Lizbon alışveriş rehberi blog

Lizbon Alışveriş Rehberi & Lizbon’dan Ne Alınır?

Lizbon cıvıl cıvıl atmosferi ve rengarenk sokakları ile dünyanın en neşeli şehirlerinden biri. Gecesini gündüzünü doya doya yaşayabileceğiniz şehirlerden biri olan Lizbon’da hem kültüre hem eğlenceye doymanız garanti diyebilirim. Kültürel, tarihi ve mimari özelliklerinin yanında Lizbon’da alışveriş olanakları da bir o kadar cazip. Seyahatiniz öncesi Lizbon alışveriş planlarınızı yaparak gezinizi bir kat daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Lizbon Alışveriş Hakkında Bilgiler

Lizbon’da alışveriş yapılacak yerler ve Lizbon’a özgü hediyelik eşya seçeneklerinden bahsetmeye geçmeden önce Lizbon seyahati boyunca alışveriş konusunda size yardımcı olarak bilgileri kısaca paylaşmak istedim.

Para Birim: Lizbon’da resmi para biri olarak Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan Euro kullanılıyor.

Döviz Bozdurma: Hem Lizbon Havaalanı içerisinde hem de şehir merkezinde döviz bozdurabileceğiniz birçok döviz bürosu var. Şehir merkezindeki döviz büroları için ortalama çalışma saatleri 10:00-19:00 arası, havaalanı içinse daha esnek saatler geçerli. Havaalanında yer alan döviz büroları kuru daha yüksek tuttuğu için para bozdurma işinizi şehir merkezine bırakmanızı tavsiye ederim.

En rahat ve kolay seçenek ise Türkiye’de herhangi bir bankadan yurt dışı kullanımına açık bir banka kartı/para kart edinmek. Bu kartın içine TL veya Euro yükleyerek yurt dışında kartınızın geçerli olduğu herhangi bir bankamatikten dilediğiniz döviz cinsinde para çekebilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM’ler: Şehir merkezindeki kafe, restoran, mağaza, otel gibi birçok işletme kredi kartı kullanımını kabul ediyor. Zor durumda kalır da nakit paraya ihtiyaç duyarsanız şehrin neredeyse her yerinde para çekmek için ATM bulabilirsiniz.

Lizbon alışveriş hakkında bilgi ve tavsiyeler

KDV Muafiyeti (Tax Free): Lizbon’da belirli bir tutarın üzerinde yaptığınız alışverişler için KDV muafiyetinden yararlanabilirsiniz. KDV muafiyeti Avrupa’nın çoğu şehrinde Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerden gelen gezginler için geçerli oluyor.

Lizbon’da KDV oranı %23 olarak belirlenmiş ancak yararlanabilmek için aynı gün, aynı mağazadan en az 61,35 Euro değerinde harcama yapmış olmanız gerekiyor.

Ödemenizi yaparken ilgili kişiden Tax Free formu istemeli ve fişinizi saklamalısınız. Havaalanına geldiğinizde bilgilerinizle doldurduğunuz form, fişiniz ve ürünler ile ilk olarak gümrük noktasına gidiyorsunuz. Burada belgelerinize bir damga basılıyor ve sonrasında havaalanı içerisinde yer alan Tax Free ofisine yönlendiriliyorsunuz.

Belgelerinizi teslim edip geri ödemenizi nakit, çek vs. gibi farklı şekillerde alabilirsiniz. Bu işlemler için havaalanına 20 dakika erken gelmeniz yeterli olacaktır.

Mağaza, Dükkan Açılış Saatleri: Lizbon’da mağazalar için çalışma saatleri genel olarak 09:00/10:00-19:00/20:00 arası. Alışveriş merkezleri içinse bu aralık 10:00-22:00 olarak değişiyor. Sokak ve caddelerde göreceğiniz çoğu mağaza 13:00-15:00 saatleri arasında bir saatlik yemek molası verebilir.

Pazarlık: Lizbon’da pazarlık yapabileceğiniz yerler olduğu gibi pazarlığın geçerli olmadığı yerler de var. Örneğin global markaların mağazaları ya da yerel kurumsal markaların mağazalarında pazarlık söz konusu olmuyor ancak hediyelik eşya satan dükkanlar gibi daha küçük, turistik dükkanlarda, sokak pazarlarında vs. pazarlık için şansınızı mutlaka deneyin.

Lizbon’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Lizbon'da alışveriş yapılacak yerler

Lizbon’da alışveriş yapılacak birçok farklı yer seçeneği var. Genellikle global markaların yer aldığı büyük alışveriş merkezlerinin yanında daha yerel markaları ve ufak işletmeleri bulabileceğiniz alışveriş caddeleri de bulunuyor.

Daha alternatif alışverişi sevenler içinse bit pazarlarından antika pazarlarına, yiyecek ve içecek çeşitlerinin satıldığı açık hava marketlerine kadar birçok sokak pazarı bulunuyor.

Lizbon alışveriş hayatının modern yüzünü keşfetmek isteyenler içinse şehirde birçok tasarım butiği, sanat galerisi ve sıradışı konsepte sahip dükkanlar mevcut.

Lizbon Alışveriş Merkezleri

Lizbon avm

Lizbon’da alışverişe doyacağınız birçok alışveriş merkezi bulunuyor. Bu alışveriş merkezlerinde genellikle dünyaca ünlü global markaların ve kurumsal Portekiz markalarının mağazaları var.

Lizbon’a özgü bir alışveriş istiyorsanız alışveriş merkezleri sizin için çok çekici olmayacaktır ancak sıradan bir alışveriş planınız varsa buraları değerlendirebilirsiniz. Tekstilden kozmetiğe, teknolojiden dekorasyona birçok alanda mağazaya rastlamak mümkün.

Parque das Naçoes‘de yer alan Vasco da Gama Centre şehrin en modern, popüler ve aynı zamanda en büyük alışveriş merkezlerinden biri. İçeride 164 mağaza ve birçok restoran bulunuyor.

Colombo Shopping ise Lizbon’un en büyük alışveriş merkezi. İçerisinde 370’ün üzerinde mağaza bulunuyor, ciddi boyutta alışveriş yapmak istiyorsanız tercihinizi buradan yana kullanabilirsiniz. Colombo Alışveriş Merkezi’ne ulaşmak metro ile mavi hat üzerinde Luz isimli durakta inebilirsiniz.

Lüks markaların toplandığı bir alışveriş merkezi arıyorsanız El Corte Ingles tercih edilebilir. Yine metro ile Sao Sebastio durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Campo Pequeno ise alışveriş olanaklarının yanında mimarisi ile de etkileyici bir alışveriş merkezi.

Buralar haricinde şehir merkezinde Bairro Alto, Principle Real bölgesinde yer alan Embaixada ve Lizbon butiklerinin toplandığı Armazens do Chiado da alışveriş için keyifli yerler.

Lizbon Alışveriş Caddeleri

Lizbon alışveriş rehberi völgeler

Lizbon’un en keyifli yanlarından biri de Lizbon alışveriş caddeleri. Şehir merkezine ve tarihi bölgeye oldukça yakın olan bu caddelerde global markalardan yerli markalara, butiklerden hediyelik eşyacılara ve sıradışı konsepte sahip birçok mağazaya rastlayabilirsiniz.

The Baixia Pombalina caddesinde geleneksel ürünler bulabileceğiniz birçok mağaza var. Caddede yer alan mağazaların çoğu o kadar eski ki kendinizi geçmişte alışveriş yapıyor gibi hissetmeniz mümkün.

Chiado ise moda ve sanatın iç içe geçtiği bir bölge. Burada tasarım ürünler satan butiklerin yanında sanat galerileri de yer alıyor.

Principe Real isimli caddede de yine benzer şekilde yenilikçi tasarımlara, yüksek modaya hitap eden tekstil ürünlerine rastlamak mümkün. Daha lüks markalar arıyorsanız ise Avenida da Liberdade ideal olacak. 2.5 km uzunluğundaki bu caddede yalnızca yürümek bile atmosferinden dolayı insana keyif verebilir.

Rua de Augusta şehrin en hareketli caddesi denilebilir. Burada hem alışveriş yapabilir hem de Lizbonluların günlük yaşantısına uzaktan da olsa şahit olabilirsiniz.

Bairro Alto ise şehrin turistik merkezi olarak kabul edilebiliyor. Küçük hediyelik tarzı ürünler veya Lizbon’a özgü şeyler arıyorsanız birçok mağaza bulabilirsiniz. Bunların yanında ara sokaklarda tasarımcılara ait küçük butikler bulmak da mümkün.

Rua do Carmo caddesine doğru ilerdiğinizdeyse daha global markaların mağazalarına ve butiklere rastlıyorsunuz.

Lizbon Sokak Pazarları

Lizbon alışveriş rehberi sokak pazarları

Lizbon’da alışverişin en keyifli hali bence sokak pazarlarında alışveriş yapmaktan geçiyor. Lizbon sokak pazarları aklınıza gelebilecek her şeyin satıldığı yerler denilebilir.

Kıyafetten gıda ürünlerine, aksesuarlardan antika parçalara kadar birçok farklı şeyin satıldığı bu pazarlarda karşınıza nerede ne çıkacağını kestirmek oldukça zor. Kendiniz veya sevdikleriniz için Lizbon hatırası almak istiyorsanız Lizbon pazarlarında şansınızı deneyebilirsiniz.

Öncelikle sokak yemekleri ve atıştırmalık kültürünü seven biriyseniz Lizbon yiyecek pazarları sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Mercado da Riberia, Lizbon’un en popüler yiyecek pazarı. Burada hem Portekiz’e özgü yiyecekler deneyebilir hem de dünyaca ünlü tatları tadabilirsiniz.

Mercado de Campo de Ourique de en az bir önceki pazar kadar ünlü. Mercado do Riberia şehir merkezinde yer aldığı için ulaşım açısından daha kolay, Mercado de Campo de Ourique ise Campo de Ourique bölgesinde yer alıyor. Otobüslerle ulaşım mümkün.

Organik ürünlere ilginiz varsa yine bir yiyecek pazarı olan The Biological Market‘ı ziyaret edebilirsiniz. Her Cumartesi kurulan pazarda Lizbon’un farklı bölgelerinden gelen çiftçiler ürünlerini satıyor.

Lizbon pazarları, sokak pazarları

Tasarım ürünlere ve yenilikçi tarzlara yakınsanız Mercado do Jardim mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir pazar. Burada birçok yerli tasarımcının ürünlerine ve hediyelik eşya standlarına rastlayabilirsiniz.

LX Factory Market ise daha modern ve hipster tarzda bir pazar. Çoğunlukla genç girişimcilerin yiyecek içecek standları, kıyafetler, vintage parçalar, el yapımı mücevherler gibi ürünler bulunuyor. Ruados Arneiros bölgesinde her Pazar kuruluyor.

Lİzbon bit pazarları Feira da Ladra
Feira da Ladra

Feira da Ladra, Lizbon’un en sıradışı pazarlarından biri. Feria da Ladra, “hırsızlar panayırı (thieves’ fair)” olarak da anılıyor. Yaklaşık 1000 yaşında olan bu pazar Lizbon’un en eski pazarı.

Tam olarak bir bit pazarı. İnanılmaz dağınık bir düzende kuruluyor, yaşlı teyzelerden üniversite öğrencilerine kadar bir şeyler satmaya çalışan birçok insanın tezgahı var ve hangi tezgahda önünüze ne çıkacağı tamamen belirsiz. Çalınmış bir son model akıllı telefon tarzı çok modern bir ürüne denk gelebileceğiniz gibi 1960’lardan kalma antika bir parçaya da denk gelebilirsiniz.

Campo de Santa Clara bölgesinde St. Vincent Kilisesi’nin arkasında kuruluyor. Her Salı ve Cumartesi ziyaret edebilirsiniz.

Lizbon’dan Ne Alınır?

Lizbon hediyelik eşyalar seçenekleri

Lizbon’dan hediyelik bir şeyler ya da kendiniz için bir hatıra almak istiyorsanız birçok seçenek bulabiliyorsunuz. Portekiz’e ve Lizbon’a özgü herkesin zevkine ve bütçesine hitap edecek birçok şey var.

Portekiz’in ulusal sembollerinden biri haline gelmiş horoz ve sardalya birçok üründe bir motif olarak kullanılıyor. Özellikle bu şeklindeki dekorasyon ürünleri, anahtarlıklar ve mumluklar tercih edilebilir. Dekorasyon ürünleri arasında seramikten ahşaba birçok tarz var.

Portekiz seramikleri Lizbon’da da oldukça popüler. Birçok yerde birbirinden farklı cisim ve boyutta seramik eşya bulabilirsiniz. Özellikle mutfak eşyalarına meraklıysanız seramik mutfak ürünleri ilginizi çekebilir.

Daha özel bir anı veya hediye isterseniz Lizbon mücehverleri güzel bir seçenek olacaktır. Portekizli zanaatkarlar genellikle gümüş ve altından farklı birçok tasarım ortaya çıkarıyor. Bilezik, kolye, küpe gibi sıradan mücevher çeşitlerinin yanında Portekiz’e özgü motiflerle hazırlanmış taçlar ve hayvan, çiçek figürleri gibi seçenekler de mevcut.

Alkollü içeceklerle aranız iyiyse şarap üretiminde dünyanın bir numarası olan Portekiz’e gitmişken eliniz boş dönmek istemeyebilirsiniz. Lizbon’a ait bir şarap seçeneği isterseniz Lizbon’un güneyinde yer alan Setubal bölgesinde üretilen bir misket şarabı var. Bu şarap “Moscatel de Setúbal” ismiyle anılıyor.

Bunların yanında “azulejos” isimli çiniler, dekoratif kokulu mumlar, nakıştı havlular, deri eldivenler de Lizbon’dan hediye olarak alabileceğiniz anlamlı ürünler arasında. Kitaplara ilginiz var ise dünyanın en eski kitapçılarından biri olan Bertrand kitapçısından alacağınız bir kitap da anlamlı olacaktır.

Lizbon seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top