Porto alışveriş rehberi blog

Porto Alışveriş Rehberi & Porto’dan Ne Alınır?

Portekiz‘in kuzeyinde Rio Douro Nehri kıyısında yer alan Porto, Portekiz şehirleri arasında en güzel ve popüler şehirlerden biri. Şehrin yeri geldi mi kasvetli yeri geldi mi neşeli atmosferi Porto’ya standart Avrupa şehirleri havasından çok daha farklı bir hava katmış.

Porto’nun mimarisi, tarihi, ünlü meydan ve köprüleri, mutfağı kısacası şehir hakkındaki her şey Porto’yu hemen ziyaret etmek için birbirinden güzel nedenler sunuyor.

Bunların yanında Porto’da alışveriş olanakları da fazlasıyla çekici. Porto Alışveriş Rehberi yazımızda Porto’da alışveriş hakkında işinize yarayacak tüm bilgileri toparlamaya çalıştım.

Porto Alışveriş Hakkında Bilgiler

Porto alışveriş rehberi

Porto’da nerede alışveriş yapılır, Porto’dan ne alınır gibi sorulara geçmeden önce alışveriş sırasında işinize yarayacak temel bilgileri burada bulabilirsiniz.

Para Birimi: Porto’nun resmi para birimi, Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan Euro.

Döviz Bozdurma: Porto’da para bozdurmak için hem havaalanında hem şehir merkezinde birçok döviz bürosu bulabilirsiniz. Porto Havaaalanı içerisindeki döviz bürolarında komisyon oranları biraz daha yüksek olduğu için şehir merkezinde para bozdurmanız daha karlı olacaktır.

Döviz bürolarının çalışma saatleri lokasyona göre değişiklik gösterse de merkezi yerlerde genel olarak 09:00-21:00 saatleri arasında açıklar.

Bana göre döviz bozdurmak yerine yurt dışı kullanımına açık bir para kart oluşturup seyahatiniz öncesi TL ya da Euro yatırarak bankamatiklerden direkt para çekmek daha mantıklı oluyor. Kartınıza uygun bankamatik kullanarak para çekme ücretini azaltabilir hatta yurt dışı anlaşmalı kartlar sayesinde para çekme ücreti olmadan da para çekebilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM’ler: Porto’da kredi kartı kullanımı oldukça yaygın. Şehirde neredeyse her otel, kafe, restoran ve alışveriş mekanında kredi kartı geçiyor. Bu nedenle yanınızda fazla miktarda nakitle dolaşmanıza gerek yok. Olur da nakit paraya ihtiyaç duyarsanız özellikle şehir merkezinde ve hareketli noktalarda her caddede ulaşabileceğiniz ATM’ler var.

Porto alışveriş rehberi

KDV Muafiyeti (Tax Free): Avrupa’nın önde gelen çoğu şehrinde olduğu gibi Porto’da da Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerden gelen gezginler yaptıkları alışverişler için belirlenmiş %23’lük KDV oranında geri ödeme alabiliyor.

KDV iadesinde yararlanabilmek için aynı gün, aynı mağazadan en az 61,35 Euro değerinde alışveriş yapmış olmanız gerekiyor. Alışverişinizi yaptıktan sonra ödeme sırasında ilgili kişiden Tax Free formu istemeniz gerekli. Bu formu kişisel bilgilerinizle doldurmalı ve fişinizi, faturanızı da saklamalısınız.

Yurt dışında çok sık alışveriş yapan biriyseniz SHOP TAX FREE Card isimli kartı edinebilirsiniz. Kart sahiplerinin form doldurmasına gerek yok, kartınızı mağazadaki kişiye gösterdiğinizde size bilgilerinizle doldurulmuş form veriyorlar. Havaalanına geldiğinizde ise doldurduğunuz form, pasaport, fiş ve ürünler ile gümrük noktasına gitmeniz.

Gümrükte belgelerinize bir damga basıldıktan sonra Tax Free ofisine yönlendiriliyor ve belgelerinizi teslim edip ödemenizi geri alıyorsunuz. Bu işlemler için havaalanına ortalama 20 dakika erken gelseniz yeterli olacaktır ancak aceleniz olması durumunda aynı işlemleri Türkiye’ye döndüğünüzde kargo ile de halledebilirsiniz.

Mağaza, Dükkan Açılış Saatleri: Hafta içi günleri marketler, mağazalar, kafe ve restoranlar için çalışma saatleri genel olarak 09:00-19:00 arası ancak turistik bölgelerde kapanış saati 21:00-22:00 de olabiliyor.

Şehirdeki çoğu dükkan öğle saatlerinde 12:00-13:00 gibi yemek molası için kapanabiliyor. Bu tüm resmi kurumlar için de geçerli. Pazar günleri ve özel günlerde ise şehirdeki çoğu dükkan ve mekan genellikle kapalı oluyor ya da öğleden sonraya kadar açık kalıyor.

Pazarlık: Porto’daki alışveriş merkezleri, global markaların mağazaları ve daha kurumsal dükkanlar için pazarlık payı yok. Sokak pazarları, marketler ve daha yerel dükkanlar özellikle hediyelik eşya satan mağazalar için pazarlık yapmayı deneyebilirsiniz.

Porto’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Porto'da alışveriş yapılacak caddeler

Porto alışveriş yapmayı seven gezginleri mutlu edecek şehirlerden biri. Şehirde büyük alışveriş merkezlerinden yerel dükkanlara, sokak pazarlarından lüks markaların mağazalarına kadar birçok alışveriş seçeneği var.

Porto’da alışveriş yapmanın en güzel yanı da her bütçeye ve zevke hitap edecek çeşitliliğin olması. Alışveriş ile çok aranız olmasa bile ara sokaklarda, caddelerde dikkatinizi çekecek ufak bir dükkana rastlamanız mümkün.

Porto Alışveriş Caddeleri

Porto alışveriş bölgeleri

Porto’da alışveriş yapmanın en keyifli olduğu yerlerin başında şehrin meşhur alışveriş caddeleri geliyor. Bu caddelerin turistik merkezlere yakın olması sayesinde ulaşım sorunu da yaşamıyorsunuz.

Alışveriş merkezlerinin aksine Porto alışveriş caddeleri üzerinde hem dünyaca ünlü global markaları hem de yerel markaları bulabilirsiniz. Özellikle tasarım butik ve mağazaları seviyorsanız Porto bu konuda yeni Paris olarak anılıyor.

Rua de Santa Catarina şehrin en popüler alışveriş caddelerinden biri. Cadde üzerinde birçok büyük marka ve daha ufak, yerel markalar bulunuyor. Şehrin aynı zamanda en turistik yerlerinden biri olması da alışveriş yaparken şehri tanıma fırsatı sunuyor.

Hemen bitişiğinde bulunan Rua de Cedofeita da en az Santa Catarina kadar gezilmeye değer. Lüks markalar içinse Avenida da Boavista şehirde tercih edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Alışveriş konusunda daha alternatif tavsiyeler isterseniz Rua do Almada ilginizi çekebilir. Burada müzikten sinemaya, kültürel açıdan ilginizi çekecek birçok dükkan bulabilirsiniz.

Porto’nun Paris yüzünü görmek isterseniz en sıra dışı ve şık tasarım dükkanlar için Rua Miguel Bombardo Caddesi’ne uğrayabilirsiniz.

Dükkan ve mağazaların yanında bölgede bulunan sanat galerileri de oldukça ilgi çekici. Sanat galerileriyle ilgili olanlar Rua Galeria de Paris isimli caddeye de göz atabilir.

Porto Alışveriş Merkezleri

Porto'da alışveriş, avm ler

Porto alışveriş merkezleri Türkiye’de bildiğimiz alışveriş merkezi konseptinin aynısına sahip. Porto’da alışveriş merkezleri içerisinde global ve yerel birçok zincir markanın mağazasına, kafe ve restoranlara ve çeşitli eğlence mekanlarına rastlayabilirsiniz.

Açıkçası daha yerel veya tasarım şeyler peşindeyseniz alışveriş merkezlerinde aradığınızı bulmanız zor. Bunun için kendinizi alışveriş caddelerine, ara sokaklara ve pazarlara atmanız gerekiyor. Ancak teknolojik ürünler, marka kıyafetler veya kozmetik ürünleri gibi şeyler arıyorsanız Porto alışveriş merkezleri sizi mutlu edecektir.

Via Catarina, şehrin en popüler alışveriş merkezlerinden biri. İçerisinde 93 mağaza ve birçok yeme içme mekanı bulunuyor. Özellikle global markaları arıyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Yemek katındaki restoranlar mimari olarak Porto mimarisine uygun ön cephelerle oluşturulmuş.

Alışveriş merkezi tipik bir alışveriş merkezi olsa da yeme içme kısmı keyifli bir atmosfer sunuyor. Aynı zamanda konumu da alışveriş açısından oldukça avantajlı bir yerde. Porto’nun en popüler alışveriş caddeleri arasında olan Rua Santa Catarina üzerinde yer alıyor.

Gaia Shopping Center şehirdeki popüler alışveriş merkezlerinden bir diğeri. Burada da yine birçok büyük markanın mağazasını bulabilirsiniz. Burası bir önceki alışveriş merkezine göre daha büyük olduğu için tek gününüzü tamamen alışverişe ayırmak gibi bir niyetiniz varsa tercih edebilirsiniz. Ancak şehir merkezinin biraz dışında Vila Nova de Gaia bölgesinde Descobrimentos Caddesi üzerinde yer alıyor.

Arrabida Alışveriş Merkezi de yine şehir merkezinden biraz daha uzakta yer alıyor ancak Gaia ile kıyaslandığında çok daha yakın. Arrabida Köprüsü’nü (Ponte d’Arrabida) geçtikten sonra karşınıza çıkıyor.

Şehir merkezinden çok uzaklaşmadan alışveriş yapmak isteyenler için de seçenek var. Bu seçeneklerden biri Bom Sucesso Caddesi üzerinde bulunan Cidade do Porto. Cidade do Porto yakınlarında daha küçük ve sevimli Galleria Peninsula var.

Porto Sokak Pazarları

Porto alışveriş rehberi, sokak pazarları

Alışverişin daha alternatif halini seviyorsanız hiç vakit kaybetmeden Porto sokak pazarlarına gitmelisiniz. Porto pazarlarının en güzel tarafı herkese hitap edecek ürün çeşitliliğini barındırması.

Tezgahlarda kıyafetten antika eşyalara, yiyecek içecekten aksesuarlara hatta tarihi kitaplara bile rastlamak mümkün. Bu pazarlarda her ürünün eski olduğunu da düşünmeyin. Hiç beklemediğiniz yerde karşınıza etkileyici modern tasarım ürünler satan tezgahlar da çıkıyor.

Porto pazarları arasındaki en popüleri ve en büyüğü Mercado do Bolhão. Buranın sıradan Pazar konseptinde veya mimarisinde olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Mercado do Bolhão 1915 mimarisine ait bir yapının avlu kısmına kuruluyor. Alışveriş yapmayacak bile olsanız Porto yerlilerinin günlük yaşantısına şahit olmak ve birbirinden lezzetli birçok şey tatmak için buraya şans vermelisiniz.

Yiyecek içecek haricinde pazarda el yapımı birçok eşyaya da rastlamak mümkün. Mercado do Bolhao, Rua de Santa Catarina üzerinde hafta içi her gün 09:00-15:00, Cumartesi günleri 09:00-12:30 arası kuruluyor.

Porto Belo şehrin popüler pazarlarından bir diğeri. Adını kurulduğu meydandan alıyor. Burada kelimenin tam anlamıyla aradığınız her şeyi bulmanız mümkün. Özellikle antika ürünler seviyorsanız kendinizi kaybedebilirsiniz.

Vintage kıyafetlerden aksesuarlara, antika kameralardan pul koleksiyonlarına kadar birçok şey var. Bunların haricinde daha modern tasarım ürünler ve zeytinyağı, sabun, jambon gibi organik ürünler de bulabilirsiniz.

Porto Belo açık hava pazarının yeri de çok güzel: Şehrin romantik kısmı Cedofeita bölgesi ve Clerigos Kulesi’ne oldukça yakın. Yalnızca Cumartesi günleri kuruluyor.

Porto'nun ünlü sokak pazarları

Clerigos Market bir çeşit bit pazarı denilebilir. Tezgahların her birinde yine sayısız ürün çeşidi var. Porto’dan hediye almak istiyorsanız burada sıra dışı birçok seçeneğe rastlayabilirsiniz. Özellikle dekorasyon ürünleri ve el yapımı ahşap ürünler ilgi çekici.

Pazar, Rua de Cândido dos Reis caddesi üzerinde sağlı sollu tezgahlar olarak kuruluyor. Her ayın ikinci ve son Cumartesi günü 10:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Urban Market, benim şehirde en sevdiğim açık hava pazarlarından biri. Yine kıyafetten aksesuara, dekorasyondan kitaplara, peruklardan aklınıza gelecek saçma sapan her şeye rastlayabilirsiniz. Tam olarak bit pazarı değil çünkü çok daha modern ve tasarım ürünler satılıyor ama tabii ki çok güzel vintage parçalara da rastlamak mümkün.

Pazar hava durumuna göre iki farklı yerde kuruluyor: Eğer güneşli ve yağmursuz bir günse Praça das Cardosas üzerinde, yağmur varsa Hard Club isimli mekanın içerisinde.

Şehrin en eski marketlerinden biri olan Feira da Vandoma ise tam bir ikinci el pazarı denilebilir. Yere kurulan tezgahlarda birbirinden farklı eşyaya rastlayabilirsiniz.

Özellikle seyahat ettiği şehirlerden bakınca anlamsız ama kendi için anlamlı şeyler almayı sevenler bu pazarı kaçırmamalı. Her Cumartesi 08:00 itibari ile ziyaret edebilirsiniz.

Şehirde yukarıda bahsettiklerim haricinde de çok fazla pazar kuruluyor. Örneğin; Campo dos Martires da Patri üzerinde kurulan ve çiçek severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken Flowers and Plants Fair bunlardan biri.

Bir diğeri eski paralar, madalyonlar ve pul koleksiyonları ile dolu Numismatics and Collections FairYiyecek içecek marketlerini sevenler ise Mercado do Bom Sucesso ve Mercado Beira Rio isimli pazarlara mutlaka şans vermeli.

Porto’dan Ne Alınır?

Portekiz yöresel hediyelik eşyalar

Porto’dan ne alınır sorusu Porto’da alışveriş konusunun en can alıcı kısımlarından biri. Alışveriş yapmak için birçok seçenek olduğu gibi Porto’ya özgü hem kendiniz hem sevdikleriniz için alabileceğiniz birçok şey var.

Portohediyeliklerinin başında çiniler, fayanslar ve seramikler geliyor. Bu konuda dünyada bir numara olan Porto’da seramik ürünler Azulejos” ismiyle anılıyor.

Seramik eşya olarak dekorasyon amaçlı birbirinden farklı desende birçok şey bulabilirsiniz hatta magnet tercih edecekseniz bu tarz magnetler de çok güzel bir seçenek olacaktır.

Hediyelik olarak tercih edilebilecek diğer seçenek Portekiz’e özgü doğal sabunlar. Portekiz sabunu için herkesin en sevdiği mağaza ise meşhur Claus Porto.

Portekiz şarapları da dünyanın en ünlü şarapları arasında gösteriliyor. 500’den fazla şarap çeşidi bulmak mümkün. Bunların arasında şehirle özdeşleşmiş olanı ise Oporto isimli şarap.

Ginjinha veya Ginja isimleriyle anılan likor ise Porto’nun en ünlü likörü. Alkollü içecekler ile aranız iyiyse hediyelik tercihlerinizi bunlardan yana da kullanabilirsiniz.

Porto şarapları

Bu seçenekler haricinde yine şarap tıpası, mantardan üretilmiş farklı eşyalar da şehirde oldukça popüler. Özellikle dekorasyon amaçlı ürünler ve ufak tefek mutfak malzemeleri tarzı ürünleri bulabilirsiniz.

Porto zeytinyağı ile de meşhur bir şehir. Azeite olarak adlandırılan zeytinyağı tüm dünyada meşhur bir ürün ve oldukça lezzetli. Son olarak Porto’nun kitapçıları da alışveriş için güzel bir seçenek.

Harry Potter serisine ilham kaynağı olan Livraria Lello isimli kitapçıdan ömür boyu size Porto’yu hatırlatacak bir kitap bulabilirsiniz.

Porto gezilecek yerlerPorto’da ne yapılır? ve Porto’da nerede kalınır başlıklı yazılarımıza göz atmadan Porto gezi planı yapmayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top