Miami Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Miami Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir? “Amerika’da deniz, güneş, kum” denilince aklan ilk gelen yerlerden olan Miami ayrıca zengin alışveriş olanakları, hareketli sosyal hayatı ve eğlenceli aktiviteleriyle dünyanın her yerinden turistlerin ilgisini çekiyor.

Eğer siz de South Beach Plajı’nda denize girip güneşlendikten sonra, Little Havana’da dolaşıp biraz Latin atmosferi tatmanın, Miami Beach Bölgesi’ndeki Art Deco Historic District’teki ilginç mimari yapıları gördükten sonra Bayside Marketplace’de alışveriş yapmanın hayalini kuranlardansanız Miami Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısı sizin için. Çünkü önce havaalanından otelinize gitmeniz lazım.

Miami Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Miami şehir merkezinin 14 kilometre kuzey batısında yer alan Miami Uluslararası Havaalanı kentin ana havalimanı. North (Kuzey), Central (Merkez) ve South (Güney) olmak üzere 3 terminali bulunan havaalanında terminaller arasında yürüyerek veya yürüyen yollarla ulaşım sağlanıyor.

Türk Hava Yolları’nın günde 1 sefer düzenlediği havaalanı gerek toplu taşıma olanakları gerekse özel transfer hizmetlerinin zenginliğiyle Miami Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda geniş bir yelpazeye sahip.

1. MIA Mover Trenleri

Miami Havaalanı MIA Mover Train

Miami Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında bahsetmek istediğim ilki MIA Mover Trenleri. Aslında Mia Mover Trenleri sehir merkezine gitmiyor. Ancak toplu taşımayla bağlantı için bu trenleri kullanmanız gerekecek o yüzden bahsetmem lazım.

MIA Mover aslında Miami Havaalanı terminalleri arasında ücretsiz ulaşım sağlayan bir tren. Ve bu tren havaalanını Central Station isimli ana tren istasyonuna da bağlıyor.

7 gün 24 saat boyunca sık sık hareket eden MIA Mover trenleri ayrıca ücretsiz bir servis. MIA Mover Tren İstasyonu ise havaalanının 3. Katında Dolphin ve Flamingo Parkları’nın arasında yer alıyor.

2. Metro / Metrorail

Miami Havaalanı Metrorail

Miami Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında uygun fiyat ve hızlı olmasıyla öne çıkan metro opsiyonunu kullanmak için öncelikle yukarıda bahsettiğim MIA Mover ile Central Station’a gitmelisiniz. Ki bu yolculuk 5 dakika civarı sürüyor.

Central Station İstasyonu metronun turuncu hattının başlangıç noktası aynı zamanda. Her gün 05:00 – 02:00 saatleri arasında 15 dakikada bir kalkan metronun ücreti ise 2,50 USD ve yolculuk da 20 dakika civarı. Biletleri metro istasyonundaki makinelerden satın alabilirsiniz.

3. Tri-Rail Trenleri

Miami Havaalanı Tri Rail Trenleri

Aslında Miami Havaalanı şehir merkezi ulaşım diyorum ama Tri-Rail ile Miami şehir merkezine gidilmiyor. Tam tersi istikamette Mangonia Park’a giden Tri-Rail trenlerinden yine de bahsetmek istiyorum çünkü otelinin konumu bu yönde olduğu için bu bilgiye ihtiyaç duyan olabilir.

Yine MIA Mover ile Central Station’a giderek binebileceğiniz Tri-Rail trenleri her gün 04:00 – 21:40 arasında yarım saatte bir olup (yoğun olmayan saatlerde sefer sıklığı saatte 1’e düşüyor), ücreti ise ineceğiniz durağa göre 2,50 USD ile 6,90 USD arasında değişiyor.

4. Metrobus

Miami Havaalanı Metrobüs

Miami Havaalanı şehir merkezi ulaşım seferlerini ortlalama 35-40 dakikada tamamlayan belediye otobüsleri uygun fiyatlı seçeneklerden biri.

Aşağıda listelediğim otobüsler Miami International Airport durağından geçiyor ve tek binişlik ücretleri de 2,25 USD.

  • 37 no’lu otobüs City of Hialeah ile South Miami Metrorail Station arasında,
  • 42 no’lu otobüs Miami Springs ile City of Coral Gables arasında,
  • 57 no’lu otobüs sadece hafta içi günlerde Havaalanı TriRail İstasyonu ile Jackson South Hospital arasında hizmet veriyor.

Bu otobüslerin hepsi için ilk ve son sefer saatleri değişiklik gösteriyor ancak genel olarak 06:00 – 23:00 arasında çalışıyorlar ve yine otobüsüne göre değişken olmakla birlikte ortalama 20 dakikada bir otobüs geçiyor.

5. Miami Beach Bus Otobüsleri

Miami Havaalanı Otobüsü

Eğer konaklamanızı Miami Beach Bölgesi’nde yapacaksanız Miami Beach Bus Otobüsleri sizin için ideal bir seçim olabilir.

150 Miami Beach Airport Express otobüsü Havaalanı metrorail istasyonu ile Washington Avenue arasında seferler yapıyor ve ücreti ekspres otobüs olduğu için normal otobüslerden biraz farklı, 2,65 USD.

Her gün 06:00 – 23:40 arasında 30 dakikada bir kalkan, WiFi hizmeti ve valiz koyma bölmeleri de bulunan otobüsle Miami Beach’e ulaşım ortalama 30 dakika sürüyor.

6. Otel Karşılama Hizmeti / Hotel PickUp ve Özel Transferler

Miami Havaalanı Özel Transfer

Miami Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında konfor tercih eden, havaalanında nereye gideceği, nereden nasıl bilet alacağı gibi detaylarla uğraşmak istemeyen ve bir de hızlıca oteline ulaşması gerekenlere önerim ise otellerin havaalanı karşılama servisi.

Bu hizmetle ilgili detaylı bilgileri Booking.com üzerinden rezervasyon yaparken görebileceğiniz gibi eğer zaten rezervasyon yaptıysanız sonradan detaylar kısmına da bakabilirsiniz. Yine de otelin böyle bir hizmeti olup olmadığını, varsa ücretini göremezseniz sistem üzerinden otele mesaj atarak sorup öğrenebilir, size uyarsa hizmeti talep edebilirsiniz.

Zaman sınırı olan, valizleri çok olan, çocuklarla seyahat eden veya 2 – 4 kişilik grup halinde seyahat edenler için maliyet veya konfor açısından, ya da her iki açıdan da uygun olabilecek bir başka önerim de özel transfer paketleri. Otel karşılama hizmetlerine çok benzeyen bu karşılama ve transfer hizmetlerine bir örnek ise:

Miami Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Özel Grup Transferi: Eğer 2 – 4 kişilik bir grup olarak seyahat ediyorsanız Miami Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında sizin adınıza en konforlusu diyebilirim.

Üstelik grup fiyatı olan 130 USD’yi bölüşeceğiniz için maliyet de daha uygun olacaktır. Hizmete havaalanında karşılama ve otelinizin kapısına kadar ulaşım dahil.

7. Taksi

Miami Uluslararası Havaalanı Taksi Bilgileri

Taksi ile ulaşım otel karşılaması veya paket transferler kadar hızlı olmayabilir. Çünkü bu seçenekte havaalanından çıkıp taksi kuyruğuna girmeniz gerekecek. Ancak yine de çok zaman kaybetmezsiniz.

Lisanslı havaalanı taksileri ile Miami Havaalanı şehir merkezi ulaşım ücreti ise belirli destinasyonlar için sabit.

Havaalanından Miami şehir merkezine standart 21,70 USD, South Beach Bölgesi’ne ise standart 32 USD ücret belirlenmiş. Bu bölgeler dışında bir yere gitmek isterseniz ilk 1,6 kilometre 6,90 USD ve sonrasında da her 1,6 kilometre için 2,40 USD yazıyor taksiler.

Özetle Miami Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Miami Uluslararası Havaalanı Ulaşım Rehberi

Miami Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri son derece fazla ve her bütçeye de uygun. Aslında size sadece ulaşım için ne kadar zaman harcayabileceğiniz, aktarma yapıp yapmama tercihiniz kalıyor.

Eğer aktarma yapma sorununuz yoksa, valizleriniz azsa veya ağır değilse MIA Mover ve sonrasında metro en uygun fiyatlı seçenek, üstelik hızlı da.

Ancak çocuklarla seyahat ediyorsanız, 2-3 tane valiziniz varsa taksi veya otel karşılama servislerini de tercih edebilirsiniz.

Eğer 3-4 kişilik veya daha kalabalık bir grup halinde seyahat ediyorsanız yazının başında bahsettiğim ve birkaç öneri verdiğim özel transfer paketleri sizin için hem uygun fiyatlı, hem hızlı hem de en konforlu seçenek olacaktır.

Miami Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında THY’nin de her gün direkt sefer düzenlediği şehrin en önemli havaalanından Miami şehir merkezine ulaşım yolları, süreleri ve ücretleri hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Eğer önümüzdeki günlerde bir Miami seyahatiniz olacaksa Miami’de Nerede Kalınır? ve Miami Gezilecek Yerler yazılarımızı da okumalısınız.

“Miami Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım” üzerine bir yorum

Yorum yapın