Porto

Portekiz’in kuzeyinde, Rio Douro’nun (Douro Nehri) Atlantik Okyanusu’na döküldüğü yerde kurulan Porto, 1.4 milyonluk nüfusuyla ülkenin başkent Lizbon’dan sonra ikinci büyük şehri. Kırmızılı çatılı, göz alıcı bir kent olan Porto, 12. YY’dan kalma Se do Porto (Porto Katedrali), beğenilen mimarisiyle Igreja de Sao Francisco (Aziz Francis Kilisesi), sayısız müzik organizasyonuna ev sahipliği yapan ve füturistik yapısıyla çok dikkat çeken Casa de Musica (Müzik Evi), çift katlı hoş tasarımıyla 1. Dom Luis Köprüsü gibi birçok ünlü yapıya sahip.

Douro Nehri manzaral, UNESCO Kültür Mirasları Listesi’nde bulunan Ribeira Meydanı, hediyelik eşya dükkanları, kafeleri ve barlarıyla kentin en işlek alanı. Dünyanın her yerinden şarap severlerin büyük beğenisini kazanan Porto şaraplarının anavatanı olan Porto’nun en ünlü yemeği, çeşitli et seçenekleriyle tost ekmeği üzerine hazırlanan ve özel bir sosla sunulan “francesinha”.  Okyanus balığı olan “bacalhau” ile sardalyanın ızgara ve kızartma seçenekleri de hazır gitmişken mutlaka denenmeli.

Porto gezilecek yerler listesi

Porto Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 25 Nokta)

Porto gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Portekiz’in ikinci büyük kenti Porto’ya ulaştığınızda, oldukça tanıdık bir manzarayla karşılaşabilirsiniz. Çünkü yüksek bir yerden bakıldığında Douro Nehri’nin ikiye ayırdığı kent, görüntüsü ile tıpkı Boğaz’ın zarafet kattığı İstanbul’a benziyor.

Porto'da nerede alışveriş yapılır?

Porto’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Porto’da nerede alışveriş yapılır diye araştıranları buraya alalım. Portekiz‘in kuzeyinde Rio Douro Nehri kıyısında yer alan Porto, Portekiz şehirleri arasında en güzel ve popüler şehirlerden biri. Şehrin yeri geldi mi kasvetli yeri geldi mi neşeli atmosferi Porto’ya standart Avrupa şehirleri havasından çok daha farklı bir hava katmış.

Porto'da nerede kalınır?

Porto’da Nerede Kalınır? En Güzel Bölgeler, Oteller…

Porto’da nerede kalınır?” Douro Nehri’nin Atlas Okyanusu ile birleştiği noktada yer alan Porto, tarihi dokusunu çok daha büyüleyici hale getiren zarif yapılarıyla Batı Avrupa’ya yönelik kültür turlarının en sevilen duraklarından biri olmayı sürdürüyor.

Porto'da ne yapılır?

Porto’da Ne Yapılır? Yapılacak 14 Şey

Porto‘ya gidecek olanların en çok merak ettiği Porto’da ne yapılır? sorusunun cevabı şehrin kültürel geçmişinde ve içinde yer aldığı coğrafyada yatıyor.

Porto Havaalanı Ulaşım Rehberi

Porto Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Porto Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir? İşte önümüzdeki günlerde Portekiz’in Ortaçağ’a açılan kapısına gidecek olan şanslı gezginlerin cevabını en çok merak ettiği soru. Şimdi rahatlayın, ihtiyacınız olabilecek tüm bilgiler yazının devamında mevcut.