Münih’te Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Münih’te nerede kalınır?” sorusuna cevap bulmak için çok detaylı ve saatler süren araştırmalara dalmak gerekmiyor. Çünkü Almanya’nın nüfus bakımından üçüncü büyük kenti, tıpkı gezilecek yerleri gibi konaklama açısından da konuklarına birçok seçenek sunuyor.

Konaklama yapılabilecek bölge ve tesis sayısı birçok Avrupa kentine göre fazla olsa da bu konuda aslan payını yine Münih kent merkezi otelleri alıyor. Toplu ulaşıma ve gezilecek yerlere yakın konumda olmaları, bu otelleri gezginlerin birinci tercihleri haline getiriyor.

Hatta tesis seçiminizi Münih otel tavsiyelerim arasından yaparsanız, sadece kentin tarihini ve kültürünü yansıtan yapıları ziyaret etmekle kalmaz; alışveriş, eğlence ve yeme-içme olanaklarından doyasıya yararlanabilirsiniz.

Acelesi olanlara…

Münih’te konaklama için en ideal bölgeler şehrin tam merkezindeki Altstadt-Lehel ile komşusu Maxvorstadt.

Otel tavsiyesi isteyenlere de son seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım Tryp München City Center‘ı önerebilirim. Bunun dışında gezilecek yerlere yakın Eurostars Grand Central ve 5 yıldızlı Rocco Forte The Charles Hotel adlı otelleri de değerlendirebilirsiniz.

Münih’te Nerede Kalınır?

Münih'te konaklama yapılacak bölgeler Münih'te nerede kalınır resimleri
Münih’te nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Münih’te konaklama yapabileceğiniz 5 bölge bulunuyor. Bunlar:

  1. Kentin tarihi merkezi Altstadt-Lehel,
  2. Genç nüfusa sahip, müzelerle dolu Maxvorstadt,
  3. Eğlence dolu göçmen bölgesi Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt,
  4. Kültürel ve gastronomik açıdan zengin Au-Haidhausen,
  5. Bohem atmosferi ile sanatçıları ve düşünürleri kendisine çeken Schwabing-West.

Hangi bölgede konaklarsanız konaklayın, toplu ulaşım olanakları sayesinde kentin istediğiniz noktasına kısa sürede ulaşabilirsiniz.

1. Altstadt – Lehel

Münih konaklama Eski Şehir Old Town otel tavsiyeleri

Eğer kentin turistik açıdan neden bu kadar yoğun ilgi çektiğini merak ediyorsanız, “Münih’te nerede kalınır?” sorusunun cevabını Altstadt-Lehel bölgesinde arayabilirsiniz.

Tarihi dokusu ile ön plana çıkan şehir merkezi, bir zamanlar savunma duvarları ile çevrili alanı kapsıyor. Bölge, “Münih Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızda sizlere detaylıca anlattığımız tarihi yapıların ve müzelerin birçoğunu bünyesinde barındırıyor. Hatta üst düzey alışveriş bölgeleri ve yeme-içme olanakları da yine Altstadt-Lehel’de sizleri bekliyor.

Tatilinizi dolu dolu geçirmenizi sağlayacak kadar bol aktiviteye sahip kent merkezinde ziyaret edilebilecek yapıların başında Yeni Belediye Binası ve Glockenspiel geliyor.

Bölgede ayrıca Eski Belediye Binası, Residenz, Hofbrauhaus am Platzl, Frauenkirche ve Asamkirche gibi tarihi binalar da oldukça ilgi görüyor. Kent merkezinde önemli tarihi yapıları gezdikten sonra vaktiniz kalırsa üç tarihi kapısını; yani Karlstor, Isartor ve Sendlinger Tor’u ziyaret edebilirsiniz.

Kentin en prestijli alışveriş bölgelerinin birçoğu yine kent merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Neuhauser, Kaufinger, Maximilian, Theatiner ve Brienner caddeleri lüks moda markalarına ilgi duyan gezginlere inanılmaz fırsatlar sunuyor.

Tarihi atmosferi, kültürel aktiviteleri, bir gezginin sıkılmasına asla izin vermeyecek çeşitlilikteki alışveriş ve yeme-içme olanakları ile Altstadt-Lehel, kentin açık ara en çok rağbet gören bölgesi konumunda. Tabii bu durum nedeniyle kent merkezinde kalabalık ve gürültü de asla eksik olmuyor.

Eğer bölgede zaman geçirirken sıkıldığınızı hissederseniz, toplu ulaşım araçlarına binip Münih’in daha sakin bölgelerine geçebilirsiniz.

Altstadt- Lehel Bölgesindeki En Popüler Oteller

Mercure Hotel Altstadt (★★★) “Münih’te nerede kalınır?” araştırmanızı kolaylaştırmak için sizlere önereceğim ilk 3 yıldızlı tesisin Booking.com puanı 8,5. Her sabah zengin ve lezzetli açık büfe kahvaltının sunulduğu otelden, hem merkez tren garına hem de havalimanına direkt ulaşabilirsiniz.

Motel One Sendlinger Tor (★★) Çekici tasarıma sahip 3 yıldızlı konaklama tesisi, 2009 yılında inşa edilmiş. Otel ile Marienplatz arasında sadece 10 dakikalık yürüme mesafesi bulunuyor.

Platzl Hotel – Superior (★★) 4 yıldızlı otelin kahvaltısı zengin bir menüye sahip. Tesis, Viktualienmarkt ile Bavyera Devlet Operası’na 2 dakikalık uzaklıkta.

Hotel Concorde (★★★★) Otel, merkezi konumu sayesinde Hofbrauhaus, Marienplatz ve Viktualienmarkt gibi önemli cazibe noktalarına kolay ulaşım imkânı sağlıyor. 4 yıldızlı tesiste kontinental, açık büfe ve Amerikan stili kahvaltı servis ediliyor.

Vier Jahreszeiten Kempinski (★★★★) Güne zengin açık büfe kahvaltı ile başlayabileceğiniz modern, şık, 5 yıldızlı tesisin çevresinde çok sayıda butik, müze ve sanat galerisi faaliyet gösteriyor.

2. Maxvorstadt

Münih konaklama Maxvorstadt

“Münih’te nerede kalınır?” araştırmanızın odak noktasını ekonomik fiyatlı yeme-içme ve eğlence olanakları ile sanatsal açıdan zengin bir bölge arayışı oluşturuyorsa, Maxvorstadt‘a yoğunlaşmanızı öneririm. Zira bu bölge; sanatsal, kültürel ve bilimsel açıdan Münih’in en önemli merkezi olarak kabul görüyor.

Tarihi şehir merkezinin kuzeyinde yer alan Maxvorstadt’ın kalabalık genç nüfusa sahip olmasındaki en önemli etken, çeşitli eğitim kurumları.

Münih Üniversitesi başta olmak üzere bölgede akademik düzeyde eğitim veren birçok kurum bulunuyor. Bu okulların varlığı, bölgeye genç nüfusu çekmek dışında yeme-içme ve eğlence mekânlarındaki fiyatların da makul seviyelerde kalmasını sağlıyor.

Maxvorstadt’ta konaklarken sanatın her dalına fazlasıyla doyabilirsiniz. Zira Pinakotheken, Brandhost, Lenbach Haus, Glyptothek ve Staatliche Antikensammlungen gibi değerli koleksiyonlara sahip saygın müzeler, kentin bu kesiminde faaliyet gösteriyor.

Tatilinizin büyük kısmını, buradaki müzeleri ve kent merkezindeki tarihi yapıları ziyarete ayırabilirsiniz. Alışverişe odaklandığınız anda ise Maxvorstadt sınırları içerisindeki tasarımcı butiklerini, antikacıları ve ikinci el kitapçıları dolaşabilirsiniz.

Kitap kurtları, sanat meraklıları ve kafe gezginleri için adeta bir cenneti andıran Maxvorstadt, harekete yakın olmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Yalnız konaklama açısından da makul fiyatlı bir bölge olmasına rağmen nüfusu öğrenci ağırlıklı olduğundan burada hareketlilik ve gürültü hiç eksik olmuyor.

Bu yüzden sessiz ve sakin bir bölgede konaklamayı hedefliyorsanız, buranın beklentilerinizi karşılayabileceğini düşünmüyorum.

Maxvorstadt Bölgesindeki En Popüler Oteller

Vi Vadi Hotel Downtown (★★★) 3 yıldızlı otel, gerek yeme – içme gerekse de dekorasyon açısından İtalyan esintileri taşıyor. Tesis, Marienplatz gibi noktalara ulaşım sağlayan S-Bahn istasyonuna oldukça yakın mesafede.

Eurostars Grand Central (★★) 4 yıldızlı otelin oda ve dairelerinde rahatlık ön planda. Tesisin yakınındaki merkez istasyondan kentin kalbine 3 dakika gibi kısa bir sürede ulaşmak mümkün.

Eden Hotel Wolff (★★) 4 yıldızlı otel, Oktoberfest’in düzenlendiği Theresienwiese’ye bir durak uzaklıkta faaliyet gösteriyor. Her sabah açık büfe kahvaltının servis edildiği tesisin Booking.com puanı 8,5.

Rocco Forte The Charles Hotel (★★★★) Konuklarına Eski Botanik Bahçesi’nin enfes manzarasını sunan 5 yıldızlı otel, gezginlerden yüksek puan almış. “Münih’te nerede kalınır?” sorusuna toplu ulaşım imkânlarına yakın bir cevap arıyorsanız, bu oteli tercih edebilirsiniz.

3. Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt

Ludwigsvorstadt Isarvorstadt Münih konaklama

Kentin çok kültürlü yönünü tanımak ve kendi damak tadınıza uygun lezzetler sunan mekânlara yakın olmak istiyorsanız, “Münih’te nerede kalınır?” sorusuna cevap ararken Ludwigsvorstadt ve Isarvorstadt‘a öncelik verebilirsiniz. İç içe geçmiş izlenimi yaratan bu iki yerleşim bölgesi, Asya ve Orta Doğulu bireylerin çoğunluğunu oluşturduğu büyük bir göçmen nüfusa sahip.

Demir yolu ulaşımının ana arteri konumundaki Münih Merkez İstasyonu’nun hemen güneyinde yer alan Ludwigsvorstadt ile Isarvorstadt, nüfus yapısı sayesinde gezginlere kentin diğer bölgelerine göre çok daha renkli ve eğlenceli bir ortam sunuyor.

Özellikle Ludwigsvorstadt bünyesinde Orta Doğu ve Asya lezzetlerini satan küçük marketleri ve restoranları bolca bulabilirsiniz.

Otantik yapısı ile dikkat çeken Ludwigsvorstadt, aynı zamanda yetişkinlere yönelik eğlence olanaklarını değerlendirmek isteyen gezginler için de en doğru adres. Cinsel ürünler satan mağazalar, kumarhaneler ve striptiz kulüpleri keyifli vakit geçirmek için farklı arayışlar içerisinde olan bireyleri fazlasıyla memnun ediyor.

Bölgenin güneybatısına doğru gittiğinizde ise ünlü Oktoberfest’in düzenlendiği Theresienwiese’ye ulaşabilirsiniz.

Eğlence düzeyi Isarvorstadt’ta da asla azalmıyor. Özellikle semtin merkezi konumundaki Gartnerplatz çevresinde çok sayıda kafe ve bar bulunuyor. Münih’in en ünlü tiyatroları arasında gösterilen Staatstheater am Gartnerplatz da bölgeyi kültürel açıdan zenginleştiriyor. Meydanın güneybatısında bulunan Glockenbachviertel, yerleşimin en hareketli bölgesi olma özelliği taşıyor.

Gartnerplatzviertel ile birlikte Münih’in eşcinsel topluluğunun odak noktasında yer alan mahalleyi, gece kulüplerinde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmek için ziyaret edebilirsiniz.

Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt Bölgesindeki En Popüler Oteller

Arthotel Munich (★★) “Münih’te nerede kalınır?” araştırmanızda göz atabileceğiniz 3 yıldızlı otel, metro ve S-Bahn duraklarına birkaç adım uzaklıkta faaliyet gösteriyor. Tesis, özellikle geniş odalarda konaklamayı tercih eden gezginler için ideal.

Carathotel München City (★★★) 3 yıldızlı tesis, Marienplatz’a ve merkez tren istasyonuna 10 dakikalık yürüme mesafesinde. Otel, şık odalara ve huzur verici bir avluya sahip.

Aloft München (★★) Frauenkirche ve Theresienwiese’ye yalnızca 1 kilometre uzaklıktaki 4 yıldızlı otelden Münih Havalimanı’na 30 dakikada ulaşabilirsiniz.

Mercure City Center (★★) 2017 yılında yenilenen 4 yıldızlı otelde, yemek servisinden dekorasyona kadar her noktada Bavyera kültürü etkisini hissettiriyor. Otelden Oktoberfest alanına ve tarihi kente yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Sofitel Munich Bayerpost (★★★★) Tarihi bir bina içerisinde konuklarına modern olanaklar sunan 5 yıldızlı otel, 2017 yılında kapsamlı bir tadilat görmüş. Tesis, Karlsplatz’a 10 dakika uzaklıkta.

4. Au-Haidhausen

Münih konaklama Au-Haidhausen

Eskiden sıkıcı atmosferinden dolayı gezginlerin fazla ilgi göstermedikleri Au-Haidhausen, günümüzde “Münih’te nerede kalınır?” araştırmanızda konaklama seçeneklerini inceleyebileceğiniz çok kültürlü yapıya sahip bir diğer bölge konumunda.

Münih Doğu İstasyonu’nu çevreleyen yerleşim, yeni lezzetler keşfetmeyi amaçlayan gastronomi meraklısı ve hareketli ortamlarda vakit geçirmekten hoşlanan eğlence tutkunu gezginlere hitap ediyor.

Au-Haidhausen’ın kalbindeki Rosenheimer Platz, kent yaşamını gözlemlemek isteyen gezginlere ideal fırsatlar sunuyor. Burada yer alan Gasteig Kültür Merkezi, her yıl 1700’den fazla aktiviteye ev sahipliği yapıyor.

Meydan çevresindeki mekânlarda oturup gözlem yaptıktan ve kültür merkezinde düzenlenen etkinliklere katıldıktan sonra dilerseniz merkezden biraz uzaklaşıp rotanızı Fransız Mahallesi’ne doğru çevirebilirsiniz. Arnavut kaldırımlı dar sokaklara sahip mahalledeki evler, yüzyıllardır değişmeyen mimarileri ile konuklarını büyülüyor.

Au-Haidhausen’da konaklarken kültürel ve gastronomik açıdan tatmin olduktan sonra sıra eğlenceye geldiğinde Kultfabrik’e gidebilirsiniz. Yerel halkın Kunstpark Ost adıyla anmaya devam ettikleri eğlence odaklı bölgede, 30’dan fazla bar ve gece kulübü faaliyet gösteriyor. Hemen yanı başındaki Optimolwerke’de de çok sayıda bar ve restoran seçeneği bulunuyor.

Münih’e kültürel ve sanatsal ağırlıklı bir tatil için seyahat etmeyi planlıyorsanız, Au-Haidhausen’da konaklamayı tercih edebilirsiniz. Yalnız bu kararı verirken bölgedeki otel fiyatlarının kentin diğer yerlerine göre daha pahalı olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Ayrıca barların yoğun olduğu bölgelerde gürültü seviyesi rahatsız edici boyutlara çıkabiliyor.

Au-Haidhausen Bölgesindeki En Popüler Oteller

Motel One München (★★) 3 yıldızlı tasarım oteli, adından da anlayabileceğiniz üzere ünlü müzeye birkaç adım uzaklıkta hizmet veriyor. Tesisin bulunduğu bölgeden Marienplatz’a ulaşımsa trenler aracılığıyla sağlanıyor.

Holiday Inn City Centre (★★★★) Alman Müzesi ile arasında 500 metrelik mesafe bulunan 4 yıldızlı tesis genelinde şıklık ön planda.

Novotel München City (★★★★) 2018 yılında yenilenmiş 4 yıldızlı otelin bünyesinde her yaş grubundan gezgine keyifli saatler yaşatacak birçok olanak bulunuyor.

Hotel München Palace (★★★★) İngiliz Bahçesi yakınındaki 5 yıldızlı otel, özellikle birinci sınıf konaklama deneyimi yaşamak isteyenler için ideal. Otelden München Palace’a yürüyerek diğer önemli cazibe noktalarının bulunduğu Marienplatz’a ise trenle ulaşabilirsiniz.

5. Schwabing-West

Münih'te nerede kalınır Schwabing West

“Münih’te nerede kalınır?” araştırmanız için sizlere önereceğim son bölge olan Schwabing-West, kentin bohem ruhunu temsil ediyor.

Ludwig-Maximilian Üniversitesi’ni çevreleyen büyüleyici güzellikteki yerleşim bölgesi; küçük kafeleri, pahalı ama etkileyici mağazaları, kitapçıları ve sanat galerileri ile ünlü. Yerleşimin merkezine doğru açılan ağaçlarla kaplı bulvarlarda ayrıca dünya mutfaklarından seçme lezzetlere menülerinde yer veren restoranlar bulunuyor.

Schwabing-West, 19. yüzyıldan itibaren Münih’te kültürel gelişimin merkezi olmuş. Şehir merkezinden uzakta, huzur dolu bir yer olması bölgeyi sanatçılar ve düşünürler için çekici kılmış.

Thomas ve Heinrich Mann başta olmak üzere Wassily Kandinsky, Paul Knee, Werner Heisenberg, Wladimir Lenin gibi birçok değerli isim, çalışmalarını rahatça sürdürebilmek için burada yaşamayı tercih etmiş.

Schwabing-West ve çevresinde ziyaret edilebilecek yerlerin başında, dünyanın en büyük şehir parklarından biri olan İngiliz Bahçesi geliyor. Aslında park, bünyesinde barındırdığı sanat eserleri, yeme-içme olanakları, doğal güzellikleri ve kültürel aktiviteleri ile tatil günlerinizi dolu dolu geçirmenizi sağlayabilecek kapasiteye sahip.

Ancak bölgede konaklayan birçok gezgin gibi daha fazlasını isterseniz, Hohenzollernstrasse ve Kurfürstenplatz bölgelerindeki alışveriş olanaklarını değerlendirebilirsiniz. Mola verme ihtiyacı veya acıktığınızı hissettiğinizde ise Leopoldstrasse üzerindeki mekânlardan birine oturabilirsiniz.

Bohem yaşam tarzını tercih eden yerel halkla iletişim kurabileceğiniz Schwabing-West’in kent merkezine uzak olması, S-Bahn sayesinde eskisi kadar sorun oluşturmuyor. Yalnız otel seçimi yaparken gürültüden etkilenmemek için eğlence mekânlarına yakın seçimler yapmamak gerekiyor.

Schwabing-West Bölgesindeki En Popüler Oteller

Motel One München-Olympia Gate (★★) Evcil hayvan dostu 3 yıldızlı tesis, Erding Termal & Spa ve Marienplatz gibi cazibe noktalarına 25 dakikalık uzaklıkta hizmet veriyor.

Frederics München City Schwabing (★★) 4 yıldızlı tesiste mutfaklı daireler sizleri bekliyor. Yakın mesafedeki meydandan kent merkezine otobüsler kalkıyor.

Münih’te ben hangi bölgede, hangi otelde kaldım?

Münih otel önerisi
4 yıldızlı Tryp München City Center, tren istasyonuna yakın konaklama için güzel seçeneklerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Hazır Münih’te nerede kalınır rehberini hazırlamışken bir de son Münih seyahatimde konakladığım otel hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Ben gezimde Münih Merkez Tren İstasyonu’na ve Oktoberfest alanına 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan 4 yıldızlı Tryp München City Center adlı otelde konakladım.

Booking.com’da 1500 üzeri ziyaretçi değerlendirmesi sonucu 10 üzerinden 7,7 puan alan otelden Theresienwiese Metro İstasyonu’na yürüyerek 3 dakikada ulaşılabilir. Ayrıca otel yakınındaki Hauptbahnhof (Merkez İstasyonu), Marienplatz’a ve şehrin tüm bölgelerine hızlı ulaşım imkanı sunuyor.

Gelelim önemli konuya, ben bu otel için kahvaltı hariç gecelik çift kişilik oda için 274 Euro ödedim. Tabi bu fiyat şehirdeki fuardan dolayı oldukça yüksekti. Münih’te nerede kalınır rehberini hazırlarken tekrar kontrol ettiğimde ölü sezonda aynı odayı gecelik 75 Euro gibi uygun rakamlara da gördüm.

Eğer otelde kahvaltı yapmak istemezseniz yakındaki merkez tren istasyonu içindeki pastacılarda atıştırabilirsiniz. Almanya’da bizdeki kadar olmasa da birçok lezzetli tatlı-tuzlu atıştırmalık var. Dilerseniz gar içinde bolca yeme içme seçeneği bulabilirsiniz.

Sonuç olarak burası oldukça merkezi bir konumda, uygun rakamlara konaklama yapılabilecek güzel bir otel. Şimdi tekrar Münih’e gitsem otelin güncel fiyatlarını mutlaka kontrol ederim.

Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Münih’te Şehir İçi Ulaşım

Münih havaalanı şehir merkezi ulaşım

Almanya’nın tüm büyük kentlerinde olduğu gibi Münih’te de şehir içi ulaşımın omurgasını raylı sistemler oluşturuyor. Banliyö trenleri (S-Bahn), metro (U-Bahn) ve tramvay aracılığıyla kentin hangi bölgesinde olursanız olun gezilecek yerler açısından zengin kent merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Üstelik sadece bu üç seçeneğe bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Çünkü kentte otobüs ağı da oldukça gelişmiş durumda.

Kentin hava yolu taşımacılığı konusunda tüm yükünü üstlenen Münih Uluslararası Havalimanı ile kent merkezi arasındaki ulaşım ihtiyacına, S1 ve S8 hat numaralı banliyö trenleri cevap veriyor.

S1, aynı zamanda Münih Merkez Garı ile kentin kuzey ve batı yönündeki bölgelerini birbirine bağlıyor. S8 ise doğudaki yerleşimlere ulaşımı sağlıyor.

Kentteki toplu taşıma ağında “MVV” isimli bilet sistemi kullanılıyor. Bu durum, gezginlere tek bir biletle tüm toplu ulaşım imkânlarından yararlanma kolaylığı sunuyor.

Tek bir bölgede geçerli standart biletler, 2,80 Euro fiyatla satılıyor. Havalimanından toplu taşım araçlarıyla 4 bölgeyi aşarak kent merkezine gitmenin maliyeti ise 11,20 Euro. Eğer böyle bir niyetiniz varsa standart bilet yerine 1 Euro daha ödeyip günlük paso almanızı tavsiye ederim.

Eğer Münih’te 3 günden fazla konaklamayı düşünüyorsanız, IsarCard’ın haftalık versiyonu sizin için yeterli olacaktır. Ancak kentteki tüm cazibe noktalarını ziyaret etmeyi ve toplu ulaşımdan sıkça yararlanmayı planlıyorsanız, Münih’e özel indirim kartı CityTourCard bütçenizi korumanız konusunda size daha çok fayda sağlayacaktır.

Altı farklı seçenek halinde gezginlere sunulan indirim kartı; tek kişi için ayrı, grup için ayrı fiyatlarla satılıyor.

Bu arada havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşımı konusunda detaylı bilgileri Münih Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Münih Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Münih'te nerede kalınır rezervasyon seçenekleri

“Münih’te nerede kalınır?” sorusuna cevap ararken fiyatların mevsime göre önemli ölçüde değişiklik gösterebildiğini daima aklınızın bir köşesinde bulundurmanız gerekiyor. İklimi daha elverişli olduğu için özellikle haziran ile ağustos ayları arasındaki dönemde fiyatlar bir hayli yükseliyor.

Kentte ticaret fuarlarının düzenlendiği tarihlerde de merkezdeki otellerde uygun fiyatlı oda bulmak zorlaşabiliyor. Son olarak Eylül ayının ortasından ekime kadar süren Oktoberfest boyunca da konaklama tesislerindeki fiyatlarda artış gözleniyor.

Yukarıda saydığım dönemler dışında ise Münih konaklama fiyatları bakımından ortalama seviyede bir şehir profili çiziyor. Kentteki otellerde çift kişilik oda için talep edilen ücretler 80 Euro civarından başlıyor.

Orta seviye otellerde ise gecelik fiyatlar 70 – 150 Euro arasında değişiyor. Şehirdeki lüks konaklama olanaklarından yararlanmak içinse en azından 150 – 300 Euro civarını gözden çıkarmak gerekiyor.

Ortalamanın üzerindeki tesislerde konaklamak istediğinizde, yüksek fiyatlardan kaçınmak için birkaç ay öncesinden çeşitli siteleri araştırıp erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Booking.com bu konuda hem güvenilir olması hem de en iyi fiyat garantisini sunması nedeniyle rakiplerinden ayrılıyor.

Sitede fiyat, yıldız kategorisi ve bölgeye göre detaylı aramalar yapabilirsiniz. Çıkan sonuçlar arasından ise kararınızı otel sayfalarında yer alan özelliklere, değerlendirme puanına, kullanıcı yorumlarına bakarak verebilirsiniz. 

Booking.com’da yer alan Münih otellerini incelemek için tıklayın.

Özetle Münih’te Nerede Kalınır?

Münih'te nerede kalınır blog

Ulaşım olanakları açısından gelişmiş bir kent olması, Münih’te konaklama yapılacak bölge seçimi sırasında gezginlerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor. Ancak buna rağmen gerek gezilecek yerler gerekse de yapılabilecek aktiviteler açısından zenginliği ile en çok öne çıkan bölge, Altstadt-Lehel oluyor.

Kentin tarihi merkezinde konakladığınızda Münih’i eşsiz kılan en karakteristik binaları görebilir, yerel kültürün zenginliğini kolaylıkla kavrayabilirsiniz.

Merkezin kuzeyindeki Maxvorstadt ise üniversite öğrencileri sayesinde gayet hareketli bir yapıya kavuşuyor. Bölgedeki müzeler, kültürel turlardan hoşlanan gezginlerin ilgisini çekiyor. Yerleşimin, alışveriş olanakları da en az müzeleri kadar zengin içerik sunuyor.

Sanat ve kültür yoğunluklu yerleşimler dışında Münih’te eğlencenin her türlüsünü sunan bölgeler de bulunuyor. Göçmen nüfusun yoğunlukta olduğu Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt bu bölgeler arasında başı çekiyor.

Daha elit ortama sahip bir yerde konaklamak istediğinizde Au-Haidhausen ve Schwabing-West arasında seçim yapabilirsiniz.

Münih’te otel tavsiyesi konusuna gelecek olursak; son Münih seyahatimde konakladığım 4 yıldızlı Tryp München City Center adlı otelden ben genel olarak memnun kaldım. Tekrar Münih’e gidecek olursak otelin güncel fiyatlarını kontrol ederim.

Eğer Münih merkezine yakın, ekonomik ama temiz, güvenli bir yerde kalmak isterseniz 3 yıldızlı Mercure Hotel Altstadt ve Motel One Sendlinger Tor şehrin popüler otellerinden.

Tercihiniz 4 yıldızlı bir otelden yana olacaksa Platzl Hotel ve Eurostars Grand Central otelleri oldukça popüler.

Münih seyahatinizde çok kaliteli, 5 yıldızlı bir otelde kalmak istiyorsanız Rocco Forte The Charles Hotel ile Vier Jahreszeiten Kempinski adlı tesislere göz atmanızı tavsiye ederim.

Münih’te nerede kalınır yazısı boyunca Almanya’nın en turistik şehirlerinden Münih’te konaklama konusunda çok detaylı bilgi ve tavsiyeler paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de Münih’te nerede kalınır yazımıza eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

Yorum yapın