Lizbon’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Lizbon’da nerede alışveriş yapılır araştırması yapıyorsanız en doğru yerdesiniz. Lizbon cıvıl cıvıl atmosferi ve rengarenk sokakları ile dünyanın en neşeli şehirlerinden biri. Gecesini gündüzünü doya doya yaşayabileceğiniz şehirde hem kültüre hem eğlenceye doymanız garanti diyebilirim. Kültürel, tarihi ve mimari özelliklerinin yanında Lizbon’da alışveriş olanakları da bir o kadar cazip.

Genel olarak 09:00/10:00-19:00/20:00 arası açık olan cadde mağazalarında ve 10:00-22:00 arası açık olan alışveriş merkezlerinde satın alabilecekleriniz ise fazlasıyla zengin bir çeşitlilikte.

Portekiz’in ulusal sembollerinden biri haline gelmiş horoz ve sardalya birçok üründe bir motif olarak kullanılıyor. Özellikle bu şeklindeki dekorasyon ürünleri, anahtarlıklar ve mumluklar hediyelik ve hatıra olarak ilk tercihiniz olabilir. Portekiz seramikleri ise Lizbon’da da oldukça popüler.

Alkollü içeceklerle aranız iyiyse şarap üretiminde dünyanın önemli merkezlerinden biri olan Portekiz’e gitmişken eliniz boş dönmek istemeyebilirsiniz. Lizbon’a ait bir şarap seçeneği isterseniz Lizbon’un güneyinde yer alan Setubal bölgesinde üretilen bir misket şarabı var. Bu şarap “Moscatel de Setúbal” ismiyle anılıyor.

Bunların yanında “azulejos” isimli çiniler, dekoratif kokulu mumlar, nakışlı havlular, deri eldivenler de Lizbon’dan hediye olarak alabileceğiniz anlamlı ürünler arasında. Kitaplara ilginiz var ise dünyanın en eski kitapçılarından biri olan Bertrand kitapçısından alacağınız bir kitap da anlamlı olacaktır.

Peki tüm bunları nerelerde bulabilirsiniz? İşte Lizbon’da nerede alışveriş yapılır yazısı burada devreye giriyor.

1. The Baixa Pombalina Caddesi

Pombaline Lisbon Lizbon'da alışveriş

The Baixa Pombalina Caddesi’nde geleneksel ürünler bulabileceğiniz birçok mağaza var. Caddede yer alan mağazaların çoğu o kadar eski ki kendinizi geçmişte alışveriş yapıyor gibi hissetmeniz mümkün.

Bu arada Lizbon’da konaklama yapacağınız bölgeyi henüz seçmediyseniz Lizbon’da nerede kalınır?  başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Chiado

Rua Garrett Lizbon alışveriş caddesi

Caddeden ziyade, moda ve sanatın iç içe geçtiği bir bölge olan Chiado zaten Lizbon gezilecek yerler listemizde yer alan bir çok popüler noktaya da ev sahipliği yapan şehrin en önemli bölgelerinden biri.

Rua Garrett Caddesi’nin çevresinde şekillenen bölgede tasarım ürünler satan butiklerin yanında sanat galerileri de yer alıyor. Uluslararası zincir mağazaların küçük, yerel butiklerle karıştığı bölge her bütçeye uygun alışveriş alternatifleriyle turistik açıdan da popüler bir nokta.

3. Principe Real ve Avenida de Liberdade Caddeleri

Avenida de Liberdale Lizbon'da alışveriş
Kaynak: bestguide.pt

Principe Real isimli caddede yenilikçi tasarımlara, yüksek modaya hitap eden tekstil ürünlerine rastlamak mümkün. Daha lüks markalar arıyorsanız ise Avenida de Liberdade ideal olacak.

19. YY mimarisi ile bezenmiş 2,5 km uzunluğundaki geniş bulvarda, Louis Vuitton, Cartier, Chanel gibi mağazaları seyrederek yalnızca yürümek bile atmosferinden dolayı insana keyif verebilir.

4. Rue de Augusta Caddesi

Rue de Augusta Lizbon'da nerede alışveriş yapılır?

Rua de Augusta için şehrin en hareketli caddesi denilebilir. Burada hem alışveriş yapabilir hem de Lizbonluların günlük yaşantısına uzaktan da olsa şahit olabilirsiniz.

Lizbon’un en hareketli yerlerinden biri olan caddede uluslararası zincir mağazalar ağırlıkta. Ve her tür ürünü Rue de Augusta Caddesi’nde bulmak mümkün olsa da burası daha çok moda alışverişi için ideal.

5. Bairro Alto Bölgesi ve Rua do Carmo Caddesi

Rua do Carmo Lizbon'da nerede alışveriş yapılır?

Şehrin turistik merkezi olarak kabul edilen Bairro Alto’daki mağazalarda küçük hediyelik tarzı ürünler veya Lizbon’a özgü birçok ürün bulabilirsiniz. Bunların yanında ara sokaklarda tasarımcılara ait küçük butikler bulmak da mümkün.

Buradan Rua do Carmo caddesine doğru ilerlediğinizdeyse daha global markaların mağazalarına ve butiklere rastlıyorsunuz.

6. Mercado de Ribeira Pazarı

Mercado de Ribeira Lizbon'da nerede alışveriş yapılır?

Lizbon’da nerede alışveriş yapılır yazısında sokak pazarlarına da değinmekte fayda var. Ve bunlardan ilki kentin en popüler yiyecek pazarı. Burada hem Portekiz’e özgü yiyecekler deneyebilir hem de dünyaca ünlü tatları tadabilirsiniz.

7. Feira do Relógio

Feiro do Relogio
Kaynak: olharesdelisboa.pt

Lizbon’un bir başka ünlü pazarı ise Feira do Relógio. Yerel ve organik yiyecek standlarının giyim, aksesuar, hediyelik eşya, kitap ve her türlü ufak tefek eşya standlarıyla birlikte yer aldığı Pazar Lizbon’un en büyüklerinden.

Her Pazar kurulan Feira do Relógio’ya metronun kırmızı hattıyla Bela Vista İstasyonu’nda inerek ulaşabilirsiniz.

8. The Biological Market Pazarı

Lizbon'da nerede alışveriş yapılır The iological Market

Organik ürünlere ilginiz varsa 19.YY mimarisi ile süslü Principe Real Bölgesi’nde Jardim Botanico de Lisboa Parkı’nda yer alan The Biological Market sizin için ideal. Her Cumartesi kurulan pazarda Lizbon’un farklı bölgelerinden gelen çiftçiler organik ürünlerini satıyor.

Tabii bu organik ürünler kullanılarak üretilen kişisel bakım ürünleri, şarap ve çeşitli atıştırmalıklar gibi işlenmiş yiyecek ve içecekler de pazarın ürün gamı arasında.

The Biological Market Pazarı’na sarı metro hattıyla Rato İstasyonu’nda inerek veya mavi metro hattıyla Restauradores İstasyonu’nda inerek ulaşabilirsiniz.

9. Mercado do Jardim Pazarı

Tasarım ürünlere ve yenilikçi tarzlara yakınsanız Mercado do Jardim mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir pazar. Burada birçok yerli tasarımcının ürünlerine ve hediyelik eşya standlarına rastlayabilirsiniz.

10. LX Factory Market Pazarı

LX Factory Market Lizbon'da alışveriş

Lizbon’da nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere bahsetmek istediğim bir diğer sokak pazarı ise daha modern ve hipster bir tarzı olan LX Factory Market.

Çoğunlukla genç girişimcilerin yiyecek içecek standları, kıyafetler, vintage parçalar, el yapımı mücevherler gibi ürünler bulunuyor. Rua Dos Arneiros bölgesinde her Pazar kuruluyor.

11. Feira da Ladra Pazarı

Feira da Ladra Lizbon sokak pazarı

Lizbon’un en sıradışı pazarlarından biri olan Feira da Ladra, “hırsızlar panayırı (thieves’ fair)” olarak da anılıyor. Yaklaşık 1000 yaşında olan bu pazar Lizbon’un en eski pazarı.

Tam olarak bir bit pazarı. İnanılmaz dağınık bir düzende kuruluyor, yaşlı teyzelerden üniversite öğrencilerine kadar bir şeyler satmaya çalışan birçok insanın tezgahı var ve hangi tezgahda önünüze ne çıkacağı tamamen belirsiz.

Çalınmış bir son model akıllı telefon tarzı çok modern bir ürüne denk gelebileceğiniz gibi 1960’lardan kalma antika bir parçaya da denk gelebilirsiniz.

12. Vasco de Gama Centre AVM

Vasco de Gama Centre Lizbon'da nerede alışveriş yapılır?

Parque das Naçoes‘de yer alan Vasco da Gama Centre şehrin en modern, popüler ve aynı zamanda en büyük alışveriş merkezlerinden biri. İçeride 164 mağaza ve birçok restoran bulunuyor. Büyük bir kısmı bilinen zincir mağazalar ve ürün gamları da modadan elektroniğe, dekorasyondan gıdaya kadar değişken bir yelpazede.

Vasco de Gama Centre’ye kırmızı metro hattıyla Oriente İstasyonu’nda inerek ulaşabilirsiniz.

13. Colombo Shopping AVM

Colombo Shopping Lizbon alışveriş merkezi

Lizbon’da nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere kentin en büyük alışveriş merkezini de önermek isterim. Colombo Shopping AVM içerisinde 370’ün üzerinde mağaza bulunuyor, ciddi boyutta alışveriş yapmak istiyorsanız tercihinizi buradan yana kullanabilirsiniz. 

Alışveriş merkezinde uluslararası ve Portekizli zincir mağazalar mevcut ve ürün gamı başta hazır giyim olmak üzere, aksesuar, dekorasyon ve elektronik üzerine.

Colombo Alışveriş Merkezi’ne ulaşmak metro ile mavi hat üzerinde Luz isimli durakta inebilirsiniz.

14. El Corte Ingles Mağazaları

El Corte Ingles Lizbon

Lüks markaların toplandığı bir alışveriş merkezi arıyorsanız El Corte Ingles Mağazaları tercih edilebilir. El Corte Ingles çok katlı mağazacılığın en iyi İspanyol (Portekiz değil, evet) örneklerinden. Ve mağazada farklı bütçelere hitap eden uluslararası markalar yanında mağazanın kendi markasının ürünleri de yer alıyor.

Metronun mavi hattıyla Sao Sebastio durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

15. Campo Pequeno AVM

Campo Pequeno Lizbon'da nerede alışveriş yapılır?

Campo Pequeno ise alışveriş olanaklarının yanında mimarisi ile de etkileyici bir alışveriş merkezi.

1892 yılında Mağribi stilinde inşa edilen bir boğa güreşi arenasının altına kurulmuş olan Campo Pequeno AVM’de yerel mağazalar ağırlıkta.

Alışveriş merkezine sarı renkli metro hattıyla Campo Pequeno İstasyonu’nda inerek ulaşabilirsiniz.

Lizbon’da nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere kentteki alışveriş için en ideal caddeler, sokak pazarları ve alışveriş merkezlerinden bahsetmeye çalıştım. Biraz da bu şehre özgü hediyelik ve hatıra ürünlerinden.

Lizbon seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek diğer tüm önemli bilgileri; Lizbon gezi rehberi, Lizbon’da ne yapılır?, Lizbon’da ne yenir? ve Lizbon Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri başlıklı yazılarda okuyabilirsiniz.

Yorum yapın