Münih’te Ne Yenir? En Popüler 16 Lezzet

“Münih’te ne yenir?” Almanya‘nın en büyük eyaleti Bavyera’nın başkenti olan Münih, adını eski dönemlerde şehre yerleşen keşişlerden almıştır. Güneşin ara sıra belirdiği Almanya’nın en gizemli şehirlerinden biri olan Münih, kasvetli ve yağışlı havasıyla ünlüdür.

Özellikle mimari yapıları ile turistlerin ilgi odağı olan şehir, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Köklü bir geçmişe sahip olan Münih, farklı kültürlerin izlerini taşır. Bu kültürel zenginliği mutfağına da taşıyan şehre bir gezi planlıyorsanız “Münih’te ne yenir?” yazıma göz atabilirsiniz.

Nobel ödüllerinin ilk dağıtıldığı şehir unvanına sahip olan Münih, özellikle sanat, kültür, teknoloji, turizm, endüstri ve eğitim alanında ileridir. Eğitim seviyesinin yüksekliği ve düşük işsizlik oranı sayesinde dışarıdan en çok göç alan şehirler arasındadır.

Her mevsim misafir ağırlayan Münih, futbol başta olmak üzere basketbol, voleybol ve hentbol gibi takım sporlarında oldukça başarılıdır. İklimi nedeniyle sebze ve meyve çeşitliliğinin az olduğu şehirde, yemekler genellikle et ağırlıklıdır. Aynı zamanda hamur işleri ve tatlı çeşitleri de Münih mutfağının vazgeçilmezidir.

Kendine özgü lezzetlere sahip olan şehirde özellikle domuz ve dana eti ile yapılan yemekler tüketilir. Bunlara ek olarak keklik, sülün, tavşan ya da geyik gibi av etleri de yaygın olarak kullanılır. Geleneksel Alman pastası ve ekmekleri geziniz sırasında mutlaka denemeli, diğer dünya mutfaklarından esinlenen farklı lezzetlerin de tadına bakmalısınız.

Münih gezisi sırasında deneyebileceğiniz yöresel yemekler ve şehrin yemek kültürü hakkındaki bilgileri “Münih’te ne yenir?” yazımda sizler için paylaştım. Münih ile özdeşleşen yöresel lezzetleri listeledim ve yemekler hakkında size bir ön bilgi sağlamak istedim. Umarım “Münih’te ne yenir?” listesi sayesinde seyahatiniz daha lezzetli ve keyifli olur.

Önemli Not: Hazırladığım “Münih’te ne yenir?” listesi tamamen bilgilendirme amacı güder. Herhangi bir tavsiye niteliği taşımayan listedeki yemekler domuz eti ya da yağı içerebilir. Ayrıca yemeklerde kullanılan sığır eti helal kesim olmayabilir.

Bu konulara karşı bizim gibi bir hassasiyetiniz söz konusu ise yemek siparişi vermeden önce restoran görevlilerinden yemeklerin içeriği hakkında detaylı bilgi almanız gerekebilir.

Münih’te Ne Yenir?

Sebze olarak en çok lahana, bezelye, patates ve kuşkonmazın kullanıldığı Münih’in yöresel lezzetlerini ve bu lezzetlere ulaşabileceğiniz restoranları birlikte inceleyelim.

Pretzels (Brezel)

Münih'te ne yemeli? Pretzels (Brezel)

“Münih’te ne yenir?” listesinde Almanların yöresel hamur işlerinden biri olan Pretzels ile açılışı yapıyorum. Mayalı hamur kullanılarak yapılan bu lezzet bizdeki simide benzer. Genel olarak sadesi yapılır ancak bazı fırınlarda ya da pastanelerde üzeri incecik şekerle kaplı ve bademli çeşitlerini de bulabilirsiniz.

Almanların bira eşliğinde atıştırmalık olarak tükettikleri Pretzels, tuzlu ve oldukça doyurucudur. Yuvarlak ya da bükülmüş şekilde satışa sunulan atıştırmalığı herhangi bir pastane ya da kafede deneyebilirsiniz.

Tuzlu kraker tadındaki lezzet için size Hofbrauhaus’u önerebilirim. (Adres: Platzl 9, 80331, Bavaria, München)

Weisswurst

Münih'te ne yenir? Weisswurst

Türk damak tadıyla uyuşmayan Weisswurst, domuz etinden yapılan ve rengi bembeyaz olan bir sosis çeşididir. Genellikle biranın yanında atıştırmalık olarak tüketilir. Münih’te kahvaltının özel bir yeri vardır.

Jambon, ciğer ezmesi, peynir, yumurta ve çeşit çeşit ekmeklerin yer aldığı kahvaltı sofralarında Weisswurst da yaygın olarak tüketilir.

Alman mutfağında özel bir yere sahip olan Weisswurst için Schneider Brauhaus adlı restoranı tercih edebilirsiniz. (Adres: Tal 7, 80331, München)

Apfelkücherl

Münih yemekleri Apfelkucherl

Et yemeklerinin yanı sıra tatlı çeşitleriyle de ünlü olan Münih’te mutlaka denemeniz gereken tatlılardan biri Apfelkücherl. Oldukça hafif ve lezzetli olan tatlıyı, tarçınlı elma kızartması olarak tarif edebilirim.

Münih’te genelde ikindi çayları ve yemek sonrası tercih edilir. Herhangi bir restoran ya da kafede rahatlıkla bulabilirsiniz.

“Münih’te ne yenir?” listesinin geleneksel tatlısı Apfelkücherl için Lindwurmstüberl iyi bir seçim olabilir. (Adres: Lindwurmstr. 32, 80337, München)

Schweinshaxe

Münih'te ne yenir? Schweinshaxe

Bir Alman klasiği olan Schweinshaxe, kavrulmuş domuz etidir. Domuzun diz veya dirsek ile ayak bileği arasındaki mafsal veya incik olarak bilinen kısmından yapılır. Genellikle patates veya lahana turşusu ve yanında koyu bira sos ile servis edilir.

Schweinshaxe besleyici ve ağır bir yemektir. Domuz etinden yapıldığı için Türk damak tadına uygun olmadığını söylemekte fayda var.

Münih’in yöresel lezzeti Schweinshaxe için şehrin ünlü restoranlarından Haxnbauer’ı deneyebilirsiniz. (Adres: Sparkassenstraße 680331, München)

Schnitzel

Münih'te yeme içme Schnitzel

“Münih’te ne yenir?” listesinin bir diğer yöresel yemeği olan Schnitzel, mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden birisi. Domuz dana ya da tavuk etinden hazırlanan yemeği farklı kılan panelenip kızartılmasıdır.

Etlerin dışı çıtır çıtır, iç kısmı ise yumuşak olur. Genellikle patates kızartması ve mantar ile birlikte servis edilir. Etler panelenmeden önce yaban turpu ya da hardal ile kaplanır. Bu da yemeğe ayrı bir lezzet katar.

Schnitzel’i yerinde denemek için Andy’s Krablergarten isimli restoranı önerebilirim. (Adres: Thalkirchner Str. 2, 80337, München)

Obatzda

Münih'te ne yenir? Obatzda

Obatzda, yöresel bir peynir çeşidi olan Camembert kullanılarak yapılır. Yumuşak bir peynir olan Camembert’in içine tereyağı, toz kırmızı biber, yeşil soğan, kimyon gibi baharatlar ve biraz bira eklenir.

Ekmeğin üzerine sürülerek tüketilen Obatzda kendine özgü bir lezzete sahiptir. Bazı restoranlarda yemek öncesi servis edilebilir.

Hemen her restoranda ya da barlarda rastlayabileceğiniz Obatzda için Malibu Nation München adlı restoranı deneyebilirsiniz. (Adres: Lenbach Platz 7a, 80333, München)

Spätzle

Münih'te ne yenir? Kasespatzle

Alman makarnası olarak tarif edebileceğim Spätzle, yumurtalı bir erişte çeşididir. Tatlımsı bir lezzete sahip olan erişte, ince hamur şeritleri şeklindedir. Sadece Almanya’da değil; İtalya, Fransa, Macaristan, İsviçre ve Avusturya’da da yaygın olarak tüketilir.

Genellikle etli domates sosu ya da peynir ve kızarmış soğan ile servis edilir. Erişte haşlandıktan sonra kurutulur ve kekikli tereyağında kızartılır, bazı restoranlarda domuz pastırması da eklenebilir.

Spätzle’yi deneyebileceğiniz en güzel mekânlardan biri Kuchlverzeichnis adlı restorandır. (Adres: Rosenheimer Str. 10, 81669, München)

Apfelstrudel

Münih'te ne yenir? Apfelstrudel

“Münih’te ne yenir?” listesinin en özel lezzetlerinden biri olan Apfelstrudel’i, yani elmalı turtayı mutlaka denemelisiniz. Bu ağır tatlı, Avusturya asıllıdır. Hamur katmanlarından oluşan Apfelstrudel, yanında çırpılmış krema ile servis edilir.

Apfelstrudel yemek istiyorsanız ana yemeğinize dikkat edin, zira o kadar lezzetli ki daha fazla yemek için daha küçük bir şey sipariş etmeyi düşünebilirsiniz. İncecik hamuru ile damaklarda şenlik havası yaratan tatlı, elmalı iç harcı ve piştiğinde kat kat açılmış çıtır hamur katları ile eşsiz bir lezzettir.

Bu eşsiz lezzeti denemeniz için Caffe Piemonte’yi önerebilirim. (Adres: Peterspl. 10, 80331, München)

Auflauf

Auflauf Münih yemekleri

Münih’te kış mevsiminin en çok sevilen yöresel yemeklerinden biri olan Auflauf, oldukça besleyicidir. Lezzeti kadar görünümüyle de görsel bir şölen sunan yemek için kelebek makarna ya da erişte kullanılır.

Brokoli, karnabahar gibi kış sebzelerine ek olarak patates ve havucun da bulunduğu yemek, krema ve mozzarella peyniri ile damaklarda kalıcı bir lezzet bırakır.

Görünüm itibarıyla sebze grateni andıran Auflauf için Schwarzreiter Tagesbar & Restaurant iyi bir seçim olabilir. (Adres: Maximilianstraße 17, 80539 München)

Hendl

Münih'te ne yenir? Hendl

Hemen hemen tüm ülkelerde farklı versiyonları bulunan Hendl, bütün halinde kızartılmış tavuktur. Gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz Hendl’in tarifinde bütün tavuk baharatlarla marine edilir ve fırında kızartılır.

Yanında patates kızartması ve sebzelerle birlikte servis edilen Hendl, lezzetli bir akşam yemeği seçeneğidir.

Hemen hemen Münih’teki tüm restoranlarda rahatlıkla ulaşabileceğiniz Hendl için de Lindwurmstüberl adlı restoranı tercih edebilirsiniz. (Adres: Lindwurmstr. 32, 80337, München)

Knödel

Münih'te ne yenir? Knodel

Almancada Knödel kelimesi köfte anlamına gelir, ancak alışık olduğunuz köftelerden farklıdır. Patates, un ve tuzun karıştırılmasıyla bir hamur elde edilir ve yuvarlak şekil verilen bu hamur suda haşlanır.

Knödel, kimi tariflere göre süte batırılmış ve soğan, maydanoz ve Hindistan cevizi ile tatlandırılmış, daha sonra haşlanmış veya buharda pişirilmiş günlük ekmeklerden de yapılır. Bazen karışıma kıyılmış domuz pastırması eklenir.

Genellikle biranın yanında atıştırmalık olarak tercih edilen yemek, domuz pastırması ya da sosisle beraber servis edilir.

Hafif bir atıştırmalık olan Knödel için Grill & Grace adlı restoranı önerebilirim. (Adres: Luisenstraße 27, 80333 München)

Erbsensuppe

Münih'te ne yenir? Erbsensuppe

Erbsensuppe, yani bezelye çorbası, geçmişte alım gücü düşük halk tarafından yaygın olarak tüketilirmiş. Besleyici içeriği de yüksek olan Erbsensuppe’de bezelyenin yanı sıra domuz pastırması ya da pirzolası, pırasa, kereviz kökü ve defne yaprağı kullanılır. Özellikle kış mevsiminin çok sevilen bir çorbasıdır.

“Münih’te ne yenir?” listesinin yöresel lezzetlerinden biri olan Erbsensuppe için Munich Soup Kitchen adlı restoranı deneyebilirsiniz. (Adres: Viktualienmarkt 3, 80331, München)

Fischbrötchen

Münih yemekleri Fischbrotchen

Münih’te yaygın olarak tüketilen Fischbrötchen; balık, taze ya da kuru soğan, ketçap, turşu ve remulad sosu ile hazırlanan çok lezzetli bir sandviçtir. Münih sokaklarında kısa bir mola vermek ve açlığınızı köreltmek isterseniz Fischbrötchen tam size göre diyebilirim.

Lezzetli bir Fischbrötchen denemek isterseniz Fisch Witte adlı restoranı önerebilirim. (Adres: Viktualienmarkt 9, 80331 München)

Kartoffelkäse

Kartoffelkase Münih yemekleri

“Münih’te ne yenir?” listesinin en lezzetli atıştırmalıklardan birisi de Kartoffelkäse. Bu yemek hafif bir şeyler tüketmek isteyenler için ideal bir seçenektir.

Geziniz sırasındaki küçük molaları süt, bira mayası, kimyon, maydanoz, patates ve ekşi kremadan hazırlanan bu aperatif çeşidiyle daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Lezzetli bir Kartoffelkäse deneyimi için Moro Restoran iyi bir seçim olabilir. (Adres: Müllerstraße 30, 80469, München)

Käsespätzle

Münih'te ne yenir? Kasespatzle

Alman ve Avusturya mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan Käsespätzle, bir çeşit makarnadır. Oldukça doyurucu olan bu makarnaya lezzetini veren ise sosudur. Tereyağı, krema ve kaşar peyniri ile hazırlanan sos sayesinde yemeğin doyuruculuğu da yüksektir.

“Münih’te makarna nasıl yapılır?” diyenlerdenseniz lezzetli bir Käsespätzle için Ratskeller adlı restoranı tercih edebilirsiniz. (Adres: Marienplatz 8, 80331, München)

Sauerkraut

Münih'te ne yenir? Sauerkraut

“Münih’te ne yenir?” listesinin sonuna hem Alman hem de Avusturya mutfağının vazgeçilmezi Sauerkraut’u ekledim. Sauerkraut, ekşi lahanadan yapılan bir çeşit turşudur. Münih’te genellikle et yemeklerinin yanında garnitür olarak tüketilen turşu çeşidi, salataların ya da ızgara etlerin yanında da servis edilir.

Alman mutfağında yemeğe başlamadan önce ikram edilen ekşi lahana turşusunun, hem iştah açtığına hem de sindirimi kolaylaştırdığına inanılır. Münih’te Sauerkraut’u yerel satıcılardan ya da marketlerden satın alabilirsiniz.

Diğer Avrupa ülkelerinden esintiler taşıyan Münih mutfağı, aynı zamanda çok fazla göç aldığı için farklı kültürlerden de etkilenmiştir. Başta hardal olmak üzere pek çok farklı sosun kullanıldığı yöresel lezzetlere ve onları deneyebileceğiniz şehrin en iyi restoranlarına “Münih’te ne yenir?” yazımda yer verdim.

Bunlara ek olarak Münih gezinizi daha pratik ve kolay hale getireceğine inandığım Münih’te Gezilecek YerlerMünih’te Nerede Kalınır? ve Münih’te Ne Yapılır? başlıklı yazıları da inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın