New York Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Başkent olmasa da Amerika Birleşik Devletleri‘nin en kalabalık, en turistik ve en popüler şehri New York her yıl milyonlarca turisti ve iş amacıyla seyahat edenleri ağırlıyor. Dolayısıyla New York Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir? sorusu bu milyonlar içindeki Türk yolcular için hayli önemli.

Şehir sanat isteyene sanat, eğlence isteyene eğlence, tarih isteyene tarih, modayla ilgilenenlere moda, teknoloji meraklısına da teknoloji sunuyor.

New York’un kalabalıklığı ve sürekli bir hareket içerisinde olması ise şehre ilk defa gideceklerin gözünü biraz korkutabilir. Ancak son derece düzenli ve sistematik bir yer olması sebebiyle ilk anları atlattıktan sonra New York günlük hayatına uyum sağlayamamak mümkün değil.

Tabii New York’a ilk defa gideceklerin merak ettikleri en önemli konuların başında gelen New York Havaalanı şehir merkezi ulaşım bilgileri de işte bu yazının konusu.

New York JFK Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

New York John F Kennedy Havaalanı Ulaşım Araçları

New York’un 40 kilometre doğusunda yer alan JFK Havaalanı sadece şehrin ana havalimanı değil Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yoğun havaalanlarından da biri.

8 terminali olan havalimanını Türkiye’den THY’nin yanında British Airways, Qatar Airways, Air France, Emirates gibi dünyanın önemli tüm havayolları da kullanıyor.

Aslında mesafe göz önüne alınacak olursa New York JFK Havaalanı şehir merkezi ulaşım yaklaşık 40 dakika olmalı, ki günün bazı saatlerinde böyle de gerçekten. Ancak yoğun saatlerde 1 hatta 1,5 saati de göze almalısınız.

Ancak her şeyden önce, bütçenize göre ve gitmek istediğiniz yere en rahat, hızlı şekilde gidebileceğiniz ulaşım seçeneğini belirlemenizde fayda var.

1. Tren & Metro (AirTrain & Subway)

AirTrain Metro New York Havaalanı

JFK Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında toplu taşımadan bahsettiğimizde öncelikle Air Train hakkında bilgi vereyim. Çünkü JFK Havaalanı’ndan kalkan bir metro veya şehir merkezine direkt giden bir tren hattı yok.

Ancak bu durum gözünüzü korkutmasın. Zira New York Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında hem en uygun fiyatlısı hem de günün hangi saatinde olduğunuza bağlı olarak en hızlılarından biri Tren & Metro kombinasyonu.

JFK Havaalanı’nın 8 terminalini hem birbirine hem de bu terminalleri Jamaica Metro İstasyonu ve Howard Beach Metro İstasyonu’na bağlayan AirTrain treni ise New York şehir merkezine metro veya trenle gitmeyi tercih edenlerin mutlaka binmesi gereken bir taşıt. Özetle:

Öncelikle JFK Havaalanı’na indiğiniz terminalden AirTrain’e biniyorsunuz. Jamaica İstasyonu’nda metronun E, J veya S hatlarına, Howard Beach İstasyonu’nda ise metronun A hattına aktarma yapıyorsunuz.

Jamaica ve Howard Beach İstasyonları’ndan hangisinin size daha uygun olduğuna konaklama yapacağınız tesisin yakınından geçen metro hatlarına göre karar vermelisiniz, ki şehrin raylı sistem taşımacılık haritası şu linkte mevcut.

Sadece terminaller arasında seyahat edecekseniz AirTrain ücretsiz. Ancak metroya aktarma yapmak için kullanmanız halinde 5 USD ücreti var.

Bu ücreti de Jamaica veya Howard Beach İstasyonları’nda AirTrain’den indiğinizde, metroya binerken ödüyorsunuz. Metro içinse bu istasyonlardaki makinelerden Metro Card almalısınız.

New York Havaalanı şehir merkezi ulaşım için Tren & Metro kullanmanız halinde size toplam maliyet ise 5 USD AirTrain için, 2,75 USD metro için olmak üzere toplam 7,75 USD olacaktır.

2. Tren & Tren (AirTrain & LIRR)

Air Train LIRR New York Havaalanı

JFK Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında günün her saatinde en hızlı seçenek ise Tren & Tren kombinasyonu. Ancak bu yolu eğer konaklama tesisiniz Manhattan’da ise öneririm, çünkü diğer yerlere gitmeniz halinde seyahatiniz yine uzar.

Yöntem ise basit havaalanında hangi terminale inmiş olursanız olun AirTrain’e biniyorsunuz. Jamaica İstasyonu’nda inerek her 5 dakikada bir kalkan LIRR trenine aktarma yapıyorsunuz.

Bu yöntemde de ücreti AirTrain’den inip LIRR trenine binerken ödeyeceksiniz. Toplam 15 USD ücreti olan (5 USD’lik AirTrain ücreti dahil) Tren & Tren kombinasyonu ile Manhattan’ın merkezine 30-35 dakikada ulaşım mümkün.

3. Özel Transferler ve Otel Karşılama Servisi (Hotel Pick Up)

New York Havaalanı Özel Transfer

Taksiden de konforlu seçenek arayışındaysanız özel havaalanı transfer servisleri tam sizin için. Bu transfer paketleri bazılarına pahalı gibi görünebilir.

Ancak bir şehre ilk defa gittiğinizde yer yön bulmakla çok zaman kaybetmek istemiyorsanız, panik olmak yerine “biri beni adımla karşılasın, otelime kadar bıraksın” diyorsanız, ya da masrafları bölüşebilecek 3 – 4 kişilik bir grupsanız özel transferler son derece makul olabiliyor.

Bu konuda popüler bir tavsiye de bırakayım:

JFK Havaalanı’ndan New York’taki Otelinize Özel Grup Transferi: 3 kişiye kadar olan gruplar için 112 USD ücreti olan servise havaalanında karşılama ve New York’taki otelinizin kapısına kadar transfer dahil.

Eğer daha kalabalık bir grupsanız bu paketi birden fazla almanıza da gerek yok, yolcu sayısına göre daha büyük araç verilip ücret de bu şekilde revize edilebiliyor. Örneğin 4 veya 6 kişi olduğunuzda 155 USD ödeyerek 6 kişilik araç talep edebiliyorsunuz. Daha önceden bu hizmeti almış olan 300’e yakın kullanıcı ise 4,3 puan vermiş.

New York Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında konforlu olmasıyla öne çıkan bir başka alternatif de hemen hemen tüm otellerin sunduğu Hotel Pick Up hizmeti.

Bu hizmeti bazı oteller ücretsiz sunduğu gibi (nadir de olsa) bazıları da belirli bir ücret talep edebiliyor. Bu bilgiyi eğer rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yapıyorsanız “özellikler” kısmında görebilirsiniz. Veya otele mesaj atarak sormak da mümkün.

4. Taksi

New York Havaalanı Taksileri

JFK Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında son bahsedeceğim alternatif her yerde mümkün olan taksiler.

JFK Havaalanı’ndan Manhattan içindeki herhangi bir yere sabit ücret uygulaması olan havaalanı taksileri bu yolculuk için 52 USD alıyor. Ve normal bir Sedan araca 4 kişiye kadar yolcu alınıyor.

Ancak hafta içi 16:00 – 20:00 arasında taksi kullanmanız halinde yoğun saat olduğu için ekstra 4,50 USD daha ödemeniz gerekiyor bu durumda yolculuk maliyeti 56,50 USD oluyor.

JFK Havaalanı’ndan Manhattan dışında bir yere gitmeniz gerektiğinde ise taksimetre 3 USD’den açılıyor ve mesafeye göre toplam ücret değişiyor. Örneğin Brooklyn 59 – 64 USD arası, Queens 28 – 33 USD arası, Bronx 50 – 60 USD arası tutuyor.

Yalnız JFK Havaalanı’nda sadece NYC Taxi lisanslı taksileri kullanmalısınız (ki her terminal çıkışında mevcut). Diğer taksiler sabit fiyat tarifesine uymak zorunda değil, hatta havaalanı çıkışında size yaklaşarak transfer önerisi sunan korsan taksilere hiç güvenmeyin.

Özetle New York Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

New York Havaalanı'ndan merkeze nasıl gidilir?

Gördüğünüz gibi New York Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir sorusuna fazlasıyla çeşitli cevap var. Ancak size hangisi daha uygun?

Eğer grup halinde seyahat ediyorsanız havaalanı transfer paketleri sizin için en ideal çözümlerden. Hem kişi başı maliyet düşük oluyor, hem de konforlu bir şekilde ulaşım sağlıyorsunuz. Bu yöntemi çocuklarla, yaşlılarla veya çok valizle seyahat edenlere de tavsiye ederim.

Eğer sizin için maliyet önemliyse ulaşım seçeneklerinden en uygunu Tren & Metro kombinasyonu olacaktır. Bu kombinasyon yoğun saatlerde hız açısından da avantajlı. Tek dezavantajı ise aktarma yapmak gerekmesi.

Hem yine uygun maliyetli olsun, hem de aktarma ile uğraşmayalım derseniz de Shuttle Bus da denilen ekspres otobüs servislerini tercih etmelisiniz (gerçi burada otelinizin nerede olduğu da önemli. Eğer oteliniz otobüsün varış noktalarına çok yakın değilse yine metroya aktarma yapmanız gerekir).

Özetle New York Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasından en ideali kişiden kişiye değişiyor. Bütçeniz, seyahat arkadaşlarınız ve ne kadar konfor aradığınıza bağlı olarak.

New York Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında bu kente yolcu taşıyan JFK Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım yollarını mümkün olduğunca detaylı anlatmaya çalıştım. Eğer yakınlarda New York’a gidecekseniz; New York Gezi Rehberi, New York’ta Nerede Kalınır? ve New York Gezilecek Yerler başlıklı yazılarını da okumanızı öneririm.

Yorum yapın