Lviv Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 23 Yer (2021)

Lviv gezilecek yerler blog

Lviv gezilecek yerler nereler, Lviv’de gezilecek yerler için nasıl bir planlama yapmalı veya Lviv’de nereye gitmeli, nereyi görmeli?

Dolu dolu bir Lviv seyahati için cevaplara ihtiyacınız varsa doğru yerdesiniz! Kişisel deneyimler ve detaylı araştırmalarla oluşturulan bu rehber şu ana kadar yüz binlerce gezgine yol gösterdi. Umarım sizin için de harika bir yol arkadaşı olur.

Lviv’de sizi neler bekliyor?

Vizesiz gidilen yerler arasında en popülerlerden olan Lviv, konumu sayesinde Ukrayna‘nın geneline hâkim olan Sovyet etkisinden uzak kalmayı başarmış, her yönden etkileyici bir şehir.

Tarihi boyunca bağlantılı olduğu Orta Avrupa’nın seçkin atmosferini bünyesinde barındıran kent, mimariden gastronomiye kadar her konuda, ziyaretçilerine eşine az rastlanır deneyimler yaşatıyor.

Eğer kentin zengin tarihine ve görkemli mimarisine dair detaylı bilgi edinmeyi amaçlıyorsanız, ziyaret önceliğinizi Lviv gezilecek yerler listesinde sıraladığım mekânlara verebilirsiniz.

Önce konaklama, sonra keşif!

Gezilecek yerler, kurulan hayaller mükemmel! Ancak öncesinde size tavsiyem konaklama konusunu halletmeniz. Ne de olsa şehrin tadını en iyi şekilde çıkarmak için doğru yerde konaklamak oldukça önemli.

Lviv’de nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz ancak hızlıca tavsiye isteyenlere önerim Rynok Square, Svobody Bulvarı ve Lviv Tren İstasyonu çevresi.

Otel seçiminde önerilerim ise 3★ Jam Hotel Hnatyuka, 4★ Vintage Boutique Hotel ve 5★ Grand Hotel Lviv Luxury & Spa.

Lviv Gezilecek Yerler Listesi

Lviv gezilecek yerler
Lviv gezilecek yerler haritası, Lviv’de görülmesi gereken en önemli 10 yerin harita konumu

Lviv gezilecek yerler rehberi boyunca Lviv’de görmeniz gereken 23 yer sizi bekliyor! Ancak öncelikle mutlaka zaman ayırmalısınız dediğim, Lviv’deki en popüler 10 yere göz atın:

 1. Rynok Meydanı / Pazar Meydanı
 2. Lviv Belediye Binası ve Ratusha Kulesi
 3. Lviv Opera Binası
 4. Lychakiv Mezarlığı
 5. Potocki Sarayı
 6. Lviv Yüksek Kale
 7. Virmenska Caddesi
 8. St. George Katedrali
 9. Ivan Franko Parkı
 10. Yerel Mimari ve Kırsal Yaşam Müzesi

1. Rynok Meydanı

Rynok Meydanı Lviv gezilecek yerler

Rynok Meydanı (Rynok Square) ya da bilinen diğer adıyla Pazar Meydanı, Lviv’in en turistik yeri. Aynı zamanda da Lviv Old Town bölgesinin kalbi.

Lviv tatili için amacınız öncelikle tarihi dokuyu hissetmekse, gösterişli Pazar Meydanı’nı Lviv gezilecek yerler listenizin ilk sırasına yazabilirsiniz. Zaten planlamasanız bile gün içinde birçok defa yolunuz buraya kesinlikle düşecektir!

Kısa kısa tarih…

Meydan, Galiçya tahtında Prens I. Leo’nun oturduğu 13. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiş. Hem Polonya hem de Ukrayna tarihi için önemli birçok olaya sahne olmuş.

Eskiden kentin tamamı gibi Rynok Meydanı’na da Gotik mimari hâkimken 16. yüzyıldaki yangın sonrasındaki yenileme çalışmalarında çoğu yapının tasarımında Rönesans stili tercih edilmiş.

Nereleri gezmeli, neler görmeli?

Rynok Meydanı’nda ilk yapmanız gereken – ki çevrenizdeki o evleri görünce eminim ister istemez şöyle etrafı detaylıca süzeceksinizdır – büyüleyici tarihi binaları incelemek.

Adonis, Neptün, Diana ve Amphitria’yı tasvir eden heykellerle süslü meydandaki gezintinize Latin Katedrali’nden başlayabilirsiniz. Ardından Bandinelli, Sobieski ve Lubomirski saraylarını ziyaret edebilirsiniz.

Son olaraksa Lviv Town Hall (Lviv Belediye Binası) ve belediye binasının ihtişamlı kulesine vakit ayırabilirsiniz.

Bonus

Lviv’de yeme içme molası vermek için de en ideal yerlerden biri. Her adımda karşınıza keyifli mekanlar çıkacaktır. Daha detaylı bilgi için Lviv’de ne yenir? rehberine göz atabilirsiniz.

Otel Tavsiyesi

5 yıldızlı Grand Hotel Lviv Luxury & Spa, bu bölgede konaklama yapabileceğiniz en güzel ve popüler tesislerden bir tanesi.

2. Lviv Belediye Binası ve Ratusha Kulesi

Lviv gezilecek yerler Belediye Binası Ratusha

Lviv seyahatlerinin vazgeçilmez ikilisiyle devam edelim. Lviv Belediye Binası (Lviv Town Hall) ve Ratusha Kulesi (Ratusha Tower), Rynok Meydanı’nın tam göbeğinde yer alıyor.

Lviv Belediye Binası, tarihi boyunca yangın felaketleri nedeniyle defalarca yeniden yapılmak zorunda kalmış.

İlk olarak 1357 yılında tamamen ahşap malzeme kullanılarak inşa edilmiş. 4 katlı yapının günümüzdeki görünümünü kazandığı çalışmalarsa 1827 yılında başlayıp 1835’te sona ermiş.

Gerçekleştirilen son yeniden yapım süreci sırasında Viyana Klasik mimari stiline bağlı kalınmış.

Ratusha Kulesi ise belediye binasına dahil bir saat kulesi. Mimar A. Bemer’in imzasını taşıyan kule, 65 metrelik yüksekliği ile konuklarına inanılmaz güzellikte kent manzarası sunuyor.

Aman dikkat!

Bu manzarayı izleyebilmek için öncelikle 350+ ahşap merdiveni çıkmak gerekiyor. Merdivenler dar ve uzun. Sıkıntı yaratacak bir sağlık probleminiz varsa dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Özellikle kalabalık zamanlarda yalnızca merdivenlerin sayısı değil, darlığı da sıkıntı yaratabiliyor.

Ziyaret Bilgileri

Ziyaret için belediye binasının içine girip 4. kata çıkmalısınız.

 • Giriş Ücreti: 40 UAH
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi & Salı 09.00 – 18.00, Çarşamba & Perşembe 09.00 – 20.00, Cuma 09.00 – 17.00, Cumartesi 09.00 – 16.00, Pazar günleri kapalı.
 • Adres: Rynok Square, 1

3. Lviv Opera Evi

Opera Binası Lviv gezilecek yerler

Lviv Opera Evi (Lviv Opera House) tartışmasız Lviv’in en önemli noktalarından biri. Hem mimarisi, hem ev sahipliği yaptığı çeşitli gösterileriyle her anlamda önemli.

Rönesans ve Barok stillerinin başarıyla harmanlandığı mimarisiyle göz alıcı bir görünüm ortaya koyan yapı, Poltva Nehri’nin kıyısındaki bataklık alanın kurutulması sonucunda 1897-1900 yılları arasında inşa edilmiş.

Tasarımını Mimar Zygmunt Gorgolewski’nin yaptığı Lviv Opera Binası, dış cephesiyle olduğu kadar içiyle de büyüleyici. Bana kalırsa dışına bakmakla yetinmeyin. Eğer fırsatınız varsa mutlaka içeriye de göz atın.

Nasıl mı?

Öncelikle Lviv Opera Evi’nde yıl boyunca ulusal opera ve bale topluluğunun yanı sıra çeşitli ülkelerden gelen sanatçılar da performanslarını sergiliyor.

Bu performanslara bilet alıp Lviv’de opera deneyimini yaşamak isterseniz gelecek programlara şuradan göz atabilirsiniz. Ya da dilerseniz rehberli turlara katılarak içeriyi gezebilirsiniz. Rehberli turlar genelde 1 saat sürüyor.

Bonus

Opera binasının önünde kurulan pazarı gezmeyi de unutmayın derim. Hediyelik eşyalardan yerel lezzetlere, antikalardan sanat eserlerine her şey var.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Svobody Ave, 28, Lviv
 • Web Sitesi: opera.lviv.ua/en/

4. Lychakiv Mezarlığı

Lychakiv Cemetery Lviv'de gezilmesi gereken yerler

“Mezarlık gezmek” kulağa garip geliyor, değil mi? İlk duyuşta garip geldiğine kesinlikle katılıyorum ancak burayı gezerken hiç de öyle hissetmeyeceksiniz. Çünkü, burası tam anlamıyla bir açık hava müzesi!

Burada yalnızca mezarlar değil, heykeller, anıtlar, tarihi şahsiyetlere ayrılmış özel yapılar gibi hem ürkütücü, hem gösterişli birçok nokta var.

Lychakiv Mezarlığı, tüm mezar alanlarının şehir merkezinin dışına taşınmasına yönelik imparatorluk emri doğrultusunda 1787 yılında kurulmuş.

42 hektarlık alana yayılan Gotik tarzdaki mezarlığın tasarımını, o dönem Lviv Üniversitesi Botanik Bahçesi’ni yöneten Karol Bauer yapmış.

Yaklaşık 400 bin mezarın bulunduğu alan, hem kent hem de ülke tarihinde etkili olmuş şahsiyetlerin ebedi istirahatgahı konumunda.

Yerel dildeki reform hareketlerinin başlamasına ön ayak olan Ivan Franko, General Roman Abraham, Mimar Zygmunt Gorgolewski alanda mezarları bulunan isimlerin başında geliyor.

Mezarlıkta ayrıca Ukrayna Ulusal Ordusu Anıtı, Lviv’in Savunucuları Şehitliği, 1863 Ocak Asileri Tepesi gibi tarihi olaylar anısına oluşturulmuş özel mekânlar da yer alıyor.

Lychakiv Mezarlığı’na ulaşım da oldukça kolay. Şehir merkezinden 7 numaralı tramvaya binip Mechnikova Str. durağında indiğinizde mezarlığın ana kapısına varmış oluyorsunuz.

Ziyaret Bilgileri

 • Giriş Ücreti: 50 UAH
 • Ziyaret Saatleri: Kış dönemi 09.00 – 18.00 & Yaz dönemi 09.00 – 20.00
 • Adres: Mechnykova St, 33, Lviv

5. Potocki Sarayı

Lviv tatili Potocki Sarayı

Potocki Sarayı (Potocki Palace), Lviv’de gezilecek yerler arasında ilk sıralarda akla gelen noktalardan biri. Hem tarih, hem mimari, hem de sanat burada da bir arada.

Saray 1880’li yıllarda, Başbakan Alfred Józef Potocki için ikametgâh olarak inşa edilmiş. Günümüzde ise Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın hizmetinde.

Paris’ten bir esinti…

Potocki ailesi sarayın tasarımı için Fransız Mimar Louis d’Overnu ile anlaşmış. Fransız mimar, Fransa’da 17 – 18. yüzyıllarda asillerin ve ayrıcalıklı sınıfın konaklaması için yapılan şehir saraylarının mimarisi “Hotel Particulier” yapı biçimini birebir kopyalamış.

Böylece, ortaya Paris sokaklarından fırlamış gibi görünen büyüleyici bir yapı çıkmış. Lviv’de mimari genel olarak büyüleyici olsa da Potocki Sarayı’nı gördüğünüzde aradaki farkı anlayacaksınız.

Sarayın içini de tabii ki gezebiliyorsunuz. İçerisi Kırmızı Oda (Red Hall),  Mavi Oda (Blue Hall), Aynalı Oda (Mirror Hall) gibi isimlerle adlandırılmış ve çeşitli bölümlere ayrılmış durumda.

Bol zaman ayırın çünkü gezilecek şey çok!

Giriş katında sizi 15. yüzyıldan kalma Meryem Ana Heykeli karşılıyor. İlerlediğinizde ise sarayın orijinal dekorasyonunu yansıtan kısımları görüyorsunuz.

İkinci katta ise Lviv Sanat Galerisi’ne bağlı Avrupa Sanat Müzesi bulunuyor. Avrupa sanatının en zengin koleksiyonlarından biri burada sizi bekliyor.

Not

Lviv Sanat Galerisi için yazıda birden çok yerden bahsediyor olacağım için kafanız karışabilir. Lviv’de ulusal sanat müzeleri kapsamında farklı farklı sergi alanları bulunuyor. Bu alanları farklı isimlerle anmak yerine lokasyona göre ayırmışlar.

Bonus

Potocki Sarayı’nın bahçesinde her yıl, Eylül ayında Kitap Forumu düzenleniyor. Belki denk gelirsiniz ve ilginizi çeker.

Ziyaret Bilgileri

 • Giriş Ücreti: 90 UAH
 • Ziyaret Saatleri: Salı & Cuma 11.00 – 17.00, Cumartesi & Pazar 10.00 – 18.00, Pazartesi günleri kapalı.
 • Web Sitesi: lvivgallery.org.ua/museums/palac-potockyh
 • Adres: Mykoly Kopernyka Street, 15, Lviv

6. Lviv Yüksek Kale

High Castle Lviv görülecek yerler

Lviv Yüksek Kale (Lviv High Castle) ya da Lviv Yüksek Tepe (Lviv High Hill), Lviv’de gezilecek yerler arasında yer alan popüler nokta olsa da kimileri için hayal kırıklığı da olabilir.

İlk olarak adında kale olsa da şu an bölgede bir kale yok. Aynı zamanda çok da aman aman bir yüksekliğe sahip değil. Ancak güzel yanları da elbet var. Gelin beraber göz atalım:

Lviv Yüksek Kale, Vysokyi Zamok Park isimli bir parkın içerisinde yer alıyor. Yemyeşil bir parkta hem zaman geçirmek, hem de tarihi bir noktayı keşfetmek güzel bir deneyim oluyor.

Kalenin en popüler özelliği ise şehri tepeden göreceğiniz keyifli bir manzara sunması. Özellikle güzel kareler çekmeyi sevenler için gün doğumu ve gün batımı enfes zamanlar.

Bu manzara için parkın içerisinde 2 gözlem terası var. İlk teras daha alçakta yer alıyor, ikincisi ise en tepede yani 413. metrede bulunuyor.

Bir zamanlar oradaki kalenin tarihini merak edenlere…

1250 yılında inşa edilen kalenin kalıntıları, 413 metrelik yüksekliğe sahip tepenin bu isimle anılmasına neden olmuş.

7. Virmenska Caddesi

Lviv turu Virmenska Caddesi

Virmenska Caddesi ya da bilinen diğer adıyla Ermeni Sokağı ile devam edelim.

Sokağın tarih sahnesine çıkışı, 13. yüzyılın ortalarına denk geliyor. Bu dönemde anavatanlarından Moğol istilası nedeniyle ayrılmak zorunda kalan Ermeniler’in bir bölümü, şehir duvarlarının kuzeyinde kalan bölgeye yerleşmiş.

Bölgeyi kendi kültürel yapılarına uygun olacak şekilde geliştiren topluluk, kısa sürede ticarette ve sanatta öne çıkmış.

Virmenska Sokağı, kültürel dokusunu günümüzde de sürdürüyor. Sokakta göz alıcı mimariye sahip eski evler, Ermeni Katedrali, Ermeni Avlusu gibi dikkat çekici birçok yapı bulunuyor.

Bunun haricinde Virmenska Sokağı, sosyal açıdan da oldukça canlı. Sanat galerilerilerinden el işi ürünler satan dükkânlara, keyifli kafelerden konserlere sokakta birçok alternatif var.

Renkli evlerle çevrili yol üzerindeki sanat galerileri arasından Dzyga Art Gallery ve Green Sofa Gallery zengin içerikleriyle öne çıkıyor. Hatta Dzyga’da sergilerin dışında caz konserleri de düzenleniyor.

Kentte yaşayan Ermeni topluluğunun gündelik yaşam ritüelleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, Virmenska Street’i de Lviv gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz.

Tepenin ağaçlarla kaplı zirvesinde yürüyüş yaparken kalıntılarını görebileceğiniz askeri yapı, 1704’te İsveç Ordusu’nun gerçekleştirdiği saldırı sırasında ağır hasar görerek kullanılamaz hale gelmiş. Tepedeki kalenin yerini 1869’da Lublin Birliği Höyüğü almış.

Anıtsal değere sahip yapı, birliğin kuruluşunun 300. yıl dönümü anısına inşa edilmiş. Hemen yakınındaki televizyon kulesinin yapımı ise 1957’de tamamlanmış.

Ziyaret Bilgileri

 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Adres: Zamkova Street.

8. St. George Katedrali

St George Katedrali Lviv'de görülecek yerler

Lviv’in çoğu gezgine göre, hem içerideki atmosferi hem de dış mimarisiyle en etkileyici katedrallerinden sayılan St. George Katedrali ile devam edelim.

Temeli 1744’te atılan St. George Katedrali‘nin inşası 1760 yılında tamamlanmış.

Şehrin Batı yakasında, bir tepeye kurulu katedral, Barok ve Rokoko karışımı mimarisi aracılığıyla konuklarına kentteki diğer türdeşlerinden daha farklı bir atmosfer sunuyor.

Mimar Bernard Meretyn ve Heykeltıraş Johann Georg Pinsel, bu atmosferi yakalayabilmek için hem Batı etkisini yansıtan hem de klasik Ukrayna kilise mimarisine uygun bir tasarım oluşturmaya çalışmış. Açıkçası ortaya çıkan sonuç bir hayli etkileyici olmuş.

Katedralin içerisine girdiğinizde eserleri incelemeye “Ejderha Avcısı” lakaplı Aziz George’u tasvir eden heykelle başlayabilirsiniz.

Ardından Meryem Ana’ya ait olduğuna inanılan ikona göz atabilirsiniz. Ayrıca, Katedralde Lviv’de görev yapmış birçok önemli din adamının mezarlarını görebilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri

 • Giriş Ücreti: Aslında bir giriş ücreti yok ancak bağış olarak gezinti için 50 UAH, rehberli gezintiler için 100 UAH makul görülüyor.
 • Ziyaret Saatleri: 10.00 – 20.30
 • Adres: Ploshcha Svyatoho Yura, 5, Lviv

9. Ivan Franko Parkı

Lviv turu Ivan Franko Parkı

Yeşil severler, şehir içinde yeşile hasret kalanlar buraya!

Lviv’in en güzel parkları arasında yer alan Ivan Franko Parkı adım adım dolaşmak ya da gezi arası mini piknik molaları için mükemmel.

Gezerken tarihi eksik etmeyenlere

Ukrayna’nın en eski parkı olarak gösterilen yeşil alan, 18. yüzyılın sonunda Kutsal Roma İmparatoru II. Joseph’in emri doğrultusunda kurulmuş.

Öncesinde ise bu alanın mülkiyeti Cizvitlere aitmiş. Bu nedenle park, yerel halk arasında Cizvit Bahçeleri adıyla da anılıyor.

İmparatorun dini topluluklara ait alanların yeniden düzenlenmesi ve halka açılmasına yönelik emri sonrasında lokanta işletmecisi Johann Höcht, 1799’da alanı kiralamış ve içerisine Fransız stili bir tesis kurmuş.

1855’te ise bahçe bilimci Karl Bauer yeşil alanı yeniden tasarlayarak günümüzdeki parkın temellerini atmış. Huzurlu ortamı ile konuklarına şehrin gürültüsünden kurtulma imkânı veren park içerisinde bu çalışmalar sayesinde 50 farklı ağaç türü bulunuyor.

Zamanınız bolsa hele ki Lviv’e bahar veya yaz aylarında gelmişseniz Lystopadovoho Chynu ve Krushelnytskoi sokakları arasında yer alan Ivan Franko Parkı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 • Adres: Universytetska St., 1, Lviv

10. Yerel Mimari ve Kırsal Yaşam Müzesi

Museum of Folk Architecture and Rural Life Lviv'de görülmesi gereken yerler

Lviv Yerel Mimari ve Kırsal Yaşam Müzesi (Lviv Museum of Folk Architecture and Life) ya da bilinen diğer adıyla Shevchenkivskyi Hay, Lviv tatil programınıza eklemeye değer, keyifli bir yer.

Neler bulacaksınız?

Büyük bir yeşil alan içerisinde faaliyetlerini sürdüren açık hava müzesi 1971 yılında kurulmuş.

Devasa müzenin her bir köşesinde Batı Ukrayna’nın ahşap işçiliğinde öne çıkan mimarisine ve kırsal yaşama dair bilgiler bulunuyor.

19. yüzyılın sonları, 20. yüzyılın başlarında Doğu Galiçya halkının yaşamını yansıtan müzede, Batı Ukrayna’nın Boikos, Lemkos ve Hutsuls isimli 3 etnik grubunun yaşamlarına keyifli bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

Evlerin, yel değirmenlerinin, kilisenin, okulun çevrelediği sokaklarda gezerken birden bölgeye özgü ürünlerin ekili olduğu tarlalarla ve el sanatları ile uğraşan ustaların tezgâhlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Denk getirebilirseniz sergilere, müzikten gastronimiye farklı etkinliklere ve kurs tadında eğitimleri de deneyimleyebilirsiniz.

Kent merkezinden 7 numaralı tramvaya binerek müzeye rahatça ulaşabilirsiniz.

Bir gezenden notlar

Kültürel tesis, Kiev’deki Pyrohovo Müzesi kadar kapsamlı değil. Ancak bünyesinde Lviv çevresinde inşa edilmiş ve sonradan buraya getirilmiş çok sayıda yapıyı barındırıyor.

Kültürel tesis, Kiev’deki Pyrohovo Müzesi kadar kapsamlı değil. Ancak bünyesinde Lviv çevresinde inşa edilmiş ve sonradan buraya getirilmiş çok sayıda yapıyı barındırıyor.

Ziyaret Bilgileri

 • Giriş Ücreti: 50 UAH
 • Ziyaret Saatleri: 10.00 – 17.00
 • Web Sitesi: lvivskansen.org
 • Adres: Chernecha Hora Street, 1, Lviv

11. Dominikan Katedrali ve Manastırı

Dominican Church Lviv'de gezilecek yerler

Dominikan Katedrali (Dominican Cathedral), Lviv’in en eski katedrallerinden biri. Aynı zamanda içiyle, dışıyla en etkileyicilerinden!

Dominikan Katedrali, Ukrayna Prensi Lev Danylovych’in eşi Macaristan Prensesi Constance’ın isteği doğrultusunda 13. yüzyılda kurulmuş.

Kilise bölümü birkaç defa yangın nedeniyle kullanılamayacak duruma gelen yapı, günümüzdeki görünümünü 1749-1761 yılları arasında gerçekleştirilen yeniden inşa süreci sonunda elde etmiş.

Dahası var

Kentin en eski yapılarından biri olduğu için gezginlerin yoğun ilgi gösterdikleri katedral ve manastır, 1970’li yıllardan bu yana Lviv Din Tarihi Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Bir de meraklısına Lviv’in zindanlarının meşhur bir kısmı da katedralin altında yer alıyor.

Geç Barok mimariye özgü birçok ayrıntıyı görme fırsatı bulacağınız katedralden çıktıktan sonra doğusundaki meydana gidecek olursanız ise 16. yüzyılda Ukrayna’ya matbaanın gelmesini sağlayan Keşiş Federov’un heykelini de görebilirsiniz.

Son olarak gelmişken katedralin de yer aldığı Museina Meydanı’nda kurulan antika pazarı da ilginizi çekebilir. Kitap, antika eşyalar ve daha birçok ürün satılıyor.

Ziyaret Bilgileri

 • Giriş Ücreti: Ücretsiz (Zindana inmek isterseniz 30 UAH)
 • Ziyaret Saatleri: 10.00 – 18.00 (Özel günlere ve etkinliklere göre değişiklik göstermektedir.)
 • Adres: Muzeina Square, 1, Lviv

12. Lviv Ermeni Katedrali

Lviv gezilecek yerler Armenian Cathedral of Lviv

Lviv Ermeni Katedrali (Armenian Cathedral of Lviv) yine Lviv’in en eski katedrallerinden ve Lviv’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne eklenerek koruma altına alınan tarihi yapı Ermeni Sokağı’nda, Rynok Meydanı’na yalnızca birkaç adım mesafede yer alıyor.

Ermeni Katedrali’nin tarihi 14. yüzyıla kadar uzanıyor. Yapı ilk olarak Caffa’dan gelen Ermeni bir tüccar tarafından 1363-1370 yılları arasında küçük bir kilise olarak inşa ettirilmiş.

Hatta bu yapının tasarımında Kars’taki Ani Katedrali örnek alınmış. Ancak 1527’de çıkan yangında dini yapı ağır hasar görünce 1630 yılında genişletme çalışmaları yapılarak yeniden kullanıma alınmış.

Kafkas esintileri taşıyan zarif mimarisi ile hayranlık uyandıran katedrali gezdikten sonra karnınızın acıktığını hissederseniz, hemen arkasındaki avluda faaliyet gösteren restorana gidebilirsiniz.

Son derece huzurlu ortama sahip avlu, 17. yılın sonlarına doğru Başpiskopos Hunaniyan’ın isteği doğrultusunda inşa edilmiş. Ermeni gençlerin çeşitli etkinlikler için kullandıkları alanda birçok tarihi eser bulunuyor.

Olur da bir katedral korosu dinlemek isterseniz Pazar sabahları ziyaret etmenizi öneririm.

Ziyaret Bilgileri

 • Ziyaret Saatleri: 10.00 – 17.30
 • Adres: Virmenska St, 7/13, Lviv

13. Korniakt Sarayı & İtalyan Avlusu

Kornyakt Sarayı Italian Courtyard Lviv'de gezilecek yerler

Korniakt Sarayı (Korniakt Palace) ve İtalyan Avlusu (İtalian Courtyard) ya da bilinen diğer adıyla İtalyan Mahkeme Bahçesi, Lviv’in kalbinde görülmesi gereken keyifli mekanlardan bir diğeri.

Burada tam olarak ne var derseniz şöyle buyurun: Tarihi bir saray, keyifli bir avlu ve şehrin en etkileyici müzelerinden Lviv Tarih Müzesi.

Tarihini merak edenler İçin kısa kısa…

16. yüzyılda meydana gelen büyük yangın sonrasında kentte hâkim olan Rönesans stili mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak gösterilen Korniakt Sarayı, Mimar Pietero Barbon gözetiminde 1580 yılında inşa edilmiş.

Yapıların meydana bakan bölümlerinde en fazla 3 pencere olma zorunluluğunu aşan sarayı, şehir tarihindeki en zengin kişi olan Constantine Kornyakt yaptırmış.

Sarayın en önemli bölümlerinden sayılan İtalyan Avlusu ise geçmişte mahkeme olarak kullanılıyormuş. Bu nedenle şu anda da İtalyan Mahkeme Bahçesi ismiyle de anılıyor.

Günümüze dönelim…

Bugün Korniakt Sarayı’nın meşhur dış cephesini Rynok Meydanı’ndan görebilir, İtalyan Avlusu’nda keyifli vakit geçirebilir ya da Lviv Tarih Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Sarayın mimarisi harici bir geçmişi kalmasa da ev sahipliği yaptığı Lviv Tarih Müzesi şehrin en iddialı müzelerinden. Bu nedenle müze severlerin zaman ayırmasını öneririm.

Avlunun içerisinde ise 1586’da Lviv’de yapılmış çan, Utanç Sütunu’nun kalıntıları ile replikasını ve eskiden kentin simgesi olan aslan heykeli sizi bekliyor.

Üstelik, bu kadar da değil! Şehrin en romantik yerlerinden sayılan bu avluda keyifli mekanlar yer alıyor. Yalnızca bir kahvenin ya da hafta sonları 16.00 – 18.00 saatleri arasında gerçekleşen caz ve klasik müzik performanslarının tadını çıkarabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri

 • Giriş Ücretleri: İtalyan Avlusu – 10 UAH, Lviv Tarih Müzesi – 50 UAH
 • Ziyaret Saatleri: İtalyan Avlusu – 10.00 – 22.30, Lviv Tarih Müzesi – 09.00 – 17.00, Çarşamba günleri kapalı.
 • Adres: Rynok Square, 6, Lviv

14. Boim Şapeli

Boim Chapel Lviv gezi notları

Boim Şapeli (Boim’s Chapel), Lviv’de gözden kaçmayacak farklılıktaki yapılardan biri.

Rynok Meydanı’nın yanındaki Katedral Meydanı’nda yer alan şapeli tanımak için çok çaba harcamanıza gerek yok. Simsiyah ve her bir yeri oymalarla süslü bir bina elbet gözünüze çarpacaktır.

Boim Şapeli, 1609-1615 yılları arasında inşa edilmiş. Şarap ticareti ile ilgilenen ve Ukrayna vatandaşlığına geçtikten sonra belediye başkanlığı da yapan Macar asıllı Tüccar George Boim ve ailesinin ebedi istirahatgahı konumundaki yapı, Andrzej Bemer tarafından tasarlanmış.

Mimar yapının Rönesans stilindeki tasarımını oluştururken Krakow’daki Wawel Katedrali’nin içerisindeki Sigismund Şapeli’nden ilham almış.

Şapelin dış duvarlarında dini temalı birçok oyma heykel bulunuyor. Bunlar içerisinden en ilginç görünümü, Hz. İsa’yı bir elini başına götürüp üzüntülü halde oturur şekilde tasvir etmiş oyma sergiliyor.

Etkileyici atmosfere sahip iç kısımda ise aileye ait görseller ve İncil kabartmaları bulunuyor.

Ziyaret Bilgileri

 • Giriş Ücreti: 50 UAH
 • Ziyaret Saatleri: 10.00 – 19.00, Pazartesi günleri kapalı.
 • Adres: Katedralna Square, 1, Lviv

15. Eczacılık Müzesi

Eczane Müzesi Lviv gezi notları

Eczacılık Müzesi, Lviv’in en popüler turistik aktivitelerinden ve aynı zamanda önemli müzelerinden biri.

1966 yılında kapılarını ziyarete açan Eczacılık Müzesi, askeri eczacı Wilhelm Natorp tarafından 1735’te kurulan ilaç dükkânında faaliyetlerini sürdürüyor.

Bir yandan modern ilaçların satışı devam ederken, diğer tarafta eskiden kullanılan eşyaların sergileniyor olması müzeyi bir hayli ilginç hale getiriyor.

İşletmenin müze haline getirilen giriş bölümünü gezerken ilk gazyağı lambası modellerinden birini ve tıbbi tedavi tanrısı Aesculapius ve kızı Hygeia’yı tasvir eden figürlerle bezeli ilaç ölçeğini görebilirsiniz.

Bu odada ayrıca “Demir Şarabı” isimli içeceği de hediyelik eşya olarak satın alabilirsiniz. Eskiden satılacak malzemenin depolandığı bir sonraki alanda ise ilaç yapımında kullanılan ekipmanlar yer alıyor.

Üstelik, müzenin daha gizli ve ürkütücü kısımları da var! Lviv’in meşhur yer altı dünyasının bir kısmına burada şahit olabiliyorsunuz. Müzeyi ziyaret etmişken yer altındaki mahzenleri gezmeyi de unutmayın.

Ziyaret Bilgileri

 • Giriş Ücreti: 30 UAH
 • Ziyaret Saatleri: 10.00 – 18.00
 • Adres: Drukarska Street, 2, Lviv

16. Shevchenka Bulvarı

Shevchenka Avenue Lviv tatili

Shevchanka Bulvarı (Shevchenka Avenue) etrafındaki binaların mimari güzelliği, alışveriş olanakları ve yeme-içme mekanlarıyla gezginler için Lviv gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezlerinden biri.

Yaklaşık 10 dakikada baştan sona yürüyebileceğiniz bulvarın her iki yanında araç trafiğine açık bölümler bulunuyor. Ağaçlarla çevrili orta kısmı ise soluklanmak için oldukça ideal.

Şehrin en lüks caddesine sabah gelirseniz, Glory Café’de lezzetli bir Türk kahvaltısı ile güne başlayabilirsiniz.

Bilime meraklıysanız, kahvaltının ardından 8 numaralı binanın altındaki Shevchenko Bilim Topluluğu’na ait kitapçıya uğrayabilirsiniz.

Buradaki kitaplara göz atmayı bitirdikten sonra gezintinize her biri mimari yönden eşsiz detaylar barındıran 10, 17 ve 19 numaralı yapılarla devam edebilirsiniz.

Lviv’de alışveriş yapmak istiyorsanız da bulvarın üzerindeki lüks mağazalara ve butiklere zaman ayırabilirsiniz. Lviv’de alışveriş, Lviv’den ne alınır konuları ilginizi çekiyorsa Lviv Alışveriş Rehberi‘ne de göz atmanızı öneririm.

Eğer gezinti sırasında acıktığınızı hissederseniz, uygun fiyatlı Puzata Hata’da sunulan lezzetleri deneyebilirsiniz. Tatlı krizine ise Veronica’da çözüm bulabilirsiniz.

17. Bernardine Kilisesi ve Manastırı

Bernardine Kilisesi Lviv turu

Bernardine Kilisesi (Bernardine Church), Lviv’in en eski ve ihtişamlı yapılarından biri.

Hem tarih severler, hem de mimariyle ilgilenenler için Lviv’de gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir nokta.

Kilisenin tarihine keyifli bir yolculuk…

17. yüzyılın başlarında inşa edilmiş olmasına rağmen kilisenin tarihi 15. yüzyılın ortalarına dayanıyor.

İtalyan ve Flemenk Yapmacılık stillerinin harmanlandığı tasarımıyla konuklarını büyüleyen dini yapının ön yüzünde ise Lviv’in en ihtişamlı Barok çalışmasını görebilirsiniz.

Kilise, ilk inşa edildiğinde şehir dışında kaldığı için doğu ve güney duvarlarında savunma amaçlı kullanılabilecek bölümlere yer verilmiş.

1733’te yapıya çan kulesi eklenmiş. Kilisenin ön tarafında bulunan ve Aziz John’u tasvir eden heykel ise çan kulesinin tamamlanmasından 3 yıl sonra yerleştirilmiş.

Katolik kilisesi, II. Dünya Savaşı’nın ardından Ruslar’ın isteği doğrultusunda kapatılmış. 1991 yılında kapsamlı yenileme çalışmalarının ardından yeniden ibadete açılan yapıda hemen hemen her gün bir vaftiz töreni ya da ayin yapılıyor.

İç kısmını süsleyen oyma sunaklar, heykeller ve freskler ile ilgi odağı haline gelen kiliseden çıktıktan sonra Hlyniany Kapısı’nı da görmenizi tavsiye ederim.

Not: Bernardine Kilisesi, St. Andrew Kilisesi ismiyle de anılmakta. Farklı isimle denk gelirseniz kafa karışıklığı yaratmasın.

 • Adres: Soborna Square, 3А, Lviv

18. Kayıp Oyuncaklar Müzesi

Lviv hakkında bilgiler Yard of Lost Toys

Sıra dışı aktiviteler ve farklı mahalleler ilginizi çekiyorsa burası tam sizlik!

Lviv Kayıp Oyuncaklar Müzesi (Lviv Yard of Lost Toys), 25 yıldan uzun bir süredir terk edilmiş, kayıp, istenmeyen oyuncaklara ev sahipliği yapan bir açık hava müzesi.

Kayıp Oyuncaklar Müzesi’nin Hikayesi…

Kayıp Oyuncaklar Müzesi’nin kuruluş öyküsü, bir mahalle sakini olan Vasly Petrovych’in oturduğu apartmanın yakınında 2 oyuncak bulmasıyla başlamış.

Bulduğu eşyaları sahipleri gelip alsın diye apartmanın ortak bahçesindeki bir sundurmanın altına koyan Petrovich, zamanla koleksiyonunu genişletmiş ve gayriresmi olmasına rağmen bir hayli ilgi gören bir mekân yaratmış.

Zamanla yüzlerce oyuncağa ev sahipliği yapmaya başlayan bahçede peluş oyuncaklar, bebekler, müzik aletleri, figürler ve bisikletler bulunuyor.

Tüm bu eşyalar rastgele yerleştirilmek yerine belirli bir temaya göre gruplandırılmış. Yeni oyuncakların eklenmesi ve eskilerinin sahipleri tarafından geri alınması nedeniyle bahçedeki koleksiyon devamlı değişiyor. Bu nedenle ilk gittiğinizde gördüğünüz bir eşyayı sonraki ziyaretinizde yerinde bulamazsanız sakın şaşırmayın.

“Müze” olarak geçtiğine bakmayın, burası Lviv’in en eski mahallelerinden birindeki bir binanın avlusu. High Castle’dan aşağı inerken yolun sağ tarafında kalıyor.

Dilediğiniz zaman, dilediğiniz saatte ziyaret edebilirsiniz. Ancak benden söylemesi karanlıkta, özellikle yağmurlu ve sisli havalarda avlu oldukça ürkütücü görünebilir!

 • Adres: Knyazya Leva Street, 3, Lviv

19. Lviv Silahhane Müzesi / Lviv Arsenal Müzesi

Arsenal Museum Lviv gezisi

Lviv Tarih Müzesi’ne bağlı olan Lviv Silahhane Müzesi ya da Lviv Arsenal Müzesi (Lviv Arsenal Museum) isimleriyle bilinen bu müze, Lviv müzeleri arasında en merkezi ve popüler noktalardan biri.

Arsenal Müzesi, “City Arsenal” adıyla anılan şehrin eski cephaneliği olan tarihi bir yapı içerisinde yer alıyor.

Tarihi 14. yüzyılın sonlarına kadar dayanan bu bina savaş zamanlarında savunmada kullanılan en önemli binalardan biriymiş. Aynı zamanda günümüze kadar ulaşmayı başaran nadir binalardan da biri. Kısacası, Arsenal Müzesi’nin binası da şehir için oldukça sembolik.

Müzeden 30’dan fazla ülkenin tarihine ait antik silah örnekleri bulunuyor. Temel olaraksa 4 silah tipi sergileniyor:

 • Kılıçlar
 • Metal silahlar
 • Ateşli silahlar ve
 • Savunma silahları.

Müze kategorilere göre ve kronolojik olarak düzenlendiğinden dolayı gezerken silahların evrimine de şahit olma şansı buluyorsunuz.

Ziyaret Bilgileri

 • Giriş Ücreti: 50 UAH
 • Ziyaret Saatleri: 10.00 – 17.00, Çarşamba günleri kapalı.
 • Adres: 15, Svobody Ave.

20. Lviv Etnografya Müzesi, Sanat ve El Sanatları

Lviv hakkında bilgiler Museum of Etnography Arts and Crafts

Lviv Etnografya Müzesi, Sanat ve El Sanatları (Lviv Museum of Etnography, Arts and Crafts), Lviv’de hem bulunduğu yapı hem de içeriğiyle ilgi çekici müzeler arasında geliyor.

Miskevycha Meydanı’nda yer alan müze eski Galiçya Tasarruf Bankası’nın (Galician Savings Bank) binasında yer alıyor. Binaya dışarıdan baktığınızda hem mimari hem de binayı süsleyen heykel ve motifler dikkatinizi elbet çekecektir.

Binanın en meşhur kısmı ise tepede yer alan, sanayi ve tarımı temsil eden alegorik heykellerle süslenmiş kadın figürü.

İçeriye girdiğinizde de binanın kendine has iç mimarisinden gözünüzü alamayacaksınız! Bir tablo gibi başınızın üzerinde yer alan tavanı, su mermerinden yapılan sütunları, merdivenleri ve pencereleriyle döneminin muhteşem bir örneği.

Gelelim müzenin içeriğine. 3 katlı bir müze. Lviv’in en kapsamlı ve büyük müzelerinden biri. Sovyet kültürüyle yaşamı yansıtan eşyalar sergileniyor.

O kültürün yaşamına şahit olacağınız eşyalar, iç mekânlar, mobilyalar, mücevherler, sofra eşyaları, vitray camlar, art nouveau posterler, 19. ve 20. yüzyıllardan kalma çeşitli dekoratif öğeler bulunuyor.

Bir de dönem saatlerinin yer aldığı keyifli bir departman bulunuyor. Eğer denk gelirseniz geçici sergileri de ziyaret edebiliyorsunuz.

Ziyaret Bilgileri

 • Giriş Ücreti: 60 UAH
 • Ziyaret Saatleri: 11.00 – 17.30, Pazartesi günleri kapalı.
 • Adres: City Arsenal Binası, Pidvalna Street, 5.

21. Lviv Memorial Müzesi

Memorial Museum Lviv'de görülmesi gereken yerler

Müzenin adıyla başlamam gerek çünkü müzeye dair söylenen birçok isim var ve oldukça kafa karıştırıcı olabiliyor.

Lviv Memorial Müzesi (Lviv Memorial Museum) en kısa adı olsa da Lontsky Hapishanesi (Lonsky Prison) ve İşgal Rejiminin Kurbanlarını Anma Müzesi (The Museum – Memorial of the Victims of the Occupation Regimes) isimleriyle de anılıyor.

Müzeye geçecek olursam Lviv’de gezilecek yerler rehberi boyunca az çok bahsettiğim gibi Ukrayna tarih boyunca işgallerden sıkıyönetimlere, yangınlardan darbelere birçok badire atlatmış.

Bu badireler arasında tarihe daha bir derin kazınanlar ise Nazi ve Sovyet işgali. İşte müze de tam olarak bu işgal rejimlerinde yaşanan trajedileri konu alıyor.

Lviv Memorial Müzesi’nin yalnızca içeriği değil, bulunduğu yer de çarpıcı. Müze, farklı rejimlerde ülkede yaşanan tüm bu trajedilere uzun bir süre tanıklık eden Lontsky Prison isimli eski bir hapishanede bulunuyor.

Yani aslında gezerken okuyup ettikleriniz, şahit olduklarınız bir zamanlar tam da orada, gerçekten yaşanmış şeyler. Bu da müzeyi çok çok daha etkileyici yapıyor.

Örneğin, “Ölüm Hücresi” adıyla sergilenen bir oda var. Bu oda eskiden idam için mahkumların konulduğu hücreymiş. Ses geçirmesin diye yastıklarla kaplanmış “İşkence Odası”, mahkumların o zaman tuttukları notlar ve fotoğraflar da oldukça çarpıcı.

Bir de ufak bir not: Burada ölen birçok kişi, Lviv gezilecek yerler arasında diğer bir önemli mekan olan Lychakiv Mezarlığı’na gömülmüş.

Ziyaret Bilgileri

 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Ziyaret Saatleri: 10.00 – 19.00. Pazartesi ve Cumartesi günleri kapalı. 13.00 – 14.00 arası kapalı.
 • Adres: Stepana Bandery St., 1, Lviv (Giriş kapısı K. Bryullova üzerinden)

22. Lviv Çikolata Fabrikası

Lviv gezisi Lviv Çikolata Fabrikası

Lviv Çikolata Fabrikası (Lviv Chocolate Factory) yani Lviv’in en lezzetli gezi noktasına hoş geldiniz!

Orta Çağ’dan itibaren Lviv, lezzetli şekerlemeleri ile ününe ün katmış. 19. yüzyılda tüm Avrupa’yı lezzetli atıştırmalıklarla kendine bağlamış.

Bugün ise kentte faaliyet gösteren tarihi Lviv Çikolata Fabrikası sayısız turisti lezzetiyle kendine bağlıyor!

Çikolataya dair eğitimlerin de verildiği fabrikada, çikolata tutkunlarına tamamı el yapımı 39 farklı ürün sunuluyor.

Fabrikanın ilk katında imalat bölümü yer alıyor. Buradaki cama yaklaşırsanız, el yapımı çikolataların deneyimli ustalar tarafından nasıl hazırlandığını görebilirsiniz.

Sonraki iki katta, imalathanede hazırlanan ürünlerin açık ve ambalajlı halde satışları yapılıyor.

Uzun kuyruklara çare!

Genelde ziyaretçiler birinci katta alışveriş yapmayı tercih ediyor ve bu durum zaman zaman uzun kuyrukların oluşmasına neden oluyor.

Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, özellikle ilk defa fabrikaya gelenlerin bilmedikleri ikinci kata çıkıp alışverişinizi daha az zaman harcayarak tamamlayabilirsiniz.

İşletmenin son katında ise tatlı bir kafe bulunuyor. Hazır oradayken Lviv’in meşhur sıcak çikolatasını veya tazecik çikolatalarla beraber bir kahve içmenizi mutlaka öneririm.

Küçük bir not

Lviv’den hediyelik eşya ne alınır diye düşüncelere daldıysanız da cevabı burada. Rengarenk, şekil şekil çikolatalardan oluşan üstelik de yerel lezzet sunacağınız bir hediyeye kim sevinmez ki?

Ziyaret Bilgileri

 • Ziyaret Saatleri: 09.00 – 22.00
 • Web Sitesi: chocolate.lviv.ua/en/
 • Adres: Serbska St, 3, Lviv

23. Lviv Kahve Üreticisi

Lviv gezilecek yerler Lviv Coffee Manufacture

Şehrin bir başka lezzet noktasıyla devam edelim: Lviv Kahve Üreticisi (Lviv Coffee Manufacture).

Çikolata fabrikasından, kahve dükkanından gezilecek yer mi olur diyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü, Lviv’de çikolata ve kahve yalnızca lezzet demek değil. Aynı zamanda birer kültür.

2012 yılında hizmet vermeye başlayan Lviv Kahve Üreticisi, Lviv Eski Kent’in kalbinde yer alıyor. Kökenleri Lviv’in Avusturya-Macaristan İmparatorluğu yönetimi altında olduğu dönemde atılan kahve kültürü hakkında konuklara detaylı bilgi vermeyi amaçlıyor.

Tabii konu hakkına bilgi edinirken zengin menüden damak tadınıza uygun bir seçim yapıp tazelenme imkânı da bulabiliyorsunuz.

Lviv Kahve Üreticisi’nin ilk katında tıpkı Çikolata Fabrikası’nda olduğu gibi imalat bölümü buluyor.

İmalathaneyi geçtikten sonra ise hediyelik eşya ve kahve satışının yapıldığı alana ulaşabilirsiniz. Dilerseniz burada oturup kahvenizi yudumlayabiliyorsunuz.

Kahve madeni olarak adlandırılan yeraltı bölümünde ise kahve yapımına özel şovlar ve müze alanı var. Söylentiye göre eskiden madenciler kahve çıkarmak için burada çalışırmış.

Üstelik, Lviv’de uzun dönemli bir planınız varsa yıl içerisinde düzenlenen eğitimlere katılıp sertifikalı bir kahve uzmanı haline gelebilirsiniz.

Menü ve mekanda gerçekleştirilen konser, eğitim gibi programlara göz atmak için aşağıda web sitesi adresini bulabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri

 • Ziyaret Saatleri: 08.00 – 22.00
 • Adres: Rynok Square, 10, Lviv

Lviv Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Lviv haritası
Lviv gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp tüm gezi noktalarını, otel tavsiyelerimizi, alışveriş yapılacak yerleri vb görüntüleyebilirsiniz, tıklayın.

Haritaya bakarak gezmenin ruhu bir ayrı! Hedefe doğru ilerlerken adım adım yaklaşmak ya da sadece sokak sokak gezmek. Düşüncesi bile keyifli değil mi?

Siz de Lviv tatili için bir haritaya ihtiyaç duyuyorsanız sizin için hazırladığım haritaya göz atabilirsiniz.

Lviv’de gezilecek yerler rehberinde listelediğim yerlerin hepsini haritada bulabilirsiniz. Üstelik, tavsiye ettiğim otellere ve alışveriş noktalarına da ulaşabilirsiniz.

Daha da güzeli gezerken de bu haritayı akıllı telefonunuzdan kullanabiliyorsunuz. Haritayı kullanmak için

 1. Akıllı telefonunuzdan haritanın linkine tıklayın.
 2. Haritadaki noktalardan istediğinize tıklayın.
 3. Bulunduğunuz yerden en ideal ulaşım rotası için yol tarifi alın.
 4. Lviv gezi planınızı adım adım gerçekleştirin!

Dilerseniz tüm mekanların detaylı adres bilgilerine de harita üzerinden ulaşabilirsiniz.

Lviv’de Gezilecek Yerler Kadar Önemli Bilgiler

Lviv’de gezilecek yerler konusunda planlı olmak oldukça önemli. Ancak tüm bu yerleri rahat rahat hem de keyifli gezebilmek için dikkat edilmesi gereken başlıca konularımız var.

Lviv seyahati öncesi aşağıdaki başlıklara da göz atmanızı öneririm.

Lviv’de Gezilecek Yerlere Yakın Oteller

Lviv gezi notları otel tavsiyeleri

Lviv gezilecek yerler listemize göre Lviv’de konaklama için en ideal bölgeleri ve otelleri de sizlerle paylaşmak istedim.

Lviv’de nerede kalınır? yazısında da detaylıca bulabileceğiniz gibi Lviv’de konaklama yapabileceğiniz en temel 3 bölge bulunuyor:

 • Lviv Old Town bölgesinde, tarihi ve turistik bir bölgede konaklamak isteyenler için Rynok Meydanı çevresi
 • Şehrin en önemli caddesi, Lviv’de hayatın aktığı yer Svobody Bulvarı çevresi
 • Daha uygun fiyatlı konaklama alternatiflerini bulabileceğiniz Lviv Tren İstasyonu çevresi

Lviv otelleri için hızlıca bir tavsiye isterseniz ise Rynok Meydanı’na birkaç adım mesafedeki 4 yıldızlı Vintage Boutique Hotel ilk önerim.

Opera Evi yakınlarındaki Wien Hotel de yine hem merkezi, hem de atmosferiyle oldukça keyifli bir seçenek.

Lviv Tren Garı çevresindeki önerim ise yine 4 yıldızlı Sunny Hotel.

Lviv’de Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Lviv gezisi ulaşım

Lviv’de gezilecek yerlere ulaşım her gezgini mutlu edecek kadar rahat ve kolay.

Öncelikle belirteyim, Lviv’de gezilecek yerlerin çoğu merkezde, birbirine 5 – 10 dakikalık mesafelerde yer alıyor. Uzak sayılabilecekler ise 20 – 45 dakikalık yürüyüş mesafesinde.

Eğer Lviv merkezde konaklıyor ve yürümeyi seviyorsanız gezilecek neredeyse her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Yürüyüşle pek aram yok diyenler ya da Lviv’e kar kış soğuğunda gidenler içinse Lviv’de ulaşım alternatifleri şöyle: Tramvay, trolleybus, otobüs ve taksi.

Şahsen sadece turistik gezi planlayan gezginler için önermesem de Lviv’de araç kiralama da mümkün. Ancak çevre bölgeleri gezmek ya da iş güç gibi farklı dertleriniz yoksa hiç gerek yok.

Son olarak Lviv’de hop on hop off otobüs turlarına da “Lvivce” bir alternatif var: Wonder Train. Kısa zamanda çok yer görmek isteyenler için hem konforlu, hem keyifli bir alternatif.

Lviv’de ulaşım için daha detaylı bilgiye ihtiyacınız olduğunda sizi Lviv Ulaşım Rehberi‘ne de beklerim!

Lviv Yeme İçme Notları: Lviv’de Ne Yemeli?

Lviv seyahati boyunca ne yenir

Bir şehri keşfederken gezilecek yerler kadar yeme içme mekanları da benim için önemli. Siz de seyahatlerinde yediğine içtiğine de heyecanlanan gezginlerdenseniz Lviv’de ne yenir sorusu aklınızı kurcalamaya şimdiden başlamıştır.

Lviv’de gezilecek yerler maratonunuza lezzetli molalar vermek isterseniz Lviv’in en popüler yemekleri aşağıda sizi bekliyor.

 • Borshch
 • Varenyky
 • Kiev Tavuğu
 • Kruchenyky / Zayvantsi
 • Deruny
 • Pyrizhky
 • Holubtsi
 • Banosh
 • Lviv Krep
 • Paska
 • Pampushky
 • Lviv Çikolataları
 • Lviv Kahvesi

Sadece isimler beni kesmez, detaylar ve mekanlar da lazım diyenleri  ise böyle alayım: Lviv’de ne yenir?

Lviv’de Alışveriş İçin Nereler Gezilir?

Lviv gezi notları alışveriş

Lviv alışveriş konusunda büyük Avrupa şehirleri kadar iddialı olmasa da alışveriş severler için ve özellikle eli boş dönmek istemeyen gezginler için birçok alternatif bulunuyor.

Eğer siz de alışveriş sever bir gezginseniz Lviv Alışveriş Rehberi eminim ilginizi çekecektir. Kısa kısa bilgileri de burada paylaşacağım.

Lviv’de alışveriş için AVM’ler, sokak pazarları ve birçok mağazaya rastlayabilirsiniz.

Lviv gezilecek yerler konusunda olduğu gibi Lviv’de alışveriş yapılacak yerler de çoğunlukla şehir merkezinde bulunuyor.

Rynok Meydanı, Katedral Meydanı ve Shevchanka Bulvarı alışveriş için en ideal bölgeler.

Lviv alışveriş merkezleri içinse durum farklı. Roksolana AVM ve Opera Passage şehrin merkezinde yer alsa da Magnus, Forum Lviv ve Lviv’in en büyük alışveriş merkezi King Cross Leopolis merkezin dışında bulunuyor.

Son olarak kişisel seyahatlerimde favori alışveriş tercihim sokak pazarlarına gelelim. Lviv’de sokak pazarları oldukça bol! Her adımda bit pazarlarına da, sahaflara da, sebze pazarlarına da rastlayabilirsiniz. İşte en popüler Lviv bit pazarları için konumlar:

 • Lviv Opera Evi binası önü
 • Dominikan Kilisesi’nin arka tarafı
 • Vicheva Meydanı’nda kurulan Vernissage
 • Pidvalna Sokağı üzerindeki Ivan Fedorov heykelinin çevresi
 • Serbska Sokağı’nda kurulan Halystsky Market

Lviv’e Ne Zaman Gitmeli?

Lviv gezi rehberi, gezi mevsimi

Aslında bu sorunun cevabı herkese göre değişir. Ancak her mevsim özelinde olabildiğince ince noktalara değinerek karar vermenizi kolaylaştırmak istedim.

Lviv’de Kış

Tahmin edersiniz ki Lviv kış aylarında oldukça soğuk. Ocak, Şubat eksi derecelerin hakim olduğu aylar. Kaşlar, kirpikler donacak kadar soğuk.

Tabii ki güzel yanı da var. Soğuğa hazırlıklıysanız kışın gidip hem boş sokakların hem de karlı Lviv manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Lviv’de Yaz

Lviv’de yaz bizim için bahar gibi bir şey. Sıcak ancak dayanılmaz, terletici sıcaklar pek yok. Ayrıca şehrin hem festival, etkinlik gibi aktiviteler açısından en hareketli ve en kalabalık olduğu dönemi.

Lviv’de Bahar

Lviv’de bahar aylarına yorum yapmak aslında oldukça zor çünkü hava bir gün 20 dereceyken diğer gün 5 derece olabiliyor. O yüzden her duruma hazırlıklı gitmelisiniz.

Özet Olarak Lviv’de Nereler Gezilir?

Lviv gezilecek yerler

Seyahat anılarım ve araştırmalarımla oluşturduğum Lviv gezilecek yerler rehberinden umarım keyif almışsınızdır!

Artık siz de biliyorsunuz: Lviv, küçük bir şehir olmasına rağmen gezilecek yerleriyle birçok Avrupa şehriyle yarışacak kadar iddialı ve keyifli.

Bu şahane şehri tanımak içinse bence uğramanız ve keşfetmeniz gereken başlıca yerler şu şekilde:

 • Rynok Meydanı / Pazar Meydanı
 • Lviv Belediye Binası ve Ratusha Kulesi
 • Lviv Opera Binası
 • Lychakiv Mezarlığı
 • Potocki Sarayı
 • Virmenska Caddesi
 • St. George Katedrali
 • Ivan Franko Parkı
 • Lviv Memorial Museum
 • Korniakt Sarayı & İtalyan Avlusu

Yalnızca gezilecek yerleri değil, Lviv’de ne yapılır detaylı bilgi almak isterseniz bu rehberleri de sizin için bırakıyorum: Lviv’de Ne Yapılır? ve Lviv Gezi Rehberi.

Siz de Lviv gezilecek yerler listesine bir yerleri eklemek isterseniz ya da Lviv’e dair paylaşacaklarınız veya sorularınız varsa yorumlarda görüşmek üzere!

Lviv’de Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Lviv’de mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Rynok Meydanı, Lviv Belediye Binası ve Ratusha Kulesi, Lviv Opera Binası, Lychakiv Mezarlığı ve Potocki Sarayı Lviv’e görülmesi gereken en önemli yerlerden sadece birkaçı.

Lviv’de ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Rynok Meydanı, Lviv Yüksek Kale, Ivan Franko Parkı, Virmenska Caddesi, Shevchenka Caddesi, Kayıp Oyuncaklar Müzesi ve Dominikan Katedrali Lviv’de ücretsiz gezilecek yerler arasında öne çıkanlar arasında.

Lviv’in en ünlü müzeleri hangileri?

Lviv Ulusal Tarih Müzesi, Yerel Mimari ve Kırsal Yaşam Müzesi, Eczacılık Müzesi, Arsenal Müzesi, Lviv Cam Müzesi, Lviv Etnografya Müzesi en önemli müzeler arasında yer alıyor.

Lviv’de kaç gün kalmalı?

Lviv’de 3 gün her yeri keyifli şekilde hem de rahat rahat gezmek için yeterli. Sadece hafta sonunu değerlendirmek isteyenler de hiç dert etmesin. Cuma akşamından Pazar akşamına bir programla da Lviv’de gezilecek yerleri değerlendirebilirsiniz.

Lviv Havaalanı şehir merkezi ulaşım alternatifleri neler?

Lviv Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için 48 numaralı otobüsü, 29 numaralı trolleybus’ıı veya taksileri kullanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Lviv Havaalanı Ulaşım rehberine göz atabilirsiniz.

Lviv’de nerede kalmalı?

Lviv’in tarihi merkezi için Rynok Meydanı otelleri, Lviv’de merkezi ve hareketli bir alternatif için Lviv Opera Evi çevresi ve son olarak daha uygun fiyatlı oteller için Lviv Tren İstasyonu çevresi.

14 thoughts on “Lviv Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 23 Yer (2021)”

 1. Gerçekten emeğiniz için çok teşekkürler, ben de önümüzdeki Cuma 3 günlük kısa bir gezi yapacağım.
  Çok detaylı güzel bir çalışma olmuş.
  Tekrardan teşekkürler.

 2. Gökhan Gûndogdu

  Şu an Lviv’den yazıyorum, hem gezi listesi hem de Google harita işaretlemeleri harika olmuş, gerçek bir hizmet.. teşekkürler

 3. Merhabalar,
  Öncelikle emeğiniz için çok teşekkürler. Çok değerli bir çalışma olmuş. Biz 21-24 Temmuz 2021 tarihlerinde Lviv’de olacağız ama bir sorum olacak. Ülkeye girişte EURO kabul ediyorlar mı yoksa muhakkak Dolar mı olmalı üstümüzde?

  Şimdiden teşekkürler

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top