Lizbon Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 36 Nokta)

Avrupa’nın en renkli, dinamik, sıcak ve aynı anda nostaljik şehirlerinden biri olan Lizbon gezginlerin gidip de uzun süre etkisinden kurtulamadıkları yerler arasında bulunuyor. Lizbon seyahatine çıkacaksanız dokusu biraz da İstanbul ve Güney Amerika’yı anımsatan tarihi şehri karış karış; hakkını vererek gezmek için bir liste oluşturmanızda fayda var.

Sizin için derlemiş olduğum Lizbon gezilecek yerler listesi tam anlamıyla tarihi kentin kilit ve turistik noktalarını hedef alıyor.

Portekiz’in başkenti Lizbon’da görülmeye değer, hafızanıza kazınacak çok güzel yerler sizi bekliyor. Farklı açılardan büyüleyici şehir manzaraları sunan seyir terasları, müzeler, meydanlar, görkemli katedraller, meşhur yıkık dökük pastel renkli evler, yokuşlar, kafeler ve Lizbon’un ruhunu yansıtan daha birçok nokta hazırlamış olduğum listenin bir parçası.

Liste boyunca gezip görülecek yerlerin yanı sıra yeme içmeden ulaşıma, alışverişten konaklama ve otel tavsiyeleri konusuna kadar birçok önemli konuda bilgi ve tavsiye bulabilirsiniz.

Çok sayıda gezgin gibi sizin de popüler yer önerilerinden ve ayrıntılı Lizbon rehberinden seyahatiniz boyunca faydalanacağınızı umuyorum.

Lizbon’a Gitmeden Önce…

Otelinizi Şehir Merkezinden Seçin!

Lizbon’da hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz Lizbon’da nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Otel tavsiyesi isterseniz son seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım My Story Hotel Tejo güzel bir tesis, inceleyebilirsiniz. Rossio Meydanı’nın hemen yanında yer alan otelden yürüyerek şehirdeki birçok önemli gezi noktasına gitmek mümkün. Üstelik ünlü 28 numaralı tramvayın başlangıç durağı da otelin hemen yanı başında.

Bu tesis dışında yine aynı bölgede alternatif bir yer isterseniz de 4 yıldızlı NH Collection Liberdade adlı tesise göz atabilirsiniz.

Biletlerinizi Mutlaka Önceden Alın!

Lizbon’da yapılması gereken en güzel şeylerden bir tanesi Fado in Chiado’ Live Show‘a katılıp Fado dinlemek. Bunun dışında Pena Palace, Sintra, Cascais Daytrip adlı günübirlik tura katılıp bölgedeki popüler noktaları gezebilirsiniz.

Lizbon Gezilecek Yerler Listesi

Batı Avrupa’nın en gezilesi, sıcak ve Akdeniz ikliminin hoşluğunu yaşatan şehri Lizbon turistik açıdan da bölgenin önde gelen adreslerinden biri.

Lizbon gezilecek yerler listesinde şehri her yönüyle; mümkün olduğunca detaylı görüp gezmeniz ve kentin ruhunu tam anlamıyla hissedebilmeniz için en popüler noktalara yer verdim. Artık Lizbon’u gezmeye başlayabiliriz…

1. Belem Kulesi (Torre de Belem)

Lizbon gezip gördüm

Lizbon gezilecek yerler listesinin ilk sırasında 16. yüzyılda Portekizli ünlü kaşif Vasco de Gama adına yaptırılan görkemli Belem Kulesi bulunuyor. Kule, şehrin Belem bölgesinde. Şehir merkezinden buraya kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Savunma amaçlı yaptırılan kalenin içinde yer alan Belem Kulesi Portekiz Manuelin, gotik ve Orta Çağ Avrupa mimarisinin zarif bir örneği. Küçük kulede gezip görülecek çok fazla şey olmasa da sadece yaklaşık 500 yıllık etkileyici mimarisini incelemek için bile buraya gelen milyonlarca turist var.

Deniz kenarındaki harika ambiyansı da turistler için yapının cazibesini daha da pekiştiriyor. Kulenin içinde aynı zamanda bazı ilgi çekici tarihi figürler ve heykeller bulunuyor.

Bölgeye özgü bej-beyaz kalker taşından inşa edilmiş Belem Kulesi Lizbon’un koruyucu azizi onuruna Castelo de São Vicente de Belém ismini taşıyor. Bölgenin ve şehrin ikonik yapılarından biri olan kuleye tahta bir köprü üzerinden giriş yapılıyor.

Kuleyi yaz aylarında ziyaret edecekseniz bu küçük köprü üzerinde uzun sıralar görmeniz son derece mümkün. Ayrıca kulenin içinde bulunduğu Jardim de Torre de Belem Parkı da ağaçlarla çevrili, rahatlatıp huzur veren bir alan. Dört katlı kuleye girmeseniz bile bu bahçede keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Genel olarak Portekizli kaşiflerle özdeşleşmiş bu tarihi, zarif ve görkemli kuleyi mutlaka gezmelisiniz.

2. Alfama Bölgesi

Alfama Lizbon'da nereler gezilir?

Canlı rengarenk nostaljik tramvaylarla unutulmaz bir Lizbon anısı yaşamak için Alfama semtinin daracık Arnavut kaldırımlı sokaklarına dalmanızı mutlaka öneriyorum.

Sao Jorge Kalesi ile Tejo Nehri arasında kalan Alfama, kentin ruhuna ayna tutan; mimarisinden orijinal bol yokuşlu sokaklarına kadar birçok karakteristik Portekiz öğesini barındıran bir bölge.

Alfama’nın salaş bir havası var. Salaş restoranlar, yıkık dökük eski binalar, orijinalliğini kaybetmemiş dik yokuşlu sokaklar, tarihi yapılar derken Alfama kendi özünü günümüze kadar koruyabilmiş. Tarihi semtin sokakları labirent gibi; hatta kimi zaman içlerinde dolaşmak zorlaşabiliyor ama bir kadar da meydan okuyucu ve çekici olduğunu söyleyebilirim.

Kafanızı nereye çevirirseniz Alfama size ilgi çekici, incelemeye ve keşfetmeye değer bir ayrıntı sunuyor. Semtin bazı bölümlerinde birbirinden güzel, tam fotoğraf çekip seyre dalmalık harika şehir ve nehir manzaraları karşınıza çıkıyor.

Ağırlıklı olarak liman işçilerinin, rıhtımcıların ve denizcilerin yaşadığı yoksul bir bölge olan Alfama’yı gezmesi çok keyifli. Buranın en önemli özelliği Lizbon’un en eski bölgelerinden biri olması ve Portekiz atmosferini güçlü şekilde hissettirebilmek. Kaldı ki burada pek çok yerli lezzet ve mekan da bulunuyor.

Hem tarihi ve kültürel zenginliği hem de turistik açıdan cazibeli olması nedeniyle bölgede çok sayıda Fado restoranına da rastlıyorsunuz. Fado 19. yüzyıldan kalma popüler bir yerli halk müziği türü.

Kültürel yerli müzikler eşliğinde geleneksel Portekiz yemekleri yemenin yanı sıra meşhur nostaljik tramvaya atlayıp Alfama’yı bir de öyle gezmeyi deneyebilirsiniz. Sokakları karış karış yürüyerek keşfetmenin keyfi ayrı olsa da sevimli ve turistik tramvayla Alfama’yı dolaşmak da son derece popüler bir aktivite.

Bölgeyi Keşfetmenin En Güzel Yolu: 28 Numaralı Tramvay…

Alfama’nın dar ve eğimli sokaklarını kolayca gezmenin en kolay yolu sayfa devamında da bahsedeceğim ikonik 28 numaralı tramvay. Tramvay biletinizi mutlaka önceden almaya özen gösterin.

Lizbon’da toplu taşımayı sık kullanıp önemli gezi noktalarını da gezeceğinizi düşünürseniz en mantıklı şeylerden bir tanesi 24, 48, 72 saatlik Lisbon Card satın almak. Kart sahipleri toplu taşımadan ücretsiz yararlanabiliyor…

3. Jeronimos Manastırı

Jeronimos Manastırı Lizbon'da gezilecek görülecek yerler

Lizbon gezilecek yerler listesinin en güzel tarihi ve sembolik adreslerinden biri de Belem bölgesindeki Jeronimos Manastırı.

Mimarisi ve ambiyansı başlı başına büyülenme sebebi. Mimari detaylarında Portekiz’e özgü Manuelin süslemeleri, Geç Gotik ve Rönesans döneminin görkemi hemen kendini fark ettiriyor. 1983 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de giren manastır Avrupa ve dünya çapında bir öneme sahip.

Dünya anıtsal yapıları arasında bulunan Jeronimos Manastırı 1907’den bu yana Ulusal Anıt olarak görülüyor. 16. yüzyılda inşasına başlanmışsa da manastır 100 sene sonra tamamlanıp kullanıma açılabilmiş.

İnşasında ise 70 kg altın kullanıldığı söyleniyor. Manastırın yapımı baharat ticaretinden elde edilen gelirlerle finanse edilmiş ve Portekiz için en önemli yapılar arasında yer alıyor.

İsmini bölgedeki dini bir cemaatten alan manastırda özellikle kapıların ihtişamını es geçmek imkansız; güzellikleri ve mimarisindeki zarif ince detaylar göz kamaştırıyor. Ayrıca manastırda birçok lahit, dini-kraliyet-denizcilik figürleri, birbirinden etkileyici heykeller, taş işçilik örnekleri ve taş mezarlar sizi keyifli ve ilgi çekici bir tura davet ediyor.

Kilisede dünyaca ünlü kaşif Vasco de Gama ve meşhur şair Luis de Canvas’ın taş mezarları da yer alıyor. Manastır kompleks bir yapı olduğundan kilise bölümü dışında da gezip görebileceğiniz birçok yeri var.

Özellikle gelmişken manastırda yer alan Ulusal Arkeolojik Müzesi ve Denizcilik Müzesi’ni de mutlaka ziyaret edin. Müze ve manastır giriş ücretlerinde ya da saatlerinde değişiklik olabilir. İsterseniz kombine bilet almayı da tercih edebilirsiniz.

Uzun Kuyruklara Dikkat!

Lizbon özellikle bahar ve yaz dönemlerinde oldukça kalabalık olabiliyor. Bu yüzden Jerónimos Manastırı biletinizi önceden satın alıp uzun kuyruklardan kurtulma şansını elde edebilirsiniz. Bu arada Lisbon Card sahipleri manastıra ücretsiz giriş yapabiliyorlar…

4. São Jorge Kalesi (Castelo de S. Jorge)

Sao Jorge Kalesi Lizbon gezilecek yerler

Şehrin en yüksek tepesine çıkmak ister misiniz? O zaman Sao Jorge Kalesi’ne yapacağınız ziyaret hem Lizbon’a en yükseklerden kuş bakışı bakmak hem de tarihi yapıyı gezmek için harika bir fırsat!

Lizbon’da gezilecek yerler listesindeki en ikonik tarihi yapılardan biri olan Sao Jorge Kalesi tam da Alfemo bölgesinin tepesinde yükseliyor. Turistler için de yüksek çekim yaratan kalenin kuruluşu ise M.Ö 6. yüzyıla kadar uzanıyor. Kaleyi ilk olarak Keltler ve İberler’in kullandığı tahmin ediliyor.

Kalenin tarihi yüzyıllar öncesine dayanınca tahmin ettiğiniz gibi birçok medeniyetin de etkisi altına girmiş. 5. yüzyılda kalenin Vizigotlar tarafından inşa edildiğine dair bazı bulgular elde edilmiş. Ayrıca arkeolojik çalışmalara göre Fenikeliler ve Yunanlılar da kaleyi kullanan uygarlıklar arasında.

11. yüzyıla gelindiğinde orijinal haline göre büyütülen kale 13. yüzyılda en parlak yıllarını yaşamış. Sonrasında ise Kraliyet Sarayı’na dönüştürülmüş. Antik kale şu anda arkeoloji temalı küçük bir müzeye, kraliyet dönemini yansıtan sergilere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca kalede kafe ve restoran da var.

Son olarak 1938 senesinde restore edilip yeniden açılan Sao Jorge Kalesi’ni özellikle sabah saatlerinde ziyaret etmenizi öneriyorum. Turistlerin akınına uğrayan kale öğleden önceki saatlerde nispeten biraz daha sakin.

Not: Kaleye yürüyerek çıkmaz biraz efor gerektirebiliyor. Sezonda bölgede çalışan 28 numaralı tramvayda yer bulmak da sorun olabiliyor. Böyle bir durumda Alfama’da çalışan belediye otobüslerine binerek kalenin yakınında inebilirsiniz.

5. Santa Justa Asansörü

Santa Justa Asansörü Lizbon gezilecek yerler

Neogotik stildeki görkemli mimarisiyle Lizbon’un en popüler yapılarından biri Santa Justa Asansörü. Şehrin 1900’lü senelere tanıklık ettiği dönemlerde Bairro Alto ile Baixa bölgesini birbirine bağlamak amacıyla inşa edilmiş.

Fransız asıllı mühendis Raoul Mesnier de Ponsard tarafından tasarlanan Santa Justa Asansörü aynı zamanda Carmo Lift olarak da isimlendiriliyor.

Ünlü Baixa semtinden Bairro Alto bölgesine geçmek için tercih edebileceğiniz en pratik yol bu asansörü kullanmak. Malum Lizbon düz ayak bir şehir değil; birçok dik yokuş ve bolca merdiven sokakları-bölgeleri birbirine bağlıyor. Dolayısıyla asansör kullanımı gezginlerin de işini biraz kolaylaştırıyor.

1907 senesine kadar buharla çalışan tarihi asansör 45 metre yükseklikte ve tasarımında Eyfel Kulesi’nden ilham alınmış. Peki, asansörün ulaşım kolaylığı sağlama dışında ne gibi bir özelliği var?

Harika bir Lizbon manzarasını ayaklarınızın altına seren seyir terası turistler için oldukça cazibeli. Atlas Okyanusu, Rossio Meydanı, kale ve daha birçok kent manzarasını seyir terasından izleyebilirsiniz. Özellikle gün batımını kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Not: Santa Justa şehrin en önemli turistik aktivitelerinden biri. Yalnız yoğun turizm sezonunda asansör girişinde çok uzun kuyruklar olabiliyor. Örnek olarak ben son gezimde 1 saat 15 dk beklemek zorunda kaldım.

Zaman kazanmak adına asansör yerine Bairro Alto’ya yavaş yavaş yürüyerek çıkabilirsiniz. Zaten Lizbon gezilecek yerler yazımın devamında şehirde güzel manzara izleyebileceğiniz bir çok seyir terası bilgisini vereceğim.

6. Ticaret Meydanı (Praça do Comercio)

Praca do Comercio Lizbon gezilecek yerler

Tagus Nehri’ne yakın mesafede olan ve bol bol güzel fotoğraf çekebileceğiniz Ticaret Meydanı 1755 senesindeki büyük deprem öncesi burada bir saray bulunduğu için aynı zamanda Saray Meydanı olarak da biliniyor.

Meydan çevresinde hemen dikkatinizi çekecek olan rengarenk tarihi binalar sevimli ve nostaljik bir ahenk içinde turistleri karşılıyor. Bölgenin en sembolik yapılarından biri ise tam merkezdeki Zafer Takı yani Arco da Rua Augusta.

Üstündeki heykel ve figürleri incelemeden önünden öylesine geçmeyin derim. Takın üstündeki öğelerin her biri Portekiz’in 1700-1800 yılları arasındaki tarihi bir yaşanmışlığını simgeliyor.

Meydandan Tagus Nehri’ne inen mermer merdivenler de bölgenin turistik çekim alanları arasında. Cais das Colunas olarak isimlendirilen bu meşhur Lizbon merdivenleri deniz seferinden dönen Hanedan üyelerini görkemli bir şekilde karşılayabilmek için inşa edilmiş.

Şehrin en ünlü ve turistik yerlerinden biri olan bu meydan öğleden sonraki saatlerde oldukça kalabalık ama her türlü görülmeye değer. Lizbon gezinizde Ticaret Meydanı birçok gezgininki gibi sizin de ilk ziyaret ettiğiniz adreslerden biri olabilir.

Şehri kolayca gezmenin yolu…

İlk kez gittiğiniz turistik bir şehri gezip dolaşmanın en kolay yolu üstü açık turistik otobüs turlarına katılmak. Dilerseniz Lisbon: Hop-On Hop-Off Bus Tour adlı turun biletini satın alıp Ticaret Meydanı başta olmak üzere tüm Lizbon’u rahatça gezebilirsiniz.

7. 28 No’lu Tramvay

28 Numaralı Tramavy Lizbon'da nereler gezilir?

Sevimli, canlı tasarımı ve nostaljik havasıyla 28 No’lu Tramvay hem turistler hem de yerli halk arasında oldukça popüler. Tramvayın ulaşım kolaylığı açısından Lizbon’a çok büyük faydası var çünkü kent İstanbul misali yedi tepe üzerine kurulu ve bol bol engebeye sahip.

Tramvay Lizbon’un en pratik ve sık kullanılan ulaşım araçları arasında ama özellikle turistik güzergahları dolaşan 28 No’lu tramvaya ayrı bir parantez açmak istedim.

Sarı renkli tramvaylar turistik güzergahları dolaşmasının yanı sıra Lizbon sokaklarını renklendiren, fotoğraf karelerinde son derece fotojenik duran bir kent sembolü. Daracık sokaklarda bile keskin dönüş yapma özelliğine sahip olan bu tramvayların tarihi de 1930’lu yıllara kadar uzanıyor.

28 No’lu tramvayın ana bölgesi Lizbon’un en turistik yerlerinden biri olan Alfemo. Birçok dik yokuşu yürüyerek dolaşmak pek bir zor diyenlerdenseniz siz de 28 No’lu tramvaya binebilirsiniz. Sao Jorge Kalesi’ne de çıkan nostaljik tramvay çok fazla turist taşıdığı için oldukça kalabalık. Tek kusuru da bu. Yer bulabilirseniz çok şanslısınız.

Tramvay biletiniz hazır mı?

Tramvay 28 zaten çok kalabalık bir hat, bu yüzden tramvaya binmek yeterince zorken bir de tramvay içerisinde bilet almaya uğraşmayın. Biletinizi ya önceden alın ya da en kolayı Lisbon Card satın alarak şehirdeki toplu taşımayı ücretsize getirin…

8. Lizbon Katedrali (Se de Lisboa)

Lizbon Katedrali Lizbon gezilecek yerler

Lizbon’un en eski kilisesi olan Lizbon Katedrali kentin turist akınına uğrayan ilginç yapılarından biri.

Yapımı 12. yüzyıla dayanan ve öncesinde cami olarak inşa edilen katedralin orijinal olduğunu söylemek biraz güç. Birçok deprem atlatan katedral çok kez restore edilmiş ve bu nedenle farklı mimari stillerin etkisini üzerinde taşıyor.

Katedralin dış cephesi öyle çok gösterişli değil ancak özellikle 2 yüksek saat kulesi görenleri ilk anda etkilemeyi başarıyor. Fakat iç dekorasyonun oldukça şaşalı yapıda olduğunu söyleyebilirim.

Duvarlar dini motiflerle bezenmiş, heykelleri incelemeye daldığınızda ise zamanın nasıl geçtiğini unutuyorsunuz. Ayrıca daha birçok ince sanat anlayışını yansıtan süsleme detayları katedral turunda karşınıza çıkıyor.

Baixa’dan Alfema’ya doğru giden ana yolda bulunan Lizbon Katedrali merkezi konumuyla da sizi fazla uğraştırmayacak. Metro ve tramvay buraya ulaşmak için kullanabileceğiniz toplu taşıma araçları ancak genellikle olduğu gibi mümkünse aheste aheste yürüyerek çevreyi daha yakından keşfetmenizi öneriyorum.

9. Lizbon Okyanus Akvaryumu (Oceanario de Lisboa)

Okyanus Akvaryumu Lizbon gezilecek yerler

Su altı yaşamını keşfetmeye meraklı olanlar sizi Lizbon Okyanus Akvaryumu’na yönlendirelim. Dünyanın en büyük ve bir o kadar da havalı akvaryumlarından biri Lizbon şehrinde ziyaretçileri ağırlıyor; siz de bu keyifli dünyanın bir parçası olmaktan büyük keyif alabilirsiniz.

Çocuklu ailelerin de favori Lizbon yerlerinden biri olan Okyanus Akvaryumu yaklaşık 450 türde 16.000 kadar canlının yaşam alanı. Orkinoslardan köpekbalıklarına, güneşbalıklarından barakudalara kadar birçok canlı türünü görmek hatta bazıları ile ilk kez tanışmak için akvaryum ziyareti çok iyi bir fırsat.

Farklı okyanuslara özel olarak ithaf edilmiş bölümler ise su altı tutkunlarının heyecanını katlıyor. Hint Okyanusu, Atlantik Okyanusu, Arktik ve Pasifik Okyanusu gibi çeşitli bölgelerde su altı canlılarının yaşamına tanık olmak unutulmaz anılar arasına girmeye aday.

Avrupa’nın en güzel ve ilgi çekici tasarımlarından birine sahip olan Okyanus Akvaryum’u da mutlaka Lizbon gezilecek yerler listenizde bulunmalı. Görmeden dönmeyin.

Online Bilet Satın Alın

Eğer seyahatlerinizde organize gezilerden hoşlanıyorsanız Oceanarium giriş biletinizi önceden satın alarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

10. Keşifler Anıtı (Padrao Dos Descobrimentos)

Keşifler Anıtı Lizbon'da nereler gezilmeli?

Dünya çapında tanınan Portekiz kaşiflerinin ve keşiflerin anısına yaptırılan “Keşifler Anıtı” da Lizbon gezilecek yerler listesinde bulunuyor.

Tejo Nehri aynı zamanda Portekizli denizcilerin bilinmeyen diyarlara doğru yola çıktıkları yer olduğu için anıt da burada inşa edilmiş. Özellikle ülkenin 15 ve 16. yüzyıl dönemlerine atıfta bulunuyor.

Anıt anlamına uygun olarak yelkenleri açık bir karavele benzetilmiş. Beton blok olarak tasarlanan 52 metre yüksekliğindeki “Keşifler Anıtı” üzerinde tarihin önemli kaşiflerinin, bilim insanlarının ve sanatçıların heykelleri yer alıyor.

1940 senesinde Portekizli sanatçılar tarafından Portekiz Dünya Fuarı için tasarlanan anıtın en ön sırasında en önemli kaşiflerden olan Prens Henry bulunuyor. Anıtın üzerinde ayrıca Vasco de Gama, Pedro Alvares Cabral, Ferdinand Macellan, Diogo Cao gibi dünyaca ünlü kaşiflerin de heykellerini görebilirsiniz.

Dünya siyasi tarihine yön vermiş çok önemli coğrafi keşifleri anan Keşifler Anıtı’nı da mutlaka görmelisiniz.

11. Pedro IV (Rossio) Meydanı (Praça Dom Pedro IV)

Pedro IV Rossio Meydanı Lizbon gezilecek yerler

Her şehrin meydanları ona özgü birçok unsuru yansıtır; Pedro IV Meydanı da Lizbon’un tarihinden siyasetine etkinliklerinden ayaklanmalarına kadar birçok yönüne tanıklık etmiş.

Lizbon’un ana meydanlarından biri olan Pedro IV Orta Çağ’dan bu yana kentin bir parçası. Halkın kutlamalar, boğa güreşleri, ayaklanmalar, mitingler ve çeşit çeşit gösteriler için geldiği bir meydan burası.

Pombaline bölgesine yakın olan meydan aynı zamanda yerli halkın günlük buluşma noktalarından biri. Portekiz Kralı 1. Pedro’nun ismini verdiği meydan onun uzun bronz bir heykeline de ev sahipliği yapıyor.

Meydanın tam ortasında yer alan uzun sütun üzerinde Kral Pedro’nun ihtişamlı bronz heykelini görebilirsiniz. Ayrıca heykelin önündeki etkileyici tarihi çeşme de birçok turiste keyifli fotoğraf kareleri sunuyor.

Geniş meydan tarihi binalarla çevrilmiş ve kentin dokusu ile ahenkli bir görünüm yaratıyor. Hemen hemen her meydanda olduğu gibi Rossio’da da yerel halkı ve insanları günlük yaşamları içinde gözleme fırsatı buluyorsunuz. Ayrıca çevrede güzel kafeler de mevcut.

Şehrin Merkezinde Konaklayın!

Eğer siz de benim gibi gezilerinde merkezi noktalarda konaklamayı sevenlerdenseniz son Lizbon seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 3 yıldızlı My Story Hotel Tejo adlı tesisi size önerebilirim. Otel şehrin bu önemli meydanına yalnızca bir iki dakikalık yürüme mesafesinde…

12. Mercado da Ribeira (Time Out Market)

Lizbon gezilecek yerler Mercado de Ribeira Time Out Market

Yabancı şehirlerin çoğu gezgin için en keyifli rotaları arasında şüphesiz ki içinde o ülkenin ya da kentin yerel kültürüne yönelik birçok ürün bulup, lezzetli yemekler yiyebileceğimiz gıda pazarları da bulunuyor.

Mercado da Ribeira da Lizbon kentinin ünlü gıda pazarı. Kapısından içeri girdiğiniz anda tezgahları dolaşmaya dalıp kendinizi kaybetmeniz de son derece olası.

İki katlı tarihi binası ile keyifli ambiyansını daha da pekiştiren Mercado de Ribeira’nın sağ tarafında yerel meyve ve sebze satıcıları tezgah açıyor. Tarihi gıda pazarının sol tarafında ise yemek tezgahları ve çoğu modern tarzda dizayn edilmiş restoranlarla dolu.

Time Out Market olarak da isimlendirilen gıda pazarının özellikle turistler açısından en cazip noktalarından biri şehrin geneline göre daha ekonomik yemek yeme imkanı sunması.

Aslında gıda pazarının tarihi 1890’lı yıllara kadar gidiyor ancak popülerliği daha yakın bir zamanda oluşmuş. Pazara yemek tezgahlarının açılmış olmasının pazarın günümüzdeki popülerliğinde büyük payı var.

13. Ulusal Çini Müzesi (Museu dos Azulejos)

Museu dos Azulejos Lizbon gezilecek yerler

Lizbon gezilecek yerler listenizde olmasını önerdiğim bir başka turistik adres de Ulusal Çini Müzesi.

Lizbon’u gezerken büyük ihtimalle siz de şehrin mimarisindeki canlı seramik karoları fark edeceksiniz. Bu çiniler aynı zamanda azulejo olarak da adlandırılıyor. Kentin birçok çekici ve güzel noktasında duvarların bu sanat eseri çinilerle bezenmiş olduğunu görebilirsiniz.

Lizbon sokaklarında çinileri keşfetmenin keyfi bir ayrı tabii ki ama daha pratik bir şekilde ünlü Portekiz çinilerini incelemek isterseniz o da mümkün: Ulusal Çini Müzesi’ni ziyaret etmek.

Peki, meşhur müzede neler var? Ulusal Çini Müzesi farklı renkleri ve boyutları ile tam bir çini şöleni sunuyor. Mekan tamamen çiniler ile doldurulmuş. Bir kısmının tarihi ise 15. yüzyıla kadar uzanıyor. Dolayısıyla sadece çini meraklılarının değil tarih, mimari ve sanat tutkunlarının da en uğrak adreslerinden biri çini müzesi.

Müzede aynı zamanda çininin nasıl yapıldığına dair ayrıntılı bilgiler de sunuluyor. Farklı temalar içeren büyük duvar resimleri ve büyüleyici mimarisi ile tarihi şapel de Ulusal Çini Müzesi’nde görecekleriniz arasında.

14. LxFactory

LxFactory Lizbon gezilecek yerler

Lizbon’da vintage mağazalar, kütüphaneler, dövme stüdyoları, entelektüel insanların takıldığı kafeler ve galerilerle dolu bir bölge ilginizi çeker mi? Cevabınız evetse Lizbon’da görülmesi gereken yerler listenize mutlaka LxFactory’i de eklemenizi öneriyorum.

Burasının en büyük özelliği ise çok büyük bir endüstriyel alanın kalıntıları içinde bulunması. Çok yoğun bir turist nüfus olmasa da yerli halkın favori yerleri arasında.

Bölgedeki değişik ve çok dinamik tasarımlı kütüphane eminim ki hemen gözünüze çarpacaktır. Buranın ismi ise Ler Devagar.

Klasik kütüphane görünümünden çok uzak olması ise sizi biraz şaşırtabilir zaten Lizbon’un genel olarak sürprizli bir şehir olduğunu akılda tutmak gerek. Her an karşınıza sizi şaşırtacak ve keşfetme duygusu yaratacak bir şeyler çıkabiliyor.

Bölgenin kendine has, büyük ve etkileyici kütüphanesi dışında özellikle vintage ve retro eşyalar satan mağazaları da gönlünüzü çalabilir; tabii özellikle bu stildeki tasarımlara ilgi duyuyorsanız.

LxFactory’de aynı zamanda salaş restoran ve kafeler de bolca bulunuyor. Bilhassa burada meşhur Portekiz tatlılarının tadına bakabilir, keyifli ve lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz.

Merkeze ortalama 8-10 dakikalık bir mesafede bulunan LxFactory her şey bir yana meşhur Portekiz sokak sanatlarına da en iyi şahitlik edeceğiniz yerlerden biri.

Kısacası burayı dolaşıp keşfetmek birçok gezgin için baştan aşağı her yönüyle oldukça keyifli. Siz de gezi listenize LxFactory’i dahil edebilirsiniz.

15. Belem Pastanesi (Pasteis de Belem)

Belem Pastanesi Lizbon hakkında bilgiler

1837 yılında kurulan Lizbon’un çok köklü ve bir o kadar popüler pastanesi Pasteis de Belem. Belki Avrupa’nın birçok yerinde buradaki tatlıları bulmanız mümkün ama çoğu kişiye göre Belem Pastanesi’nde pişenlerin tadı bir ayrı.

Pastenin kült tatlısı Pasteis de Nata olarak da bilinen çok lezzetli bir turta. Bu özel lezzetin günde ortalama 20.000 adet sattığı söyleniyor. Bu rakam hafta sonları ise neredeyse 2,5-3’e katlanıyor.

Tatlı birçok yerde yapılsa da Belem Pastanesi’ndekilerin tarifini sadece birkaç kişinin bildiği dolayısıyla oldukça gizli tutulduğu söylenir.

Tabii ki bu kadar popüler bir yerde masaların genel olarak dolu olduğunu ve pastane önünde uzun kuyruklar oluştuğunu da belirtelim. Dünya çapında tadılması gereken özel lezzetler arasında gösterilen turtalar için Belem Pastanesi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

Not: Eğer Lizbon’dan dönerken kendinize veya sevdiklerinize bu lezzetli tatlıdan almak isterseniz Belem Pastanesi’ndeki 4’lü ambalajlar oldukça iş görüyor. Tabi bekleyen nata’lar sıcak sıcak yedikleriniz gibi olmuyor.

Bu arada Rua Augusta’daki Manteigaria adlı pastanenin nataları da oldukça lezzetli. Belem’e kadar gitmektense buradan da alabilirsiniz.

16. Bairro Alto

Bairro Alto Lizbon gezi blog

Bohem ruhlu gezginlerin kalbi şehrin Bairro Alto bölgesinde atıyor. Burada biraz İstanbul’daki Asmalı Mescit havası da var. Lizbon’un eğlence merkezlerinin başında gelen Bairro Alto sonuçta daha çok gece hayatı ile ünlü bir bölge.

Buraya takılan kitleye baktığınızda da gençlerin, sanatçıların ve entelektüel kişilerin ağırlıkta olduğunu görmek mümkün. Yani çokça enerjik, canlı ve heyecanlı bir semt Bairro Alto.

Bairro Alto’da Portekiz’in ünlü yerel halk müziği fadoyu dinlemeniz için birçok mekan da yer alıyor. Fado restoranlarında eğlence doruk noktaya ulaşıyor. Mekanların kapılarından sokaklara taşan insanların neşesi ise bulaşıcı gibi. Buraya gelip bu atmosferden etkilenmemek pek mümkün değil.

Daha çok geceleri ile ünlü olsa da Bairro Alto’ya gündüz uğrayıp dükkanları gezebilir, binaları ve mimari özellikleri gündüz gözüyle inceleyebilirsiniz.

17. Carmo Rahibe Manastırı (Museu Arqueologico do Carmo)

Carmo Rahibe Manastırı Lizbon'da görülecek yerler

Lizbon gezilecek yerler arasında Orta Çağ’dan kalma, büyük Lizbon depremi sonrası büyük oranda yıkılmasına rağmen hala gösterişli bir atmosfere sahip olan Carmo Rahibe Manastırı da bulunuyor. Özellikle arkeoloji ve tarihsever gezginlerin görme fırsatını kaçırmadığı, turistik bir cazibe merkezi Carmo Rahibe Manastırı.

Sadece Portekiz’i değil Avrupa’yı ve dünyayı da derinden sarsan 9 şiddetindeki büyük Lizbon depremi sonrasında Kraliyet Sarayı da dahil olmak üzere katedraller, opera binası, kütüphane ve genel olarak şehrin %85’i yıkıldı.

Manastır da ne yazık ki depremden payını alan yapılar arasında. Günümüze sadece kalıntıları ve içindeki kilise kaldı. Manastırın en dikkat çekici yönlerinden biri ise ayakta kalmış olan sütun ve kemerleri. Yapının kemerleri arasından ise gökyüzü görülebiliyor.

Gotik tasarımı ile şehrin birçok yapısına göre daha gösterişli ve etkileyici bir ambiyansa sahip olan Carmo Rahibe Manastırı’nın 14. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Ayrıca manastırın içinde bir de Carmo Arkeoloji Müzesi yer alıyor.

Küçük olsa da tarih ve arkeoloji severlerin genel olarak ilgiyle gezdiği bir müze burası. Ülkenin tüm tarihi dönemlerine ait çeşitli buluntular müzede sergileniyor.

Ayrıca depremden ayakta kalmış olan bazı bölümlerde heykeller, kılıç kabartmaları, sanat eserleri, modern replikalar da bulunuyor.

18. Rua Augusta

Rua Augusta Lizbon gezilecek yerler

Lizbon’a gelmişken kentin en popüler ve merkezi caddelerinden biri olan Rua Augusta’ya da mutlaka uğrayın. Burası nehir kenarındaki büyük meydanın yanı başında yer alıyor. Özellikle gün batımı zamanında tanıklık edeceğiniz görüntüler paha biçilmez güzellikte.

Enerjisi ve her zaman yoğun kalabalığı ile karakterini yansıtan Rua Augusta dünya markası mağazaları, keyifli açık hava kafeleri, sokak sanatçıları, ilgi çekici binaları ve mozaik kaldırımları ile turistlerin dikkatini fazlasıyla üzerine çekiyor.

Caddenin simgeleri arasında ise 19. yüzyılda Portekizli ünlü mimar Santos de Carvalho tarafından tasarlanan Rua Augusto Kemeri yer alıyor. Kemer Lizbon’un büyük depremden sonra yeniden inşa edilmesini de simgelediği için yerli halk için ayrı bir önem taşıyor. Meydan yönünden gelip kemerin altından geçtiğinizde Rua Augusta’ya ulaşabiliyorsunuz.

Şehrin en popüler ve kalabalık caddelerinden olan Rua Augusta’da beklenildiği gibi birçok alışveriş, yeme-içme, konaklama seçeneği var ama bunların yanı sıra etkinlikler, konserler açısından da canlı bir bölge burası.

Rua Augusta kalabalık olsa da en azından trafiğe kapatılması ile kısmen de olsa insanlara rahat rahat dolaşma imkanı sağlıyor. Bence bu caddeyi de Lizbon’da gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

19. Gulbenkian Müzesi (Museu Calouste Gulbenkian)

Gülbenkian Müzesi Lizbon'da gezilecek görülecek yerler

Sanatseverlerin Lizbon’da en sevdikleri yerlerden biri olan Gulbenkian Müzesi iş insanı Gülbenkyan’ın mirası olarak ziyarete açılmış.

1969 senesinden bu yana sanat tutkunlarını ağırlayan müzede Gülbenkyan’ın koleksiyonuna ait 6000’den fazla parça sergileniyor. Ünlü iş insanının ölümünden sonra onun antik sanat koleksiyonu ziyaretçilerle buluşuyor.

Antik sanat ağırlıklı koleksiyonların teşhir edildiği müzede Amfi Tiyatro, kafeler, Modern Sanat Merkezi, oditoryumlar ve sanat kütüphanesi yer alıyor.

Botanik bahçesinin içinde bulunan müze konum olarak da şehir merkezine yakın bir mesafede yer alıyor. Sanata meraklıysanız özel koleksiyonların sergilendiği müzeyi de görmeden dönmeyin.

20. 25 Nisan Köprüsü (Ponte 25 de Abril)

25 Nisan Köprüsü Lizbon gezilecek yerler

Tejo Nehri’nin üzerinde; sudan 70 metre kadar yükselen asma köprü 25 Nisan Köprüsü hem işlevselliği hem de büyüleyici gece ışıklandırmaları ile Lizbon’un en sembolik yapılarından biri olarak görülüyor.

İlk olarak Salazar Köprüsü ismiyle 1966 senesinde kullanıma açılan köprü sonraları Karanfil Devrimi ile de bağlantılı olarak 25 Nisan Köprüsü olarak anılmaya başlandı.

San Francisco’daki Golden Gate Köprüsü’nün mühendisleri tarafından yapılan köprü sadece araç yolculuklarına değil tren seferlerine de açık. Köprünün üzerinden bir gün içinde ortalama 200 adet tren geçiyor.

Toplam yüksekliği 190 metre, uzunluğu 2.228 metre olan köprü iki kule üzerine inşa edilmiş. Özellikle geceleri devreye giren olağanüstü ışıklandırma sistemi ile Boğaz Köprüsü’nü de çokça andırıyor.

Lizbon halkının Tejo Nehri’ni geçmek için yoğun olarak kullandığı köprü turistler açısından da ilgi çekici. Özellikle akşam ve gece saatlerindeki çehresini görüp, bol bol fotoğraf çeken çok sayıda turist 25 Nisan Köprüsü’nü de Lizbon gezilecek yerler listesine ekliyor.

21. Cristo-Rei

Cristo Rei Lizbon'da gezip görülmesi gereken yerler

Lizbon’da gezilecek yerler arasında şehri kucaklayıp kutsadığına inanılan Cristo-Rei anıtı da size sunabileceğim öneriler arasında bulunuyor.

Hazreti İsa Heykeli olarak tasarlanan anıtta İsa’nın kollarını iki yana açması şehri koruma altına almasını temsil ediyor. Heykel 2. Dünya Savaşı’nın bittiği yıllarda inşa edilmiş. Bir noktada kutlama ve şükretmeyi de ifade ediyor.

İsa Heykeli’ne çıktığınızda ise yaklaşık 82 metre yükseklikten gözünüzün önünde uzayıp giden panoramik Lizbon manzaralarını seyretmenin tadını doya doya çıkarabilirsiniz.

Seyir terasına ise asansör ile çıkmanız mümkün. Ayrıca simgesel anıt özellikle Hristiyan turistler için sadece bir seyir terası değil aynı zamanda dua edip yardım isteyebilecekleri bir yapı.

22. MAAT (Museum of Art, Architecture and Technology)

MAAT Lizbon gezilecek yerler

Belem bölgesinde Lizbon ve Portekiz’in kültür, sanat ve mimari dokusunu çok etkileyici şekilde sunan MAAT ziyaretçilerine dolu dolu bir tur vadediyor.

Öncelikle binanın dünya üzerindeki sayılı tasarımlardan birine sahip olduğunu söylemeliyim. Tejo Nehri’nin kıyısında bulunan müze binasının oldukça sofistike ve modern bir görünümü bulunuyor.

Binanın tasarımı parlak beyaz kıvrımlı karolar, ışık oyunları, yansıtmalar, eğimli çatı gibi çeşitli özelliklerle oldukça ilgi çekici hale getirilmiş. Hatta çatısının eğimi Belem’in kalbine kavramsal ve fiziksel olarak bağlanmasını simgelediğinden aynı zamanda bina lirik bir yapıdadır.

Müze sanat, mimarlık ve teknoloji müzeleri ile kapılarını açıyor; aynı anda 6 adet sergiye ev sahipliği yapma özelliğine de sahip. Ayrıca müzede yalnızca ulusal değil uluslararası etkinlik ve sergiler de gerçekleştiriliyor.

Binanın çatısından ve bulunduğu yerden 25 Nisan Köprüsü dahil olmak üzere birçok müze, kilise ve yapı görülebiliyor. Binanın tasarımındaki yansıtma etkileri özellikle gün batımında kendini gösterdiğinden bu zaman dilimi içinde müzeyi ziyaret etmeniz harika görüntüler yakalamanızı sağlayabilir.

23. Berardo Müzesi

Berardo Müzesi Lizbon'da gezilecek yerler

Modern ve çağdaş sanata ilgi duyuyorsanız Lizbon gezilecek yerler listenize Berardo Müzesi’ni de tereddütsüz dahil edebilirsiniz.

Belem’de zarif, şık ve ferah mimarisi ile dikkatleri üzerinde toplayan Berardo Müzesi hem kalıcı hem geçici sergilere ev sahipliği yapıyor.

Müzede birçok değerli sanatçının çağdaş ve modern sanat alanına dair farklı eserleri teşhir ediliyor. 20. yüzyıldan günümüze kadar olan dönemde üretilen nadide eserler sanatseverlerin yoğun ilgisi ile karşılaşıyor.

Müzede eserlerini görebileceğiniz bazı sanatçılar ise Pablo Picasso, Piet Mondrian, Marcel Duchamp, Francis Bacon, Joan Miro, Donald Judd, Cindy Sherman, Bruce Nauman.

Ayrıca müzede uluslararası bir önem kazanan Berardo Koleksiyonu’nu da görme şansına sahipsiniz. Koleksiyon kapsamda 900’den fazla eser sergileniyor. Koleksiyon içeriğinin zenginliği, modern ve çağdaş sanat dokusu ile uyumlu ve yeniliklere açık unsurlar sizin de ilginizi fazlasıyla çekebilir.

24. The Pink Street (Rua Cor-de-Rosa)

The Pink Street Lizbon gezilecek yerler

Lizbon gezilecek yerler listesinin eğlenceli ve canlı bölgelerinden biri de The Pink Street. Geçmişte Amsterdam’daki ünlü Red Light Street gibi birçok genelev ve kumarhane barındıran sokak 2011 senesinden itibaren çehresini değiştirmeye başladı.

Şu anda barlarla, kaliteli ve güzel Portekiz yemekleri sunan şık restoranlarla dolu olan The Pink Street ailece de gidilebilecek bölgelerden biri haline geldi.

Sokak yenilenme ile birlikte pembeye boyandığı için ismi The Pink Street olarak değiştirilmiş. Cadde gündüz ayrı gece ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Gündüz saatlerinde The Pink Street’e gelen turistler genellikle uzun bir yürüyüş yapıp, çevredeki bina ve tarihi yapıları incelemek üzere keşif turuna çıkıyor.

Not: Açıkça konuşmak gerekirse eğer eğlenmek için bölgeye gitmeyi düşünmüyorsanız yalnızca Time Out Market civarına gelmişken bu caddeye de uğrayabilirsiniz.

25. Basilica da Estrela

Basilica da Estrela Lizbon'da gezilecek yerler

Lizbon’un en estetik yapılarından birine geldi sıra: Basilica da Estrela. Tarihi bazilika 18. yüzyılda inşa edilmiş ve NeoKlasik tarzı ile adeta görsel bir şölen sunuyor. Bazilika, Kral I Jose’nin kızı Maria I tarafından yaptırılmış.

Tebeşir beyazı rengindeki ışıltılı kubbesi, alegorik figürler ve heykellerle bezenmiş dış cephesi, ikiz çan kuleleri ve şatafatlı iç dekoru ile Basilica da Estrela Lizbon’un turistik açıdan en cazibeli yapılarından birini oluşturuyor.

Bazilika’nın içinde ayrıca Maria I’in mezarı ve ünlü heykeltıraş Machado de Castro imzası taşıyan; pişmiş toprak ve mantardan yapılan “Doğuş Sahnesi” yer alıyor.

Kilisenin çan kulesi ise Lizbon’un en etkileyici 360 derecelik panoramik manzaralarından birine sahip. Belli bir ücret karşılığında kuleye çıkıp manzara seyretme fırsatını değerlendirebilirsiniz.

26. Fado Müzesi (Museu do Fado)

Fado Müzesi Lizbon'da gezip görülmesi gereken yerler

Portekiz’i daha iyi hissedip yaşamak için ilgilenebileceğiniz kültürel öğelerin belki de başında Fado müziği geliyor. Temelde Portekizli kadınların ayrılık acısı üzerine üretilen Fado müziği ülkenin ve dolayısıyla başkent Lizbon’un da vazgeçilmez bir parçası.

Fado müziği ülkenin kültürel mirası üzerine bu kadar etkiliyken ona yönelik bir müze açılması da son derece doğal. Fado Müzesi fado müziğini derinlemesine tüm yönleriyle hissedebileceğiniz, ona dair birçok şey bulabileceğiniz interaktif tarzda bir kültür merkezi.

Müzede ülkedeki en önemli fado müzisyenlerinin fotoğrafları, kalıcı/geçici sergiler, müzik enstrümanları, bestelerin orijinal kopyaları sergileniyor. Fado müziğine ve tarihine dair hemen her türlü bilgiyi de müzede bulabilirsiniz.

Ayrıca amatör bir şekilde fado müziği öğrenmek isteyenler için müzede dersler de veriliyor. Bunun yanı sıra bazı özel günlerde fado müzisyenlerinin de katıldığı etkinlik ve organizasyonlar gerçekleştiriliyor.

Portekiz kültürü ile daha haşır neşir olmak ve müziğin evrenselliğine bir kez daha tanık olmak isterseniz Fado Müzesi’ni de Lizbon’da gezilecek yerler listenize eklemenizi öneririm.

27. Aguas Livres Su Kemeri

Aguas Livres Su Kemeri Lizbon gezi notları

Portekiz’de İtalyan mimari tarzı ile en güzel turistik yapılardan biri olarak görülüyor Aguas Livres Su Kemeri.

65 metrelik yüksekliği ile oldukça estetik ve ilgi çekici bir tasarıma sahip olan Aguas Livres Su Kemeri İtalyan Mimar Antonio Canevari tarafından 18. yüzyılda inşa edilmiş. Ayrıca sonraki dönemlerde Portekizli Manuel de Maia ve Custódio José Vieira da da yapının tasarımında görev almış.

Özellikle yaz aylarında halk için büyük sorun haline dönüşen su kıtlığı bu tarihi su kemeri ile giderilmeye çalışılmış.

Hem yapının estetik mimarisini hem de çevresindeki doğal güzellikleri görmek için çok sayıda gezgin gibi siz de Aguas Livres Su Kemeri’ni ziyaret edebilirsiniz.

28. Elevador da Bica

Elevador da Bica Lizbon'da gezilecek yerler

Lizbon gezilecek yerler listesinde harika şehir manzaraları seyredebileceğiniz noktalara da sıkça yer vermeye çalıştım. Zaten büyüleyici manzaralar sunmak, bol yokuşlu Lizbon’un yapısında var. En güzel Lizbon manzaralarından birine ulaşmak ve o yokuşlardan birini çıkmak için kullanabileceğiniz araçlardan biri de Elevador da Bica.

Elevador da Bica 19. yüzyıldan kalma tasarımı ile tam da tabloluk görünüme sahip bir füniküler. Tarihi füniküler insanları Bairro Alto’dan Bica’ya çıkartıyor. Bu nedenle füniküler dışında asansör olarak da isimlendirilmiş.

Sabah erken saatlerde (Genellikle 09.00’da) çalışmaya başlayan Elevador da Bica gün boyunca aynı caddede gidip geliyor.

Tagus Nehri’ni gören dik bir tepeye çıkmak için fünikülere binebileceğiniz gibi dilerseniz yürüyerek de aynı yoldan geçebilirsiniz. Yine de birçok Lizbon fotosunda yer alan şehrin simgelerinden Elevador da Bica ile hiç olmazsa bir fotoğraf çekilmeyi unutmayın!

29. Ajuda Sarayı (Palacio Nacional da Ajuda)

Palacio Nacional da Ajuda Lizbon gezilecek yerler

Neoklasik stili ile zarif ve romantik bir havası olan Ajuda Sarayı da Lizbon’da görülmesi gereken yerler arasında.

Ajuda Sarayı’nın en dikkat çekici özelliklerinden biri de 19. yüzyılda Fransız ordularının Portekiz’i işgal etmesi sonucunda tamamlanmadan kalmış olması. Hatta o işgal sonrasında Portekiz Kraliyet Ailesi’nin de Brezilya’ya kaçtığı söylenir.

Sarayın etkileyici ve sanat eseri değerindeki mimarisi aslında başlı başına yapıyı turistik bir cazibe merkezi yapmaya yetiyor ancak sarayda daha gezip görebileceğiniz birçok şey var.

Sarayın içinde aynı zamanda göz kamaştıran koltuk takımları, mobilyalar, şaşalı dekorasyon öğeleri, çeşitli sanat eserleri, Brezilya’dan getirilen pırlantalar, müzik odası, balo, taht ve yemek salonları vb. bulunuyor.

Ajuda Sarayı’nı ziyaret etmeye karar verirseniz konumu Belem Kulesi’nin hemen yanı. Vaktiniz olursa mutlaka buraya da uğrayıp, keyifli bir saray turu yapabilirsiniz.

30. Lisboa Story Centre

Lisboa Story Centre Lizbon'da nereler gezilir?

Lizbon’un tarihini eğlenceli, güvenilir, büyüleyici ve hızlı bir şekilde öğrenmek için rotanızı Lisboa Story Centre’a çevirebilirsiniz.

Müze Lizbon şehrinin tüm tarihini yansıtan dramatik olayları ve dönüm noktaları üzerine tasarlanmış. 2.200 metrekarelik alanda 6 adet sergi bulunuyor. Müzede kentin tarihi kronolojik sırayla aktarılıyor.

1755 Büyük Lizbon depremi gibi şehri şekillendiren çok sayıda olaya müzede tanıklık etme imkanı var. Multimedya ve interaktif tarzda öğelerin de yer aldığı ilgi çekici, eğlenceli bir 60 dakikalık müze turu sizi bekliyor. Tur esnasında farklı dillerde anlatım yapıldığını da belirtelim.

31. Benfica Stadı & Müzesi

Benfica Stadı ve Müzesi Lizbon hakkında bilgiler

Lizbon gezilecek yerler listesinin özellikle futbolseverlere hitap eden popüler adreslerinden biri de Benfica Stadı & Müzesi.

SL Benfica takımının stadyumunda sık sık turlar düzenleniyor. Stad turu esnasında birçok yeri rehberler eşliğinde görüp, detaylı bilgi edinmeniz mümkün. Örneğin oyuncuların soyunma odasına girebilir, çimler üzerinde yürüyebilirsiniz.

Çok büyük ve etkileyici bir havası olan Benfica Stadı’nı yakından görmek; arka planda kalan bazı yerlerine girmek oldukça keyifli ama sadece o ambiyansa yakından tanık olmakla kalmayıp ünlü futbol takımının başarılarına ve tarihine doğru bir müze yolculuğuna da çıkabilirsiniz.

Benfica Stadı’nın müzesinde takımın efsanevi oyuncuları hakkındaki bilgi ve fotoğraflardan sayısız kupaya, tarihi görüntülerden şaşırtıcı belgelere kadar dolu dolu bir tur gerçekleştiriliyor.

Statta aynı zamanda bir takım mağazası da yer alıyor. Özellikle futbolseverler için çok keyifli bir gezi imkanı!

32. Avenida da Liberdade

Avenida da Liberdade Lizbon'da gezilecek yerler

Lizbon’da Avrupa’nın en lüks caddelerinden birinde boylu boyunca dolaşmak, mağazaları gezmek ve alışveriş yapmak için gidebileceğiniz favori yerlerden biri de meşhur Avenida da Liberdade.

Sadece Lizbon ve Portekiz’de değil Avrupa’da ün salmış çok lüks bir bulvar Avenida da Liberdade. Lüks mağazalar, dünya markaları ve şık oteller bu caddede toplanmış.

Şehrin önemli ve popüler noktaları arasında bulunan Avenida da Liberdade’de alışveriş yapmasanız bile şöyle bir dolaşabilir, yapıları ve genel atmosferi gözlemleyebilirsiniz.

33. Largo do Carmo

Largo do Carmo Lizbon'da nereler gezilmeli?

Bazı yerler küçük olsa da insanı etkisi altına alır; Largo do Carmo da Lizbon’un en küçük meydanı. Tarihi binaları, çevredeki ağaçları ile son derece sıcak ve sevimli bir havası var. Özellikle Güney Amerika kökenli mor çiçekler açan Jakaranda ağaçları bambaşka bir güzellik katmış meydana.

Largo do Carmo aynı zamanda bazı film, belgesel ve reklam çekimleri için de kullanılmış. Kendine has hoş bir ambiyansa sahip. Bu etkileyici tablonun en güzel parçalarından biri de meydanın tam ortasındaki 18. yüzyıldan kalma çeşme.

Lizbon gezinizde vaktiniz olursa mutlaka Largo do Carmo’ya da bir uğrayın; pişman olacağınızı sanmıyorum. Ayrıca meydan özellikle sıcak havalarda gezenler için birçok gölge alan da sunuyor.

34. Seyir Terasları (Miradouros)

Miradouro de Sao Pedro da Alcantara Lizbon gezilecek yerler
Miradouro de São Pedro da Alcântara şehrin en güzel manzaralarından birini sunuyor…

Lizbon’un seyir teraslarına çıkmadan olmaz; en azından bir ya da ikisine mutlaka gitmenizi ve kuşbakışı manzara seyretmeye doymanızı öneriyorum. İşte en popüler Lizbon seyir terasları:

Miradouro de São Pedro da Alcântara: Bairro Alto ve Chiado arasında kalan panoramik şehir manzaralı seyir terası Sao Roque Kilisesi’ne de son derece yakın. Alfama bölgesini ve Lisbon Kalesi’ni de gören seyir terası akşam saatlerinde de genellikle canlı oluyor. Güzel bir parkta yer alan Miradouro de Sao Pedro da Alcantara aynı zamanda manzaraya karşı bir şeyler içip atıştırmak için de ideal.

Miradouro das Portas do Sol: Kırmızı çatılı geleneksel Alfama evleri ile tarihi kiliselerin müthiş panoramik manzaralarını bu seyir terasından izleyebilirsiniz.

Miradouro de Santa Luzia: Miradouro das Portas do Sol ile aralarında yaklaşık 2 dakikalık yürüme mesafesi bulunan bu popüler seyir terası Tagus Nehri ve Lizbon’dan çarpıcı manzaralar sunuyor. Ayrıca Alfama evleri ve kiliselerini de terastan izleyebilirsiniz.

Miradouro de Santa Catarina: Şirin bir mahallede keyifli bir parkta yer alan seyir terasından özellikle Tagus Nehri’nin güzelliğini ve 25 Nisan Köprüsü’nü seyredebilirsiniz.

Miradouro da Graça: Lizbon’un en güzel gün batımı görüntülerinden birine şahit olabileceğiniz popüler bir seyir terası Miradouro da Graça. Evlerin çatıları, Alfama ve Graça bölgeleri seyir terasından görülebiliyor.

Mirador de la Señora del Monte: Nehir, kaleler, köprüler, binalar ve daha birçok Lizbon karesini yakalayabileceğiniz en güzel seyir yerlerinden biri. Lizbon’u oldukça geniş bir açıdan seyretme şansı da sunuyor. Özellikle gün batımı ve akşam saatlerindeki manzarası çok etkileyici.

Bonus 1: Sintra Kasabası

Pena Sarayı Sintra Lizbon'da yapılacak şeyler

Lizbon’un 30 km kadar batısındaki Sintra Kasabası sanki bir masalın içine adım atıyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Sintra fantastik ve masalsı ambiyansı ile sevimli küçük bir kasaba.

Lizbon’daki gezi planınıza ender güzellikteki yerlerden biri olan Sintra Kasabası’nı da eklemenizi öneriyorum. Güzelliği ve özel bir yer olması nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de giren Sintra Kasabası çoğu gezgin tarafından Lizbon’un en etkileyici yeri olarak tanımlanıyor.

Başta Pena Saray olmak üzere, sevimli tarihi merkez, Şehir Sarayı, Quinta da Regaleira, Cabo de Roca gibi unutulmaz anlar yaşayacağınız birçok yer bulunuyor Sintra Kasabası’nda.

Sokaklar, saraylar, şatolar, eşsiz doğa manzaraları bu güzel kasabaya masalsı havasını kazandırmış; yapıların mimari görünümleri ise çok ihtişamlı ve göz kamaştırıcı.

Sintra’ya Lizbon’dan tren ile de gidilebiliyor ancak günübirlik turlara katılırsanız daha doyumlu bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Günlük Turlara Katılarak Bölgeyi Baştan Sona Gezin!

Günübirlik turlara katılarak başta Sintra ve Cascais olmak üzere bölgedeki en güzel yapıları keyifle gezebilirsiniz. Lizbon’daki en popüler turlardan bir tanesi ise Pena Palace, Sintra, Cabo da Roca, & Cascais Daytrip.

Bonus 2: Cascais

Cascais Lizbon gezisi

Eğlenceli plajları, masmavi denizi ve romantik 18. yüzyıl havasıyla Lizbon halkının ve gezginlerin en sık gittiği tatil yerlerinin başında geliyor Cascais.

Yüzyıllar önce küçük bir balıkçı köyü olan Cascais zaman içinde gelişmiş, zenginleşmiş ve gittikçe popülerliğini artırmış. Aristokratlardan ünlü hanedanlara, sanatçılardan yazarlara kadar birçok kesimden ziyaretçi ağırlıyor bu şirin tatil kasabası.

Özellikle doğal güzellikler, tarihi yapılar ve lüks evler bakımından oldukça zengin olan Cascais tam bir turizm cenneti. Hem dolu dolu bir gezi planı gerçekleştirebilir hem de masmavi sularına kendinizi bırakabilirsiniz.

Lizbon seyahatinizde vaktiniz varsa mutlaka Cascais için düzenlenen günübirlik turlara katılmanızı tavsiye ediyorum.

Lizbon Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Lizbon gezilecek yerler harita konumları
Lizbon gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Lizbon’u karış karış dolaşırken ihtiyaç duyduğunuz anda yararlanmanız için bir Google haritası hazırladım. Harita üzerinde Lizbon gezilecek yerler listesindeki noktaları, önemli alışveriş ve konaklama yerlerini konum olarak işaretledim.

Lizbon’da size rehberlik edecek olan Google haritasını akıllı telefon ya da tabletlerinizden açmak için şu linke tıklayabilirsiniz.

Katmanlara Dikkat

Lizbon gezilecek yerler haritası üzerinde yazı boyunca tanıttığımız gezi noktalarının yanı sıra otel tavsiyelerimizi, konaklama yapılacak bölgeler ve alışveriş yapılabilecek tüm önemli noktaları işaretledik. Haritanın sol tarafında bulunan “Gezilecek Yerler”, “Otel Tavsiyeleri” vb sekmeleri açıp kaparak haritanızı detaylıca kullanabilirsiniz.

Lizbon Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Lizbon gezi rehberi konaklama
Son seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 3 yıldızlı My Story Hotel Tejo, Lizbon’da konaklama için güzel bir seçenek.

Lizbon’da beklentilerinize uygun ve gezilecek yerlere yakın otellerde konaklayarak seyahat deneyiminizi taçlandırmanız mümkün. Lizbon’da konaklama için 4 ideal bölge bulunuyor. Her bölge hakkında artı ve eksileri Lizbon’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda ayrıntılı olarak sunduk. Aşağıda konaklama bölgelerini liste şeklinde görebilirsiniz:

 1. Şehrin kalbi olarak nitelendirilen Baixa-Chiado
 2. Daracık, yokuşlu sokakları ve tarihi güzellikleri ile turistik Alfama
 3. Eğlence ve gece hayatının merkezi Bairro Alto
 4. Sanat galerileri, restoran ve barları ile ünlü Principe Real

Ben son seyahatimde özellikle merkezi konumu ile dikkat çeken 3 yıldızlı My Story Hotel Tejo adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım. Otelin odaları hem geniş ve temizdi hem de Booking.com, Genius üye avantajı ile bize oda upgrade hizmeti vermişti. Yine Lizbon’a gitsem ilk olarak bu tesise göz atarım.

Bunun dışında 4 yıldızlı NH Collection Lisboa Liberdade ya da daha lüks ve kaliteli bir yer arayanlar Pousada de Lisboa adlı tesislere göz atabilirler.

Lizbon’da Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Lizbon gezi notları ulaşım

Lizbon düz ayak bir şehir değil dolayısıyla her yere yürüyerek gitmek kimi zaman oldukça zorlayıcı olacaktır. Ayrıca kentin çok küçük olmaması da zaman zaman toplu taşıma araçlarını kullanma ihtiyacı doğurabilir.

Ulaşımın kentte genel itibarıyla ucuz ve konforlu olması ise gezginler için büyük bir avantaj. Evet Lizbon’da çok sayıda dar, bol yokuşlu yer var ama özellikle tramvay hatları ile yürüyerek çıkması ve ulaşması zor olan tarihi noktalara bile kolaylıkla gidebilirsiniz.

Tramvay ve fünikülerler Lizbon’da popüler toplu taşıma araçları arasında. Aynı şekilde metro da şehirde yaygın olarak kullanılıyor ve mesafeleri oldukça kısaltıyor. Kentte metrolar çok gelişmiş durumda ve birçok yere ulaşım imkanı sağlıyor.

Otobüsler de Lizbon’daki diğer bir toplu taşıma alternatifi. 150’ye yakın şehir içi ulaşım hattı var. Ayrıca bazı otobüs hatları da sabaha kadar çalışıyor.

Her turistik şehir de olduğu gibi hop on hop off otobüs turlarına da katılmayı düşünebilirsiniz. Oturduğunuz yerden şehrin en önemli gezi noktalarını rahatça gezebilirsiniz.

Şehir merkezinden yalnızca 10 km uzaklıkta olan Lizbon Havaalanı’ndan ulaşım ise oldukça konforlu ve kolay. Ben zamandan kazanmak adına Lisbon: Private Transfer to/from Lisbon Airport adlı özel tur paketini satın aldım.

Havaalanından şehir merkezine gitmek için metro, otobüs, shuttle, taksi ile özel transfer/otel servis hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Lizbon havaalanı ulaşım rehberimizde her bir araç hakkında ayrıntılı bilgiler aktarılıyor.

Lizbon’da Ne Yenir?

Lizbon gezi rehberi yeme içme

Lizbon bir Akdeniz ve liman kenti olduğu için mutfağında da buna yönelik lezzetler baskın. Tabii ki deniz ürünleri de oldukça seviliyor. Ayrıca kent Avrupa’nın en eski ve turistik şehirlerinden biri olduğu için mutfağının da birçok kültürün etkisi altında kaldığını söyleyebiliriz.

Aşağıda Lizbon’un daha çok yöresel lezzetlerinin ön plana çıktığı bir liste sunuyorum. Her bir lezzet hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Lizbon’da ne yenir? yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

İşte Lizbon’un en popüler lezzetleri:

 1. Pastel de Nata
 2. Sardinhas
 3. Bacalhau
 4. Caldo Verde
 5. Alheira
 6. Feijoada
 7. Azeitao
 8. Piri Piri Chicken
 9. Bifana
 10. Açorda Alentejana
 11. Carne Assada
 12. Leite Creme

Not: Listede adı geçen yemeklerin içerisinde domuz eti olduğu gibi helal kesim olmayan et ürünleri de yer alıyor olabilir. Eğer yurt dışı seyahatlerinizde siz de yeme içme konusunda bizim gibi dikkat ediyorsanız konu hakkında özen gösterebilirsiniz.

Lizbon’da Alışveriş için Nereler Gezilir?

Lizbon gezi rehberi alışveriş

Lizbon’un turistler açıdan çekici bir diğer özelliği de alışveriş için çok sayıda seçenek sunması. Eğer bir alışveriş tutkunuysanız ya da gittiğiniz yerlere özel bir şeyler almayı seviyorsanız Lizbon bu açıdan da son derece doyurucu.

Peki, Lizbon’da alışveriş için tercih edebileceğiniz en popüler yerler hangileri? İşte sizin için hazırladığım mini Lizbon alışveriş listesi:

 • Ünlü gıda pazarı Mercado da Ribeira
 • Bir başka meşhur pazar Mercado de Campo de Ourique
 • Organik ürünlere meraklıysanız The Biological Market
 • Hipster ve modern tarzdaki LxFactory
 • Hareketli ve merkezi Rua de Augusta
 • Turistik bölge Bairro Alto
 • Global marka ve butiklerin bulunduğu Rua do Carmo
 • Lüks markaların yer aldığı Avenida da Liberdade
 • En büyük alışveriş merkezi Colombo Shopping
 • Mimarisi ile de dikkat çeken Campo Pequeno
 • Kentin en popüler AVM’lerinden olan Vasco de Gama Centre

Lizbon’da alışveriş hakkında detaylı bilgileri Lizbon’da nerede alışveriş yapılır? başlıklı yazımızda da bulabilirsiniz.

Lizbon’da Akşam Gezilecek Yerler

Lizbon'da yapılacak şeyler

Çoğunlukla güneşli ve enerjik havasıyla insanın içini ısıtan Lizbon’un akşamları da bir o kadar renkli. Hatta çoğu Avrupa şehrinde akşam 21.00’den sonra pek hareket olmadığından şikayetçiyseniz Lizbon tam size göre!

Lizbon akşamları için birkaç yer önerisi:

 • Eğlencenin ve gece hayatının kalbi Bairro Alto
 • Ailece de gidip eğlenebileceğiniz; restoranlarla dolu ve fado müzikleri ile çınlayan The Pink Street
 • Hareketli ve yoğun Rua Augusta
 • Kentin ünlü seyir terasları

Özet Olarak Lizbon’da Nereler Gezilir?

Lizbon'da gezilecek yerler

Avrupa’daki en nostaljik şehirlerden biri olan Lizbon gezip dolaşması son derece keyifli bir şehir. Tarihi yapılarından müzelerine, harika manzaralı seyir teraslarından daracık yokuşlu özgün sokaklarına, fado müziklerinden eğlenceli gece hayatı ve meydanlarına kadar gezip görülecek çok sayıda yer barındırıyor.

Lizbon gezilecek yerler listesinde bulunan popüler noktaların şehrin ruhunu size en iyi tanıtacak, keyifli ve görülmesi gereken yerler olduğu kanısındayım. Umarım gittiğiniz yerleri beğenir ve deneyimlerinizi bizimle de paylaşırsınız.

Son olarak Lizbon şehrinde öne çıkan popüler yerleri tekrar hatırlatalım:

 1. Belem Kulesi
 2. Alfama Bölgesi
 3. Jeronimos Manastırı
 4. Sao Jorge Kalesi
 5. Santa Justa Asansörü
 6. Ticaret Meydanı
 7. 28 No’lu Tramvay
 8. Lizbon Katedrali
 9. Lizbon Okyanus Akvaryumu
 10. Keşifler Anıtı

Peki, sizin Lizbon gezilecek yerler hakkında eklemek ya da paylaşmak istedikleriniz var mı? Yorum ve önerilerinizi gezginlerle paylaşabilirsiniz.

Son olarak çok sayıda Lizbon gezgininin seyahatleri boyunca yararlandığı Lizbon gezi rehberi ve Lizbon’da ne yapılır? yazılarımızı da mutlaka okumanızı öneriyorum.

Lizbon’da Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Lizbon'da nereler gezilir? gezip gördüm

Lizbon’da gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Lizbon’da mutlaka görülmesi gereken yerler nereler?

Lizbon’da mutlaka görmeniz gereken yerler Belem Kulesi, Alfama Bölgesi, Jeronimos Manastırı, Sao Jorge Kalesi, Santa Justa Asansörü, Ticaret Meydanı, 28 No’lu Tramvay, Lizbon Katedrali, Lizbon Okyanus Akvaryumu ve Keşifler Anıtı’dır.

Lizbon’da ücretsiz gezilecek yerler hangileri?

Lizbon’da ücretsiz gezebileceğiniz bazı yerler arasında Basilica de Estrela, Largo de Como, Rua Augusto, Alfama, Bairro Alto, The Pink Street, Ticaret Meydanı bulunuyor.

Lizbon’daki en ünlü müzeler hangileri?

Lizbon’daki en ünlü müzelerden bazıları Ulusal Çini Müzesi, Gulbenkian Müzesi, MAAT, Berardo Müzesi, Fado Müzesi, Benfica Stad Müzesi’dir.

Lizbon’a ne zaman gitmeli?

Lizbon bir Akdeniz şehri ve yıl boyunca iklim olarak elverişli koşullar sunuyor. En hareketli ve canlı dönem ise yaz ayları.

Lizbon’da kaç gün kalmalı?

Lizbon’un merkezi ve çevresindeki günübirlik yerleri gezmek için şehre en az 3 gün ayırmak gerekiyor.

Lizbon Havaalanı’ndan otele nasıl gidilir?

Havaalanından şehir merkezine metro, taksi, shuttle, özel transfer/otel araçları ve otobüs ile gidebilirsiniz.

Lizbon’da nerede kalınır?

Lizbon’un ideal konaklama bölgeleri Alfama, Baixa-Chiado, Bairro Alto ve Principe Real.

“Lizbon Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 36 Nokta)” üzerine 2 yorum

 1. Detaylı açıklama için çok teşekkürler. Portekiz gezimizde faydalanacağız. Emeğinize sağlık.

  Yanıtla
 2. Siz muhteşem bir insansınız. o kadar güzel ve detaylı bir aciklamaniz varki . bütün bu sayfanin ciktisini alıp yanımda götüreceğim. bir aksilik olmazsa nisan Ayi başları oradayım. tekrar tekrar çok teşekkürler ederim .

  Yanıtla

Yorum yapın