Stockholm

İsveç’in güneydoğusunda, Mallar Gölü ve Baltık Denizi’ndeki takımada ve yarımadaların birleşiminden oluşan başkent Stockholm, ülke nüfusunun 5’de birinden fazlasının yaşadığı endüstri, kültür, ulaştırma, ticaret, finans ve turizm merkezi.

Dingin havasından çok hoşlanacağınızı düşündüğümüz kentin eski şehir bölgesi Gamla Sta, Ortaçağ havasını soluma fırsatı bulacağınız dar sokakları, köprüleri ve eski yapılarıyla gerçekten görülmeye değer.

Stieg Larsson’un dünyaca ünlü “Ejderha Dövmeli Kız” eserinin ismiyle düzenlenen turlarda, kitabın kahramanı Lisbeth Salander’ın gezdiği sokaklar ve mekanların tanıtıldığı Stockholm’de, Götgatan ve Södermalm bölgeleri de kafeleri, barları, kulüpleriyle şehrin gece hayatını merak edenler için bire bir.

Alışveriş düşkünleri için Stureplan civarını gösterebileceğimiz şehrin mutfağıysa, Alman ve Fransız mutfaklarından da izler taşıyan İsveç mutfağı. Ülkemizde Ikea mağazalarından bildiğimiz, kendine has bir sosu olan İsveç köftelerini bir de Stockholm’de denemenizi tavsiye ettikten sonra, şehrin en ünlü yemeği, dereotuyla marine edilen somon balığı “gravad lax”ı es geçmeyin deriz.

Stockholm gezilecek yerler listesi

Stockholm Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 30 Nokta)

İskandinav’ın, içine çektikçe insanı daha da çok etkisi altına alan şehri Stockholm büyüleyici çok sayıda güzelliğe sahip. Kentin büyük bir bölümünü kaplayan yeşil alanlar ve parklar, doğal güzellikler, mimari yapılar, sanat galerileri, müzeler, ünlü metrolar, tarihi binalar ile sizi dolu dolu bir Stockholm gezilecek yerler listesi bekliyor.

Stockholm'de nerede alışveriş yapılır?

Stockholm’de Nerede Alışveriş Yapılır?

Stockholm’de nerede alışveriş yapılır diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. İsveç‘in başkenti Stockholm adımınızı attığınız an medeniyet seviyesinin yüksekliği, modern şehrin içerisinde korunabilmiş doğası ve huzurlu atmosferi ile insanı kendine hayran bırakıyor. Bunların yanında Stockholm alışveriş konusunda da oldukça iddialı.

Stockholm'de ne yenir?

Stockholm’de Ne Yenir? En Popüler 13 Lezzet

“Stockholm’de ne yenir?” Kuzey Avrupa’da yer alan İsveç’in başkenti olan Stockholm, yılın her döneminde yoğun turist çeken şehirlerden biri. Onu bu kadar popüler yapan ise sadece renkli binaları, doğal güzellikleri, tarihi yapıları, sempatik sokakları değil; aynı zamanda Stockholm mutfağı da oldukça ilgi çekici!