gezmiş olursunuz. İşte Lviv için örnek gezi listesi:

 • Rynok Meydanı
 • Opera Evi
 • Yüksek Kale
 • Belediye Binası ve Ratusha Kalesi
 • Lychakiv Mezarlığı
 • Potocki Sarayı
 • Eczacılık Müzesi
 • Silahhane (Arsenal Müzesi)
 • Ermeni Katedrali
 • Dominikan Katedrali ve Manastırı

Peki, sizin “Lviv gezilecek yerler” ile ilgili düşünceleriniz neler? Yazıyı bitirirken eklemek istediklerinizi ve önerilerinizi bizimle yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Lviv geziniz boyunca daha fazla bilgi, fikir ve öneri almak isterseniz Lviv gezi rehberi ve Lviv’de ne yapılır? yazılarımız da size yardımcı olacaktır.

Lviv’de Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Lviv gezilecek yerler sıkça sorulan sorular

Lviv’de gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Lviv’de mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Lviv’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Rynok Meydanı, Potocki Sarayı, Opera Evi, Lychakiv Mezarlığı, Dominikan Katedrali ve Manastırı, Eczacılık Müzesi ve Ermeni Katedrali bulunuyor.

Lviv’de ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Lviv’de ücretsiz gezilecek yerlerın başında Rynok Meydanı, Yüksek Kale, Çikolata Fabrikası ve Ivan Franko Parkı gibi popüler turistik noktalar yer alıyor.

Lviv’deki en ünlü müzeler hangileri?

Lviv’deki en ünlü müzeler Silahhane Müzesi, Eczacılık Müzesi, Yerel Mimari ve Kırsal Yaşam Müzesi, National Memorial Museum ve Etnografya Müzesi’dir.

Lviv’de kaç gün kalmalı?

Küçük bir şehir olan Lviv’in 2-3 günde birçok yerini gezip görebilirsiniz.

Lviv’e ne zaman gitmeli?

Genellikle gezginler Lviv’e yaz aylarında gitmeyi tercih ediyor. Havalar ekimden nisan ayına kadar soğuk oluyor. Kışı seven gezginler içinse şehrin en güzel dönemleri kasım ve ocak ayları arası.

Lviv Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Havaalanından şehir merkezine otobüs, express otobüs, taksi, transfer/otel servis araçları ve troleybüs ile gidilebilir.

Lviv’de nerede kalmalı?

Lviv’de konaklamak için en ideal yerler Rynok Meydanı, Lviv Tren İstasyonu çevresi ve Svobody Bulvarı’dır.

“Lviv Gezilecek Yerler – En Güzel 30 Yer” üzerine bir yorum

 1. Gerçekten emeğiniz için çok teşekkürler, ben de önümüzdeki Cuma 3 günlük kısa bir gezi yapacağım.
  Çok detaylı güzel bir çalışma olmuş.
  Tekrardan teşekkürler.

  Cevapla
 2. Şu an Lviv’den yazıyorum, hem gezi listesi hem de Google harita işaretlemeleri harika olmuş, gerçek bir hizmet.. teşekkürler

  Cevapla
 3. Merhabalar,
  Öncelikle emeğiniz için çok teşekkürler. Çok değerli bir çalışma olmuş. Biz 21-24 Temmuz 2021 tarihlerinde Lviv’de olacağız ama bir sorum olacak. Ülkeye girişte EURO kabul ediyorlar mı yoksa muhakkak Dolar mı olmalı üstümüzde?

  Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Lviv e yeni tasindim. Esimle nerelere gidebiliriz diye arastiriyordum. Harika bir anlatim olmuş, emeginize saglik

   Cevapla

Yorum yapın