New York gezilecek yerler

Dünyanın en kalabalık metropolitan şehirlerinden birisi olan New York; resim, sanat, müzik gibi farklı alanlarda olan başarısı sayesinde kültür başkenti olma özelliği gösteriyor. Şehir, t​a​rihi müzeleriyle, ihtişamlı gökdelenleriyle, modern caddeleriyle ve eşsiz mimari yapıtlarıyla size benzersiz bir gezi olanağı sunuyor. Doğal bir liman üzerine kurulu olan şehre geldiğiniz zaman daha güzel ve unutamayacağınız bir gezi yaşamak adına aşağıda sizler için oluşturduğunuz New York gezilecek yerler dizelgesini inceleyebilirsiniz.

New York Gezilecek Yerler Listesi

Her yıl 40 milyonu aşkın turisti ağırlayan New York; tarihsel mimari yapıtlarıyla, canlı eğlence yaşantısıyla ve bol yeşillikli doğal güzellikleriyle cezbediciliğini artırmaya devam ediyor. Ulaşımın son derece gelişmiş olduğu şehirde üstelik 24 saat metro hizmeti veriliyor. New York’a ziyaretinizde modern metro hizmetini veya diğer toplu taşıma araçlarını tercih ederek görmek istediğiniz yerlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu arada New York’ta konaklayacağınız oteli kendiniz ayarlayacaksanız tavsiyeler için New York’ta nerede kalınır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

1. Özgürlük Heykeli (Statue of Liberty)

New York Özgürlük Heykeli

ABD’nin 1886 yılından günümüze değin simgesi haline gelmiş olan Özgürlük Heykeli, dünyanın en görkemli yapıtlarının başında geliyor. ABD’nin kuruluşunun 100. yılı sebebiyetiyle Fransa tarafından hediye edilmiş olan yapıt, Liberty Adası‘nın olduğu bölgede yer alıyor. Kaidesi ile birlikte 93 metreye yükselen bakır heykelin sağ elinde bir meşale, sol elinde de bir hitabe bulunuyor. Gelen turistlere açık olan mimari yapıtı, feribot ile bölgeye ulaşarak rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

2. Times Meydanı (Times Square)

New York gezilecek yerler Times Meydanı

Manhattan bölgesinde yer alan Times Meydanı, şehrin adeta kalbinin attığı en hareketli kesimleri arasında dikkati çekiyor. Göz alıcı olan bölge; ışıklı reklam panoları, dünyaca ünlü seçkin mağazaları ve yoğun turist popülasyonu sayesinde hem gündüz hem de gece boyunca canlılığını sürdürüyor. Ayrıca meydanda, New York Times’in bölgedeki yeni binalara taşındığı günden beri her yıl havai fişek kutlamaları yapılıyor.

3. Empire State Binası (Empire State Building)

Empire State Binası New York

1 Mayıs 1931 yılında yapılan ve Fifth Avenue caddesinde bulunan Empire State Binası, eşsiz mimarisiyle ve muazzam  detaylarıyla göz dolduruyor. 102 katlı olan binanın 1576 adet merdiveni, gelen yerli ve yabancı tüm turistleri hayrete düşürüyor. William Frederick Lamb tarafından tasarlanan yapıtı,  New York gezilecek yerler arasına mutlaka eklemelisiniz.

4. Rockefeller Center Top of the Rock

New York gezilecek yerler Rockefeller Center

Amerika’nın zengin iş adamı John Davison Rockefeller’e ait olan Rocklefeller Center binasının alt katı alışveriş merkezi diğer katları iş merkezi olarak işlev görüyor. NBC sdüdyolarına sahip olan ve bahçesinde buz pateni yapmak için büyük bir alan barındıran yapıt, 70 katlı yüksekliği sayesinde misafirlerine 360 derece şehir manzarası izleme keyfi yaşatıyor.

5. Central Park

New York Central Park

Geçmişte sadece bataklık halinde olan ve 1857 yılında Frederick Law Olmsted tarafından insanların daha rahat nefes alabileceği yer haline dönüştürülen Central Park, özellikle huzur verici ortamlarda vakit geçirmek isteyenlerce tercih ediliyor. ABD’nin Manhattan ilçesinde konuşlanmış olan parkta; fayton-bisiklet turu, buz pistinde kayma, göl kıyısı boyunca dinlenme ve Belvedere Kalesi‘ni gezme gibi daha pek çok aktivite yapılabiliyor.

6. Brooklyn Köprüsü (Brooklyn Bridge)

New York Brooklyn Köprüsü

New York’un Manhattan ve Brooklyn ilçelerini birbirine bağlayan köprü, göz alıcı tasarımıyla ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor.  John A. Roebling tarafından düşünülen ve 24 Mayıs 1883’te hizmete açılan yapıtın üst tarafı arabaların geçişi, alt tarafı da yayaların geçişi için kullanılıyor. Şehrin silüet görüntüsünü izlemek için Brooklyn köprüsü’ne çıkmalısınız.

7. Metropolitan Sanat Müzesi (Metropolitan Museum of Art)

New York Metropolitan Sanat Müzesi

Kuruluş fikri Amerikalı John Jay tarafından ortaya atılan Metropolitan Sanat Müzesi, 1870 yılından beri kültürel önemini korumaya devam ediyor. Sahip olduğu eşsiz koleksiyonuyla her yıl 6 milyonu aşkın turist çeken ve Central Park yanında bulunan iki katlı müze, dünyadaki en ünlü ressamlara ve heykeltıraşlara ait eserleri içerisinde barındırıyor. New York gezilecek yerler içerisinden sanatsal dokusuyla sivrilen mimari yapıtın giriş katı Eski Mısır bölümü ile başlarken; ikinci katı da modern sanat ve müzik enstrümanları bölümü sizleri karşılıyor.

8. Grand Central Terminali

New York gezilecek yerler Grand Central Terminali

Midtown Manhattan semtinde 1913 yılından bu güne değin tarihsel dokusunu korumayı başaran Grand Central Terminali, dünyanın en büyük tren istasyonu olma özelliğini taşıyor. Ziyaretçilerine tarihi bir atmosfer deneyimi sunan terminal, 44 peronu ve 67 farklı tren hattıyla günümüzde de faaliyet gösteriyor.  New York Central Railroad inşa edilen gar binasında üstelik 68 mağazaya ve 35 adet de restorana yer veriliyor.

9. Soho

New York Soho

Ulaşım, yeme-içme, eğlenme ve alışveriş gibi farklı ihtiyaçlarınıza birinci sınıf kalitede cevap verebilen Soho semti, yöre halkı ve gelen turistler tarafınca büyük bir rağbet görüyor. Demir dökme binalarla donatılmış olan bölgede yer alan eskinin küçük atölyeleri ve dükkanları şimdiler de modern alışveriş merkezi olarak çalışmalarını devam ettiriyor. Ünlü simaların da akın ettiği Soho semtine tatiliniz boyunca gezi amaçlı uğrayabilirsiniz.

10. Çin Mahallesi (Chinatown)

Çin Mahallesi (Chinatown) New York

Labirenti anımsatan ilgi çekici caddeleri sayesinde öne çıkan Chinatown, kendinizi Çin‘de hissettirecek kültürel değerleri ve alışveriş seçenekleri sayesinde popülaritesini artırıyor. Kalabalık nüfus yoğunluğunun görüldüğü semtin sokaklarında ayrıca baharatçılardan açık balık pazarlarına kadar pek çok satıcı ile karşılaşmanız mümkün oluyor. New York gezilecek yerler çizelgenize Çin Mahallesi’ni eklemenizi öneririz.

11. 9/11 Dünya Ticaret Merkezi (National September 11 Memorial & Museum)

New York 9/11 Dünya Ticaret Merkezi

11 Eylül saldırılarından 13 yıl sonra yeniden açılan Dünya Ticaret Merkezi, 541 metre yüksekliğiyle ve ihtişamıyla insanları etkiliyor. İnşası 8 yıl süren gökdelene eklenilen İkiz Kuleler Müzesi de oldukça beğeni topluyor. Müzede, İkiz Kuleler saldırısında yaşanan katliamın ardından kalan önemli parçalar ve acil durum merdivenleri sergileniyor.

12. 5th Avenue

5th Avenue New York

New York şehrinin göz bebeği olarak bilinen 5th Avenue, en prestijli ve en nezih mağazaların bulunduğu caddelerden birisini vurguluyor. Dünyada trendlerin belirlenmesinde büyük öneme sahip olan cadde, Washington Square Park’tan başlayarak Harem Nehri boyunca ilerliyor. Mimari açıdan önemli binalarıyla dikkati çeken cadde üzerinden modanın seyrine uygun kıyafetler satın alabilirsiniz.

13. İtalyan Mahallesi (Little Italy)

New York gezilecek yerler Little Italy

New York gezilecek yerler turunda Chinatown’dan sonra İtalyan Mahallesi‘ni de etnik yapısı sayesinde görülmeye değiyor. Küçük ve samimi insanların çevrelediği mahalle de İtalyan kültürüne ait yemekleri deneyebilir veya ev yapımı enfes bir şarap içebilirsiniz.

14. Aziz Patrik Katedrali

Aziz Patrik Katedrali New York

Katolik Kilisesi’ne bağlı olan ve ne-gotik tarzda oluşturulan Aziz Patrik Katedrali, şehrin 5. Caddesi üzerinde bulunuyor. Dini özelliğiyle ziyaretçilerinde büyük bir intiba bırakan ve James Renwick Jr. tarafından dizayn edilen mimari yapıt, aynı zamanda New York eyaletinin Katolik Başpiskoposluk idare binası olma özelliğiyle de önem kazanıyor. 1878 yılında açılan Katedral’de devamlı açık olan canlı taş sergisi ise yapıtın şehirle olan bağını anlatıyor.

15. Solomon R. Guggenheim Müzesi

New York Solomon R. Guggenheim Müzesi

ABD’nin en meşhur müzeleri içerisinde bulunan Solomon R. Guggenheim; çağdaş sanat koleksiyonu, tasarım harikası binası ve tarihsel dokusuyla görülmeyi hak ediyor. Frank Lloyd Wright tarafından 1959 yılında yapılan tarihsel mekanda dünyaca ünlü sanatçıların orjinal eserleri sergileniyor. Geleneksel mimari anlayıştan sıyrılan müzeye, her yıl modern sanatseverler akın ediyor.

New York’ta gezilecek diğer yerler

Yukarıda adı geçen yerler New York gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmaz yerleri. Bunlar dışında vakti olan gezginler şu noktalara da göz atabilirler:

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi (American Museum of Natural History), Wall Street, Ellis Adası Göç Müzesi (Ellis Island Immigration Museum), Staten Island Ferry, MoMA | Museum of Modern Art, The High Line, Madison Square Garden, Bryant Park, Chelsea Market, Flatiron Binası Flatiron Building, Union Square Meydanı, Chrysler Binası Chrysler Building, Yankee Stadyum, Madame Tussauds Balmumu Müzesi, Wollman Rink, Brooklyn Botanic Garden, The Cloisters, Shubert Alley ve South Street Seaport.

New York’ta nerede kalınır?

New York gezilecek yerler bakımından çok zengin bir kent bu nedenle her yıl milyonlarca gezgin şehre akın ediyor. Tabi doğal olarak bu durum da otel fiyatlarına etki ediyor. New York seyahatinizde otel rezervasyonunuzu ne kadar erken yaparsanız indirim fırsatlarından o kadar çok yararlanma şansınız olur.

Hyatt Place New York
3 yıldızlı Hyatt Place New York, şehirde konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden.

3 yıldızlı Pod 51 ve Hyatt Place New York, 4 yıldızlı Radisson Martinique on Broadway ve Crowne Plaza Times Square ile 5 yıldızlı InterContinental New York Times Square, şehirde konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden. Bunlar dışında New York’ta konaklama konusundaki genel bilgileri New York’ta nerede kalınır?, genel bilgileri ise New York gezi rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

PAYLAŞ
Yurt içi & yurt dışı birbirinden güzel seyahat destinasyonları hakkında pratik ve eğlenceli bilgiler...

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın