Oslo’da Ne Yapılır? Yapılabilecek 10 Güzel Öneri

“Oslo’da ne yapılır?” Yemyeşil dağlar ve deniz arasında yer alan Oslo sadece Avrupa’nın en yeşil kentlerinden biri değil Norveç’in de başkenti ve İskandinavya’nın en büyük üçüncü şehri unvanına sahip.

Ekonomisi deniz ticareti ve petrol ile şekillenen kent zengin bir şehrin sahip olduğu konforlu yaşam, bol yeşil alan, sanat, sosyal hayat ve teknoloji gibi tüm avantajlara da sahip. Sırtını dayadığı Oslo Fiyortları ise burayı benzersiz güzellikte bir yer haline getiren doğa harikalarından.

Doğal güzellikleri bir yana kültürel açıdan da Oslo mutlaka görülmesi gereken kentlerden. Ki bu kültürel dokuyu da ünlü “Çığlık” isimli tablosuyla ressam Munch, binlerce eseriyle Heykeltraş Gustav Vigeland ve tiyatro oyunları yazarı Henrik Ibsen şekillendiriyor.

Sanırım bu giriş size Oslo’da yapılacak şeyler hakkında az çok bir fikir vermeye başlamıştır.  Hazırsanız detaylara geçelim.

1. Akershus Kalesi’ni gezin.

Oslo'da ne yapılır? Akershus Kalesi

Oslo’da ne yapılır yazısında şehirdeki tarihi ve turistik yapılardan çok fazla bahsetmeyeceğim. Oslo Katedrali, Kraliyet Sarayı, Oslo City Hall (Tarihi Belediye Binası) ve Margareta Kyrkan Kilisesi gibi tarihi yapıların büyük kısmını zaten gezersiniz ve isterseniz bunun için Oslo gezilecek yerler yazısını da okuyabilirsiniz.

Ancak Akershus Kalesi’nden kısaca da olsa mutlaka bahsetmeliyim, zira kentteki en önemli tarihi yapı bu.

Şehrin düşman işgallerine karşı savunması amacıyla 13. YY’da V. Haakan tarafından yaptırılan ancak geçirdiği yıkımlardan sonra bugün gördüğümüz ve Rönesans stili halini 17. YY’da Kral IV. Christian döneminde alan kale bir Oslo ziyaretinde görmeniz gereken en önemli tarihi yapı.

İsterseniz kalenin içini detaylarıyla gezebilir, isterseniz de önünde, bahçesinde nefis fotoğraflar çekebilirsiniz.

2. Bygdoy Yarımadası’nı dolaşın, müzeleri gezin.

Bygdoy Oslo'da yapılacak şeyler

Oslo şehir merkezinin 5 kilometre kadar batısında yer alan Bygdoy Mahallesi hem havanın açık olduğu günlerde benzersiz, fotojenik manzarası hem de şehrin en önemli müzelerine ev sahipliği yapması sebebiyle önemli bir ziyaret noktası.

Yarımadanın güneyi özellikle yaz aylarında yerliler ve turistlerin açık havada yürümek, bisiklete binmek gibi keyifli aktiviteler yaptığı yerlerden.

Bir de burada yer alan Viking Gemisi Müzesi, Fram Müzesi, Norveç Folk Müzesi, Kon-Tiki Müzesi ve Norveç Denizcilik Müzesi’ni göz önüne aldığınızda 1 tam gününüzü Bygdoy Yarımadası’na ayırmanızı tavsiye ederim.

Buraya ulaşımın hem kolay hem de keyifli bir yolu ise Oslo City Hall önündeki iskeleden kalkan feribotlar.

Tabii Bygdoy Bölgesi’ni konaklama için de tercih edebilirsiniz. Hatta daha da iyisi, siz önce Oslo’da nerede kalınır? yazısına bir göz atın, şehrin hangi bölgeleri hangi açılardan ideal onu bir görün, sonra da otel rezervasyonu yaptırın…

Aslında Oslo’da ne yapılır yazısında yeri gelmişken şehirdeki tüm müzelerden birer cümleyle bahsedeyim ki bu konuya ilgi duyanlar için de derli toplu bir rehber olsun.

9. YY’dan kalma bir Viking Gemisi’nin 1905 yılında denizden çıkarılarak beraberinde çeşitli Viking gemilerinden kalıntıların da sergilendiği Viking Gemisi Müzesi,

Norveç’in kuzey ve güney kutbu keşiflerinde kullanılan ilk gemisi Fram ve diğer keşif gemisi Gjoa’nın sergilendiği, ülkenin en önemli kutup kaşifleri Fridtjof Nansen, Otto Sverdrup ve Roald Amundsen’in keşiflerinde dair detaylı görseller ve dokümanların yer aldığı Fram Müzesi,

Norveç kültürünü yönlendiren tarihi yapıların ve çeşitli objelerin sergilendiği açık hava müzesi Norveç Folk Müzesi,

Rönesans ve Barok Dönem sanat eserlerinin sergilendiği, Edvard Munch’ün ünlü “Çığlık” adlı eserine de sahip olan Norveç Ulusal Galerisi,

Antropolog ve kaşif Thor Heyerdahl’ın seyahatlerindeki buluntulara adanmış olan Kon-Tiki Müzesi,

1952 yılı Kış Olimpiyatları’nın kayak yarışlarının düzenlendiği yerde, Norveç’de kayak sporunun 4000 yıllık tarihçesine ışık tutan Holmenkollen Kayak Müzesi,

Ünlü Norveç’li ressam Munch’ün eserlerine adanmış olan ve ressamın 1.200’den fazla eserine ev sahipliği yapan Munch Müzesi,

Ünlü şair ve oyun yazarı Henrik Ibsen’in hayatının son 10 yılını geçirdiği evinde,çalışmalarına ve hayatına dair detayların sergilendiği Ibsen Müzesi,

Bilim ve teknolojiye dair, sürekli yenilenen geçici sergileriyle Norveç Bilim ve Teknoloji Müzesi,

Norveç’in Nazi işgaline karşı direnişine odaklanan, döneme dair görseller ve dokümanların sergilendiği Norveç Direniş Müzesi,

Francis Bacon, Sigmar Polke, Andy Warhol gibi sanatçıların eserlerinin sergilendiği Astrup Fearnley Modern Sanatlar Müzesi.

3. Heykel Parkları’nda gezin.

Oslo'da ne yapılır? Vigeland Sculpture Park

“Oslo’da ne yapılır?” diye düşünürken şehirdeki çeşitli heykel parklarını da listeniz mutlaka alın. En azından birini. Ki Oslo bu konuda fazlasıyla zengin.

Frogner Park heykel traş Gustav Vigeland’ın 212 eserinin yer aldığı girişi ücretsiz bir açık hava parkı.

Eğer Gustav Vigeland’ın eserleri sizi etkilediyse parkın ardından sanatçının evi ve atölyesinin de yer aldığı, özellikle ilk dönem eserlerinin sergilendiği Vigeland Park’ı da ziyaret etmelisiniz.

Renzo Piano tarafından düzenlenen, Antony Gormley, Ugo Rondinone, Anish Kapoor gibi heykeltraşların modern eserlerine yer veren Tjuvholmen Park da ilginizi çekebilecek yerlerden.

Son olarak Edvard Munch’ün ünlü “Çığlık” adlı eserine ilham kaynağı olmuş, Salvador Dali, Damien Hirst gibi ustaların eserlerinin sergilendiği, girişi ücretsiz olan Ekeberg Park şehir merkezinden 30 dakikalık yürüme mesafesinde. Ancak kesinlikle bu yürüyüşe değer.

4. Karl Johans Gate’ye yürüyüş yapın, bir cafede oturup etrafı seyredin.

Oslo'da ne yapılır? Karl Johans Gate

Oslo’da yapılacak şeyler listesinde sırada biraz da şehir hayatına karışma zamanı.

Merkezi tren istasyonundan Palace Park’a uzanan şehrin en popüler caddesi Karl Johans Gate isterseniz vitrinlere bakmak, isterseniz sık sık karşınıza çıkacak yeşil alanlarda dinlenmek isterseniz de açık havada bir cafeye oturup kahve içerek gelen geçeni seyretmek için ideal.

Hep tarihi yapı gezecek değilsiniz ya, biraz da şehir hayatına karışmalısınız.

5. Oslo Opera ve Balesi’nde bir temsil izleyin .

Opera Binası Oslo gezilecek yerler

Sadece Norveç değil, belki de tüm İskandinavya’nın en ikonik yapılarından Oslo Opera ve Balesi’nin binası.

Oslo Fiyortları’ndan görebileceğiniz buzullara benzeyen yapı 2007 yılında açılmış ve kentteki en önemli opera ve bale temsillerine ev sahipliği yapıyor.

İsterseniz bir turla binanın içini ve dışını görmeye de gidebilirsiniz ancak ben size bir akşam burada bir temsil izlemenizi tavsiye ederim.

6. Aker Brygge’de dolaşın.

Aker Brygge Oslo yapılacak şeyler listesi

1980’li yıllara kadar, 150-200 yıl boyunca tersane olarak kullanılmış bölge eski tuğla evleri ve atölye binalarıyla tarihi bir görünüme sahip. Bugünse alışveriş, yemek yeme ve sosyalleşmenin en güzel adreslerinden.

Haliyle “Oslo’da ne yapılır?” diye düşünüyorsanız bu fotojenik bölgeye birkaç saatinizi ayırmalı, sokaklarında dolaşıp isterseniz biraz da alışveriş yapmalısınız.

Hatta ılık yaz günlerinde iskele çevresine yerleştirilmiş Oslo Fiyortları manzaralı banklara, koltuklara oturabilir, elinizde kahvenizle deniz trafiğini seyredebilirsiniz.

7. Mathallen Food Hall’da tezgahlar arasında gezinin, Norveç lezzetlerinin tadına bakın.

Oslo'da ne yapmalı? Mathallen Food Hall

Oslo’da yerel lezzetler denilince akla ilk gelmesi gereken yer; eskiden endüstriyel bir bina olan, bugünse içerisinde yer alan 30’a yakın restoran, bar, atıştırmalık tezgahı ile Mathallen Food Hall.

Karnınız açken gidin, tezgahlarda ve restoranlarda ilginizi çeken yemekleri tadın ve burada sık sık düzenlenen yarışma veya yemek kursu gibi eğlenceli aktivitelerden birine denk gelmeye çalışın.

8. Bla’da canlı müzik dinleyin.

Oslo'da ne yapmalı? Bla müzik

Oslo’da gece hayatının en eski yerlerinden Bla. Jazz ve hip hop tarzı bazen DJ eşliğinde bazen de canlı performansları dinleyebileceğiniz kulüp hem kentin yerlileri hem de turistler tarafından fazlasıyla seviliyor.

Özellikle pazar akşamları yıllardır burada çalan bir grup var, mümkünse onları dinleyin. Erken giderseniz de nehir kenarında bir masada keyifle içkinizi yudumlayabilirsiniz.

9. Saunaya gidin.

Oslo yapılacak şeyler listesi Sauna

Oslo’da ne yapılır yazısında biraz da Nordik kültürüne dair bir aktiviteden bahsedeyim: Sauna! En ünlüsü Fin saunaları olsa da Norveç saunaları da kesinlikle tecrübe etmeye değer.

Kentte onlarca sauna var, istediğiniz herhangi birine gidip birkaç saat keyif yapabilirsiniz ama biraz daha etnik bir deneyim isterseniz bir yandan keyif yaparken bir yandan Oslo Fiyortlarını da izleyebileceğiniz, yüzer sauna olan KOK’a gitmenizi tavsiye ederim.

10. Norveç Fiyortları’na tekne turu yapın.

Oslo'da ne yapılır? Norveç Fiyordları

Oslo İskelesi’nde seyrettiğiniz su aslında güneyde Skagerrak’a uzanan ünlü fiyortlardan. Ki bu sularda dar geçitler, ormanlarla kaplı adacıklar ve kentin zenginlerinin yazlık evlerinin yer aldığı adalar mevcut.

Dolayısıyla Oslo’da ne yapılır diye düşünürken fiyortlarda bir tekne gezintisini de listenize mutlaka almalısınız.

Oslo City Hall önünden kalkan teknelerle isterseniz yarım gün süren ve nefes kesici manzaralar seyredebileceğiniz turlara katılabilir, isterseniz de birkaç saatlik daha küçük turlar yapabilirsiniz. Ancak bu aktivite genelde havanın sıcak olduğu yaz aylarında yapılabilir onu da belirteyim.

2 Saatlik Oslo Fiyortları Tekne Turu: Yaklaşık 2 saat süren tekne turunda fiyortların en fotojenik halini görebilirsiniz. Ve Oslo’da yapılabilecek tüm aktiviteler düşünüldüğünde tekne turu zamanınızı keyifli geçirirken şehri de tanımanızı sağlayacak en ideal seçenek.

Oslo City Hall önünde Pier 3’den kalkan turu yapmış olan 1000’den fazla gezginin puanı ise 4,3.

3 Saatlik, Yemekli Oslo Fiyortları Tekne Turu: 3 saat süren tekne turuna deniz ürünleri ağırlıklı açık büfe yemek de dahil. Ki Oslo’ya kadar gitmişken fiyortları yakından görmeden dönmezsiniz herhalde?

Gün batımında bu fiyortları en güzel haliyle seyredebileceğiniz daha önceden yapmış olan 400’e yakın gezginin puanı da 5 üzerinden 4,5. Daha ne olsun…

Özetle Oslo’da Ne Yapılır?

Oslo'da yapılması gereken şeyler

Kuzeyin soğuk başkenti Oslo turistlere diğer Avrupa kentlerinden çok farklı aktiviteler sunuyor. Belki ikliminden, belki de ünlü pahalılığından ötürü. Bu kente ayıracağınız zaman da Oslo’da yapılacak şeyler listenizi oluşturmanızda önemli bir etken.

Ben zamanı ve bütçesi ne olursa olsun, Oslo’da yapılacak şeyler listesinin olmazsa olmazı olarak Akershus Kalesi turu, heykel parklarından en az birini gezme ve saunada keyif yapmayı öneririm. Bu saydıklarım en Oslo’ya özgü aktivitelerden. Artık bundan sonra bütçeniz ve zamanınıza kalmış.

Oslo’da ne yapılır yazısında burada görebileceğiniz yerler dışında, yapabileceğiniz eğlenceli, dinlendirici veya kültürel aktivitelere yer vermek istedim. Sizin eklemek istedikleriniz var mı? Varsa, yorumlara yazabilirsiniz.

Yorum yapın