Porto gezilecek yerler

Kıta Avrupa’sının batı şehirlerinden olan Porto, bünyesinde barındırdığı seçkin turistik değerleriyle popülaritesini her geçen gün artırmaya devam ediyor. Şehrin dört bir yanına dağılmış olan tarihi ve kültürel zenginlikleri, Porto gezilecek yerler turunuzu daha keyifli ve anlamlı hale dönüştürüyor.

Porto gezilecek yerler yazısında neler var?

Porto Gezilecek Yerler Listesi

Modern ve tarihi mimari yapıtları bir arada sunan Porto, Portekiz‘in ikinci büyük şehri olarak öne çıkıyor. Bölgenin görülmeye değer tarihi yapıtları, güler yüzlü halkı, sıcak havası ve göz alıcı silueti, gelen ziyaretçilerin üzerinde etkileyici bir intiba bırakıyor.

Sıklıkla uçuş seferleri düzenlenen şehre siz de kolaylıkla ulaşabilir ve turistik durakları daha yakıdan görme fırsatı elde edebilirsiniz.

Bu arada Porto otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız Porto’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Porto’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Booking.com

1. Avenida dos Aliados

Porto gezilecek yerler Avenida dos Aliados

Bizans dönemine ait eşsiz tarihi yapıtlar ve mimari kalıntılar ile çevrelenmiş olan Avenida dos Aliados (Aliados Meydanı), şehrin en ünlü rotalarının başında geliyor.

Yıl boyunca farklı etkinliklerin ve organizasyonların düzenlendiği mekanda, üstelik hediyelik eşya satan çeşitli alışveriş duraklarına da rastlanıyor.

2. Palácio da Bolsa (Borsa Sarayı)

Porto Borsa Sarayı

19. yüzyılda şehre gelen yabancı yatırımcıları etkileyerek şehre yatırım yapmalarını sağlamak amacıyla Porto Ticaret Odası tarafınca inşa edilmiş olan Palácio da Bolsa (Borsa Sarayı), göz alıcı mimari dokusuyla gelen turistleri etkilemeyi başarıyor.

Şehir için büyük bir tarihine öneme sahip olan saray, 08.00-18.30 saatleri arası ziyarete açılıyor. Sarayın asıl ihtişamını, önemli şahsiyetlerin ağırlandığı Arap Salonu sayesinde sergiliyor.

Günümüzde Kongre Kültür Merkezi olarak faaliyetlerine devam eden mimari yapıtı, R. de Ferreira Borges bölgesine geldiğinizde rahatlıkla görebilirsiniz.

3. Se do Porto (Porto Katedrali)

Porto gezilecek yerler Porto Katedrali

Şehrin Terreiro da Se caddesinde konuşlanmış olan en eski mimari yapıtı Se do Porto (Porto Katedrali), Romaneks mimari anlayışını günümüzde de aynı şekilde korumaya devam ediyor.

Porto gezilecek yerler içerisine eklenilmesi gereken katedral, seramik ve vitray döşemeleriyle adeta göz kamaştırıyor. 12. yüzyılda Hristiyan Haçlılar tarafından kurulan yapıtın tasarımında Romaneks dışında ayrıca Gotik, Manuelin, Borak tarzına özgü detaylara da yer veriliyor.

4. Casa de Musica (Konser Salonu)

Porto Konser Salonu

2001 yılında Serralves Vakfı‘nın inşa ettiği Casa de Musica ( Konser Salonu), şehirdeki insanların keyifli vakit geçirmesine destek oluyor. İlginç mimarisiyle göze çarpan salonda yıl boyunca sayısız müzik etkinlikleri organize ediliyor.

Porto’ya iş veya tatil amaçlı geldiğinizde, Av. da Boavista semtinde bulunan Konser Salonu’na uğrayabilir, müzik şöleninde güzel bir akşam geçirebilirsiniz.

5. San Francisco Kilisesi

Porto San Francisco Kilisesi

Porto şehrinin en görkemli yapıtlarından olan Igreja de Sao Francisco (San Francisco Kilisesi), benzersiz tasarımlarıyla sizi büyüleyici bir dünyaya sürüklüyor.

Günümüzde fonksiyonel ibadethane olarak hizmet veren yapıt, Largo de Sao Franciscoapit caddesinde karşınıza çıkıyor. 14-15. yüzyıllar arasında çok ağır bir işçilik neticesinde tasarlanan kilisenin motifleri, altın ayrıntılarıyla göz dolduruyor. Tarihi kemerleri ise yapıtın görünümünü daha kusursuz ve değerli hale getiriyor.

6. Ponte Dom Luis I

Porto gezilecek yerler I. Dom Luis Köprüsü

Leopold Valentin isimli bir mimar tarafından tasarımı üstlenilen Ponte Dom Luis I (I. Dom Luis Köprüsü), muazzam manzarasıyla cezbedici bir görünüm olanağı sunuyor.

Tekneler, sandallar ve birbirinden hoş binalar ile birlikte uyumlu bir ambiyans kazanan köprünün üst tarafı trafiğin geneli alt tarafı da tramvayların işleyişi için kullanılıyor.

Porto gezilecek yerler arasında bulunan ve 1886 yılında hizmete açılan köprü, modern ışıklandırma sistemi sayesinde akşamları şehre ayrı bir atmosfer kazandırıyor. Otobüs veya araç kiralayarak Ponte Luís I, Porto adresine ulaşabilir ve eşsiz güzellikteki köprüde fotoğraflar çekinebilirsiniz.

7. Torre dos Clerigos

Porto Torre dos Clerigos

Clérigos Kilisesi‘nin bir parçası olan Torre dos Clerigos, 1763 yılından günümüze değin turistik çekiciliğini sürdürüyor. İçerisinde 240 merdiven basamağı barındıran kule, en üst katında tarifsiz bir şehir manzarası ile sizi baş başa bırakıyor.

R. de São Filipe de Nery caddesi üzerinde yer alan kuleyi, 2 Euro gibi cüzi bir miktar ücret ödeyerek 09.00-19.00 saatleri arasında gezebilme şansı yakalayabilirsiniz.

8. Serralves Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi

Porto Serralves Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi

Şehir merkezinden yaklaşık olarak 4 km batıda Boavista semtinde konuşlanmış olan Serralves Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi (Fundacao de Serralves Museu de Arte Contemporanea); kompleksi bir bahçe, müze mağazası, restoran, kütüphane gibi mekanlardan oluşuyor.

Modern sanatın en güzel örneklerinden olan müze, 1999 yılından beri ziyaretçilerini ağırlıyor. Alvora Siza adlı mimarın tasarladığı mimari yapıtın çevresi ise açık hava heykel sergileme alanı olarak kullanılıyor.

9. Livraria Lello e Irmao (Sahaflar Çarşısı)

Porto gezilecek yerler Sahaflar Çarşısı

Avrupa’nın en güzel kitapçılarından olan Livraria Lello e Irmao (Sahaflar Çarşısı), Porto Üniversitesi ile Praça dos Leones semti arasında yer alıyor.

Muhteşem şekilde döşenmiş iç mimarisiyle ilk bakışta etkileyen Sahaflar Çarşısı’nı Porto gezilecek yerler çizelgenize ekleyebilir ve kitapçılardan kendi zevkinize uygun alışverişler yapabilirsiniz.

10. Cais da Ribeira

Porto Cais da Ribeira

Douro Nehri’ni çevreleyen Cais da Riberia bölgesinde Orta Çağ tarihini yansıtan pek çok tarihi bina göze çarpıyor. Bölgenin insana huzur katan limanlarında, küçüklü büyüklü teknelere rastlayabiliyorsunuz. Farklı köşelerde kurulu olan bar ve disko gibi eğlence durakları ise bölgenin gece hayatını simgeliyor.

11. Igreja dos Clérigos (Clerigos Kilisesi)

Porto Clerigos Kilisesi

Aliados meydanında bulunan Igreja dos Clérigos (Clerigos Kilisesi), ilk olarak dış görünüm açısından beğeni topluyor. 18. yüzyılda ressam Nicollau Nasoni‘nin inşa ettiği mimari kilisenin ana cephesini, ağır motifler ve girintili alınlıklar çevriliyor.

Şehrin ilk Barok kiliselerinden olan 6 katlı yapıtın 75,6 metre yüksekliği bulunuyor. Tur eşliğinde veya bireysel olarak şehre geldiğinizde R. de São Filipe de Nery caddesinde konuşlanmış olan devasa boyutlardaki bu kiliseyi ziyaret etmenizi öneririm.

12. Ribeira Meydanı

Porto gezilecek yerler Ribeira Meydanı

Unesco Dünya Miras listesinde yer alan Ribeira Meydanı, modern kafeleri, cıvıl cıvıl renklere boyanmış evleri, hediyelik eşya satan küçük sevimli mekanları sayesinde şehrin dinamiğini tutuyor.

Günün 24 saati eğlencenin ve canlılığın hakim olduğu bölgede ister bireysel isterse arkadaş eşliğinde hoş bir gün yaşayabilirsiniz. Bölgenin nezih kafelerinden birine oturarak, sıcak kahvenizi yudumlarken diğer yandan da Douro Nehri’ni seyredebilirsiniz.

13. Mercearia Do Bolhao

Porto görülecek yerler Mercearia Do Bolhao

Porto şehrinin modern Baixa semtinde kurulu olan Mercearia Do Bolhao (Geleneksel Pazar), daha çok gıda satışı yapılan bölge olarak biliniyor.

İki katlı olan pazarda et, balık, taze meyve ve sebze gibi farklı gıda ürünleri bulmak mümkün oluyor. Bölgenin etrafında ayrıca güzel ve lezzetli yemekler yapan restoranlarda bir hayli çeşitlilik gösteriyor.

14. Museu Nacional Soares dos Reis Soares dos Reis

Porto Ulusal Müzesi

Portekiz’in en ünlü müzelerinden olan Museu Nacional Soares dos Reis Soares dos Reis (Ulusal Müzesi), 19. ve 20. yüzyıla ait ressamların sanatsal hatlarıyla ilgi çekiyor.

1833 yılında kurulan müzenin içerisinde heykeltıraş, seramik ve resim alanında birbirinden seçkin eserler barındırılıyor. R. de Dom Manuel II semtinde bulunan tarihsel yapıtı, pazar günleri dışında haftanın diğer tüm günleri gezmeye gelebilirsiniz.

15. Rua de Santa Catarina

Porto Rua de Santa Catarina

Hareketli bir yaşam tarzına sahip olan şehrin Rua de Santa Catarina caddesi, alışveriş olanakları sayesinde işlevsellik kazanıyor.

Dünyaca ünlü mağazaların, nefis tatlar sunan kafelerin ve hediyelik eşya satan şirin dükkanların çevrelediği caddeye uğrayarak Porto gezilecek yerler turunuza hareketlilik katabilirsiniz. Zevkinize uygun yapacağınız alışverişlerin ardından istediğiniz bir kafede şehrin meşhur şarabını veya Nata kahvesini deneyimleyebilirsiniz.

Porto’da Gezilecek Diğer Yerler

Porto gezilecek yerler listemizde şehirde ilk etapta gezip görmeniz gereken en önemli noktalardan bahsettik. Porto’da yeterli vakti olan gezginler şu noktalara da vakit ayırabilir:

 • Estádio do Dragão (Dragão Stadyumu)
 • Crystal Palace Gardens
 • Centro Português de Fotografia (Portekiz Fotoğraf Müzesi)
 • Port Wine Cellars
 • Igreja do Carmo
 • Majestic Café
 • Parque de Cidade
 • Sao Bento Tren İstasyonu
 • Museu do Vinho do Porto
 • Via Catarina Caddesi
 • Vila Nova de Gaia

Porto’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Porto seyahatinizde şehirde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 3 yıldızlı Pao de Acucar Hotel ya da 4 yıldızlı Hotel Dom Henrique – Downtown, HF Ipanema Porto ve HF Fenix Porto otellerinden birini seçebilirsiniz.

Eğer tercihiniz 5 yıldızlı kaliteli bir otelden yana olacaksa da Sheraton Porto Hotel & Spa güzel bir seçim olabilir. Adı geçen tüm bu oteller şehrin en yüksek ziyaretçi puanına sahip tesislerinden bazıları.

Porto'da nerede kalınır HF Fenix Porto
4 yıldızlı HF Fenix Porto, şehirde konaklama için güzel seçeneklerden bir tanesi.

Porto gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Porto’da konaklama hakkında detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Porto’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim!

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın