Stockholm

İsveç’in güneydoğusunda, Mallar Gölü ve Baltık Denizi’ndeki takımada ve yarımadaların birleşiminden oluşan başkent Stockholm, ülke nüfusunun 5’de birinden fazlasının yaşadığı endüstri, kültür, ulaştırma, ticaret, finans ve turizm merkezi.

Dingin havasından çok hoşlanacağınızı düşündüğümüz kentin eski şehir bölgesi Gamla Sta, Ortaçağ havasını soluma fırsatı bulacağınız dar sokakları, köprüleri ve eski yapılarıyla gerçekten görülmeye değer.

Stieg Larsson’un dünyaca ünlü “Ejderha Dövmeli Kız” eserinin ismiyle düzenlenen turlarda, kitabın kahramanı Lisbeth Salander’ın gezdiği sokaklar ve mekanların tanıtıldığı Stockholm’de, Götgatan ve Södermalm bölgeleri de kafeleri, barları, kulüpleriyle şehrin gece hayatını merak edenler için bire bir.

Alışveriş düşkünleri için Stureplan civarını gösterebileceğimiz şehrin mutfağıysa, Alman ve Fransız mutfaklarından da izler taşıyan İsveç mutfağı. Ülkemizde Ikea mağazalarından bildiğimiz, kendine has bir sosu olan İsveç köftelerini bir de Stockholm’de denemenizi tavsiye ettikten sonra, şehrin en ünlü yemeği, dereotuyla marine edilen somon balığı “gravad lax”ı es geçmeyin deriz.

Scroll to Top