New York gezilecek yerler rehberi

New York Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

New York’ta nereler gezilir? New York gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Hollandalılar tarafından “New Amsterdam” adıyla koloni yerleşimi olarak kurulan ve günümüzdeki adını Birleşik Krallık himayesine geçtikten sonra alan New York, Amerika’nın kültürel ve ticari anlamda en önemli merkezlerinden biri konumunda.

1778-1780 yılları arasında ülkenin yönetim merkezi olma onurunu yaşayan kent, konuklarına birçok ilgi çekici cazibe merkezi sunuyor. Bu cazibe merkezlerinin en popülerleri hakkında bilmeniz gereken tüm detayları, New York gezilecek yerler listesinde bulabilirsiniz. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? New York’ta konaklama yapılacak çok fazla bölge seçeneğiniz var. Ama tam merkez neresi diyorsanız Midtown Manhattan derim. Burası dışında SoHo ve Lower East Side, Financial District ve Central Park civarı da konaklama için güzel bölgeler. Detayları New York’ta nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: New York şehir merkezinde yer alan en popüler otellerden bazıları: 3★ Holiday Inn Express, 4★ citizenM New York Times Square ve 5★ Conrad New York.

Yapılacak şeyler: Şehirdeki en popüler turlardan bazılarına gezi öncesinde kayıt olarak rahat edebilirsiniz: Özgürlük Heykeli: Öncelikli Bilet ve Heykel Kaidesine Erişim ve Empire State Binası: Bilet Sırasında Beklemeden Giriş adlı turlara mutlaka göz atın.

New York Gezilecek Yerler Listesi

New York gezilecek yerler konum bilgileri
New York gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

New York’ta gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Özgürlük Heykeli
 2. Empire State
 3. Rockefeller Center Top of the Rock
 4. Brooklyn Köprüsü
 5. Times Square
 6. Central Park
 7. Metropolitan Sanat Müzesi
 8. Grand Central Terminali
 9. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi
 10. Chinatown
 11. Little Italy
 12. Solomon R. Guggenheim Müzesi
 13. St. Patrick’s Cathedral
 14. 5th Avenue
 15. National September 11 Memorial & Museum
 16. MoMa
 17. Bryant Park
 18. SoHo
 19. One World Trade Center
 20. Broadway

1. Özgürlük Heykeli (Statue of Liberty)

New York'ta gezilecek yerler Özgurluk Heykeli

New York gezilecek yerler listenizi oluştururken kentin en önemli simgelerinden biri olan Özgürlük Heykeli‘ni ilk sıraya yazabilirsiniz.

Anıt statüsündeki heykel, Fransız heykeltıraş Frédéric Auguste Bartholdi tarafından tasarlanmış ve Gustave Eiffel gözetiminde 1884-1886 yılları arasında inşa edilmiş.

Roma özgürlük tanrıçası Libertas’ı tasvir eden heykelin yapımında bakır malzeme kullanılmış. Eserin taç kısmındaki uçlar 7 kıtayı ve 7 denizi temsil ediyor. Sol elindeki kitabede ise Roma rakamlarıyla Bağımsızlık Bildirgesi’nin okunduğu tarih yazıyor.

ABD’nin kuruluşunun yüzüncü yılı şerefine Fransız halkı tarafından hediye edilen heykele ulaştığınızda giriş kısmındaki bölümü ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Daha sonrasında ise taç kısmına çıkıp eşsiz güzellikteki manzarayı izleyebilirsiniz.

Yalnız özellikle yaz aylarında heykele ilgi yoğun olduğundan, her iki bölümü de sorun yaşamadan ziyaret edebilmek için önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

 Tur Tavsiyesi:  Özgürlük Heykeli biletinizi internetten satın alarak daha planlı bir gezi yapabilirsiniz, tıklayın: Özgürlük Heykeli: Öncelikli Bilet ve Heykel Kaidesine Erişim

 • Adres: Liberty Island, New York, NY 10004
 • Ziyaret Saatleri: 08.30-18.20
 • Giriş Ücreti: $18.50 (Feribot)
 • Web Sitesi: nps.gov/stli/index.htm

2. Empire State Binası

Empire State inası New York gezilecek yerler

Manhattan’a geri döndükten sonra şehirdeki gezintinize gösterişli Empire State Binası ile devam edebilirsiniz. İkonik yapının inşası, 1930-1931 yılları arasında gerçekleştirilmiş.

61 metrelik anten kulesi ise yapıya 1950 yılında eklenmiş. Bu sayede 443 metrelik yüksekliğe ulaşan 102 katlı Empire State, Dünya Ticaret Merkezi’nin açıldığı 1972 yılına kadar dünyanın en uzun binası olarak anılmış.

Beşinci Cadde’nin turistik açıdan ilgi odağı haline gelmesinde büyük payı bulunan binanın çarpıcı görünüme sahip Art Deco tarzı lobisinde, tarihi hakkında bilgiler sunan Dare To Dream sergisini ziyaret edebilirsiniz.

Bünyesinde mağaza ve restoranları barındıran gökdelenin sunduğu eşsiz manzaraya şahit olmak içinse 86. ve 102. katlardaki gözlem alanlarına çıkabilirsiniz. Akşam saatlerinde ise yapıyı rahat bir şekilde görebileceğiniz bir yere gidip ışık şovlarını fotoğraflayabilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Empire States’e yalnızca 5 dakika yürüme mesafesinde yer alan 3 yıldızlı Hilton Garden Inn New York, şehirde konaklama için güzel bir otel.

 Tur Tavsiyesi:  Empire State Binası şehirdeki en popüler aktivilerden bir tanesi, zamandan kazanmak için Empire State Binası: Bilet Sırasında Beklemeden Giriş biletinizi internetten satın alın.

 • Adres: 350 5th Ave, New York, NY 10118
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-02.00
 • Giriş Ücreti: $37 (Ana Teras)
 • Web Sitesi: esbnyc.com/

3. Rockefeller Center Top of the Rock

Rockefeller Center Top of the Rock New York gezilecek yerler

Beşinci ve Altıncı caddeler arasındaki 22 dönümlük alanı kaplayan Rockefeller Center, tamamı ticari amaçlı 19 binadan oluşuyor.

Ülkenin en zenginleri arasında sayılan Rockefeller Ailesi’nin adıyla anılan yapı grubuna bağlı ilk 14 bina, 1930-1938 yılları arasında Art Deco stilinde inşa edilmiş. 51. Cadde üzerindeki yapının inşası 1947’de tamamlanırken geri kalan 4 tanesinin yapım süreci 1960’lı yıllarda başlamış.

Mülkiyeti Thisman Speyer isimli emlak şirketine ait olan yapı grubunun 266 metre yüksekliğe sahip en uzun üyesi, günümüzde Top of the Rock deneyimini yaşamak isteyen gezginleri kendisine çekiyor.

70. kattaki seyir terasına çıkıp manzarayı izledikten sonra dilerseniz giriş katındaki alışveriş merkezinde sunulan cazip teklifleri değerlendirebilirsiniz.

Eğer yıl sonuna doğru New York’a seyahat ederseniz, yapıyı ziyaretiniz sırasında buz pateni yapma ve kurulan dev yılbaşı ağacını görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Top of the Rock Gözlem Güvertesi: Esnek Tarihli Bilet‘inizi internetten de satın alabilirsiniz.

 • Adres: 45 Rockefeller Plaza, New York, NY 10111
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-00.00
 • Giriş Ücreti: $36
 • Web Sitesi: rockefellercenter.com

4. Brooklyn Köprüsü

New York Brooklyn Köprüsü

Gotik tarzdaki Brooklyn Köprüsü‘nün yapım süreci, Almanya’dan göç eden John Augustus Roebling’in ısrarlı çalışmaları sonucunda 1870 yılında başlamış.

Brooklyn ile Manhattan’ı birbirine bağlayan köprünün açılış töreni ise binlerce kişinin katılımı ile 1883’te yapılmış. Kablo bağlantılı ve hidrolik sisteme sahip 1,8 kilometre uzunluğundaki köprünün alt katı, motorlu taşıtların geçişi için kullanılıyor. Yapının üst katında ise yalnızca bisikletçilerin ve yayaların geçişine izin veriliyor.

Yapım masraflarının karşılaması için Manhattan tarafındaki ayağın alt kısmında yer alan bölümleri şarap mahzeni olarak kiraya verilen köprü, sunduğu kent manzarası nedeniyle günün her saati yoğun ilgi görüyor.

Etkileyici tasarımı nedeniyle sık sık film ve dizi çekimlerine sahne olan yapının üst katında durup bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Köprü manzaralı AC New York Downtown by Marriott , şehirde konaklama yapabileceğiniz güzel bir 4 yıldızlı otel.

5. Times Square

Times Square New York'ta görülmesi gereken yerler

Broadway ile Yedinci Cadde’nin kesiştiği noktada yer alan Times Square, 19. yüzyılda William H. Vanderbilt’in sahibi olduğu at pazarına ev sahipliği yapıyormuş.

Aynı yüzyılın sonlarına doğru çevresindeki yerleşimlerin değişmeye başlaması, tiyatro reklamlarının yerleştirilmesi ve elektrik hatlarının döşenmesiyle birlikte meydan, yerel halk için çok daha davetkar bir yer haline gelmiş.

New York’taki ilk hızlı toplu taşıma sisteminin kurulması sonrasında ise Manhattan’ın orta kesimindeki meydan görülmemiş bir hareketliliğe sahip olmuş.

Renkli atmosferi ile günümüzde gezginlerin New York gezilecek yerler listelerinin değişilmez parçalarından biri olan Times Meydanı, eğlenmek ve konaklamak için gezginlerin şehirde ilk tercih ettikleri bölgeler arasında sayılıyor.

Yıl boyunca konserlere ve çeşitli kültürel etkinliklere sahne olan meydanda dilerseniz kırmızı merdivenlere oturup fotoğraf çektirebilir veya çevreyi gözlemleyebilirsiniz. Yılbaşında ise geleneksel kutlamalara katılıp Times’ın en görkemli haline kendi gözlerinizle şahit olabilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  New York’un bu en hareketli ve popüler meydanına yakın bir otelde kalmak isteseniz 4 yıldızlı Hyatt Centric Times Square New York‘a göz atmanızı öneririm.

6. Central Park

New York Central Park

New York tatiliniz sırasında kentin yoğunluğundan uzaklaşıp dinlenmek istediğinizde, 843 dönümlük alana sahip Central Park‘a gidebilirsiniz.

Aslında park, 778 dönümlük alan üzerine 1857 yılında kurulmuş. Yeşil alanın günümüzdeki büyüklüğüne ulaşmasını sağlayan genişletme çalışmaları ise Frederick Law Olmsted ve Calvert Vaux’un tasarımlarına bağlı kalınarak 1858-1873 yılları arasında gerçekleştirilmiş.

Park içerisinde 120 farklı bitki türü ve 26 binin üzerinde ağaç bulunuyor. Yeşil alan ayrıca 130 hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.

Yemyeşil atmosferi ile Manhattan’a canlılık katan parkı, spor yapmak için de ziyaret edebilirsiniz. İçerisinde 21 oyun alanı, 51 heykel ve 36 köprü bulunan yeşil alanı gezmek için dilerseniz yürüyebilir ya da bisiklet kiralayabilirsiniz. Hatta tek başınıza dolaşmak sıkıcı gelirse rehberli turlara katılabilirsiniz.

Sık sık festivallerin düzenlendiği parkta kışın buz pateni pistinde kayabilir, yazınsa ana gölette yaban ördeklerinin arasında sandalla dolaşabilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 06.00-01.00
 • Web Sitesi: centralparknyc.org

7. Metropolitan Sanat Müzesi (Metropolitan Museum of Art)

Metropolitan Sanat Müzesi New York gezilecek yerler

Amerikan halkına sanatı sevdirmeye ve bu alanda eğitim vermeye odaklanan Metropolitan Sanat Müzesi, diğer adıyla The Met, 1870 yılında kurulmuş.

1874’te inşa edilen ana binası da dahil olmak üzere 3 farklı lokasyonda faaliyet gösteren müzenin kalıcı koleksiyonunun büyük bölümü, Klasik Antik Dönem ve Eski Mısır eserlerinden oluşuyor.

Kültürel tesisin bünyesinde ayrıca Avrupalı ve Amerikalı sanatçıların ürettikleri çalışmalar ve modern sanat eserleri ile birlikte Afrika, Asya, Okyanusya’dan getirtilen örnekler sergileniyor.

Müzenin Beşinci Cadde üzerindeki ana binasına gidecek olursanız Bizans ve İslam coğrafyasında üretilmiş sanat eserlerini de inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Her biri oldukça zengin müzikal alet, silah, kostüm, aksesuar ve zırh koleksiyonlarının sergilendiği müzenin Fort Tryon Park’ındaki “Manastır” isimli ek binasında Orta Çağ Avrupası’na ait sanatsal ve mimari parçalara yer veriliyor.

75. Cadde’deki Breuer‘de ise son iki yüzyıl içerisinde çeşitli sanatçılar tarafından yaratılan sıra dışı çalışmalar ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

 • Adres: 1000 5th Ave, New York, NY 10028
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.30
 • Giriş Ücreti: $25
 • Web Sitesi: metmuseum.org

8. Grand Central Terminali

Grand Central Terminali New York gezilecek yerler

New York halkı, 1900’lü yılların başında kentlerinin Amerika’nın yeni kültürel ve ticari başkenti olarak anılması nedeniyle mimari açıdan gösterişli yapılara sahip olmasını istemiş.

Bu istek doğrultusunda gerçekleştirilen çalışmalardan Orta Manhattan’da 1871’de hizmete alınan tren istasyonu da nasibini almış.

1903’te görkemli bir binaya kavuştuktan sonra istasyon, Grand Central Terminali adıyla anılmaya başlanmış. Times Meydanı’ndan sonra kentte en fazla ziyaretçi çeken ikinci yer olma özelliğini taşına terminal binası, 1913 yılındaysa halkın kullanımına açılmış.

Terminal içerisinde ulaşıma ayrılmış alanlar dışında alışveriş yapabileceğiniz 65 mağaza ve yerel lezzetleri tadabileceğiniz 35 farklı yeme-içme mekânı bulunuyor.

Yıl içerisinde gastronomi başta olmak üzere birçok farklı alanda etkinliklerin düzenlendiği tarihi yapıda en yoğun ilgiyi ise ana salonda bulunan ve dört yüze sahip opal saat çekiyor.

 Otel Tavsiyesi:  Terminal binasına 2 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Hotel Boutique at Grand Central, şehirde konaklama yapabileceğiniz 4 yıldızlı güzel bir otel.

 • Adres: 89 E 42nd St, New York, NY 10017
 • Ziyaret Saatleri: 05.30-02.00
 • Web Sitesi: grandcentralterminal.com

9. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

New York Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

1869 yılında kurulan Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, Theodore Roosevelt Parkı’nın içerisinde yer alan birbiriyle bağlantılı 28 binada ziyaretçilerini ağırlıyor.

Kültürel tesiste görevli bilim insanları; araştırma, eğitim ve sergi programları aracılığıyla farklı coğrafyalardaki kültürler, doğal çeşitlilik ve evren hakkında yeni keşifler yapma, bilgileri yorumlama ve yayma görevlerini üstleniyor.

Bu doğrultuda oluşturulan 33 milyon parçalık zengin koleksiyon, dönüşümlü olarak 45 salonda ziyaretçilere sunuluyor.

Günümüzdeki binasına taşınmadan önce Central Park’taki silah deposunda faaliyetlerini sürdüren müzenin sergi alanlarını gezerken dünyanın çeşitli yerlerinden toplanmış, bitki, hayvan, fosil, mineral, kayaç, gök taşı örneklerini yakından görme imkanı bulabilirsiniz.

Hatta farklı dönemlere ait insan kalıntılarını inceleyip, kültürel eşyalar aracılığıyla yabancı kültürler hakkında bilgi dağarcığınızı genişletebilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Amerikan Doğa Tarihi Müzesi biletinizi dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Amerikan Doğa Tarihi Müzesi Bileti

 • Adres: Central Park West & 79th St, New York, NY 10024
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.45
 • Giriş Ücreti: $33 (Tüm Bölümler)
 • Web Sitesi: amnh.org

10. Chinatown (Çin Mahallesi)

Chinatown New York'ta gezilmesi gereken yerler

New York, 3 büyük Çin Mahallesi’ne ev sahipliği yapıyor. Bu mahalleler arasında gezginler daha çok Manhattan’da bulunan yerleşimi New York gezilecek yerler listelerine dâhil ediyor.

Zengin yeme-içme, alışveriş olanaklarının yanı sıra eğlence açısından da konuklarına birçok seçenek sunması, kentin bu kesiminde kurulu Chinatown‘ın Brooklyn ve Queens’teki mahallelerden bir tık önde olmasını sağlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yoğun Çinli nüfusuna ev sahipliği yapan mahallede yerel halk hakkında yeni bilgiler kazanmanıza aracılık edecek kültürel tesisler bulunuyor. 1980’de kurulan Museum of Chinese in America bu konuda başı çekiyor.

Asya’ya özgü abur cuburlar ile aranız iyiyse veya bu sıra dışı lezzetleri ilk defa denemek isterseniz Aji Ichiban’a gitmenizi tavsiye ederim. Özgün mimarisiyle New York’un modern yapısına tezat oluşturan mahallenin sokaklarındaki alışveriş olanaklarını değerlendirirken yorulduğunuzu hissederseniz Columbus Park‘ta dinlenebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Eğer şehrin bu ünlü Çin Mahallesi’nde bir otelde konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Hotel 50 Bowery otelini değerlendirebilirsiniz.

11. Little Italy (İtalyan Mahallesi)

New York Little Italy

Chinatown’dan ayrıldıktan sonra New York’un kültürel çeşitliliğe sahip olmasında payı olan bir başka yerleşimi yani Little Italy‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Bir zamanlar Aşağı Manhattan Bölgesi’nde 50 blokluk alanı kaplayan İtalyan Mahallesi, günümüzde sadece 3 bloktan oluşuyor.

Bölge, zaman içerisinde bir hayli küçülmüş olmasına rağmen konuklarına yeme-içme, alışveriş ve gezilecek yerler bakımından ilk günkü gibi zengin içerik sunuyor.

19. yüzyılın sonlarında kente göç etmeye başlayan İtalyanlar’ın kurduğu mahalle; bünyesinde Center for Italian Modern Art, Italian American Museum, St. Patrick’s Old Cathedral gibi görülmeye değer mekânları barındırıyor.

Acıktığınızda mahalledeki restoranlardan birine oturup İtalyan mutfağının özgün lezzetlerini tüketebilir, marketlerde ise bu yemeklere lezzet katan malzemeleri bulabilirsiniz. Hatta bölgeyi Eylül ayında ziyaret ederseniz San Gennaro Şöleni kapsamında düzenlenen etkinlikleri izleme olanağına kavuşabilirsiniz.

12. Solomon R. Guggenheim Müzesi

New York gezilecek yerler Solomon R Guggenheim Müzesi

İspanya’nın Bilbao kentinde de bir şubesi bulunan Solomon R. Guggenheim Müzesi, ünlü iş insanının adını taşıyan vakıf tarafından 1939 yılında kurulmuş.

Kurulduğu dönemde farklı isme sahip olan ve kiralık bir binada faaliyetlerini sürdüren kültürel tesis, tasarımını Mimar Frank Lloyd Wright’ın yaptığı şimdiki yerine 1959’da taşınmış.

1952’deki vefatının ardından Solomon R. Guggenheim’ın adıyla anılmaya başlanan müzenin koleksiyonu İzlenimcilik, Art-İzlenimcilik, Erken Modern ve Çağdaş sanat akımlarına odaklanıyor.

İlk yıllarında sadece Guggenheim’a ait koleksiyonun sergilendiği müzede Miró, Picasso, Kandinsky gibi önemli isimler başta olmak üzere birçok ustanın imzasını taşıyan çalışmaları yakından inceleyebilirsiniz. Kültürel tesiste ayrıca yıl içerisinde ilginç ve yaratıcı eserleri kapsayan geçici sergiler de düzenleniyor.

 Tur Tavsiyesi:  Solomon R. Guggenheim Müzesi biletinizi dilerseniz internetten satın alıp zaman kazanabilirsiniz, tıklayın: Guggenheim Müzesi Gün Biletiniz: Ana Hattı Atla

 • Adres: 1071 5th Ave, New York, NY 10128
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.45
 • Giriş Ücreti: $15
 • Web Sitesi: guggenheim.org

13. St. Patrick’s Cathedral (Aziz Patrik Katedrali)

New York gezilecek yerler St Patricks Cathedral

Rockefeller Center’ın tam karşısında yer alan St. Patrick’s Cathedral, Calvary ve Grace kiliselerinde de imzası bulunan James Renwick Jr.’ın tasarımına bağlı kalınarak 1879’da inşa edilmiş.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Neo-Gotik mimariye sahip en büyük katedrali olma özelliğini taşıyan dini yapı, 100 metreyi aşan uzunluktaki ikiz kuleleri ve bronz kapısının ardında barındırdığı mimari ayrıntılarla kente gelen gezginleri büyülüyor.

3700 adet işlemeli pencere ile aydınlatılan görkemli katedralin 4 ton ağırlığındaki kapısından içeriye girdiğinizde Michelangelo’nun yarattığı Pietá’nın bir kopyasını görebilirsiniz. Orijinalinin 3 katı büyüklüğünde olması eseri bir hayli ilgi çekici kılıyor.

Babe Ruth, Andy Warhol, Robert F. Kennedy için anma törenleri düzenlenen tarihi yapıda, Edward Egan ve John O’Connor adlı kardinaller ile birlikte iyiliksever yönüyle tanınan Pierre Toussáint’in mezarlarının bulunuyor.

 • Adres: 5th Ave, New York, NY 10022
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-16.00
 • Web Sitesi: saintpatrickscathedral.org

14. 5th Avenue

5. cadde New York'ta görülecek yerler

Greenwich Village’daki Washington Square Park’tan başlayıp Harlem Nehri’ne kadar uzanan 5th Avenue, kültürel gezintilerden hoşlananlar kadar alışveriş tutkunlarına da hitap ediyor.

Hatta birçok kaynakta, Manhattan sınırları içerisindeki en prestijli ve önemli cadde olarak gösterilen 5 numaralı bulvarda alışveriş yapmanın diğer pek çok şehirdekinden çok daha farklı bir deneyim yaşattığı belirtiliyor.

100 yılı aşkın süredir New York’ta modanın merkezi konumunda olan bulvarda Victoria’s Secret, Abercrombie & Fitch gibi büyük markaların yanı sıra üst düzey alışveriş olanakları ile dolu alışveriş merkezi Bergdorf Goodman faaliyet gösteriyor.

Bütçeniz yeterince genişse dilerseniz Louis Vuitton, Gucci, Dolce & Gabbana ve Henri Bendel’e ait mağazalarda sizleri bekleyen yeni kreasyonlara göz atabilirsiniz.

H&M, Zara gibi daha uygun fiyatlı uluslararası markaların şubelerine de ev sahipliği yapan bulvarda teknoloji alışverişi için Apple’ın ikonik mağazasını tercih edebilirsiniz.

15. National September 11 Memorial & Museum

New York gezilecek yerler National September 11 Memorial Museum

New York gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer mekansa Dünya Ticaret Merkezi’nin terör saldırısı sonucu yıkılan kulelerinin yerini alan National September 11 Memorial & Museum.

Anıt ve müze bölümü, hem 1993’teki bombalama olayı sırasında hayatını kaybeden 6 bireyi hem de 2011’de yaşamları son bulan 2977 kişiyi anmak amacıyla inşa edilmiş.

Michael Arad ve Peter Walker’ın tasarladığı anıt, her kenarı bir dönüme yakın uzunluğa sahip iki adet kare havuzdan oluşuyor. Havuzun kenarlarını kaplayan panellerde 1993 ve 2001’deki saldırılarda yaşamlarını yitirenlerin adları yazıyor.

Müzede ise 11 Eylül 2001’deki acımasız saldırıya ilişkin görseller, arşiv belgeleri ve yıkılan kulelere ait anıtsal değere sahip parçalar sergileniyor.

 Tur Tavsiyesi:  11 Eylül Anıtı ve Müzesi: Bilet Kuyruğunda Beklemeden Giriş adlı bileti internetten satın alarak kuyruklarda zaman geçirmekten kurtulabilirsiniz.

 • Adres: 180 Greenwich St, New York, NY 10007
 • Ziyaret Saatleri: 07.30-21.00
 • Giriş Ücreti: $24
 • Web Sitesi: 911memorial.org

16. MoMA | Museum of Modern Art

New York MoMA Museum of Modern Art

Modern ve Çağdaş sanat anlayışlarına odaklanan ve bu yönüyle sanatseverlerin gözünde Metropolitan Sanat Müzesi‘ni tamamlayıcı rol oynayan MoMA, 1929 yılında kapılarını ziyaretçilerine açmış.

Kültürel tesisisin göz alıcı koleksiyonu her iki anlayışın ürünü olan mimarlık, tasarım, çizim, boyama, heykel, fotoğraf ve baskı çalışmalarından oluşuyor. Müzede ayrıca çeşitli sanatçılara ait kitaplar ve multimedya içeriği de konuklara sunuluyor.

Long Island’daki Jackson Bulvarı’nda da bir şubesi bulunan Modern Sanat Müzesi’nde Vincent van Gogh, Salvador Dali, Piet Mondrian, Claude Monet ve Pablo Picasso gibi usta isimlerin çalışmalarını yakından görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Müze bünyesinde ayrıca Modern ve Çağdaş sanat akımlarının tarihi ile ilgili önemli bilgiler edinebileceğiniz 300 bin kitabı barındıran bir kütüphane faaliyet gösteriyor.

 Tur Tavsiyesi:  Müze biletinizi dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Museum of Modern Art (MoMA) Hızlı Giriş Biletleri

 • Adres: 11 W 53rd St, New York, NY 10019
 • Ziyaret Saatleri: 10.30-17.30
 • Giriş Ücreti: $25
 • Web Sitesi: moma.org

17. Bryant Park

Bryant Park New York'ta nereler gezilmeli

New York’ta tatil yaparken rahatlamak ve dinlenmek için uğrayabileceğiniz diğer popüler yeşil alansa Bryant Park. New York Halk Kütüphanesi’nin merkez şubesine ev sahipliği yapan yeşil alan, 1847 yılında kurulmuş.

O zamanlar adı “Su Deposu Meydanı” olan parka New York Post gazetesinin editörü William Cullen Bryant’ı onurlandırmak için günümüzde de kullanılan ismi verilmiş.

Geniş çim alanları ve huzur dolu ortamı nedeniyle yerel halkın sıkça tercih ettikleri kaçış alanlarından biri olan parkı ziyaretiniz sırasında Josephine Shaw Lowell Anı Çeşmesi gibi etkileyici mimariye sahip sanat eserlerini görebilirsiniz.

Hafta içi yerel müzisyenlerin sergiledikleri canlı performanslarla atmosferini renklendirdikleri parkta kışın Winter Village adlı bölüme giderseniz buz pateni yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 07.00-00.00
 • Web Sitesi: bryantpark.org

18. SoHo

Soho New York'ta gezilmesi gereken yerler

South of Houston Street” ya da kısaltılmış adıyla SoHo, koloni döneminde Manhattan Adası’nda Siyahlar’ın özgürce yaşayabildikleri ilk bölgeymiş.

19. yüzyıldan itibaren günümüzde popüler bir yer haline gelmesine olanak tanıyan özgün mimariye sahip yapılarına kavuşmaya başlayan bölge, 1960’ların başında sinema oyuncularının ve sanatçıların ikamet ettikleri cazibe merkezine dönüşmüş.

Kentin en çok ilgi çeken yerleşim bölgeleri arasında sayılan SoHo’daki gezintinize tiyatronun merkezi Broadway’den başlayabilirsiniz.

Yangın Müzesi‘ni ve Çizim Merkezi‘ni ziyaret ettikten sonra şık mağazalara girip alışveriş yapabilirsiniz. Günü keyifli bir şekilde sonlandırmak isterseniz rotanızı James Hotel’in çatı katında bulunan bara doğru çevirebilirsiniz.

19. One World Trade Center (Özgürlük Kulesi)

New York gezilecek yerler One World Trade Center

Aşağı Manhattan’da yeniden inşa edilen Dünya Ticaret Merkezi‘nin ana binası konumundaki One World Trade Center, terör saldırısı sonucu yıkılan gökdelenlerin bulunduğu alanın kuzeybatı köşesinde yükseliyor.

Burj Khalifa ve Willis Tower gibi prestijli projeleri hayata geçiren David Childs’ın tasarımını yaptığı 104 katlı bina, 541 metrelik yüksekliğe sahip.

Bu yükseklik Özgürlük Kulesi’nin ülkenin en yüksek yapısı olarak anılmasını sağlarken, fit ölçü birimine çevrildiğinde Bağımsızlık Bildirisi’nin okunduğu seneye denk geliyor.

Yapımı 2006-2013 yılları arasında tamamlanan tasarım harikası gökdeleni ziyaretinizde yaşadığınız şehrin hikayesini multimedya gösterim üzerinden öğrenebilirsiniz.

Aynı alanda yapının inşa süreci ve New York’un üzerine kurulduğu kaya tabakası hakkında da bilgi alabileceğiniz bölümler bulunuyor. Yapıdaki en keyifli deneyimi ise 102. kattaki gözlem alanına çıkarak yaşayabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Özgürlük Kulesi biletinizi dilerseniz New York seyahatiniz öncesinde, interneten de satın alabilirsiniz. Tıklayın: Özgürlük Kulesi Bileti: Bilet Sırasında Beklemeden Giriş

 • Adres: 285 Fulton St, New York, NY 10007
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-22.00
 • Web Sitesi: wtc.com

20. Broadway

New York gezilecek yerler Broadway

SoHo ile ilgili detayları anlatırken adını andığım Broadway‘e renkli tarihi ve çevresindeki salonlarda sergilenen etkileyici performanslar nedeniyle New York gezilecek yerler listesinde ayrı bir parantez açmak istiyorum.

İlk sahnenin 1840’lı yıllarda kurulduğu cadde, Londra’daki West End ile birlikte dünyanın İngilizce konuşulan ülkelerinde ticari tiyatronun geldiği en yüksek seviyeyi temsil ediyor.

Tiyatro Bölgesi‘nin en görkemli kısmını oluşturan Broadway’de ağırlıklı olarak müzikaller sahneleniyor. Tarihi tiyatro salonlarının kimisi yeni performanslara ev sahipliği yaparken, bazıları uzun soluklu çalışmalar ya da etkileyici dramalar ile izleyiciyi kendisine çekiyor.

 Tur Tavsiyesi:  Broadway’in en ünlü müzikal programlarından biri olan Phantom of the Opera biletinizi internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Opera Biletleri New York Broadway Phantom

New York’ta Nerede Kalınır?

New York'ta konaklama otel tavsiyeleri
3 yıldızlı Hyatt Place New York, şehirde konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

New York’ta nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi New York’ta konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Midtown, Chelsea, Greenwich Village, SoHo ve Lower East Side, Financial District, Central Park ve Upper East Side Manhattan ile Brooklyn & Queens.

New York konaklama konusunda maalesef biraz fazlaca araştırma yapılması gereken bir yer çünkü şehirdeki otel fiyatları Amerika Birleşik Devletleri’ndeki diğer yerlere nazaran biraz daha yüksek. Tabi bunda New York’un dünyaca ünlü, büyük bir metropol olmasının payı hayli fazla.

Hemen moraliniz bozulmasın, güzel bir araştırma ile şehrin merkezine yakın, uygun fiyatlı oteller bulmanız mümkün. New York’ta konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detayları New York’ta nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyesi olaraksa; 3 yıldızlı Pod 39, 4 yıldızlı Courtyard by Marriott ve InterContinental New York Times Square şehrin en popüler otellerinden bir tanesi. New York’ta yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın.

New York gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

New York seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 Yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top