Dubai'den ne alınır

Dubai Alışveriş Rehberi & Dubai’den Ne Alınır?

Dubai alışveriş konusunda eskiden tam bir Cennet olsa da günümüzde eski günlerini mumla aratır oldu. Ülkede yapılan alışverişlerde verginin olmayışı eskiden Dubai‘ye gezmek için giden kadar alışveriş için gidenlerin de olmasında önemli bir etkendi. Günümüzde ise fiyatlar yukarıda doğru çıksa da alışveriş severler için Dubai’de halen birçok seçenek var.

Dubai’de yer alan geleneksel çarşı ve pazarlarda alışveriş yapabileceğiniz gibi büyük alışveriş merkezlerinde de alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle Dubai’nin dört bir yanında yer alan birbirinden güzel ve büyük alışveriş merkezleri alışveriş sevenleri ülkelerine dolu bavullarla göndermekte başarılı olacak cinsten.

Dubai alışveriş konusunda zengin dedik peki Dubai’den ne alınır? Dubai’de ne alınır? sorusunun cevaplarına geçmeden önce alışveriş konusunda bilmeniz gereken bazı konulardan bahsedelim.

Dubai Alışveriş Konusunda Bilmeniz Gerekenler

İlk olarak, Birleşik Arap Emirlikleri‘nin yedi emirliğinden biri olan Dubai‘de geçerli para biriminin adı Dirhem. Kısaca AED olarak yazılan para biriminin değeri bizim Türk Lirası’ndan biraz yüksek. 1 AED = 1,56 TL civarında. (Eylül 2019 değeri)

Dirhem dışında alışverişlerinizde Amerikan Doları ya da Euro da kullanabilirsiniz. Ayrıca kredi kartınız eğer yurt dışı alışverişlerine açıksa kartınızı da kullanabilirsiniz.

Hatta bazı bankalar yurt dışında yapılacak harcamalarda taksit oranları bile sunuyor. Bu konuyu en detaylı bankanız ile görüşebilirsiniz. Dubai’de para bozdurmak için havaalanı, alışveriş merkezleri ya da dışarıdaki döviz bürolarını kullanabilirsiniz.

Dubai alışveriş saatleri bakımından Avrupa’ya nazaran farklı bir yapıda. Çarşıdaki dükkanlar genellikle 13.00-16.00 saatleri arasında kapalı olabiliyor. 16.00 açılan dükkanların çoğu 22.00‘ye da gece yarısına kadar açık oluyor.

Cuma günü ülkede resmi tatil olduğu için dükkanlar ya hiç açılmıyor ya da 15.00-16.00‘dan sonra açık kalıyor. Alışveriş merkezleri ise normal mesai saatleri arasında hizmetini veriyor.

Pazarlık her yerde olduğu gibi Dubai’de de önemli. Özellikle Deira‘da yer alan Altıncılar ve Baharatçılar Çarşısı gibi yerlerde bir şeyler alacaksanız mutlaka pazarlık edin. Hele bir de eş dost akrabaya bir şeyler alayım diyorsanız satın alacağınız miktar artacağı için pazarlık kozunuz iyice kuvvetlenir.

Fiyatı ne kadar düşürebileceğiniz ise sizin pazarlık gücünüze bağlı 🙂 Bana kalırsa özellikle toplu alışverişlerde en az %25-35 indirim olmalı. Gelelim Dubai’de alışveriş yapabileceğiniz en güzel yerlere.

Dubai’de Alışveriş Yapılacak Yerler

The Dubai Mall

The Dubai Mall: Dünyanın en büyük alışveriş merkezi. Ciddi bir alışveriş için en az 1-2 akşamınızı buraya ayırmanız gerekebilir.

Mall of the Emirates: Şehrin en büyük 2. alışveriş merkezi. İçerisinde SKI DUBAI adında bir de yapay kayak pisti yer alıyor.

Medinat Jumeirah: Burj Al Arab otelinin hemen yanında yer alan güzel bir çarşı. Dubai gezilecek yerler listemizde de yer alan bu ufak çarşıda daha çok hediyelik eşya alışverişi yapılıyor.

Ibn Battuta Mall: Adını bir kaşiften alan çarşıda 7 ülkeye ait bölüm bulunuyor. Hediyelik eşya alışverişi için de güzel bir yer.

Mercato: İtalyan tarzındaki bu alışveriş merkezi sahip olduğu farklı yapısı diğer alışveriş merkezlerinden ayrılıyor.

Deira: Dubai Creek’in kuzeyinde kalan bu semt Dubai’nin eski ticaret merkezi. Günümüzde halen toptancılar, altıncılar ve baharatçılar burada yer alıyor. Bazı sokaklarda gezerken kendimizi Tahtakale ya da Sirkeci’de geziyor gibi hissedebilirsiniz.

City Centre Deira: Dubai’nin en eski alışveriş merkezlerinden biri. Eğer Deira tarafına yolunuz düşerse göz atılabilir.

Altıncılar Çarşısı: Deira’da yer alan şehrin ünlü çarşısı. Birbirinden güzel ve abartılı takıları burada bulabilirsiniz. Alışverişlerde pazarlık yapmayı unutmayın.

Baharatçılar Çarşısı: Yine Deira’da yer alan bu çarşı, hem gezmek hem de bir şeyler almak için güzel bir nokta. Safran vb baharat alışverişlerinizi buradan yapabilirsiniz. Bazı dükkanlarda güzel ve ucuz hediyelik eşya satışı da yapılıyor.

Bunlar dışında Dubai’de daha onlarca alışveriş merkezi ve çarşı, pazar yer alıyor. Yukarıdakiler dışında vakti olanlar Tekstilciler Çarşısı, Parfümcüler Çarşısı, Burjuman Centre, Al Barsha Mall, Dubai Marina Mall ve WAFI Mall‘a göz atabilir.

Dubai’den ne alınır?

Dubai alışveriş konusunda tam bir Cennet dedik peki ama Dubai’den Ne Alınır? diye merak ediyorsanız işte size birbirinden güzel ürünler…

Elektronik Eşya

Dubai elektronik eşya alışverişi
Dubai’de elektronik eşya alışverişi denilince akıllara ilk olarak Apple ve Samsung markalı akıllı telefonlar ile tabletler geliyor.

Ülkede verginin olmayışı en çok elektronik eşya alışverişlerinde işinize yarayabilir. Yükte hafif ama pahada ağır ürünleri tercih edebilirsiniz.

Başta Iphone, Samsung telefon ve Ipad olmak üzere laptoplar, tabletler, kamera ve fotoğraf makinesi ihtiyaçlarınızı buradan sağlayabilirsiniz. Fiyatlarda en azından %15-25‘lik bir fark olacaktır.

Elektronik eşyaları Deira‘daki dükkanlarda bulabileceğiniz gibi alışveriş merkezlerinin markalı mağazalarında da bulabilirsiniz. Satılan ürünlerinin garanti kapsamında olması ve dolandırılma riskinin olmayışından dolayı bize göre bu tip ürünleri adı sanı belli olan, alışveriş merkezi içerisinde yer alan teknoloji mağazalarından almakta fayda var.

Ben fiyat karşılaştırmak için baktığımda The Dubai Mall içerisinde satılan bir Iphone marka telefonun Türkiye’ye göre %30 daha ucuz olduğunu görmüştüm.

Özellikle almak istediğiniz bir şey varsa önce ülkemizdeki fiyatını öğrenin sonra da Dubai’de alışverişe başlayın. Alışveriş öncesinde de tüm öğrenmek istediklerinizi satıcılara sorun. Apple ürünlerin güncel fiyatlarını da resmi siteden kontrol edebilirsiniz. Tıklayın.

Altın & Mücevher

Dubai Altıncılar Çarşısı
Dubai Altıncılar Çarşısı’nda satılan takıları görünce şaşırmanız garanti.

Eğer altın ya da mücevher eşya kullanmayı seviyorsanız Deira‘da yer alan Altıncılar Çarşısı’na göz atabilirsiniz. Burada 14, 18, 22 ve 24 ayar bilezikler, kolyeler, yüzükler, küpeler ve külçe altın ve mücevher satışı yapılıyor. Pazarlık etmeyi unutmayın.

Baharat

Dubai alışveriş Za'atar
Za’atar hem orijinal hem de lezzetli bir baharat karışımı.

Baharat kültürü bir Avrupalı gezgin için farklı anlam ifade ediyor olsa biz Türkler için pek da cazip bir ürün olmayabilir. Yine de Dubai’de bizim de ilgimizi çekebilecek çeşitli ürünler var.

Bunlardan ilki üstte görseli bulunan Za’atar. Türkçe karşılığı tam olarak yok. Genellikle bu kekikotu, güve otu, susam, tuz vb kuru baharatlardan oluşan bir karışım. Daha çok yoğurt üzerine serperek ya da lavaş arasına sürülerek tüketiliyor. Biz önceden bildiğimiz için bir miktar aldık.

Bunun dışında bizim Dubai alışveriş listemizde yer alan kakule Baharatçılar Çarşısı’nda ucuzdu. Kakuleyi sorduğumuzda ilk olarak bize orta kalite bir ürün gösterseler de sorana kalitelisini de çıkartıyorlar.

Vee tabi ki safran. Gram hesabı satılan ve çok pahalı bir ürün olan safranı yine bu çarşıda bulabilirsiniz. Bunlar dışında satılanları genel olarak İstanbul’daki Mısır Çarşısı‘nda da fazlasıyla bulursunuz.

Çilolatalı Hurma

Dubai hurma alışverişi
Çikolatalı hurmalar bana göre Dubai alışveriş listelerinin olmazsa olmaz ürünü. Görsel sizi yanıltmasın. Çikolatalı hurmalar genellikle çekirdeksiz hurmanın çikolata ile kaplanması yapılıyor.

Dubai alışveriş listelerinin olmazsa olmazı çikolatalı hurmalar. Hem ekonomik hem de bölgeye özgün bir hediye. Çikolatalı hurmaları Carrefour gibi marketlerde kalite kalite bulabileceğiniz gibi, havaalanında ya da Baharatçılar Çarşısı‘nda bulabilirsiniz. Kimi ürünler şaşalı ambalajlarda pahalıya satılırken kimileri ise kilo hesabı naylon poşetlerde satılıyor.

Açıkçası biz kendimiz için naylon poşette satılan ama tadı çok güzel olan ürünlerden aldık. Ciddi miktarda aldığımız için Baharatçılar Çarşısı’nda pazarlıkla fiyatı baya kırdık. Çikolatalı hurma dışında birçok kalite ve türde hurmayı şehir genelinde ve havaalanında bulabilirsiniz.

Hediyelik Eşyalar

Dubai'den ne alınır
Dubai’de satılan hediyelik eşyalardan bir kısmı. Magnetler genellikle orijinal oluyor.

Hediyelik eşyaları ya Deira bölgesindeki gibi dükkanlarda ya da büyük alışveriş merkezlerinin hediyelik ürünler satan reyonlarında bulabilirsiniz. Biz kendimiz için aldıklarımızı Medinat Jumeirah çarşısında bulmuştuk.

Oyuncak develer, Burj Khalifa binasının minyatürleri, magnetler… Hepsini bulabilirsiniz ama özellikle Medinat Jumeirah’da az da olsa pazarlık yapabilirsiniz.

Kilim & Halı

Dubai halı kilim alışverişi
Halı ve kilim alışverişi Türkler için çok cazip olmayabilir.

Yine Avrupalı ve Amerikalı turistler için cazip, bizim içinse sıradan ürünler. Sıradan derken yanlış olmasın, birbirinden kaliteli halı ve kilimleri Dubai’de bulabilirsiniz ama benzerlerinin İstanbul Kapalıçarşı‘da bulunduğunu da unutmayın.

Diğer Ürünler

Dubai Perfüm
Dubai’de satılan parfüm ve esanslar Dubai’den ne alınır diye düşünen bayanlar için güzel bir hediye alternatifi.

Yukarıda adı geçenler Dubai alışveriş listelerinin olmazsa olmazları. Bunlar dışında alışveriş merkezleri başta olmak üzere her köşe başında burnunuza çalacak olan parfüm ve özel kokuları, yöresel ayakkabıları, deri ve tekstil ürünleri, kurutulmuş tropik meyveleri, yerli erkeklerin giydiği kandura ve yerli kadınların giydikleri abiyeleri Dubai alışveriş listenize ekleyebilirsiniz.

Dubai Alışveriş Festivali (Dubai Shopping Fest, DFS)

Dubai Alışveriş Rehberi hazırlayıp da Dubai Alışveriş Festivali‘nden bahsetmeden olmaz. Dubai’nin dünyaca ünlü alışveriş festivali genellikle her yılın Ocak aylarında yapılıyor.

İngilizce Dubai Shopping Fest ya da kısaca DFS olarak bilinen etkinlik için dünyanın dört bir yanından insanlar Dubai’ye akın ediyor. Fiyatların %70-80‘e kadar ucuzladığı belirtiliyor. Eğer Dubai gezinizi bu tarihler arasında ayarlayabilirseniz alışveriş keyfinizi iyice arttırabilrisiniz.

Dubai alışveriş konusu özetle bu şekilde. Dubai’de alışveriş dışında gezip görülecek yerlerle ilgili bilgileri Dubai gezilecek yerler yazısında, konaklama ile ilgili bilgileri de Dubai’de nerede kalınır? yazısında bulabilirsiniz.

Genel bilgiler Dubai gezi rehberi, aktiviteler hakkında bilgiler ise Dubai’de ne yapılır? başlıklı sayfalarımızda yer alıyor…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

7 thoughts on “Dubai Alışveriş Rehberi & Dubai’den Ne Alınır?”

 1. Türkiye’ye göre birçok ülke pahalı gelecektir bizlere. Bunun sebebi asgari ücret farklılıklarıdır.

 2. Şu anda Dubaideyim gezmedik Avm bırakmadım,birkaç adet te sözüm ona outlet avm var ama ucuzluk ile alakası yok,Türkiye çok daha ucuz,birşey alırken kesinlikle internetten bizdeki fiyatına bakın,%90 göreceksiniz Türkiye daha ucuz.

  1. Tolga Bey merhaba,

   Haklısınız, döviz kurlarından vb dolayı sanırım artık yazının bazı noktalarını üzülerek revize etmenin geldiğini düşünüyorum. Pahada ağır bir şey almayı düşünenler Türkiye fiyatlarını detaylıca araştırıp giderlerse daha faydalı olacaktır. Yorum için teşekkür ederim.

 3. Cennet ama parası bol olana bir cennet sanırım 🙂 Bloglarda hiçte uygun olmadığı yazıyor bu da biz bayanları epey üzüyor 🙁 Acaba orjinal ve uygun fiyata parfüm Dubai de nerden alınır? Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

  1. Abu Hail denilen bölgeyi deneyin. Cep telefonu ve parfüm bulabilirsiniz. Ama yine de alırken dikkat etmekte fayda var..

   Biraz geç olmuş ama tesadüfen şimdi gördüm. Belki başkalarına fayda sağlar diye yazmadan geçemedim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top