New York’ta Ne Yapılır? Yapılacak 14 Şey

“New York’ta ne yapılır?” Amerika‘nın en kalabalık ve en ünlü kenti New York dünyanın her yerinden gezginlerin hayatta en azından bir kez görmek istediği yerlerden.

Hemen herkesin bucketlist’inde yer alan, bir gün mutlaka görmek istediği New York göze, kulağa, damağa ve neredeyse 5 duyunuza hitap edecek aktivitelerle dolu bir şehir.

New York’ta ne yapılır? yazısında sizlere bu kenti daha yakından tanımanız, havasını solumanız, günlük hayatının akışına kapılmanız için yapabileceğiniz aktivitelerden bahsedeceğim. Size sadece, “umarım zamanınız yeter” diyebiliyorum.

Ki aslında burada yapabileceğiniz aktivitelerin, görebileceğiniz yerlerin hepsini saymaya kalksam 1 aydan önce Türkiye’ye dönemezsiniz.

O yüzden de New York’ta ne yapılır? yazısında hiç değilse en önemli aktivitelerden bahsetmeye, görülmesi şart olan yerleri anlatmaya çalışayım. Size planlamanızda şimdiden bol şanslar.

1. Şehir turu yapın, ister yürüyerek, ister bisikletle, ister otobüsle…

New York yapılacak şeyler otobüs turu

Modern gökdelenlerin arasında uzanan geniş bulvarları, Chinatown gibi otantik bölgeleri, Central Park gibi yeşil alanlarıyla New York görsel anlamda çeşitliliğe sahip bir kent.

Ve bir şehir turuyla bu görsel zenginliğe şahit olmak New York’ta ne yapılır? diye düşünenlerin listesindeki ilk madde olmalı. Şehrin ziyaret edilecek noktaları da bunun ardından artık.

2. Brooklyn Bridge’den yürüyerek geçin.

New York'ta ne yapmalı? Brooklyn Bridge

1883 yılında yapıldığında dünyanın en uzun asma köprüsü olan Brooklyn Bridge şimdilerde Aşağı Manhattan’ı Brooklyn’e bağlayan ve şehrin simge yapısı sayılan bir köprü. Haliyle fazlasıyla da turistik.

Dolayısıyla New York’ta ne yapılır? yazısındaki ikinci önerim bu köprüden yürüyerek geçmeniz, Manhattan’ın gökdelenlerle dolu silüetini buradan seyretmeniz.

Yeri gelmişken de belirteyim, turistik bir seyahatte New York’ta görülmesi gereken tüm yerlerle ilgili bilgileri New York Gezilecek Yerler yazımızda bulabilirsiniz.

3. Central Park’ta yürüyüş yapın veya bisiklet sürün.

New York'ta ne yapılır? Central Park

Kentin dünyaca ünlü şehir parkı Central Park bir New York gezisinde görmeden dönmemeniz gereken yerlerden.

İsterseniz siz de yerel halkla birlikte sabah koşusuna çıkın, ister bir öğleden sonra elinizde kahvenizle çimlerde uzanın, banklarda oturun, isterseniz de keyifli bir yürüyüşle park içerisindeki heykelleri, antları, küçük köprüleri ve çeşmeleri görün…

Kısacası şöyle bir iki saat Central Park’ta şehrin gürültüsünden ve kaosundan uzaklaşıp dinlenin.

4. Metropolitan Sanat Müzesi’ni gezin.

Metropolitan Sanat Müzesi New York'ta yapılması gerekenler

Paris’te Louvre Müzesi, Londra’da British Museum ne ise New York’ta da Metropolitan Museum of Art o.

Ülkedeki en büyük sanat galerisi olan Metropolitan bütün gün gezmekten sıkılmayacağınız zenginlikte, Çin kaligrafisinden Mısır mumyalarına, Rönesans resim ve heykellerinden antik dönem eserlerine kadar çok geniş bir coğrafyadan çok geniş bir zaman dilimine ait eserlere ev sahipliği yapıyor.

Eğer zamanınız kısıtlıysa Metropolitan Sanat Müzesi’ni ya rehberli bir tur eşliğinde gezmenizi veya sadece ilginizi çeken alanlara odaklanarak dolaşmanızı tavsiye ederim.

New York Metropolitan Museum of Art giriş ücreti yetişkinler için 25 USD, 65 yaş üstü için 17 USD, öğrenciler içinse 12 USD.

5. Fifth Avenue’de yürüyüp, Times Square’de durun.

New York'ta ne yapılır? Times Square

Milyonerlerin Bölgesi olarak da bilinen, Central Park’ın doğu kanadı boyunca uzanan Fifth Avenue Bulvarı kentteki lüks ve prestiji simgeleyen yerlerden biri. Haliyle New York’ta ne yapılır? yazısında bahsetmeden geçemezdim.

Siz bu caddeden yürüyüşünüze başlayın, Empire State ve Frick Collection Binaları’nı, 59 ve 96. Caddeler arasındaki görsel açıdan etkileyici apartmanları ve 82 ile 105. Caddeler arasındaki müzeleri seyrededurun, yolunuz bir başka ünlü olan Times Square Meydanı’na kadar uzanacak.

Herhangi bir günde 500 bine yakın insanın gelip geçtiği, hareketli, dinamik ve geceleri ışıl ışıl olan meydan aynı zamanda New York’un da simgelerinden biri.

Yalnız burası Roma, Paris gibi klasik Avrupa meydanlarından biraz farklı, öyle her köşede kahvenizi içip etrafı seyredeceğiniz açık hava cafeleri yok. Zaten o dinamizm içinde buna gerek de yok.

6. Chinatown’da dolaşın.

New York yapılacak şeyler chinatown

Aslında bir New York gezisinde Chinatown‘un ne gereği var diyebilirsiniz. Ama Çin dışında hem Çin’e dair en özgün yer olan, aynı zamanda da çok kültürlü bir yapısı olan Aşağı Manhattan’daki Chinatown sizi gittiğinize pişman etmez. Özellikle de Asya mutfağına bayılıyorsanız.

Daracık sokaklarda otantik bir Çin seyahati yapmak, uygun fiyatlı Çin yemekleri yemek ve biraz da gizemli bir yer görmek isterseniz Chinatown’u mutlaka gezin.

7. Feribotla Lady Liberty, Staten ve Ellis Adaları’na gidin.

Özgürlük Heykeli New York'ta yapılacak şeyler listesi

Eğer yarım veya bir gün kadar ayırabiliyorsanız New York’ta ne yapılır? yazısında sizlere Manhattan’ın biraz dışına çıkmanızı önereceğim.

Hem Özgürlük Heykeli’ni denizden, en güzel açılardan görebileceğiniz, hem de turistik ve aşırı modern Amerika’dan uzaklaşıp biraz daha yerel bir Amerika keşfedeceğiniz Staten Adası veya Ellis Adası gezisi bu tur için ideal birer adres. Ki zamanınız varsa her iki adaya da gidin.

Bu turu önceden organize etmek isterseniz size önerim:

Özgürlük Heykeli, Pedestal ve Ellis Adası Turu: Yaklaşık yarım gün süren tura, Özgürlük Heykeli’ne, Pedestal ve müzeye girişin, Ellis Adası ve Museum of Immigration giriş dahil. Tur kapsamında gidiş dönüş feribot bileti de mevcut ve bu turu yapmış olan 900’e yakın kullanıcı 5 üzerinden 4,8 puan vermiş.

Normalde böyle bir turu kendiniz yapmak istediğinizde tek tek tüm detaylarla uğraşmanız gerekecek. Maliyeti 50 – 60 USD seviyesinde tutabilseniz bile lokasyonları bilmediğinizden giriş nerede yapılır, gişe neresi diye aramaktan tüm gününüzü bu geziye ayırmanız gerekecek.

O yüzden bu turun en önemli avantajı yarım günde, sizi de yormadan gezdirebiliyor olması.

8. Manhattan Çevresi’nde tekne turuna katılın.

New York'ta ne yapılır? tekne turu

New York’u karadan gezmekten sıkılıp, biraz da kalabalıktan uzaklaşmak isterseniz Manhattan Adası çevresinde yapılan tekne turları harika bir kaçış. Hem de tam kaçış bile değil.

Bunun için seçenekleriniz de çok fazla. İsterseniz gruplara özel birkaç saatlik tekne turlarına katılabileceğiniz gibi, isterseniz de hop on hop off tekne turlarına katılıp, istediğiniz yerde inip istediğiniz yerde tekrar tekneye binerek de böyle bir seyahat yapabilirsiniz.

Manhattan demişken, mutlaka burada konaklamak da isteyeceğinizi düşünüyorum. Ancak kentin gerek bütçe açısından, gerek hareket veya sakinlik açısından konaklamaya uygun pek çok bölgesi mevcut.

Henüz rezervasyon yaptırmadıysanız New York’ta nerede kalınır? yazısına da bir göz atmanızda fayda var.

9. New York’u gökyüzünden seyredin.

New York'ta ne yapılır? Empire State

New York’u karadan ve denizden bol bol seyrettikten sonra, biraz bütçeniz de varsa bir kez de havadan seyredin. Bunun için alternatifleriniz de sonsuz.

İsterseniz Rockefeller Center’ın Top of the Rock Seyir Terası’ndan, Empire State Building’den veya One World Observatory Seyir Terası’ndan şehri seyredebileceğiniz gibi isterseniz de bir helikopter turu yapabilirsiniz.

Bu kısım sizin bütçenize ve keyif aldığınız aktivitelere bağlı, ben New York’ta ne yapılır? yazısında sadece bir öneri vereyim, diğerlerini siz de keşfedebilirsiniz:

Empire State Binası’ndan New York Manzarası: New York’un ikonik yapılarından Empire States’in 86. Katındaki seyir terasına çıkıp buradan şehir manzarası izlemek bir New York seyahatinin en keyifli kısımlarından.

Daha önceden paketi almış olan 5 bine yakın kullanıcının 4,6 puan verdiği hizmete bina içerisinde ücretsiz WiFi, telefonunuza indireceğiniz sesli rehber, “Dare to Dream” Sergisi’ne giriş ve en önemlisi binaya sırada beklemeden, öncelikli giriş hakkı da dahil.

10. 9/11 Anma Müzesi’ni ziyaret edin.

New York'ta ne yapılır? 9/11 New York

2001 yılının 9 Eylül tarihindeki uçak saldırılarını hatırlamayanınız yoktur sanırım.

Sadece Amerika değil tüm dünyayı etkileyen, hatta dünyanın politik dengelerini baştan başa değiştiren ve 3000’e yakın kişinin hayatını kaybettiği terör saldırıları ve bunun etkileri hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenler için New York’ta ne yapılır? yazısındaki önerim 9/11 Anıtı ve Müzesi‘ni ziyaret etmeleri.

11. Grand Central Terminal’den trene binin.

Central Station New York yapılacak şeyler

Tren İstasyonu olduğu için sıradan bir ulaşım fasilitesi diyerek gözünüzde küçültmeyin Grand Central Terminal‘i. Etkileyici mimarisi ve kubbesinden “Fısıltılar Galerisi’ne” tren istasyonu dünyada eşi benzeri olmayan bir yer.

Üstelik günde yüzlerce trenin gelip geçtiği istasyon halen faal olduğu için giriş ücreti ödemenize de gerek yok.

12. Broadway’de bir müzikal seyredin.

New York'ta ne yapılır? Broadway tiyatro

50’ye yakın tiyatro salonu, onlarca farklı müzikal ve tiyatro performansıyla dünyanın sahne sanatlarına yön veren Broadway New York’ta ne yapılır? diye düşünenlerin listesine mutlaka alması gereken yerlerden. Hatta mümkünse burada ilginizi çeken bir performansı da seyretmelisiniz.

Günümüzde sinemada adını duyurmuş pek çok ünlünün çıktığı, kimisinin halen buradaki performanslarda rol aldığı Broadway’de sürekli sergilenen müzikaller ise Majestic’te “Operadaki Hayalet (The Phantom Of The Opera)”, Ambassador’da “Chicago” ve Minskoff’da “Aslan Kral (Lion King)”.

Bunlar ve diğer performanslar o kadar popüler ki çoğu kapalı gişe oynuyor, dolayısıyla biletlerinizi New York’a gitmeden önce almanızı öneririm.

13. Chelsea Market’te yerel lezzetleri tadın.

New York'ta yapılması gerekenler Chelsea Market

Aslında Amerikan kültürünün başta Avrupa olmak üzere çeşitli milletlerin kültürü olduğunu, tarihinin görece daha yeni olduğunu hepimiz biliyoruz.

Yemek kültürü de bir istisna değil. Ancak yine de Amerika ve hatta New York özelinde “yerel” diyebileceğimiz lezzetler var ve bunları mutlaka tatmalısınız.

Manhattan’ın batı yakasında yer alan Chelsea Market ise bunun için en ideal adreslerden.

14. New York’u daha yakından tanıyın.

New York'ta ne yapılır? sokakları gezin

New York’ta ne yapılır? yazısında bu rüya kentte yapabileceklerinizden bahsetmeye çalıştım ama şehir öyle zengin ki bunların hepsini yapsanız da hala New York’u tam olarak gezmiş olmayacaksınız. Zamanınız kalırsa, yukarıdaki liste dışında sizlere önerilerimin devamı ise;

 • Bushwick’teki yaratıcı graffitileri görün,
 • Guggenheim Müzesi ve New York Modern Sanatlar Müzesi’ni gezin,
 • Bagel ve hotdog tadın,
 • Harlem, SoHo, Chelsea ve Little Italy Bölgeleri’ne yarım günlük geziler yapın,
 • Brooklyn Heights Mahallesi’nde gökdelenlerden uzaklaşıp yan yana dizilmiş klasik New York evlerini görün,
 • Greenwich Village’da 19. YY’dan kalma evleri görün, buraya kadar gitmişken yerel yemeklerden de tadın,
 • New York Botanik Bahçesi’nde dolaşın, bir spor müsabakasını canlı izleyin,
 • Carnegie Hall’da bir konser veya gösteri izleyin,
 • Klasik müzik seviyorsanız New York Filarmoni Orkestrası’nın bir konserine mutlaka gidin,
 • Eski tren raylarını renove ederek yapılan, 11th Avenue üzerinde yerden 10 metre yükseklikteki yürüyüş yolu High Lane’de yürüyün,
 • St Patrick’s Katedrali’ni görün,
 • Amerika’nın Orta Çağ sanatı ve mimarisine adanmış, 5 antik kentten oluşan The Cloisters Müzesi’nde gezin (Metropolitan Museum of Arts’ın bir bölümü)

Özetle New York’ta Ne Yapılır?

New York'ta yapılacak şeyler

New York’ta ne yapılır? yazısı, özeti en zor çıkarılan yazılardan biri olacak sanırım. Zira kent öyle büyük ve görsel açıdan öyle zengin ki, burada yapacaklarınız ne kadar zamanınız ve ne kadar bütçeniz olduğuna bağlı biraz da.

Ama konsantre bir New York turu için tavsiye isterseniz, yapmadan dönmeyin diyeceklerim; Fifth Avenue’de yürüyüp, Times Square Meydanı’nı görmek, Brooklyn Köprüsü’nden geçmek, Central Park’ta biraz zaman geçirmek, şehri Empire State Building, One World Observatory veya Rockefeller Center Gökdelenleri’nin birinin seyir teraslarından seyretmek, Greenwich, SoHo veya Chelsea Bölgeleri’ne gitmek ve bir de Broadway Müzikali izlemek olurdu.

New York’ta ne yapılır? yazısında sizlere şehirdeki aktivitelerle ilgili bilgi vermeye çalıştım, sizin de eklemek istedikleriniz olursa duymaktan mutlu olurum.

Yorum yapın