Miami Uluslararası Havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Miami Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

Miami Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir? “Amerika’da deniz, güneş, kum” denilince aklan ilk gelen yerlerden olan Miami ayrıca zengin alış veriş olanakları, hareketli sosyal hayatı ve eğlenceli aktiviteleriyle dünyanın her yerinden turistlerin ilgisini çekiyor.

Eğer siz de South Beach Plajı’nda denize girip güneşlendikten sonra, Little Havana’da dolaşıp biraz Latin atmosferi tatmanın, Miami Beach Bölgesi’ndeki Art Deco Historic District’teki ilginç mimari yapıları gördükten sonra Bayside Marketplace’de alışveriş yapmanın hayalini kuranlardansanız Miami Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısı sizin için. Çünkü önce havaalanından otelinize gitmeniz lazım.

Miami Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Paketleri

Miami Havaalanı ulaşım özel araç karşılama

Miami Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri hakkında yazmaya başlamadan önce sizlere özel transfer paketlerinden de kısaca bahsedeyim.

Zaman sınırı olan, valizleri çok olan, çocuklarla seyahat eden veya 2 – 4 kişilik grup halinde seyahat edenler için maliyet veya konfor açısından, ya da her iki açıdan da uygun olabilecek bu paketlere birkaç örnek ise:

Miami Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Özel Grup Transferi: Eğer 2 – 4 kişilik bir grup olarak seyahat ediyorsanız Miami Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında sizin adınıza en konforlusu diyebilirim.

Üstelik grup fiyatı olan 130 USD’yi bölüşeceğiniz için maliyet de daha uygun olacaktır. Hizmete havaalanında karşılama ve otelinizin kapısına kadar ulaşım dahil. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Fort Lauderdale Havaalanı’ndan Miami Şehir Merkezine Özel Transfer: Eğer kente biraz daha uzak olan Fort Lauderdale Havaalanı’na iniyorsanız ulaşım sizin için biraz daha zor ve zaman alıcı olacaktır. Ancak 4 kişiye kadar grup ücreti 110 USD olan bu hizmeti almanız halinde havaalanında karşılanıp direkt otelinize ulaştırılıyorsunuz.

NOT: Ücret ilk açılan sayfada 75 USD yazıyor ancak o Fort Lauderdale şehrine olan ulaşımın ücreti. Fort Lauderdale Havaalanı Miami şehir merkezi ulaşım bedeli 110 USD, ki seçiminizi yaptığınızda göreceksiniz zaten. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Miami Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Miami havaalanından Miami şehir merkezine nasıl gidilir

Miami şehir merkezinin 14 kilometre kuzey batısında yer alan Miami Uluslararası Havaalanı kentin ana havalimanı. North (Kuzey), Central (Merkez) ve South (Güney) olmak üzere 3 terminali bulunan havaalanında terminaller arasında yürüyerek veya yürüyen yollarla ulaşım sağlanıyor.

Türk Hava Yolları’nın günde 1 sefer düzenlediği havaalanı gerek toplu taşıma olanakları gerekse özel transfer hizmetlerinin zenginliğiyle Miami Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda geniş bir yelpazeye sahip.

1. MIA Mover Trenleri

Miami Havaalanı transfer seçenekleri MIA Mover Trenleri

Miami Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında bahsetmek istediğim ilki MIA Mover Trenleri. Ki bu trenleri diğer toplu taşıma araçlarına bağlantı için de kullanmanız gerekecek.

MIA Mover aslında Miami Havaalanı terminalleri arasında ücretsiz ulaşım sağlayan bir tren. Ve bu tren havaalanını Central Station isimli ana tren istasyonuna da bağlıyor.

7 gün 24 saat boyunca sık sık hareket eden MIA Mover trenleri ayrıca ücretsiz bir servis. MIA Mover Tren İstasyonu ise havaalanının 3. Katında Dolphin ve Flamingo Parkları’nın arasında yer alıyor.

2. Metro / Metrorail

Miami Havaalanı ulaşım seçenekleri Metro Metrorail

Miami Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında uygun fiyat ve hızlı olmasıyla öne çıkan metro opsiyonunu kullanmak için öncelikle yukarıda bahsettiğim MIA Mover ile Central Station’a gitmelisiniz. Ki bu yolculuk 5 dakika civarı sürüyor.

Central Station İstasyonu metronun turuncu hattının başlangıç noktası aynı zamanda. Her gün 05:00 – 02:00 saatleri arasında 15 dakikada bir kalkan metronun ücreti ise 2,25 USD ve yolculuk da 20 dakika civarı. Biletleri metro istasyonundaki makinelerden satın alabilirsiniz.

3. Tri-Rail Trenleri

Miami Havaalanı ulaşım Tri Rail Trenleri

Aslında Miami Havaalanı şehir merkezi ulaşım diyorum ama Tri-Rail ile Miami şehir merkezine gidilmiyor. Tam tersi istikamette Mangonia Park’a giden Tri-Rail trenlerinden yine de bahsetmek istiyorum çünkü otelinin konumu bu yönde olduğu için bu bilgiye ihtiyaç duyan olabilir.

Yine MIA Mover ile Central Station’a giderek binebileceğiniz Tri-Rail trenleri her gün 04:00 – 21:40 arasında yarım saatte bir olup (yoğun olmayan saatlerde sefer sıklığı saatte 1’e düşüyor), ücreti ise ineceğiniz durağa göre 2,50 USD ile 6,90 USD arasında değişiyor.

4. Metrobus

Miami Uluslararası Havaalanı'ndan metrobüs ile merkeze ulaşım

Miami Havaalanı şehir merkezi ulaşım seferlerini ortlalama 35-40 dakikada tamamlayan belediye otobüsleri uygun fiyatlı seçeneklerden biri.

Aşağıda listelediğim otobüsler Miami International Airport durağından geçiyor ve tek binişlik ücretleri de 2,25 USD.

  • 37 no’lu otobüs City of Healeah ile South Miami Metrorail Station arasında,
  • 42 no’lu otobüs Miami Springs ile City of CoralGables arasında,
  • 57 no’lu otobüs sadece hafta içi günlerde Havaalanı TriRail İstasyonu ile Jackson South Hospital arasında hizmet veriyor.

Bu otobüslerin hepsi için ilk ve son sefer saatleri değişiklik gösteriyor ancak genel olarak 06:00 – 23:00 arasında çalışıyorlar ve yine otobüsüne göre değişken olmakla birlikte ortalama 20 dakikada bir otobüs geçiyor.

5. Miami Beach Bus Otobüsleri

Miami Havaalanı Miami Beach Bus otobüsler ile ulaşım

Eğer konaklamanızı Miami Beach Bölgesi’nde yapacaksanız Miami BeachBus Otobüsleri sizin için ideal bir seçim olabilir.

150 Miami Beach Airport Express otobüsü Havaalanı metrorail istasyonu ile Washington Avenue arasında seferler yapıyor ve ücreti ekspres otobüs olduğu için normal otobüslerden biraz farklı, 2,65 USD.

Her gün 06:00 – 23:40 arasında 30 dakikada bir kalkan, WiFi hizmeti ve valiz koyma bölmeleri de bulunan otobüsle Miami Beach’e ulaşım ortalama 30 dakika sürüyor.

6. Otel Karşılama Hizmeti / Hotel PickUp

Miami Havaalanı transfer otel shuttle

Miami Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında konfor tercih eden, havaalanında nereye gideceği, nereden nasıl bilet alacağı gibi detaylarla uğraşmak istemeyen ve bir de hızlıca oteline ulaşması gerekenlere önerim ise otellerin havaalanı karşılama servisi.

Bu hizmetle ilgili detaylı bilgileri Booking.com üzerinden rezervasyon yaparken görebileceğiniz gibi eğer zaten rezervasyon yaptıysanız sonradan detaylar kısmına da bakabilirsiniz. Yine de otelin böyle bir hizmeti olup olmadığını, varsa ücretini göremezseniz sistem üzerinden otele mesaj atarak sorup öğrenebilir, size uyarsa hizmeti talep edebilirsiniz.

7. Taksi

Miami Havaalanı şehir merkezi taksi ile ulaşım

Taksi ile ulaşım otel karşılaması veya paket transferler kadar hızlı olmayabilir. Çünkü bu seçenekte havaalanından çıkıp taksi kuyruğuna girmeniz gerekecek. Ancak yine de çok zaman kaybetmezsiniz.

Lisanslı havaalanı taksileri ile Miami Havaalanı şehir merkezi ulaşım ücreti ise belirli destinasyonlar için sabit.

Havaalanından Miami şehir merkezine standart 21,70 USD, South Beach Bölgesi’ne ise standart 32 USD ücret belirlenmiş. Bu bölgeler dışında bir yere gitmek isterseniz ilk 1,6 kilometre 6,90 USD ve sonrasında da her 1,6 kilometre için 2,40 USD yazıyor taksiler.

Fort Lauderdale Havaalanı Miami Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Miami Havaalanı transfer

Miami şehrine yolcu taşıyan bir başka havaalanı ise kentin 35 kilometre kuzeyinde yer alan Fort Lauderdale – Hollywood Havalimanı.

Aslında 4 terminali bulunan havaalanına Türkiye’den direkt uçuş yok ancak aktarmalı uçuşlarla buraya yolu düşenler için Fort Lauderdale Havaalanı Miami şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden de kısaca bahsedeyim.

1. Tren

Miami Havaalanı transfer seçenekleri, toplu taşıma tren

Tri-Rail Trenleri ile Fort Lauderdale Havaalanı’ndan Miami Uluslararası Havaalanı’na ulaşıp burada aktarma yaparak Miami şehir merkezine gitmek biraz uzun ancak uygun fiyatlı bir yol.

Fort Lauderdale Havaalanı’nda “Train” tabelalarını takip ederek ulaşacağınız tren istasyonundan Miami International Havaalanı veya Metrorail Transfer İstasyonu’na gitmeli oradan da Metrorail ile Miami şehir merkezindeki otelinize ulaşmalısınız.

Yolculuğun toplam ücreti Tri-Rail için 3,75 USD, Metro için 2,25 USD, yani toplamda 6 USD oluyor ve yaklaşık 1 saat civarında sürüyor.

2. Taksi

Fort Lauderdale Havaalanı Miami şehir merkezi ulaşımı için hızlı ve konforlu seçenek ise havaalanının lisanslı taksileri.

Tüm terminallerin çıkışında yer alan taksi durağından bineceğiniz taksilerle Miami şehir merkezine -burada varmak istediğiniz yere göre değişmekle birlikte- ortalama 70 – 90 USD civarında tutuyor.

Özetle Miami Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Miami Uluslararası Havaalanı'ndan şehir merkezine nasıl gidilir

Miami Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri, özellikle Miami Uluslararası Havaalanı’ndan, son derece fazla ve her bütçeye de uygun. Aslında size sadece ulaşım için ne kadar zaman harcayabileceğiniz, aktarma yapıp yapmama tercihiniz kalıyor.

Eğer aktarma yapma sorununuz yoksa, valizleriniz azsa veya ağır değilse MIA Mover ve sonrasında Metro en uygun fiyatlı seçenek, üstelik hızlı da.

Ancak çocuklarla seyahat ediyorsanız, 2-3 tane valiziniz varsa taksi veya otel karşılama servislerini de tercih edebilirsiniz.

Eğer 3-4 kişilik veya daha kalabalık bir grup halinde seyahat ediyorsanız yazının başında bahsettiğim ve birkaç öneri verdiğim özel transfer paketleri sizin için hem uygun fiyatlı, hem hızlı hem de en konforlu seçenek olacaktır.

Miami Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında kentteki iki havaalanından da Miami şehir merkezine ulaşım yolları, süreleri ve ücretleri hakkında bilgi vermeye çalıştım. Eğer önümüzdeki günlerde Miami bir Miami seyahatiniz olacaksa aşağıdaki yazılarımızı da okumalısınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top