Booking.com
Münih gezilecek yerler

Münih gezilecek yerler bakımından Almanya’nın önde gelen şehirlerinden. Berlin ve Hamburg’dan sonra ülkenin en büyük 3. şehri olan Münih‘te yaklaşık 1,5 milyon kişi yaşıyor. Bavyera eyaletinin başkenti olan şehirde gezip görülecek onlarca yer var. Özellikle eski meydanlar ve kiliseler görülmeye değer. Kentin ana meydanı olan Marienplatz çevresinde birçok önemli tarihi yapı yer alıyor.

Münih sahip olduğu gezi noktaları ile zengin bir kent olsa da adını en çok her yıl Eylül ayının sonunda, Ekim ayının ise başında düzenlenen Oktoberfest adlı bira festivali ile duyurmuş durumda. Almanya‘nın bu ünlü festivaline her yıl milyonlarca insan gidiyor. Bu yüzden eğer Münih seyahatinizi bu dönemde planlıyorsanız otel rezervasyonunu erkenden yapmaya özen gösterin. Gelelim şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerlere.

Münih Gezilecek Yerler Listesi

Münih adını yalnızca Oktorberfest ile duyuruyor olsa da aslında şehirde gezip görülecek onlarca yer var. Ben Münih gezilecek yerler listemde şehirdeki en önemli 15 yer ile ilgi bilgi verdim. Dilerseniz gezi planınızı bu gezi noktalarına göre yapabilirsiniz. Bu arada Münih’te konaklama yapabileceğiniz tüm güzel ve uygun fiyatlı otel tavsiyelerimizi Münih’te nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Marienplatz

Münih gezilecek yerler Marienplatz

Münih gezilecek yerler listemizin ilk sırasında şehrin ana meydanı olan Marienplatz yer alıyor. Kentin kurulduğu 1158 yılından bu yana önemli bir meydan olan Marienplatz geçmişte suçluların idam edildiği noktalardan biri olsa günümüzde sokak kafeleri ve çevresinde yer alan önemli yapıları ile Münih’in en hareketli noktasıdır. 1638 yılında dikilen Mariensaule (Bakire Meryem Sütunu) meydanın orasında yer alır. Altes Rathaus (Eski Belediye Sarayı), Neues Rathaus (Yeni Belediye Sarayı) ve St. Peter Kilisesi  bölgenin en önemli yapıları arasındadır.

2. Neues Rathaus

Münih gezilecek yerler Neues Rathaus

Marienplatz Meydanı’nın köşesinde yer alan Neues Rathaus yani Yeni Belediye Sarayı, 1867 ile 1909 yılları arasında inşa edilmiş. 19. yüzyıl Neo-Gotik mimarisinin tipik bir örneği olan yapıda yer alan 85 metre uzunluktaki kule, muhteşem Münih manzarasını seyredebileceğiniz güzel bir seyir terasına sahip. Kule üzerinde yer alan Glockenspiel adlı bölümde her gün sat 11.00’de (yazları ayrıca 12.00 ve 17.00’de) bir gösteri gerçekleşir. 43 çan ve 32 figürün yer aldığı bu ufak şov aynı Prag Astronomik Saat‘teki gösteriyi anımsatır.

3. Altes Rathaus

Altes Rathaus

Marienplatz Meydanı’nın doğusunda yer alan Altes Rathaus yani Eski Belediye Sarayı, Jörg von Halspach’ın 15. yüzyılda yaptırdığı orijinal tasarımının aynısı olmasa bile ruhunu taşır. 2. Dünya Savaşı sırasında bombalanan yapının kulesi günümüzde Münih Oyuncak Müzesi‘ne ev sahipliği yapıyor. Altes Rathas’un üst katlarında yer alan Şölen Salonu dışında tamamen dekoratif amaçlıdır.

4. St. Peter Kilisesi

Münih gezilecek yerler St. Peter Kilisesi

Münih gezilecek yerler listemizdeki en önemli ve en eski kilise olan St. Peter Kilisesi (Alter Peter) de şehrin diğer önemli yapıları gibi Marienplatz’de yer alıyor. Sanatsal ve mimari şaheserlerle dolu olan bu kilisenin tarihi 11. yüzyılın başlarına kadar gider. 1327 yılında yaşanan yangın sonrasında kule hariç tüm bina Gotik tarzda yeniden inşa edilmiş. 17. yüzyıla gelindiğinde ise kilise Rönesans çizgilerine göre yeniden şekillendirilmiş. Dilerseniz kulesinin kulesine çıkarak Münih manzarasını seyredebilirsiniz.

5. Frauenkirche

Münih gezilecek yerler Frauenkirche

1468-1488 yılları arasında inşa edilen Gotik tarzdaki Frauenkirche (Dom zu Unserer Lieben Frau), şehrin önemli ve tarihi kiliselerinden. Kilisenin İtalyan Rönesansı üsluba sahip kubbesi 1524 yılında eklenmiş. Kilise içerisinde önemli isimlerin mezarları da yer alır. Bunlardan en önemli olanı 1347 yılında ölen Kral IV. Ludwig’in mezarıdır. Gotik pencereleri, birbirinden güzel heykelleri, önemli altar panoları ile kiliseye gitmek için Marienplatz Meydanı’ndan kısa bir yürüş yapmanız yeterli.

6. Maximilianstrasse

Maximilianstrasse

Maximilianstrasse, Münih’in en önemli alışveriş caddelerinden biri. Rezidenz ve National Theatre binalarının yer aldığı Max-Joseph Platz’den başlayan cadde üzerinde birçok önemli mazağa yer alıyor. Özellikle caddenin batı kanadı sahip olduğu butikler, mazağalar, mücevhercileri ile ünlü. Dolce Gabbana, Versace, Louis Vuitton, Chanel ve Dior gibi birçok dünyaca ünlü markanın mağazalarını bu cadde üzerinde bulabilirsiniz.

7. Nymphenburg Sarayı

Nymphenburg Sarayı

Nymphenburg Sarayı (Schloss Nymphenburg), 1664-1758 yılları arasında  Barok tarzda inşa edilen yazlık bir konut. Wittelsbach ailesinin kullandığı bu sarayın inşaatı başlangıçta mütevazi bir yaz evi olarak planlansa da yıllar içinde eklenen yapılar ile sürekli gelişmiş. Taş Salon, Güzel Kadınlar Galerisi, At Arabaları Koleksiyonu ile İnsan ve Doğa Müzesi, sarayda gezip görebileceğiniz önemli noktalardan. Sarayın en az kendisi kadar güzel olan bahçeleri ise yürüyüş için çok ideal.

8. Deutsches Museum

Deutsches Museum

Dünyanın en geniş bilim ve teknoloji müzesi olarak bilinen Deutsches Museum yani Alman Müzesi, Münih gezilecek yerler listemizin en önemli duraklarından. 1903 yılında kurulan bu müze, hem yetişkinler hem de çocuklara hitap eden birçok bölüme sahip. Farklı bölümlerde toplam 100.000’den fazla objenin sergilendiği müzede 1886 yapımı arabayı gibi önemli parçaları inceleyebilirsiniz. Eğer Münih geziniz için yeterli vaktiniz varsa dünyaca ünlü bu müzeyi kaçırmayın.

9. Munich Residenz

Munich Residenz

Bavyera Krallığı‘nın 1918 yılına kadar kullandığı eski sarayı olan Rezidenz, 10 avlu ve 130’dan fazla odanın yer aldığı bir kompleks. Royal Court, National Theatre, Residenz Theatre, Cuvillies Theatre, Residenz Museum, Treasury ve Allerheiligen-Hofkirche, bu saray kompleksinin en önemli bölümleri. 2 farklı güzergaha ayrılan bu kompleksi dilerseniz düzenlenen rehberleri turlara katılarak da gezebilirsiniz.

10. BMW Müzesi

BMW Müzesi Münih

BMW World & BMW Müzesi, bizim gezi boyunca en keyif aldığımız gezi noktalarından biri oldu. Merkezi Münih’te yer alan BMW’nin tarihçesi ile ilgili olan müzede dünyaca ünlü markanın yıllar içinde geçirdiği dönemleri ve teknolojik gelişimini inceleyebilirsiniz. Otomobiller, motosikletler ve uçak motorlarının sergilendiği alanlarda birçok farklı tasarımda otomobil de görebilirsiniz. Yine aynı müze binasında  Mini Cooper ile ilgili de bir bölüm yer alıyor. Şehrin bu ünlü ve eğlenceli müzesini mutlaka Münih gezilecek yerler listenize ekleyin.

11. Olympiapark & Olympiaturm

Olympiaturm Münih

Olympiapark, 1972 yılında düzenlenen Yaz Olimpiyatları için inşa edilen bir olimpik park. Keyifli bir yürüyüş de yapabileceğiniz parkta birçok önemli bölüm var. Bunlar içinde en önemli olanı ise şüphesiz Olympiaturm adındaki kule. 291 metre yükseklikteki kulenin 190. metresinde yer alan gözlem kulesine çıkarak Münih manzarasını seyredebilirsiniz. Seyir terasında Rock Museum adında çok ufak bir müze de yer alıyor.

12. İngiliz Bahçesi

Englischer Garten Münih

3.7 km 2 lik alanı ile Avrupa’nın en büyük parklarından olan İngiliz Bahçesi (Englischer Garten), 1789 yılında açılmış güzel bir yeşil alan. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp sakin bir yürüyüş yapabileceğiniz parkta Chinese Tower adında bir bira bahçesi, Monopteros adında bir tapınak ve Japanese Tea House adında bölüm yer alır. Kış aylarında park soğuk olabiliyor bu yüzden kalın giyinmeniz faydalı olabilir.

13. Allianz Arena

Münih gezilecek yerler Allianz Arena

Dünyanın en büyük futbol takımlarından FC Bayern München‘in maçlarını oynadığı Allianz Arena Stadyumu, özellikle erkek gezginlerin Münih gezilecek yerler listesine mutlaka eklemesi gereken bir gezi noktası. 2005 yılında açılan ve 66.000 kişilik kapasiteye sahip olan stadyuma maç izlemeye gidip gezebileceğiniz gibi düzenlenen stadyum turlarına da katılabilirsiniz. Stadyum turu boyunca; soyunma odaları, basın odası, saha çıkışları gibi önemli bölümleri gezebilirsiniz. İngilizce turlar saat 13.00’de başlıyor ve yetişkinler için giriş ücreti 10 Euro. (Güncel bilgileri gezi öncesinde stadyumun resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.)

14. Theatinerkirche

Theatinerkirche Münih

1663 ile 1688 yılları arasında İtalyan mimarlar tarafından inşa edilen Theatinerkirche, muhteşem kubbesi ve ikiz kuleleri ile dikkat çeken önemli bir kilise. İtalyan Barok tarzındaki kilisenin inşasındaki Roma’daki Sant’Andrea della Valle kilisesinden ilham alınmıştır. Dış bölümünde yer alan süslemeleri ile dikkat çeken kilisenin vaiz kürsüsü, yüksel altarı ve Gaetano altarı görülmesi gereken en önemli bölümleridir.

15. Botanischer Garten München

Botanischer Garten

Almanya’nın en güzel botanik bahçelerinden olan Botanischer Garten München toplam 21 hektar büyüklüğe sahip. Burada yer alan ve “Eski Botanik Bahçe” olarak adlandırılan bölüm 1809 yılında açılmıştır. Günümüzde ise botanik bahçe yaklaşık 14.000 çeşide ev sahipliği yapıyor. Noel tatili hariç her gün açık olan bahçeyi 09.00 ile 17.00 (mevsimine göre 19.00) saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Münih’te gezilecek diğer yerler

Yazı başında da belirttiğim gibi üstte adı geçen bu yerler Münih gezilecek yerler listesine ilk olarak eklemeniz gereken noktalar. Bunlar dışında daha Münih’te gezip görebileceğiniz daha birçok önemli yer var. Gezi sürenize bağlı olarak şu noktaları da görebilirsiniz:

Karlsplatz (Stachus), Königsplatz (King’s Square), St. Michael Kilisesi (Michaelskirche), Munich Stadtmuseum (Munich City Museum), Feldherrnhalle, Odeonsplatz, Bavyera Anıtı (Bavaria Statue), Siegestor (Triumphal Arch), Yürüyen Adam Heykeli (Walking Man), SEA LIFE München Aquarium, Kaufingerstrasse, Villa Stuck, Maximilianeum, Karlstor, Isartor, Sendlinger Tor (Sendling Gate), Asamkirche (Asam Church), Hofbrauhaus Bira Evi ve Dachau Sarayı (Schloss Dachau)

Münih’te nerede, hangi otelde kalmalı?

Münih şehir merkezinde yaklaşık 400 adet otel yer alıyor. Otellerin büyük çoğunluğu München HBF adındaki merkez tren istasyonu çevresinde yer alıyor. Gar istasyonunun hemen yanında yer alan Karlsplatz Meydanı çevresinde de birçok otel var. Şehrin dünyaca ünlü bira festivali olan Oktoberfest, tren garının olduğu alana yakın bir konumda düzenleniyor. Bunlar dışında çok fazla olmasa da Münih’in en hareketli ve önemli meydanı Marienplatz çevresinde de oteller yer alıyor. Zaten Münih’te yer alan etkin metro sistemi sayesinde şehrin birçok noktasına rahatça ulaşabilirsiniz. Bu nedenle otel seçiminizi yaparken metro durağına yakın olmasına da özen göstermelisiniz.

Ben Münih seyatimde tren istasyonuna yakın konumda yer alan 4 yıldızlı Tryp München City Center adlı otelde kaldım. Otel Booking.com’da yaklaşık 800 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 7,5 puana sahip. Tesis genel olarak güzel olsa da benim kaldığım dönemde fiyat olarak yüksekti. Bu nedenle Münih’e şimdi tekrar gidecek olsam yine bu otele göz atarım ama benzer fiyatları görürsem farklı bir tesis arayışına girerim. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Tryp München City Center, Münih'te konaklama yapabileceğiniz kaliteli ve temiz bir otel. Dilerseniz oda fiyatlarını kontrol edebilirsiniz.
Tryp München City Center, Münih’te konaklama yapabileceğiniz kaliteli ve temiz bir otel. Dilerseniz oda fiyatlarını kontrol edebilirsiniz.

Bunlar dışında yukarıda da belirttiğim gibi şehirde konaklama yapabileceğiniz birçok kalitede otel var. Dilerseniz Münih geziniz öncesinde şu otellere göz atabilirsiniz; Motel One München Sendlinger Tor Hotel EuropaLetoMotel München Moosach3★ Hotel Metropol3★ Arthotel Munich4★ Platzl Hotel – Superior4★ Hotel Europa4★ Ramada Hotel & Conference Center München Messe5★ Sofitel Munich Bayerpost.

Adı geçen bu oteller dışındaki diğer otel tavsiyelerimizi ve şehirde konaklama konusunda genel bilgileri Münih’te nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Münih’le ilgili olabilecek diğer tüm bilgileri ise Münih Gezi Rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Merhaba yılbaşı için 3.5 günlük bir Münih seyahatimiz olacak. Acaba çevre yerler (Salzburg, Hallstatt gibi) tavsiye edilir mi? Bir de gidilecek mevsimin kış olduğu düşünülürse.

    Teşekkürler, İyi Çalışmalar

    • Merhabalar. Biz de Münih’e sizin gibi kış aylarında gitmiştik. Biraz soğuktu doğrusu ama kalın giyinirseniz keyifle gezebilirsiniz.

      Biz Münih’ten trenle günübirlik Salzburg seyahati yapıp çok memnun kalmıştık. Salzburg zaten ufak bir yer. Sabah erken saatte gidip geç dönerseniz bu zaman şehri keşfetmek için fazlasıyla yeterli olacaktır. Şimdiden iyi tatiller dilerim.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın