Porto’da Ne Yapılır? Yapılacak 14 Şey

Porto‘ya gidecek olanların en çok merak ettiği Porto’da ne yapılır? sorusunun cevabı şehrin kültürel geçmişinde ve içinde yer aldığı coğrafyada yatıyor.

Atlas Okyanusu kıyısında, Douro Vadisi’nde yer alan 500 bin nüfuslu kent Ortaçağ’dan beri titizlikle korunan yapıları, ünü dünyaya yayılmış şarapları ve kendine özgü gelenekleri ile her yıl milyonlarca turisti çekiyor. Siz de onlardan biriyseniz çok şanslısınız. Çünkü geri dönmeyi istemeyeceğiniz güzellikte bir şehri gezeceksiniz.

Ben de Porto’da yapılacak şeyler listesinde bu seyahati beklentilerinize uygun ve en kaliteli şekilde programlamanıza yardımcı olacak şehre özgü aktivitelerden bahsedeceğim ki hadi lafı uzatmadan başlayalım.

1. Ribeira Meydanı ve çevresinde dolaşın, tarihi Porto sokaklarını keşfedin.

Porto'da ne yapılır? Cais da Ribeira

Porto’da ne yapılır listenize şehri adım adım keşfederek başlamanızı öneririm. Ki bunun için gitmeniz gereken yer de Porto’nun tarihi şehir merkezi Ribiera Meydanı ve çevresi.

Nehir kenarında yer alan bölge kaotik kalabalığı, rengarenk yapıları, dar sokakları ve bu sokakları, meydanları süsleyen cafeleri, restoranları, hediyelik eşya dükkanları ile cıvıl cıvıl bir yer.

Şehrin en modern ve güzel eserlerinden Luis I Köprüsü’nü de harika bir açıdan görüp fotoğraflayabileceğiniz meydan ve çevresini gezmek en fazla 2 saatinizi alacaktır ancak bundan sonrasında Porto’da yapılacak şeyler programınız çok daha net ve keyifli olur.

Daha da iyisi, gitmeden önce Porto Gezilecek Yerler yazısını okuyabilir, kentteki görülmeye değer yerler ve yapılar hakkında fikir edinebilirsiniz.

2. Praça de Liberdade’de Porto’da hayatın akışını seyredin.

Porto'da ne yapılır? Praca de Liberdade

Porto’da ne yapılır? yazısında sizleri biraz da şehrin modern yüzüne götürmek istiyorum.

Modern dedim ama Praça de Liberdade de 18. YY dolaylarında şehirleşmeye başlamış. Başka bir deyişle, Cais de Ribiera’ya göre yeni ama bugüne göre elbette çok eski ve tarihi.

Geniş caddeleri, şık mağazaları ve tasarımcı butikleri, lüks cafe ve restoranları ile Praça de Liberdade için bizdeki Bağdat Caddesi’nin Porto versiyonu dersem yanlış bir benzetme olmaz sanırım. Tabii daha estetik ve tarihi yapılar içeren hali.

Özetle bir öğleden sonranızı buraya ayırın, caddelerinde doya doya yürüyüp imkanınız varsa biraz da alışveriş yapın.

Aslında Porto’yu buraya ulaşmadan önce keşfetseniz çok daha iyi olur. Porto’da nerede kalınır? yazısında kentin konaklamaya uygun bölgelerini ve özelliklerini öğrenip, sonra da tercihlerinize en uygun oteli seçebilirsiniz.

3. Clerigos Kulesi’nden şehri seyredin.

Porto'da ne yapılır? Clerigos Kulesi

Clerigos Kilisesi’nin kuleleri şehri yukarıdan seyredip manzaranın tadını çıkarmak için en iyi adreslerden biri. O yüzden kiliseyi gezdikten sonra kulenin tepesine çıkıp şehrin tarihi sokaklarına ve Douro Nehri’ne bakmak, bol bol da fotoğraf çekmek için kendinize bir yarım saat verin. Kuleye çıkış ücreti 5 Euro bu arada.

Dilerseniz kule giriş biletinizi internetteki operatörler üzerinden de satın alabilirsiniz.

Clerigos Kulesi Bileti: Resmi web sitesi ve gişe ile aynı, yani 6 Euro ücreti olan paketi almış olan 700’ün üzerinde kullanıcının puanı 4,4. Programınızın değişmesi halinde son 24 saate kadar iptal etme seçeneği de mevcut. 

Turun asıl avantajı ise bu şekilde bilet alanların başka bir girişten içeri alınarak sırada bekleme stresine girmemesi.

4. Şehrin tarihi tramvaylarına binin.

Porto'da ne yapılır? tramvay turu

Porto’da ne yapılır? yazısında bahsettiğim ve edeceğim aktivitelerden belki de en keyiflisi şehrin dokusuyla bütünleşmiş, tarihi tramvaylarıyla kısa ya da uzun bir yolculuk yapmak. Ya da en azından benim için en keyiflisiydi diyeyim.

Hatta bu tramvaylardan 1 no’lu hat o kadar güzel yerlerden geçiyor ki artık bir ulaşım aracı olmaktan çıkmış, son derece turistik, son derece popüler bir hat olmuş.

Hattın kalkış istasyonu Ribeira’nın doğusundaki Infante Durağı. Tramvay buradan kalktıktan sonra Doğru Nehri Kıyısı’nı izleyerek Alfandega, Bicalho, Ponte Arrabida, Fluvial ve birkaç durağa daha uğrayıp yolculuğunu Passeio Alegre Durağı’nda sonlandırıyor.

Çoğu turistin Line 1 tramvayına bir yerden bir yere ulaşmak için değil, sadece bu yolculuğu yapmak için bindiğini hatırlatarak, aşırı kalabalıktan kaçınmak adına ilkbahar ve yaz gibi yoğun sezonlarda daha sakin olan sabah veya akşam saatlerinde bu tramvaya binmenizi öneririm.

5. Porto’nun müzeleri ve sanat galerilerini gezin.

Porto'da yapılacak şeyler müze turu

Klasik eserlerden çağdaş sanata, arkeolojiden kültürel ögelere kadar Porto zengin bir müze yelpazesine sahip. Şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezmekten vakit bulursanız ilginizi çeken konularda bir veya birkaç müzeye uğramadan Porto’dan ayrılmamanızı öneririm.

Porto’da ne yapılır? yazısında birer cümleyle de olsa alternatiflerden bahsetmem gerekirse:

 • Sürekli yenilenen çağdaş sanat eserleri koleksiyonu ve büyüleyici bahçeleriyle Serralves Çağdaş Sanatlar Müzesi,
 • Dini ögeler içeren resim ve heykel eserlerine adanmış Soares dos Reis Ulusal Müzesi,
 • 18. YY’dan kalma bir sarayda dönemin aristokrat hayatının nasıl olduğunun sergilendiği Romantico da Quinta da Macieirinha Müzesi,
 • Portekiz futbol liginin en iyi takımlarından FC Porto’nun stadyumunda yer alan ve takımın başarılarına adanmış FC Porto Müzesi,
 • Porto şaraplarının en başarılılarından Sandeman’ın mahzenlerinde şarapçılığa dair her şeyi görebileceğiniz Sandeman Mahzenleri Müzesi.

6. Douro Nehri’nde tekne turu yapın.

Porto yapılacak şeyler Douro Nehri tekne turu

900 kilometrelik Douro Nehri’nin en yakıştığı yer Porto’dur herhalde. Haliyle nehirde bir tekne gezisi yapıp şehri bir de bu açıdan seyretmek son derece eğlenceli bir aktivite.

Genellikle Ribiera’dan kalkan, 1-1,5 saat süren tekne turları ortalama 15 – 20 Euro civarında ve Maria Pia Köprüsü’ne kadar gidip dönüyor. Bu sırada sağdaki liman binalarını ve soldaki tarihi yapıları seyrederek rehberden hem şehirle hem de bu yapılarla ilgili detaylı bilgiler ediniyorsunuz.

Hop on Hop off Otobüs Turu, Tekne Gezisi ve Şarap Mahzeni Turu: 2 gün boyunca hop on hop off otobüslerle Porto’da gezme, Douro Nehri’nde 1 tekne turu ve 1 rehberli Calem Şarap Mahzenleri turunu kapsayan paketi daha önceden almış olan 2000’in üzerinde kullanıcının puanı 4,3.

Turun en önemli avantajı ise birden fazla aktiviteyi zaman kaybettirmeden 2 günde yaptırması ve tek tek bu aktiviteleri yapmanıza kıyasla toplamda daha uygun fiyata gelmesi.  

7. Porto Plajları’nda güneşlenin, denize girin.

Porto'da ne yapılır? plaj deniz

Porto’da ne yapılır? yazısında sizlere “denize girmeyi ve güneşlenmeyi unutmayın” demek istiyorum. Çünkü gerçekten de Ribeira Bölgesi’nin tarihi sokakları ve Douro Nehri’nin güzelliğinden başınız dönüp de unutabilirsiniz.

Oysa Porto, Atlas Okyanusu kıyısında, kimisi mavi bayraklı, onlarca plaja sahip. Bunlardan ulaşımı en kolay olanı Cidade Parkı’nın hemen kuzeyindeki Matosinhos Plajı.

Şehir merkezinden biraz uzaklaşmayı göze alırsanız altın rengi kumlarıyla Miramar Plajları da keyif alacağınız bir diğer seçenek.

8. Casa de Musica’da bir konsere gidin.

Porto'da ne yapmalı? Casa de Musica

2005 yılında açılan Casa de Musica Konser Salonu’nda bir konsere gitmek Porto’da ne yapılır listesine akşam eğlencesi de eklemek isteyenler için en iyi seçenek.

Ki burası herhangi bir konser olmasa da görmek isteyebileceğiniz bir yapı. Çünkü Hollandalı Mimar Rem Koolhaas’ın eseri olan konser salonu ilginç formu, 2 cam duvarı, modern mimarinin en güzel örneklerinden sahnesi ve seyirci auditorumu ile turistik turlara da açık.

Yapıyı gezmek için 10 Euro giriş ücreti ödemeniz yeterli, burada bir konser izlemek içinse farklı müzik türlerinden konserlerin yer aldığı programlarını web sitesinde bulabilir bilet satın alabilirsiniz.

9. Fado müziği dinleyin.

Porto'da yapılacak şeyler Fado

Portekiz’in 19. YY’dan günümüze kadar gelmeyi başarmış halk türkülerine verilen genel isim olan Fado, hüzünlü tınılarıyla dinleyenleri etkileyen şarkılardan oluşuyor. Söylenene göre müziğin kökeni; kocasını, sevgilisini denize kurban veren kadınların yaktıkları ağıtlarmış.

Ülkenin en özgün kültürel değerlerinden biri olması sebebiyle de Fado müziğine Porto’da ne yapılır? yazısında özel yer vermek istedim.

Klasik gitar eşliğinde ve mikrofon kullanmadan söylenen Fado şarkıları genellikle yemek servisi yapılmayan, sadece şarap içilebilen mekanlarda dinlenebiliyor. Bu da müziğe ve hissettirdiklerine saygıdan.

O yüzden bir akşamınızı bu hüzünlü müziği dinlemeye ayırın, gerçekten yerel ve ilginç bir deneyim yaşamış olacaksınız.

10. Arrabida Köprüsü’ne tırmanın.

Porto'da ne yapılır? Arrabida Köprüsü

Porto’da ne yapılır listenize dünyanın herhangi bir şehrinde nadiren bulabileceğiniz bir aktivite de eklemek isterseniz sizi Arrabida Köprüsü’ne alalım.

Aslında Arrabida Köprüsü Douro Nehri’nin Atlas Okyanusu’na en yakın kısmında yer alan, 1963 yılında açıldığında “dünyanın en uzun beton köprüsü” ünvanını almış.

Şimdiki ünü ise; isteyen herkese belirli bir ücret karşılığında, ve elbette profesyonel rehberler eşliğinde, köprüye tırmanıp kenti ve Atlas Okyanusu bambaşka bir perspektiften seyretme imkanı sunmasından geliyor.

Tabii tırmanış dediysem, daha çok bir yürüyüşü kastediyorum, duvara ya da dağa tırmanma gibi bir aksiyon değil.

Eğer böyle ilginç bir deneyim yaşamak isterseniz ücreti 16,50 Euro olan tırmanışı resmi web sitesi üzerinden rezerve edebilirsiniz.

11. Porto’nun yerel lezzetleri tadın.

Porto'da ne yapılır? yöresel yemekler

Porto’da ne yapılır yazısında gurmeler ve gastronomi düşkünlerini de ihmal etmeyelim ve şehrin yerel lezzetlerinden de bahsedelim.

Morina balığından yapılan bir çeşit kek ya da krep diyebileceğim Bacalhau, dana etiyle yapılan bir çeşit börek olan Pasteis de Chaves, ünlü Porto ekmeği Broa de Avintes ve bademli tart diyebileceğim Tarte de Amendoa tadabileceğiniz en yerel ve en özgün lezzetlerden.

Domuz eti içerdiği için şehrin en ünlü yiyeceği Francesinha isimli sandviçi ve tripas (ya da tripe) isimli sosisli yemeği sadece bu konuda ayrım yapmayanlar için yazıyorum. Domuz eti yemek istemeyenleri de bu ikisinden uzak durmaları konusunda uyarmak istiyorum.

12. Bolhao Pazarı’nda alışveriş yapın.

Bolhao Pazarı Porto'da yapılması gerekenler

Porto’da ne yapılır listesindeki yerel lezzetler ve Porto şarabı maddeleri ilginizi çektiyse ve bunları tattıysanız, şehrin en ünlü ve de en renkli pazarı Mercado do Bolhao’ya da gitmelisiniz.

Taze, organik yiyeceklerin her türlüsünü bulabileceğiniz ve tezgahlardan yayılan kokulara dahi bayılacağınız pazar 1850 yılından beri aynı yerde kuruluyor ve cıvıl cıvıl atmosferiyle hem yerliler hem de turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Uslanmaz alışveriş severler önerim ise kente gitmeden önce Porto Alışveriş Rehberi yazısını okumaları.

13. Sao Joao Festivali’ne katılın.

Sao Joao Festivali Porto'da yapılması gerekenler

Bir festival düşünün ki genci yaşlısı, birbirini tanıyanı tanımayanı, sokaklardaki herkes birbirini tokmaklarla dürtüyor.

Tabii bunların sırf Sao Joao Festivali için yapılan, can acıtmayan, hafif ve plastik tokmaklar olduğunu da belirteyim. Şehrin koruyucu azizi St John’a adanan Sao Joao Festivali’nin ana teması bu işte.

23 Haziran günü yapılan ve sadece 1 gün süren bu festival şehrin de en eğlenceli günü aslında. Ve gecenin ilerleyen saatlerinde müzik, dans içeren bir parti başlayıp ertesi gün sabahın erken saatlerine kadar da devam ediyor.

Kısacası diyorum ki; seyahat tarihiniz 23 Haziran’a denk geliyorsa bir plastik tokmak da siz alın, karşınıza çıkan herkesi dürte dürte gezin Porto sokaklarında. “Ben yapmam öyle şey” diyorsanız da siz bilirsiniz ama sizi dürtenler çıkacaktır mutlaka, haberiniz olsun.

14. Porto’ya yakın yerlere günübirlik gezi yapın.

Porto'da ne yapılır? günübirlik geziler

Porto’da ne yapılır? yazısında son olarak, bu şehirde geçireceği zaman 2 günden fazla olanlara yakın yerlere günübirlik gezi yapmalarını önermek istiyorum. Zaten ülke başlı başına cazibe merkezi, dolayısıyla şehre yakın olan tarihi ve turistik diğer yerleri de kaçırmamakta fayda var.

İsterseniz 60 kilometre mesafede yer alan, ülkenin dini açıdan merkezi sayılan ve Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan zengin bir tarihe sahip olan Braga Kasabası’na, isterseniz 70 kilometre güneydeki, kanallarıyla ünlü Aveiro Kasabası’na, isterseniz de yine aynı mesafedeki, Ortaçağ’dan kalma en iyi korunmuş kasabalardan biri olan, UNESCO Kültür Mirasları arasındaki Guimaraes’e gidebilirsiniz.

Porto’daki Sao Bento veya Campanhã İstasyonu’ndan her gün kalkan trenlerle Braga’ya ve Aveiro’ya, Sao Bento İstasyonu’ndan yine her gün kalkan trenlerle Guimaraes’e ulaşım 1 saat civarında sürüyor ve bu yolculuğa değer.

Porto’dan Günübirlik Braga ve Guimaraes Gezisi: Günübirlik tura otelinizden alınıp bırakılma, Braga’daki Braga Katedrali, Guimaraes’deki Guimaraes Kalesi ve Paços dos Duques Sarayı’na giriş ve rehberli turlar, Portekiz stili öğle yemeği, araçta da ücretsiz WiFi dahil. Turu yapmış olan 200’e yakın kullanıcının puanı ise 5 üzerinden 4,9. 

Özetle Porto’da Ne Yapılır?

Porto'da yapılacak şeyler

Porto’da ne yapılır? yazısı aslında irili ufaklı aktivitelerle daha da uzar ancak şehri tanımaya ve tadını çıkarmaya yetecek en önemli aktivitelerden bahsedebildim sanıyorum. Ki bu bile fazla diyenler için bir özet yapmam gerekirse;

Ribeira ve Praça de Liberdade Bölgeleri’ni mutlaka gezmek, Line 1 tramvay hattına binerek baştan sona, geleneksel bir tramvay yolculuğu yapmak, Fado müziği dinlemek, Douro Nehri’nde bir tekne turu yapmak, yerel lezzetleri ve alkol kullanıyorsanız Porto şaraplarını tatmak “Porto’yu gördüm” demek için yeterli.

Porto’da yapılacak şeyler listesinde bahsettiğim diğer maddeler ise zamanınız ve bütçeniz yettiğince yapabileceğiniz ve eminim çok da keyif alacağınız, tabii yine Porto’ya özgü eğlenceli aktiviteler.

Porto’da ne yapılır? yazısında görülmesi gereken en önemli birkaç yerle birlikte daha çok seyahatinizi keyifli, eğlenceli kılacak aktivitelerden bahsetmek istedim. Sizlerin de eklemek istediğiniz keyifli aktiviteler olursa neden yorumlarda bahsetmiyorsunuz?

“Porto’da Ne Yapılır? Yapılacak 14 Şey” üzerine 2 yorum

 1. müthiş anlatım ve müthiş tespitler , ama biraz daha fiyatlar hakkında bilgi ve eğer mümkün ise link ekleri lazım

  Yanıtla
  • Yavuz Bey selamlar. İlginiz ve yorumlarınız için çok teşekkürler. Tavsiyelerinizi dikkate alacağız, saygılar…

   Yanıtla

Yorum yapın