Stockholm Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 30 Nokta)

İskandinav’ın, içine çektikçe insanı daha da çok etkisi altına alan şehri Stockholm büyüleyici çok sayıda güzelliğe sahip. Kentin büyük bir bölümünü kaplayan yeşil alanlar ve parklar, doğal güzellikler, mimari yapılar, sanat galerileri, müzeler, ünlü metrolar, tarihi binalar ile sizi dolu dolu bir Stockholm gezilecek yerler listesi bekliyor.

İsveç’in başkenti Stockholm için keyifli bir yolculuğa hazırsanız kentin en popüler noktalarını, cazibeli yerlerini hazırladığım listede bulabilirsiniz. Ayrıca içerikte önemli bilgileri, uyarı, öneri ve fotoğrafları da paylaştım. Umarım bu liste Kuzey Avrupa seyahatinizin daha verimli ve renkli geçmesine yardımcı olur.

Stockholm’e Gitmeden Önce…

Otelinizi Şehir Merkezinden Seçin!

Stockholm’de hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz Stockholm’de nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Otel tavsiyesi isterseniz son seyahatimde konakladığım 4 yıldızlı Radisson Blu Waterfront güzel bir tesis, inceleyebilirsiniz. Merkez Tren İstasyonu’nun hemen yanı başındaki tesis gerek havaalanından gelip giderken, gerekse de şehir içinde gezerken ulaşım konusunda büyük avantaj sağlıyor.

Bu otele alternatif olaraksa yine aynı bölgede yer alan 4 yıldızlı ProfilHotels Central adlı oteli önerebilirim.

Biletlerinizi Mutlaka Önceden Alın!

Stockholm’de yapılacak en popüler şeylerden bir tanesi Under the Bridges Boat Tour‘a katılmak. Diğeri ise Vasa Müzesi giriş bileti satın alıp dünyanın en sıra dışı gemilerinden bir tanesini yerinde ziyaret etmek.

Stockholm Gezilecek Yerler Listesi

Stockholm gezilecek yerler listesi ile kentin zengin tarihini, renkli mimari ve sanat anlayışını, kendine has dokusunu ve birbirinden etkileyici doğal güzelliklerini kısa süre içinde gezip görme imkanı bulabilirsiniz.

İşte Stockholm’u doyasıya gezmek için gidebileceğiniz popüler 30 yer…

1. Gamla Stan (Eski Şehir) & Stortorget Meydanı

Stockholm gezip gördüm

Stockholm gezilecek yerler listesinin ilk sırası, dillere destan renkli İsveç evlerinin bulunduğu Gamla Stan’a ait. Burası, Stockholm’un ilk kurulduğu yer ve en göze çarpan özelliklerinden biri, Avrupa’nın Orta Çağ’dan bu yana en iyi korunmuş şehri olmasıdır.

Gamla Stan 1252 senesinden beri kent merkezi olarak kabul edilmiş. Ana karadan bağımsız olması, ona ayrı bir güzellik ve etkileyicilik kazandırıyor. Karaya köprülerle bağlı olan Gamla Stan Stockholm’un kurulduğu ilk ada ve sonrasında şehir, 14 adaya daha yayılmış.

Farklı, kendine has bir dokusu olan Gamla Stan, turistlerin gezdikçe gezmek istedikleri yerlerden biri aynı zamanda. Dolaştıkça keşfedebileceğiniz çok sayıda şey sunuyor. Arnavut kaldırımlı asırlık dar sokaklarına dalıp zamanı unutmak, çoğu gezgin için en keyifli anılar arasına giriyor.

Eski kent alanı Stortorget Meydanı ise özellikle Gamla Stan gezisi esnasında mola almak için ideal bir yer. Çoğu gezgin, Stortorget’te biraz mola verip, aheste aheste kahvesini içip bir şeyler atıştırarak keyif yapıyor. Kahve tutkunu olan İsveçlilerde yavaşlayıp kahve-atıştırmalık yapmaya ise Fika deniyor. Yani meydan, Fika için popüler yerlerden biri.

Tabii ki böyle bir yerde bolca kafe, restoran görmek doğal. Aynı zamanda alışveriş yapabileceğiniz ilginç butikler de var meydanda.

Gamla Stan ve Stortorget Meydanı’nda mutlaka Stockholm Katedrali’ni, Nobel Ödül Müzesi’ni, İsveç Kraliyet Sarayı’nı, Kraliyet Opera Binası’nı da görmenizi öneriyorum.

Şehrin Merkezinde Konaklayın!

Eğer Eski Kent’in tam merkezinde, gezi noktalarına yakın bir yerde konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Collector’s Lady Hamilton Hotel‘e göz atabilirsiniz.

2. Vasa Müzesi

Vasa Müzesi Stockholm gezilecek yerler

Stockholm’de gezilecek yerler arasında, 17. yüzyılda battıktan ve birkaç yüzyıl deniz dibinde kaldıktan sonra çıkarılan geminin sergilendiği Vasa Müzesi de bulunuyor.

Yapıldığı dönemde görkemli görünümüyle göz kamaştıran Vasa Gemisi, çıktığı ilk seferde alabora olup batmış. Yaklaşık 333 yıl sonra deniz dibinden çıkarıldığında ise neredeyse sapasağlam olması da oldukça şaşırtıcı. Bazı tahrip edilen yerleri de düzeltilerek tarihi gemiye özel bir müze açılmış.

1990 senesinden beri özellikle denizcilik alanına ilgi duyan ziyaretçileri ağırlayan Vasa Müzesi’nde sadece bahsettiğim geminin teşhir edildiğini düşünmeyin. Müzenin en önemli parçası Vasa olsa da denizcilik alanı ile ilgili daha birçok değerli buluntu ve sergileri yakından görüp inceleme şansına sahipsiniz.

Vasa Müzesi’nde görebilecekleriniz arasında 17. yüzyıla ait İsveç arkeolojik buluntuları, diğer batık gemi enkazları da yer alıyor. Böylesine etkileyici bir tarihi sunumu kaçırmamanızı ve mutlaka Vasa Müzesi’ni de ziyaret etmenizi öneriyorum.

Biletinizi Önceden Satın Alın!

Vasa Müzesi giriş biletinizi seyahat öncesinde online olarak satın alarak hem daha organize bir plan yapabilir hem de yoğun sezonda olası kuyrukların önüne geçebilirsiniz.

3. Stockholm Sarayı (Royal Palace)

Stockholm Royal Palace Stockholm gezilecek yerler

Stockholm; gezginleri sık sık keyifli ve keşiflerle dolu tarihi yolculuklara çıkartan şehirler arasında. 18. yüzyıldan kalma Stockholm Sarayı da bana göre kente gelip de ziyaret etmeden dönmemeniz gereken yapılardan biri.

Avrupa’nın en büyük kraliyet saraylarından biri olma unvanını da taşıyan Stockholm Sarayı, İsveç Parlamentosu’nun hemen yanında ve kralın kabul törenleri için kullanılıyor.

İç ve dış dekorasyondaki ihtişamdan gözünüzü almak muhtemelen sizin için de pek kolay olmayacak. İtalyan Barok mimari tarzındaki yapı görülmeye değer birçok detay sunuyor.

Ortalama 600 odalı ve çok büyük olan sarayın içinde gezerken Kraliyet Ailesi’nin ruhunu, tarihin izlerini yakından hissedip görme imkanını da bulabiliyorsunuz. Peki, neler var sarayın içinde? Devlet Salonu, Kraliyet Hanedanlığı, Şövalye Birlikleri, Kraliyet Şapeli ziyaretçileri en çok ilgi çeken bölümler arasında yer alıyor.

İsveç kraliyet ailesinin resmi ikametgahı olan Stockholm Sarayı’nda Gustav Antik Eserler Müzesi, The Kronor Müzesi ve Regalia Müzesi olmak üzere 3 farklı müze daha açılmış. Nadide tarihi objelerden zırhlı kıyafetlere, antik eserlerden törenlerde kullanılan kıymetli eşyalara kadar birbirinden etkileyici sunumlar saray müzelerinde sizi bekliyor.

Turistler için saraydaki en etkileyici anlardan ikisi ise geleneksel askeri geçit törenleri ile günlük muhafız değişimleri törenleri; özellikle günlük muhafız değişimi törenini görmenizi tavsiye ediyorum. Sarayın dış avlusunda gerçekleştirilen bu tören için gün ve saatler sarayın resmi sitesinden duyuruluyor.

Sarayı ziyaret etmek için sıra beklemek istemezseniz önerim, online bilet almanız. Rehberli turlara katılırsanız saray hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

4. Stockholm Belediye Binası (The City Hall)

Stockholm'da görülmesi gereken yerler Stockholm City Hall

Kungsholmen Adası üzerindeki “Stockholm Belediye Binası” ülkenin en güzel binası olarak görülüyor ve şehirle özdeşleşmiş ikonik yapılar arasında yer alıyor. Dolayısıyla belediye binasını da mutlaka Stockholm gezilecek yerler listesine eklemenizi öneriyorum.

1923 yılında inşa edilen Stockholm Belediye Binası başta Nobel Ödül Törenleri olmak üzere, çok önemli aktivitelere de ev sahipliği yapıyor. Nobel Ödül Törenleri, her yıl 10 Aralık günü gerçekleştirilirken etkinlik, sarayın Blue Hall isimli ana salonunda yapılıyor. Tören sonrasında ise yine belediye binası içinde bir balo düzenleniyor.

Belediye Binası, Nobel Ödül Törenleri ile üne kavuşsa dahi yapı, hem mimarisi hem de harika şehir manzaraları ile de büyüleyici bir ambiyansa sahip.

Mimarisinde özellikle altın mozaikler ve renkli cam detayları dikkat çekici; bunun yanı sıra duvarlarında kullanılan altın miktarının yaklaşık 11 kg olduğu belirtiliyor. Binanın duvarlarındaki ilginç figürler ise İsveç tarihinden bazı sahneleri tasvir etmek üzere kullanılmış.

Binanın meşhur manzarasına gelirsek; 365 basamak tırmanmanız gerekse de sonunda karşılaşacağınız görüntü tüm zahmete değer. 106 metre yükseklikten Stockholm ve Gamla Stan manzarasını seyretmeye dalabilir, bol bol fotoğraf çekerek anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Her Yere Yürüyerek Ulaşmak İsteyenlere…

Ben son Stockholm seyahatimde 4 yıldızlı Radisson Blu Waterfront Hotel adlı tesiste konakladım. Bu otelde konaklarsanız Belediye Binası dahil çoğu yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

5. Skansen Açık Hava Müzesi

Skansen Stockholm'da görülmesi gereken yerler

Dünyada birçok ilke sahip olan Stockholm, bu özelliğini Skansen Açık Hava Müzesi ile de ortaya koyuyor. Zira Skansen dünyadaki en eski açık hava müzesi ve İsveç’in özellikle 19. yüzyıl kırsal hayatını konu alıyor.

Müzede ağırlıklı olarak 19. yüzyıl günlük kasaba hayatı ile sanayileşme öncesi yaşam tarzı öne çıksa da 14. yüzyıl dahil olmak üzere tarihin değişik dönemlerinden izlerle de karşılaşıyorsunuz. 300.000 metrekarelik müze alanında yaklaşık 150 tane çiftlik evi sergileniyor. Her biri, İsveç’in farklı yörelerinin bir fotoğrafı niteliğinde.

Yılda milyonları aşan sayıda ziyaretçi ağırlayan Skansen Açık Hava Müzesi gerçekçi ve insanı geçmiş yüzyıllara ışınlayan ambiyansı ile tam bir kültürel/tarihsel şölen sunuyor. Müzenin içinde kır evlerinin yanı sıra zanaatkarların el işçiliklerini sergiledikleri atölyeler, tarım alanları, kilise gibi çeşitli alanlar da yer alıyor.

Müzedeki çalışanların geleneksel kıyafetler giyip yaptıkları işleri canlandırmaları ise tarihi yolculuğun her bir anına gerçekçilik katıyor. Ayrıca müzede sadece kırsal yaşamın yapılarına ve yaşam tarzına değil; hayvanlarına da yer veriliyor.

Açık hava müzesindeki hayvanat bahçesi ve akvaryum ile hem yetişkinler hem de çocuklar İskandinav’da yaşayan hayvanları gözleme fırsatı buluyor. Tabii ki onların pozitif enerjisi de ziyaretçilerin müzede geçirdikleri zamanı daha renkli hale getiriyor.

İskandinav Müzesi’nin de kurucusu olan Artur Hazelius tarafından 19. yüzyılın sonlarına doğru Djurgarden Adası’nda kurulan bu özel ve dünyanın en eski müzesini de ziyaret etmeden dönmeyin.

Online Bilet

Skansen Open-Air Museum Admission Ticket linki üzerinden parkın giriş biletleri hakkında bilgi alıp kaydınızı oluşturabilirsiniz.

6. Fotografiska

Fotografiska Stockholm gezilecek yerler

Çağdaş fotoğrafçılıkla uğraşıyor ya da ilgiliyseniz; dünyada bu tema altında görebileceğiniz en etkileyici fotoğraf müzeleri arasında Fotografiska yer alır.

İçindeki küçük-büyük çok sayıda sergiden, dünyanın en iyi bazı fotoğrafçılarının eserlerine, üst kattaki muhteşem Stockholm panoramik manzarasından, ödüllü restoran yemeklerine kadar turistleri çeken büyük bir cazibesi var Fotografiska’nın.

Dünyaca meşhur fotoğraf müzesinde, her yıl ortalama 5 büyük ve 20 kadar da küçük sergi açılışları gerçekleşiyor. Ayrıca kitap ve hediyelik eşya dükkanları da mevcut.

Stockholm’un en popüler yerlerinden biri olan Sodernal Adası’nda ziyaretçileri ağırlayan müze konumu itibarıyla da havalı bir ambiyansa sahiptir.

Limana yakın olması da ziyaretçi sayısını artıran etkenlerden biridir. Bilhassa yaz aylarında Stockholm’un en değerli müzelerinden biri olan Fotografiska’yı gezebilmek için bina önünde uzun kuyruklar oluşuyor.

Stockholm gezilecek yerler listesinin ilk sıralarına koymanızı önerdiğimiz Fotografiska’daki sergilerin isimlerini ve tarihlerini resmi web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

7. ABBA: The Museum

ABBA The Museum Stockholm gezilecek yerler

İsveç’in ve dünyanın en ünlü müzik gruplarından biri olan ABBA’ya atfedilen müze, hem kültürel hem eğlence açısından oldukça doyumlu geçecek bir ziyaret vadediyor.

Skansen Açık Hava Müzesi’ne yakın bir konumda olan ABBA: The Museum Djurgarden Adası’ndaki güzellikler eşliğinde kapılarını açıyor. Eğer bir ABBA hayranıysanız zaten içeride sizi baştan çıkaracak grupla ilgili çok sayıda değerli hatıra var; ancak her şey bununla sınırlı değil.

Peki, ABBA Müzesi’nde sizi neler bekliyor? Grubun müzikal ve konserlerde giydikleri ışıltılı kostümlerin orijinalleri, altın plakları/ödülleri, enstrümanları vb. müzede sergilenenler arasında. Ayrıca müzedeki eğlence olanakları da üst düzeyde. Özellikle etkileşimli sergilere büyük küçük her yaştan ziyaretçi yoğun bir ilgi gösteriyor.

Özenle tasarlanmış müzede ABBA grubunun maketleriyle sahne performansı sergileyebilir, otelde konaklayabilir, sinemasına girebilir ya da restoranda güzel bir yemek deneyimi yaşayabilirsiniz.

8. Moderna Museet

Moderna Museet Stockholm gezilecek yerler

Stockholm’de gezilecek yerler listesinin en popüler müzelerinden biri olan Moderna Museet sanatsever turistler için güçlü bir çekim merkezi durumunda. Özellikle yeni sanat akımlarını görmek, çağdaş eserleri yakından incelemek ve onlar hakkında detaylı bilgi edinmeniz için mutlaka Moderne Museet’e de uğramanızı öneriyorum.

Moderna Museet bir diğer ismiyle Modern Sanat Müzesi olarak anılıyor. 1958 yılından beri modern sanatla ilgilenenleri ağırlayan müzede 20. yüzyıldan bugüne Avrupa’nın önemli sanat koleksiyonları sergileniyor.

Hangi sanatçıların eserlerini müzede bulabilirim, diye düşünüyorsanız ünlü isimlerden bazı örnekler verelim. Moderna Museet sergilerinde Salvador Sali’den Picasso’ya, Matisse’den Edvard Munch ve Derkert’e kadar pek çok ünlü sanatçının değerli eserlerini görmeniz mümkün.

Yetişkinler müzeyi gezerken çocukların da hem eğlenip hem yeni bilgiler öğrenebilecekleri atölye çalışmaları ise oldukça yararlı. Ayrıca müzede ada manzaraları ve restoran olanağı da bulunuyor.

Müzenin en çekici yönlerinden biri de eski donanma binasının içinde olması. İspanyol mimar Rafael Moneo’nun son halini tasarladığı müze binası, nostaljik çizgilerle modernizmi aynı çizgide buluşturuyor.

Kendine has çekici bir ambiyansı olan Moderna Museet’i özel yapan unsurlardan bir diğeri de doğal güzellikleriyle meşhur Skeppsholmen Adası’nda bulunması. Adaya Gamla Stan’dan rahatlıkla ulaşılabiliyor.

9. Nobel Müzesi

Nobel Müzesi Stockholm gezilecek yerler

Nobel Ödülleri ile özdeşleşen müzeler şehri Stockholm’de tabii ki Nobel’e ithaf edilmiş özel bir müzenin de bulunması oldukça doğal. Bünyesinde dünyanın en prestijli ödüllerine yönelik gerçekleştirdiği sergi ve sunumlarla çok sayıda kişinin beğenisini kazanıyor Nobel Müzesi.

Stockholm Glam Stan’deki ünlü Stortorget Meydanı’nda bulunan Nobel Müzesi’ne ulaşım da tahmin edebileceğiniz gibi oldukça rahat. Hem temasının ilgi çekiciliği hem de ulaşım rahatlığı Nobel Müzesi’ni çoğu turistin Stockholm gezilecek yerler listesine sokuyor.

1901 yılından beri verilen Nobel Ödülleri’nin 100. yılına ithafen 2001’de açılan Nobel Müzesi’nde tüm ödüller hakkında detaylı bilgiler aktarılıyor. Ödül alanlar, insanlığa yarar sağlayan iş/fikirler etkileyici bir sunum eşliğinde ve aynı çatı altında ziyaretçilerle buluşuyor.

Müzede aynı zamanda ödül alan kişilerin yaptıkları hareketlerin eğlenceli bir şekilde hikayeleştirilmiş olması da ziyaretçilere keyifli anılar bırakıyor.

Müzede birçok kişinin dikkatini çeken bir bölüm daha var: Hediyelik eşya dükkanı. Mağazada Nobel ödülü sahiplerinin bazı eğitici eşya ve kitapları satışa sunuluyor.

Prestijli ödüllere ev sahipliği yapmasının dışında müze binasının zarifliği ile de insanları kendine çekiyor. Müzenin içinde bulunduğu eski borsa binasının tasarımı Fransız klasik mimarisi ile Rokoko stilin çizgilerini taşıyor.

Aynı zamanda müzenin bulunduğu meydan Orta Çağ ve sonrasındaki uzun dönemler boyunca bir ticaret merkezi olarak kullanılmış. Müzeyi ve çevresini gezerken bir yandan ortama sinmiş tarihi kokuyu da hissetmek mümkün.

Aralarında Aziz Sancar ve Orhan Pamuk’un da bulunduğu Nobel ödüllü kişilerin birbirinden değerli eserleri hakkında tüm bilgilere ulaşmak isterseniz mutlaka Nobel Müzesi’ne uğrayın!

10. Drottningholm Sarayı

Drottningholm Sarayı Stockholm rehberi

Levon Adası’ndaki deniz kenarı konumu, harika mimarisi ve devasa büyüklükteki yemyeşil bahçesi ile Drottningholm Sarayı da Stockholm’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

İsveç Kraliyet Ailesi’nin özel yazlık konutu olarak inşa edilen tarihi saray, 17. yüzyıldan kalma. Avrupa sarayları içinde günümüze kadar en iyi korunarak gelmiş yapılardan biri.

El oymaları, özel çiniler ile donatılmış sarayın her köşesi ince işçilik ve zevkin bir göstergesi. Ayrıca sarayın içindeki dikkat çekici ayrıntılar arasında Sultan I. Abdülmecit’in portresi de bulunuyor.

Görkemli mimarisi ile Drottningholm Sarayı ziyaretçilerini tarihi ve biraz da masalsı bir yolculuğa sürüklüyor. Sarayın güney kanadı kraliyet ailesinin özel odalarına ayrılmış. Geri kalan bölümler ve bahçe ise ziyaretçilere açık.

Yapının UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde olduğunu da belirtelim. Saray başlı başına bir sanat ve tarihi eser değerinde olsa da saraya sonradan eklenen Çin mimarisi örneği egzotik Çin Pavilyonu ile 18. yüzyıldan kalma faal tiyatro da görülmeye değer.

11. Djurgarden Adası

Djurgarden Stockholm görülecek yerler

Stockholm gezilecek yerler listesinin en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Djurgarden Adası hem kendi başına hem de barındırdığı kültür, sanat alanları ve müzeler bakımından tam bir cennet.

17. yüzyıldan kalma savaş gemisini görebileceğiniz Vasa Müzesi, ABBA Müzesi ve Skansen Açık Hava Müzesi Djurgarden Adası’nın turistik çekiciliğini oluşturan yerler arasında. Djurgarden aynı zamanda dünyanın ilk ulusal şehir parkı olma özelliği de taşıyor. Devasa parkta temiz hava, bol hareket, manzara ve keyif adına tanık olabileceğiniz hemen her şey var.

Stockholm çok sayıda “En” ve “İlk”leri sunuyor. İsveç ve Avrupa’nın en büyük eğlence parkının da Stockholm’un Djurgarden Adası’nda olduğunu söylesek?

Eğlence parkının adı Gröna Lund; tahmin edebileceğiniz gibi adanın dinamik yapısının en önemli parçalarından biri ve yıl boyunca çok sayıda yerli/yabancı turiste kapılarını açıyor. Bilhassa yaz konserleri çok meşhur; denk gelirseniz unutulmaz anlara tanıklık edebilirsiniz.

Ada hakkında söyleyebileceğim bir başka özellik de 15. yüzyıldan beri kraliyet ailesinin mülkiyetine ait olması. Bir bölümü av alanı olarak kullanılmış. Yani popüler ada Stockholm için ekstra bir önem taşıyor.

Djurgarden Adası’nda harika manzaralar eşliğinde keyifli bir yemek yemek, alkollü alkolsüz içeceklerin tadını çıkarmak için de çok sayıda restoran, kafe ve bar bulunuyor. Çoğu keyifli şekilde dekore edilmiş mekanlarda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

12. Gröna Lund

Grona Lund Stockholm gezilecek yerler

Stockholm gezilecek yerler listesinde başta çocuklu aileler ve gençler olmak üzere her yaştan adrenalin tutkununa hitap eden bir eğlence parkı da bulunuyor: Gröna Lund. Halk tabiriyle Grönan olarak da biliniyor.

Gröna Lund, Stockholm’un en popüler bölgelerinden biri olan Djurgarden’da yer alıyor. Merkezi konumu alanının daha fazla genişlemesine engel olsa da var olan haliyle de son derece heyecan ve eğlence dolu bir park burası.

Parkta yaklaşık 30 tane oyuncak var ve çoğu da adrenalin seviyenizi sıçratacak özelliklere sahip! Manevralar, hızlı-keskin hareketler, inişler-çıkışlar ve daha birçok aksiyon macera severlere çok keyifli anlar yaşatıyor.

Gröna Lund’un en popüler rideları arasında ise Monster, Jetline, Twister, Eclipse, Vilda Musen, İkaros ve House of Nightmare yer alıyor. Bunların dışında eğlence parkında birçok farklı ride ve aktivite de sunuluyor.

Gröna Lund’da bazı oyuncaklara ise ailece binmek mümkün. Bir kısmı ise belirli yaş gruplarına göre tasarlanmış. Ayrıca popüler eğlence parkında yeme-içme yerleri de mevcut.

1883 senesinde açılan tarihi parkın içinde en az oyuncaklar kadar ilgi çeken 19. yüzyıldan kalma binaları da mutlaka görmenizi öneririm.

13. Vasterlanggatan Caddesi

Vasterlanggatan Caddesi Stockholm turu

15. yüzyıla kadar Stockholm şehrinin batı surları arkasında kalan Vasterlanggatan Caddesi sonraları kentin sınırları içine dahil olmuş ve şu anda Gamla Stan’ın en işlek caddeleri arasında yer alıyor.

Cadde eski şehir Gram Stan’ı oluşturan 3 adadan en büyüğü olan Stadsholmer’da yer alıyor ve Mynttorpet ile Jorntorpet arasında uzanıyor.

Vasterlanggatan Caddesi’nin birçok kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanlarıyla bezenmiş olmasına rağmen tarihi dokunun büyük oranda korunmuş olması ise sevindirici. Arnavut kaldırımlı sokaklarda dolaşırken tarihi bir atmosfer de her an size eşlik ediyor.

Vasterlanggatan Caddesi son derece enerjik ve canlı. İskandinav kültürüne ait hediyelik eşya bulabileceğiniz birçok dükkanın yanı sıra hem yerel hem dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoran ve kafeler de caddeyi büyük oranda hareketlendiriyor.

Stockholm’un en popüler caddelerinden olan Vesterlanggatan’da bazıları 17. yüzyıldan kalma tarihi binalar da çok ilgi çekiyor. Tarihe ve geçmiş yüzyılların mimari anlayışına meraklıysanız bu binaların nostaljik dokularını da inceleyebilirsiniz.

14. Storkyrkan (Stockholm Cathedral)

Stockholm Cathedral Stockholm'da gezilecek yerler

Gamla Stan’da Stockholm Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında zarif ve tarihi mimarisi ile yükselen Storkyrkan şehrin en eski kilisesi olma unvanını taşıyor. Yapı aynı zamanda Aziz Nikola Kilisesi veya Büyük Kilise olarak da isimlendiriliyor.

13. yüzyılda inşa edilen Storkyrkan, ilk önce Katolik kilisesiyken 1527 senesi ile birlikte Luteryen Protestan kilisesine dönüştürülmüş. İç dekor ve süslemeleri göz kamaştıran kilisede tarihi tablolar, Aziz George ve Ejderha Heykeli ya da Yusuf ve Meryem Heykeli gibi etkileyici eserler sergileniyor.

Storyrkan’ın günümüzde de son derece aktif bir kilise olduğunu söyleyebilirim. Kilisede kraliyet düğünleri, cenaze ve taç giyme törenlerinin yanı sıra birçok etkinlik-tören de düzenleniyor. Ayrıca kilisede denk gelirseniz keyifli bir klasik müzik resitali dinleme ya da geçici sanat sergilerini gezme deneyimi de yaşayabilirsiniz.

Kilise Stockholm’de görülmesi gereken yerler arasında olan Nobel Ödül Müzesi’ne de kısa bir yürüme mesafesinde olduğu için fırsat bulursanız ikisini aynı gün ziyaret etmenizi öneririm.

15. Södermalm

Södermalm Stockholm görülecek yerler

Stockholm’un popüler yerlerinden biri olan Södermalm bohem bir ruha sahip. Eklektik kafeler, sanatsal mağazalar, klasik İsveç restoranları, meşhur kahvaltı mekanları, Vintage eşya satan mağazalar ve salaş mekanlar…

Rahat ve özgür bir ambiyansa sahip Södermalm Stockholm gezilecek yerler listesinin en çekici adresleri arasında yer alıyor.

Södermalm’da gezi listesinde yer verdiğim meşhur fotoğraf müzesi Fotografiska ve Götgatan Caddesi de bulunuyor. Ayrıca Stockholm Şehir Müzesi ve SoFo da Södermalm’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında öne çıkıyor.

Yemyeşil Nyttorpet Meydanı ile Tandulendan Parkı’na ise ayrı bir parantez açmalıyım. Özellikle Tantolunden Parkı, yaz aylarında piknik yapmak ve küçük plajlarından denize girmek için sıklıkla ziyaret edilen bölgelerden biri. Özellikle yaz aylarında Södermalm parkları insanı büyüleyen ve huzurlu havasıyla kendine çeken bir atmosfere bürünüyor.

Tarihi Gamla Stan’ın aşağısında kalan Södermalm’a buradan kolaylıkla geçiş yapabilmeniz mümkün. Bol bol kahve dükkanı ve kafe bulunan Södermalm’da aynı zamanda fika keyfi yapmanın tadı bir başka! Gezinizde küçük bir mola verip meşhur İsveç kahvelerinin yanında enfes atıştırmalıkların tadına bakabilirsiniz.

Son olarak belirtmek isterim ki Södermalm bu kadarla sınırlı değil; nitekim bölgenin gece hayatı da oldukça hareketli ve sürprizli! Enerjinizi atmak ve Stockholm gecelerinin keyfini çıkarmak için Södermalm’ı da gezi planınıza dahil etmenizi tavsiye ediyorum.

16. Norrmalm

Norrmalm Stockholm gezip görülmesi gereken yerler

Stockholm’un çoğunlukla lüksü temsil eden bölgelerinden biri de Norrmalm; burası moda-tasarım mağazaları, tiyatrolar, müzeler, parklar, tarihi binalar ve görkemli meydanları ile ünlü. Ayrıca şehrin ticari merkezi olma özelliğini de taşıyor.

Norrmalm ticari açıdan hareketli bir bölge ancak ziyaretçilerini kültür ve sanata da doyuruyor. Opera-bale gösterilerinin yer aldığı İsveç Kraliyet Operası, orkestra performansları ile büyüleyen Stockholm Konser Salonu, modern dans ve sanat sergilerine ev sahipliği yapan Kulturhuset Stadsteatern bölgedeki en popüler sanat-kültür merkezleri arasında.

Aynı zamanda Norrmalm’a gelmişken Stockholm Merkez İstasyonu, Kültür Evi ve Ulusal Güzel Sanat Müzesi’ni de fırsatınız olursa ziyaret etmenizi öneririm.

Norrmalm her yaştan insana hitap etse de özellikle genç kesimin gözdesi. Şehrin en ikonik yerleri ve önde gelen alışveriş merkezleri, barlar, kafeler, restoranlar bölgeye yoğun bir dinamizm getiriyor.

Stockholm’un birçok ikonik yerini görebileceğiniz Norrmalm’un kuzeyinde daha çok yerleşim yerleri bulunurken güneyi ise tarihi ve doğal güzellikler açısından daha zengin bir dokuya sahip.

Özellikle Norrström Nehri’ne bakan parklar buraya ayrı bir hava katmış. Tarihi binalar da bu etkileyici manzarayı ahenkli şekilde tamamlıyor.

17. Riddarholmen Kilisesi

Riddarholmen Stockholm'da nereler gezilir?

Stockholm’un tarihi mirası çok güzel ve etkileyici yapıları da içeriyor. İşte onlardan biri de Riddarholmen Kilisesi.

Şehrin en eski yapılarından biri olan kilise sizi 13. yüzyıla kadar götürüyor ve tarihi ambiyansı ile keyifli bir tura davet ediyor. Özellikle tarih tutkunlarının Stockholm’a gelip de görmeden dönmediği Riddarholmen Kilisesi şu an için anma-cenaze törenleri için kullanılsa da 1800’lü yıllara kadar oldukça aktifmiş.

İsveç hükümdarlarının mezar kilisesi olma özelliğini de taşıyan tarihi kilise orjinalinde manastır olarak inşa edilmiş olsa da sonradan Protestan Kilisesi’ne dönüştürülmüş. Bunda Protestan Reformu’nun etkisi büyük.

Mimarisinin güzelliği ile de dikkat çeken Riddarholmen Kilisesi çoğu gezginin Stockholm’de gezilecek yerler listesine dahil ettiği yapılar arasında. Şehrin sembolik dini yapılarından biri olan kiliseyi mutlaka görmenizi öneriyorum.

18. Skyview

SkyView Stockholm görülecek yerler

Stockholm’de fantastik mimari ve harika bir manzaranın buluştuğu Skyview turistleri en çok çeken popüler yerlerden biri.

Nedir Skyview’un cazibesi, diye soracak olursanız Stockholm’un meşhur “En”’lerinden biri tekrardan karşımıza çıkıyor. Skyview binası, dünyanın en büyük küre şeklinde inşa edilmiş yapısı olma unvanına sahip.

Ayrıca Skyview’u gezginlere tavsiye etmemin tek nedeni devasa küre şeklinde dizayn edilmiş mimarisi değil. Yapı deniz seviyesinden yaklaşık 130 metre kadar yüksekte bulunuyor. Şehir manzarası ayaklarınızın altında ve üstelik küre binanın çevresinde tamamı camlarla kaplı gondollarla turlayabiliyorsunuz.

Skyview’un etrafı raylarla çevrili ve sık aralıklarla (Ortalama 10 dakikada bir) kalkan 12 kişilik cam küre gondollarla çevresini dolaşırken şehir manzarasının da tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca farklı açılardan manzara seyredebileceğiniz gondollar haricinde Skyview’da bir de restoran ve kafe de yer alıyor.

19. Nordiska Müzesi

Nordiska Müzesi Stockholm'da nereler gezilir?

Siz de milyonlarca gezgin gibi gittiğiniz ülkelerin, şehirlerin yerel kültürünü merak ediyorsanız halk bilimi müzelerini de gezi listenize dahil etmenizi öneririm. Stockholm’un ünlü halk bilimi müzesi ise Nordiska Müzesi.

Şehrin simgeleri arasında olan Nordiska Müzesi mutlaka görülmeli; İskandinav kültürünü birçok yönüyle üst düzey bir etkileyicilikte yansıtıyor. İskandinav’da hakkında bilgi edinmek ve görmek isteyebileceğiniz birçok unsur müzenin çatısı altında bir araya geliyor.

Peki Stockholm’un dünyaca ünlü halk bilimi müzesinde neler görebilirsiniz? Nordiska Müzesi’nde değerli mücevherlerden, geleneksel mobilyalara, yöresel kıyafetlerden porselenlere kadar geniş bir sunum yelpazesi sizi bekliyor.

Kısacası geleneksel İskandinav kültürüne dair ne ararsanız bu müzede onu bulmanız son derece mümkün. Müze hakkında eklemek istediğim bir diğer bilgi ise kültür merkezinin temel temasının İskandinav geleneksel yaşam tarzı olmasına rağmen farklı konulardaki (iklim değişikliği, küresel ısınma vb.) yararlı sergilere de ev sahipliği yapıyor olmasıdır.

20. Royal Swedish Opera

Royal Swedish Opera Stockholm gezilecek yerler

Stockholm gezilecek yerler listesinde sanat ve kültürel zenginlikleri ile de çok doyurucu olan şehrin en önemli sembollerinden biri bulunuyor: Royal Swedish Opera yani İsveç Kraliyet Operası.

Kraliyet Operası II. Oscar tarafından 19. yüzyıl sonlarında inşa edilmiş harika görünümlü bir “Neo-Klasik” yapıdır.

İçeriyi gezmeden binanın dış mimarisini dahi inceleyip fotoğraf çekilseniz; o bile yeterli gelir herhalde. Tabii ki görkemli iç mimarisini de görmenizi hatta mümkünse mutlaka bale, opera gösterilerinden birine bilet almanızı öneririm.

Opera Binası şehrin merkezinde; tam da Kraliyet Sarayı’nın yakınında yer alıyor. Oldukça kolay ulaşabileceğiniz opera binasının altın fuayesi, üç katmanlı oditoryuma çıkan mermer merdivenleri göz kamaştırıcı güzellikte. Eğer performans gösterisine bilet alırsanız çok keyifli ve etkileyici bir deneyime şahitlik edebilirsiniz.

Opera binasında klasik ruhu yansıtan bale, opera gibi çeşitli dallardaki gösterilerin yanı sıra, modern stildeki performanslar da sergileniyor. Birçok genç insan için de çekicilik kazanan İsveç Kraliyet Operası’nı özellikle de sanata ilgi duyuyorsanız görmeden dönmeyin.

21. Östermalms Saluhall

Östermalms Saluhall Stockholm gezilecek yerler

Dünyanın en iyi 7. yemek pazarı olarak ünlenen Östermalms Saluhall da Stockholm’de görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Kapalı yemek pazarları yabancı bir şehirde özellikle yöresel lezzetler ve bazı geleneksel ürünler, bölgesel yaşam tarzını tanıma açısından oldukça fayda sağlıyor. Dünya standartlarında bir kapalı gıda pazarı olan Östermalms Saluhall da en iyilerinden biri.

Stockholm’un kalbinde, şehir merkezinden yaklaşık 10 dakika uzaklıkta olan Östermalms Saluhall’da antika eşyalardan taze sebze-meyvelere, peynir-balık-et ürünlerinden pastane ve şekerleme ürünlerine kadar birçok lezzeti bulmak mümkün.

Tarihi ve etkileyici bir binaya sahip olan kapalı pazarın içinde çeşitli kafe ve restoranlar da faaliyet gösteriyor. Güzel bir yemek eşliğinde şarap içmek ise en popüler aktiviteler arasında yer alıyor.

Özellikle şehre özgü yöresel tatları denemek istiyorum derseniz de ayaküstü atıştırmalıklara yönelebilir ya da yanınızda hediye olarak da götürebileceğiniz peynir, yağ vb. gıdalardan satın alabilirsiniz. Tarihi kapalı gıda çarşısı Pazar günleri hariç her gün açık.

22. Stockholm Public Library (Halk Kütüphanesi)

Public Library Stockholm hakkında bilgiler

Kitap kurdu gezginlerden biriyseniz gezdiğiniz şehirlerdeki kütüphaneler de illa ki ilginizi çekiyordur.

Özellikle hem mimarisi hem barındırdığı eserler açısından dünyaca ün kazanmış kütüphaneler muhtemelen çoğu kitap tutkunu gibi size de oldukça cazibeli gözüküyor. İşte Stockholm Halk Kütüphanesi de bahsettiğim bu özel ambiyansa sahip kütüphanelerden biri.

Kütüphanenin orta silindirindeki okuma odası zevkli bir şekilde dizayn edilmiş. 3 teraslı açık raf bölümleri ise okuma odasını çevreliyor.

Bölgede açık raf sistemi ile açılan ilk kütüphane olan Stockholm Halk Kütüphanesi’nde görevlilere sormadan istediğiniz kitabı raflardan çekip incelemek serbest. Kütüphanede yaklaşık 400.000 kadar eser bulunuyor ve bazıları elektronik formatta.

Mimar Gunnar Asplund’un tasarladığı kütüphane, aynı zamanda Stockholm şehrinin en çarpıcı yapıları arasında yer alıyor. Kitap tutkunu olmasanız bile sadece binayı görmek için bile halk kütüphanesini Stockholm gezilecek yerler listenize dahil edebilirsiniz.

23. National Museum

Stockholm National Museum Stockholm gezilecek yerler

İsveçliler sanata oldukça büyük önem veriyor; dolayısıyla sanat tutkunu gezginler için hemen her köşesinde dolu dolu bir kültür sanat turu atma imkanı sağlıyor.

Stockholm’de gezilecek yerler listesine eklediğim National Museum (Ulusal Müze) şehrin doğal güzelliklerinden nasibini almış; Blasieholmen’da denize nazır bir bina. Ancak konumu ya da mimarisinden ziyade içeride sergilenen eserleri ile milyonlarca sanatsever turistin dikkatini çekiyor.

19. yüzyılda tamamlanmış olan müze yaklaşık 700.000 kadar eseri ile İsveç’in en büyük sanat koleksiyonunu barındırıyor.

Birbirinden değerli tabloların birçoğunun geçmişi Orta Çağ dönemlerine kadar uzanıyor. Dolayısıyla birbirinden değerli eserler ziyaretçilere sanatsal güzellikler sunmalarının yanı sıra onlarda tarihi bir ilgi de uyandırıyor.

Peki, kimlerin eserleri var bu ulusal galeride? Bazı ünlü İsveçli ressamların eserleri dışında dünyaca ünlü sanatçıların tabloları da Ulusal Müze’de sergileniyor.

Müzede tabloları bulunan bazı ünlü ressamlar arasında ise Renoir, Depas, Rembrandt Pipi, Rubans ve Goya da yer alıyor.

24. Götgatan Caddesi

Götgatan Stockholm gezilecek görülecek yerler

12. yüzyıldan beri varlığını sürdüren Götgatan Caddesi ise merkez Stockholm’un en uzun caddesi ve renkli, dinamik dokusuyla turistleri de kendine çekiyor.

Södermalm Adası’nın tam ortasından geçen Götgatan Caddesi’nin en renkli unsurlarından biri Hipster diye tanımlanan kafe ve barlarla dolu olması. Ayrıca genel olarak da caddede birçok restoran ve mekan sıralanmış.

Stockholm’un upuzun caddesinde keyifli bir keşif yürüyüşü yaparken birçok hediyelik eşya dükkanı da karşınıza çıkıyor. Alışveriş seviyorsanız bu cadde boyunca kendiniz ve sevdikleriniz için güzel bir Stockholm hatırası bulabilme ihtimaliniz oldukça yüksek.

Genel itibarıyla caddenin neşeli ambiyansı dikkat çekici ancak birçok yere göre buradaki mekan, mağaza ve dükkanların biraz daha lüks olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Sonuç olarak Stockholm’un uzun mu uzun, enerjik ve popüler caddesini de Stockholm gezilecek yerler listenize dahil etmenizi öneriyorum.

25. Medieval Museum

Medieval Museum Stockholm hakkında bilgiler

Müzeler cenneti Stockholm’de küçük ama çok etkileyici bir müze olan Medieval Museum da bence mutlaka görmeniz gerekenler arasında yer alıyor.

Orta Çağ köyünün aslına uygun restore edilmesi ile ziyarete açılan Medieval Museum’un bulunuş hikayesi 1970’li yıllarda bir yer altı otopark inşaatına dayanıyor. Bu inşaat çalışmaları esnasında ortaya çıkan Orta Çağ yıllarına ait şehir surları müzenin açılması için ilham oluyor.

Kraliyet Sarayı’nın kuzeyinde Norrebro Köprüsü’nün altında yer alan Medieval Museum ziyaretçilerin Orta Çağ ruhunu tam olarak hissedebilmeleri için oldukça başarılı şekilde dizayn edilmiş. Özellikle canlandırmalar, heykel ve nesne kullanımları son derece etkileyici bir atmosfer oluşturuyor.

Müze temel olarak Orta Çağ İsveç’ini tanımlıyor; içeride o dönemin kıyafetleri, eşyaları, evleri, tabloları, eserleri ve daha niceleri sergileniyor. Orta Çağ İsveç toplumuna, yapılarına dair fikir edinmek için son derece yararlı bir müze olduğunu söylemek mümkün.

Ayrıca çocuklar için de eğitici ve eğlenceli bir müze Medieval Museum. Üstelik ücretsiz olması da ziyaretinizi daha keyifli hale getirebilir. Bence kaçırmayın!

26. Katarina Asansörü

Katarina Asansörü Stockholm gezilecek yerler

Stockholm’un merkezinde zeminden yaklaşık 40 metre yükseklikte büyüleyici bir Gamla Stan manzarası sizi bekliyor!

Tarihi Katarina Asansörü, Sörder Tepesi’ne çıkıyor ve 1882 senesinde inşa edilmiş. O yıllarda buharla çalışan asansörün yenilenmesi ise 1930’lu yıllara denk geliyor. Ne yazık ki şu anda asansör güvenlik nedeniyle kapalı ancak tepedeki manzarayı yine de görme şansınız var!

Asansörün çıktığı seyir terasına yürüyerek de ulaşabiliyorsunuz. Burada bir geçit yer alıyor; onun üzerinden yürüdükten sonra Stockholm’un en güzel kuş bakışı görünümlerinden biri karşınıza çıkıyor.

Stockholm’a bir de tepeden bakmak isterseniz en ideal adreslerden biri Katarina Asansörü. Ayrıca tepede enfes yemekleriyle meşhur bir restoran da bulunduğu için manzarayı lezzetli bir akşam yemeğiyle daha da keyifli hale getirebilirsiniz!

27. The Hallwyl Museum

The Hallwyl Museum Stockholm'da ne yapılır?

Fantastik ortamı ile 19. yüzyıldan kalma The Hollwyl konağında unutulmaz bir yolculuğa çıkmak ister misiniz? Milyonlarca kişinin ziyaret edip içeriden büyülenmiş gibi ayrıldığı The Hallwyl Museum zengin bir çiftin varlıklı ve sanatla dolu yaşamını gözler önüne seriyor.

İsveç’in ünlü zenginlerinden Von Hallwyl çiftinin kışlık konutu olan ev, 1920 yılında müze olarak kullanılmak üzere devlete bağışlanmış. Müzenin halkın ziyaretine açılma tarihi ise 1938.

Von Hallwyl çifti özellikle evlerinin dekoruna ve porselen başta olmak üzere eski silahlar, bazı sanatsal eserler temalı çeşitli koleksiyonlar oluşturmaya büyük bir tutkuyla bağlıymış. Evin dekorasyonu ağırlıklı olarak 17 ve 18. yüzyıl stilini yansıtıyor. Konağın mimarisinde ise İtalyan ve İspanyol tarzı öne çıkıyor.

Müzeye giriş ücretsiz ve evin birçok odasını görme fırsatınız var ancak rehberli tura katılırsanız daha fazla alanı gezip aile hakkında detaylı bilgi edinme şansını da yakalıyorsunuz.

Stockholm’de gezilecek yerler arasında olup en ilginç deneyimlerden birini vadeden The Hallwyl Museum’da aynı zamanda çeşitli sergiler ve çocuklar için aktiviteler de düzenleniyor.

Müzede bir bar ve hediyelik eşya dükkanı da yer alıyor. Hamngatan’da Berzelii Parkı’nın hemen karşısındaki The Hallwyl Museum’daki bu eşsiz turu kaçırmayın!

28. Junibacken

Junibacken Stockholm gezilecek görülecek yerler

Çocukların içinde çok mutlu olduğu; aslında en az onlar kadar yetişkinlerin de oldukça etkilendiği ünlü bir eğlence parkını da Stockholm gezilecek yerler listesine dahil etmek istedim: Junibacken.

Küçük ama sihirli ve fantastik bir dünyada çocuklar zamanın nasıl geçtiğini unutuyor. Baştan söyleyelim müze ağırlıklı olarak ünlü İsveçli yazar Astrid Lindgren’in yaratıcı dünyası, hikayeleri ve karakterlerini baz alan bir tema üzerine tasarlanmış. Hikayelerini bilenler için oyun parkındaki birçok aktivite daha da eğlenceli bir hal alıyor.

Eğlence parkında yetişkinlerin bile çok keyif aldığı hikaye treni, çocuklu ailelerin favorisi durumunda! Ayrıca farklı dillerdeki anlatım da büyük kolaylık sağlıyor. Bunun yanı sıra Astrid Lindgren’in en popüler karakterlerinden biri olan Pippi Langstrumpf gösterisini de kaçırmayın derim!

Çocuklar için çok sayıda aktivite ve oyun alanı bulunuyor. Ayrıca eğlence parkının tiyatrosunda da birbirinden güzel oyunlar sergileniyor. Dolayısıyla buraya gelmeden önce resmi web sitesi üzerinden etkinlik programlarını kontrol etmenizde fayda var.

Junibachen’in manzaralı kafesinde ise bir şeyler içip yemek ayrı bir keyif. Çocuklarınızla birlikte katılabileceğiniz bol eğlenceli bir aile günü için Djurgarden Adası’ndaki Junibachen’i mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

29. Millesgarden Museum

Millesgarden Museum Stockholm nereler gezilmeli?

Sanatı özellikle de heykelleri seviyorsanız sanata doyacağınız Millesgarden Museum tam size göre! Bilhassa Stockholm manzaralı bahçe sergileri sizi büyüleyebilir.

Lidingö Adası’ndaki Millesgarden Müzesi ismini ünlü İsveçli heykeltıraş Carl Milles ve eşi Olga Milles’ten alıyor. Ünlü çiftin 1908’de inşa edilen evleri 3 bölüm halinde ziyaretçilere açılmış ve özellikle sanat severlerden büyük bir ilgi görüyor.

Millesgarden Müzesi’nin eski ev, sanat galerisi ve heykel parkı olmak üzere çeşitli bölümlerinde birbirinden değerli sanat eserleri sergileniyor. Özellikle geniş heykel parkının içindeki devasa heykeller görülmeye değer! Heykel parkının en dikkat çekici eserleri arasında ise uçan Pegasus ve Poseidon heykelleri yer alıyor.

Müzede gezebileceğiniz bir de sanat galerisi bulunuyor. Ev içi dekorasyon, antika koleksiyonu ise ziyaretçileri çok etkileyen diğer unsurlar arasında. Müzede ayrıca manzaralı bir kafe ve kahve dükkanı da sizi bekliyor!

30. Monteliusvagen

Monteliusvagen Stockholm gezip görülmesi gereken yerler

Stockholm gezilecek yerler listenizde bence mutlaka bulunsun önerisinde bulunabileceğim bir diğer turistik çekim merkezi ise Monteliusvagen. Burası geneline bakıldığında düz olan bir şehrin tepeden ve geniş açılı manzara kareleri sunan popüler yerlerinden biri.

Monteliusvagen Södermalm bölgesinde yer alıyor ve Stockholm’un en güzel seyir teraslarından biri olma özelliğinin hakkını fazlasıyla veriyor.

Manzaranın içine nereleri dahil diye sorarsanız Gamla Stan’dan kiliselere, Stockholm Belediye Binası’ndan Malaren Gölü’ne kadar birçok yerin bu tepeden görebileceğinizi söyleyebilirim.

Yani tam da fotoğraf makinesini elinize alıp, bol bol fotoğraf çekilmek ya da aheste aheste manzarayı seyre dalmak için ideal bir yer! Monteliusvagen’i de görmeden dönmeyin.

Bonus: Metro İstasyonları

Stockholm gezilecek yerler metrolar

Stockholm’de yer altında bile sanat yolculuğuna çıkabiliyorsunuz! Dünyanın en uzun sanat galerisi olan Stockholm Metro İstasyonu her durağıyla apayrı dünyaların kapılarını açıyor.

100 adet istasyonu bulunan Stockholm Metrosu mozaiklerden tablolara, rölyeflerden heykellere, duvar çizimlerinden gravürlere kadar çok zengin sanat çalışmaları ile bezenmiş.

Her bir köşesi bakmaya doyamayacağınız sanatsal güzellikleri yansıtırken farklı ve insanlık adına anlamlı temalar da göze çarpıyor. Metronun istasyonlarında çevre sorunları, kadın hakları, dünya barışı, göçmenlik gibi birçok konuya da vurgu yapılıyor.

Kısacası Stockholm Metrosu yalnızca ekonomik, konforlu ve hızlı bir ulaşım aracı değil, aynı zamanda dünyanın en keyifli ve güzel sanat galerilerinden biri. Stockholm’a kadar gelmişken dünyaca ünlü bu eşsiz metroyu da görmeden dönmeyin.

Stockholm’ün en popüler metro istasyonları:

Mavi Hat: Kungsträdgården, T-Centralen, Radhuset, Solna Centrum, Tensta, Solna Strand, Hallonbergen

Yeşil Hat: Hötorget, Thorildsplan, Bagarmossen, Citybanan-Odenplan

Kırmızı Hat: Tekniska Högskolan, Stad

Stockholm Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Stockholm gezilecek yerler haritası
Stockholm gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Stockholm gezilecek yerler listesindeki turistik noktaları, şehirdeki önemli konaklama ve alışveriş yerlerini hazırladığım Google Haritası üzerinde işaretledim.

Umarım tablet veya akıllı telefonlarınız üzerinden rahatlıkla görüntüleyebileceğiniz bu harita, seyahatiniz boyunca size iyi bir kaynak olur. Stockholm gezilecek yerler haritasını Google Maps’te açmak için tıklayın.

Katmanlara Dikkat

Stockholm gezilecek yerler haritası üzerinde yazı boyunca tanıttığımız gezi noktalarının yanı sıra otel tavsiyelerimizi, konaklama yapılacak bölgeler ve alışveriş yapılabilecek tüm önemli noktaları işaretledik. Haritanın sol tarafında bulunan “Gezilecek Yerler”, “Otel Tavsiyeleri” vb sekmeleri açıp kaparak haritanızı detaylıca kullanabilirsiniz.

Stockholm Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Stockholm gezi rehberi otel tavsiyesi
Son Stockholm gezimde konaklayıp memnun kaldığım 4 yıldızlı Radisson Blu Waterfront Hotel, merkezde konaklama için güzel bir seçenek.

Stockholm’de konaklama seçeneklerinizi en ideal şekilde değerlendirmeniz, şüphesiz ki en az gezilecek yerler planlaması yapmak kadar önemli.

Konaklama deneyimi ile ilgili kişisel beklentileriniz, otel tercihiniz, gezilecek yerlere yakın olma ve bütçe gibi unsurlara bağlı olarak Stockholm’de tam da size uygun bir konaklama seçimi yapabilirsiniz.

Stockholm’de nerede kalınır? yazımızda konaklama ile ilgili çok detaylı bilgiler aktardık; dilerseniz bu yazımızı okuyarak konuyu her yönüyle değerlendirebilirsiniz. Ben şimdi aşağıda Stockholm’un turistik açıdan konaklamaya uygun yerlerinden kısaca bahsedeceğim.

İşte seyahatiniz esnasında konaklama için tercih edebileceğiniz bölgeler:

 1. Birçok 4-5 yıldızlı otelin bulunduğu; şehrin ticari, alışveriş, kültürel ve sanat merkezlerinden Norrmalm,
 2. Eski şehir olarak da bilinen Stockholm’un turistik ve tarihi merkezi Gamla Stan,
 3. Modern ve lüks yaşamın öne çıktığı Östermalm,
 4. Gece hayatı ve bohem yaşam tarzı ile ünlü Södermalm.

Otel tavsiyesi konusuna gelecek olursak; ben son Stockholm seyahatimde merkez tren istasyonunun hemen yanında yer alan 4 yıldızlı Radisson Blu Waterfront Hotel adlı otelde konakladım ve çok memnun ayrıldım.

Booking.com’da 10.000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,6 gibi yüksek puan alan bu oteli benim seçmemdeki en büyük etkenler otelin sahip olduğu konum ve fiyat/performans oranı oldu.

Öncelikle bizim yaptığımız gibi havaalanıdan Arlanda Express adındaki hızlı trenlere binerseniz merkezdeki son durak olan tren istasyonunda inersiniz. Otel de zaten garın hemen arkasında. Eğer otobüslerle merkeze giderseniz de yine gar yanında inersiniz.

Bunun yanında otelin bulunduğu konumdan Stockholm gezilecek yerler listemizdeki yerlerin birçoğuna yürüyerek gidebileceğiniz gibi garda yer alan metro hatlarını da kullanabilirsiniz.

Tüm bu ulaşım imkanlarına rağmen otel gerçekten iyi bir fiyat/performans oranına sahip. Benim şehri ziyaret ettiğim dönemde otelin fiyatları gerçekten çok uygundu. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Bu tesis dışında Stockholm gezilecek yerler yazımızın başında da belirttiğim üzere 4 yıldızlı ProfilHotels Central ile daha lüks kaliteli, 5 yıldızlı Sheraton Stockholm Hotel de şehirdeki en popüler tesisler arasında yer alıyor.

Stockholm’de Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Stockholm gezi rehberi ulaşım araçları

Stockholm çoğunlukla düz bir şehir olduğu için kenti yürüyerek keşfetmek de hem keyifli hem de oldukça konforlu.

Birçok turistik nokta da birbirine yakın olduğundan dolayı yürümek çoğu kişinin favori ulaşım şekli ve tabii ki şehri hakkıyla keşfedip tanıma adına da ideal bir seçenek. Yine de her yere sadece yürüyerek gitmek pek mümkün değil; bu durumda Stockholm’de şehir içi ulaşım imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Peki, Stockholm’un şehir içi ulaşım alternatifleri neler? Tabii ki öncelikle dünyaca ünlü, 100 istasyonlu Stockholm Metrosu kentte hızlı, ekonomik ve konforlu şekilde seyahat etmenin en kolay yolunu oluşturuyor. Metro ile Stockholm’un hemen her yerine ulaşım sağlanıyor.

Stockholm’un her yanına ulaşım sağlayan bir diğer toplu taşıma aracı da otobüsler. Özellikle gece de yolculuk yapacak olan gezginler için kurtarıcı olma özelliği taşıyor. Sadece turistik yerlere giden otobüs hatları da bulunuyor.

Kentin toplu taşıma sistemi oldukça gelişmiş durumda. Bu ulaşım ağının içindeki bir diğer alternatifiniz de tramvay. Metro istasyonları arttıkça ve kullanımı yaygınlaştırdıkça eski önemini biraz yitirmiş olsa da sadece nostaljik bir tur atmak isteyenler için bile keyifli bir ulaşım aracı. Birçok turistik yere de tramvay ile gitmeniz mümkün.

Stockholm gibi doğal güzelliklerle çevrelenmiş, adalardan oluşan bir kentte feribottan bahsetmemek pek mümkün değil. Feribotlar adalar arasındaki bağlantıyı da sağlıyor ve hem ulaşım hem şehir turu yapma açısından sıkça tercih ediliyor.

Bunların yanı sıra taksi kullanmak, araç ve bisiklet kiralamak da diğer popüler ulaşım seçenekleri arasında. Stockholm’de havaalanından şehir merkezine ulaşmak içinse Express ve Standart havaalanı trenleri, Flygbussarna Otobüsleri, gece otobüsleri, taksi, özel transfer ve karşılama hizmet araçları kullanılıyor.

Son olarak dilerseniz Stockholm’de de her turistik şehirde olduğu üzere üzeri açık turistik otobüslerle şehri baştan sona yorulmadan keyifle gezebilirsiniz. Stockholm: Hop-On Hop-Off Bus Tour adlı linkten rota, ücretler ve rezervasyon konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Şehirde 4 tane havaalanı var ancak Türkiye uçuşları için daha çok Arlanda Havaalanı hizmet veriyor. Daha detaylı bilgi için Stockholm Havaalanı Ulaşım Rehberi başlıklı yazımızı da okumanızı öneririm.

Stockholm’de Ne Yemeli?

Stockholm gezi blog yeme içme

Stockholm mutfağı da kentin turistik cazibe yaratan özelliklerinin arasında yer alıyor. Oldukça ilgi çekici ve kendine has tatlar sunan Stockholm mutfak kültürünü de yakından tanımanız seyahatinizi daha keyifli hale getirebilir.

Peki, Stockholm’un yöresel lezzetler menüsünde neler var? Kentte İsveç’e özgü çok çeşitli lezzetler bulabileceğiniz gibi farklı dünya mutfaklarından tatları da deneyimleyebilirsiniz. Ben burada daha çok Stockholm yöresel lezzet önerilerine yer vermeyi tercih ettim.

Ayrıca isterseniz aşağıdaki listede yer alan her bir yemek hakkında daha detaylı bilgileri “Stockholm’de ne yenir?” yazımızda bulabilirsiniz.

İşte Stockholm’un meşhur 13 yöresel lezzeti:

 1. İsveç Köftesi
 2. Gravlax
 3. Prinsesstarta (Princess Cake)
 4. Cinnamon Buns (Kanelbulle)
 5. Toast Skagen
 6. Jansson’s Temptation (İsveç Güveci)
 7. Hasselbackspotatis (Swedish Baked Potatoes)
 8. Raggmunk (Patatesli Pankek)
 9. Smörgastarta (Sandwich Cake)
 10. Svenska Fisksoppa (Swedish Fish Soup)
 11. Artsoppa (Yellow Pea Soup)
 12. Semla
 13. Semmelwrap

Not: Listede adı geçen yöresel yemekler içerisinde domuz eti başta olmak üzere helal kesim olmayan et ürünlerinin de yer alabileceğini unutmayın. Konu hakkında bizim gibi hassassanız sipariş öncesinde detaylı bilgi alabilirsiniz.

Stockholm’de Alışveriş için Nereler Gezilir?

Stockholm gezi rehberi alışveriş caddeleri

Stockholm’de alışveriş yapmadan dönmem diyenlerdenseniz şehir bu bakımdan da sizi oldukça tatmin edeceğe benziyor. Kentte özellikle Vintage ürünler, antika eşyalar, cam işleme sanatı, Viking kültürüne dair ürünler açısından da oldukça etkileyici seçenekler sunuluyor.

Stockholm genel itibarıyla bakıldığında pahalı bir şehir olsa da aslında her bütçe ve zevke uygun alışveriş alternatiflerini barındırıyor. Aynı zamanda kentin çok sayıda dinamik alışveriş caddesi ve sokağının olduğunu söyleyebilirim.

İşte Stockholm’a geldiğinizde alışveriş için tercih edebileceğiniz bazı popüler yer önerileri:

 • Meşhur gıda pazarı Östermalm Saluhall
 • Tarihi ve turistik cazibe merkezi Gamla Stan
 • Drottninggatan, Hamngatan, Biblioteksgatan, Vasagatan gibi popüler alışveriş caddelerini içeren Norrmalm
 • Lüks yaşam tarzını yansıtan Östermalm
 • Ağırlıklı olarak gençlere hitap eden; ilginç tasarımları, antikacıları, ikinci el satıcıları, Vintage mağazaları ile ünlü Södermalm
 • NK-Nordiska Kompaniet, Mall of Scandinavia, Mood, Gallerian, Ahlens City gibi bazı popüler AVM’ler.

Stockholm’de Akşam Gezilecek Yerler

Stockholm gezi rehberi blog

Stockholm’de gündüz, akşam ve gece saatlerinde de turistik gezinizin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz birçok yer bulunuyor.

Güneşin batışı ile beraber şehrin mimarisi, birbirinden güzel manzara ve mekanları, meydanları, caddeleri ayrı bir güzelliğe bürünüyor.

Stockholm akşamlarının keyfini çıkarabileceğiniz bazı yerler için aşağıda mini bir liste hazırladım:

 • Özellikle akşam yemeği ve yürüyüş için gitmenizi önerebileceğim Djurgarden Adası
 • Hareketli gece hayatı ve bohem tarzı ile ünlü Södermalm
 • Şehrin günlük yaşam ve sanat-kültür-alışveriş-ticari merkezi olan Norrmalm

Özet Olarak Stockholm’de Nereler Gezilir?

Stockholm gezi blog

Avrupa’nın Venedik’i olarak da adlandırılan; kendine has tarihi dokusu, doğal güzellikleri, kültür ve sanatsal zenginlikleri ile bölgenin en etkileyici turistik şehirlerinden biri olan Stockholm’u tanıtmaya çalıştım.

Umarım Stockholm gezilecek yerler listesi seyahatiniz boyunca size iyi bir rehber olur ve listedeki yerleri gezip görmekten büyük keyif alırsınız.

Son olarak Stockholm turunuza başlamadan önce aşağıdaki gibi bir liste hazırlamanın vakit ve verimlilik açısından çok yarar sağlayacağını tekrar vurgulamak istiyorum:

 1. Gamla Stan (Eski Şehir) & Stortorget Meydanı
 2. Vasa Müzesi
 3. Stockholm Sarayı (Royal Palace)
 4. Stockholm Belediye Binası (The City Hall)
 5. Skansen Açık Hava Müzesi
 6. Fotografiska
 7. ABBA: The Museum
 8. Moderna Museet
 9. Nobel Müzesi
 10. Drottningholm Sarayı

Peki, siz Stockholm gezilecek yerler listesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bizimle varsa deneyimlerinizi, eklemek istediklerinizi, görüş ve önerilerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Son olarak Stockholm gezginleri için çok yararlı olacak Stockholm gezi rehberi ve Stockholm’de ne yapılır? yazılarımızı da mutlaka okumanızı öneriyorum.

Stockholm’de Gezilecek Yerler ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Stockholm gezilecek yerler blog

Stockholm’de gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Stockholm’de mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Stockholm’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Gamla Stan, Stockholm Sarayı, Vasa Müzesi, Skansen Açık Hava Müzesi, Stockholm Belediye Binası, Fotografiska, ABBA: The Museum, Nobel Müzesi, Moderna Museet ve Drottningholm Sarayı bulunuyor.

Stockholm’de ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Stockholm’de ücretsiz gezebileceğiniz bazı yerler Moderna Museet, Stockholm Orta Çağ Müzesi, Katarina Asansörü, Hallwyl Müzesi’dir.

Stockholm’deki en ünlü müzeler hangileri?

Stockholm’un en ünlü müzeleri Skansen Açık Hava Müzesi, Vasa Müzesi, Nobel Müzesi, ABBA:The Museum, Moderna Museet’tir.

Stockholm’a ne zaman gitmeli?

Stockholm için en ideal turistik zaman şehrin canlanıp, hareketlendiği ve gündüz saatlerinin oldukça uzadığı yaz mevsimi.

Stockholm’de kaç gün kalmalı?

Stockholm’u gezmek için en az 3 gün ayırmanızı öneriyorum.

Stockholm Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Havaalanından şehir merkezindeki otele gitmek için özel express ve standart trenler, otobüs, taksi, özel transfer araçları kullanılabilir.

Stockholm’de nerede kalmalı?

Stockholm’un ideal konaklama bölgeleri Gamla Stan, Norrmalm, Östermalm ve Södermalm’dır.

“Stockholm Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 30 Nokta)” üzerine bir yorum

 1. Bence kuzey ışıklarını görmeye gelme riskini almayın..çünkü o ışıklar her zaman çıkmıyor..arada çıkar sonra kaybolur..bazen de günlerce bekler görmez ve dönersin..başıma geldi.

  Yanıtla
 2. SEVGİLİ SAMİ KARDEŞİM , GEZİ NOTLARINIZI İNCELEDİM,GERÇEKTEN ÇOK DOYURUCU BİLGİLER VERMİŞSİNİZ.BUNUN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.YALNIZ BİRKAÇ ŞEY SORMAK İSTİYORUM.BEN STOCKHOLM E GİTMEK İSTİYORUM.SADECE KUZEY IŞIKLARINI GÖRMEK İÇİN.SİZ BUNUNLA İLGİLİ HİÇ BİRŞEY BAHSETMEMİŞSİNİZ.BANA BU KONUDA BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ.HANGİ AYDA GİDEYİM.AYRICA BU IŞIKLAR İSVEÇ İN KUZEYİNDE İZLENİYORMUŞ. VE KASIM 15 İNDEN SONRA MART SONUNA KADAR GÖRÜNÜYORMUŞ. BU TARİHLERDE İSVEÇİN KUZEYİNE ULAŞIM VAR MI ,VARSA TEHLİKELİ OLUR MU.BUNLAR HAKKINDA BANA DOYURUCU BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM.HA BİRDE İSVEÇİN KUZEYİNE HAVA YOLUYLA MI GİDEYİM YOKSA TRENLEMİ GİDEYİM.ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER.HATIRALARINIZI VE TAVSİYELERİNİZİ İZLEMEYE DEVAM EDECEĞİM.SAĞLIKLI VE MUTLU KALIN.

  Yanıtla

Yorum yapın