Lizbon

Avrupa’nın önemli liman kentlerinden birisi olan Lizbon, Portekiz’in başkenti ve sosyo-ekonomik alanda en gelişmiş bölgesi. Kent yaşamı açısından son derece renkli bir şehir olan Lizbon’a ulaşmak için yaygın olarak hava yolu şirketlerinin direkt uçuşları kullanılıyor. 5 saatlik yolculuk sonunda ulaşacağınız kent Gulf Stream etkisinde olduğu için yumuşak iklime sahip. Bu nedenle tarihi Neolitik Çağ’a kadar uzanan Lizbon’a yılın 4 mevsimi seyahat edebilirsiniz.

Renkli gece hayatına ve sıcakkanlı halka sahip kente ulaştığınızda konaklama için yerel adı Baixa Pombalina olan şehri merkezindeki otelleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda kentin tarihi kısmını oluşturan bu bölgede konakladığınızda Santa Justa Asansörü, 25 Nisan Köprüsü, Ticaret Meydanı gibi şehrin önemli yerlerine yürüyerek ulaşabilirsiniz. Şehir içi ulaşımın tramvay, metro ve otobüsle sağlandığı Lizbon’un Bairro Alto Semti’nde sokak kültürünü gözlemleyebilir, barlarda eğlenerek tüm yılın stresini üzerinizden atabilirsiniz.

Deniz ürünleri ve et yemekleriyle ünlü kent eğlence yaşamı kadar Baxia, Chaido semtlerindeki alışveriş olanakları, yılın neredeyse her ayı düzenlenen festivalleriyle de turistlerin ilgisini çekiyor. Roma, Gotik, Manuelin ve Barok mimariyle inşa edilmiş pek çok binanın bulunduğu Lizbon’un festivalleri sanat , spor ve yemek kültürü ağırlıklı.

Lizbon gezilecek yerler listesi

Lizbon Gezilecek Yerler – En Güzel 36 Yer

Avrupa’nın en renkli, dinamik, sıcak ve aynı anda nostaljik şehirlerinden biri olan Lizbon gezginlerin gidip de uzun süre etkisinden kurtulamadıkları yerler arasında bulunuyor. Lizbon seyahatine çıkacaksanız dokusu biraz da İstanbul ve Güney Amerika’yı anımsatan tarihi şehri karış karış; hakkını vererek gezmek için bir liste oluşturmanızda fayda var.

Lizbon'da nerede alışveriş yapılır?

Lizbon’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Lizbon’da nerede alışveriş yapılır araştırması yapıyorsanız en doğru yerdesiniz. Lizbon cıvıl cıvıl atmosferi ve rengarenk sokakları ile dünyanın en neşeli şehirlerinden biri. Gecesini gündüzünü doya doya yaşayabileceğiniz şehirde hem kültüre hem eğlenceye doymanız garanti diyebilirim. Kültürel, tarihi ve mimari özelliklerinin yanında Lizbon’da alışveriş olanakları da bir o kadar cazip.

Lizbon'da nerede kalınır?

Lizbon’da Nerede Kalınır? Popüler 4 Bölge

Lizbon’da nerede kalınır?Portekiz‘in tarihi dokusunu modern detaylarla zenginleştirmiş olan başkenti Lizbon; yemek kültürü, mimarisi, gece hayatı ve festivalleri sayesinde Batı Avrupa’da mutlaka gidilip görülmesi gereken yerler arasında gösteriliyor.

Lizbon'da ne yenir?

Lizbon’da Ne Yenir? En Popüler 12 Lezzet

“Lizbon’da ne yenir?” Avrupa’nın en kalabalık ve eski şehirlerinden biri olan Lizbon, Portekiz’in başkentidir. Asırlardır pek çok kültürün hâkimiyetine giren ve bu sayede zengin bir kültüre sahip olan şehir, bir liman kenti olmasının tüm ayrıcalıklarını barındırır.

Lizbon'da ne yapılır?

Lizbon’da Ne Yapılır? Yapılacak 13 Şey

“Lizbon’da ne yapılır?” Portekiz‘in Atlas Okyanusu kıyılarındaki masal kentlerinden Lizbon maalesef ülkemizde yeteri kadar popüler değil. Ancak Roma İmparatorluğu’ndan Arap Mağribiler’e uzanan tarihçesi, modern yüzü, geniş kumsalları ve su sporlarıyla kent tüm beklentilerin çok üstünde bir zenginliğe sahip.

Lizbon Havaalanı Ulaşım Seçenekleri

Lizbon Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Lizbon Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir? diye araştırıyorsanız Portekiz’in renkli, cıvıl cıvıl, canlı ve güneşli başkentine seyahat edecek olan şanslılardansınız. O zaman bize de sizlere bilgi vererek yardım etmek düşer.

lizbon gezi rehberi blog

Lizbon Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Tarihinin ilk dönemlerinde başlayan liman ticareti faaliyetleri sayesinde zenginleşen ve elde ettiği ekonomik gücü mimarisine yansıtan Lizbon, gezginlere hem eğlenceli hem de kültürel anlamda dolu dolu bir tatil fırsatı sunuyor.