Ortadoğu

Adını coğrafi açıdan Avrupa ülkelerini dünyanın merkezine koyan bir anlayışın sonucu olarak edinen Orta Doğu, tarihin ilk dönemlerinden itibaren pek çok medeniyetin kurulduğu, büyük dinlerin ortaya çıktığı, doğal güzelliklerin ve iklimsel aşırılıkların olduğu bir bölge. Bu nedenlerden dolayı günümüzde Orta Doğu ülkeleri din ve tarih temelli kültür turizminin yanı sıra eğlence amaçlı tatiller için de önemli destinasyonlar olarak kabul görüyor.

Ülkemizden Lübnan, Mısır, İran, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi bölge ülkelerine ulaşım, hava yolu şirketlerinin düzenlediği direkt seferler sayesinde kolaylıkla sağlanabiliyor. Orta Doğu’nun kıyı kesimleri ılıman iklim sayesinde dört mevsim seyahat edilebilen bölgelerken, iç kesimlerde hüküm süren çöl iklimi özellikle yaz mevsiminin aşırı sıcak geçmesine neden oluyor. Mistik havası nedeniyle dünyanın dört bir yanından gezginleri kendisine çeken Orta Doğu’da Dubai ve Abu Dhabi ekonomik açıdan gelişmişlik düzeyleri yüksek olması nedeniyle alışveriş imkânları, konaklama seçenekleri fazla olan şehirler öne çıkıyorlar.

“Orta Doğu’nun Paris’i” olarak anılan Beyrut bölgeye özgü eğlence mekânları, Şarm El Şeyh Kızıldeniz’in eşsiz güzelliklerine açılan dalış noktalarıyla ün kazanmış. Tarih meraklılarıysa Nil Havzası’nın yanı sıra İsfahan, Kudüs, Şiraz gibi şehirleri tercih ediyor. Mutfak kültürünü oluşturan bol baharatlı ve etli yemekleri içerisinden kendi damak tadınıza uygun lezzetleri rahatlıkla bulabileceğiniz Orta Doğu’da güvenli ve konforlu birçok konaklama tesisi bulunuyor.

Scroll to Top