Ortadoğu

Adını coğrafi açıdan Avrupa ülkelerini dünyanın merkezine koyan bir anlayışın sonucu olarak edinen Orta Doğu, tarihin ilk dönemlerinden itibaren pek çok medeniyetin kurulduğu, büyük dinlerin ortaya çıktığı, doğal güzelliklerin ve iklimsel aşırılıkların olduğu bir bölge. Bu nedenlerden dolayı günümüzde Orta Doğu ülkeleri din ve tarih temelli kültür turizminin yanı sıra eğlence amaçlı tatiller için de önemli destinasyonlar olarak kabul görüyor.

Ülkemizden Lübnan, Mısır, İran, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi bölge ülkelerine ulaşım, hava yolu şirketlerinin düzenlediği direkt seferler sayesinde kolaylıkla sağlanabiliyor. Orta Doğu’nun kıyı kesimleri ılıman iklim sayesinde dört mevsim seyahat edilebilen bölgelerken, iç kesimlerde hüküm süren çöl iklimi özellikle yaz mevsiminin aşırı sıcak geçmesine neden oluyor. Mistik havası nedeniyle dünyanın dört bir yanından gezginleri kendisine çeken Orta Doğu’da Dubai ve Abu Dhabi ekonomik açıdan gelişmişlik düzeyleri yüksek olması nedeniyle alışveriş imkânları, konaklama seçenekleri fazla olan şehirler öne çıkıyorlar.

“Orta Doğu’nun Paris’i” olarak anılan Beyrut bölgeye özgü eğlence mekânları, Şarm El Şeyh Kızıldeniz’in eşsiz güzelliklerine açılan dalış noktalarıyla ün kazanmış. Tarih meraklılarıysa Nil Havzası’nın yanı sıra İsfahan, Kudüs, Şiraz gibi şehirleri tercih ediyor. Mutfak kültürünü oluşturan bol baharatlı ve etli yemekleri içerisinden kendi damak tadınıza uygun lezzetleri rahatlıkla bulabileceğiniz Orta Doğu’da güvenli ve konforlu birçok konaklama tesisi bulunuyor.

Dubai gezilecek yerler listesi

Dubai Gezilecek Yerler

Tarihi ve geleneksel yönü pek güçlü olmasa da dünyanın en dikkat çeken turizm şehirlerinden biri Dubai. Petrol zenginliği ile gelen hızlı yatırımların sonucunda Dubai gezilecek yerler listesine dünyanın en ultra modern yapılarını, lüks eğlence mekanlarını ve gösterişli yerlerini yazmak mümkün.

Dubai'de nerede alışveriş yapılır?

Dubai’de Nerede Alışveriş Yapılır?

Dubai’de nerede alışveriş yapılır diye araştırıyorsanız çok şanslısınız. Döviz kurlarının artması ciddi bir sorun ancak KDV’siz alışveriş burada hala geçerli ve kendinize iyi kötü bir bütçe belirleyebildiyseniz hem alışverişin keyfini çıkarabilir, hem orijinal ürünleri diğer ülkelere kıyasla daha uygun fiyata alabilir hem de binlerce çeşit arasından beğenilerinize en çok uyanı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Dubai'de ne yenir?

Dubai’de Ne Yenir? En Popüler 17 Lezzet

“Dubai’de ne yenir?” Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı olan ve ihtişamıyla dünyanın birçok yerinden turist çeken Dubai, mutfağıyla da ziyaretçilerine çok çeşitli lezzetler sunar. Amerikalı ve Avrupalı göçmenlerin ağırlıkta olduğu şehri ziyaret ettiğinizde çok farklı kültürlerin izlerini yemeklerde de görebilirsiniz.

Dubai Havaalanı Ulaşım Araçları

Dubai Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

“Dubai Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?” diye araştırma yapıyorsanız görebileceğiniz en düzenli ve disiplinli alternatiflere hazır olmalısınız.

Dubai gezi rehberi blog, Dubai gezi notları

Dubai Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki en çok ziyaretçi çeken destinasyonların başında geliyor. Kentin neden bu kadar popüler olduğu konusunda tüm ipuçlarını Dubai gezi rehberi dâhilinde elimden geldiğince sıralamaya çalıştım.