Ana Sayfa » Avrupa » Portekiz » Porto » Porto Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

Porto Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

Porto şehir havaalanı şehir merkezi ulaşım

Porto Havaalanı (OPO) Francisco Sá Carneiro Airport ismiyle anılıyor. Türkiye’den Porto’ya her gün ortalama 4 saat 45 dakika süren direkt uçak seferleri düzenleniyor.

Porto Havaalanı, şehir merkezinin 11 km kadar kuzeybatısında yer alıyor. Portekiz‘in en büyük ve işlek üçüncü havaalanı olan Porto Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için birçok seçenek var.

Porto Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Porto şehir merkezi havaalanı arası özel transfer

Porto Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için metro, otobüs, taksi gibi birçok seçenek mevcut. Bunların haricinde özel transfer hizmeti sağlayan firmalarla anlaşarak havaalanı transferinizi bu şekilde halledebilirsiniz.

Aynı şekilde öncesinde otelinizle iletişime geçerek havaalanı transfer hizmeti olarak geçen “airport pick up” hizmeti verip vermediklerini öğrenebilir ve bu şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yazının asıl konusu olan Porto Havaalanı şehir merkezi ulaşım için toplu taşıma seçeneklerine geçmeden önce konfor tercih edenlere birkaç özel transfer önerisinde de bulunmak isterim.

Porto Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım / Otelinize Paylaşımlı Transfer: Porto’ya tek veya iki kişi olarak gidiyorsanız ve havaalanında yer yön aramakla uğraşmak istemiyorsanız sizin gibi diğer yolcularla araç paylaşıp yine de otelinizin kapısına kadar ulaştırılacağınız bu hizmet ideal.

Fiyatı kişi başı 9,99 Euro olan bu hizmeti alabilmek için rezervasyon sırasında varış gününüzü ve saatinizi bildiriyorsunuz, sizinle aynı saatlerde, aynı yöne giden kişilerle eşleştirmeniz yapılıyor.

190 müşterinin memnun kaldığı hizmeti Porto Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında konforlu ve hızlı bir yöntem olarak öneririm. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Porto Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım / Otelinize Direkt Transfer: Porto Havaalanı’nda sürücünüz tarafından karşılanıp, lüks araçlarla otelinizin kapısına kadar bırakılacağınız bu paket ise daha çok birlikte seyahat edenlere hitap ediyor.

1-4 kişilik gruplar için 22,70 Euro fiyatı olan servisi havaalanında yer, yön aramakla uğraşmak istemeyen, hızla oteline geçmek isteyenlere tavsiye ederim. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Taksi

Porto havaalanı ulaşım havaalanı taksisi

Porto Havaalanı şehir merkezi ulaşım ihtiyacınızı taksi ile çözebilirsiniz. Taksi, şehir merkezine en hızlı ve en rahat şekilde gidebileceğiniz seçenek denilebilir.

Yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor, metroya kıyaslandığında bile daha hızlı bir seçenek. Bu nedenle aceleniz, kısıtlı zamanınız varsa taksi kullanmanızı tavsiye ederim.

Havaalanı çıkış kapısında günün her saati taksi bulabileceğiniz bir taksi kuyruğu oluyor. Olmaması durumunda içeride danışmaya gidip taksi çağırmasını rica edebilirsiniz.

Porto‘da taksi ücretleri taksimetre hesabıyla belirleniyor. Havaalanı şehir merkezi arası ortalama fiyat 20 Euro ila 30 Euro arasında değişiyor. Bavul boyutu ve sayısına göre bavul için ekstra ücret ödemeniz gerekebilir. Aynı şekilde gece saatlerinde ve hafta sonları fiyatlar artıyor.

Taksiye binmeden önce taksici ile fiyat konusunda anlaşmanız işinize yarayacaktır. Çoğu taksici az çok İngilizce bildiği için anlaşmak kolay, en kötü durumda gideceğiniz yeri bir kağıda yazarsanız karşı taraf olayı anlıyor.

Araç Kiralama

Porto Havaalanı şehir merkezi ulaşım araba kiralama

Havaalanından Porto şehir merkezine ulaşımınız için araç kiralayabilirsiniz. Özellikle, Porto gezi planınızda daha şehir dışı bölgeler varsa araç kiralamak daha mantıklı olacak çünkü taksi kullanımı ile kıyaslandığında araç kiralama daha uygun fiyata geliyor.

Porto Havaalanı’nda araç kiralamak istiyorsanız havaalanında zemin katta birçok global araç kiralama firmasının şubesi var. Sixth, Europcar, Budget, Hertz, Avis bu firmalar arasında yer alıyor.

Porto’da araç kiralama ücretleri tercih edeceğiniz aracın modeline ve gün sayısına göre değişiklik gösterecektir. Türkiye’den almış olduğunuz ehliyet orada da geçerli ancak firmadan firmaya değişiklik gösteren gerekli belgeler olabilir. Bu nedenle öncesinde firma koşullarını dikkatli okumanız da fayda var.

Ayrıca havaalanında araç kiralamak yerine seyahatiniz öncesi internet üzerinden bu işi hallederseniz çok daha uygun fiyatlı oluyor.

Park ve trafik kurallarına uyduğunuz sürece şehir içinde araç kullanmakla ilgili bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ceza yemeniz durumunda araç kiralama firması bu ceza için de size ayrı bir fatura kesiyor.

Metro

Porto havaalanı ulaşım metro

Porto Havaalanı şehir merkezi ulaşım için metro kullanabilirsiniz. Metro hem bütçe dostu hem de hızlı ve rahat bir seçenek. Porto metro ağında 6 farklı hat var: A,B,C,D, E ve F.

E hattı havaalanı hattı. Hat üzerindeki ilk durak havaalanı son durak ise Estadio do Dragao durağı. Şehrin merkezi olarak kabul edilen duraksa sondan 5. durak olan Trindade durağı.

Şehir merkezinde konaklayacaksanız muhtemelen Trindade ve sonrasındaki duraklardan birinde inmeniz gerekecek. Toplam yolculuk yaklaşık 36 dakika sürüyor.

Pazartesi’den Cuma’ya 05.58-00.34 saatleri arası neredeyse her yarım saatte bir sefer var. Sabah çok erken saatler ve gece geç saatler harici sefer sıklığı 20 dakikaya düşüyor.

Cumartesi günleri ise gün ortası saatlerde de yalnızca her 30 dakikada bir sefer var. Pazar günleri ve resmi tatillerde sefer aralığı yine 30 dakika.

Porto’da metro bileti için farklı seçenekler mevcut. “Andante Azul” tek kullanımlık bilet, “Andante 24” 24 saatlik bilet, “Andante Tour” 1 veya 3 günlük seçenekleri olan görece daha uzun süreli biletler.

Bu biletler için de sabit bir ücret aslında yok. Toplu taşıma ücretlendirmesi bölgelere göre belirlenmiş. z1, z2, z3 gibi farklı bölgeler (zone) var. Porto Havaalanı için almanız gereken bilet z4 kapsamında olmalı.

Andante Azul için z4 ücreti 2 Euro ancak ilk seferde kart için de 0,60 Euro ödemeniz gerekiyor. Alacağınız bilet 1 saat 15 dakika geçerli oluyor. Bu tip tek kullanımlık biletlere aynı bölge içerisinde yapacağınız seyahat için para yükleyebiliyor ama farklı bölge için yükleyemiyorsunuz.

Andante 24 için bilet ücreti 6,90 Euro. Kartı ilk alışınızda yine 0,60 Euro ekstra ödemeniz gerekiyor. Aynı şekilde farklı bölgeler için bu kartı kullanamıyorsunuz.

Andante Tour biletlerinden 1 gün boyunca geçerli olan bilet 7 Euro, 3 gün geçerli olan ise 15 Euro ve farklı bölgeler için aynı bileti kullanabiliyorsunuz. Porto’ya gitme amacınız kısa bir seyahat değil de daha uzun bir zaman geçirmekse aylık akbile benzer aylık kartları tercih edebilirsiniz.

Detaylı bilet fiyatı bilgisi için şu linke * tıklayabilirsiniz.

  • en.metrodoporto.pt/pages/397

Otobüs / Toplu Taşıma

Porto Havaalanı şehir merkezi ulaşım otobüs

Havaalanından Porto şehir merkezine otobüs ile geçebilirsiniz. Porto şehir içi ulaşım ağını da sağlayan STCP havaalanı şehir merkezi arası otobüsleri de işletiyor.

STCP haricinde Resende isimli firmanın havaalanı otobüslerini de toplu taşımaya ait biletlerle kullanabiliyorsunuz. Otobüsle gidecekseniz şehir merkezine ortalama yolculuk süresi 1 saat oluyor.

Havaalanında şehir merkezine geçmek için kullanabileceğiniz 3 otobüs hattı var: Line 601, Line 602, Line 604 ve 3M.

3M geceleri işliyor diğer hatlar ise gündüz. 601 ve 602 hatlarının son durağı aynı: Cordoaria. Burada indikten sonra yalnızca 3 dakika yürüyerek şehrin tarihi ve turistik merkezi olarak kabul edilen noktaya ulaşıyorsunuz.

Çalışma saatleri 05.30-00.30. Ortalama her 25 dakikada bir sefer var. İki otobüs arasındaki tek fark izledikleri rota. 604 ise 06.00-21.00 saatleri arasında çalışıyor ve her 30 dakikada bir var. Son durak S. João Hospital. 

Burası şehir merkezinden biraz uzakta kalıyor bu nedenle detaylı rota bilgisi için şuraya * göz atabilirsiniz. Konaklayacağınız yere en yakın durağı buradan bulabilirsiniz.

  • stcp.pt/fotos/horarios/604/volta/604_volta_aept1.pdf

3M hattı 00.30-05.30 saatleri arasında çalışıyor. Sefer sıklığı 1 saat. İzlediği rota şöyle: Av. Aliados; Trindade; Carolina Michaelis; Monte dos Burgos; Padrão da Légua; Ponte de Moreira; Pedras Rubras; Aeroporto.

Bu duraklar arasında Trindade durağında inerseniz şehir merkezine ulaşmış oluyorsunuz. Detaylı rota bilgisi için şuraya göz atabilirsiniz.

  • stcp.pt/fotos/horarios/3M/volta/3m_volta_aept1.pdf

Resende firması da Porto Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda 120 numaralı hattı işletiyor. Hafta içi ve Cumartesi günleri 06:10-19:30 saatleri arasında her 30 dakikada bir sefer var.

Pazar günleri ve tatillerde ise 07:25-14:05 saatleri arasında her 40 dakikada bir, 14:30-19:30 saatleri arasında her 30 dakikada bir sefer var. Bu otobüslerin son durağı Igreja de Guifoes.

Tam olarak şehir merkezinde değil. Yukarıdaki harita görselinde lokasyonu görebilirsiniz.

Otobüs biletleri de metro kısmında anlattığım bilet tipleriyle aynı. O biletlerden yine bölgeye göre satın alabilir ya da otobüsün içerisinde 1,95 Euro karşılığında bilet satın alabilirsiniz.

Shuttle / Özel Otobüsler

Porto şehir merkezi Porto havaalanı ulaşım shuttle

Porto Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için kullanabileceğiniz bir diğer seçenek de özel transfer hizmeti sağlayan shuttle firmaları.

Shuttle hizmeti otobüs veya özel araç olarak değişiklik gösterebiliyor. Bu tamamen sizin isteğinize ve bütçenize kalmış durumda. Eğer daha küçük araçlarla veya size ait bir araçla transfer hizmeti isterseniz daha pahalı olacaktır.

Özel otobüsleri tercih ederseniz toplu taşımaya ait otobüsler kadar uygun fiyatlı olmasa da özel transfer hizmetine göre daha uygun fiyatlı oluyor.

Porto’da havaalanı transfer hizmeti sağlayan birçok firma var. Terravision, Transdev, 100rumos bu firmalar arasında en çok tercih edilenleri.

Ortalama shuttle ücretleri 5 Euro‘dan başlıyor. İki kişilik yolculuk tercih edecekseniz ortalama 9 Euro, 3 kişilik için 7 Euro gibi fiyatlar var. Otobüsler içinse ortalama fiyat 3 Euro denilebilir ancak firmadan firmaya göre değişiklik göstereceğini unutmayın.

Otel Servisi

Porto havaalanı ulaşım otel servisi

Porto Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden otel pick up olarak da adlandırılan otellerin sağladığı havaalanı transfer hizmeti. Porto otelleri arasında da airport pick up hizmeti sağlayan birçok otel bulunuyor.

Hangi otelin airport pick up / havaalanı transfer hizmeti olup olmadığını Booking.com üzerinden otellerin sayfasına bakarak öğrenebilirsiniz.

Henüz rezervasyon yaptırmadıysanız otel araştırmanızı Booking.com’dan yaparak beğendiğiniz otelin sayfasında airport pick up hizmeti olup olmadığını kontrol etmeniz mümkün. Rezervasyonunuzu yaptırdıysanız bile yine Booking.com üzerinden otelin sayfasını bularak kontrol edebilirsiniz.

Porto’da konaklama sağlayacağınız yer havaalanı transfer hizmeti sunuyorsa ücret ve rezervasyon bilgileri için önceden otel ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Kimi otellerde bu hizmet ücretsiz olsa da çoğu zaman uygun bir ücret karşılığında veriliyor.

Otelinize mail atarak bu gibi detaylar hakkında bilgi alabilir ve anlaşmanız durumunda uçuş bilgilerinizi vererek havaalanı transferiniz için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

  • Booking.com Porto otellerini incelemek için tıklayın.

Özetle Porto Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Porto Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Yukarıda bahsettiğim gibi Porto Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için birçok seçenek var. Porto, havaalanı şehir merkezi ulaşımı konusunda rahat bir şehir. Herkesin bütçesine uygun rahatlıklıkla şehir merkezine gidebileceği seçenekler mevcut.

En ucuz ve en hızlı yol metro olduğu için kişisel tavsiyem metro kullanmanız yönünde. Metronun çalışmadığı saatler için otobüs kullanabilirsiniz.

Daha rahat ve konforlu bir seçenek arıyorsanız özel transfer hizmeti veren shuttle firmalarına bakabilirsiniz. Tabii ki bunların haricinde hiçbir şeyle uğraşmadan direkt otelinizin kapısına varmak isterseniz taksi kullanmak en mantıklısı olur.

Porto’da gezip görülmesi gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğrafları Porto gezilecek yerler başlıklı yazımızda, konaklama yapılabilecek bölgeler ve otel tavsiyelerimizle ilgili bilgileri ise Porto’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Şehirde yapılacak şeylerle ilgili detaylı bilgileri ise Porto’da ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top