Lizbon gezilecek yerler

Tarihi dokusu, yedi tepe üzerine kurulmuş olması ve iki yakayı birleştiren köprüleri ile İstanbul’u anımsatan Lizbon gezilecek yerler bakımından Avrupa’nın en zengin şehirleri arasında yer alıyor. Gezilip görülmeye değer yerleri ile pek çok seyahatseverin ilgi odağı olan Portekiz‘in başkenti Lizbon‘a gerçekleştireceğiniz seyahati, hazırladığım liste ile daha kolay ve eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Lizbon Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa’nın en batısında ve Atlantik Okyanusu kıyısında bulunan Lizbon; renkli atmosferi, şehrin içinden geçen tarihi tramvayları, sanat eseri denilebilecek güzelliğe sahip taş kaldırımları, ilgi çeken mimarisi ile her yıl milyonlarca gezgine ev sahipliği yapıyor. Seyahatiniz sırasında yararlanabileceğiniz listemizde Lizbon’un en önemli turistik cazibe yerlerini bulabilirsiniz. Bu arada Lizbon’da konaklama yapılacak bölgeler hakkında bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Lizbon’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Belém Kulesi

Lizbon gezilecek yerler Belém Kulesi

16. yüzyılda Portekizli kaşif Vasco de Gama anısına yaptırılan Belém Kulesi, Gotik mimariden izler taşıyan gösterişli ve karma manuelin denilen mimari tarzı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Belém bölgesinin bir sembolü haline gelen ve çok sayıda turistin ziyaret ettiği noktalardan biri olan ünlü kule, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Tagus Nehri‘nin ağzını korumak için savunma amaçlı kullanılan ve geçmiş dönemlerde savaş suçlularının da tutulduğu, günümüzde ise sadece turistik amaçlı kullanılan kulede hala eski dönemlerden kalma toplar bulunuyor.

2. São Jorge Kalesi

Lizbon São Jorge Kalesi

Tüm Lizbon’u panoramik olarak görebilmenize olanak sağlayan São Jorge Kalesi (Castelo Sao Jorge), Lizbon’un en yüksek tepesi üzerinde yer alıyor. Şehrin en çok turist çeken yapılarından biri sayılan kalenin, M.Ö 6. yüzyılda İberler ve Keltler tarafından kullanıldığı düşünülüyor. Tarihi dokusu dışında daha çok tüm şehri ayaklar altına seren bir manzaraya sahip olduğu için turistler tarafından tercih edilen kaleyi belli bir ücret karşılığında gezebilirsiniz.

3. Jerónimos Manastırı

Lizbon Jerónimos Manastırı

Belém bölgesinde bulunan Jerónimos Manastırı (Jerónimos Monastery), Lizbon şehrinin önemli simgelerinden sayılıyor. Tıpkı Belém Kulesi gibi Gotik ve Rönesans tarzlarının karışımından oluşan Manuelin mimarisinin en tipik örneklerinden biri olan manastır, UNESCO Dünya Miras Listesin’de bulunuyor. Ünlü kaşif Vasco de Gama‘nın mezarının da bulunduğu manastır, mimari özellikleri ile özellikle sanatsever gezginler için Lizbon gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında sayılabilir.

4. Alfama Bölgesi

Lizbon Alfama Bölgesi

São Jorge Kalesi ve Tejo Nehri arasına kurulmuş Alfama, Lizbon’un en eski mahallesi olarak biliniyor. Geçmişi 12. yüzyıla kadar dayanan tarihi semt, 1755 Lizbon depreminde şehrin diğer yerlerine göre daha az etkilendiği için günümüze kadar kalmayı başarabilen büyüleyici mimariye sahip şirin evleri ve dar sokakları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

5. Santa Justa Asansörü

Lizbon gezilecek yerler Santa Justa Asansörü

1900’lü yıllarda neogotik tarzda inşa edilen Santa Justa Asansörü (Elevador de Santa Justa), Baixa ve Bairro Alto adındaki Lizbon’un iki bölgesini birbirine bağlıyor. Yokuşlu bir şehir olan Lizbon’da ulaşımı kolaylaştırmak amacı ile yapılan ünlü asansör, günümüzde turistler ve Lizbonlular tarafından şehir manzarasını görmek için kullanılıyor.

6. Pedro IV (Rossio) Meydanı

Lizbon gezilecek yerler Pedro IV (Rossio) Meydanı

Ortaçağ’dan beri şehrin ana meydanı olan Pedro IV (Rossio) Meydanı, geçmiş dönemlerden beri mitingler, yürüyüşler, boğa güreşleri gibi pek çok etkinliğe ve gösteriye ev sahipliği yapıyor. Lizbon’da buluşma noktalarından biri olan Pedro IV Meydanı, turistler tarafından da büyük ilgi görüyor. İsmini Brezilya imparatoru Pedro’dan alan tarihi meydanın ortasında yer alan sütunda IV. Pedro’nun bronz heykelini görebilirsiniz.

7. Gulbenkian Müzesi

Gulbenkian Müzesi Lizbon

1969 yılında açılan Gulbenkian Müzesi‘nde (Museu Calouste Gulbenkian) etkileyici antik ve modern sanat koleksiyonları sergileniyor. 20. yüzyılın en önemli sanat eseri koleksiyonerlerinden biri olan Gulbenkian‘ın biriktirmiş olduğu koleksiyonları, Gulbenkian Müzesi’nde görebilirsiniz. Eşsiz eserleri ile sanata ve tarihe meraklı turistler tarafından büyük ilgi gören müzede keyifli vakit geçirebilirsiniz.

8. Keşifler Anıtı

Lizbon gezilecek yerler Keşifler Anıtı

Belem semtinde yer alan ve Portekizli kaşiflerin 15. ve 16. yüzyıllarda yaptıkları coğrafi keşifler anısına yaptırılmış olan Keşifler Anıtı‘nda (Padrão dos Descobrimentos) önde Prens Henry olmak üzere Vasco de Gama, Magellan, Bartolomeu Dias gibi bilim insanlarının da yer aldığı 30 ünlü ismin heykelleri sıralanıyor. Bir gemi biçiminde inşa edilen ve tek parçadan oluşan beton anıtta Lizbon tarihi hakkında bilgi veren gösterimler ve sergiler yer alıyor.

9. Lizbon Okyanus Akvaryumu

Lizbon Okyanus Akvaryumu

Su kıyısında yer alan manzaralı konumu ile dikkat çeken Lizbon Okyanus Akvaryumu (Lisbon Oceanarium), eski dönemlerde “Denizlerin Kraliçesi” olarak anılan Lizbon için önemli sayılan turistik yerler arasında bulunuyor. Ses efektleri ve tuz kokuları eşliğinde çeşitli deniz canlılarının yaşamlarına tanık olabileceğiniz büyüleyici dev su altı müzesinde sayesinde huzurlu ve keyifli zaman geçirebilirsiniz.

10. Ticaret Meydanı

Lizbon gezilecek yerler Ticaret Meydanı

Tejo Nehri’nin yanında kurulan Ticaret Meydanı (Commerce Square), 1755 büyük Lizbon depreminden sonra yeniden planlanmak zorunda kalınan yerler arasında bulunuyor. Şehrin büyük meydanlarından biri olan Ticaret meydanın ortasında Portekiz kralı I. Jose bir heykeli yer alıyor.

11. 25 Nisan Köprüsü

Lizbon 25 Nisan Köprüsü

Tejo Nehri üzerine kurulmuş bir asma köprü olan 25 Nisan Köprüsü (25 de Abril Bridge), ismini Karanfil devriminin gerçekleştirildiği tarihten alıyor. Lizbon şehrinin iki yakasını birbirine bağlayan devasa büyüklükteki köprü,  San Francisco‘daki Golden Gate Köprüsü‘nü yapan mühendisler tarafından inşa edildiği için Golden Gate ile büyük benzerlik taşıyor. Dilerseniz köprü manzarasını Belém Kulesi‘nden ya da sahilden rahatlıkla seyredebilir ve manzaranın bol bol fotoğraflarını çekebilirsiniz.

12. Berardo Müzesi

Lizbon Berardo Müzesi

2007 yılında açılan Berardo Müzesi’nde (Berardo Collection Museum) José Berardo’nun koleksiyonları yer alıyor. Modern ve çağdaş sanat eserlerinin oluşturduğu oldukça geniş bir koleksiyona sahip olan Berardo Müzesi, daimi sergilerin yanısıra belli dönemlerde geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor.

13. Rua Augusta

Lizbon Rua Augusta

Çok sayıda mağazayı bir arada bulabileceğiniz nehir boyunca uzanan Rua Augusta, Lizbon’da alışveriş yapabileceğiniz ünlü caddeler arasında bulunuyor. Estetik yer döşemeleri ile dikkatleri üzerine çeken Rua Augusta Caddesi‘nin sonunda kentin önemli turistik simgelerinden olan Rua Augusta Takı yer alıyor. Üzerinde tarihsel figürlere ait heykellerin bulunduğu görkemli takı görebilir; restoranların, kafelerin, dünyaca ünlü markalara ait mağazaların ve hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu caddede eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

14. Lizbon Katedrali

Lizbon Katedrali

1147 yılında yapılmaya başlanan ve şehrin en eski kilisesi olan Lizbon Katedrali (Santa Maria Maior de Lisboa), büyük depremlerde zarar görmüş olmasına rağmen çeşitli eklemeler ile günümüze kadar gelebilen yapılar arasında bulunuyor. Gotik ve Barok gibi farklı mimari üsluplardan izler taşıyan tarihi katedral, ücretsiz olarak gezilebiliyor.

15. Belem Pastanesi (Pasteis de Belem)

Lizbon gezilecek yerler Belem Pastanesi

1837 yılında açılan köklü pastane, milföy ve krema içeren efsaneleşmiş özel tatlısı “Pastel de Nata” ile turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Tarifi bir sır gibi saklanan eşsiz lezzeti tatmak isterseniz Belem Pastanesi’ne uğrayabilirsiniz.

Yukarıda adı geçen yerler Lizbon gezilecek yerler listenize ilk etapta eklemeniz gereken en önemli yerler. Lizbon seyahatlerinde yeterli vakti olan gezginler dilerlerse Lizbon gezilecek yerler listelerine şu noktaları da ekleyebilirler:

Baixa Pombalina, Museu Nacional de Arte Antiga, Rua Garrett, 28 Nolu Tramvay, Chiado, Alcântara, Bairro Alto, Cascais, Hz İsa Heykeli, Parque das Nações, São Roque Kilisesi, Church of Saint Roch, Sintra Kasabası, Tarihi Sanatlar Ulusal Müzesi ve Ulusal Çini Müzesi.

Lizbon’da nerede kalınır?

Eğer Lizbon seyahatinizde konaklama yapacağınız oteli kendiniz ayarlayacaksanız 2 yıldızlı Hotel ibis Lisboa Jose Malhoa, 3 yıldızlı Hotel Gat Rossio ve HF Fenix Garden, 4 yıldızlı HF Fenix Urban ve lüks tesis arayanlar 5 yıldızlı Eurostars Das Letras adlı tesislere göz atabilirsiniz.

HF Fenix Garden Lizbon otel rezervasyonu
4 yıldızlı HF Fenix Garden, Lizbon’da konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden bir tanesi.

Lizbon’da konaklama konusundaki genel bilgileri ve adı geçen otel tavsiyelerimiz hakkında bilgileri Lizbon’da nerede kalınır?, genel bilgileri ise Lizbon Gezi Rehberi başlıklı yazımızda detaylı olarak okuyabilirsiniz. Lizbon gezilecek yerler yazısı boyunca Lizbon’da gezip görebileceğiniz en önemli yerler ve konaklama konusunda tavsiyeler vermeye çalıştım. Umarım bu yazı Lizbon seyahatiniz öncesinde sizin için faydalı bir kaynak olmuştur. Şimdiden iyi tatiller!

PAYLAŞ
Yurt içi & yurt dışı birbirinden güzel seyahat destinasyonları hakkında pratik ve eğlenceli bilgiler...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın