Porto Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Porto Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir? İşte önümüzdeki günlerde Portekiz’in Ortaçağ’a açılan kapısına gidecek olan şanslı gezginlerin cevabını en çok merak ettiği soru. Şimdi rahatlayın, ihtiyacınız olabilecek tüm bilgiler yazının devamında mevcut.

Porto Havaalanı (OPO) Francisco Sá Carneiro Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Porto Havaalanı (OPO) Francisco Sá Carneiro Airport ismiyle anılıyor. Türkiye’den Porto’ya her gün ortalama 4 saat 45 dakika süren direkt uçak seferleri düzenleniyor.

Porto Havaalanı, şehir merkezinin 11 km kadar kuzeybatısında yer alıyor. Portekiz’in en büyük ve işlek üçüncü havaalanı olan Porto Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için birçok seçenek var.

1. Metro

Porto Havaalanı tramvay, metro ile ulaşım

Porto Havaalanı şehir merkezi ulaşım için metro kullanabilirsiniz. Metro hem bütçe dostu hem de hızlı ve rahat bir seçenek. Porto metro ağında 6 farklı hat var: A, B, C, D, E ve F.

E hattı havaalanı hattı. Hat üzerindeki ilk durak havaalanı son durak ise Estadio do Dragao durağı. Şehrin merkezi olarak kabul edilen duraksa sondan 5. durak olan Trindade durağı.

Şehir merkezinde konaklayacaksanız muhtemelen Trindade ve sonrasındaki duraklardan birinde inmeniz gerekecek. Toplam yolculuk yaklaşık 36 dakika sürüyor.

Pazartesi’den Cuma’ya 05.58-00.34 saatleri arası neredeyse her yarım saatte bir sefer var. Sabah çok erken saatler ve gece geç saatler harici sefer sıklığı 20 dakikaya düşüyor.

Cumartesi günleri ise gün ortası saatlerde de yalnızca her 30 dakikada bir sefer var. Pazar günleri ve resmi tatillerde sefer aralığı yine 30 dakika.

Porto’da metro bileti için farklı seçenekler mevcut. “Andante Azul” tek kullanımlık bilet, “Andante 24” 24 saatlik bilet, “Andante Tour” 1 veya 3 günlük seçenekleri olan görece daha uzun süreli biletler.

Bu biletler için de sabit bir ücret aslında yok. Toplu taşıma ücretlendirmesi bölgelere göre belirlenmiş. z1, z2, z3 gibi farklı bölgeler (zone) var. Porto Havaalanı için almanız gereken bilet z4 kapsamında olmalı.

Andante Azul için z4 ücreti 2 Euro ancak ilk seferde kart için de 0,60 Euro ödemeniz gerekiyor. Alacağınız bilet 1 saat 15 dakika geçerli oluyor. Bu tip tek kullanımlık biletlere aynı bölge içerisinde yapacağınız seyahat için para yükleyebiliyor ama farklı bölge için yükleyemiyorsunuz.

Andante 24 için bilet ücreti 6,90 Euro. Kartı ilk alışınızda yine 0,60 Euro ekstra ödemeniz gerekiyor. Aynı şekilde farklı bölgeler için bu kartı kullanamıyorsunuz.

Andante Tour biletlerinden 1 gün boyunca geçerli olan bilet 7 Euro, 3 gün geçerli olan ise 15 Euro ve farklı bölgeler için aynı bileti kullanabiliyorsunuz.

Porto’ya gitme amacınız kısa bir seyahat değil de daha uzun bir zaman geçirmekse aylık akbile benzer aylık kartları tercih edebilirsiniz. Detaylı bilet fiyatı bilgisi için şu linke tıklayabilirsiniz.

2. Otobüs / Toplu Taşıma

Porto Havaalanı Otobüsü Hakkında Bilgiler

Havaalanından Porto şehir merkezine otobüs ile geçebilirsiniz. Porto şehir içi ulaşım ağını da sağlayan STCP havaalanı şehir merkezi arası otobüsleri de işletiyor.

STCP haricinde MARÉ DE MATOSİNHOS isimli firmanın havaalanı otobüslerini de toplu taşımaya ait biletlerle kullanabiliyorsunuz. Otobüsle gidecekseniz şehir merkezine ortalama yolculuk süresi 1 saat oluyor.

Havaalanında şehir merkezine geçmek için kullanabileceğiniz 3 otobüs hattı var: Line 601, Line 602, Line 604 ve 3M.

3M geceleri işliyor diğer hatlar ise gündüz. 601 ve 602 hatlarının son durağı aynı: Cordoaria. Burada indikten sonra yalnızca 3 dakika yürüyerek şehrin tarihi ve turistik merkezi olarak kabul edilen noktaya ulaşıyorsunuz.

Çalışma saatleri 05.30-00.30. Ortalama her 25 dakikada bir sefer var. İki otobüs arasındaki tek fark izledikleri rota. 604 ise 06.00-21.00 saatleri arasında çalışıyor ve her 30 dakikada bir var. Son durak S. João Hospital. 

Burası şehir merkezinden biraz uzakta kalıyor bu nedenle detaylı rota bilgisi için şu linke göz atabilirsiniz. Konaklayacağınız yere en yakın durağı buradan bulabilirsiniz.

3M hattı 00.30 – 05.30 saatleri arasında çalışıyor. Sefer sıklığı 1 saat. İzlediği rota şöyle: Av. Aliados; Trindade; Carolina Michaelis; Monte dos Burgos; Padrão da Légua; Ponte de Moreira; Pedras Rubras; Aeroporto.

Bu duraklar arasında Trindade durağında inerseniz şehir merkezine ulaşmış oluyorsunuz. Detaylı rota bilgisi için şu linke göz atabilirsiniz.

MARÉ DE MATOSİNHOS  firması da Porto Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda 120 numaralı hattı işletiyor. Hafta içi ve Cumartesi günleri 06:10-19:30 saatleri arasında her 30 dakikada bir sefer var.

Pazar günleri ve tatillerde ise 07:25-14:05 saatleri arasında her 40 dakikada bir, 14:30-19:30 saatleri arasında her 30 dakikada bir sefer var. Bu otobüslerin son durağı Igreja de Guifoes.

Otobüs biletleri de metro kısmında anlattığım bilet tipleriyle aynı. O biletlerden yine bölgeye göre satın alabilir ya da otobüsün içerisinde 1,95 Euro karşılığında bilet satın alabilirsiniz.

3. Shuttle / Özel Otobüsler

Francisco de Sá Carneiro Havaalanı shuttle seferleri

Porto Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için kullanabileceğiniz bir diğer seçenek de özel transfer hizmeti sağlayan shuttle firmaları.

Shuttle hizmeti otobüs veya özel araç olarak değişiklik gösterebiliyor. Bu tamamen sizin isteğinize ve bütçenize kalmış durumda. Eğer daha küçük araçlarla veya size ait bir araçla transfer hizmeti isterseniz daha pahalı olacaktır.

Özel otobüsleri tercih ederseniz toplu taşımaya ait otobüsler kadar uygun fiyatlı olmasa da özel transfer hizmetine göre daha uygun fiyatlı oluyor.

Porto’da havaalanı transfer hizmeti sağlayan birçok firma var. Terravision, Transdev, 100rumos bu firmalar arasında en çok tercih edilenleri.

Ortalama shuttle ücretleri 5 Euro‘dan başlıyor. İki kişilik yolculuk tercih edecekseniz ortalama 9 Euro, 3 kişilik için 7 Euro gibi fiyatlar var. Otobüsler içinse ortalama fiyat 3 Euro denilebilir ancak firmadan firmaya göre değişiklik göstereceğini unutmayın.

4. Özel Transferler ve Otel Karşılama Hizmetleri

Francisco de Sá Carneiro Havaalanı Airport Shuttle

Porho havaalanından şehir merkezinde otelinize kolayca ulaşabileceğiniz 2 özel transfer var. 1. Otel Pickup, 2. Özel Transfer

Otel Pickup

Porto Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden otel pick up olarak da adlandırılan otellerin sağladığı havaalanı transfer hizmeti. Porto otelleri arasında da airport pick up hizmeti sağlayan birçok otel bulunuyor.

Hangi otelin airport pick up / havaalanı transfer hizmeti olup olmadığını Booking.com üzerinden otellerin sayfasına bakarak öğrenebilirsiniz.

Henüz rezervasyon yaptırmadıysanız otel araştırmanızı Booking.com’dan yaparak beğendiğiniz otelin sayfasında airport pick up hizmeti olup olmadığını kontrol etmeniz mümkün. Rezervasyonunuzu yaptırdıysanız bile yine Booking.com üzerinden otelin sayfasını bularak kontrol edebilirsiniz.

Porto’da konaklama sağlayacağınız yer havaalanı transfer hizmeti sunuyorsa ücret ve rezervasyon bilgileri için önceden otel ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Kimi otellerde bu hizmet ücretsiz olsa da çoğu zaman uygun bir ücret karşılığında veriliyor.

Otelinize mail atarak bu gibi detaylar hakkında bilgi alabilir ve anlaşmanız durumunda uçuş bilgilerinizi vererek havaalanı transferiniz için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Otelinizin karşılama hizmeti yoksa ancak siz yine de özel transfer istiyorsanız veya buna ihtiyacınız varsa yine üzülmeyin. Özel transfer hizmetleri bunun için var. Ben size bir örnek vereyim, isterseniz başka alternatifler de bulabilirsiniz.

Özel Transfer

Porto Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım / Otelinize Direkt Transfer: Porto Havaalanı’nda sürücünüz tarafından karşılanıp, lüks araçlarla otelinizin kapısına kadar bırakılacağınız bu paket ise daha çok birlikte seyahat edenlere hitap ediyor.

1-4 kişilik gruplar için ideal olan servisi havaalanında yer, yön aramakla uğraşmak istemeyen, hızla oteline geçmek isteyenlere tavsiye ederim.

5. Taksi

Porto Havaalanı taksi seferleri

Porto Havaalanı şehir merkezi ulaşım ihtiyacınızı taksi ile çözebilirsiniz. Taksi, şehir merkezine en hızlı ve en rahat şekilde gidebileceğiniz seçenek denilebilir.

Yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor, metroya kıyaslandığında bile daha hızlı bir seçenek. Bu nedenle aceleniz, kısıtlı zamanınız varsa taksi kullanmanızı tavsiye ederim.

Havaalanı çıkış kapısında günün her saati taksi bulabileceğiniz bir taksi kuyruğu oluyor. Olmaması durumunda içeride danışmaya gidip taksi çağırmasını rica edebilirsiniz.

Porto’da taksi ücretleri taksimetre hesabıyla belirleniyor. Havaalanı şehir merkezi arası ortalama fiyat 20 Euro ila 30 Euro arasında değişiyor. Bavul boyutu ve sayısına göre bavul için ekstra ücret ödemeniz gerekebilir. Aynı şekilde gece saatlerinde ve hafta sonları fiyatlar artıyor.

Taksiye binmeden önce taksici ile fiyat konusunda anlaşmanız işinize yarayacaktır. Çoğu taksici az çok İngilizce bildiği için anlaşmak kolay, en kötü durumda gideceğiniz yeri bir kağıda yazarsanız karşı taraf olayı anlıyor.

Özetle Porto Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Francisco de Sá Carneiro Havaalanı'ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Yukarıda bahsettiğim gibi Porto Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için birçok seçenek var. Porto, havaalanı şehir merkezi ulaşımı konusunda rahat bir şehir. Herkesin bütçesine uygun rahatlıkla şehir merkezine gidebileceği seçenekler mevcut.

En ucuz ve en hızlı yol metro olduğu için kişisel tavsiyem metro kullanmanız yönünde. Metronun çalışmadığı saatler için otobüs kullanabilirsiniz.

Daha rahat ve konforlu bir seçenek arıyorsanız özel transfer hizmeti veren firmalara bakabilirsiniz. Tabii ki bunların haricinde hiçbir şeyle uğraşmadan direkt otelinizin kapısına varmak isterseniz taksi kullanmak da mantıklı bir seçenek.

Porto’da gezip görülmesi gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğrafları Porto gezilecek yerler başlıklı yazımızda, konaklama yapılabilecek bölgeler ve otel tavsiyelerimizle ilgili bilgileri ise Porto’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

“Porto Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım” üzerine 2 yorum

Yorum yapın