New York havaalanı ulaşımı hakkında detaylı bilgiler,

New York Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

New York Havaalanı’na nasıl gidilir? Başkent olmasa da Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık, en turistik ve en popüler şehri New York her yıl milyonlarca turisti ve iş amacıyla seyahat edenleri ağırlıyor.

Şehir sanat isteyene sanat, eğlence isteyene eğlence, tarih isteyene tarih, modayla ilgilenenlere moda, teknoloji meraklısına da teknoloji sunuyor.

New York’un kalabalıklığı ve sürekli bir hareket içerisinde olması ise şehre ilk defa gideceklerin gözünü biraz korkutabilir. Ancak son derece düzenli ve sistematik bir yer olması sebebiyle ilk anları atlattıktan sonra New York günlük hayatına uyum sağlayamamak mümkün değil.

Tabii New York’a ilk defa gideceklerin merak ettikleri konulardan biri de -eğer kendilerini karşılayacak birileri yoksa- şehre indiklerinde otele nasıl gidecekleri. New York Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısı da bu soruya cevap verme amacıyla şehirdeki üç havalimanını da kapsayacak şekilde yazıldı.

New York Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Paketleri (Tüm Havaalanları)

New York havaalanı şehir merkezi arası özel araçla ulaşım

“Havaalanında tren istasyonu neredeydi, trenden inince nereye gidip ne yapmamız gerekiyordu, valizler de çok, çocukları nasıl idare edeceğiz” gibi detaylarla uğraşmak istemezseniz özel transfer paketlerini değerlendirebilirsiniz. O yüzden New York Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerine geçmeden önce ihtiyaç duyacak olanlar için bu paketlerden birkaç örnek vermek istiyorum.

JFK Havaalanı’ndan New York’taki Otelinize Özel Grup Transferi: 3 kişiye kadar olan gruplar için 127 USD ücreti olan servise havaalanında karşılama ve New York’taki otelinizin kapısına kadar transfer dahil.

Eğer daha kalabalık bir grupsanız bu paketi birden fazla almanıza da gerek yok, yolcu sayısına göre daha büyük araç verilip ücret de bu şekilde revize edilebiliyor. Örneğin 4 veya 6 kişi olduğunuzda 176 USD ödeyerek 6 kişilik araç talep edebiliyorsunuz.Daha önceden bu hizmeti almış olan 200’ün üzerinde kullanıcı ise 4,3 puan vermiş. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Newark Liberty Havaalanı’ndan Manhattan’daki Otelinize Özel Grup Transferi: Newark Liberty Havaalanı’ndan şoförünüz tarafından karşılanıp New York’taki otelinize ulaştırılacağınız hizmetin ücreti 3 kişiye kadar olan gruplar için 133 USD, 10 kişiye kadar olan gruplar içinse 172 USD.

Bu hizmeti almış olan kullanıcılar ise 4,2 puan vermişler. Programınız değişirse son 24 saate kadar iptal etme seçeneği de mevcut. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

La Guardia Havaalanı’ndan Manhattan’daki Otelinize Özel Grup Transferi: La Guardia Havaalanı’ndan özel araçlarla New York’taki otelinize ulaştırılacağınız hizmetin ücreti 3 kişiye kadar olan gruplar için 102 USD, 6 kişiye kadar olan gruplar için 159 USD ve 10 kişiye kadar olan gruplar için 160 USD. Aslında fiyat sadece araç tipine göre değişiyor. Son 24 saate kadar ücretsiz iptal seçeneği de mevcut. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

 

New York JFK Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

New York Manhattan şehir merkezi John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı arası ulaşım

New York’un 40 kilometre doğusunda yer alan JFK Havaalanı sadece şehrin ana havalimanı değil Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yoğun havaalanlarından da biri.

8 terminali olan havalimanını Türkiye’den THY’nin yanında British Airways, Qatar Airways, Air France, Emirates gibi dünyanın önemli tüm havayolları da kullanıyor.

Aslında mesafe göz önüne alınacak olursa New York JFK Havaalanı şehir merkezi ulaşım yaklaşık 40 dakika olmalı, ki günün bazı saatlerinde böyle de gerçekten. Ancak yoğun saatlerde 1 hatta 1,5 saati de göze almalısınız.

Ancak her şeyden önce, bütçenize göre ve gitmek istediğiniz yere en rahat, hızlı şekilde gidebileceğiniz ulaşım seçeneğini belirlemenizde fayda var.

1. Tren & Metro / AirTrain & Subway

New York havaalanı transfer AirTrain metro

JFK Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında toplu taşımadan bahsettiğimizde öncelikle Air Train hakkında bilgi vereyim. Çünkü JFK Havaalanı’ndan kalkan bir metro veya şehir merkezine direkt giden bir tren hattı yok.

Ancak bu durum gözünüzü korkutmasın. Zira New York Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında hem en uygun fiyatlısı hem de günün hangi saatinde olduğunuza bağlı olarak en hızlılarından biri Tren & Metro kombinasyonu.

JFK Havaalanı’nın 8 terminalini hem birbirine hem de bu terminalleri Jamaica Metro İstasyonu ve Howard Beach Metro İstasyonu’na bağlayan AirTrain treni ise New York şehir merkezine metro veya trenle gitmeyi tercih edenlerin mutlaka binmesi gereken bir taşıt. Özetle:

AirTrain haritası New York havaalanı ulaşım rehberi metro airtrin

Öncelikle JFK Havaalanı’na indiğiniz terminalden AirTrain’e biniyorsunuz. Jamaica İstasyonu’nda metronun E, J veya S hatlarına, Howard Beach İstasyonu’nda ise metronun A hattına aktarma yapıyorsunuz.

Jamaica ve Howard Beach İstasyonları’ndan hangisinin size daha uygun olduğuna konaklama yapacağınız tesisin yakınından geçen metro hatlarına * göre karar vermelisiniz.

  • web.mta.info/maps/submap.html

Sadece terminaller arasında seyahat edecekseniz AirTrain ücretsiz. Ancak metroya aktarma yapmak için kullanmanız halinde 5 USD ücreti var. Bu ücreti de Jamaica veya Howard Beach İstasyonları’nda AirTrain’den indiğinizde, metroya binerken ödüyorsunuz. Metro içinse bu istasyonlardaki makinelerden Metro Card almalısınız.

New York Havaalanı şehir merkezi ulaşım için Tren & Metro kullanmanız halinde size toplam maliyet ise 5 USD AirTrain için, 2,75 USD metro için olmak üzere toplam 7,75 USD olacaktır.

2. Tren & Tren / AirTrain & LIRR

Air Train LIRR New York havaalanı transfer

JFK Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında günün her saatinde en hızlı seçenek ise Tren & Tren kombinasyonu. Ancak bu yolu eğer konaklama tesisiniz Manhattan’da ise öneririm, çünkü diğer yerlere gitmeniz halinde seyahatiniz yine uzar.

Yöntem ise basit havaalanında hangi terminale inmiş olursanız olun AirTrain’e biniyorsunuz. Jamaica İstasyonu’nda inerek her 5 dakikada bir kalkan LIRR trenine aktarma yapıyorsunuz.

Bu yöntemde de ücreti AirTrain’den inip LIRR trenine binerken ödeyeceksiniz. Toplam 15 USD ücreti olan (5 USD’lik AirTrain ücreti dahil) Tren & Tren kombinasyonu ile Manhattan’ın merkezine 30-35 dakikada ulaşım mümkün.

3. Otel Karşılama Servisi / Hotel Pick Up

New York otel New York havaalanı arası özel ulaşım

New York Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında konforlu olmasıyla öne çıkan bir alternatif de hemen hemen tüm otellerin sunduğu Hotel Pick Up hizmeti.

Bu hizmeti bazı oteller ücretsiz sunduğu gibi (nadir de olsa) bazıları da belirli bir ücret talep edebiliyor. Bu bilgiyi eğer rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yapıyorsanız “özellikler” kısmında görebilirsiniz. Veya otele mesaj atarak sormak da mümkün.

4. Taksi

New York Manhattan şehir merkezi taksi ücretleri

JFK Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında son bahsedeceğim alternatif her yerde mümkün olan taksiler.

JFK Havaalanı’ndan Manhattan içindeki herhangi bir yere sabit ücret uygulaması olan havaalanı taksileri bu yolculuk için 52 USD alıyor. Ve normal bir Sedan araca 4 kişiye kadar yolcu alınıyor.

Ancak hafta içi 16:00 – 20:00 arasında taksi kullanmanız halinde yoğun saat olduğu için ekstra 4,50 USD daha ödemeniz gerekiyor bu durumda yolculuk maliyeti 56,50 USD oluyor.

JFK Havaalanı’ndan Manhattan dışında bir yere gitmeniz gerektiğinde ise taksimetre 3 USD’den açılıyor ve mesafeye göre toplam ücret değişiyor. Örneğin Brooklyn 59-64 USD arası, Queens 28-33 USD arası, Bronx 50-60 USD arası tutuyor.

Yalnız JFK Havaalanı’nda sadece NYC Taxi lisanslı taksileri kullanmalısınız (ki her terminal çıkışında mevcut). Diğer taksiler sabit fiyat tarifesine uymak zorunda değil, hatta havaalanı çıkışında size yaklaşarak transfer önerisi sunan korsan taksilere hiç güvenmeyin.

New York La Guardia Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

LaGuardia Havalimanı New York havaalanı ulaşımı

New York’un 20 kilometre kuzey doğusunda yer alan La Guardia Havaalanı’na Türkiye’den direkt uçuş olmasa da aktarmalı uçuşlarla buraya inenler olabilir.

Dolayısıyla New York Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında LGA koduyla tanımlanan La Guardia Havaalanı’na da yer vermek gerekiyor.

Aslında New York şehir merkezine daha yakın olmasına rağmen ulaşım yolları düşünüldüğünde La Guardia Havalimanı daha az alternatife ve daha uzun seyahat sürelerine sahip. Detaylı olarak La Guardia Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri ise:

1. Havaalanı Ekspres Otobüsleri / ShuttleBus

Ekspres Otobüsleri New York havaalanı transfer

La Guardia Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında hem uygun maliyetli, hem hızlı hem de  aktarmasız/direkt bir yol arıyorsanız shuttle bus tek çözüm.

Golden Touch Bus firmasının işlettiği, saat başı kalkan express otobüslerle Manhattan, Grand Central Station, Port Authority Bus Terminal & Times Square destinasyonlarına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Seyahat yaklaşık 1 saat sürüyor ve haftanın 7 günü 11:00 – 19:00 arasında otobüs bulabilirsiniz. La Guardia Havaalanı şehir merkezi ulaşım ücreti 16 USD tek yön için, ancak gidiş ve dönüş biletini birlikte alırsanız toplam 30 USD ödeyebilirsiniz. Yalnız dönüş sadece Grand Central Station ve Port Authority Bus Terminal’den var. Diğer istasyonlardan dönüş otobüsü kalkmıyor.

Eğer B, C veya D terminallerinden birine indiyseniz Golden Touch Bus tabelalarını takip etmeniz otobüslerin kalkış noktasına varmanız için yeterli. Eğer A terminaline indiyseniz öncelikle ücretsiz shuttle otobüslerle B, C veya D terminallerinden birine gitmeniz gerekiyor.

2. Otobüs / MTA Bus

New York havaalanı ulaşımı

New York Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında La Guardia Havaalanı için önerebileceğim en uygun fiyatlı seçenek ise bizim belediye otobüsü olarak bildiğimiz MTA Otobüsleri.

Tek yön ücreti 2,75 USD olan bu otobüslerle isterseniz Manhattan, Queens veya Long Island’a direkt gidebileceğiniz gibi isterseniz belirli noktalarda inip metroya aktarma da yapabilirsiniz.

Ödemesini havaalanı durağındaki makinelerden alacağınız MetroCard ile yapabileceğiniz MTA otobüslerinin numarası ve gittikleri destinasyonlar ise:

  • A, B, C ve D Terminalleri’nden kalkan; M60 no’lu otobüs Queens, Manhattan, Westchester, Putnam ve Connecticut’a
  • B, C ve D Terminalleri’nden kalkan; Q70 no’lu otobüs Queens, Manhattan ve Long Island’a
  • A Terminali’nden kalkan Q47 no’lu otobüs,
  • B, C ve D Terminalleri’nden kalkan Q72 no’lu otobüs, yine B, C ve D Terminalleri’nden kalkan Q48 no’lu otobüs Queens’e gidiyor.

Ve bu otobüslerin hepsinden belirli duraklarda metroya aktarma yapabiliyorsunuz. Eğer aktarmayı 1 saat içerisinde yaparsanız metro için ayrı bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

3. Taksi

New York havaalanı transfer taksi tarifeleri

New York Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında taksinin en mantıklı olduğu havaalanı La Guardia diyebilirim. Toplu taşımadan değil belki ama shuttle otobüslerinden biraz daha fazla ödeyerek çok daha hızlı ve konforlu bir şekilde otelinize ulaşabilirsiniz.

New York’ta taksiler sıkı kontrol altında olduğu için aldatılma, taksimetrenin fazla yazması gibi sorunlarınız da olmaz.

La Guardia Havaalanı’nda JFK’de olduğu gibi standart bir ücret uygulaması yok. Buradan tüm destinasyonlara taksimetrenin yazdığı üzerinden ödeme yapılıyor.

Örnek vermem gerekirse La Guardia Havaalanı’ndan Manhattan’ın herhangi bir yerine 35 – 45 USD arası ödeyerek ulaşmak mümkün.

Taksi ile La Guardia Havaalanı şehir merkezi ulaşım yolculuğu 40 dakika kadar sürüyor ve taksi ücretine yoğun saatlerde 16:00 – 20:00 arası 1 USD de ekleme yapılıyor.

Newark Liberty Havaalanı New York Şehir Merkezi Ulaşım

Newark Liberty Uluslararası Havaalanı New York havaalanı transfer

New York şehir merkezinin 20 kilometre batısında yer alan Liberty Uluslararası Havaalanı aslında New Jersey Eyaleti’nde bulunuyor. Ancak yakınlığı sebebiyle New York’a ulaşım için de bolca tercih edilen bir havalimanı. Hatta çoğunlukla New York’a ulaşım için kullanılıyor.

EWR koduyla tanınan Liberty Havaalanı’na Türkiye’den uçuş olmasa da hem Avrupa hem de Amerika aktarmalı uçuşlarla buraya inerek New York şehir merkezine gitmesi gereken yolcular olabilir. Dolayısıyla New York Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında Liberty Havaalanı’na da yer vermek istedim.

Liberty Havaalanı New York şehir merkezi ulaşım seçenekleri ise:

1. Tren / AirTrain

New York havaalanı toplu taşıma seçenekleri Air Train

New York Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında Liberty Havaalanı’ndan şehir merkezine en uygun fiyatlı ulaşım yolu tren diyebilirim. Üstelik trafikten muaf olacağınız için yoğun saatlerde en hızlısı da.

Ancak JFK Havaalanı’nda olduğu gibi burada da direkt tren seferi yok. Öncelikle Liberty Havaalanı’nın tüm terminallerinden her 5 dakikada bir kalkan AirTrain’e binerek Newark Liberty Airport Station İstasyonu’nda inmelisiniz. Bu istasyondan ise NJ Transit Treni’ne binerek New York Penn İstasyonu’na gidebilirsiniz.

New York havalimanı şehir merkezi arası Air Train ile ulaşım

Air Tren 7/24 çalışıyor ancak NJ Transit Trenleri 05:00 – 02:00 arası çalışmakta, bunu not etmenizde fayda var. Tüm yolculuk ise 35-40 dakika kadar sürüyor. Trenle şehir merkezine ulaşım için havaalanında -hangi terminalde olursanız olun- AirTrain tabelalarını takip etmeniz yeterli.

Liberty Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için AirTrain & tren seçeneğinin maliyeti ise toplam 12,50 USD. Bu ücrete hem AirTrain hem de NJ Transit Treni dahil. Ücreti havaalanında AirTrain’e binmeden önce istasyondaki makinelerden bilet alarak ödüyorsunuz.

Önemli bir uyarı da yapayım: Gitmek istediğiniz yer New York ve hatta Manhattan ise bilet alırken “New York Penn Station” İstasyonu’na bilet almalısınız. Çünkü bir de Newark Penn Station İstasyonu var ki o New York’ta değil, Newark’ta.

2. Ekspres Otobüs / ShuttleBus

Shuttle Bus New York havaalanı transfer

New York Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında görece uygun maliyetli ve hızlı bir diğer seçenek de shuttle bus denilen ekspres otobüsler.

Newark Liberty Airport Express firmasının işlettiği, her yarım saatte bir Midtown Manhattan’a, her iki saatte bir de Downtown Manhattan’a kalkan ekspres otobüsler 04:00 – 01:00 arası çalışıyor.

Eğer konaklama yapacağınız yer Grand Central Station, Bryant Park veya Port Authority Bus Terminal’e yakınsa ekspres otobüs sizin için ideal bir çözüm olabilir.

Newary Liberty Havaalanı New York şehir merkezi ulaşımı için biletlerinizi online alabileceğiniz gibi otobüse binmeden önce de alabilirsiniz. Newark Liberty Airport Express otobüslerinin ücreti tek yön için 17 USD, gidiş dönüş almanız halinde ise 30 USD.

Ekspress otobüslerin tek dezavantajı ise numaralı koltuk sisteminin olmaması. Yani biletinizi alıyorsunuz ve şansınıza neresi boşsa oraya oturmak zorundasınız.

3. Taksi

New York havaalanı transfer taksi

Lisanslı taksiler de Liberty Havaalanı New York şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında belki biraz pahalı ancak en güvenli yöntemlerden. Bütün terminallerin çıkışında yer alan taksi duraklarından kalkan lisanslı taksilerde JFK Havaalanı’nda olduğu gibi bir sabit ücret yok, taksimetre açılıyor.

Liberty Havaalanı’ndan Manhattan içindeki herhangi bir noktaya ulaşım ise 50 – 75 USD arasında tutuyor (Manhattan’ın neresinde indiğinize bağlı).

Bu ücrete eğer büyük ve sayıca fazla valiziniz varsa ekstra bagaj ücretleri ve yoğun saatlerde taksi kullanacaksanız (hafta içi 06:00 – 09:00 ve 16:00 – 19:00 arası hafta sonu ise 00:00 – 20:00 arası) ekstra 5,50 USD ekleniyor.

Özetle New York Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

New York havaalanı ulaşımı

Gördüğünüz gibi New York’ta havaalanı da çok, bu havaalanlarından şehir merkezine ulaşım seçenekleri de. Karar vermekte zorlanıyorsanız birkaç kriteri göz önüne alarak değerlendirme yapalım.

Eğer grup halinde seyahat ediyorsanız yazının başında verdiğim havaalanı transfer paketleri sizin için en ideal çözümlerden. Hem kişi başı maliyet düşük oluyor, hem de konforlu bir şekilde ulaşım sağlıyorsunuz. Bu yöntemi çocuklarla, yaşlılarla veya çok valizle seyahat edenlere de tavsiye ederim.

Eğer sizin için maliyet önemliyse Liberty Havaalanı ve JFK Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden en uygunu Tren & Metro kombinasyonu olacaktır. Bu kombinasyon yoğun saatlerde hız açısından da avantajlı. Tek dezavantajı ise aktarma yapmak gerekmesi.

Hem yine uygun maliyetli olsun, hem de aktarma ile uğraşmayalım derseniz de Shuttle Bus da denilen ekspres otobüs servislerini tercih etmelisiniz (gerçi burada otelinizin nerede olduğu da önemli. Eğer oteliniz otobüsün varış noktalarına çok yakın değilse yine metroya aktarma yapmanız gerekir).

Özetle New York Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasından en ideali kişiden kişiye değişiyor. Bütçeniz, seyahat arkadaşlarınız ve ne kadar konfor aradığınıza bağlı olarak.

New York Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında bu kente yolcu taşıyan 3 farklı havalimanından şehir merkezine ulaşım yollarını mümkün olduğunca detaylı anlatmaya çalıştım. Eğer yakınlarda New York’a gidecekseniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top