Stockholm’de Ne Yapılır? Yapılacak 12 Şey

Stockholm’de ne yapılır diye mi düşünüyorsunuz? 14 ada üzerinde kurulu, İsveç‘in başkenti Stockholm bu açıdan kimseyi eli boş göndermiyor.

Şehrin çekiciliği Malaren Gölü’nün Baltık Denizi’ne açıldığı yerde bulunan ve her biri birbirinden farklı atmosfere sahip olan adaları, hem sayıca hem de içerik olarak zengin müzeleri, moda ve sanat alanındaki cesareti ve tipik Nordik kültüründen geliyor.

Stockholm’de yapılacak şeyler hem sayıca hem de çeşitlilik anlamında çok. Üstelik kusursuz toplu taşımacılık sistemleri sağ olsun şehirde navigasyon da çok kolay. İnsan daha ne ister?

1. Gamla Stan’da (Eski Şehir) kaybolun.

Gamla Stan Stockholm'de ne yapılır?

“Stockholm’de ne yapılır?” diye düşünüyorsanız, yazının devamında bahsedeceğim yerler ve aktivitelere direkt başlamak yerine, birkaç saatinizi ayırarak eski şehir merkezi Gamla Stan‘ı görmelisiniz. Ki bahsi geçen yerlerin bir kısmı da bu bölgede zaten.

Antik çağlardan beri Avrupa’nın önemli ticaret kentlerinden biri olan Gamla Stan’da görebileceğiniz onlarca tarihi yapı, kilise, cafe ve daracık sokaklardan en önemlisi ise kentin en eski meydanı olan ve Gamla Stan’ın en yüksek yerinde kurulu Stortorget Meydanı.

Tabii sadece kentin Eski Şehir kısmı değil. Stockholm’deki görmeye değer tüm turistik noktalarla ilgili bilgiyi Stockholm Gezilecek Yerler yazısında bulabilirsiniz.

2. Müzeleri gezin.

Vasa Müzesi Stockholm'de ne yapılır?
Vasa Müzesi

Stockholm’de ne yapılır yazısında sizlere müze gezmeyi öneriyorum ama bu öylesine bir öneri değil. Bence ziyaret ettiğimiz her şehirde en azından bir müze gezilmeli ancak Stockholm bu açıdan özellikle zengin. Hatta hemen her türlü ilgi alanına özel bir müze olduğu için yelpaze de çok geniş.

Bir zamanlar en güçlü savaş gemisi olma iddiasıyla yapılan ama daha ilk seferinde limandan çıkamadan batan Vasa Gemisi enkazına kurulu Vasa Müzesi,

Skeppsholmen Adası’nda yer alan ve Picasso, Alexander Calder ve Dan Graham gibi ustaların eserlerini görebileceğiniz Stockholm Modern Art Museum,

Norrbro Köprüsü’nün altında yer altı otoparkı yapma çalışmaları sırasında tesadüfen keşfedilen ve şehrin antik çağlardaki haline ışık tutan The Medieval Museum,

Özellikle Vikingler dönemine ışık tutan The Swedish History Museum,

Dünyanın en iyi fotoğraf galerilerinden olan ve koleksiyonu sürekli yenilenen Södermalm Adası’ndaki Fotografiska,

Ülkenin en önemli müzik ihracatlarından olan ABBA grubuna adanmış ve grupla ilgili objelerin, dökümanların sergilendiği ABBA Müzesi,

İsveç’in daha çok kültürel tarihine ışık tutan ve 16. YY’dan itibaren eserlerin sergilendiği Nordic Museum,

Kentin aristokratlarından Walther von Hallwyl’in ölümünden sonra devlete bağışlanan aileye ait sanat eserleri ve antikaların sergilendiği Hallwyl House seçeneklerden sadece birkaçı.

3. Södermalm’ı görün.

Stockholm'de ne yapılır? Sodermalm

Greta Garbo’nın da büyüdüğü yer olan Södermalm Adası Stockholm’de ne yapılır listesinin olmazsa olmaz bölgelerinden.

Bu bölgenin sokaklarında amaçsızca dolaşmaktan keyif alabileceğiniz gibi en trendy mağazaları görmek için SoFo’ya, gece eğlenceleri için Mosebacke’ye, Stockholm manzarası seyretmek için Södra Teatern’in terasına, keyifle dinlenip etrafı seyretmek için Nytorget Meydanı’na gidebilirsiniz.

Bölge demişken konaklamadan da kısaca bahsedeyim. Henüz Stockholm’de konaklama rezervasyonu yaptırmadıysanız Stockholm’de nerede kalınır? yazımıza da bir göz atmanızda fayda var.

Böylece otelden önce, sahip olduğu özelliklere göre kalmak isteyeceğiniz bölgeyi seçer, ardından da otel seçimi yaparsınız.

4. Monteliusvagen’de fotoğraf çektirin.

Stockholm'de yapılması gerekenler Monteliusvagen

Aslında Stockholm her açıdan çok fotojenik ama en iyisi neresi derseniz, kameranızı kapıp Södermalm’ın kuzeyinde yer alan Monteliusvagen‘e gitmelisiniz.

Arnavut kaldırımlı daracık sokaklarda dolaşmaktan keyif alacağınız kadar Norr Malarstrand’dan Stockholm’u izleyip Malaren Gölü manzaralı fotoğraflar çekebilirsiniz.

5. Masal Dünyası Junibacken’de çocuklarınızı eğlendirin.

Stockholm'de ne yapılır? Junibacken

Ünlü çocuk kitapları yazarı Astrid Lindgren’in kitaplarından esinlenilerek oluşturulan Junibacken Stockholm‘de çocuklarla gidilebilecek en güzel yerlerden.

Kitaplardaki mekanların ve karakterlerin maketleri ile oluşturulmuş bu sevimli dünya çocukların merak, macera ve eğlenme duygusunu fazlasıyla tatmin edecek şekilde tasarlanmış.

6. Gröna Lund’da çocuklar gibi eğlenin.

Stockholm'de ne yapmalı? Grona Lund

Stockholm’de ne yapılır yazısında bir de büyüklere eğlence önerisi vereyim. 1883 yılında açılan ve o günden beri şehrin önemli bir parçası olan eğlence parkı roller coasterlar, dönme dolaplar ve 120 metreye çıkan salıncaklarıyla adrenalin dolu birkaç saat geçirebileceğiniz bir yer.

Parkta ayrıca yaz aylarında hemen her gece bir konser veriliyor, seyahatiniz böyle bir tarih denk gelirse geleceğin ünlülerini görmeden geçmeyin.

7. Strandvagen’i keşfedin.

Strandvagen Stockholm'de yapılacak şeyler listesi

Djurgarden’i şehir merkezine bağlayan bir bulvar ve meydandan oluşan Strandvagen şehirdeki en estetik yerlerden de biri. Gerçi Stockholm baştan sona estetik ama burası biraz daha fazla diyelim.

Stockholm World’s Fuarı için 1897 yılında yapımı tamamlanan, Fransa’daki taşra saraylarını andıran devasa tarihi yapı ise buranın en önemli yeri.

8. Tekneyle kanal turu yapın.

Stockholm'de ne yapılır? tekne turu

Kanallar arasında onlarca ada üzerine kurulmuş olan bir şehre gittiğinizde tekneyle turu yapmadan dönmezsiniz herhalde? İşte bu yüzden Stockholm’de ne yapılır listesinin olmazsa olmazlarından biri de bu.

Tekne turu yapan şirketler de, rotalar da çok çeşitli. Ancak hangisini tercih ederseniz edin şehri bir de kanaldan seyretmekten keyif almanız kaçınılmaz. Turu önceden rezerve etmek isterseniz, en popüler seçeneklerden biri olan önerim:

1 Saatlik Stockholm Royal Tekne Turu: Şehrin en önemli köprüleri ve tarihi yapılarını çeşitli dillerde ses kaydı rehberlikle görebilirsiniz.

Tur özellikle zamanı kısıtlı gezginlerin şehri ve nefes kesici güzellikteki tarihi yapılarını ana hatlarıyla tanıması için ideal bir yol. Planların değişmesi halinde, son 24 saate kadar ücretsiz iptal seçeneği de mevcut.

9. Vapurla Adalar Turu Yapın.

Stockholm'de yapılması gerekenler adalar turu

Stockholm’de ne yapılır yazısında bir önerim de ülkedeki binlerce adanın en azından bir kısmını görebileceğiniz, biraz daha uzun soluklu bir vapur turu.

Ülkenin sınırında yer alan Sandhamn Adası’na yapacağınız 3 saatlik bir vapur yolculuğu, bu sırada göreceğiniz turistik ve turistik olmayan, kimisi rengarenk evlerle, kimisi ormanlarla kaplı, bazısı çok sakin bazısı fazlasıyla hareketli adalar da bu turun bir parçası.

Adalar turunu kendiniz organize etmek yerine, hazır organize edilmişlerden birine katılmak isterseniz en popüler seçenek:

Rehberli Stockholm Takımadaları Turu: Tur kapsamında Stockholm çevresindeki adalar etrafında, İngilizce rehberlik de verilen ve 2,5 saat süren bir tekne gezisi yapılıyor.

Kenti ve çevresini detaylarıyla tanıyabileceğiniz bu turu daha önceden yapmış olan 1200’den fazla kullanıcının puanı ise 4,4. 

10. Dans edin.

Eğer Stockholm’e yaz aylarında gidiyorsanız açık hava partilerinden birine katılmadan dönmemelisiniz. Bunun için Slakthuset terası veya Tak’a gidebileceğiniz gibi Södermalm’daki Tradgarden’ı da tercih edebilirsiniz.

Partilerde saatlerce dans imkanı, atıştırmalık yiyecekler, masa tenisi veya başka oyunlar da eğlenmenin çeşitli yollarından.

11. Hornstulls’da sokak yiyeceklerini tadın.

Stockholm'de ne yapılır? Hornstulls

Stockholm’de ne yapılır diye düşünen gurmeleri de unutmadım. Nisan sonundan Eylül’e kadar Hornstulls kıyılarında açılan pazar sadece el sanatları ve hediyelik eşya alışverişi için değil, hem yerel hem de uluslararası atıştırmalıkları tadabileceğiniz tezgahları sebebiyle de gitmeniz gereken bir adres.

Tabii bu keyifli lezzet turunu alışverişle de birleştirebilirsiniz, ki bunun için Stockholm Alışveriş Rehberi yazısını mutlaka okumalısınız.

12. Sauna’da terleyin.

Stockholm'de yapılacak şeyler listesi sauna

Uzun ve çok soğuk kış mevsimleri sağ olsun kuzey ülkelerindeki sauna kültürü fazlasıyla gelişmiş. Haliyle Stockholm’de ne yapılır diye düşünenlerin de mutlaka değerlendirmesi gereken bir aktivite.

Aslında şehirde onlarca sauna var ancak bir turist olarak, kadın ve erkekler için ayrı bölümleri olan Hellasgarden Lakeside Sauna’yı tavsiye ederim. Tabii elbette lokasyonu veya servisi daha farklı olan saunaları da tercih edebilirsiniz.

Üzerine bir de SPA masajı alırsanız kendinize en güzel hediyeyi vermiş olursunuz.

Özetle Stockholm’de Ne Yapılır?

Stockholm'de yapılacak şeyler listesi

Yakın mesafede, Avrupa’da yer aldığı için ülkemizden yapılan Stockholm gezileri genellikle 2 – 3 gün oluyor.

Sizin seyahatiniz de bu kadar sürecekse Stockholm’de ne yapılır listenizde mutlaka olması gerekenler Gamla Stan, Södermalm ve Strandvagen Bölgeleri’ni gezmek, Nordik saunalarında terlemek ve dinlenmek bir de Hornstulls’da şehrin yerel lezzetlerini tatmak olmalı.

Dikkatli bir planlama ile bu süre içerisine ilginizi çeken alanlarda 1 veya 2 müze gezisi de sığdırabilirsiniz ki çocuklu gezginler için bunun yerine Junibacken de güzel bir seçim olur.

Tekne gezisi seviyorsanız kanal turu veya adalar turu yapmalısınız. Kanal turu yaptığınızda genelde Stockholm’u denizden görme imkanınız oluyor, adalar turu kapsamı ise daha geniş, Sandhamn Adası’na kadar çok daha geniş bir coğrafyada seyir yapabilirsiniz.

Stockholm’de ne yapılır yazısında daha çok kentteki keyifli aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Sizin de eklemek istedikleriniz olursa yorumlarınızı duymaktan her zaman mutlu oluruz.

Yorum yapın