Stockholm gezilecek yerler rehberi

Stockholm Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

Stockholm gezilecek yerler listesinde İskandinavya kültürünün ve ekonomisinin gelişimine önderlik eden İsveç‘in başkentindeki görülmeye değer turistik noktaların en önemlilerini kendi deneyimlerinden yola çıkarak sıralamaya çalıştım.

Listede yer verdiğim mekânları ziyaret etme fırsatı bulursanız hem kent hem de ülke tarihine yönelik birçok değerli bilgiyi öğrenebilirsiniz. Sanat galerilerinde çağdaş akımın en önemli temsilcilerine ait çalışmaları inceleyebilir, huzur yeşil alanlarda rahatsız edilmeden dinlenme fırsatı bulabilirsiniz. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Norrmalm, Gamla Stan, Östermalm ve Södermalm bölgeleri Stockholm’de konaklama yapabileceğiniz en güzel yerlerden. Detaylı bilgileri Stockholm’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Son gezimde ben 4 yıldızlı Radisson Blu Waterfront Hotel adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım. Göz atabilirsiniz. Diğer popüler otellerden bazıları: 3★ Central Hotel, 4★ Collector’s Victory Hotel, 5★ Sheraton Stockholm Hotel.

Yapılacak şeyler: Şehirdeki en popüler turlardan bazılarına gezi öncesinde kayıt olarak rahat edebilirsiniz: Stockholm Eski Kent Walking Tour ve Stockholm: Köprüler Altında 2 Saatlik Tekne Turu adlı turlara mutlaka göz atın.

Stockholm’de yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Stockholm’de ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Stockholm Gezilecek Yerler Listesi

Stockholm gezilecek yerler harita konumları
Stockholm gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Stockholm’de gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Gamla Stan (Eski Şehir)
 2. Vasa Müzesi
 3. Stockholm Sarayı
 4. Stockholm Belediye Binası
 5. Skansen Açık Hava Müzesi
 6. Djurgarden Adası
 7. Storkyrkan
 8. Storkyrkan
 9. Moderna Museet
 10. Vasterlanggatan Caddesi
 11. Gröna Lund
 12. Nobel Müzesi
 13. ABBA: The Museum
 14. National Museum
 15. Östermalms Saluhall
 16. Stockholm Halk Kütüphanesi
 17. SkyView
 18. Riddarholmen Kilisesi
 19. Götgatan Caddesi
 20. Metro İstasyonları

1. Gamla Stan (Eski Şehir) & Stortorget Meydanı

Stockholm gezilecek yerler Gamla Stan Eski Şehir Stortorget

Stockholm gezilecek yerler listenizi hazırlarken, kentin 1252’de temellerinin atıldığı Gamla Stan‘ı ilk sıraya yazabilirsiniz.

Komşusu Riddarholmen Adası ile birlikte kentin en dikkat çekici yapılarına ev sahipliği yapan Eski Şehir’de Kraliyet Sarayı, Stockholm Katedrali, Parlamento Binası ve Nobel Müzesi’ni ziyarete öncelik verebilirsiniz.

Arnavut kaldırımı kaplı sokaklarında dolaşırken el yapımı ürünler satan dükkânlara denk gelebilir, restoran ve barlarında gurme lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Yerleşimin merkezi olarak kabul edilen ve kentteki en eski meydan konumundaki Stortorget Meydanı, rengârenk yapıları aracılığıyla fotoğraf çekmekten hoşlanan gezginleri kendisine bağlıyor. Özellikle çeşmenin bulunduğu noktaya giderseniz en güzel manzaraları yakalayabilirsiniz.

Stockholm gezinizde yeterli vaktiniz olursa meydandaki Chokladkoppen adındaki ünlü kafede oturup meydanın hareketliliğini keyifle seyredebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Eğer Eski Kent’in tam merkezinde, gezi noktalarına yakın bir yerde konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Collector’s Lady Hamilton Hotel‘e göz atabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Eski Kenti dilerseniz rehber eşliğinde de gezebilirsiniz. Eski Kent Walking Tour‘a kayıt olarak çevreyi keşfedebilirsiniz.

2. Vasa Müzesi

Stockholm gezi rehberi Vasa Müzesi

Djurgarten Adası’nda yer alan Vasa Müzesi, 17. yüzyıldan kalma ihtişamlı bir gemiye ve onun sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. 69 metre uzunluğundaki gemi, taşıdığı sanat eserleri ile birlikte 1628’de Stockholm açıklarında batmış.

1961’de keşfedilen batığın sergiye uygun hale getirilmesi için uzmanlar 30 yıl boyunca çalışmış. Dünyada eşini başka yerde göremeyeceğiniz koleksiyonun sergilenmesine ise 1990 yılında başlanmış.

Müze bünyesindeki 10 farklı sergi aracılığıyla gemide geçen günlük hayat hakkında detaylar konuklarla paylaşılıyor. Ayrıca gemi hakkındaki film, 13 farklı dilde sürekli olarak yayınlanıyor.

Açıkça konuşmak gerekirse benim bu müzeyi ziyaret etmeden önce büyük bir beklentim yoktu ama gemi temalı bir müze nasıl başarılı yapıldığını ziyaret edince görmüş oldum.

Bu arada müzeye gitmek için Gamla Stan’dan Djurgården Adası’na giden teknelere binebilir ya da benim yaptığım gibi merkez tren istasyonu önünden belediye otobüslerine binebilirsiniz. (Otobüste bilet satışı yok, metro vb duraklarından önceden bilet almayı unutmayın.)

 Tur Tavsiyesi:  Stockholm Şehir Turu: Old Town & Vasa Müzesi adlı tura katılarak hem şehri keşfedebilir hem de Vasa Müzesi’ne kolay ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Adres: Galärvarvsvägen 14, Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 08.30-18.00
 • Giriş Ücreti: 130 SEK
 • Web Sitesi: vasamuseet.se/tr

3. Stockholm Sarayı (Royal Palace)

Stockholm gezilecek yerler Royal Palace

600 odalı Stockholm Sarayı, “Tre Kronor” isimli kalenin 1697 yılında yanması sonucunda aynı alana İtalyan Barok tarzında inşa edilmiş.

Görkemli yapı, günümüzdeki görünümüne büyük oranda 18. yüzyıldaki yenileme çalışmaları sonucunda kavuşmuş. Kraliyet ailesinin halen daha kullanımında olan sarayda 5 farklı müze alanı yer alıyor.

18. ve 19. yüzyıldan kalma iç dekoru ile büyüleyici bir görünüm sergileyen kabul odası, Kraliçe Kristina’nın gümüş tahtına ev sahipliği yapan Rikssalen ve süvarilerin kullanımında olan Ordenssalarna; yapının en çok ilgi çeken bölümlerini oluşturuyor.

Kraliyet Sarayı’nda ziyarete açık tutulan diğer bölümler ise III. Gustav tarafından kurulan Antika ve eski kale hakkında bilgiler barındıran Tre Kronor müzeleri ile Hazine Odası.

Ayrıca silahlık bölümünde kraliyet kostümlerini, silahlarını görebilirsiniz. Sarayda vakit geçirirken askerlerin geçit törenini ve muhafız değişimini izlemeyi sakın unutmayın.

 • Adres: Slottsbacken 1, Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
 • Giriş Ücreti: 160 SEK
 • Web Sitesi: kungligaslotten.se/english.html

4. Stockholm Belediye Binası (The City Hall)

Stockholm gezilecek yerler Belediye Binası The City Hall

İsveç’in ulusal sembolü Three Crowns’un görkem kattığı Stockholm Belediye Binası, 1911-1923 yılları arasında 8 milyon tuğla kullanılarak inşa edilmiş.

Rehberli turlara katılarak ziyaret edebileceğiniz yapıyı Mimar Ragnar Östberg, Art Nouveau anlayışına bağlı kalarak tasarlamış. Kent yönetimi, toplantılarını Rådssalen’de gerçekleştirirken Nobel Ödül Töreni Blå Hallen ve Gyllene Salen‘de yapılıyor.

Yapının 106 metre uzunluğundaki kulesi, yaz mevsimi boyunca ziyarete açık tutuluyor. 365 basamaklı merdiven aşılarak çıkılan en üst bölümünde bol bol fotoğraf çekebileceğiniz eşsiz manzara sizleri bekliyor.

Eğer fırsatınız olursa mutlaka kuleye çıkmaya çalışın. Gamla Stan manzaralı en güzel fotoğrafları bu yapının hemen önünden çekebilirsiniz. Yazı başında kullandığım kendi fotoğrafım da hemen bu noktadan çekildi.

 Otel Tavsiyesi:  Ben son Stockholm seyahatimde 4 yıldızlı Radisson Blu Waterfront Hotel adlı otelde konakladım. Bu otelde konaklarsanız Belediye Binası dahil çoğu yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Hantverkargatan 1, Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-16.00
 • Giriş Ücreti: 110 SEK
 • Web Sitesi: international.stockholm.se/the-city-hall/

5. Skansen Açık Hava Müzesi

Skansen açık hava müzesi Stockholm gezi rehberi

Geleneksel İsveç yaşantısını merak eden birçok gezginin Stockholm gezilecek yerler listelerine dâhil ettiği Skansen Açık Hava Müzesi, 1891 yılında Arthur Hazellus tarafından kurulmuş.

Açılış tarihi itibariyle alanında dünyanın en eskisi olan müze, endüstriyel dönem öncesi İsveç kırsalındaki gündelik yaşama odaklanmış.

Atmosferin olabildiğince gerçekçi görünmesi için 150 çiftlik ve konut, ülkenin çeşitli yerlerinden buraya taşınmış. Açık hava müzesini gezerken atölyelerde zanaatkârların çalışmalarını izleyebilir, hayvanat bahçesinde İskandinavya’ya özgü hayvan türlerini gözlemleyebilirsiniz.

Müze, yıl boyunca Yaz Bayramı, Walpurgis Gecesi ve Lucia Günü gibi kutlamalara ev sahipliği yapıyor. Kasabanın tam ortasındaki Bollnäs Meydanı’nda ise Noel zamanı renkli bir pazar kuruluyor.

Açık hava müzeleri gittiğiniz ülkelerdeki kırsal yaşamı gözlemlemenin en güzel yollarından biri. Skansen de bunların başına geliyor. Bu açık hava müzesine fırsatınız varsa en az 2-3 saatinizi ayırabilirsiniz. Skansen, ünlü müze Vasa’nın hemen arka tarafında yer alıyor.

 Tur Tavsiyesi:  Açık hava müzesinin biletini dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Skansen Open-Air Museum Kabul Bilet

 • Adres: Djurgårdsslätten 49-51, 11521 Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00
 • Giriş Ücreti: 275 SEK (Kombine Bilet)
 • Web Sitesi: skansen.se/en/

6. Djurgarden Adası

Djurgarden Adası Stockholm gezilecek yerler

Kent merkezinin bir parçası konumundaki Djurgarden Adası, hem yerel halk tarafından hem de gezginlerce önemli bir cazibe noktası olarak anılıyor.

15. yüzyıldan bu yana kraliyet mülkiyetinde olan ada üzerinde Vasa Müzesi, Gröna Lund, Skansen ve ABBA: The Museum gibi önemli cazibe merkezleri bulunuyor. Sanat galerilerinden yat limanına kadar ilgi çekici birçok bölüme sahip kara parçasındaki yeşil alanlar, Ulusal Kent Parkı’nın parçası olduklarından koruma altında tutuluyor.

Stockholm’un merkezinden adaya ulaşım; otobüs, tramvay ve feribot ile sağlanıyor. Dilerseniz güneşli bir yaz gününde Djurgarden’a gitmek için Kraliyet Drama Tiyatrosu’ndan yürümeyi de tercih edebilirsiniz.

7. Storkyrkan (Stockholm Cathedral)

Stockholm gezilecek yerler Storkyrkan Stockholm Cathedral

Resmi kaynaklarda ismi Sankt Nikolai kyrka olarak geçen, halk arasındaysa Stockholm Katedrali adıyla anılan Storkyrkan (Büyük Kilise), 1279 yılında inşa edilmiş.

Gamla Stan’daki en eski dini yapı konumundaki katedral, Gotik mimariye uygun şekilde tasarlanmış. Sade dış tasarımına tezat oluşturacak şekilde zengin iç dekorasyona sahip yapının içerisinde 1489 tarihli Aziz George ve Ejderha ile 2002 yılında Lena Lervik tarafından yapılmış Yusuf ve Meryem heykelleri bulunuyor.

2010 yılında Prenses Victoria ile Prens Daniel’in evlilik törenlerine sahne olan kiliseyi ziyaret ettiğinizde ayrıca kentin 16. yüzyıldaki halini yansıtan Vädersoltavlan isimli eseri de inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

 • Adres: Trångsund 1, 11129 Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 40 SEK

8. Fotografiska

Stockholm'de gezilmesi gereken yerler Fotografiska

Södermalm Adası’ndaki eski gümrük binasında faaliyetlerini sürdüren Fotografiska, 2010 yılında açılmış.

Çağdaş fotoğrafçılığa odaklanan kültürel tesiste yıl boyunca 4 büyük, 20 küçük sergi düzenleniyor. Sergilerin dışında müze ayrıca konferanslara, tematik etkinliklere ve eğitimlere de ev sahipliği yapıyor.

Kentin bu kesiminde dolaşırken karnınız acıkırsa müzenin ünlü şef Paul Svensson tarafından yönetilen Altın Ejderha ödüllü restoranını tercih edebilirsiniz. Kısa bir mola içinse hoş manzaraya sahip kafede oturabilirsiniz.

 • Adres: Stadsgårdshamnen 22, Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-01.00
 • Giriş Ücreti: 145 SEK
 • Web Sitesi: fotografiska.com/sto

9. Moderna Museet

Stockholm gezilecek yerler Moderna Museet

1958 yılında kapılarını ziyarete açan Moderna Museet, Skeppsholmen Adası üzerinde yer alıyor. Önceden donanma akademisi olarak kullanılmış bir binada faaliyet gösteren müzenin günümüzde bulunduğu mekân, İspanyol Mimar Rafael Moneo tarafından tasarlanmış.

Kültürel tesisin kalıcı ve geçici sergilerinde modern klasikler çağdaş sanat akımının etkisinde üretilmiş çalışmalarla bir arada konukların beğenisine sunuluyor.

20. yüzyılın ilk dönemlerinden günümüze kadarki zaman dilimine odaklanan kalıcı koleksiyonlar içerisinde yer alan çalışmalardan bazıları Dali, Picasso, Matisse gibi büyük isimlerin imzalarını taşıyor.

Müzenin binası içerisinde sergi alanlarının dışında çocukların hem eğitimi hem de keyifli vakit geçirmeleri için açılmış atölye ile Djurgarden ve Strandvägen manzaralı bir restoran bulunuyor.

 • Adres: Exercisplan 2, Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 150 SEK
 • Web Sitesi: modernamuseet.se/stockholm/en/

10. Vasterlanggatan Caddesi

Stockholm'de görülecek yerler Vasterlanggatan Caddesi

Mynttorget ve Jarntorget meydanları arasında uzanan Vasterlanggatan, Österlånggatan ile birlikte Gamla Stan‘daki en eski caddeler olarak anılıyor.

Tarihi kayıtlara göre cadde uzun süre kentin batısındaki surların dışında kalan bir patikaymış. 15. yüzyılda Stockholm’un genişlemesi sonucunda kent sınırlarına dâhil edilen caddeye önce Arnavut kaldırımı ile kaplanmış, ardından çevresine evler ve dükkânlar inşa edilmeye başlanmış.

Cadde, tarihi dokusuna ek olarak zengin alışveriş ve yeme-içme olanakları nedeniyle pek çok gezginin Stockholm gezilecek yerler listesinde demirbaş konumunda.

Buradaki dükkânlarda yerel kültürü yansıtan hediyelik eşyalar bulabilir, farklı bölgelere özgü yemekleri tatma imkânına sahip olabilirsiniz. Hatta kentin en eskileri sayılan birkaç ticarethaneyi de caddede dolaşırken ziyaret edebilirsiniz.

11. Gröna Lund

Stockholm gezilecek yerler Grona Lund

Stockholm tatili sırasında çocukluk anılarınızı canlandıracak keyif dolu birkaç saat geçirmek isterseniz Djurgarden’ın denize bakan kıyısında yer alan Gröna Lund‘a gidebilirsiniz.

İkonik eğlence parkı, James Schultheiss tarafından 1883 yılında kurulmuş. Lunaparkta yer alan ve orijinal görünümleri ile konukların ilgisini çeken binaların büyük çoğunluğu 19. yüzyılda inşa edilmiş.

30 oyuncağa sahip tesiste dilerseniz günü lezzetli bir akşam yemeği ile noktalayabilirsiniz. Oyuncaklar ilginizi çekmezse konserleri izleyerek gününüzü daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Nostaljik lunapark, iklim şartlarından dolayı Mart ya da Nisan aylarında açılıp Eylül’de kapanıyor. Tesis bu zaman aralığında bile hava durumuna bağlı olarak kısa sürelerle ziyarete kapatılabiliyor. O yüzden gitmeden önce faaliyette olup olmadığını öğrenmek için mutlaka web sitesini kontrol edin.

 • Adres: Lilla Allmänna Gänd 9, 11521 Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-23.00
 • Giriş Ücreti: 120 SEK
 • Web Sitesi: gronalund.com/en/

12. Nobel Müzesi

Stockholm tavsiye Nobel Müzesi

1520’de Danimarka Kralı II. Christian’ın emriyle gerçekleştirilen Stockholm Katliamı’na şahitlik eden Stortorget üzerindeki Nobel Müzesi, ödüllerin verilişinin 100. yılına denk gelen 2001’de ziyarete açılmış.

Eski borsa binasının içerisinde faaliyet gösteren müzede, adından da kolayca anlayabileceğiniz üzere Alfred Nobel’in yarattığı ödüller hakkında detaylı bilgiler ziyaretçilere aktarılıyor.

Müzenin koleksiyonunda yer alan dokümanları ve objeleri incelerken ödül kazanan değerli şahsiyetlerin yaptıkları çalışmalarla ilgili eğlenceli hikâyeleri de dinleyebilirsiniz.

Rehberli turlara katılarak da gezebileceğiniz müzenin bulunduğu bina, aynı zamanda İsveç Akademisi‘ne ve Nobel Kütüphanesi‘ne ev sahipliği yapıyor.

Kültürel tesiste sergi alanlarını gezdikten, sunumları izledikten sonra zamanız kalırsa akademiyi ve müzeyi de ziyaret edebilirsiniz.

Açıkça konuşmak gerekirse bu müzeyi ziyaret etmeden önce büyük beklenti içine girmiştim ama ziyaret sonrasında biraz hayal kırıklığına uğradım. Müze için bu giriş ücreti ödemeye değer mi bilmiyorum ama en azından Youtube’da müze ile ilgili videoları izlemeden ziyarete karar vermeyin derim.

 • Adres: Stortorget, 11129 Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-20.00
 • Giriş Ücreti: 120 SEK
 • Web Sitesi: nobelcenter.se

13. ABBA: The Museum

Stockholm gezilecek yerler ABBA The Museum

Djurgarden Adası’nda vakit geçirirken ziyaret edebileceğiniz bir diğer kültürel tesis olan ABBA: The Museum, 2013 yılında kurulmuş.

Tesisin kurulması esnasında Liverpool’da bulunan Beatles Müzesi’nden ilham alınmış. Koleksiyonu İsveç Müzik Onur Listesi’nin en fazla ilgi toplayan sergilerinden biri konumundaki müzede, pop müziğe ilgi duyan bireylere 1972-1983 yılları arasında sansasyon yaratan albümler yayınlayan grubun kazandığı ödülleri ve ekip üyelerinin kullandığı eşyaları inceleme fırsatı veriliyor.

Müze içerisinde statik sergi alanlarının dışında interaktif alanlar da bulunuyor. Bu alanlara zaman ayırırsanız, grup üyelerinin seslendirdiği hikâyeleri dinleyebilir ve dilerseniz stüdyoda kendi kaydınızı oluşturabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Dilerseniz müze biletinizi internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: ABBA The Museum – Walk In, Dance Out

 • Adres: Djurgårdsvägen 68, Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00
 • Giriş Ücreti: 250 SEK
 • Web Sitesi: abbathemuseum.com/en/

14. National Museum

National Museum Stockholm gezisi

4 yıllık yenileme çalışmasının ardından Ekim 2018’de yeniden ziyarete açılması planlanan National Museum, Biasieholmen Yarımadası’nda yer alıyor.

1792 yılında Kraliyet Müzesi adıyla kurulan kültürel tesis, günümüzde hizmet verdiği binasına 1866’da taşınmış ve bu sırada adı Ulusal Müze olarak değiştirilmiş.

Deniz kıyısındaki gösterişli binanın tasarımını Kuzey İtalya Rönesans stiline bağlı kalarak Alman Mimar Friedrich August Stüler yapmış.

İlk koleksiyonu büyük oranda III. Gustav ve Carl Gustaf Tessin gibi 18. yüzyılın önemli isimlerinin bağışlarıyla oluşturulan müzenin envanterinde yarım milyona yakın tablo bulunuyor.

Orta Çağ’dan 20. yüzyıla kadarki zaman aralığına odaklanan kalıcı koleksiyonda ayrıca heykeller, porselenler ve modern sanat eserleri de sergileniyor.

 • Adres: Fredsgatan 12/Sergels Torg, Stockholm
 • Web Sitesi: nationalmuseum.se/en/

15. Östermalms Saluhall

Stockholm gezilecek yerler Ostermalms Saluhall

Östermalms Saluhall ya da dilimizdeki karşılığıyla Östermalm’ın Pazar Yeri, yerel mutfak kültürünü tüm detaylarıyla tanımayı amaçlayan gastronomi tutkunlarının Stockholm gezilecek yerler listelerine ekledikleri mekânların başında geliyor.

1888’den beri düzenli olarak kurulan pazarda hem taze çiftlik ürünleri satın alabilir hem de restoranların ve kafelerin bulunduğu alana geçip yerel mutfağın en güzel tariflerinin tadına bakma olanağına kavuşabilirsiniz.

Pazarın kurulduğu tarihi binadaki yenileme çalışmaları sürdüğünden yeme-içme alanları ve tezgâhlar, 2019 yazına kadar Östermalmstorg’da kurulmaya devam edecekmiş.

Meydanda çiftlik ürünlerinin satışının yapıldığı stantlar, kapalı pazar yerinde olduğu gibi Pazartesi’den Cuma’ya 09.30-19.00, Cumartesi ise 09.30-17.00 saatleri arasında kurulurken, restoranların faaliyet gösterdikleri saatleri öğrenmek için web sitelerine bakmak gerekiyor.

 • Adres: Östermalmstorg, 114 42 Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-19.00
 • Web Sitesi: ostermalmshallen.se/en/

16. Stockholm Halk Kütüphanesi

Stockholm gezilecek yerler Public Library

İsveç zarafetine vurgu yapan binası ünlü tasarımcı Gunnar Asplund tarafından tasarlanan Stockholm Halk Kütüphanesi, 1928 yılında kurulmuş.

Stockholm kütüphane sisteminin en önemli parçası konumundaki tesis, çarpıcı iç tasarıma sahip ve bu yönüyle gezi dergileri tarafından dünyanın alanında en güzelleri arasında gösteriliyor.

Halk kütüphanesinde 100 farklı dilde yazılmış 2 milyondan fazla basılı yayın ile 2,4 milyon multimedya, bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerin kullanımına sunuluyor. Ayrıca ücretsiz internet bağlantısı gibi hizmetler de veriliyor.

 • Adres: Sveavägen 73, 113 50 Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
 • Web Sitesi: biblioteket.stockholm.se/en/

17. SkyView

Stockholm seyahati SkyView

Doğa harikası bir coğrafyada yer alan Stockholm’de manzara izleyip fotoğraf çekme peşindeyseniz, dünyanın küre şekilli en büyük binası olan Ericsson Globe‘un çatısındaki SkyView‘a binebilirsiniz.

Her 10 dakikada bir deniz seviyesinden 130 metre yüksekliğe çıkmak için hareket eden kürelerin tek hat üzerindeki yolculukları, aşağı yukarı 30 dakika sürüyor.

2010 yılından beri hizmet veren asansörün bir parçası olduğu Ericsson Küresi’nde, yıl içerisinde konserlerden spor karşılaşmalarına kadar birçok etkinlik düzenleniyor. Rehberli turlara katılarak gezebileceğiniz binada lezzetli yemekler sunan bir restoran, dinlenmek için ideal bir kafe ve hediyelik eşya dükkânı hizmet veriyor.

 • Adres: Globentorget 2, 12177 Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00
 • Giriş Ücreti: 150 SEK
 • Web Sitesi: stockholmlive.com/en/skyview/about-skyview

18. Riddarholmen Kilisesi

Stockholm gezilecek yerler Riddarholmen Kilisesi

1200’lü yılların sonlarında inşası tamamlanan Riddarholmen Kilisesi, kentin Orta Çağ’dan günümüze ulaşabilen tek dini yapısı olması nedeniyle epey kıymetli sayılıyor.

Kraliyet Sarayı’na oldukça yakın mesafedeki kiliseyi popüler kılan en büyük etken, Kraliçe Christina dışında İsveç tahtına oturmuş tüm hanedan üyelerinin ebedi istirahatgahı olması.

Dini yapının içerisinde ayrıca Kral Frederick tarafından kurulan şövalye birliğinin üyesi olan askerlere ait armalar asılı duruyor.

Mimarisiyle de ilgi uyandıran dini yapıyı, Mayıs’tan Eylül’e kadarki dönemde rehberli turlara katılarak ziyaret edebilirsiniz. Günün belirli saatlerinde düzenlenen bu turlar, yaklaşık 45 dakika sürüyor.

 • Adres: Kungliga slottet, 107 70 Stockholm
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
 • Giriş Ücreti: 50 SEK

19. Götgatan Caddesi

Stockholm'de görülmesi gereken yerler Götgatan Caddesi

12. yüzyıldan beri varlığını koruyan ve şu anki adı ilk kez 1640’larda kullanılmaya başlanan Götgatan, kent merkezindeki en uzun cadde konumunda.

Ünlü aktris Greta Garbo’nun doğum yeri olan cadde, yerel markalara ilgi duyan alışveriş tutkunları için üzerinde ve yan sokaklarında cazip fırsatlar barındırıyor.

Vasterlanggatan ve Österlånggatan’a göre gezginlerin görece daha az ilgi gösterdikleri caddedeki gezintinizi tamamladıktan sonra bohem yaşam tarzının öne çıktığı SoFo’ya veya manzarası için SkyView’a gidebilirsiniz.

20. Metro İstasyonları

Stockholm gezilecek yerler metro durakları

Stockholm gezilecek yerler listesinde son olarak sizlere kentteki metro istasyonlarını anlatmak istiyorum. Çünkü kentteki toplu taşıma ağının en önemli parçası konumundaki 100 istasyon teknolojileri ile değil ama mimari ayrıntılarıyla dünyanın geri kalanındaki türdeşlerinden ayrılıyor.

Platformlarında, bekleme salonlarında ve duvarlarında birbirinden güzel çizimleri görebileceğiniz istasyonlardaki ilk çalışmalar, 1957 yılında metro hatlarını genişletme çalışmaları sırasında başlamış.

100 istasyon arasından sanat çalışmalarını görmek için gezginler 14 tanesine yoğun ilgi gösteriyor. Bu istasyonların listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Tek bir bilet ile 1 saat gibi kısa bir sürede tüm istasyonları dolaşabilirsiniz. Tabii bu mekânlara çok daha fazla vakit ayırıp bol bol fotoğraf çekerek albümünüze önemli bir koleksiyon ekleyebilirsiniz.

Not: Biz metro duraklarını ararken ilk anda başarılı olamadık, eğer siz de gittiğiniz istasyonlarda aradığınız yerleri hemen bulamazsanız gişe görevlilerinden yardım isteyebilirsiniz.

Stockholm’ün en popüler metro istasyonları:

Mavi Hat: Kungsträdgården, T-Centralen, Radhuset, Solna Centrum, Tensta, Solna Strand, Hallonbergen

Yeşil Hat: Hötorget, Thorildsplan, Bagarmossen, Citybanan-Odenplan

Kırmızı Hat: Tekniska Högskolan, Stadion, Mörby Centrum, Östermalmstorg

Stockholm’de Gezilecek Diğer Yerler

Stockholm gezi rehberi

Stockholm seyahatinizde zaman kısıtlamanız yoksa, Stockholm gezilecek yerler listenize şu yerleri de ekleyebilirsiniz;

 • Nordiska Müzesi
 • Södermalm
 • Norrmalm’deki alışveriş yerleri
 • Österlånggatan Caddesi
 • Östermalm sahili
 • Skansen Akvaryumu
 • Skeppsholmen
 • Swedish History Museum
 • Katarina Asansörü (şehir manzarasını seyredebileceğiniz bir diğer yer)
 • Posta Müzesi & Ortaçağ Müzesi
 • Skeppsholmen Köprüsü
 • SoFo bölgesi.

Stockholm’de Nerede Kalınır?

Stockholm gezi rehberi otel tavsiyeleri
Son seyahatimde konakladığım 4 yıldızlı Radisson Blu Waterfront Hotel şehirde konaklama yapabileceğiniz güzel otellerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Stockholm’de nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi Norrmalm, Gamla Stan, Östermalm ve Södermalm şehirde konaklama yapabileceğiniz en popüler yerlerden.

Ben son Stockholm seyahatimde merkez tren istasyonunun hemen yanında yer alan 4 yıldızlı Radisson Blu Waterfront Hotel adlı otelde konakladım ve çok memnun ayrıldım.

Booking.com’da 7000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 9,0 gibi çok yüksek puan alan bu oteli benim seçmemdeki en büyük etkenler otelin sahip olduğu konum ve fiyat/performans oranı oldu.

Öncelikle bizim yaptığımız gibi havaalanıdan Arlanda Express adındaki hızlı trenlere binerseniz merkezdeki son durak olan tren istasyonunda inersiniz. Otel de zaten garın hemen arkasında. Eğer otobüslerle merkeze giderseniz de yine gar yanında inersiniz.

Bunun yanında otelin bulunduğu konumdan Stockholm gezilecek yerler listemizdeki yerlerin birçoğuna yürüyerek gidebileceğiniz gibi garda yer alan metro hatlarını da kullanabilirsiniz.

Tüm bu ulaşım imkanlarına rağmen otel gerçekten iyi bir fiyat/performans oranına sahip. Benim şehri ziyaret ettiğim dönemde otelin fiyatları gerçekten çok uygundu. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Bu tesis dışında şehirde konaklama yapabileceğiniz tüm bölgeler hakkında detaylı bilgileri, her bütçeye göre otel tavsiyelerimi Stockholm’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Stockholm gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Stockholm seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 thoughts on “Stockholm Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!”

 1. Bence kuzey ışıklarını görmeye gelme riskini almayın..çünkü o ışıklar her zaman çıkmıyor..arada çıkar sonra kaybolur..bazen de günlerce bekler görmez ve dönersin..başıma geldi.

 2. MUHİTTİN BİÇER

  SEVGİLİ SAMİ KARDEŞİM , GEZİ NOTLARINIZI İNCELEDİM,GERÇEKTEN ÇOK DOYURUCU BİLGİLER VERMİŞSİNİZ.BUNUN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.YALNIZ BİRKAÇ ŞEY SORMAK İSTİYORUM.BEN STOCKHOLM E GİTMEK İSTİYORUM.SADECE KUZEY IŞIKLARINI GÖRMEK İÇİN.SİZ BUNUNLA İLGİLİ HİÇ BİRŞEY BAHSETMEMİŞSİNİZ.BANA BU KONUDA BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ.HANGİ AYDA GİDEYİM.AYRICA BU IŞIKLAR İSVEÇ İN KUZEYİNDE İZLENİYORMUŞ. VE KASIM 15 İNDEN SONRA MART SONUNA KADAR GÖRÜNÜYORMUŞ. BU TARİHLERDE İSVEÇİN KUZEYİNE ULAŞIM VAR MI ,VARSA TEHLİKELİ OLUR MU.BUNLAR HAKKINDA BANA DOYURUCU BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM.HA BİRDE İSVEÇİN KUZEYİNE HAVA YOLUYLA MI GİDEYİM YOKSA TRENLEMİ GİDEYİM.ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER.HATIRALARINIZI VE TAVSİYELERİNİZİ İZLEMEYE DEVAM EDECEĞİM.SAĞLIKLI VE MUTLU KALIN.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top