Porto’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Porto’da nerede alışveriş yapılır diye araştıranları buraya alalım. Portekiz‘in kuzeyinde Rio Douro Nehri kıyısında yer alan Porto, Portekiz şehirleri arasında en güzel ve popüler şehirlerden biri. Şehrin yeri geldi mi kasvetli yeri geldi mi neşeli atmosferi Porto’ya standart Avrupa şehirleri havasından çok daha farklı bir hava katmış.

Porto’nun mimarisi, tarihi, ünlü meydan ve köprüleri, mutfağı kısacası şehir hakkındaki her şey Porto’yu hemen ziyaret etmek için birbirinden güzel nedenler sunuyor.

Porto alışveriş yapmayı seven gezginleri de mutlu edecek şehirlerden biri. Şehirde büyük alışveriş merkezlerinden yerel dükkanlara, sokak pazarlarından lüks markaların mağazalarına kadar birçok alışveriş seçeneği var.

Ayrıca Avrupa’nın önde gelen çoğu şehrinde olduğu gibi Porto’da da Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerden gelen gezginler yaptıkları alışverişler için belirlenmiş %23’lük KDV oranında geri ödeme alabiliyor.

KDV iadesinde yararlanabilmek için aynı gün, aynı mağazadan en az 61,35 Euro değerinde alışveriş yapmış olmanız gerekiyor. Alışverişinizi yaptıktan sonra ödeme sırasında ilgili kişiden Tax Free formu istemeniz gerekli. Bu formu kişisel bilgilerinizle doldurmalı ve fişinizi, faturanızı da saklamalısınız.

Gümrükte belgelerinize bir damga basıldıktan sonra Tax Free ofisine yönlendiriliyor ve belgelerinizi teslim edip ödemenizi geri alıyorsunuz. Bu işlemler için havaalanına ortalama 20 dakika erken gelseniz yeterli olacaktır ancak aceleniz olması durumunda aynı işlemleri Türkiye’ye döndüğünüzde kargo ile de halledebilirsiniz.

Şehirde hafta içi günleri marketler, mağazalar, kafe ve restoranlar için çalışma saatleri genel olarak 09:00-19:00 arası ancak turistik bölgelerde kapanış saati 21:00-22:00 de olabiliyor.

Aslında bu yazıda ağırlıklı olarak Porto’da nerede alışveriş yapılır konusuna değineceğim. Ama buna geçmeden önce isterseniz biraz Porto’dan ne alınır diye de bakalım.

Porto hediyeliklerinin başında çiniler, fayanslar ve seramikler geliyor. Bu konuda dünyada bir numara olan Porto’da seramik ürünler “Azulejos” ismiyle anılıyor.

Hediyelik olarak tercih edilebilecek diğer seçenek Portekiz’e özgü doğal sabunlar. Portekiz sabunu için herkesin en sevdiği mağaza ise meşhur Claus Porto.

Portekiz şarapları da dünyanın en ünlü şarapları arasında gösteriliyor. 500’den fazla şarap çeşidi bulmak mümkün. Bunların arasında şehirle özdeşleşmiş olanı ise Oporto isimli şarap.

Ginjinha veya Ginja isimleriyle anılan likör ise Porto’nun en ünlü likörü. Alkollü içecekler ile aranız iyiyse hediyelik tercihlerinizi bunlardan yana da kullanabilirsiniz.

Bu seçenekler haricinde yine şarap tıpası, mantardan üretilmiş farklı eşyalar da şehirde oldukça popüler. Özellikle dekorasyon amaçlı ürünler ve ufak tefek mutfak malzemeleri tarzı ürünleri bulabilirsiniz.

Porto zeytinyağı ile de meşhur bir şehir. Azeite olarak adlandırılan zeytinyağı tüm dünyada meşhur bir ürün ve oldukça lezzetli. Son olarak Porto’nun kitapçıları da alışveriş için güzel bir seçenek.

Harry Potter serisine ilham kaynağı olan Livraria Lello isimli kitapçıdan ömür boyu size Porto’yu hatırlatacak bir kitap bulabilirsiniz.

Ve gelelim Porto’da nerede alışveriş yapılır sorusunun alternatif cevaplarına….

1. Rua de Santa Catarina Caddesi

Rua de Santa Catarina Porto'da nerede alışveriş yapılır?

Şehrin en popüler alışveriş caddelerinin başında Rua de Santa Catarina geliyor. Zaten burası Porto gezilecek yerler listemizde de önemli bir yere sahip.

Cadde üzerinde birçok büyük marka ve daha ufak, yerel markalar bulunuyor. Şehrin aynı zamanda en turistik yerlerinden biri olması da alışveriş yaparken şehri tanıma fırsatı sunuyor.

1,5 kilometre uzunluğundaki cadde Praça da Batalha’dan başlıyor ve sadece yayalara açık. Cadde boyunca H&M, Zara gibi uluslararası zincir mağazaların yanı sıra pek çok yerel marka ve butik de mevcut.

2. Rua de Cedofeita Caddesi

Rua de Cedofeita Porto'da alışveriş
Kaynak: enjoytrip.com.br

Rua de Santa Caterina ile kesişen Rua de Cedofeita da en az Santa Catarina kadar gezilmeye değer. Praça de Carlos Alberto’dan başlayarak Rua da Boavista’ya uzanan yaklaşık 1 kilometrelik caddenin en önemli özelliği ağırlıklı olarak yerel marka ve butiklerin yer alması.

O yüzden, eğer herkeste görebileceğiniz ürünlerin dışında bir şeyler arıyorsanız Rua de Cedofeita Caddesi’nde biraz zaman geçirmelisiniz.

Bu arada Porto’da henüz konaklama yapacağınız bölge ve otele karar vermediyseniz Porto’da nerede kalınır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

3. Avenida da Boavista Bulvarı

Avenida da Boavista Porto'da nerede alışveriş yapılır?

5,5 kilometrelik uzunluğuyla Porto’nun en uzun bulvarı Avenida da Boavista lüks markalar için tercih edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Tabii biraz da bu markaların yarattığı atmosfer için.

Lüks alışveriş merkezleri, Dolce&Gabbana, Prada ve Max Mara gibi high-end markaların mağazaları, aynı segmentte yer alan cafe ve restoranlar Avenida da Boavista’nın en önemli özelliği. Bir de tarihi 1800’lerin başına uzanan mimari yapıların yarattığı estetik şölen.

4. Rua do Almada Caddesi

Rua do Almada Porto alışveriş caddesi

Porto’da nerede alışveriş yapılır yazısında biraz daha alternatif tavsiyeler isterseniz Rua do Almada ilginizi çekebilir. Burada müzikten sinemaya, kültürel açıdan ilginizi çekecek birçok dükkan bulabilirsiniz. Giyim alışverişi de mümkün ancak Rua do Almada Caddesi’ni giyim dışı ürünler için değerlendirmenizde fayda var.

Tarihi çok eskiye dayanan, yer yer terk edilmiş binalar, yer yer instagramlık dekorlar sunan cadde sıradışı ürünler almak için gidilmesi gereken bir yer.

5. Mercado do Bolhão Pazarı

Mercado do Bolhao Porto'da nerede alışveriş yapılır?

Porto pazarları arasındaki en popüleri ve en büyüğü Mercado do Bolhão. Buranın sıradan pazar konseptinde veya mimarisinde olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Mercado do Bolhão 1915 mimarisine ait bir yapının avlu kısmına kuruluyor. Alışveriş yapmayacak bile olsanız Porto yerlilerinin günlük yaşantısına şahit olmak ve birbirinden lezzetli birçok şey tatmak için buraya şans vermelisiniz.

Yiyecek içecek haricinde pazarda el yapımı birçok eşyaya da rastlamak mümkün. Mercado do Bolhao, Rua de Santa Catarina üzerinde hafta içi her gün 09:00-15:00, Cumartesi günleri 09:00-12:30 arası kuruluyor.

Adres: R. Formosa, 4000-214 Porto

6. Portobelo Pazarı

Porto Belo Porto sokak pazarı

Şehrin popüler pazarlarından bir diğeri de adını kurulduğu meydandan alan Portobelo Pazarı. Burada kelimenin tam anlamıyla aradığınız her şeyi bulmanız mümkün. Özellikle antika ürünler seviyorsanız kendinizi kaybedebilirsiniz.

Vintage kıyafetlerden aksesuarlara, antika kameralardan pul koleksiyonlarına kadar birçok şey var. Bunların haricinde daha modern tasarım ürünler ve zeytinyağı, sabun, jambon gibi organik ürünler de bulabilirsiniz.

Portobelo açık hava pazarının yeri de çok güzel: Şehrin romantik kısmı Cedofeita Bölgesi ve Clerigos Kulesi’ne oldukça yakın. Yalnızca Cumartesi günleri kuruluyor.

Adres: Praça de Carlos Alberto, 4050-157 Porto

7. Clerigos Market Pazarı

Clerigos Market Porto sokak pazarı
Kaynak: portugalgreenwalks.com

Porto’da nerede alışveriş yapılır yazısında bahsetmek istediğim bir diğer pazar olan Clerigos Market için bir çeşit bit pazarı da denilebilir. Tezgahların her birinde yine sayısız ürün çeşidi var. Porto’dan hediye almak istiyorsanız burada sıra dışı birçok seçeneğe rastlayabilirsiniz. Özellikle dekorasyon ürünleri ve el yapımı ahşap ürünler ilgi çekici.

Pazar, Rua de Cândido dos Reis Caddesi üzerinde sağlı sollu tezgahlar olarak kuruluyor. Her ayın ikinci ve son Cumartesi günü 10:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Rua Cândido dos Reis, Porto

8. Urban Market

Porto Urban Market Porto'da nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: timeout.com

Benim şehirde en sevdiğim açık hava pazarlarından biri de Urban Market. Yine kıyafetten aksesuara, dekorasyondan kitaplara, peruklardan aklınıza gelecek saçma sapan her şeye rastlayabilirsiniz. Tam olarak bit pazarı değil çünkü çok daha modern ve tasarım ürünler satılıyor ama tabii ki çok güzel vintage parçalara da rastlamak mümkün.

Pazar hava durumuna göre iki farklı yerde kuruluyor: Eğer güneşli ve yağmursuz bir günse Praça das Cardosas üzerinde, yağmur varsa Hard Club isimli mekanın içerisinde.

9. Feira da Vandoma Pazarı

Feira da Vandoma Porto'da nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: wikipedia

Şehrin en eski marketlerinden biri olan Feira da Vandoma ise tam bir ikinci el pazarı denilebilir. Yere kurulan tezgahlarda birbirinden farklı eşyaya rastlayabilirsiniz.

Özellikle seyahat ettiği şehirlerden bakınca anlamsız ama kendi için anlamlı şeyler almayı sevenler bu pazarı kaçırmamalı. Her Cumartesi 08:00 itibari ile ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Av. 25 de Abril, Porto

10. Via Catarina AVM

Via Catarina Porto'da nerede alışveriş yapılır?

Porto’da nerede alışveriş yapılır yazısında biraz da alışveriş merkezlerinden bahsedelim. Bu tarz alışverişi sevenler için.

Şehrin en popüler alışveriş merkezlerinden ilki Via Catarina. İçerisinde 93 mağaza ve birçok yeme içme mekanı bulunuyor. Özellikle global markaları arıyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Yemek katındaki restoranlar mimari olarak Porto mimarisine uygun ön cephelerle oluşturulmuş.

Alışveriş merkezi tipik bir alışveriş merkezi olsa da yeme içme kısmı keyifli bir atmosfer sunuyor. Aynı zamanda konumu da alışveriş açısından oldukça avantajlı bir yerde. Porto’nun en popüler alışveriş caddeleri arasında olan Rua Santa Catarina üzerinde yer alıyor.

Adres: Rua de Santa Catarina 312 a 350, 4000-443 Porto

11. Gaia Shopping Center AVM

GaiaShopping Porto alışveriş merkezi
Kaynak: flickr.com

Şehirdeki popüler alışveriş merkezlerinden bir diğeri de Gaia Shopping Center. Burada da yine birçok büyük markanın mağazasını bulabilirsiniz. Burası Via Catarina AVM’ye kıyasla daha büyük olduğu için bir gününüzü tamamen alışverişe ayırmak gibi bir niyetiniz varsa tercih edebilirsiniz.

Ancak şehir merkezinin biraz dışında Vila Nova de Gaia bölgesinde Descobrimentos Caddesi üzerinde yer alıyor.

Adres: Av. dos Descobrimentos 549, 4404-503 Vila Nova de Gaia,

12. Arrabida Alışveriş Merkezi

Arrabida Porto alışveriş merkezi
Kaynak: engexpor.com

Şehir merkezinden biraz daha uzakta yer almakla birlikte bana göre Gaia Shopping Center ile kıyaslandığında çok daha yakın olan Arrabida AVM de Porto’da nerede alışveriş yapılır sorusunun önemli seçeneklerinden biri. 

Claire’s, Fred Perry, Bershka, Intimissimi ve Kiko gibi farklı segmentlere hitap eden 170 mağazasıyla Arrabida AVM bütün ürün gamlarına ulaşabileceğiniz bir seçenek. 

Adres: Praceta de Henrique Moreira 244, 4400-346 Vila Nova de Gaia

Porto’da nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere şehirdeki alışveriş merkezleri, caddeler ve sokak pazarlarından bahsetmeye çalıştım. Biraz da buradan alınabilecek ürünler hakkında bilgi vermek istedim.

Kente dair daha fazlasını Porto’da ne yapılır? ve Porto havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

Yorum yapın