New York’ta Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

New York’ta nerede kalınır?” Her yıl 50 milyona yakın gezgini ağırlayan New York; gökdelenleri, modern caddeleri, bitmek bilmeyen gece hayatı ve görkemli koleksiyonlara sahip müzeleri ile konuklarına eşsiz tatil deneyimi yaşama fırsatı sunuyor.

20. yüzyılın başından itibaren modaya, ticari hayata, kültüre ve sanata yönelik çok önemli katkılar yapan kent, gezilecek yerler bakımından zenginliğiyle tanınıyor. Ziyaret edilecek bölge ve mekân çok olunca “New York’ta nerede kalınır?” sorusuna doğru cevabı bulmak keyifli bir tatil dönemi geçirmek isteyenler için en önemli konu haline geliyor.

New York’ta nerede kalınır yazısı boyunca ABD’nin dünyaca ünlü bu metropolü New York’ta konaklama konusunda pratik bilgiler vermeye çalışacağım. Yazı boyunca genel bilgilerin yanı sıra başta New York şehir merkezi otelleri olmak üzere her bütçeye göre New York otel tavsiye listesi sunacağım.

Acelesi olanlara…

New York’ta konaklama için en ideal bölgelerin başında Manhattan’ın tam orta noktası olan Midtown geliyor.

Otel tavsiyesi isteyenlere de merkeze yakın, ekonomik Holiday Inn Express, Times Square’e sadece 1 dk uzaklıktaki citizenM Times Square ve şehir merkezinde, lüks bir yer isteyenlere Conrad New York adlı otelleri tavsiye edebilirim.

New York’ta Nerede Kalınır?

New York'ta nerede kalınır hartası, oteller
New York’ta nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

New York’ta konaklama yapabileceğiniz 7 bölge var. Bunlar:

 1. Manhattan’ın merkezinde, Times Meydanı ve çevresini oluşturan Midtown;
 2. LGBT topluluğuna yönelik eğlence mekânlarının yer aldığı Chelsea;
 3. Lower Manhattan’ın kuzeyindeki Greenwich Village;
 4. Çin Mahallesi ve Küçük İtalya’nın çevresinde yer alan SoHo ve Lower East Side;
 5. Finans ve iş merkezlerinin yer aldığı Financial District;
 6. Hareketten uzak Central Park ve Upper East Side Manhattan;
 7. Manhattan’ın dışında kalan Brooklyn & Queens.

Her bölgenin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Detaylara geçelim…

1. Midtown

Times Square otelleri New York'ta nerede kalınır

Central Park’ın hemen güneyinde yer alan Midtown, “New York’ta nerede kalınır” diyenler için incelemenizi önereceğim ilk bölge.

Filmlerde gördüğünüz sarı renkli taksiler ve devasa gökdelenlerle dolu bölge, özellikle kentin kalbinde konaklamak, alışveriş caddeleri ile New York gezilecek yerler listemizdeki simge yapılara yürüme mesafesinde olmak isteyenler için adeta biçilmiş kaftan.

Manhattan Adası’nın tam ortasında bulunan yerleşim bölgesinin sınırları içerisinde Rockefeller Center, Empire State, St. Patrick Katedrali ve Modern Sanatlar Müzesi gibi ikonik cazibe merkezleri bulunuyor.

6. Bulvar’ın batı yakasına gidecek olursanız, neon ışıkları ile süslü meşhur Times Meydanı’na ve biraz ilerisindeki Broadway’e ulaşabilirsiniz. Bulvarın doğu yakasında ise Radio City Music Hall sizleri bekliyor.

Midtown ayrıca alışveriş tutkunları için adeta cenneti andıran 5. Cadde ve 57. Cadde’ye ev sahipliği yapıyor.  Kentin bu bölgesinde konaklarsanız, Madison Bulvarı üzerindeki butiklere de mutlaka uğramanızı tavsiye ederim.

Eğer konaklamaya ayırdığınız bütçe yeterince genişse ve sessiz bir konaklama bölgesi arayışı içerisinde değilseniz, Midtown’da otel araştırması yaparken Times Meydanı çevresine odaklanabilirsiniz. 7/24 hareketli meydan, şehrin her noktasına kolay ulaşım imkânı sunuyor.

Hatta New York’un “asla uyumayan şehir” adını almasını sağlayan meydandan az önce bahsettiği ikonik yapılara ve alışveriş bölgelerine yürüyerek rahatça ulaşabilirsiniz. Bölgenin en büyük dezavantajı ise maalesef yüksek otel fiyatları ve yoğun trafik.

Midtown’da konaklamaya karar verdikten sonra illa kalabalık ve gürültülü bir yerde konaklamak zorunda değilsiniz. Çiftçi pazarları, restoranları ve tarihi binaları ile ünlü Union Square, merkezde konaklamak isteyenlere daha ferah bir ortam sağlıyor.

Yalnız bu bölgede gezilecek yer sayısı çok az ve otel fiyatları da yüksek seviyelerde. Neyse ki metro ağının önemli duraklarından biri konumundaki Union Square ile Greenwich Village ve Midtown arasında deyim yerindeyse birkaç adımlık mesafe bulunuyor.

Özet olarak Midtown, New York’ta nerede kalınır, gece gündüz hareketli, merkezdeki birçok yere yürüyerek gidebileceğim bir yer olsun diyenler için oldukça ideal.

Midtown Bölgesindeki En Popüler Oteller

Pod 39 (★★★) Times Meydanı’na 1,6 km, Rockefeller Center’a ise 1,5 km uzaklıkta, New York’taki en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesislerden bir tanesi.

The Hotel @Fifth Avenue (★★) Empire State Binası’na sadece 4 dakikalık yürüme mesafesinde, diğer popüler yerlere ise kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan güzel bir otel.

citizenM Times Square (★★) New York’ta nerede kalınır, şöyle şehrin tam kalbinde bir yer olsun diyenler Times Square’e sadece 1 dakika mesafede yer alan bu otele göz atabilirler.

EVEN Hotel Times Square (★★★★) New York’taki en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesisler arasında yer alan popüler bir otel.

InterContinental Times Square (★★★★) Şehrin tam merkezinde, kaliteli bir yerde konaklamak isteyenler bu ünlü otele göz atabilirler.

2. Chelsea

New York konaklama Chelsea

Eğer Midtown sınırları içerisindeki konaklama tesisleri beklentilerinizi karşılamazsa, New York’un yukarı kesiminin zenginliği ile aşağı yakasının bohem yaşam tarzını harmanlayan Chelsea sizler için ideal. Burası New York’ta nerede kalınır rehberimizde 2. tanıtacağım bölge.

Kahverengi taşlı tarihi konakları, yemyeşil caddeleri, eğlence mekanları, şık butikleri, kaliteli restoranları ve göz alıcı sanat galerileri ile Chelsea, 34. Cadde’nin iki blok güneyinde yer alıyor. Central Park’a 2-3 kilometre uzaklıktaki yerleşim bölgesinden Times Meydanı’na ve Empire State’e yürüyerek 10-15 dakika içerisinde ulaşmak mümkün.

Eskiden endüstriyel bölge statüsündeki Chelsea, günümüzde gezginleri zengin yeme-içme olanakları ve renkli gece hayatıyla kendisine çekiyor. Sınırları içerisindeki West Village kentteki en büyük eşcinsel topluluğa ev sahipliği yapıyor. Bu özelliğinden dolayı Chelsea sınırları içerisinde LGBT topluluğuna yönelik birçok eğlence mekânı faaliyet gösteriyor.

Bölgede konaklamayı tercih eden gezginler alışveriş içinse Herald, Union ve Madison Square çevresindeki şık butiklere akın ediyor. Bölgenin en doğusu ise sanatın merkezi olarak tanınıyor.

Modern ve çağdaş sanat eserlerine odaklanan Gagosian Gallery ile Gladstone Gallery, Chelsea’nin doğu kesiminde yoğun ilgi gören mekânların başında geliyor.

Başta da belirttiğim gibi Chelsea, New York’un hareketli gece hayatına sahip konaklama bölgeleri arasında hatırı sayılır bir üne sahip. Bu yüzden gece özellikle 23. Cadde gibi bazı noktalar oldukça gürültülü olabiliyor.

Chelsea Bölgesindeki En Popüler Oteller

Holiday Inn Express (★★★) Times Meydanı’na 1,3 km, Empire State Binası’na ise yaklaşık 1 km mesafede yer alan ekonomik ve güzel bir otel.

Hyatt House (★★) Penn İstasyonu’na ve Flatiron Binası’na 700 metre uzaklıkta yer alan şehrin popüler otellerinden.

The Maritime Hotel (★★) New York’taki en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesislerden bir tanesi. Merkezi konumda nispeten ekonomik bir otel.

INNSIDE by Melià Nomad (★★) Madison Square Park ve Empire State Binası’na kısa bir yürüyüş mesafesinde modern, güzel bir otel.

Kimpton Hotel Eventi (★★★★) Güzel bir spa alanına sahip bu butik otel New York’ta nerede kalınır, şöyle merkezi bir konumda güzel bir yer olsun diyenler için ideal bir tesis.

3. Greenwich Village

New York konaklama Greenwich Village

Büyük boyutlu alışveriş merkezlerine yakın konaklama seçenekleri ilginizi çekiyorsa “New York’ta nerede kalınır?” araştırmanız sırasında Greenwich Village‘da hizmet veren oteller arasından da seçiminizi yapabilirsiniz.

Lower Manhattan’ın kuzeyinde yer alan bölge, eski ve klasik tarzdaki yerleşimlerden hoşlananlar ile eğlenmeyi seven gençlere hitap ediyor. Yerel halkın genelde “The Village” adıyla andığı yerleşim, 1960’lı yıllarda ortaya çıkan kültürel hareketin merkezinde yer alıyormuş. Greenwich Village ayrıca geniş caddelerinin üzerinde bulunan barları, kafeleri ve caz kulüpleri ile ünlü.

Tıpkı Chelsea gibi LGBT dostu yapıya sahip Greenwich Village, dünyaca ünlü New York University ve Washington Square Park ile ülkedeki en iyi komedi kulüplerinden bazılarını barındırıyor.

The Village’da dolaşırken bu mekânlara ek olarak birçok ünlü sinema ve tiyatro oyuncusuna, sanatçıya, yazara ve müzisyene ait 19. yüzyıldan kalma evleri görebilirsiniz. Bu nedenle yerleşim, sık sık “Sanatçıların Bölgesi” lakabıyla da anılıyor.

Greenwich Village, kültürel yönü güçlü atmosferi nedeniyle New York’un ziyaret edilmeye değer bölgelerinin başında geliyor. Lakin burada konaklamaya karar verirseniz, otel sayısının az olduğunu unutmamanız gerekiyor. Üstelik gerek büyük çaplı AVM’ler gerekse de eğlence mekânları nedeniyle hafta sonları bu bölge gürültülü ve kalabalık olabiliyor.

Greenwich Village Bölgesindeki En Popüler Oteller

The Standard, High Line (★★) High Line’a yalnızca 29 metre uzaklıkta yer alan, özellikle çiftler tarafından tercih edilen şehrin popüler otellerinden.

Gansevoort Meatpacking (★★) Whitney Amerikan Sanat Müzesi’ne 350 metre uzaklıkta, alışveriş için oldukça sevilen bir bölgede yer alan güzel bir tesis.

The Marlton Hotel (★★) New York’ta nerede kalınır, merkezde, butik ve güzel bir tarihi binada yer alan bir yer olsun diyenlerin beğenebilecekleri bir otel.

Walker Hotel (★★★★) Greenwich Village’da yer alan bu butik otel, New York Üniversitesi’ne ve Washington Square Park’a 805 metre uzaklıkta yer alıyor.

4. SoHo ve Lower East Side

New York'ta nerede kalınır Lower East Side

Çok kültürlü yapının kente kazandırdığı değerleri merak ediyor, alışverişe ilgi duyuyor ve renkli gece hayatını deneyimlemek istiyorsanız, “New York’ta nerede kalınır?” araştırmanıza Greenwich Village’ın güneyinde yer alan SoHo‘yu dâhil edebilirsiniz.

Komşusu Lower East Side gibi önemli bir çekim merkezi olan yerleşim bölgesi, Houston Caddesi’nin güneyinden Kanal Caddesi’ne kadar uzanan alanı kaplıyor.

Hizmet kalitesi yüksek, butik tarzdaki New York otellerine ev sahipliği yapan SoHo’yu gezginler için cazip konaklama bölgesi haline getiren etkenlerin başında şehir merkezine göre trafiğin ve gürültünün oldukça düşük seviyede olması gösteriliyor.

Soho New York konaklama
SoHo

Eskiden dökülen binaların ve terk edilmiş binaların bulunduğu SoHo, günümüzde gösterişli sanat galerileri, seçkin markalara ait mağazaları, üst düzey restoranları ve eğlence dozu yüksek gece hayatıyla şehrin en çok ziyaret edilen bölgeleri arasında önemli yere sahip.

Yerleşimin çok kültürlü yapısıyla öne çıkmasında yürüme mesafesindeki Chinatown ve Little Italy’nin payı bir hayli fazla.

Yahudi kültürünün varlığını güçlü bir şekilde hissettirdiği SoHo’da zamanınızın çoğunu alışveriş yaparak ya da eğlenerek geçirebilirsiniz. Dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuzdaysa sanatseverlerin, entelektüellerin ve gençlerin vazgeçilmezi konumundaki kahve dükkânlarından birine oturabilirsiniz.

SoHo sınırları içerisinde otellerde yer bulamazsanız, alternatif olarak hemen karşısındaki Tribeca’daki (Triangle Below Canal Street) seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

19. yüzyılda yerleşime açılan bölge özellikle çocuklu aileler için ideal. Aynı adla anılan film festivali ile sanatseverlerin ilgisini çeken bölgede birçok ofis binası, apartman, sanat galerisi, alışveriş bulvarı ve elit restoran bulunuyor.

SoHo Bölgesindeki En Popüler Oteller

Four Points by Sheraton (★★) Houston Street Metro İstasyonu’na 1 blok uzaklıktaki tesis özellikle yemek, restoran ve alışveriş ile ilgilenenler için oldukça ideal.

CITY ROOMS NYC (★★) Küçük İtalya (Little Italy) ve Çin Mahallesi’ne (Chinatown) 500 metre uzaklıkta yer alan tesis ekonomik konaklama imkanları ile dikkat çekiyor.

Courtyard by Marriott (★★) New York’ta nerede kalınır, farklı kültürleri bir arada görebileceğim bir bölgede güzel bir otel olsun diyenler için oldukça güzel bir tesis.

Arlo SoHo (★★) One World Trade Center, Arlo Soho’ya 1,6 km uzaklıkta yer alan bu otel özellikle çiftler tarafından tercih ediliyor.

The Dominick Hotel (★★★★) Bu popüler 46 katlı Manhattan otelinde eksiksiz hizmet veren spa alanı ve 4 adet restoran yer alıyor. Lüksü arayanlar için ideal.

5. Financial District

New York'ta nerede kalınır Finacial District

Eğer şehir merkezinde sakin bir bölgede kalmayı hedefliyorsanız, “New York’ta nerede kalınır?” sorusunun cevabını ararken önceliği Finans Bölgesi ve Wall Street civarındaki otellere verebilirsiniz.

Çünkü kentin bu bölümü, daha çok iş seyahatleri için tercih edildiğinden geceleri New York’taki en sakin bölgelerden biri haline geliyor. En güzel yanıysa Finans Bölgesi ve Wall Street otellerinde yıl genelinde boş oda bulmak gayet kolay oluyor.

Financial District, konaklama bakımından iş seyahatleri dışında pek fazla tercih edilmese de Brooklyn Köprüsü ve Trinity Kilisesi gibi kentin simgeleri arasında sayılan yapılara yürüme mesafesinde yer alıyor.

Dünyanın en büyük iki borsası konumundaki Nasdaq ve New York Stock Exchange’in faaliyet gösterdiği bölgede konaklarken ayrıca 11 Eylül terör saldırıları sonucunda yıkılan Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin yerini alan anıtı ve müzeyi, yapı kompleksinin yeni merkezi olarak inşa edilen One World Trade Center’ı ve St. Paul Şapeli’ni ziyaret edebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen finans kuruluşlarının faaliyetlerini sürdürdüğü ve dünya ekonomisinin kalbinin attığı bölge, Tribeca’ya yakın konumu nedeniyle eğlence tutkunlarını da memnun etme potansiyeli taşıyor.

Akşama kadar tarihi dokusuyla gezginlerin beğenisini kazanan South Street Seaport’da zaman geçirdikten sonra akşam Tribeca’ya veya komşusu SoHo’ya geçip tatil günlerinizi keyifli şekilde noktalayabilirsiniz.

Financial District Bölgesindeki En Popüler Oteller

Four Points by Sheraton (★★) Wall Street ve New York Borsası’na 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan otel çevresinde çeşitli mağaza ve restoranlar yer alıyor.

Holiday Inn Wall Street (★★) Wall Street Metro İstasyonu’na 2 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan otel New York’taki en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesislerden.

Aloft Manhattan (★★) New York’ta nerede kalınır, şöyle gökdelenler arasında, tarz bir otel olsun diyenler bu otele göz atabilirler.

Millennium Hilton (★★) One World Observatory ve St. Paul’s Chapel of Trinity Church gibi gezi noktalarına yakın otelin çevresinde birçok metro istasyonu yer alıyor.

Conrad New York (★★★★) Alışveriş tutkunlarının gidebileceği Brookfield Place’in hemen karşı caddesinde, Westfield World Trade Centre’a ise 650 metre uzaklıkta yer alan kaliteli bir tesis.

6. Central Park ve Upper East Side

New York'ta nerede kalınır Upper East Side

Özellikle ilk defa seyahat edecek gezginlerin zihinlerini en fazla meşgul eden konulardan biri olan “New York’ta nerede kalınır?” sorusunun cevabı konumundaki seçenekleri sıraladığım yazımda sıra, nezih ve kalburüstü bir bölgede konaklamak isteyenlerin tüm beklentilerini rahatça karşılayacak Central Park ve Upper East Side‘ı anlatmaya geldi.

Park çevresini ve Yukarı Doğu Yakası’nı neden bu sıfatlarla nitelendirdiğimi anlamak isterseniz, 5. Cadde’nin 59. ve 96. Caddelerle kesiştiği blok içerisinde kalan evlere bakabilirsiniz. Bu kesimdeki evler, son derece şık ve gösterişli.

Bölgedeki en önemli gezi noktalarından biri olan Central Park ile doğusundan yer alan Upper East Side, Manhattan’ın sakin ve hareketten uzak, daha çok zengin kesimin yaşadığı yerler. Bu nedenden dolayı gezginleri hem parkın çevresinde hem de yerleşim bölgesi sınırları içerisinde şık ve gösterişli olanaklar bekliyor.

Klasik kahverengi taşlı binaları, tasarımcıları, kaliteli yeme-içme ve eğlence olanakları ile tanınan bu bölgelerin merkeze uzaklıkları ise metro kullanıldığı takdirde yalnızca 15-20 dakika civarında.

Konu Central Park olunca yapılabilecek birçok aktiviteden söz edebilmek mümkün. Yılın her döneminde konuklarına farklı doğa manzaraları sunan parkta tatil günlerinizi dinlenerek, spor yaparak veya kültürel etkinlikleri izleyerek geçirebilirsiniz. Bu aktivitelere ek olarak Central Park çevresindeki müzeleri ziyaret edip eşsiz koleksiyonları inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

5. Bulvar boyunca sıralanan Metropolitan Museum of Art ile Guggenheim Museum, parkın batı tarafında yer alan Natural History Museum hem keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak hem de bilgi dağarcığınızı genişletecek objelerle dolu kültürel mekânlar.

Central Park Bölgesindeki En Popüler Oteller

Courtyard New York (★★) Guggenheim Müzesi’ne ve Central Park’a 15 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan ekonomik ve popüler bir otel.

The Marmara Manhattan (★★) Central Park’a 1,1 km uzaklıkta süit ve stüdyo tarzı konaklama birimleriyle hizmet veren güzel bir otel.

Loews Regency New York (★★) Avenue’de yer alan bu aile dostu modern otel, Central Park’a 2 blok ve Rockefeller Center’a yürüyerek 15 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Gardens Suites Hotel (★★) Central Park’a 1 km uzaklıkta güzel bir tasarım oteli. New York’taki en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerinden.

Hôtel Plaza Athénée (★★★★) New York’ta nerede kalınır, şöyle sakin bir yerde lüks bir konaklama yeri olsun diyenler için ideal.

7. Brooklyn & Queens

New York konaklama Brooklyn otelleri

“New York’ta nerede kalınır?” başlıklı yazımda, şehrin en iyi restoranlarından bazılarına yakın olmak isteyen yemek tutkunlarına önereceğim konaklama bölgeleri ise Brooklyn ve Queens.

Her iki yerleşim bölgesi de Manhattan Adası’ndaki aktivitelere ve kentin gelişmiş ulaşım ağına yakın olmak isteyenlere hitap ediyor. Üstelik New York’un beş ana bölgesinden biri olan Brooklyn, Manhattan fotoğrafları çekmek için kentteki en iyi yerlerden biri olan East River’ı sınırları içerisinde barındırıyor.

Uzun süre önce Brooklyn ve Queens, zengin kesime hitap eden yerleşimlere dönüşseler de geçmişlerinden izler taşıyan göçmen mahalleleri, varlıklarını korumayı sürdürüyor.

Brooklyn’de 1990’lı yıllarından itibaren hipster kültürünün merkezi kabul edilen ve “Little Berlin” lakabıyla anılan Williamsburg’da galerileri gezip çağdaş sanat eserlerini inceleyebilir, canlı gece hayatına karışıp keyif dolu saatler geçirebilirsiniz.

Rus göçmenlerin ağırlıkta olduğu, okyanus kıyısındaki Brigton Beach’te ise denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Eğlenmek istediğinizde Coney Adası’ndaki tema parkını ziyaret edebilirsiniz.

Brooklyn veya Queens’te konaklarken eskiden sanayi bölgesi olarak kullanılan, günümüzde ise sosyal açıdan popüler hale gelen Dumbo’da da zaman geçirmenizi tavsiye ederim.

Brooklyn Bölgesindeki En Popüler Oteller

Holiday Inn Brooklyn (★★) MetroTech Merkezi’ne yaklaşık 1 km, Barclays Center’a ise 805 metre mesafede hizmet veren ekonomik bir otel.

BW PLUS Arena Hotel (★★★) New York’ta nerede kalınır, şöyle güzel ama ucuz bir yer olsun diyenler için güzel bir seçenek. 

Hilton Brooklyn New York (★★) Brooklyn’in kent merkezinde hizmet veren kaliteli ve popüler bir otel.

EVEN Hotel Brooklyn (★★★★) Brooklyn’deki en iyi puan alan konumlardan birinde yer alan güzel bir tesis.

1 Hotel Brooklyn Bridge (★★★★) Denize nazır 10 katlı bir otel olan 1 Hotel Brooklyn Bridge, Brooklyn Bridge Promenade’e 644 metre ve East River’a 322 metre mesafede yer alıyor.

New York’ta Şehir İçi Ulaşım

New York konaklama şehir içi ve havaalanı ulaşımı

New York şehir merkezinde bir noktadan diğerine gitmeniz gerekirse öncelikle metroyu kullanmayı tercih etmenizi öneririm. Zira dünyanın en gelişmiş metro ağlarından birine sahip şehirde otobüs hatları detaylı, taksi sayısı da fazla olmasına rağmen trafik gün boyunca aşırı yoğun oluyor.

Bu nedenle kısıtlı tatil günlerinizin önemli bölümünü trafikte zaman kaybederek heba etmek istemiyorsanız,  “New York’ta nerede kalınır?” araştırmanızda metro istasyonlarına yakın otellere odaklanabilirsiniz.

24 saat kesintisiz hizmet veren New York metro ağı ya da yerel dildeki adıyla Subway, JFK Havalimanı ile şehir merkezi arasında da gezginlere ekonomik ulaşım imkanı sunuyor. Ancak metro araçlarının kentin kalbine doğru hareket ettikleri Jamaica İstasyonu’na ulaşabilmek için önce trenle aktarma yapılması gerekiyor.

Taksi ile ulaşım ücretleri ise Avrupa ile karşılaştırıldığında çok daha makul seviyelerde. Fiyat avantajlarına rağmen sadece trafiğin yoğun olmadığı saat dilimlerinde taksi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Aksi halde trafikte sıkışıp zaman kaybedebilirsiniz.

New York’ta toplu ulaşım araçlarından yararlanabilmeniz için Metro Card satın almanız gerekiyor. Toplu taşıma kartının fiyatı; kullanım, yer ve süreye göre değişiklik gösteriyor. Bu kart ile otobüs seferlerinden de yararlanabilirsiniz. Hatta hiçbir ücret ödemeden aktarma yapabilirsiniz.

Başta da belirttiğim gibi konaklamak istediğiniz bölgeyi iyi seçmeniz, ulaşım ihtiyacınızı rahatça giderebilmeniz açısından önem taşıyor. Bu konuda bir örnek vermek gerekirse kent merkezi konumundaki Manhattan Adası içerisinde metro ile kısa sürede ve kolayca ulaşım mümkün. Lakin diğer bölgelerden tren ya da otobüsle Manhattan’a gidip gelmek nereden baksanız 1-2 saati bulabiliyor.

Bu arada havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşımı konusunda detaylı bilgileri New York Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

New York Otel Fiyatları ve Rezervasyon

New York konaklama New York otel rezervasyonu

New York’ta gecelik konaklama fiyatları, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki diğer şehirlere nazaran biraz daha yüksek seviyelerde.

Fiyat skalası, genel olarak 50 ila 300 USD aralığında seyrediyor. Otel sayısı fazla olduğundan biraz araştırma yaparak bütçenize uygun, hizmet kalitesi ortalamanın üzerinde konaklama tesislerini rahatça bulabilirsiniz. Tabii bunun için merkezden biraz uzaklaşmak gerekebiliyor.

Bütçenize uygun New York otel araştırması için benim de güvendiğim adreslerden biri olan ve kullanıcılarına en iyi fiyat garantisini sunan Booking.com‘u kullanabilirsiniz.

Gezginlere rezervasyon tarihlerine 24 saat kalana kadar iptal hakkı tanıyan sitede bölge, fiyat, yıldız kategorisine göre detaylı arama yapabilirsiniz. Çıkan sonuçları detaylı otel sayfalarını ve kullanıcı yorumlarını okuyarak değerlendirebilirsiniz.

Rezervasyon yaptırdıktan sonraysa ödemeyi dilerseniz check-in işlemi sırasında da yapabilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm New York otellerini incelemek için tıklayın.

Özetle New York’ta Nerede Kalınır?

New York konaklama rehberş

Özetlemek gerekirse, Midtown otel fiyatları yüksek olsa da gezginlere gezilecek birçok popüler mekâna yakınlık ve ulaşım ağını etkin bir biçimde kullanabilme avantajı sunuyor.

Chelsea ise konuklarına kentin turistik açıdan en çok ilgiyi gören cazibe merkezlerine birkaç adım uzaklıkta zengin alışveriş, yeme-içme ve eğlence olanaklarından yararlanma imkânı veriyor.

Benzer olanaklar için Greenwich Village‘ı da tercih edebilirsiniz. Üstelik hafta sonları hariç daha sakin ortamda konaklama imkânına kavuşabilirsiniz. Hazır sakinlikten söz etmişken, New York şehir merkezinde bu konuda hiçbir bölge Financial District ve Wall Street‘in eline su dökemiyor.

Kentin çok kültürlü yapısı ile iç içe olma fırsatını kaçırmak istemeyen gezginler için en ideal fırsatları SoHo ile Lower East Side sunuyor.

Bu bölgelere benzer yapıda olan diğer New York yerleşimleri ise Brooklyn ve Queens. Nezih ve lüks bir çevrede tatil yapmak size daha cazip geliyorsa Central Park ve Upper East Side civarındaki New York otelleri arasından seçiminiz yapabilirsiniz.

Gelelim New York’ta otel tavsiyesine; eğer konaklama fiyatları sizin için önemliyse 3 yıldızlı Pod 39 ve Holiday Inn Express gibi otellere göz atabilirsiniz.

Biraz daha orta seviye otel tercih edecekseniz 4 yıldızlı Courtyard by Marriott  ve The Maritime Hotel güzel seçeneklerden.

Eğer konaklama bütçesi konusunda sıkıntınız yoksa, kaliteli bir 5 yıldızlı otelde konaklamak isterseniz de InterContinental Times Square ve Conrad New York mutlaka göz atmanız gereken otellerden.

New York’ta nerede kalınır yazım boyunca New York seyahatiniz boyunca konaklama yapabileceğiniz tüm bölgeler hakkında bilgileri, dikkat etmeniz konular ve konaklama için birbirinden güzel otel tavsiyelerime yer vermeye çalıştım.

Eğer sizin de New York’ta nerede kalınır yazımıza eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

“New York’ta Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…” üzerine 3 yorum

 1. önerdiği otellerin fiyatları 1 haftalık 10 bin tl falan hiçte işe yarar ekonomik kalıcak yerleri yazmamış.

  Yanıtla
  • Mustafa Bey merhaba,

   Konaklama rehberlerinde genellikle her bütçeye hitap edecek 3, 4, 5 yıldızlı oteller tavsiye etmeye çalışıyoruz. Ayrıca New York otel fiyatları konusunda dünyanın en pahalı noktalarından. 10.000 TL yani yaklaşık 1700 Dolar, gecelik 250 Dolar, bazı tarihler için New York’ta normal kabul edilen rakamlardan. Ama Booking.com’un “Günün fırsatı” uygulamalarını takip ederseniz çok daha ekonomik yerler bulabilirsiniz. Bunun yanında bir düşük segment otellere göz atarsanız bütçenize uygun yer bulacağınıza inanıyorum.

   Yanıtla

Yorum yapın