Dubai Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Dubai havaalanı transfer araçları

Dünyanın en hareketli şehirlerinden olan Dubai, eğer daha önceden hiç gitmediyseniz, gözünüzü korkutmasın. Şehrin, hemen her alanda olduğu gibi, toplu taşımada da mükemmel işleyen bir sistemi var.

Dubai Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri yazısında size maliyetleriyle birlikte tüm alternatiflerden bahsedeceğim. Eğer iş için gitmiyorsanız, orada sizi karşılayacak kişiler de yoksa yazının sonunda şehir merkezine veya nerede olursa olsun otelinize gitmek son derece kolay olacak.

Yazımda Dubai’deki 3 havaalanından da şehir merkezine ulaşımla ilgili bilgiler veriyor olacağım. Ancak dünyanın da en işlek, en kalabalık havaalanı olan Dubai International Airport (DXB) bu yazısının ana konusu diyebilirim.

Dubai Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Paketleri

Dubai havaalanı ulaşım

Dubai her ne kadar sistemli ve düzenli bir şehir olsa da, özellikle zamanı kısıtlı olanlar için otobüsle, metroyla, taksiyle hiç uğaraşmamak, kişiye veya gruplara özel servisleri kullanmak son derece avantajlı olabiliyor.

Üstelik bu transfer paketlerinin ücretleri de taksi, otel karşılaması gibi servislerle kıyaslandığında çok yüksek sayılmaz. Hatta, eğer 3-4 kişilik bir grupsanız havaalanı ulaşım paketleri taksiden, grubun büyüklüğüne göre metrodan bile daha uygun fiyatlı hale gelebiliyor.

Bu sebeple yazının başında Dubai Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Paketlerinden örnekler vermek istiyorum. Eğer size, grubunuza, planlarınıza uyuyorsa bu paketlerden birini seçebilirsiniz.

Dubai International Havaalanı Otel Transfer Paketi: Kişi başı 68 AED’den başlayan fiyatlarıyla bu paket daha çok tek başına veya en fazla 2 kişi olarak seyahat edenlere hitap ediyor.

Klimalı ve konforlu araçlarla uçağınızın geliş saati doğrultusunda karşılanıp otelinize ulaşımınız sağlanıyor. Bu paket tek yön olup, dönüşünüzde ya başka bir yol seçmeli veya aynı paketten tekrar satın almalısınız. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Dubai International Havaalanı Dubai veya Sharjah’daki Otellere Transfer: Bu paketin bir öncekinden farkı; eğer oteliniz Sharjah kentinde ise de bu transfer hizmetinden faydalanabiliyor olmasınız. Aynı şekilde uçuşunuz doğrultusunda havaalanında karşılanıp, klimalı ve son derece konforlu araçlarla otelinize transfer sağlanıyor. Bu seçeneğin fiyatı ise kişi başı 150 AED. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Dubai International Havaalanı Dubai, Sharjah veya Ajman Kentlerindeki Otellere Transfer Paketi: Dubai International Havaalanı’ndan Dubai’deki, Sharjah veya Ajman’daki otellere konforlu ve klimalı araçlarla transfer paketi olan bu seçeneği en fazla 3 kişilik grup olarak satın alabiliyorsunuz. Paketin grup fiyatı ise 280 AED. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Dubai International Havaalanı Abu Dhabi Transferi: Dubai International Havaalanı’na inip de Abu Dhabi’ye geçmesi gerekenler havaalanı ulaşımında en çok sorun yaşayanlar diyebilirim. Çünkü bu rotada çok fazla toplu taşıma seçeneği yok.

Kişi başı 238 AED ücreti olan bu transfer paketi ile havaalanında karşılanıp, konforlu araçlarla hızla Abu Dhabi’deki otelinize geçebilirsiniz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Dubai International Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Dubai havaalanı ulaşım Dubai International

DXB koduyla bilinen Dubai International Havaalanı sadece Dubai’nin değil, dünyanın da en büyük, en kalabalık havalimanlarından. O yüzden de Dubai Havaalanı Şahir Merkezi Ulaşım yazısında ilk olarak bu havaalanından bahsetmek istiyorum.

Yılda 400.000’e yakın uçağın iniş kalkış yaptığı, 100 milyona yakın yolcu trafiğine sahip olan havaalanı 3 terminale sahip. Aslında bu terminaller de birbirine çok uzak sayılmaz ama Dubai International Havaalanı çevresindeki dev otobanları ve hava sıcaklığını düşünecek olursanız terminaller arasında yürüyerek ulaşım sağlamak mümkün değil.

Dolayısıyla eğer yolculuğunuz bu havaalanına ise, ineceğiniz terminali biletinizde kontrol etmeniz ve ona göre program yapmanız son derece önemli. Ki bunun sebebini “metro” kısmına geldiğimizde anlatacağım.

Shuttle Bus

shuttle Dubai şehir merkezi havaalanı arası ulaşım

Dubai International Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında herhangi bir shuttle bus (bizdeki Havaş, Havataş benzeri) yer almıyor. Dolayısıyla bu seçeneği elemelisiniz.

Metro

Dubai havaalanı şehir merkezi arası ulaşım metro

Metro, Dubai’de toplu taşıma seçenekleri arasında en hızlısı diyebilirim. Dubai International Havaalanı şehir merkezi arasını (tabii otelinizin yerine göre de değişiyor) 25 dakika ile 40 dakika arasında alabilirsiniz.

Ancak burada önemli bir notum var:

Dubai Havaalanı’nda Terminal 1 ve 3’e metro ile ulaşım mümkünken, Terminal 2‘ye (genelde Fly Dubai uçakları kullanıyor, çok nadiren de başka havayolları firmaları) metro ile ulaşım mümkün değil. Eğer Terminal 2’ye inecekseniz sizin alternatifleriniz arasında metro yok.

NOT: Terminal 1 ve 3 arasında karşılıklı sefer yapan ücretsiz havaalanı shuttle otobüsleri var, ki zaten 1’den 3’e veya 3’den 1’e gitmeniz gerektiğinde ayrıca metroyu da kullanabiliyorsunuz. Ancak Terminal 2’ye herhangi bir shuttle otobüsü gelip gitmiyor (diğer terminallerden), o yüzden 1 veya 3. Terminale geçer, oradan metroya binerim diye düşünmemelisiniz.

Dubai havaalanı transfer seçenekleri metro

Dubai’de iki metro hattı var; kırmızı hat ve yeşil hat olmak üzere. Havaalanı Terminal 1 ve Terminal 3’den geçen kırmızı hat. Ancak eğer gitmek istediğiniz yer yeşil hat üzerindeyse Union veya Burjuman İstasyonları’nda bu iki hat arasında aktarma yapabilirsiniz.

Dubai Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri yazısının başında da belirttiğim gibi metro ile Terminal 2’ye ulaşım yok.

Metro ücretleri ise hem alacağınız biletin tipine, hem de seyahat ettiğiniz mesafeye göre değişiklik gösteriyor. Bunu belirttikten sonra bilet fiyatlarından da bahsedeyim.

Dubai’de hem metro hem de otobüsle toplu taşımada NOL isimli kart kullanılıyor. Bu kartın Silver ve Gold versiyonları var. Eğer kentte metroyu birden fazla kullanacaksanız bu kartlardan birini edinmenizi öneririm.

Aradaki fark ise; metroların son kabinleri (ki diğer vagonlarla arasındaki bağlantı kapatılmış) Gold Card sahiplerine tahsis edilmiş. Bu kabinler için; çok daha az yolcunun olduğu, daha fazla oturma yerinin olduğu konforlu kabinler diyebilirim. Gold kabinlerine binmek için bekleme peronunda yerdeki ve kapılardaki işaretlere bakın. “Gold” yazan yerde bekleyin, yeterli.

Dubai havaalanı şehir merkezi arası ulaşım metro

Silver veya Gold, kartların her ikisinin de fiyatı 25 AED. Ve bunun sadece 6 AED’si kart ücreti. Dolayısıyla kartı ilk aldığınızda içinde 19 AED zaten yüklü oluyor.

Bu iki kartın bölgeler arası seyahat ücretleri ise;

  • Aynı bölge içinde seyahat Silver Card ile 3 AED, Gold Card ile 6 AED,
  • Birbirine komşu iki bölge arasında seyahat Silver Card ile 5 AED, Gold Card ile 10 AED,
  • Birbirine komşu olmayan bölgeler arasında seyahat Silver Card ile 7,5 AED, Gold Card ile 15 AED.
  • Yukarıdaki metro haritası görselinde bölgeler de gösterilmiştir (Zone 1-2-5 ve 6 şeklinde).

Dubai havaalanı ulaşım

Eğer Dubai’ye gittiğinizde metroyu sadece birkaç defa kullanacaksanız yukarıdaki kartlardan almak yerine tek veya iki kullanımlık Red Card alabilirsiniz. Bu kartın fiyatı 2 AED. Ki bu Red Card da isterseniz normal kabinlerde, isterseniz daha konforlu olan Gold kabinlerde seyahat etmenize olanak sağlıyor. Bu kart ile seyahat ücretleri ise;

  • Aynı bölge içinde seyahat normal kabinler için 4 AED, Gold kabin için 8 AED,
  • Birbirine komşu iki bölge arasında seyahat normal kabinler için 6 AED, Gold kabin için 12 AED,
  • Birbirine komşu olmayan bölgeler arasında seyahat normal kabinler için 8,5 AED, Gold kabin için 17 AED.

Almak istediğiniz ister Silver veya Gold NOL Card olsun, ister tek binişlik Red Card olsun, bunları tüm metro istasyonlarında turnikelere geçmeden önceki makinelerden kredi kartı veya nakit (tabii ki AED) kullanarak satın alabiliyorsunuz.

Otobüs

Dubai havaalanı ulaşım havaalanı otobüsü

Dubai Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri arasında bir başka uygun fiyatlı seçenek de otobüs. Ki Dubai’deki otobüslerin de klimalı ve son derece konforlu olduğundan emin olabilirsiniz. Sadece, seyahat süresi metroya göre daha uzun, genellikle metro süresinin iki katı kadar.

7 gün, 24 saat boyunca sürekli sefer yapan otobüslerin duraklarını Terminal 1, 2 ve 3’ün hepsinde, “Arrivals” binasından dışarı çıktığınızda göreceksiniz.

Terminal 1 ve 3 için;  C01 no’lu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Terminal 2 için;  31, 32C, 33 ve 43 no’lu otobüsler Terminal 2’den kalıyor veya ara durak olarak buradan geçiyor.

Bu hatların güzergahındaki durakları şu linkte * kontrol edebilir (arama kutucuğuna otobüs numarasını yazmanız yeterli), otelinize veya gitmek istediğiniz yere göre size uyan hattı seçebilirsiniz.

  • moovitapp.com/index/en/public_transit-line-C1-Dubai_Abu_Dhabi-3824-864212-428232-0

Dubai’de de otobüslerde NOL Cardlar veya tek binişlik kartlar geçerli, herhangi bir şekilde otobüste nakit ödeme yapmanız mümkün değil. Fiyatlar ise 5 AED’den başlıyor. Bu kartları metro kısmında bahsettiğim gibi metro girişlerinden satın alabilirsiniz.

Ben Dubai seyahatimde otobüs kullanmadım ancak otobüs duraklarında da satılıyor olabilir. Yine de önceden kontrol etmenizde fayda var.

Taksi

Dubai havaalanı ulaşım taksi

Dubai Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden biri de elbette taksi. Eğer otelinize hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşmak istiyorsanız her üç terminalin de çıkışında lisanslı havaalanı taksileri mevcut.

Günün hangi saatinde indiğinize göre burada kuyruk olabilir ancak taksi sayısı yüzlerce olduğu için sıra çok çabuk ilerliyor.

Bu arada havaalanı taksileri de ikiye ayrılıyor. Erkek şoförlerin kullandığı ve erkek veya kadın tüm müşterilerin binebileceği taksiler ile, bayan şoförlerin kullandığı ve sadece bayan müşteri alan taksiler. Ki bu bayan müşteri alan taksileri tavanının pembe olmasından tanıyabilirsiniz.

Şoförlerin tamamının İngilizce konuşabildiği Dubai’de şehir içi taksimetre açılışı 5 AED. Ancak havaalanı taksileri için taksimetre açılışı 25 AED. Bunun üzerine kilometre başına da 1,96 AED ücret yazıyor. Bu şekilde gitmek istediğiniz yerin mesafesine göre taksi ücretini önden hesaplayabilirsiniz.

Otel Servisi

Dubai havaalanı şehir merkezi arası ulaşım otel servisi

Dubai Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden sonuncusu ise hemen her şehirde bulabileceğiniz, otellerin havaalanı karşılama servisi.

Bu tarz hizmetlerin fiyatları çok düşük olmasa da, otelin tarifesine göre bazen uygun fiyatlı olabiliyor. Konforu ise yadsınamaz. En ufak bir çaba sarfetmeden havaalanında karşılanıp direkt otelinize ulaştırılıyorsunuz. Ki bazı oteller, bazı dönemlerde ücretsiz havaalanı karşılama hizmeti de sunabiliyor.

Eğer Booking.com kullanıyorsanız, otel rezervasyonunuzu yaparken seçtiğiniz otelin böyle bir servisi var mı, varsa ücreti ne kadar gibi bilgileri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun için seçtiğiniz otelin sayfasında “en popüler özellikler” listesine bakmanız yeterli.

Dubai Sharjah Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Sharjah Havaalanı Dubai havaalanı ulaşım

SHJ koduyla bilinen Sharjah Havaalanı Dubai’nin kuzeydoğusunda, şehir merkezi olarak tanımlanan Downtown’dan 40 kilometre uzaklıkta olan bir havalimanı. Ki aslında Sharjah tamamen başka bir şehir ancak yine de zaman zaman Dubai’ye gidenler tarafından bu havalimanı tercih edilebiliyor.

Daha küçük ve çok sık kullanılmayan bir havaalanı olmakla birlikte yine de Dubai Havaalanı şehir merkezi yazısında bu havaalanından da Dubai’ye ulaşım hakkında bilgiler vermek istiyorum. Bir kişinin bile işine yarasa yeter.

Air Arabia Shuttle Otobüsleri

Dubai havaalanı ulaşım Air Arabia Shuttle

Bizdeki Havaş veya Havaist gibi sadece havaalanına hızlı ve konforlu ulaşım sağlayan shuttle otobüsleri Sharjah Havaalanı’nda mevcut. Air Arabia‘nın bu otobüsleri ile Dubai’ye ve Dubai’den ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Sharjah Havaalanı Dubai ulaşımı için 08:00 – 23:30 saatleri arasında, Dubai Sharjah Havaalanı ulaşımı için 10:30 – 11:30 arasında sefer yapan otobüslerin tek yön ücreti 20 AED. Bu otobüslerin Dubai’deki istasyonu Al Ghurair Center.

Otobüs & Metro

Dubai havaalanı şehir merkezi arası ulaşım

Sharjah Havaalanı Dubai şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden biri de, zamanınız var bütçeniz yoksa önce otobüs, ardından metroya binmek.

Bunun için havaalanından 111 numaralı otobüse binerek Rashidiya Metro İstasyonu’nda inmeli ve buradan kalkan Dubai metrosunun kırmızı hattına binerek gitmek istediğiniz yere devam etmelisiniz.

Sharjah Havaalanı Rashidiya Metro İstasyonu arası otobüs ücreti 10 AED. Metro ücretlerinden ise yazının başında bahsetmiştim.

Tabii gideceğiniz yere de bağlı ancak tüm yolculuk ortalama 1 saat sürüyor.

Taksi

Sharjah Havaalanı için de herkesi kabul eden taksiler ve sadece bayan müşteri alan pembe tavanlı taksiler geçerli. Burada taksimetre açılışı 20 AED.

Dubai Al Maktoum Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Al Maktoum Havaalanı Dubai havaalanı transfer

Dubai World Central olarak da adlandırılan ve DWC kısa koduyla bilinen Al Maktoum  Havaalanı 2013’de açılan, emirliğin en yeni havaalanlarından.

Kentin güneybatısında, şehir merkezi Downtown’’dan 52 kilomtere mesafede yer alan havaalanının uzun vadede potansiyelini arttırma planları olsa da şimdilik küçük ve az uçuşun gerçekleştiği bir yer diyebilirim.

Ancak ben Dubai Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri yazısında yine de buradan bahsetmek istiyorum, ki ihtiyacı olanlar olabilir.

Shuttle Bus & Metro

Dubai havaalanı şehir merkezi arası ulaşım metro

Uygun fiyatlı Dubai Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında yer alan shuttle otobüsü ve ardından metro aynı zamanda hızlı da bir toplu taşıma seçeneği.

Havaalanı çıkışında F55 numaralı otobüslere biniyorsunuz, bu otobüsler başka bir durakta durmadan Ibn Battuta Metro İstasyonu’na gidiyor. Oradan da metro kırmızı hattına binerek istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Otobüs

Eğer oteliniz metro güzergahında değilse veya tercih etmiyorsanız ikinci seçeneğiniz de Al Maktoum Havaalanı çıkışında F55A numaralı otobüslere binerek Satwa Otobüs Terminali’ne gitmek. Ve oradan da taksi veya otobüsle otelinize geçmek.

Yalnız bu otobüsler expres değil, dolayısıyla pek çok durakta duruyor. Rotasını ve duraklarını şu linkte * görebilirsiniz. Biraz uzun sürmekle birlikte en ucuz yol olduğunu söyleyebilirim.

  • al-maktoum-airport.com/Public-Transport.aspx

Taksi

Dubai havaalanı ulaşım

Tüm havaalanlarında olduğu gibi belki bir miktar pahalı ancak konforlu bir ulaşım seçeneği olan taksileri Al Maktoum Havaalanı çıkışında bulabilirsiniz.

Uzun süre sırada beklemenize gerek kalmadan binebileceğiniz taksilerin taksimetre açılışı 10 AED. Bunun üzerine kilometre başına 1,93 AED ödeniyor. Şehir merkezinden uzaklığını da göze aldığınızda ortalama 120-160 AED arası ödemeniz gerekecektir.

Özetle Dubai Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Dubai havaalanı ulaşım

Dubai’de ve yakınında yer alan 3 havaalanından şehir merkezine ulaşım hakkında tüm seçenekleri anlattıktan sonra bir özetle toparlayayım isterseniz.

Öncelikle hangi havaalanına inerseniz inin, eğer tercihiniz konfordan yanaysa, 3-4 kişilik bir grupsanız veya şehirde yolunuzu bulmakla ilgili endişeleriniz varsa yazının başında bahsettiğim özel karşılama hizmetlerini satın almanızı öneririm. Bu şekilde size maliyeti belki biraz daha yüksek olur ancak konforlu ve telaşsız bir ulaşım sağlarsınız. Bunun dışında…

Eğer kente varışınız Dubai Havaalanı’nın 1. Veya 3. Terminalleri üzerinden olacaksa ve oteliniz de metro güzergahı üzerindeyse metro sizin için hem en ucuz, hem de en hızlı ve konforlu seçenek.

Ancak aynı havaalanının 2. Terminali’ne iniyorsanız otelinize ya taksi ile ya da yazı başında önerdiğim özel karşılama hizmetleri ile gidebilirsiniz.

Al Maktoum veya Sharjah Havaalanları‘na iniyorsanız, kararı bütçeniz veriyor. Kısıtlı bir bütçeniz varsa otobüs veya otobüs&metro seçeneklerini, bütçeniz uygunsa taksi veya özel karşılama hizmetlerini tavsiye ederim.

Dubai Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri yazısında kentteki havaalanlarından şehir merkezine ulaşım yolları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Yakınlara buraya bir seyahat planlıyorsanız;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top