Stockholm Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Stockholm Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir diye araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz. İsveç sınırları içerisinde yer alan Stockholm dört tane havaalanına ev sahipliği yapıyor: 

 1. Stockholm Havaalanı (Stockholm Arlanda Havaalanı),
 2. Stockholm Bromma Havaalanı,
 3. Stockholm Skavsta Havaalanı,
 4. Stockholm Västerås Havaalanı.

Türkiye – Stockholm arası uçuş seferleri şehrin 40 km kuzeyinde yer alan Stockholm Arlanda Havaalanı üzerinden gerçekleşiyor. Uçuşlar yaklaşık 3,5 saat sürüyor.

Stockholm Arlanda Havaalanı şehir merkezi ulaşım için her bütçeye uygun seçenek bulunuyor. Ulaşımınızı en ucuz şekilde halletmek isterseniz tren veya otobüs kullanabilirsiniz. Bunların haricinde taksi tercih edebilir ya da araç kiralayabilirsiniz.

Stockholm Arlanda Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Stockholm Havaalanı şehir merkezi ulaşım oldukça rahat ve kolay. Şehir merkezi ve havaalanı arasında işleyen Arlanda Express isimli tren hattı veya farklı banliyo trenleri ile merkeze ulaşım var.

Aynı şekilde havaalanı şehir merkezi arası işleyen Flygbussarna Airport Coaches isimli otobüs firması hem uygun fiyatlı hem de rahat.

Eğer ulaşımınızı bireysel olarak halletmek istiyorsanız havaalanında bulunan araç kiralama şirketlerinden önceden aracınızı kiralayabilir ya da havaalanı çıkış kapısında bekleyen taksilerden faydalanabilirsiniz.

1. Havaalanı Treni: Arlanda Express

Arlanda Express Stockholm Havaalanı

Stockholm Arlanda Havaalanı şehir merkezi ulaşım için tren en uygun seçeneklerden biri. Eğer tren tercih edecekseniz iki farklı tren seçeceğiniz olacak.

İlki, Arlanda Express isimli yüksek hızlı tren hattı. Bu hat Stockholm Arlanda Havaalanı – şehir merkezi arasında başka duraklarda durmadan çalışıyor. Yolculuk yalnızca 20 dakika sürüyor.

İş giriş çıkışı gibi yoğun saatlerde her 10 dakikada bir, günün diğer saatlerinde ise her 15 dakikada bir tren var. 22:30 itibariyle de gece boyunca 30 dakikada bir sefer bulmak mümkün. Ancak özel yılbaşı, paskalya, Noel gibi özel zamanlarda değişiklikler olabiliyor. Bu tarz değişiklikleri ve detaylı sefer saatlerini şu adresten öğrenebilirsiniz.

Havaalanı içerisinde bulunduğunuz terminalden trenin kalkacağı platforma ulaşmak da oldukça kolay. Trenin kalkış ve varış durakları Stockholm Arlanda Havaalanı ve Stockholm Central Station (şehir merkezi).

Havaalanı içerisinde de Arlanda South durağı 2, 3, 4 numaralı terminalleri, Arlanda North durağı 5 numaralı terminali kapsıyor. Bu iki durak arası yalnızca 1 dakika sürüyor.

Terminaller ve platform arasında asansör ve yürüyen merdivenler bulunuyor. Havaalanı içerisindeki tabelaları takip ederek kolayca yolunuzu bulabilirsiniz.

Biletleri internet sitesi üzerinden, uygulamadan, havaalanı içerisindeki “Swedavia” danışma masasından ve turist bilgi merkezinden, Stockholm Central Station içerisinden, havaalanı içerisinde trenin kalkacağı platformlardaki makinelerden veya tren içerisinde satın alabilirsiniz.

Ancak tren içerisinde alınan her bilet için ekstra 100 SEK ödemeniz gerekmekte. İnternet üzerinden almak isterseniz arlandaexpress.com sizi yönlendirecektir.

Bilet fiyatlarına gelecek olursak 26 yaş üzeri yetişkinler için tek yön bilet 299 SEK, gidiş dönüş bileti ise 579 SEK. Eğer bir yetişkin biletiniz varsa 0-17 yaş arası çocuk için bilet almanıza gerek olmuyor ancak bunu en fazla dört çocuk için uygulayabiliyorsunuz.

0 – 7 yaş arası ise bir yetişkin ile seyahat ediyor olması durumunda her daim ücretsiz. 8 – 25 yaş arası için tek yön bilet 149 SEK, gidiş dönüş 298 SEK. Eğer iki kişi seyahat ediyorsanız 350 SEK, 3 kişi iseniz 450 SEK, 4 kişi iseniz 550 SEK ödeyerek grup bileti alabilirsiniz.

2. Standart Havaalanı Treni

Stockholm Havaalanı Tren

Stockholm Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda tren olarak ikinci seçenek banliyö trenleri.

Stockholm toplu taşıma şirketi SL tarafından işletilen bu trenler, şehir içerisindeki farklı bölgeleribirbirine bağlıyor. Banliyö trenlerinin kalkış noktası havaalanında 4. ve 5. terminal arasında bulunan Sky City. Her 30 dakikada bir sefer var. Şehir merkezine yolculuk ise yaklaşık 38 dakika sürüyor.

Bu trenler için toplu taşımada kullanılan standart biletlere ihtiyacınız var ancak bu standart bilete sahip olsanız da havaalanı duraklarında inip binecekseniz ekstra bir bedel ödemeniz gerekiyor.

Eğer hiçbir biletiniz yoksa yetişkin için tek yön bilet fiyatı 160 SEK; 65 yaş üstü, 20 yaş altı ve öğrenci için geçerli indirimli bilet fiyatı ise 105 SEK.

Biletleri şehirdeki metro duraklarından, havaalanı içerisindeki danışma masasından ve tren platformlarındaki makinelerden alabilirsiniz.

3. Flygbussarna Otobüsleri

Stockholm Arlanda Havaalanı Otobüsü Flygbussarna

Stockholm Arlanda Havaalanı şehir merkezi ulaşım hem uygun fiyatlı hem de rahat olsun diyorsanız Flygbussarna isimli firmaya ait otobüsler kurtarıcınız olacak.

Bu otobüsler ile havaalanı şehir merkezi arası yaklaşık 45 dakika sürüyor ve her 10 dakikada bir sefer var. Otobüsler oldukça konforlu. Wifi bağlantısı ve priz olması ise yolculuğu daha keyifli kılıyor.

Otobüsler havaalanının 2, 3, 4 ve 5 numaralı terminallerinde direkt çıkış kapısının önündeki duraklarda duruyor. 5. terminal için 1 numaralı; 2., 3. ve 4. terminaller için 7 numaralı otobüs durağında beklemelisiniz.

Şehir merkezinde ise Stockholm Central Station’ın arka tarafında bulunan City Terminal isimli otogar görünümlü alanda duruyor. Dilerseniz otobüsün durduğu diğer durakları şu adreste bulabilirsiniz.

Biletleri internet üzerinden alabileceğiniz gibi havaalanında bulunan makinelerden ve danışma masasından, City Terminal içerisindeki makinelerden ve Flygbussarna ofisinden ve belirli otobüs duraklarındaki (St. Eriksplan, Järva Krog, Liljeholmen) bilet makinelerinden alabilirsiniz.

Biletinizi internet üzerinden aldığınız zaman indirimli almış oluyorsunuz. Telefonunuza gelen onay mailini otobüse binerken göstermeniz yeterli oluyor.

İnternet veya uygulama üzerinden alınan tek yön yetişkin bilet fiyatı 119 SEK, elden alınan bilet ise 139 SEK. Gidiş dönüş ise internette 238 SEK, normalde 249 SEK. 8 – 17 yaş arası tek yön internet bileti 109 SEK iken normalde 119 SEK.

Genç biletlerinde gidiş dönüş bilet fiyatları ise 218 ve 229 SEK olarak değişiyor. Eğer ailenizle seyahat ediyorsanız aile biletleri de bulunuyor.

4. Gece Otobüsü

Stockholm Havaalanı Otobüsü Hakkında Bilgiler

Eğer Arlanda Havaalanı’na uçağınız gece iniyorsa Stockholm Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleriniz arasında 592 no’lu gece otobüsü de var.

Kentin toplu taşıma işletmesi SL tarafından organize edilen ve 01:00 – 05:43 saatleri arasında hizmet veren bu belediye otobüsleri ile şehir merkezine yolculuk yaklaşık 90 dakika sürüyor.

Terminal 2, 3 ve 4’ün hemen dışındaki otobüs duraklarından binebileceğiniz 592 no’lu otobüsün ücreti ise 72 SEK. Biletlerinizi Stockholm Arlanda Havaalanı içerisindeki SL firmasının standlarından alabilirsiniz.

5. Taksi

Stockholm Havaalanı taksi fiyatları

Zamanınız kısıtlıysa veya en kolay yoldan ulaşımınızı sağlamak isterseniz havaalanı çıkış kapılarında rahatlıkla taksi bulabilirsiniz.

Trafiğe bağlı olarak değişiklik gösterse de normal koşullarda Stockholm Havaalanı şehir merkezi ulaşım yaklaşık 30 dakika sürecektir.

Taksi kullanacaksanız Stockholm’de taksi ücretleri için sabit bir kriter olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Yani bindiğiniz farklı taksi firmaları aynı mesafe için farklı ücretler talep etme hakkına sahip. Bu nedenle gitmeden ön araştırma yapıp tanınan taksi firmalarını tercih edebilirsiniz.

Durakta taksi olsa bile o taksiye binmeniz gerekmiyor, dilediğiniz firmanın aracını bekleyebilir ya da çağırabilirsiniz. Taxi Stockholm, Taxi 020 ve Taxi Kurir bilinen firmalar arasında gösteriliyor.

Hiçbir ön bilginiz olmasa bile taksilerin sağ ve sol cephelerinde siyahla yazılmış belirli mesafe ücretlerine bakarak hangi taksi firmasını tercih edeceğinize karar verebilirsiniz.

Daha açık anlatmak gerekirse her taksinin üzerinde iki fiyat yazıyor. İlki, örneğin, 10 kilometrelik bir yol için ortalama bir karşılaştırma fiyatı. İkincisi ise bu yol için alınabilecek maksimum fiyat.

Havaalanı şehir merkezi arası için sizden her şeye rağmen talep edebilecekleri en yüksek miktar ise 675 SEK olarak belirlenmiş.

Fiyatlar tek adrese 1 – 4 kişi için geçerli oluyor eğer daha fazla kişi binecekseniz ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.

Taksiye binmeden önce şoföre ortalama bir fiyat sormaktan çekinmeyin. Bazı taksilerde sabit fiyat politikası olduğu için taksimetre siz taksiye bindiğinizde ödeyeceğiniz fiyatı gösterecek ve değişmeyecektir.

6. Özel Transferler ve Otel Karşılama Servisi

Stockholm Arlanda Havaalanı Otel Servisi

Farklı ulaşım yolları düşünmeden önce kaldığınız otelin size havaalanı transfer hizmeti sunup sunmadığını sormak hem maddi hem de konfor açısından size yardımcı olacaktır.

Bu hizmet genellikle hizmet kalitesi yüksek ve daha lüks otellere mahsus olarak görülse de artık birçok otel ve hatta hostel bile misafirlerine bu hizmeti sunuyor.

Bu hizmetin olup olmadığını rezervasyon yaptırmayı düşündüğünüz otelin Booking.com sayfasına bakarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Eğer “airport pick up“ veya “airport transfer” tarzında bir bilgi varsa otel ile iletişime geçerek transferinizi ayarlayabilirsiniz.

Stockholm’de konaklama yapılacak bölgeler ve her bütçeye göre otel tavsiyelerimiz hakkında çok detaylı bilgileri Stockholm’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Tren veya otobüsle merkezi bir yere gidip, sonrasında başka aktarmalarla uğraşmak istemeyenler çok uygun bir başka alternatif ise havaalanı karşılama hizmeti de denilen, kişiye veya gruplara özel servisler.

Ki bunların da artık oldukça uygun fiyatlı seçenekleri mevcut. O yüzden bu hizmetlere bir örnek verelim ancak araştırırsanız başka benzerlerini de bulabilirsiniz.

Stockholm Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım / Otelinize Özel Transfer: İsterseniz Stockholm Havaalanından alınıp direkt otelinize, isterseniz de otelinizin lobisinden alınıp havaalanına konforlu araçlarla, özel şoför tarafından hızla ulaştırılacağınız bu seçenek valizleri çok olan tek kişi veya en fazla 3 kişiye kadar olan gruplar için ideal.

Özetle Stockholm Havaalanı Şehir Merkezi Arası Ulaşım

Stockholm Havaalanı Ulaşım Seçenekleri

Özet olarak Stockholm Havaalanı şehir merkezine ulaşım için kullanabileceğiniz birçok seçenek mevcut. Eğer oteliniz Stockholm Central Station (Stockholm Merkez Tren İstasyonu) civarında ve Gamla Stan olarak adlandırılan “Old town” bölgesinde olursa havaalanından kolaylıkla ulaşım sağlamanız mümkün.

Farklı bir bölgede konaklayacaksanız da yine havaalanından şehir merkezine gelip otelinize ulaşımı belediye otobüsleri, metro veya taksi ile sağlayabilirsiniz.

Kişisel tavsiyem otelinizin transfer hizmeti olmaması durumunda çok aceleniz yoksa Flygbussarna firmasının otobüslerini tercih etmeniz ve tabii ki biletinizi indirimli olarak önceden internet üzerinden almanız. Aceleniz olması durumunda ise Arlanda Express daha iyi bir seçenek olacaktır.

Stockholm Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında kentteki Arlanda Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım yolları hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Yakınlarda buraya bir seyahat planlıyorsanız; Stockholm gezi rehberi, Stockholm’de nerede kalınır? ve Stockholm gezilecek yerler yazılarını da okumanızı öneririm.

“Stockholm Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım” üzerine bir yorum

 1. Merhabalar,
  Ben 1 Eylül 00.05’te Arlanda’da olacağım ve havaalandan şehir içine tek yön gidiş ve gün içinde de şehir içinde gezebileceğim bir şehir içi bileti almak istiyorum. Bu ikisini birlikte alabileceğim bir seçenek var mı acaba?
  Teşekkürler

  Yanıtla

Yorum yapın