Lviv’de Ne Yapılır? Yapılacak 11 Şey

Lviv’de ne yapılır? diye araştırma yapıyorsanız öncelikle Ukrayna‘nın bu kültür başkentinin büyüsüne kapılmaya hazır olmalısınız. Ülkenin gözde ve turistik şehri Lviv, Polonya sınırında yer alıp Avrupai bir hava taşımasıyla diğer Ukrayna şehirlerinden bir adım öne çıkıyor. Gerek mimarisi gerekse insanların sıcakkanlılığıyla kendini oldukça sevdiriyor. 

Lviv Ukraynaca “Lion” anlamına geliyor ve 2. Dünya Savaşı’nın izlerini en çok hissedeceğiniz şehirlerden birisi. Lviv aynı zaman da Hürrem Sultan’ında “Roxelana” olarak doğduğu soğuk kış aylarında bile içinizi ısıtan şehir.

Şehrin nüfusunun büyük bir kısmı Ukraynalılar ve Ruslardan oluşuyor. Bir kısmının aile kökenlerinde ise Polonya’dan göç bulunuyor.

Geniş caddeleri, meydanı ve nostaljik tramvaylarıyla birlikte yorulduğunuzda dinlenmek için harika konseptli mekanları ve kafeleri olan yapılacak şeyler listesi kabarık, beklentilerinizin çok üstünde bulabileceğiniz masal gibi şehir Lviv.

Para birimi Grivna, bizim para birimimize göre oldukça düşük bir değer taşıyor. Birde üstüne şehrin ucuz olmasıyla birlikte eğer kafanızda hem vizesiz hem de bütçemi sarsmayacak bir yere gideyim düşüncesi varsa Lviv bunun için biçilmiş kaftan. Uzatmadan Lviv’de yapılacak şeyler listemize geçelim.

1. Rynok Square’den kuş bakışı şehir merkezini seyredin.

Rynok Square Lviv'de ne yapılır?

Rynok Square tam olarak Lviv Old Town dediğimiz kısım. Meydanda şehir turu yapabileceğiniz sevimli bir tren bulunuyor. Düşük bir ücret ödeyerek kullanabilirsiniz. Ama bizim gibi şehri yürüyerek keşfetmeyi tercih ederseniz çok yorulmayacağınızın garantisini verebilirim.

Meydanda belediye binası bulunuyor. Her şehrin meydanında şehre kuş bakışı bakabileceğiniz bir kule bulunur ya burası da işte öyle. Belediye binasının girişinde 20 Grivna ödeyerek bir kat yukarı merdivenlerden çıkıyorsunuz.

Daha sonraki katları asansör ile devam etmek kulenin uzunluğu açısından büyük rahatlık. Benim tavsiyem şehri ilk keşfedeceğiniz gün bu kuleye çıkıp yukarıdan gezmek istediğiniz yerlerin yerini belirlemek çünkü Lviv’de gezilecek yerler genel de binaların içerisinde kalan avlulardan oluşuyor ve yukarıdan baktığınızda bunları çok net görebiliyorsunuz. Eğer sadece haritadan bulmaya çalışırsanız biraz zorlanabilirsiniz.

Tabii ki Lviv’de görmeye değer yerler Rynok Square’den ibaret değil. Bu konuda daha fazlasını Lviv Gezilecek Yerler yazısında bulabilirsiniz.

2. Italian Courtyard’da bir mola verin.

italian Courtyard Lviv'de ne yapılır?

Şehir turundan sonra eğer yorulduysanız ve hava da güzel ise İtalyan bir mimar tarafından yapılmış tatlı bir avlu da dinlenebilirsiniz.

Belediye binasının tam karşısında 6 numaralı binanın içinde. 2 Grivna ödeyerek içeri girebiliyorsunuz.

3. Opera House’da bir tur atın.

Lviv'de yapılacak şeyler Opera

Opera House Lviv’in şehir simgelerinden birisi birisi ve Lviv’de ne yapılır? yazısının da önemli maddelerinden. Oldukça görkemli olan yapıyı Lviv halkı diğer şehirlerdeki opera binalarıyla yarıştırmakta çok haklılar.

Opera binasına dışarıdan bakmakla yetinmek istemiyorsanız girişte bilet alarak opera salonlarına kadar görmeniz mümkün. Hatta zamanınız varsa burada bir opera oyunu izlemelisiniz.

Programa ve bilet fiyatlarına Lviv Opera House kendi sitesinden öğrenebilirsiniz her gün maalesef ki olmuyor ama opera izlemek bu ülkede bir lüks değil bunu bilmelisiniz. Fiyatlarda çok ucuz.

Opera binasının hemen karşı sokağından girince de yiyecek veya ucuz hediyelik eşyaların satıldığı her gün açık olan bir pazar mevcut.

4. Virmenska sokağında gezintiye çıkın.

Virmenska Caddesi Lviv'de ne yapılır?

Virmenska sokağı Ermeni Sokağı olarak da biliniyor. Bu sokakta birkaç kafe mevcut ve aynı zaman da küçük bir Ermeni kilisesine de ev sahipliği yapıyor.

Kilisenin içi çok şatafatlı ancak sokakta vakit geçirirken görülebilir. Bu sebeple Lviv’de ne yapılır? yazısında da yer vermek istedim.

5. Potocki Sarayı’nın farklı mimarisi ile büyülenin.

Potocki Palace Lviv'de ne yapılır?

Potocki Sarayı Fransız mimarisi ile yapılmış bir saray. Adından da anlaşılacağı üzere Potocki Ailesi adına yaptırılmış. Şehir merkezinden yürüyerek 20 dk sürdüğü için bizim gibi kış ayında gittiyseniz soğuk havayı göze alamayarak otobüs kullanabilirsiniz.

Saray 3 bölümden oluşuyor. Dilerseniz içerisini gezebilirsiniz. İçinde aynı zamanda da Lviv Art Gallery bulunuyor.

Lviv’de ne yapılır yazısını yakınlarda bu kente yapacağınız seyahat sebebiyle okuyorsanız konaklama konusunu da düşünüyorsunuzdur. Bu konuda, şehrin turistik konaklamaya uygun farklı bölgeleri ve bu bölgelerdeki konaklama alternatifleri hakkında daha fazla bilgiyi Lviv’de nerede kalınır? yazısında bulabilirsiniz.

6. Lychakiv Mezarlığı’nda açık hava müzesinin tadını çıkarın.

Lviv yapılacak şeyler Lychakiv

Evet mezarlık gezmek size garip gelebilir ancak bu sıradan bir mezarlık değil. 1787 yılından beri var olan bu mezarlık, heykelleri ve ihtişamıyla tam anlamıyla bir açık hava müzesi.

Gündüz gitmeniz fotoğraf çekmeniz açısından daha faydalı olacaktır ayrıca gece ürkütücü olduğunu da söylememe gerek yok. Buraya ulaşmak için de yine otobüs kullanabilirsiniz çünkü şehir merkezinin biraz dışında kalıyor.

7. Ivan Franko Parkı’nda yeşilliğe doyun.

Ivan Franko Park Lviv'de yapılacak şeyler

Eğer gezinizi oldukça güzel bir havada gerçekleştirecekseniz bu parka uğramalısınız. Parkın girişinde kahve satan seyyar bir büfe var.

Buradan kahvenizi alıp hafif bir yürüyüş yapabilir ya da çimenlere oturup parkın ve yeşilliğin tadını çıkarabilir, Lviv’de ne yapılır? listesine buradan devam edebilirsiniz.

8. Boim Şapeli ve Latin Katedrali’ni görmeden dönmeyin.

Boim Şapeli Lviv yapılacak şeyler

Boim Şapeli, Rynok Meydanı katedraller bölgesinde yer alan Unesco Dünya Mirasına girmiş Lvivlilerin çok önem verdiği bir şapel.

Siyah olması nedeniyle hemen dikkatinizi çekecektir zaten. İçerisini uygun bir ücret ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. Şapel, 1600 yılında inşa edilmiş ve hala da oldukça ziyaretçi çeken bir yapı.

Latin Katedrali ise belediye binasının kulesinden baktığınız da ilk dikkatinizi çeken yapı olacak çünkü Lviv’deki en büyük ve en görkemli katedral olma özelliğini taşıyor ve bunu oldukça hak ediyor.

Heybetli bir kapısı ve fotoğraf kadrajına sığmayan bir uzunluğu var. Bohem tarzda yapılan yapıyı ücretsiz olarak girip gezebiliyorsunuz. İçerisinde büyük bir arp yer alıyor ve oldukça ziyaretçi çekiyor.

Sadece Boim Şapeli ve Latin Katedrali’ni değil, Lviv’deki diğer tarihi eserleri de hikayelerini dinleyerek keşfetmek isterseniz size önerim bir yürüyüş turu.

9. Konsept mekanlara uğramadan dönmeyin.

Lviv'de yapılacak şeyler

Lviv’de ne yapılır? yazısında sizlere sıradaki önerim ise kentin en keyifli mekanları…

House Of Legends binanın dışında türlü ejderha resimleri olan üç katlı tatlı ve kahve mekanı diyebileceğiniz ancak çatı katında bir baca temizleyicisi heykeli ve bir de uçan araba olan tatlı bir mekan.

Aslında eskiden burada yaşayan baca temizleyicisi olan bir aileye ait ev burası. Ancak günümüz de onlara ithafen yapılmış çatıdaki heykeli ve güzel kahveleriyle yerli, turist herkesin uğrak yeri.

Gas Lamp, gaz lambasının mucidi anısına kurulan bir mekan. İçeride içecekler tüpler de geliyor ve her yerde gaz lambaları var. İçeri de isterseniz kahve isterseniz alkollü içeceklerden tercih edebilirsiniz.

Lviv Handmade Chocolate, çikolatalarını kendileri yapan özellikle çocuklu ailelerin uğraması gereken yerlerden. Üç katlı olan bu binanın girişinde çikolatanın nasıl yapıldığını izleyebiliyorsunuz. Diğer katlar da ise çeşit çeşit çikolatalar satılıyor. En üst çatı katında oturup sıcak çikolata içebilirsiniz.

Lviv Coffee Manufacture, kahveyi içebileceğiniz en iyi yerlerden. Buranın konsepti ise girişte ise bir kasket veriyorlar ve madene iniyorsunuz. Burada kahvenin yapılışını görüp isterseniz tren raylarının kenarlarındaki masalar da oturabiliyorsunuz.

Kryjivka Cafe, aslında Ukraynalı askerlerin savaş zamanında kullandığı bir sığınak. Ama şuan restorana çevrilmiş durumda. Girişte kapıyı açmadan bir amca size parolayı soruyor “Slavi Ukraini” derseniz kapı açılıyor ve girişte ballı votka ikram ediyor. Daha sonra aşağı da dilediğiniz yemek ve içecekten bulabilirsiniz. Rynok Square’de 14 numaralı binanın giriş katında.

10. Dünyanın En Büyük Çengel Bulmacasını Çözün.

Lviv'de ne yapılır? puzzle

Lviv seyahatini gizemli ve eğlenceli bir maceraya dönüştürmek isteyenler için şehirde harika bir turistik atraksiyon var. 30 metrelik bir binanın duvarına hazırlanmış olan 19 x 34 karelik çengel bulmaca!

Bulmacanın ipuçları şehrin farklı noktalarındaki 80’a yakın turistik yerde bulunuyor ve bu ipuçlarını kullanarak bulmacayı çözebiliyorsunuz.

Çengel bulmacanın çözümü ise her gün güneş battıktan sonra floresan ışıklandırma ile binada görünür oluyor. Binanın önü de elinde kağıt kalem, çözümlerini kontrol eden turistlerle doluyor tabii ki…

11. High Castle’dan Lviv’i Seyredin

Lviv'de ne yapılır? High Castle

High Castle (Yüksek Kale) Tepesi nefis bir Lviv manzarası seyretmek için ideal. Pazar Meydanı’ndan yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz seyir noktası kente yukarıdan bakarak hem manzara keyfi yaşamaya hem de her şeyi bir arada görüp zamandan kazandıran tur planı yapmaya olanak sağlıyor.

Tepede yer alan kaleden geriye çok fazla bir şey kalmamış. Ancak tepeye çıkan yürüyüş yolu ve yolun sonundaki manzara hepsine değer.

Özetle Lviv’de Ne Yapılır?

Lviv'de yapılacak şeyler

Lviv’de ne yapılır diye düşünenlerin bütçe sorunu olmamalı, orası kesin. Ancak zamanınız kısıtlıysa mutlaka Rynok Meydanı’nda dolaşın ve burada şehri yukarıdan seyredin, Virmenska Sokağı’ndan geçin, Boim Şapeli, Latin Katedrali ve Potocki Sarayı’nı mutlaka gezin.

Yazı boyunca Lviv’de ne yapılır sorusuna eliminden geldiğinde detaylı cevaplar vermeye çalıştım. Sizin de eklemek istediğiniz keyifli aktiviteler varsa yorumlarınızı duymaktan memnun olurum.

Yorum yapın