New York’ta Nerede Alışveriş Yapılır?

New York’ta nerede alışveriş yapılır sorusunun cevabı basit aslında: Nerede yapılmaz ki…

Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi olmasa da finansal ve ticari açıdan başkenti sayılabilecek New York hem ürün çeşitliliği hem de her segmente hitap eden alışveriş olanaklarıyla çok zengin bir şehir. Dolayısıyla burada, hemen her yerden alışveriş yapabilir, aklınıza gelen her şeyi de bulabilirsiniz.

Şehrin kozmopolit yapısı sağ olsun, New York’tan ne alınır sorusunun cevabı zengin ve çeşitli.

Öncelikle Özgürlük Anıtı, Brooklyn Köprüsü gibi şehrin simge yapılarının bibloları, hatta her türlü hediyelik eşya. Ardından lüks veya bütçe dostu yüzlerce markanın giyim, ayakkabı, çanta gibi ürünleri.

Hatta şehri Kasım ayında ziyaret ederseniz ünlü Black Friday indirimlerini kaçırmayın. Teknoloji ürünleri de bizlere göre vergi açısından daha avantajlı olduğu için New York’tan alınabilir.

New York modern sanatlar açısından çok zengin olduğu için pek çok sanatçıyı da mıknatıs gibi kendine çekiyor. Haliyle şehre yayılmış yüzlerce sanat galerisi veya benzeri yerlerden, hatta sokak sanatçılarından bile değişen fiyat aralıklarında resim, el yapımı objeler ve benzer sanat eserlerini alabilirsiniz. Hatta benim ilk tercihim bu olur.

Gelelim gurmelere… New York’ta tadabileceğiniz, yanınızda getirip tatmaya devam edeceğiniz, sevdiklerinize de hediye edebileceğiniz lezzetler; klasik Amerikan simidi diyebileceğim Bagel, tatlı atıştırmalık Donut ve alkol tüketenler için Long Island şarapları ile Napa Vadisi şarapları.

Yazının başında da söyledim, kentte her yerde alışveriş yapabilirsiniz ancak ben işinizi kolaylaştırmak için küçük bir liste yaptım. Uzatmadan New York’ta nerede alışveriş yapılır yazımıza geçelim…

1. Downtown Bölgesi

Downtown New York'ta nerede alışveriş yapılır?

New York’ta nerede alışveriş yapılır yazısına kentin merkezi ve finansal kurumların yoğunlaştığı Downtown ile başlayabiliriz. Zaten bölge New York gezilecek yerler listemizdeki birçok önemli gezi noktasına da ev sahipliği yapıyor.

Tiffany&Co, Hermés, Oculus, Bottega Veneta, Gucci, Tory Burch gibi high-end markaların hemen hepsinin mağazalarının yer aldığı bölge kaliteli, şık ve tabii ki pahalı bir alışveriş destinasyonu. Ama aynı zamanda New York’un da olmazsa olmazı…

2. Times Square ve Tiyatrolar Bölgesi

Times Square New York'ta nerede alışveriş yapılır?

Aslında Times Square Meydanı alışveriş seçenekleri açısından öyle çok da zengin sayılmaz. Ama burada yer alan Tiyatrolar Bölgesi, Batı 47. Cadde, 9. Cadde ve çevreleri özellikle teknoloji ürünleri alışverişi için bir cennet.

Dolayısıyla; eğer telefon, tablet, laptop, kamera gibi ürünler arıyorsanız bu bölgede birkaç tur mutlaka atın.

Bu arada eğer henüz New York’ta konaklama yapacağınız bölgeye henüz karar vermediyseniz New York’ta nerede kalınır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Times Square ve çevresi özellikle ilk kez New York’a gidenlerin konaklama için tercih edebileceği popüler yerlerden…

3. Fifth Avenue ve 57. Cadde

Fifth Avenue New York'ta nerede alışveriş yapılır?

Manhattan’da alışveriş ünlü Fifth Avenue ve çevresinde yoğunlaşıyor. Üstelik ürün gamı ve fiyat skalası da fazlasıyla çeşitli.

Burada Versace, Bvlgari, Cartier gibi high-end markaları da, Puma, UniQlo, Abercrombie & Fitch gibi daha bütçe dostu markaları da bulabilirsiniz.

Ayrıca New York’ta Fifth Avenue’de yürümek, burayı görmek sadece alışveriş tutkunlarına özel bir aktivite değil. Kenti ziyaret eden her turist burayı mutlaka görmeli.

4. Madison Avenue

Madison Avenue New York

Upper East Side’da yer alan Madison Avenue sadece New York değil, muhtemelen tüm Amerika’daki en büyük alışveriş bölgesi.

Bölge Madison Square Park yanındaki Flatiron Bölgesi’nin bitiminden başlıyor ve Midtown, Upper East Side boyunca devam ediyor.

Tory Burch, Fendi, Lilly Pulitzer, Lalique, Gucci, Prada burada görebileceğiniz mağazalardan sadece birkaçı. Tabii ki tahmin edebileceğiniz üzere biraz lüks bir destinasyon. Ancak bütçem yeter mi diye endişelenmeyin.

Alışveriş yapmasanız bile, mağazalar arasındaki restora edilmiş tarihi yapıları görmek dahi keyif verici. Hatta bu açıdan Ralph Lauren Store’u mutlaka ziyaret edin.

5. Chinatown

Chinatown New York'ta nerede alışveriş yapılır?

Chinatown kabalalık, kaotik ancak sıradışı ürünler bulabileceğiniz, bütçeyi de fazla sarsmayan bir cennet adeta.

Ünlü markaların taklit ürünleri, hatta gayet kaliteli taklitleri, Çin bitkisel ilaçları, hediyelik eşyalar buradan alabileceklerinizin başında geliyor.

Elbette geniş bir alan olan Chinatown’un her yerinde ilginizi çekecek, orijinal ürünler bulamayabilirsiniz. Bunun için dükkan dükkan gezmek, biraz tezgahları kurcalamak gerek. Ancak bir önden bir ipucu isterseniz; Mott Street ve The Bowery arasındaki mağazalara odaklanın.

Canal Street Market pazarı ve Pearl River Mart da Chinatown’da orijinal ürünler bulabileceğiniz yerlerden.

6. The Lower East Side Bölgesi

The Lower East Side New York'ta alışveriş

Sanat galerileri, genç tasarımcıların daha çok bohem tarzı koleksiyonları, cafe, bar ve pubları ile The Lower East Side Bölgesi sıradışı ürünler arayanlar için uygun bir alışveriş noktası. Ki tanımlama şeklimden bu bölgede neler bulunabileceğini anlamışsınızdır sanırım.

Eğer ortalama bir bütçeniz varsa bu bütçe ile farklı parçalar arıyorsanız The Lower East Side’daki galeriler ve butiklere uğramalısınız.

7. SoHo Bölgesi

SoHo New York'ta nerede alışveriş yapılır?

New York’ta nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere tarzı farklı ancak yine çok ünlü bir bölgeden bahsetmek istiyorum.

South of Houston’ın kısaltması olan SoHo bir zamanlar New York’ta yaşayan sanatçıların yoğunlaştığı, haliyle biraz bohem bir atmosfere sahip bir bölgeyken bugün orijinal tarzından çok da kaybetmeden zincir mağazalara da açılmış durumda.

Dolayısıyla isterseniz J.Crew, UniQlo, H&M gibi markalar, isterseniz de küçük ancak ilginç butikler arıyorsanız SoHo’ya uğramalısınız.

Burada yer alan Lafayette Caddesi ise antika veya sıfır dekorasyon ürünleri açısından çok zengin. Bunu da not etmekte fayda var.

8. Nolita (North of Little Italy) Bölgesi

Nolita New York'ta nerede alışveriş yapılır?

Bir zamanlar İtalyan göçmenlerinin yoğunlaştığı yer olan Küçük İtalya Bölgesi zamanla hem turistik olarak popülerleşmiş hem de alışveriş açısından. Aslında bu bölge de SoHo’nun bir parçası sayılır, biraz daha İtalyan tarzında.

Nolite özellikle giyim, ancak zincir mağazalarda sergilenmeyen, daha orijinal ürünlerin olduğu giyim alışverişi açısından tercih edilebilir.

9. East Village Bölgesi

East Village New York'ta alışveriş

Aslında New York’ta alışveriş denilince akla ilk gelen yerlerden değil East Village Bölgesi. Ancak gerçek alışveriş tutkunları için de gizli bir hazine gibi.

Özellikle bohem tarzı ürünlerden hoşlanan, farklı olanı arayıp bulmaya meraklı olanlar bu bölgeyi ve buradaki mağazaları sevecektir. Üstelik genel New York ortalamasına göre fiyatlar da daha bütçe dostu.

10. Greenwich Village Bölgesi

Greenwich Village New York'ta nerede alışveriş yapılır?

Kitap, kırtasiye ve müzik mağazaları, hediyelik eşya dükkanları, el yapımı eserlerin sergilendiği sanat galerisini andıran mağazalar ve gurme ürünlerle dolu mağazaları ile Greenwich Bölgesi diğer New York alışveriş destinasyonlarından ayrılıyor.

Fiyat segmenti de çeşitli. Saydığım ürünleri ucuzdan lükse, hemen her fiyat gamında, farklı mağazalarda bulabilirsiniz.

11. Chelsea / Meatpacking Bölgesi

Chelsea New York'ta alışveriş

Chelsea Bölgesi özellikle sanat galerileri açısından çok zengin. Bu durum haliyle bölgenin genel görünümüne ve alışveriş kültürüne de yansımış. Ancak Chelsea’nın yukarıda saydığım diğer bölgelerden farkı bu bohem havasının biraz daha lüks olması.

Bölgede Christian Louboutin, Tory Burch gibi markaların yanı sıra aynı lüks segmentte yerel butikler de mevcut. Haliyle buradan alışveriş yapacaksanız bütçenizi esnek tutmakta fayda var. Alışveriş yapmazsanız da bohem atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz.

12. Union City / The Flatiron Bölgesi

Union City New York alışveriş caddesi

Club Monaco, Lululemon, Anthropologie, Nordstrom gibi çeşitli segmentte markaları yan yana bulabileceğiniz, kiminden alışveriş yapıp kiminde yeni trendleri görebileceğiniz bir yer Union Square.

Burada haftada dört gün kurulan, şehrin en büyük gurme pazarı Greenmarket ve Noel zamanı kurulan Holiday Market de Union City’ye yerlileri ve turistleri çeken en büyük etmenlerden.

Ürün gamı ise; giyimden aksesuara, kişisel bakımdan dekorasyona, gurme gıda ürünlerinden teknolojiye aklınıza ne gelirse…

13. Brooklyn Pazarı

Brooklyn Market New York'ta nerede alışveriş yapılır?

Brooklyn Pazarı için New York’taki en iyi sokak pazarlarından diyebilirim. Williamsburg ve Chelsea’da ayrı ayrı kurulan pazarda sıfır ve ikinci el giyim eşyaları, dekorasyon objeleri, plaklar ve kitaplar, takılar gibi akla gelebilecek her türlü ürün satılıyor.

Pazarlık edebilir, cıvıl cıvıl tezgahlar arasında gerçekten ilginç ürünler bulabilirsiniz.

  • Adres:  Williamsburg, her Cumartesi, Kent Avenue at North 6th Street
  • Adres: Chelsea, her gün, 29 West 25th Street

14. Grand Bazaar NYC Pazarı

Grand Bazaar NYC New York sokak pazarı
Kaynak: twitter.com/grandbazaarnyc/

New York’ta nerede alışveriş yapılır yazısında şehrin en eski ve en büyük sokak pazarından bahsetmezsem olmaz.

100’den fazla tezgahta antikalar, dekorasyon ürünleri, vintage giyim ürünleri ve hediyelik eşyaların satıldığı pazar sadece Pazar günleri kuruluyor. Ziyaretçiler ise yerliler ve turistlerin karması.

Adres: 100 West 77th Street

15. Chelsea Flea Market Pazarı

Chelsea Flea Market New York sokak pazarı

Aslında yukarıda, Brooklyn Pazarı başlığında bahsetmiştim ama New York’un en ilgi çekici sokak pazarı olan Chelsea Flea Market’a ayrıca da yer vermek lazım.

135’den fazla tezgahın açıldığı Pazar hem turistler hem de New Yorklular arasında çok popüler. Burada 5 dolarlık ürün de bulabilirsiniz, 500 dolarlık ürün de. Kısacası, her kalite ve fiyat seviyesinde. Ürün gamı ise, hediyelik eşya, el yapımı ürünler, sanat eserleri, giyim ve antika şeklinde.

Giriş ücreti 1 USD olan Pazar haftanın her günü açık.

Adres: 29 West 25th Street

16. Century 21 AVM

Century 21 New York alışveriş merkezi

Biz zamanlar New York’un gizli cevheriyken son yıllarda popülerliği artan bir AVM Century 21.

Salvatore Ferragamo, Stella McCartney, Burberry, Prada gibi high-end markaların seri sonu ürünlerini %20-70 arası değişen indirimlerle bulabileceğiniz outlet alışveriş merkezi devasa bir yer.

6 binaya yayılan AVM’de sadece hazır giyim markaları da yok. Kozmetik, parfüm, spor ürünleri, teknoloji markaları gibi aklınıza gelebilecek her ürün gamının en iyi markaları burada.

Adres: 5 W 19th St #2C, 10011 New York

17. Bloomingdale’s Mağazaları

Bloomingdales New York'ta alışveriş

New York’un en ünlü çok katlı mağazacılık konseptlerinden biri Bloomingdale’s. Hatta New York’taki ikonik mağazalardan biri.

Şehirde birden fazla şubesi olan mağazada orta üstü ve lüks segmente hitap eden markalar yer alıyor. Tüm markaların ürünleri de kategori kategori ayrılmış durumda sergileniyor. Haliyle ayakkabı alacaksanız ilgili reyona, parfüm alacaksanız o reyona gitmeniz, tüm markaların ürünlerini bir arada görmek için ideal.

Adres: 1000, 3rd Avenue (between 59th and 60th Street); 504 Broadway in SoHo 

18. Macy’s Mağazaları

Macy's New York alışveriş merkezi

New York’ta nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere bir çok katlı mağazacılık örneği daha vermek istiyorum. Ülkenin en eski ve en bilinen mağazası Macy’s.

Yine burada da orta üstü ve lüks segmente hitap eden markalar mevcut. Mağaza düzeni de tüm çok katlı mağazalarda olduğu gibi kategoriler şeklinde. Dolayısıyla belirli bir ürün arayanların işini çok kolaylaştırıyor.

Ben aşağıda bir tanesinin adresini veriyorum ama şehirden birden fazla Macy’s Mağazası mevcut. Hatta özellikle Herald Square’da bulunan şubesi içlerinde en büyüğü.

Adres: 151 West 34th Street (Broadway & 7th Avenue arası)

19. Rockefeller Plaza

Rockefeller Plaza New York

75 Rockefeller Plaza bir gökdelende alışveriş keyfi yaşamak için ideal. Ancak bu gözünüzü korkutmasın. Burada Gucci, Prada gibi high-end markaların yanı sıra Nike, Zara gibi daha ulaşılabilir markaların da mağazası mevcut.

Alışveriş sonrası 70. kattaki Top of the Rock adlı gözlem terasından New York manzarası izlemek de başka bir artısı.

Adres: 75 Rockefeller Plaza, New York, NY 10111, USA

20. Westfield World Trade Center

Westfield World Trade Center New York'ta nerede alışveriş yapılır?

Yeni World Trade Center’daki Oculus içinde yer alan Westfield World Trade Center öncelikle mimari açıdan ilgi çekici bir yer.

2016 yılında açılan AVM’de lüks markaların yanı sıra MAC, Sephora, Lacoste gibi daha ulaşılabilir markalar da yer alıyor. Eğer bu bölgede geziyorsanız Westfield World Trade Center’a uğrayabilirsiniz.

Adres: 185 Greenwich St, New York, NY 10007, USA

New York’ta nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere her bütçe, her tarz ve her beklenti için çeşitli alternatifler sunmaya çalıştım.

Şehre dair daha fazlası için New York gezi rehberi, New York’ta ne yapılır?, New York’ta ne yenir? ve New York Havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın