Dubai Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

“Dubai Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?” diye araştırma yapıyorsanız görebileceğiniz en düzenli ve disiplinli alternatiflere hazır olmalısınız.

Dünyanın en hareketli şehirlerinden olan Dubai, eğer daha önceden hiç gitmediyseniz, gözünüzü korkutmasın. Şehrin, hemen her alanda olduğu gibi, toplu taşımada da mükemmel işleyen bir sistemi var.

Dubai Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri yazısında size maliyetleriyle birlikte tüm alternatiflerden bahsedeceğim. Eğer iş için gitmiyorsanız, orada sizi karşılayacak kişiler de yoksa yazının sonunda şehir merkezine veya nerede olursa olsun otelinize gitmek son derece kolay olacak.

Dubai Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Dubai Havaalanı Transfer

DXB koduyla bilinen Dubai Uluslararası Havalimanı sadece Dubai’nin değil, dünyanın da en büyük, en kalabalık havalimanlarından. O yüzden de Dubai Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım yazısında ilk olarak bu havaalanından bahsetmek istiyorum.

Yılda 400.000’e yakın uçağın iniş kalkış yaptığı, 100 milyona yakın yolcu trafiğine sahip olan havaalanı 3 terminale sahip. Aslında bu terminaller de birbirine çok uzak sayılmaz ama Dubai Uluslararası Havalimanı çevresindeki dev otobanları ve hava sıcaklığını düşünecek olursanız terminaller arasında yürüyerek ulaşım sağlamak mümkün değil.

Dolayısıyla eğer yolculuğunuz bu havaalanına ise, ineceğiniz terminali biletinizde kontrol etmeniz ve ona göre program yapmanız son derece önemli. Ki bunun sebebini “metro” kısmına geldiğimizde anlatacağım.

1. Metro

Dubai Havaalanı metrosu

Metro, Dubai’de toplu taşıma seçenekleri arasında en hızlısı diyebilirim. Dubai International Havaalanı şehir merkezi arasını (tabii otelinizin yerine göre de değişiyor) 25 dakika ile 40 dakika arasında alabilirsiniz. Ancak burada önemli bir notum var:

Dubai Havaalanı’nda Terminal 1 ve 3’e metro ile ulaşım mümkünken, Terminal 2’ye (genelde Fly Dubai uçakları kullanıyor, çok nadiren de başka havayolları firmaları) metro ile ulaşım mümkün değil. Eğer Terminal 2’ye inecekseniz sizin alternatifleriniz arasında metro yok.

NOT

Terminal 1 ve 3 arasında karşılıklı sefer yapan ücretsiz havaalanı shuttle otobüsleri var, ki zaten 1’den 3’e veya 3’den 1’e gitmeniz gerektiğinde ayrıca metroyu da kullanabiliyorsunuz. Ancak Terminal 2’ye herhangi bir shuttle otobüsü gelip gitmiyor (diğer terminallerden), o yüzden 1 veya 3. Terminale geçer, oradan metroya binerim diye düşünmemelisiniz.

Dubai’de iki metro hattı var; kırmızı hat ve yeşil hat olmak üzere. Havaalanı Terminal 1 ve Terminal 3’den geçen kırmızı hat. Ancak eğer gitmek istediğiniz yer yeşil hat üzerindeyse Union veya BurJuman İstasyonları’nda bu iki hat arasında aktarma yapabilirsiniz.

Dubai Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri yazısının başında da belirttiğim gibi metro ile Terminal 2’ye ulaşım yok.

Metro ücretleri ise hem alacağınız biletin tipine, hem de seyahat ettiğiniz mesafeye göre değişiklik gösteriyor. Bunu belirttikten sonra bilet fiyatlarından da bahsedeyim.

Dubai’de hem metro hem de otobüsle toplu taşımada NOL isimli kart kullanılıyor. Bu kartın Silver ve Gold versiyonları var. Eğer kentte metroyu birden fazla kullanacaksanız bu kartlardan birini edinmenizi öneririm.

Aradaki fark ise; metroların son kabinleri (ki diğer vagonlarla arasındaki bağlantı kapatılmış) Gold Card sahiplerine tahsis edilmiş. Bu kabinler için; çok daha az yolcunun olduğu, daha fazla oturma yerinin olduğu konforlu kabinler diyebilirim. Gold kabinlerine binmek için bekleme peronunda yerdeki ve kapılardaki işaretlere bakın. “Gold” yazan yerde bekleyin, yeterli.

Silver veya Gold, kartların her ikisinin de fiyatı 25 AED. Ve bunun sadece 6 AED’si kart ücreti. Dolayısıyla kartı ilk aldığınızda içinde 19 AED zaten yüklü oluyor.

Bu iki kartın bölgeler arası seyahat ücretleri ise;

  • Aynı bölge içinde seyahat Silver Card ile 4 AED, Gold Card ile 8 AED,
  • Birbirine komşu iki bölge arasında seyahat Silver Card ile 6 AED, Gold Card ile 12 AED,
  • Birbirine komşu olmayan bölgeler arasında seyahat Silver Card ile 8,5 AED, Gold Card ile 17 AED.
  • Yukarıdaki metro haritası görselinde bölgeler de gösterilmiştir (Zone 1-2-5 ve 6 şeklinde).

Eğer Dubai’ye gittiğinizde metroyu sadece birkaç defa kullanacaksanız yukarıdaki kartlardan almak yerine tek veya iki kullanımlık Red Card alabilirsiniz. Bu kartın fiyatı 2 AED. Ki bu Red Card da isterseniz normal kabinlerde, isterseniz daha konforlu olan Gold kabinlerde seyahat etmenize olanak sağlıyor. Bu kart ile seyahat ücretleri ise;

  • Aynı bölge içinde seyahat normal kabinler için 4 AED, Gold kabin için 8 AED,
  • Birbirine komşu iki bölge arasında seyahat normal kabinler için 6 AED, Gold kabin için 12 AED,
  • Birbirine komşu olmayan bölgeler arasında seyahat normal kabinler için 8,5 AED, Gold kabin için 17 AED.

Almak istediğiniz ister Silver veya Gold NOL Card olsun, ister tek binişlik Red Card olsun, bunları tüm metro istasyonlarında turnikelere geçmeden önceki makinelerden kredi kartı veya nakit (tabii ki AED) kullanarak satın alabiliyorsunuz.

2. Otobüs

Dubai Havaalanı Otobüsü

Dubai Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri arasında bir başka uygun fiyatlı seçenek de otobüs. Ki Dubai’deki otobüslerin de klimalı ve son derece konforlu olduğundan emin olabilirsiniz. Sadece, seyahat süresi metroya göre daha uzun, genellikle metro süresinin iki katı kadar.

7 gün, 24 saat boyunca sürekli sefer yapan otobüslerin duraklarını Terminal 1, 2 ve 3’ün hepsinde, “Arrivals” binasından dışarı çıktığınızda göreceksiniz.

Terminal 1 ve 3 için;  C01 no’lu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Terminal 2 için;  31, 32C, 33 ve 43 no’lu otobüsler Terminal 2’den kalıyor veya ara durak olarak buradan geçiyor.

Bu hatların güzergahındaki durakları aşağıdaki kontrol edebilir (arama kutucuğuna otobüs numarasını yazmanız yeterli), otelinize veya gitmek istediğiniz yere göre size uyan hattı seçebilirsiniz, tıklayın.

Dubai’de de otobüslerde NOL Cardlar veya tek binişlik kartlar geçerli, herhangi bir şekilde otobüste nakit ödeme yapmanız mümkün değil. Fiyatlar ise 5 AED’den başlıyor. Bu kartları metro kısmında bahsettiğim gibi metro girişlerinden satın alabilirsiniz.

Ben Dubai seyahatimde otobüs kullanmadım ancak otobüs duraklarında da satılıyor olabilir. Yine de önceden kontrol etmenizde fayda var.

3. Taksi

Dubai Havaalanı Taksisi

Dubai Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden biri de elbette taksi. Eğer otelinize hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşmak istiyorsanız her üç terminalin de çıkışında lisanslı havaalanı taksileri mevcut.

Günün hangi saatinde indiğinize göre burada kuyruk olabilir ancak taksi sayısı yüzlerce olduğu için sıra çok çabuk ilerliyor.

Bu arada havaalanı taksileri de ikiye ayrılıyor. Erkek şoförlerin kullandığı ve erkek veya kadın tüm müşterilerin binebileceği taksiler ile, bayan şoförlerin kullandığı ve sadece bayan müşteri alan taksiler. Ki bu bayan müşteri alan taksileri tavanının pembe olmasından tanıyabilirsiniz.

Şoförlerin tamamının İngilizce konuşabildiği Dubai’de şehir içi taksimetre açılışı 5 AED. Ancak havaalanı taksileri için taksimetre açılışı 25 AED. Bunun üzerine kilometre başına da 1,96 AED ücret yazıyor. Bu şekilde gitmek istediğiniz yerin mesafesine göre taksi ücretini önden hesaplayabilirsiniz.

3. Özel Transferler

Dubai Havaalanı Özel Araçlar

Dubai her ne kadar sistemli ve düzenli bir şehir olsa da, özellikle zamanı kısıtlı olanlar için otobüsle, metroyla, taksiyle hiç uğraşmamak, kişiye veya gruplara özel servisleri kullanmak son derece avantajlı olabiliyor.

Üstelik bu transfer paketlerinin ücretleri de taksi, otel karşılaması gibi servislerle kıyaslandığında çok yüksek sayılmaz. Hatta, eğer 3 – 4 kişilik bir grupsanız havaalanı ulaşım paketleri taksiden, grubun büyüklüğüne göre metrodan bile daha uygun fiyatlı hale gelebiliyor. Aşağıda sizlere örnek bir tur önerisi de vereyim ancak siz de araştırıp başka paketler bulabilirsiniz.

Dubai International Havaalanı Otel Transfer Paketi: Paket iki kişi birlikte seyahat edenler için ideal. Ancak 3 ya da 4 kişi olduğunda da küçük bir fark karşılığında aynı konforu satın alabiliyorsunuz.

Bu özel transfer hizmeti ile klimalı ve konforlu araçlarla uçağınızın geliş saati doğrultusunda karşılanıp otelinize ulaşımınız sağlanıyor. Paket tek yön olup, dönüşünüzde ya başka bir yol seçmeli veya aynı paketten tekrar satın almalısınız.

4. Otel Servisi

Dubai Havaalanı Transfer Paketleri

Dubai Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden sonuncusu ise hemen her şehirde bulabileceğiniz, otellerin havaalanı karşılama servisi.

Bu tarz hizmetlerin fiyatları çok düşük olmasa da, otelin tarifesine göre bazen uygun fiyatlı olabiliyor. Konforu ise yadsınamaz. En ufak bir çaba sarf etmeden havaalanında karşılanıp direkt otelinize ulaştırılıyorsunuz. Ki bazı oteller, bazı dönemlerde ücretsiz havaalanı karşılama hizmeti de sunabiliyor.

Eğer Booking.com kullanıyorsanız, otel rezervasyonunuzu yaparken seçtiğiniz otelin böyle bir servisi var mı, varsa ücreti ne kadar gibi bilgileri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun için seçtiğiniz otelin sayfasında “en popüler özellikler” listesine bakmanız yeterli.

5. Shuttle Bus

Dubai International Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında herhangi bir shuttle bus (bizdeki Havaş, Havataş benzeri) yer almıyor. Dolayısıyla bu seçeneği elemelisiniz.

Özetle Dubai Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Dubai havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir?

Dubai Havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir sorusuna cevap veren tüm seçenekleri anlattıktan sonra bir özetle toparlayayım isterseniz.

Öncelikle eğer tercihiniz konfordan yanaysa, 3-4 kişilik bir grupsanız veya şehirde yolunuzu bulmakla ilgili endişeleriniz varsa yazının başında bahsettiğim özel karşılama hizmetlerini satın almanızı öneririm. Bu şekilde size maliyeti belki biraz daha yüksek olur ancak konforlu ve telaşsız bir ulaşım sağlarsınız. Bunun dışında…

Eğer kente varışınız Dubai Havaalanı’nın 1. Veya 3. Terminalleri üzerinden olacaksa ve oteliniz de metro güzergahı üzerindeyse metro sizin için hem en ucuz, hem de en hızlı ve konforlu seçenek.

Ancak aynı havaalanının 2. Terminali’ne iniyorsanız otelinize ya taksi ile ya da yazı başında önerdiğim özel karşılama hizmetleri ile gidebilirsiniz.

Dubai Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri yazısında kentteki havaalanlarından şehir merkezine ulaşım yolları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Yakınlara buraya bir seyahat planlıyorsanız;

“Dubai Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım” üzerine 7 yorum

Yorum yapın