Lizbon’da Ne Yapılır? Yapılacak 13 Şey

“Lizbon’da ne yapılır?” Portekiz‘in Atlas Okyanusu kıyılarındaki masal kentlerinden Lizbon maalesef ülkemizde yeteri kadar popüler değil. Ancak Roma İmparatorluğu’ndan Arap Mağribiler’e uzanan tarihçesi, modern yüzü, geniş kumsalları ve su sporlarıyla kent tüm beklentilerin çok üstünde bir zenginliğe sahip.

Aslında küçük bir şehir olmasından ve bir Paris, Roma, Londra gibi ünü olmamasından dolayı Lizbon’da yapılacak şeyler, görülecek yerler azdır diye düşünmeyin.

Özellikle tarihi yapıları, sarayları ve kiliseleri, güneşli plajlarında keyifle zaman geçirme, sokaklarında kaybolmaktan bile zevk duyacağınız tarihi bölgeleri ve son derece fotojenik görüntüsüyle şehir sizi utandırabilir.

1. Alfama’da eski Lizbon sokaklarını dolaşın.

Alfama Lizbon'da ne yapılır?

Kentin en eski yerleşim yerlerinden Alfama “Lizbon’da ne yapılır?” diye düşünenlerin de listesinde olması gereken ilk yer.

Kentin tarihi sokaklarında kaybolmak, eski yapıları görmek ve arada küçük meydanlarda dinlenmek hakiki bir Lizbon atmosferi solumak için yapmanız gerekenlerden.

Bu tarihi bölgede dolaşırken 12. YY’dan kalma, şehrin en eski ve en önemli kilisesi Lizbon Katedrali’ni, kentin en turistik yapısı olan ve buradan nefis Portekiz manzaraları da izleyebileceğiniz 11 kuleli San George Kalesi’ni (Castelo de Sao Jorge) gezmeyi de unutmayın. Lizbon Katedrali’ni ziyaret için giriş ücreti alınmıyor ancak San George Kalesi giriş ücreti 8,50 Euro.

Tabii ki Lizbon’da görmeye değer yerler ve yapılar bunlarla sınırlı değil. Gelin siz daha fazlasını Lizbon Gezilecek Yerler yazısında okuyun.

2. Belém sokaklarını keşfedin.

Belem Lizbon'da yapılması gerekenler

Aslında hala Lizbon içerisinde ama şehir merkezinin dışında kalan Belém kentin en orijinal bölgelerinden de biri. Üstelik önemli bazı tarihi yapılara da sahip. Haliyle Lizbon’da ne yapılır? listesinde yer alması gerekiyor.

15 no’lu tramvayla yarım saatte ulaşabileceğiniz Belém sokaklarında biraz dolaşın ve sonrasında UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alan Jeronimos Manastırı ve bir zamanlar şehrin savunması amacıyla inşa edilmiş ancak şimdilerde Lizbon’un simge yapılarından biri olmuş Belém Kulesi’ni görün. Jeronimos Manastırı giriş ücreti 10 Euro, Belém Kulesi ise 6 Euro.

Sokak sokak Lizbon’u dolaşırken hangi bölgede konaklayacağınız da önemli. Bunu da erkenden çözmenizde fayda var. Bu konuda ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgiler Lizbon’da nerede kalınır? yazısında mevcut.

3. Miradouroslar’dan şehri seyredin.

Lizbon'da ne yapılır? Miradouresler

“Lizbon’da ne yapılır?” diye araştırma yapanların listesine mutlaka alması gereken bir aktivite de şehirdeki seyir noktalarından (Miradouros) Lizbon’un siluetini seyretmek olmalı. Üstelik bu ücretsiz bir aktivite.

Miradouro Sao Pedro de Alcantara bunların en kalabalık olanlarından biri, Miradouro do Monte Agudo ise az bilinen, çok daha sakin bir yer, Miradouro de Graça ise bence en güzel manzarayı sunan seyir yeri. Artık siz hem beklentilerinize, hem de lokasyonunuza en uygun olanını seçin.

4. 28 No’lu tramvaya binin.

Lizbon'da ne yapmalı? 28 nolu tramvay

Lizbon’da ne yapılır? yazısının ilk maddesinde Alfama Bölgesi’ni gezin demiştim. İşte, bu bölgeye ulaşımınızı da 28 No’lu tramvayla yaparsanız tadından yenmez.

Aslında yaygın bir tramvay ağı olan şehirde bu hatlardan en ünlüsü ve görsel olarak en güzel manzaraları sunanı 28 No’lu tramvay. Tramvaya Graça’dan binin ve Alfama’ya kadar çıkın, pişman olmayacaksınız.

5. Lizbon’un yaratıcı graffitilerini görün.

Lizbon'da yapılacak şeyler graffiti

Lizbon’u Lizbon yapan özelliklerinden biri de son derece yaratıcı, renkli ve cıvıl cıvıl graffitileri. Haliyle bu graffitilere dikkatli bakmadan, önlerinde fotoğraf çektirmeden dönmemelisiniz.

Graffiti özelinde kenti gezmek isterseniz, veya gezdiğiniz yerlerde dikkat edecek olursanız bu sanatın en güzel örnekleri Bairro Alto Bölgesi’nde yer alıyor, ki Lizbon’da ne yapılır? yazısında bu bölgenin gece hayatından ayrıca bahsedeceğim.

Bunun dışında Alfama ve Graça Bölgeleri’nin sokakları da gizli kalmış, benzersiz graffitileri keşfetmeniz için ideal.

Eğer bu sanata ilgi duyuyorsanız veya biraz merak ettiyseniz şehrin graffitilerini bir rehber eşliğinde keşfetmenizi tavsiye ederim.

6. Lizbon pazarlarını gezin.

Lizbon yapılacak şeyler listesi yerel pazar

Alışveriş yapma niyetim olmasa da gittiğim her yeni şehirde yerel pazarları mutlaka gezmeye çalışırım. Bu pazarların biraz turistik olanları bile şehrin gerçek yerel havasını solumak için birebir.

Üstelik canınız biraz para harcamak isterse hem en organik yiyecekleri ve meyveleri, hem de en sıra dışı el sanatları ürünlerini bu pazarlarda bulabilirsiniz.

Lizbon’da da durum farklı değil. Kentin en ünlü pazarları yerel yiyecekler bulabileceğiniz Mercado de Ribeira ve yine organik, yerel yiyeceklerin satıldığı Mercado de Alvalade Norte.

Pazar gezmesini sadece yiyecek özelinde yapmak istemiyorsanız, güzel el sanatları ürünleri ve antikalar da bulabileceğiniz Feira da Ladra Pazarı’nı öneririm.

Pazar gezmek demişken. Alışveriş tutkunları belki Lizbon Alışveriş Rehberi yazısını da okumaktan hoşlanır. Lizbon’dan ne alınır, nereden alınır hepsi bu yazıda.

7. Geleneksel Fado müziği dinleyin.

Lizbon'da yapılacak şeyler Fado

Lizbon’da ne yapılır? yazısında sadece gözlere hitap eden aktivitelerden bahsetmeyeceğim. Sıradaki aktivite kulaklarınızın pasını almak için.

Ülkenin yerel müziği, yavaş ve melankolik ezgileriyle Fado. Dolayısıyla Lizon’dan Fado dinlemeden dönmemelisiniz. Hatta isterseniz bu eğlenceyi bir akşam yemeğiyle de birleştirip, keyifli bir gecenin tadını çıkarabilirsiniz.

8. Cascais’de denize girin.

Lizbon'da ne yapmalı? Cascais deniz

Lizbon’a kadar gitmişken Atlas Okyanusu’nun serin sularında yüzmek isterseniz şehre yarım saat mesafedeki Cascais Sahil Kasabası‘na gidebilirsiniz.

Bu Cascais gezisinde Praia da Ribeira Plajı’nda denize girip isterseniz paddle board yapabilir, renkli sokaklarını dolaşabilir ve marinadan 20 dakikalık yürüyüşle Şeytan’ın Ağzı (Boca do Inferno) isimli mağaraları görebilir, eski bir balıkçı kasabası olmasından dolayı lezzetli deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

9. Costa da Caparica’da sörf yapın.

Lizbon'da ne yapılır? surf

Lizbon’da ne yapılır? yazısının bu maddesi biraz spesifik, belki herkesin ilgisini çekmez ancak su sporları ve sörf sevenler için Lizbon seyahatinde yapabilecekleri harika bir aktivite.

Atlas Okyanusu’nun dalgalarıyla dans etmek isteyen spor severler kentin güneyindeki Costa da Caparica isimli sahil kasabasında sörf yapabilir. Üstelik yanınızda sörf yapmak istemeyen veya yapamayan arkadaşlarınız varsa onlar da plajda güneşlenip denizin tadını çıkarabilirler.

10. Portekiz’in yerel lezzetlerini tadın.

Lizbon'da ne yapılır? lezzetleri

Lizbon’da ne yapılır? yazısında göze ve kulağa hitap ettikten sonra, damaklarınıza hitap edecek bir aktivite de yerel lezzetleri tatmak.

Caldo Verde, Cataplana de marisco, Francesinha, Bacalhau, Feijoada ve Açorda gibi ülkenin geleneksel yemeklerini tatmak bir Lizbon seyahatinin olmazsa olmazlarından.

Bu yemekleri aslında hemen her yerde yiyebilirsiniz ancak yazının devamında bahsedeceğim Bairro Alto Bölgesi hem yerel lezzetleri tatmak, hem de eğlenceli bir gece geçirmek için benzersiz bir tek adres.

11. Bairro Alto’da gece hayatını deneyimleyin.

Lizbon'da yapılacak şeyler gece hayatı

Lizbon’un gece hayatının aktığı Bairro Alto gündüzleri terk edilmiş bir mahalle görünümündeyken akşam saatlerinde canlanmaya başlıyor. Aslında biraz da turistik bir bölge.

Ancak hem yerel Portekiz lezzetlerini, hem de dünya mutfaklarının çeşitli örneklerini bulabileceğiniz, barlarında birkaç kadeh içebileceğiniz veya clublarında geç saatlere kadar eğlenebileceğiniz Bairro Alto mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

12. Günübirlik Sintra’ya gidin.

Lizbon'da ne yapılır? Sintra Turu

Lizbon’un yarım saatlik mesafede, kuzeyinde yer alan Sintra Kasabası masallardan fırlamış gibi bir görünüme sahip.

Bu renkli, cıvıl cıvıl ve Instagram’a yaraşır fotojeniklikteki kasabada isterseniz boş boş dolaşabileceğiniz, cafelerinde dinlenebileceğiniz ve bol bol fotoğraf çekebileceğiniz gibi isterseniz de  UNESCO Kültür Mirasları’ndan ve sanki küçük bir çocuğun yapıp sonra da boyadığı kumdan kale gibi görünen Pena Sarayı (Palacio Nacional de Pena), Sintra Sarayı (Palacio Nacional de Sintra) ve Mağribi Kalesi’ni (Castelo dos Mouros) gezebilirsiniz.

Pena Sarayı giriş ücreti 14 Euro, Mağribi Kalesi giriş ücreti 8 Euro ve Sintra Sarayı giriş ücreti ise 10 Euro.

Sintra gezisini kendiniz organize etmektense paket turlardan birine katılmak isteyebilirsiniz. Size önerim:

Lizbon’dan Sintra, Pena Sarayı, Cabo da Roca ve Cascais Turu: Tüm gün süren tur kapsamına Lizbon’da seçeceğiniz bir noktadan alınıp bırakılacağınız konforlu araçlarla ulaşım, rehberlik hizmeti, Pena Sarayı giriş ücreti ve seyahat sigortaları dahil.

Tur boyunca Sintra, Cope Roca ve Cascais kasabaları ziyaret ediliyor. Rehber eşliğinde bu büyüleyici kasabaları gezip bilgi edinirken fazlasıyla keyifli zaman geçirmiş olacaksınız ki paketi daha önce almış olan 1200’den fazla kullanıcı 5 üzerinden 4,8 puan vermiş.

13. Günübirlik Fatima’ya gidin.

Lizbon'da ne yapılır? Fatima Turu

Aslında Katolikler için son derece önemli bir ibadet yeri, hatta gayri resmi bir hac noktası olan Fatima, tarihindeki Fatima’nın Eli Efsanesi’nden dolayı her dinden, her mezhepten turistin görmek isteyebileceği bir destinasyon.

Lizbon’a 1,5 mesafedeki bölge küçücük köyleri, farklı mimarisi ve efsaneleriyle zamanı olanların mutlaka görmesi gereken bir yer. Bunu bir turla yapmak isterseniz size önerim ise:

Lizbon’dan Fatima, Nazaré, Obidos ve Sao Martinho do Porto Turu: Kişi başı 60 Euro ücreti olan bu günü birlik turda başta Fatima olmak üzere Lizbon’a yakın dini ve tarihi önemi olan kasabaları geziyor, rehberinizden detaylı bilgi ediniyorsunuz.

Daha önceden almış olanların 5 üzerinden 4,8 puan verdiği tur kapsamında Lizbon’daki otelinizden alınıp bırakılma, profesyonel rehberlik hizmeti, özel ve konforlu minibüslerle ulaşım yer alıyor.

Özetle Lizbon’da Ne Yapılır?

Lizbon'da yapılacak şeyler listesi

Lizbon küçük ama görülecek yerler ve yapılacak aktiviteler açısından devasa bir şehir. O yüzden “2 gün yeter aslında” mantığıyla yola çıkmamanızı tavsiye ederim, yoksa aklınız kalır orada.

Ama yine de kısıtlı zamanı olanlar için mutlaka yapılması gerekenler önerisi verecek olursam bu;

Alfama, Belém ve Bairro Alto Bölgeleri’ni karış karış gezme, hatta Bairro Alto’da bir akşam geçirme, San George Kalesi ve Jeronimos Manastırı’nı detaylı görme (Belém Kulesi’ni dışarıdan görmekle yetinseniz de olur), bir Miradouros’den şehri seyretme olurdu. Yarım gün daha yaratabilirseniz kendinize Sintra Kasabası’na da mutlaka gidin.

Lizbon’da ne yapılır? yazısında sizlere şehirdeki aktivitelerle ilgili bilgi vermeye çalıştım ancak eklemek istedikleriniz olursa sizlerin de yorumunu duymaktan mutlu olurum.

Yorum yapın